VERHUIZINGEN r 1 F. A. Bernard Boeren betaalden te hoge lonen Brilmonturen en Glazen Fa. E. 'Üartogs Fa. J. BOTH ZOON S. van der Velde, Tel 17, Nieuwe Tonge Hij kreeg het gevraagde Van over de grenzen Schrijnend leed RIETMATTEN Fa. Pde KORTE&Z? Tei. 24- Oude Tonge J. v. DiJKE en bloemkoolplanten Dankbetuiging blijk van huldiging Spraakleeraar MSddelharmis Huishoudster stamboekzeugen Zelfbindertouw 0©k tosse bollen J-D Borstelmakerij onder garantie door geheel Nederland .J MIDDELHARNIS H.H. Landbouwers 2-wielIge wiedmachines (geheel compleet) Aanaardmachines Planet handwiedntachlnes Traetor wentelploegen S. VAN DER VELDE OPTIEK ALS EEN UNICUM mag het wel be schouwd. worden, dat een verdachte een briefje aan den rechter richt met het ver zoek om hem toch maar zoo flink mogelijk te straffen. Een dergelijk briefje las Mr. Bisschop Boele, de Bredasche Bijzondere Politie rechter voor, toen drie landbouwers uit Steenbergen ervoor terecht moesten staan, dat zij hoogere loonen aan landarbeiders hadden uitbetaald dan geoorloofd. De briefschrijver, de stevige boer Marijn Br., gaf deze uitleg aan zijn merkwaardig briefje: de boeren moeten merken, dat het den rechter ernst is met het optreden tegen de te hooge loonen aan landarbeiders, want het loopt de spuigaten uit met die loonen. Onderlinge afspraak geschonden DE ZAAK kwam erop neer, dat de drie boeren voor accoordwerk een loon betaald hadden van 1.00, terwijl zij maar mochten betalen volgens de bepalingen van den Rijksbemiddelaar 0,70, zijnde het normale kontract uurloon, plus 20 in totaal derhalve 0,84. Tusschen de boeren en den Politierechter ontspon zich een strijdvraag, of de 20 die op het contractloon van 0,70 gegeven kunnen worden bij accoord-werk, een minimum dan wel een maximum-percen tage zijn. De boeren stelden zich op het standpunt, dat de 20 toeslag als mini mum bedoeld is, doch na eenig gedelibereer kon de Politierechter vaststellen, dit aan de hand van de bepalingen, dat het per centage van 20 als „ten hoogste" staat aan gegeven. „Dat is nu allemaal wel mooie theorie", Zei een der boeren, maar de practijk is heel anders. Als ge geen menschen krijgt en ge wilt den oogst toch op tijd binnen hebben, dan betaait ge graag wat meer". En om dit met een voorbeeld te illu- streeren zei een tweede boer: „Als ge hier een kuul aardappelen het van mij en ge het daar een kuul van een commissionnair, dan mag ik maar 0,84 aan de arbeiders geven en de commissionnair 1,25. Eri dan begrijpt ge toch wel, dat de arbeiders naar den commissionnair loopen. Ja, ja, dat begreep de Politierechter wel en ook de Officier van Justitie. Zij vonden dat verschil in loonklasse zelfs erg vreemd. ïN Doch niet alleen hadden de boerenxde wettelijke bepalingen overschreden, maar ook de overeenkomst met,de andere boeren in West-Brabantdie zich onderling had den verplicht, geen hoogere loonen dan de vastgestelde te betalen, waren geschonden. Aan zijn requisitoir knoopte Mr. Kneep- kens een beschouwing vast. Het gaat erom, Zoo zei hij o.m., of de prijzen die de land bouwers voor hun producten kunnen ma ken, hun kosten kunnen dekken. De loonen zijn tot waanzinnige hoogte gestegen en voor veel boeren is er niet meer veel winst. Onder de boeren heerscht er een paniek stemming, uit angst dat zij hun oogst door gebrek aan arbeidskrachten niet op tijd kunnen binnenhalen. Daarom worden er veel te hooge loonen betaald. Maar die hooge loonen veroorzaken faillissementen onder den boerenstand. En gaat de Bra- bantsche boer ten onder, dan gaat Brabant ten onder. Met twee methoden kan 't euvel der te hooge loonen bestreden worden: optreden tegen de werkgevers die arbeiders weg lokken en optreden tegen de arbeiders, die zich laten weglokken. Waar de oogen van West-Brabant op deze zaak gericht zijn, omdat het hier groote werkgevers betreft, maar ook om het principieele van de zaak, acht ik een hooge straf op zijn plaats. Daarom eisch is voor iederen verdachte 2 maanden hechtenis, ÓOOO guld. boete en openbaarmaking van het vonnis. Mr. KUYPERS, de verdediger, wees er op, dat de 3 boeren geen arbeiders bij andere boeren hebben weggelokt met hoogere loonen. Zij wilden alleen de arbeiders in dienst houden in de z.g.n. „overbruggings- j periode", in welke periode van werkloos- l heid de arbeiders zooveel steun zouden I hebben ontvangen - aldus de - verdediger - als zij nu loon ontvingen. Hij hekelde in dit verband den norm van den overbrug- 1 gingssteun, omdat deze norm niet bevor- derlij k is voor den werklust, i De Politierechter deed wel wat van de door den Officier geeischte straf af, maar de door hem uitgesproken straf was toch nog zeer zwaar. De boer Marijn Br., kreeg 36 dagen hechtenis en 6000 boete, Martinus K. 30 dagen hechtenis en 5000 boete en Dirk j van E,, eveneens 30 dagen hechtenis en f 5000. Bovendien werd openbaarmaking van het vonnis bepaald Zoo kreeg de briefschrijver zijn zin: een flinke straf, de flinkste van de drie. Zijn reactie was: om redelijk te zijn behoeft de straf nu niet zóó zwaar te zijn. De stem De inwoners van Frankrijk zijn opge schrikt door de sobere mededeling dat het broodrantsoen met 30 omlaag gaat.1 Duizenden bakkers moeten wegens gebrek aan grondstoffen hun bedrijf stilleggen. De voornaamste oorzaak van deze toestand acht men voortvloeien uit den strengen winter, waardoor veel tarwe verloren ging. In Oostenrijk staat deze week de beul j van Theresienstadt terecht. De zwaarste j beschuldiging is de moord op 24.000 Joden, waarvan hij de as en urnen door gevangen genomen kinderen in de rivier liet werpen. In dit proces zullen 90 getuigen worden gehoord. De strijd in Palestina is door een reeks aanslagen op militaire objecten opnieuw in hevigheid toegenomen. Sedert Aug. '45 kostte het Engeland reeds 113 doden en 249 gewonden, terwijl er in deze periode slechts 61 Joden sneuvelden. Met dat al blijft de immigratie van Joden naar Pale stina toenemen. Midden 1947 zal uit Midden-Europa een massa-uittocht naar het Heilige land plaats vinden. Intussen beijvert de Duitse democraa- Dr. Kurt Schumacher zich om in Duitst land aan de macht te komen. Overal houdt hij grote reden, waarbij hij Hitiers'gebaren al wonderlijk goed heeft overgenomen. Na het uitspreken van een rede baadt hij in zijn zweet en moet men hem in kleren ge huld wegvoeren. In de Franse bezettings zone is hem, waarschijnlijk op aandrang van de communisten, een spreekverbod opgelegd. In Portugal is een complot ontdekt van militairen, w.o. ook officieren die een revolutie voorbereiden. Een groot wonder is dit niet in het land waar arm en rijk zulk een schrijnende tegenstelling tonen. Ter wijl millionnairs in luxieuze reisauto naar de speelholen en casino's rijden, ver- dringd de grote massa zich voor de levens middelenwinkels om het allernoodzakelijk ste te krijgen, terwijl men talrijke honge- rigen de straten af ziet zwerven om hun buik met afval te vullen. En de regering doet niets, belooft alleen steeds weer een oplossing van het sociale probleem voor te bereiden, die zij echter niet kan verwezenlijken want Salazar, de President wil niet. Hij beroept zich erop, dat de Staatsfinanciën niet belast mogen worden en dat de huidige generatie sparen moet om de toekomstige een zorgeloos leven t£ kunnen geven. En zo zakt Portugal steeds dieper weg in het slijk der armoede en revolutie. In de grootste stad van Holland In ons mooie Amsterdam Staat een vrouw aldoor te staren Op het plein, vlak bij den Dam Zielesmarten staan te lezen Op 't gelaat.wie langs haar kwam Zag haar staan met droeve ogen Op het^plein, vlak bij den Dam War zij staat, misschien iets verder Sneuvelde haar trouwe man Want hij vocht voor Neerlands vrijheid Op het plein, vlak bij den Dam Weggevoerd haar oudste jongen Wijl hij naar zijn ouders kwam En zij denkt aan zoon en vader Op het plein, vlak bij den Dam En zij denkt aan vroeger jaren Aan 't geluk met kind en man In haar mooie kleine woning Op het plein, vlak bij den Dam Ook denkt zij weer aan d ie woorden Over vrede die eens kwam Voor haar bleken 't slechts beloften Op het plein, vlak bij den Dam Illegaal zijn ze gevallen Eerst haar zoon en toen haar man Bloed kleurde de grove keien Op het plein, vlak bij den Dam O, Nederland denkt aan Uw kiüd'ren Die bruut geweld U wreed ontnam Vergeet haar niet die staat te treuren Op het plein, vlak bij den Dam Oom Pierre. Met van de Korte zijn Uw jonge gewassen veilig en wel beschut tegen gure winden. U kunt alle maten bestellen. De gewone maten zijn meestal in voorraad voor U ONDERTROUWD C. E. de BRUIN Huwelijksvoltrekking Dinsdag 6 Mei a.s. MELïSSANT 23 April DIRKSLAND 1947. Met dank aan God geven wij kennis van de voorspoedige ge boorte van een dochtertje en Zusje Hendrikje A. JORDAAN J. JORDAAN— DEN BOER JANNA GERRIT LEEN CORRIE Middelharnis. 23 April 1947. De Heer en Mevrouw Mr. J. J. A. Groeneveld—Reusen geven kennis van de geboorte van hun Zoon Karei Jacobus Philippus Sommelsdijk, 22 April 1947. Marktveld A 41. F. A. BERNARD Muziekleraar - Middelharnis heeft de lessen hervat Piano, harmonium, theorie. Clublessen i mandoline, ac cordeon, gitaar, hawaian- gitaar. Te koop aangeboden TUINDERIJ KROOS Marietjespad Middelharnis. Ondergetekende betuigt hier door zijn hartelijke dank aan de Commissie, die hem namens vele Flakkeese autoverhuur ders, vrachtrijders en diensten, artsen en een aantal particu lieren op Woensdag 23 April een onverwacht heeft overhandigd. Deze waardering heeft hem diep getroffen. D. B. VAN OS, voorm. kapt. „Minister v. d. Sleijden". Hellevoetsluis, April 1947. Westzanddijk 21. Zo Uw kind slecht spreekt, vraagt dan het oordeel van een spraakleraar. Terstond gevraagd te Dirksland in gezin van 2 personen. Brieven onder' No 504 aan het bureau van dit blad. TE KOOP: 2 drachtige G Y uitgeteld 17 Mei W. v. d. Groef Voorstraat 29 Dirksland. Wie kan ons nog helpen aan nieuw Wij' hebben dit noodig voor de fabricatie van Borstel werk. Zendt even een briefkaart en wij komen het halen. ViaschersdijkZandpad Middelharnis RUIME VOORRAAD Verzorging in eigen elec- trisch ingericht atelier Levering ook op voorschriften van H.H. Oogartsen en Doctoren! Zandpad MIdd elharnis Vraagi vrijblijvend prijsopgaaf TELEFOON 93 Voor moderne landbouwwerktuigen naar Nog uit voorraad leverbaar: Aanbevelend, Landbouwsmederij, Nieuwe Tonge klj vo ov| onl gen keiü de oprl chrf telt I bijr en expl raad

Opbouw | 1947 | | pagina 8