Prijscontrole DE WONDERLIJKE AVONTUREN VAN KOPPIE KOPIJ mijn lenhu is jeleide ;n een |kregen al op kreeg jeving ar me U had |n was zelfs |gd bij an heb Irieven [en. U ten nis- Ij. S.S. Insel- I bij de In S.S. Jirkomt geven. len dat T>e kan chure, lik op. len lid tdrage Isigne, lu gaf teerde leugd- kelijk- }f ge- liddel- chreef l.-Soc. 1/ van ef van vurig 1st was lar het enen". I trouw men |t, om- proken \y |mede- i heeft, |en en el van bij de Irlogs- Wijk, flat zij tl van gezoek er bij lopge- tteerd toen llaagd lan de mijn neer- boord bhten. lezegd luitser |n: Je obels. ap de ftaan- W.v krme- [vvebel fcn eer door fen? fn. Ik [nooit tt ook is de maal I maal |r het ezegd Imaal, lakkee zich Ir, be- \nd in oorlog I zeker |ij i'et zich daarbij in den beginné te vervoersen maar heeft dit spoedig herzien. Bèch. had kunnen onderduiken, maar heeft een andere rol gekozen. Daarbij was zijn stre ven niet gericht op het eten van twee wallen, maar op het brengen van steun aan diverse mensen en ook aan de illegaliteit. PI. verwijst dan naar het boek „Verdrinkend Land" waarin Gibbels zo juist is beschre ven. Toen de donkere wolken zich boven het eiland samen pakten vond men Gib bels bereid om zich voor de Nederl. be langen te spannen. Het is den besch. gelukt om de inundatie van verschillende polders te verhinderen. Een ander voorval is de wegvoering van de jonge mannen op ons eiland. Door grote vindingrijkheid wist Gibbels een 100-tal personen te redden. Hij maakte een lijst op van personen met grote gezinnen en mensen die ziek waren. Als de besch. onder was gedoken, had hij zichzelf veel bespaard, maar voor de bevolking niets gedaan. Het voorval op het kerkhof is besch. niet aan te rekenen. Betreffende de Duitse soldaat, meent pl. deze soldaat werd aangeklaagd beledigende uitlatingen over figuren van de Duitse Staat' waarbij Gibbels als getuige werd opge roepen. Deze man heeft misschien gedacht dat Gibbels hem had aangeklaagd. Dat besch. gezegd zou hebben dat hij het heer lijk vond deze grote tijd te beleven, is mogelijk. Hij heeft dit echter ontkend. Dat besch. een reispas aanvroeg is te m otiveren. In overmaat van ijver heeft hij zich aan gesloten als Jeugdleider, terwijl de verschil-, lende lidmaatschappen niet zijn te ont kennen. Door dat deze man een gift gaf aan de Germaanse S.S.stel ik mij voor dat men hem toen heeft ingeschreven en bro chures met het nummer der inschrijving is gaan sturen. Hij gedroeg zich echter niet als een S.S.er De brief aan de kringleidere schreef verdachte toen hij nog aan de verkeerde kant stond. Door zich op te geven voor de burgm.-cursus wou hij een beter overzicht krijgen van wat er eigenlijk in deze kringen omging. Eerst heeft men zich te recht, later ten onrechte aan Gibbels geërgerd. Pl. vindt het belangrijk dat be schuldigde van de bezettingstijd niet heeft geprofiteerd. In aanmerking genomen dat deze besch. onnoemlijk veel goed heeft gedaan, 17000 man gespaard voor» de eva cuatie enz. vraag ik om een straf die gelijk staat aan de tijd in bewaring doorgebracht. Ik verzoek ook deze besch. niet het recht te ontzeggen om openbare functies te bekleden. Ik leg U nog over enige kwitan ties van geiden die hij nog bij de moffen heeft weten los te krijgen. Deze besch. 1 heeft een zeer zware straf gehad. Ik ver zoek U hiermede rekening te houden. Pres.: tegen besch. U was toch eerst fotograaf G.: Dat was amateurswerk. Ik wou nog zeggen, dat ik kardinaal fouten heb ge maakt, doch nimmer om Nederlanders te benadelen. Met afgrijzen heb ik dit later ingezien en getracht om goed te maken wat ik kon. Uitspraak over 14 dagen. Jan Blok, tuinder 34 j. Middelharnis heeft in Aug. 1942 vrijwillig dienst ge nomen bij de N.S.K.K. en deed dienst in ^.A,-verband, ging in April 1943 vrijwil lig in dienst bij de organisatie Todt en verrichtte daardoor werk te Ouddorp, zou zelfstandig, althans in vereniging met W. C. J. v. As en/of C. Verolme bij de Duitsers hebben aangegeven dat C. A. Bolk, werkzaam bij den aannemer Hoek, de woorden zou hebben gezegd: „Als de oorlog over is, slaan we alle Duitsers de hersenen in!" althans dit heeft verteld, wetende, dat dit voor Bolk gevaarlijk was, met het gevolg, dat Bolk werd verhoord door den Kolonnenführer en door de S.D. gevangen gezet te Rotterdam, Amersfoort en Vught, hij gaf openlijk blijk van inge- nomendheid met den vijand door zich te laten fotograferen met Duitsers, door einde 1940 lid der N.S.B. te worden, pro paganda bevorderde en vergaderingen be zocht, bovendien was hij groepsadmini- strateur. Hij was lid van het N.A.F., meldde zich voor de W.A. en droeg in het openbaar W.A.-pet en koppel. Pres.: Is het juist dat U bij de N.S.K.K. ging? Blok: Ik was bij een particulier, want de Firma Hoek betaalde mij. Pres.: U droeg toch een pakje ook? Blok: Ik ben vanaf mijn 6e jaar invalide en kan geen uniform dragen. y Pres.: Hadt U er geen bezwaar tegen om werkzaam heden tegen Uw land te ver richten Blok: Er werkte toch gewone mensen ook. Pres.: U was toch ook lid v/d N.S.B. Blok: Wij gingen voor de oorlog veel met v/d Nieuwendijk om en die werd ook lid. Pres.: U sloot ook een herverzekering hè?, U probeerde contact te krijgen met de illegaliteit en liet U daarbij inschrijven. Blok: Ik had ruzie gehad met van Beek. Pres.: U was toch ook lid van de W.A.? Blok: Ik heb er niet voor betaald en slechts 14 dagen een uniform gedragen. Pres.: En dan die kwestie met Bolk. Hoe is dat gegaan Blok ontkent van deze zaak te weten. Volgens Me verklaringen heeft Blok het gezegde van Bolk overgebracht aan Verolme en deze weer aan den W.A.-man van As. Blok blijft de verklaringen onder ede; hard nekkig tegenspreken. Hij heeft niets met het geval te maken. Pres.: U liet zich ook met de Duitsers fotograferen. Blok: Dat wist ik niet eens, maar Tiele- man zei het. Volgens het beheersinstituut bezit Blok, behalve zijn meubelen niets. De echtge note Arentje van Assen krijgt 12,onder steuning. Verdediger Mr. den Hollander. j Deze dagvaarding bestaat uit tweedelen. I De functie enz. en het verraad. I Blok was voor de oorlog communist. Op de N.S.B.-vergaderingen gingen zij in debat. v.d. Nieuwendijk ging over naar de N.S.B., Blok volgde hem als getrouw discipel. Later werkte hij bij de Weer macht en kwam zodoende terecht bij de W.A. Actief lid was hij niet omdat hij kreupel was en men hem slechts kon ge bruiken als bewaker. De uniformpet zal comedie geweest zijn, want de fam. Blok bestaat nogal uit artisten, ze zullen met die pet pret gehad hebben. Betreffende het verraad, alle verklaringen hierover zijn vaag. De verklaring van Verolme is in elk geval niet objectief omdat deze in de zaak ook gehoord wordt. Wielaard heeft de voornaamste verklaring afgelegd, deze heeft het proces van de aangifte getekend gezien door Verolme en v. As. Pleiter acht het volkomen onaannemelijk dat hier enig bewijs tegen Blok aanwezig is. Over het illegale werk van Blok staat vast dat Blok in verschillende gevallen gesaboteerd heeft, ofschoon ik niet kan beoordelen of dat illegale contact, die Suzan, nuttig werk heeft verricht, aldus pl Blok is gearresteerd op de zaak van het verraad, al had hij dit gezegd dan nog had hij de vijand geen hulp en steun verleend. Pl. vraagt onmiddellijke invrijheidstelling. Het Tribunaal begeeft zich daarop in de raadkamer. Na heropening deelt zij mede op 7 Mei uitspraak te zuilen doen. C. Verolme oud 43 jaar, te M'harnis stond terecht voor hulp en steun verlening aan den vijand, door in 1942 vrijwillig dienst te doen als bunkerbouwer, door in hetzelfde jaar vrijwillig bij de N.S.B.K. te gaan, waardoor hij in M'harnis een auto- lager bewaakte, later in W.A. verband, door in Juli 1943 aangifte te doen bij den N.S.B. burgemeester van Ouddorp, Schip per, dat zijn schoonvader A. Heerschap nog een groot aantal zilveren munten verborgen had, met het gevolg, dat bij Heerschap het geld in beslag werd genomen, door tijdens zijn N.S.K.K.-dienst, in samenwerking met W. J. C.-van As en/of J. Blok bij de Duit sers aan te geven dat C. A. Bolk, werkzaam zijnde voor de weermacht het volgende had gezegd: „Als de oorlog over is, slaan we alle Duitsers de hersenen in" met het gevolg dat C. A. Bolk door de S.D. werd gevangen gezet, door Vova regelmatig te kopen, door aansluiting bij de N.S.B. en het N.A.F., door als lid van de N.S.B. van de beweging steun te ontvangen. De Pres. deed in het kort mededeling van de inhoud den processtukken en vroeg of Verolme vrijwillig bij de Firma Esselink gekomen was. V. zegt dat hij door het arbeidsbureau is aangewezen om daar te gaan werken. Wel ging hij vrijwillig auto's bewaken. Het was geen N.S.K.K. want de firma Floek betaalde ons uit. Het was een O.T. autolager. Pres.Dat van dat geld vind ik maar een misselijke geschiedenis. Jij dacht volgens de verklaring dat je vader het geld aan de erfenis wou onttrekken, maar dan had je naar het Hollands recht moeten gaan. V. zegt dat hij bij de burgm. geweest is om er geld van te krijgen, ik heb er niet over gedacht dat dat geld in beslag zou kunnen worden genomen en dat mijn schoonvader in moeilijkheden zou komen. Pres.: Je loopt in zo'n geval niet naar de politie. V.: Als ik hem had willen verraden, had ik het allang kunnen doen. Pres.Waarom ging je niet naar een no taris? Maar je wou met de Duitse macht komen. En hoe is het met die Bolk gegaan? V. Dat weet ik niet, daar ben ik niet bij geweest. De Pres. leest het procesverbaal voor. V.: v. As heeft het aangegeven, hij heeft het van Bolk gehoord. Ik heb het v. As horen zeggen. Blok kwam 's avonds in het wachtlokaal, om 5 uur. Tussen 5 en 6 uur is het gebeurd. Blok had het v. As verteld. Pres.: Bent U bij de kolonnenführer ge weest, ja of nee. V.: Neen. Blok heeft het mij niet verteld. Pres.: In de garage kwam Blok, U zegt dat hij het aan v. As vertelde en U hoorde het. Na veel draaien van den besch. komt vast te staan dat v. As bij het gesprek tegenwoordig was. Pres.: Wat hebt U verklaard bij de kolonnenführer V.: O, later werd ik daar geroepen, toen was Blok daarbinnen. Pres.: Blok verklaart dat hij er niet geweest is. Wielaart verklaart dat jij zei: „Had ik mijn mond maar gehouden dan was er niets gebeurd". V.: Ik heb Wielaard er nooit over ge sproken. Getekend heeft hij het procés ook noot. Pres.: Dubbeld, ook een van jullie clubje, daar zei je ook tegen: „Flad ik mijn mond maar gehouden, dan was er niets gebeurd". Pres.: U bent zo onschuldig als een pas geboren lammetje en alle mensen die tegen U verklaren liegen. Uit armoede werd Verolme lid van de N.S.B. Als getuige a decharge werd W. van Antwerpen, landarbeider eveneens geïnter neerd gehoord. Verdediger vraagt of de getuige iets van de verraadzaak weet, maar deze weet niets, zodat hij voor pl. of besch. geen steunende verklaringen kan afleggen. De echtgenote K. Heerschap leeft van ondersteuning. Mr. P. Verheul relateert in de eerste plaats dat besch. niet vrijwillig bij de O.T. in dienst ging. Verder was hij niet bij de N.S.K.K, maar bij de firma Hoek..Het vol gende punt is de zaak van de geldinlevering. U hebt de ontwikkeling van deze man leren kennen en zult begrijpen dat deze man ging naar de hoogste autoriteit on zijn ogen, naar de burgm. ïk geloof hem wel als hij zegt het was niet mijn bedoeling om mijn schoon vader te verraden. Dat hij niet naar een notaris ging, is.dezen verdachte gezien zijn intellect, niet aan te rekenen. Inzake de kwestie Bolk geloofd pl. dat hij de waarheid zegt en niet Blok. Vast staat echter dat v. As de klacht heeft ingediend. Pl. zegt dat de feiten niet bewezen zijn. Uit armoede sloot verdachte zich aan bij de organisatie. Beter werd hij er niet van, ik wil niet on middellijke invrijheidsstelling vragen, maar al ware alle feiten in de dagvaarding ge noemd waar, dan geloof ik nog dat verd. Zwaar genoeg gestraft is. Uitspraak 7 Mei. Marinus Hanenberg landarb. te Sommelsdijk oud 27 jaar werd beschul digd van: Hulp en steunverlening aan den vijanij door in '43 vrijwillig in dienst te treden bd de O.T. te Ouddorp; t en door in Juli '43 zich vrijwillig te melden voor dienst bij de „Landwacht Nederl." later landstorm Nederland en daarvoor een opleiding te ontvangen in een kamp te Weert, waarin hij een bloedgroepsteken met de letter B in zijn arm ontving. Pres.: Dat is juist hè. H. Dat van die O.T. niet. Ik ben ge vorderd. Ik was werkloos en ging naar het A.B., toen moest ik naar de Firma Hoek. Ik was ef de helft van de tijd niet. Ik ging bij de landstorm om niet naar Duitsland te hoeven, maar die landstorm was heel anders dan ik dacht. Het was een soldaten- opleiding, maar ik kwam er door moeilijk heden met het onderduiken. Die landwacht dacht ik, dat politie was. Het is mij verkeerd voorgesteld. Het spijt me zeer. Bij Oskam ben ik ontboden en die heeft me gezegd: „Mannetje, ik zal je wel te pakken krijgen". Uit angst ging ik toen naar Rotterdam. Pres.: U hebt het bloedgroepteken ge had. H.: Ik werd langs een cantine geleid en daarna kregen we dat teken, ik wachtte rustig af om onder te duiken. Uit die kazerne weglopen dat ging niet. Toen ik de eed op de Führer moest afleggen, heb ik me ziek gemeld. De verhoren zijn door burgers ge leid die je toen in een hokje stopten. Ik was nog geen half uur in de Gr. v. Pr. school of ik zat al in de kast. Pres.: Maar dit is een proces-verbaal van v. d. Poel? H.: Ik heb het toen maar getekend, het was toch voorlopig. Pres.: U hebt door deze dienstname Uw Nederlanderschap verloren. H.: Dat is wel het ergste. Ik werk nu graag in de mijnen, ik was er nog maar 14 dagen toen kreeg ik al extra rantsoen. Mr. v. d. Hoeven achtte bij deze verd. geen politieke gevoelens aanwezig. Hij speelde waperis in handen van andere men sen enz. 1 De vraag is waarom kwam besch. bij de Landwacht. Dit is waarschijnlijk ge komen door domheid. Hij heeft zich ook niet gemeld voor krijgsgevangenschap. In zijn landwachtsperiode heeft hij geen kwaad gedaan. De vader van deze man heeft hem dringend nodig in zijn land en daarom verzoek ik met aandrang deze besch. in ■vrijheid te stellen. FL: Ik voel dat ik op het ogenblik zeer nuttig werk verricht in de mijnen en als ik vrij kom, en ik kan in het land gemist worden ga ik naar de mijnen terug. Het Tribunaal vindt geen termen aan wezig, aangezien de belangrijkheid van het geval, om verdachte terstond in vrijheid te stellen. Uitspraak over 14 dagen. Een zesdaagsche actie van de Prijs controle op de Zuidhollandsche eilanden leverde een kleine honderd processen- verbaal op. Vele cafébedrijven bleken te hooge prij zen voor dranken te berekenen, garages voor monteurs- en reparatiewerkzaam heden, smederijen voor het verleggen van ijzers, brandstoffenhandelaars voor sneeuw en ijstoeslag, meubelhandelaren voor klein- meubelen en garnituren, schoenenwinke liers voor schoenen en pantoffels, drogisten en andere detaillisten voor borstelwaren, slagers voor vleesch, banketbakkers en buffethouders voor gebakjes. Een gunstige uitzondering maakten de levensmiddelen- en de textielbranche, waar de prijzen in het algemeen goed lagen. Uiteraard bleken ook ditmaal de aangetrof fen prijsovertredingen veelal te berusten op te hooge inkoop en worden de verkregeh gegevens gebruikt voor het opsporen van- de bron. De leveranciers zullen dan ook niet ontsnappen aan een uitgebreid onder- Zoek. A „Meneer Primeur, eh... ik...", stamelde Koppie helemaal in de war, „ik dacht dat U... dat U een van die. „Dat ik een van die rovers was, zeker? Mooi is dat! KorA ik hier als een haas naar toe om jou te helpen en uit dankbaarheid geef je me een klap, die me sterretjes liet zienLeuke collega ben jij, Koppie. Maat je kan harder slaan dan ik dacht, dat moet ik zeggen! Maar zou je me nu niet losmaken? Dat touw kunnen we straks nog wel beter gebruiken, denk ik". Koppie knielde bij Pieter Primeur neer en maakte vlug het touw los. „Neem me niet kwalijk, meneer Primeur, maar ik dacht heus.„Nou stil maar, Koppie", zei Pieter toen hij los was en zijn pijnlijke armen wreef, „het was ook dom van tne om zo binnen te komen. Ik had kunnen weten dat jij op de rovers zat te loeren. Maar nu moeten we handelen! Vlug! Ik hoor een auto!" Koppie luisterde en hoorde in de verte inderdaad een auto stilhouden. Er klonken stemmen. Pieter sprong op, liep naar het knopje van het licht en draaide het om. Koppie voelde zijn hart in de keel bonzen, toen hij in het pikkedonker stappen hoorde naderen.

Opbouw | 1947 | | pagina 3