itigd dat de rden en lor even Plaatselijk Nieuws Brief uit Ind'ë DE WONDERLIJKE AVONTUREN VAN KOPPIE KOPIJ lie ons be- Ivillendheid, tens namens Jen de ver- lei j tezamen lie van God. Ie gemeente; pn gebed en zij nu ook [it het gebed gemeente 1. Ds. Koele Insulent Ds. Ifamilieleden Steur ook aeel gevuld, |nog groter, alles eivol. Int voor, dat li. Een der Tre belasting Steunpilaren Iheuren. De die het als Iging ijlings Ie galerij te Jsgn begon- liren verder daar zaten Irnatie, doch 1 en de rust It doorgaan. 1 werd, want [gehad, dan peurd- en met het Jan 1 Cor. 2, Imeente ver ast de zegen Steur aan- woord van Lr. Wanneer lievende ge in beluisterd Igelukkig en Irengen? Ik, loet beklim- |cht op een 7as er niet u roept is Jade op het |en Dienaar innige be jel in dienst pnden God, pring al was zal ik pre- lijn, moeten les donders. Ion der ver en leven, kg) zal ik u Ib ik u mijn liet Konink- ll naar aan- oorgenomen dan Jezus I lastbrief. zich direct I heeft voor in aller dier- emschuldige |en te zetten ïdt, aan wie pren en ver lig, ongeluk dat aan de gezondigd is God zo te zenden, I voorstellen. Jeminnelijk- |e ontrollen, [erlijk werk. Jen inkomt, |jd, waaraan ad is. oven, dat de ft. Eenmaal ling moeten dat we niet V afwijken- het levend dorp zoveel Inoeg is het middelen. Bij de ontvouwing van zijn lastbrief zal hij de goddelozen ook moeten zeggen, dat het hen kwalijk zal gaan. Er zullen ook wel harde woorden vallen, maar hij hoopt in liefde te vermanen. Hij spreekt de verschil lende standen in het genadeleven aan, de bekommerden, de verder doorgeleiden, het Zion Gods en besluit dat die Christus prediking zal mogen zijn tot bekering van zondaren en tot vertroosting en bemoedi ging van Gods volk. Toespraken. Na het zingen van Ps. 39 7 spreekt Ds. Steur zijn bevestiger toe en dankt voor zijn waarderende woorden. De consulent Ds. v. Asch wordt dank gebracht voor het vele werk; met de Ringcollega's (hoewel niet aanwezig) hoopt hij dat zij elkander tot een hand en voet mogen zijn. De kerkeraad zegt hij dank voor het vertrouwen, hij hoopt dat liefdebanden hen samen zullen binden. Ouderling E. Witte krijgt een apart woord voor zijn bizonderen arbeid als zieken bezoeker enz. Voorts worden toegesproken kerkvoogden en notabelen, kerkmeesters, organist, koster, voorlezer, dorpelwachters, catechisanten. Dhr. W. Bouman wordt dank gebracht voor het leiden der catechisaties tijdens de vacature. Met de Burgemeester hoopt Z.Eerw. tot heil der gemeente samen te werken. De beide wethouders Bezuijen en Grinwis, bidt spr. 's Heeren zegen toe. Ook de waarn. burg. Hameeteman wordt dank gezegd voor zijn medewerking. Spr. begroet verder zijn familieleden en zijm vrienden uit vorige gemeenten. Oud-Alblas en Wissekerke, de Jeugdvereen., de schoon maaksters enz. Tenslotte ook het hoofd der Chr. school en het onderwijzend personeel. Daarna sprak ouderling Kurvink na mens kerkeraad en andere colleges. Dat de inkomst in deze gemeente mocht zijn te Zijner ere. Het heeft den Heere behaagd de ledige plaats weer spoedig te vervullen. Er rust op u dominé, een zware, moeilijke, verantwoordelijke taak. Maar ook een scho ne taak om in de ambtelijke bediening niet alleen een Leraar, maar ook als Herder de gemeente te leiden. Om naarstig het aan gezicht der schapen te leren zoeken en ken nen. Dat gij, dominé, in uw persoonlijk leven mocht kennen of leren kennen of althans vervolgen te kennen: Jezus Christus en dien gekruisigd, om Hem der gemeente in Zijn dierbaarheid te kunnen voorstellen. Gemeente! Dat de nieuwe Leraar in 's Heeren gunste tot ons mocht gekomen zijn. Eert hem om zijn ambtswil. Vereert hem niet. Geve de Heere bidders in de gemeente opdat hij zijn arbeid niet al zuch tende zal moeten doen. De Heere schenke er genadiglijk zijn zegen over. Ds. v. Asch, die beide diensten heeft bijgewoond, spreekt hartelijke woorden. Hij is verblijd, dat de vacature zo vlug ver vuld is. De Heere is een verrassend God, hij bidt zijn collega 's Heeren zegen toe. Spr. zegt, dat de gemeente hun kerkeraad mag waarderen. Hij brengt de broeders dank voor de tijdens de vacature genoten gastvrijheid en verzoekt de gemeente Ds. Steur staande toe te zingen de zegenbedë uit Ps. 134 3. Ds. Steur dankt ontroerd de verschillende sprekers en legt de gemeente den zegen op. Het was een plechtige en blijde dag voor de Herv. Gemeente te Ouddorp. MIDDELHARNIS. Het schriftelijk ge deelte van het Middenstandsexamen' zal in Middelharnis worden afgenomen op 27 en 28 Mei. 2e Abonnementsconcert: In de gymnastiek-zaal der R.H.B.S., alhier, werd Zaterdag het tweede abonnementsconcert gegeven. Door de strenge winterkoude is helaas het programma van de te geven concerten ontwricht geworden, maar de commissie van voorbereiding heeft ai het mogelijke gedaan om te geven, wat toege zegd was. Zo werd dan nu het concert gegeven, dat eigenlijk in Februari reeds op het programma stond. Als solisten traden op de alt Maria Naveu en de pianist Hans Schouwman. Uitgevoerd werden werken van Qluck, Schubert en Brahms en enkele oud-Neder landse liederen bewerkt door Pijper en Schouwman. De pianist voerde bovendien op meester lijke wijze soli uit van Beethoven en Chopin. Niet te veel schreven de rescensenten, dat de zangeres met prachtige steirtmidde- len begiftigd is en dat zij met hadr zuivere voordracht haar toehoorders weet te boeien. Het geheel was een ware kunst-avond en vol verlangen zien de Flakkeese muziek liefhebbers' uit naar het derde concert, dat reeds a.s. Zaterdag gegeven zou worden, doch in verband met de 3-Meidag niet kan doorgaan. Het comité zal proberen het in de daaropvolgende week te doen doorgaan de definitieve datum zal via de streek- couranten worden bekend gemaakt. H.B.S.: Vrijdagavond werd voor donateurs en genodigden een uitvoering gegeven in de gymnastiekzaal van de R.H.B.S. Deze avond was georganiseerd door de H.B.S.-bond. In zijn openings woord wees den heer Heintjes, (voorz.) erop dat de bond ten doel heeft belangstelling te wekken voor de school en ook de ouders ermee in contact te brengen. De heer Jansen Jr., werd een boekwerk aangeboden, als' bewijs van dank voor alle medewerking bij het organiseren en welslagen van de uitvoering. De H.B.S. mag op een geslaagde avond terug zien. De Heer Zaaijer te Middelharnis viert Dinsdag zijn 40-jarige jubileum als Gemeentebode. 's Middags zal hij op het Gemeentehuis in verband hiermede ge huldigd worden. DIRKSLAND. A.s. Zondag 4 Me i zal in de Ned. Herv. Kerk de H.-Doop be diend worden. De gem. zangver. Excelsior en haar onderafdeling jongedameskoor zullenop 28 Juni a.s. deelnemen aan het nationaal concours te M'harnis, resp. in de afd. uitmuntendheid en 3e afdeling. De heer C. v. d. Sluis, chef dienst- geleider der belastingen voor ons eiland, is in gelijke functie overgeplaatst naar Delft. Op de gehouden vergadering der feestcommissie alhier, is besloten dat op Zaterdag 3 Mei, de dag gewijd aan de gevallenen, de bevolking verzocht zal worden 's avonds van 6-8 uur de vlag, halfstok, uit te steken. Om 7.30 uur zal, met medewerking der muziek en zangver. gewijde muziek uit gevoerd worden. HERKINGEN. Voetbal. Het junioren elftal van H.V.V. 1 won van de junioren uit Dirksland met 63. In een sportieve wedstrijd won H.V.V. 1 van D.V.V. 3 met 95. Duiven. Zaterdag werd door de Post- duivenver. „De Luchtbode" de eerste vlucht georganiseerd van Ooltgensplaat. Afstand 18 km. Deelname 29 duiven. Ge lost 13.20 uur. Aankomst le duif 13.38 uur. Laatste prijswinner 13.42 uur. le prijs: J. C. Huizer; 2e: E. Soeteman; 3, 6, 8 en 9 M. den Boer; 4, 5, 7 en 10 Jac. v. d. Velde. 2 stuks keerden niet op hun basis terug. A.s. Zaterdag vlucht op Roozendaal, 32 km. OUDDORP. Het mosselscheepje Pie I verkeerde in de omgeving van Ouddorp in zinkende toestand. Door hulp van de garnalenyissers alhier, werd het behouden in de haven gebracht, Voor belanghebbenden wordt ver meld dat de Marine Wervingsgroep afd. Rotterdam de 4e Dinsdag van iedere maand te M'harnis op het gem.-huis zitting zal houden van 4-6 uur voor het verstrekken van inlichtingen en het inschrijven van aanmeldingen voor dienstneming bij de K.M. Met de storm van de afgelopen week was een meisje van 10 jaar oud in de voor haven te Rotterdam te water geraakt en in de diepte verdwenen. Schipper P. Bezuijen v/d Z.H. Reddingsmij was daar ter plaatse en wilde het kind redden, doch zijn zoon Simon was ook bij hem. Hij sprong yan een hoogte van 4 meter en bracht het kind boven water. De heer KI. Hoek Mz., is benoemd tot torenwachter voor de te opnieuw te bouwen kustlichttoren aan het Westhoofd. Kodak, Dalco, Gevaert en Arow films. Ver- grooten en afdrukken van uw negatieven. NIEUWE TONGE. Op, Hemelvaarts dag a.s. zal de zangver. Apollo deelnemen agn het concours te Zetten in de 2e afd. Door de Burgemeester is een schrij ven gericht aan enige inwoners in verband met het neerwerpen van afval en huisvuil op plaatsen waar zulks voor de volksge zondheid grote gevaren met zich mede brengt. Zij die zich hieraan schuldig weten, dienen te bedenken dat de gemeente een goed functionnerende vuilnis ophaaldienst heeft waarvan een ieder gebruik dient te maken. In de te houden jaarverg. van de Coöp-landbouwver. t.b.v.d. landbouw zal bestuursverkiezing plaats vinden. Aftr. is dhr. G. J. Buth, tevens is er een bestuurs voorstel tot aanvulling der statuten. Naar wij vernemen, heeft Ds. A. v. d. Kooij bedankt als Ere voorzitter der Ned. Herv. J.V. „Unum Necessarium". De Bibliotheek der Ned. Herv. J.V. werd j.l. Maandag voor dit seizoen gesloten. Zaterdagmiddag speelden N.T.V.V. I en II tegen de beide clubs van Goedereede. Het eerste elftal won met 3-0 terwijl het tweede een 3-1 nederlaag moest incasseren. Voor verleende hulp aan een ge allieerde piloot ontving de havenmeester C. Lughtenbu'rg te Bhttenoord een oor konde van het Geallieerd opperbevel waarin voor door hem verleende diensten de dank van het Amerikaanse en Engelse volk wordt overgebracht. Vanwege de dijkring Flakkee is men tussen de hoek van St. Jacob en Battenoord bezig de buitendijk te verzwaren. Steenpui wordt aangevoerd van de gebombardeerde plaatsen. De rekening en begroting van de polder Duivewaard ligt van 27 April tot 10 Mei a.s. voor de stemgerechtigde Ingelanden ten kantore van secr. de Wilde ter inzage. OOLTGENSPLAAT. Verg. O.V. Er zal een ronde van Ooltgensplaat worden verreden. Te O'plaat hield de, O.V. op Vrijdag 25 April j.l. een ledenverg. in Hotel Hobbel. Aanwezig 55 leden. De voorz. den heer J. C. Birkhoff opende deze yerg. en heette allen hartelijk welkom. Vervol gens las mej. Quspel de notulen voor die onveranderd werden goedgekeurd. Uit hét verslag van den penningm. bleek dat er een batig saldo was van 20,71. De com missie tot nazien der rekening, bracht bijmonde van den heer P. van Kempen Jz. verslag uit en adviseerde tot goedkeuring. Wel werden er klachten geuit over de hogen rekeningen van sommige ambachtslieden. Bij de gehouden bestuursverkiezing werden de aftr. leden J. C. Birkhoff en mevr. Akkerman-Holleman herkozen. In plaats van dhr. Joosse, D. Kooijman en C. Kórte- weg die zich niet meer herkiesbaar stelde, werden gekozen de heren- A. Waling, J. Tróóst en D. v. d. Boogert. Er werd besloten in verband met de drukte in de landbouw op de nationale feestdag, op 5 Mei a.s. geen grote festivi teiten te houden, maar te wachten tot 31 Augustus a.s. Wel zal 's middags een wieler wedstrijd worden gehouden, waarvoor een subcommissie werd benoemd, die deze plannen verder zullen uitwerken. De muziek- en zangver. zullen des 's avonds het program verzorgen. Nadat van de rondvraag nog door enkele personen gebruik werd gemaakt, sloot de voorz. met een woord van dank de verg. Tot tijdelijk helpster aan de kleuter school is benoemd, mej. E. v. Nimwegen. STAD a/h HARINGVLIET. De Em ma bloem collecte ten bate van de T.B.C.- bestrijding heeft opgebracht de som van 41,08. De keuring en herkeuring van maten gewichten en meetwerktuigen zal gehouden worden in de O.L. School van 10.30-12 en van 13-15 uur. De burgm. dezer gemeente is be noemd tot secr. der vereniging Drinkwater leiding G. en O. v. MELISSANT. Zaterdag speelde M.V.V. I en II tegen Stad a/h H. I en II. Het eerste elftal won met 1-0; het tweede speelde met 1-1 gelijk. Waar onze jongens in Indie het meest naar uitzien: POST! Een militair uit Indië schrijft ons: Java, 13 April 1947. Geachte Redactie! Mijn verzoek is, of u zo goed wilt zijn om deze brief in uw blad op te nemen! Ik weet wel niet veel belangrijks te ver tellen, maar misschien is het voor de men sen op Flakkee wel leuk om te weten, dat „Opbouw" hier in Indië veel gelezen wordt! Het is voor ons, die hier ver van de bewoonde wereld zitten, fijn, om toch op de hoogte te worden gehouden van wat er op het Eiland gebeurt. Er zijn veel Flakkeese jongens in Indië, maar de onver schilligste vergeet toch z'n eigen dorpje niet! Dat blijkt hier het duidelijkst! En nu komen we vanzelf aan datgene, wat hier Zo belangrijk is: „Post!" Wat dat voor ons betekent, kan niemand zo goed begrijpen als wij zelf. Maar ongelukkig genoeg ver geten de mensen in Holland dat zo gauw. Natuurlijk je naaste familie niet! Maar de verdere familie en kennissen. In het begin ging het goed. Het was leuk om een brief naar Indië te schrijven. Maar nu is het weer gewoon geworden, dus laat maar draaien. Mensen, die, toen je afscheid kwam nemen, vroegen: „Zul je gauw eens wat van je laten horen", laten je het gauwst in de steek! Nu weet ik wel, de mensen thuis hebben hun dagelijkse bezigheden, en er wordt niet altijd om schrijven ge dacht. Maar men moet in Holland voor ons hier toch wel een uitzondering rnaken. Men moet zich maar eens voorstellen, hoe wij 's avonds bij elkaar zitten en naar de post uitkijken. Nu is het postverkeer wel niet zo op het ogenblik, dat er elke dag iets is, maar als er dan post komt en er is voor jou niets bij, terwijl een ander gretig z'n brieven zit te lezen, is het wel eens even vervelend. Denkt nu niet, dat ik de enige ben, die er zo over denkt, want die gedachte heeft hier iedereen! Maar in brieven wordt daar niet zoveel over geschreven. Je wil je zolang mogelijk groot houden. Verleden week hoorde ik nog een staaltje van een Flakkeese jongen! Hij had een vereniging in Holland, waar hij lid van was geweest, vier maanden geleden een brief geschreven en had niets terug ontvangen. Is het nu werkelijk te veel moeite om een oud-lid, eens een lettertje te schrijven? Dat is trouwens wel een heel sterk staaltje! De een kan er beter tegen dan de ander! Er zijn er die er onverschillig door worden, en anderen die verkeerde dingen gaan doen. Dit kan veel worden voorkomen door: „Post". Ik hoop dat dit voor de mensen, die wel eens een beetje nalatig zijn geweest, een aansporing zal zijn om ons wat beter te gaan bedenken. Maar verder maken de Flakkeese jongens het hier best! Ik heb er al verschillende gesproken, maar allen hebben de moed er nog in, ondanks de moeilijkheden. Als je hoort dat er ergens een bekende zit, probeer je hem zo vlug mogelijk op te zoeken. Ik lig hier ook met iemand uit een ander dorp. Het is leuk om te horen, hoe we nog ieder op ons eigen dorp pochen, al zitten we er duizenden kilometers vandaan. Maar al ken je elkaar heel niet, voor elkaar opkomen doe je natuurlijk altijd! Zoals ik al zei, veel merkwaardigs weet ik niet, maar een volgende keer hoop ik over iets anders te schrijven, als me de ruimte wordt toegestaan. Flakkeeënaars, vele groeten van de jon gens in Indië. Een Opbouwlezende soldaat in Indië. Met luid sirene-geloei stoof de stoet politieauto's en motoren achter Kees Knip aan, die de weg wees naar het eenzame huis, waar hij Koppie met de buit van de rovers had achtergelaten. Het hele verkeer stond stil, de mensen in de straten keken hun ogen uit naar de voortstuivende politiegroep en iedereen dacht, dat Kees Knip een gevaarlijke vluchteling was. Maar Kees trok zich daarvan niets aan. Hij glunderde, want hij was de gids, hij wees de politie de weg naar de plek waar zij de rovers kon vinden en hij dacht met spanning aan de prachtige foto's die hij straks zou maken. Daar was het huis al! Met een handige zwaai draaide Kees Knip de scherpe bocht en stopte. De politieauto's en motoren stopten ook. Commissaris Grijpgraag stapte uit en liet het huis omsingelen. Hij wees een paar mannen aan die met hem mee moesten naar binnen en zei: „Kom mee, meneer Knip, we gaan naar binnen!" „Kijk daar staat warempel het auto'tje van Pieter Primeur ook!" zei Kees Knip en toen greep hij de arm van den commissaris. „En daar staat die blauwe auto!", riep hij, „ze zijn al binnen, commissaris! Vlug! We moeten voortmaken!"

Opbouw | 1947 | | pagina 3