c VOOR GOEREE EN OVERFLAKKEE J zijn* n ctor De Partij van de Arbeid en het Chr. onderwijs ONDER DE LOUPE .^MEDITATIE VOOR DEN ZONDAG J Flakkeese Boereaboad Zondagsdienst Doctoren Landbouw malen door naren ver- ouwherstel ing schade- intact. gen mede- erland, en van u allen, de opbouw and. ergadering gelezen en t over de open jaar, bijna dag rkt. Deze king goed- r rekening ande, ver- nden is. wordt uit- orlog, dus n gegeven, plaats ge neer in het niet naar personeel r verschil- vaardigden ning werd boeken in raagt 296. cstuurslid, ;r I. Bom, venzo voor icht, wordt herkozen, eer aan en et dezelfde verrichten, ele mede- e kantoor dag, Dins- zodat be er kunnen olgt vast- 3.000,—, 6 tot en 0,96 niet-leden uur gedaan geld rente er was hier nd iets te ■oor te be veel, maar n der reke- de heren ld, plv. zijn egindeweij. de, sluit de deze ver- e opslag- kkeesche andel en iddelhar- nsdag 23 amiddags ZOON t voor' voorradig oemzaden voor Uw Uw kip- en wicd- krachtvoer kilopakken n ook ver- ed. Alb. weg 112 t Molendijk ingen. LAATST OPBOUW Advertentieprijs 12 cent per BH Jmm HÉa aanzienlijke korting CHRISTELIJK NATIONAAL STREEKBLAD VRIJDAG 25 April 1947 Prijs per kwartaal f 1.50 Losse nummers f 0.15 Tweede jaargang - No. 96 Adres der redactie en Ad ministratie Voorstr. A 239 Postbus 14 Middelharnis Tel. No. 332 Dit blad verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag OommUue van Redactiet Ds W. Anker, W. A. de Bakker, N. v. d. Brugge, A. van Eek, C. Edewaard, Mr. J. J, Groeneveld, Ds. N. de Jong, C. P. Kijkuit, C. M. Vogelaar. N DAM li. Het Chr. onderwijs zit dus momenteel met het vraagstuk, hoe te handelen met de onderwijzers, die iid van de P.v.d.A. ge worden zijn. In beginsel is men het in de bestuurs- en onderwijzersorganisaties er over eens, dat dit niet kan samengaan. De P.v.d.A. immers is ontstaan uit de z.g. „doorbraak" van de antithese en is dus regelrecht gericht op het omverwerpen van alle antithetische organisaties en instituten, waartoe ook de vrije Chr. school behoort. Haar program zwijgt over God en Zijn Woord en in haar optreden blijkt duidelijk, dat ze niet leeft uit de beginselen der Her vorming, maar uit die van het revolutio naire ongeloof. Een onderwijzer, die de beginselen yan deze partij huldigt, zal door zijn socialistische opvattingen geen goed onderwijs kunnen geven op de Chr. school. Bovendien komt zulk een onderwijzer, als hij tenminste nog waarlijke liefde heeft voor het Chr. onderwijs, in een onmogelijke positie. We zien dit op ons eiland, waar de strijd om het Christelijk kleuteronderwijs in volle felheid is ontbrand. In Middel harnis, Sommelsdijk, Nieuwe Tonge, Den Bommel en Stad aan 't Haringvliet ver zetten de raadsleden van de P.v.d.A. zich met alle kracht óf tegen vrije Chr. kleuter scholen óf tegen het chr. karakter der ge meentelijke kleuterschool. Wat blijkt hier uit? Dat men gekant is, ja fel gekant, tegen liet christelijk beginsel in opvoeding en onderwijs, op welke school ook. Een Chr. onderwijzer, die in zulk een gemeente iid van de P.v.d.A. is (het is slechts een ver onderstelling, want ze zijn er op ons eiland niet), moet toch wel gevoelen, dat dit lid maatschap een vergissing van hem is en dat hier twee geestesrichtingen botsen, die volkomen onverenigbaar zijn. Het verschijnsel is echter niet alleen plaatselijk, maar ook landelijk te constate ren, dat de P.v.d.A. evenals de oude S.D A.P. een anti-christelijke school-politiek voert. Een paar maanden geleden kwam in de Tweede Kamer aan de orde het intrek ken van de verordening, waarbij het stichten van bijzondere scholen indertijd was stop gezet. Het was de heer Van Sleen, (Partij van de Arbeid) die zich daartegen ver zette! Zo legt deze partij haar program, dat spreekt van erkenning der gelijkstelling, uit. Het Chr. onderwijs 'wil men, dat blijkt uit alles, in zijn groei met alle middelen tegenhouden. De grote vraag is nu, wat er met de Chr. onderwijzers, die deze partij steunen, gebeuren moet. Dat deze toestand niet kan blijven voortduren, daarover zijn allen het eens. Maar de juristen zijn van mening, dat het blote lidmaatschap van de P.v.d.A. momenteel geen genoegzame grond op levert tot ontslag. Dit laatste is wel mogelijk, wanneer de betrokken onderwijzer in woord en daad ingaat tegen de belangen der Chr. school. Men wil dus geen algemene norm stellen, maar elk geval individueel behan delen. Men gaat bij dit standpunt vooral van de overweging uit, dat goede christenen in politiek opzicht kunnen dwalen. In de tijd kort na de bevrijding hebben zich inderdaad allerlei mensen, waaronder ook predikanten en onderwijzers, bij de P.v.d.A. aangesloten om zeer onderscheiden redenen. Dit was natuurlijk principieel fout, maar het staat niet vast, dat zij allen hun christelijke levensbeschouwing hebben prijsgegeven. Velen hebben in onberadenheid deze stap gedaan of uit gebrek aan politiek inzicht. Van deze mensen kan verwacht worden, dat zij vroeg of laat zullen terugkerenj van de dwaling huns wegs. Daarom is het vol gens sommigen beter, te trachten deze mensen door samenspreking terug te brengen dan de band met hen radicaal door te snijden. Mocht blijken, dat er een fun damentele breuk is gekomen en de politieke overgang gevolg was van een verlaten der Chr. beginselen, dan zal ook volgens de juristen ongevraagd ontslag moeten volgen. En dit zal in het algemeen moeten geschie den, wanneer de P.v.d.A. in haar politiek de belangen van het Chr. onderwijs tegen werkt. Op dit laatste behoeven we niet meer te wachten: wat hier op Flakkee geschiedt, is duidelijk genoeg. Anderen zijn echter van mening, dat we deze onderwijzers alleen reeds om dit lid maatschap moeten ontslaan en dat we de zaak niet zo formalistisch moeten zien als de juristen, maar meer principieel. Prof. Waterink maakte zich op de jongste School raadvergadering de tolk van deze groep. Naar zijn mening kan een overtuigd Barthiaan geen onderwijzer aan een Chr. school zijn. Als hij in politieke zin de P.v.d.Arbeid kiest, moet hij ook op school gebied de consequenties trekken en heen gaan. Hij stelle dan niet het dilemma, dat men hem moet wegzenden. Hij behoort op de openbare school. Intussen is de Schoolraad als besturen organisatie nog niet tot een besluit gekomen. Op de vergadering van de Vereniging van Chr. onderwijzers werd echter besloten, een brede commissie te benoemen, bestaande uit vertegenwoordigers van alle onderwijs organisaties, die deze zaak in studie zullen nemen. Hier is veel voor te zeggen, daar het een kwestie is, die eigenlijk meer nog de besturen dan de/onderwijzersvereniging raakt. Verheugend is het echter dat, hoe men ook over de methode denkt, waarmee deze socialistische Chr. onderwijzers moeten worden behandeld, niemand op de ver gaderingen in Utrecht een goed woord voor het lidmaatschap van de P.v.d.A. had. Het mooiste zou zijn, dat die gehele doorbraak beweging doodliep. Dan zou dit probleem, dat nu zoveei rumoer veroorzaakt, zichzelf oplossen en zouden vele afgedwaalden nog terecht komen. En hierop is grote kans. De groep-Van Walsum in de P.v.d.A. is hard aan het aftakelen. Hun blad „De nieuwe Nederlander"'is geliquideerd bij gebrek aan belangstelling. Vele predikanten en anderen, die in 1945 vol enthousiasme zich aansloten bij de P.v.d.A., zijn reeds afgekoeld en ontnuchterd en keren terug tot de C.-H.Unie, waaruit ze vertrokken waren. Het kan ook niet anders. Evenals vóór de oorlog geldt ook nu nog steeds de waarheid, dat Christendom en socialisrtle niet kunnen samengaan. De Flakkeese Gemeenschap een manusje van alles? Deze vraag stelde ik me toen ik deze week in een raadsverslag las, dat een der leden de afgevaardigde naar de Fiakkeese Gemeenschap verzocht in een vergadering te wijzen op de lage prijzen der landbouw producten. Ik meen, dat het niet de taak is van de raad zich bezig te houden met de richt prijzen der landbouwproducten en dat dit zeker niet tot de taak behoort van de Flakkeese Gemeenschap. Noch de raad, noch de Flakkeese Gemeenschap is daartoe competent. Terecht merkte dan ook de Voorzitter op, dat het op de weg der land bouworganisaties ligt te protesteren tegen de te lage richtprijzen, die de regering on langs heeft vastgesteld. Deze zijn ook bekwaam de minister van Landbouw aan de hand van kostprijsberekeningen voor te rekenen, dat de prijzen inderdaad te laag zijn. Ik meen te weten, dat dit door de verschillende landbouworganisaties.en door de Stichting van de Landbouw herhaalde lijk is gedaan, echter met weinig resultaat. Het gevaar loert hier om de hoek, dat de Flakkeese Gemeenschap, die op ver schillend terrein voor algemene, specifiek Flakkeese belangen kan opkomen, en dit ook herhaalde malen heeft gedaan, zich gaat bewegen op een gebied, dat niet tot het hare behoort. En ik meen, dat zij zich juist daarvoor terdege moet hoeden. Zij moet geen overkoepelend orgaan worden van alle andere organen. Bövendien is hi<=r geen specifiek Flakkees belang aan de orde, maar een algemeen boeren en landbouw belang. En ook buiten Flakkee wonen heel wat boeren en zijn er heel wat mensen, die bij de landbouw betrokken zijn. Ik geloof niet, dat de Flakkeese Gemeen schap zich zal laten .verleiden een manusje van alles te worden, waardoor zij zou treden op paden die anderen bewandelen en die geschoeid zijn met zodanig schoeisel, dat ze ook in staat zijn hun pad naar be horen te gaan. OBSERVATOR. Mijn zoon, geef Mij uw hart, (Spr. 23 26a.) Wat een wonderlijke vraag! Hoe is het nu mogelijk, dat ik mijn hart kan' weg geven? Want wat is mijn hart? In het natuurlijke: Het centrale orgaan, waaruit het bloed voortgestuwd wordt naar al de deelen van het lichaam. In de Heilige Schrift De bron, waaruit de uitgangen des levens 'zijn; het centrum van 's menschen bestaan. De vraag moe? en kan dus niet letterlijk worden, maar figuurlijk. Als ik iemands hart heb, dan heb ik den geheelen persoon. Denk b.v. aan de verhouding van man en vrouw in het huwelijk; aan ouders en kin deren in het gezin. Hartelijke omgang, o hoe schoon, liefelijk en warm! Is ook uw omgang met uw naaste hartelijk? O, harte loosheid is zoo koud, hol en ledig. Vooral, wanneer deze aan de buitenkant gecamou fleerd is door een schoonen schijn. Met welk een verontwaardiging en minachting keeren we ons dan van zulk een hartelooze af. Gij lezer of lezeres zijt toch niet zulk een gecamoufleerde hartelooze? „Dit volk Aan den Heer A. W. Keijzer teHerkingen. Inleveringsplicht Granen. Bericht op schrijven 15 Maart. (14 April 1947). In antwoord op nevenvermeld schrijven deel ik U mede, dat bij de vaststelling van de inleveringsregeling voor granen er mede rekening is gehouden, dat het gewenscht was bepaalde hoeveelheden graan op de bedrijven te laten voor veevoeder. Zulks zal ongetwijfeld bekend zijn. Zoowel onze broodgraanpositie als ook internati onale afspraken maakten het evenwel on mogelijk ook tarwe voor veevoederdoel einden te bestemmen. U vraagt of het niet redelijk zou zijn geweest om telers van meer dan 25 Are geen broodbonnen te verstrek ken en hen daarentegen de noodige tarwe voor eigen gebruik te laten houden. Inder daad bestond in voorgaande jaren een zelfverzorgersregeling voor brood, welke de zelfde strekking had als de door U voorgestelde regeling. Deze zelfverzorgers regeling is evenwel niet gehandhaafd, om dat zij eenerzijds veel administratie mee bracht voor de distributie-diensten, en anderzijds de ervaring luidde, dat men in I vele gevallen officieel geen gebruik maakte i van de zelfverzorgersregeling en toch tarwe achterhield voor eigen gebruik. Uw opvatting, dat in vele gevallen voor indu- striearbeiders gunstiger regelingen worden getroffen dan voor boeren en landarbeiders kan ik niet deelen. Ik moge U in dit ver band wijzen op de huisslachtingsregeling, die voor den houder van een varken een verdubbeling van het vleeschrantsoen be- teekent op de 50 kg tarwe die een teler per gezinshoofd mag houden, enz. Gezien het vorenstaande vind ik dan ook geen aanleiding aan Uw verzoek te voldoen. De Minister v. Landb. Vïss. en Voedselv, Voor dezen. De wnd. Dir.-Gen. voor de voedselv. w.gIr. J. S. KEIJSER van Zaterdag 26 April v.m. 12 uur tot Maandag 28 April v.m. 9 uur. Middelharnis-Sommelsdi j k Dr. Kievit, Secr. Nijghstraat Middelharnis. Oqst-Flakkee: Dr. Kramers en P. Voogd Tel. 59 Oude Tonge. Dirksland, Melissant, Herkingen: Afwezig Dr. Elvé. Voor spoedgevallen Dr. Huisman en Dr. P. Boot Tel. 129 Dirksland. eert Mij met de lippen," zegt de Heere, „maar hun hart houdt zich verre van Mij." 't Is Hem een gruwel! Daarom de vraag van Christus, de Opperste Wijsheid: „Mijn zoon, Mijn dochter, geef Mij uw hart'. Niet dus in de eerste plaats uw geld, tijd, gaven, goederen en talenten, maar uw hart. Meer niet. Maar met minder is Hij niet tevreden. Ons hart. Mijn hart. O, wat een wonder van genade! Mijn hart, dat zoo arglistiglijk is meer dan eenig ding. Mijn hart, die vuile bron van ongerechtigheden en eigengerechtigheden. Mijn hart, dus mijn geheele persoon, die melaatsch is van de hoofdschedel tot de voetzool toe, ja, één brok zonde voor de oogen des Heeren het wordt niet door Hem veracht. In tegendeel! Hij wil het hebben. Hij vraagt er om. Hij wil het vernieuwen tot de vreeze Zijns Naams. „Mijn zoon, Mijn zoon, o, hoor Hem roepen lezer(es) geef Mij uw, uw, ja, uw hart!" Ik kan het niet geven, en geef het toch, want in de binnen kamer stijgt de bede uit mijn hart: „Herschep mijn hart, en reinig Gij, o Heer', Die vuile bron van al mijn wanbedrijven; Vernieuw in mij een vasten geest, en leer Mij aan uw dienst oprecht verbonden blijven." (Ps. 51 5b.) Langstraat. J. N. WAARSCHUWING VOOR DE TELERS VAN KOOLSOORTEN. Hier volgt een waarschuwingvan het Ministerie van Landbouw, Visscherij en Voedselvoorziening In geheel Nederland dient men uiterlijk 25 April te beginnen met de bestrijding van de koolvlieg. Deze bestrijding kan het besj geschieden, door het langs den stengel in "den grond gieten van één der volgende oplossingen: Sublimaat ter sterkte van 0,1 150 cm3 per plant; Forbiat ter sterkte van 1 150 cm3 per plant; Vruchtboomcarbolineum ter sterkte van 0,3 150 cm3 per plant. De begieting met Sublimaat dient eenmaal, die met de overige stoffen tweemaal, telkens na een week te worden herhaald. Wanneer men na 25 April uitplant, dient men de eerste behandeling onmiddellijk na het planten uit te voeren. Een les in humaniteit. Joodse groepen in Neurenberg weigerden extra vleesrantsoenen te aanvaarden ter gelegenheid van het Paasfeest. De Joden deelden den autoriteiten mede, dat zij deze verhoging niet konden aannemen, terwijl de Duitsers zulk een tekort aan voedsel hebben. Blij met een dode mus. In de oorlog hielden Duitse instellingen zich bezig met uitverkoop van goederen, waartoe zij niet de minste wettelijke be voegdheid bezaten. Toen de vijand ver dreven was, werden deze transacties nietig verklaard. De Duitsers, die men te pakken kon krijgen, roken een lelijke pijp en de „gelukkige" kopers zijn, behalve hun geld, minstens hun reputatie kwijt. Er is een opvallende gelijkenis tussen deze Duitse werkwijze en het optreden van de Nederlandse regering inzake Lingadjati, Schermerhorn, Van Mook, Jonkman, Rom- me hebben zonder enige wettelijke basis het erfdeel der vaderen aan de minst biedenden verkwanseld. De „gelukkige" bevoorrechten bij deze grondwetsschennis en schending van de wet op de instelling van de Commissie- Generaal, hebben een stukje papier in han den gekregen, dat spoedig genoeg door de werkelijk gerechtigden, het Nederlandse Volk èn de volkeren van Indië (als deze Zich weer zonder lijfsgevaar kunnen uiten), als van nul en generlei waarde verklaard zal worden. En de misdadige wetsschenders wacht een kennismaking met den rechter. Twee minuten treinstilstand. Op de nationale herdenkingsavond Zaterdag 3 Mei zullen alle treinen en voorts het gehele bedrijf van de Nederl. spoorwegen, 2 minuten stil worden gelegd.

Opbouw | 1947 | | pagina 1