Distributiemeuws* DE WONDERLIJKE AVONTUREN VAN KOPPIE KOPIJ Groepscommandant der politie Blooijs vroeg medewerking en steun om rechtvaardige samenwerking met den Bur gemeester en heette hem namens de politie hartelijk welkom. De Heer Vogelaar dankte de raad voor het besluit om van hem afscheid te nemen in een volgende vergadering, waarna hij de hamer weer overgaf. Burgemeester von Knobelsdorff dankte de sprekers voor hun zeer vriendelijke woorden, waarbij hij speciaal het onderwijs steun toezegde. Spr. hoopte boven de politiek verheven te zijn bij zijn gemeente-beleid. De Heer Nieborg hoopte hij binnen niet al te lange tijd over de brug té komen bezoeken. Na het serveren van een glas wijn en een persoonlijke handdruk, maakte het gezelschap zich gereed voor de installatie te Goedereede. TE GOEDEREEDE Aan de rand der gemeente Goedereede, de instrumenten beschenen door de lente zonnestralen, verwelkomde de muziek vereniging „Apollo" haar nieuwen burge meester en geleidde hem lustig blazend naar het raadhuis. Aan de ingang van dit gebouw werd aan het echtpaar een bloemstuk aangeboden door het dochtertje van den Heer J. Tanis Kzn. De burgemeester onderhield zich daar op enige ogenblikken met leden der be volking. Intussen werd op de raadzaal door secr. Jongkoen het K.B. der benoeming voor gelezen. Nadat de nieuwbenoemde en zijn echt genote door de Heren J. Tanis Kzn.en D. Sandifort in de raadzaal waren binnen geleid, sprak de Heer Goekoop, als heen gaand wnd. burgem. de heer burgemeester van Knobelsdorff toe: Geachte Burgemeester en Mevrouw Knobelsdorff, Ik moge u in deze raadzaal van harte welkom heten en nu wij officieel kennis genomen hebben van uw benoeming tot burgemeester dezer gemeente wens ik u beiden van harte geluk met deze zo eervolle benoeming. Mijn gelukwensen gaan ook uit naar uw moeder en verdere familie die met u deze dag meeleeft en getuige is van uw installatie. Ik moge ook van harte welkom heten den vertegenwoordiger van den Commissaris der prov. Zuid-Holland Mr. Dinger; wij stellen uw bezoek ten zeerste op prijs. Burgemeester! Zoals iedere gemeente heeft ook Goeree haar problemen. Door den bezetter werd het gehele havenhoofd afgebroken, tellende ruim 70 woningen, waar niet minder dan een vierde deel der bevolking gevestigd was. Vanzelfsprekend is het wonibgvraagstuk alhier dus zeer urgent. Gelukkig zal zeer binnenkort met de herbouw van 19 woningen een aanvang genomen worden, waarvan de gunning reeds heeft plaats gehad. Overigens was het niet de eerste maal in de geschiedenis, onzer gemeente dat veel woningen vernield werden. Reeds in 1415 werd Goeree door Jan van Brabant ge plunderd en verbrand en in 1482 verbrand de eveneens een groot gedeelte dezer ge meente. Uit deze jaartallen zult u begrijpen dat de stichting van onze gemeente zich in het grijs verleden verliest. Volgens een schrijver dateert de stichting van Goeree 200 jaar na die van Rome. Al is deze ver klaring met een korreltje zout te aanvaarden, vast staat in ieder geval dat Goeree reeds in 1065 bekend was. Haar belangrijkheid nam dermate toe dat reeds in 1330 onze gemeente stedelijke rechten verkreeg, welke in 1477 door Maria van Bourgondië niet alleen bevestigd, doch nog uitgebreid wer den. Het ligt voor de hand dat de gemeente haar naam dankt aan het feit, dat hier eer tijds een goede rede voor de schepen was en het is dus logisch dat toen in de nabij heid daarvan een nederzetting zich vestigde, deze zich ook Goedereede noemde en al die jaren, mijnheer de burgemeester, is het ook inderdaad een goede rede geweest en ik moge de hoop uitspreken dat dat inder daad voor u en mevrouw van Knobelsdorff ook het geval zal zijn. Burgemeester', Goeree heeft een rustige bevolking, die haar bestaan vindt in land bouw en visserij. De visserij, tengevolge van vordering harer schepen door den bezetter uiterst gehavend, doet alle moeite door aankoop en modernisering van de schepen, op het gewenste peil te komen. Met genoegen kan ik u zeggen dat het secretarie-personeel zijn uiterste best doet en ik moge dan ook van deze plaats mijn welgemeende dank betuigen in het bijzonder aan den Secretaris den Heer Jongkoen voor alle hulp welke hij mij tijdens mijn fun gerend burgemeesterschap geboden heeft. Burgem. en Mevr. van Knobelsdorff, ik hoop dat komende uit het bosrijke Zeist u zich spoedig in deze gemeente zult thuis gevoelen. Uw arbeid in de gemeentezaken zal veel Van uw tijd vergen, doch ik ben er van overtuigd dat u zult inzien dat onze ge meente een onderdeel is van het gehele eiland, waarmee het onlosmakelijke be langen gemeen heeft. Ik zal thans overgaan u den ambtsketen als burgemeester om te hangen en ik spreek de hoop uit dat u met genoegdoening moge terugdenken aan de dag waarbij u het burgemeestersambt van Goedereede aan vaardde. Na het omhangen van de ambtsketen speelde de muziek op plechtige wijze de bekende 2 coupletten van het Wilhelmus. De nieuwe magistraat. Na vooraf weer een woord van dank te hebben gebracht aan H.M. de Koningin en haar Commissaris voor de benoeming, richtte de burgemeester zich tot de aan wezigen. Ook hier wil ik evenals hedenochtend in Stellendam met grote waardering terugzien op het ambtswerk van den Heer Keizer. Hij heeft zich doen kennen als een echte vaderlander, die het belang van Goedereede boven enig ander heeft gesteld. Ik geloof dan ook wel te mogen veronderstellen dat de bevolking van deze plaats burgemeester Keizer nog niet is vergeten. Mijnheer Goekoop, ik ben u ten zeerste verplicht voor de wijze waarop gij sedert zo lange tijd het burgemeestersambt hebt waargenomen. Het is zeer zeker niet onder de meest gemakkelijke omstandigheden ge weest waaronder gij dit ambt bekleed hebt, desniettegenstaande hebt gij uw taak met succes volbracht. Geachte heren Wethouders en Raads leden. Het is een moeilijke taak die ons in deze gemeente wacht. Zonder kleerscheuren is Goedereede helaas niet uit de oorlog gekomen en de bezetter heeft ook hier zijn schendend werk verricht. Met inzetting van al mijn krachten wil ik mij geven aan het wederopbouwwerk. Als een der grootste moeilijkheden zie ik het vraagstuk van de volkshuisvesting. Dit vraagt dringend om een oplossing en toch ondanks dit dringend vragen zal een oplossing op korte termijn niet mogelijk zijn. Niet alleen deze gemeente gaat gebukt onder dit probleem, maar geheel Nederland heeft hiermede te kampen. Het beleid van de gemeentelijke overheid inzake deze kwestie is sterk afhankelijk v^n de maat regelen, die van hogerhand genomen wor den. Verheugend is het wat erop dit gebied in de zojuist achter ons liggende tijd in deze plaats reeds is bereikt, maar er wacht ons op dit terrein nog meerdere arbeid. Ik hoop dat wij met dit schone doel voor ogen in saamhorigheid en vriendschap mogen wer ken. Zeer wel ben ik mij ervan bewust dat ik mijn taak ten dienste van de gemeenschap uitsluitend zal kunnen volbrengen in af hankelijkheid en onder de^zegen van God, die het al regeert. Tenslotte wil ik de bevolking van Goede reede vanaf deze plaats toeroepen steeds voor hen klaar te zullen staan. Iedereen is in de burgemeesterskamer welkom en met raad en daad zal ik trachten velen tot steun te zijn. Door mijn werk hoop ik bij te mogen dragen tot meerdere bloei van de gemeente Goedereede. Weth. den Eerzamen. Geachte Burgemeester, Als tweede-wethouder dezer gemeente, is het mij een eer en een genoegen u met uwe benoeming tot hoofd onzer gemeente geluk te wensen. Ik hoop, dat u de gezondheid en kracht geschonken moge worden om u aan de belangen van dit dorp te wijden, een der vele plaatsen in 't land, waaraan de oorlog niet zo maar voorbij gegaan is. Goedereede is niet verpolitiekt; een strijd van partijen onderling, die op vele plaatsen heftig na de oorlog helaas weer opgelaaid is, zult u hier niet vinden; wel heeft ieder zijn eigen mening. Moge het u dan gegeven zijn, de band tussen de burgers onderling zo mogelijk te verstevigen. De belangen van alle Goereeërs, die der minder en meer bedeelden worden u aan bevolen en wij hopen daarom, dat we, als wij later op uw ambtsperiode hier terug mogen zien, kunnen zeggen, dat het een goede tijd was. Goedereede was in vroeger eeuwen een Handelsstad van betekenis en is thans een dorp van landbouwers, vissers, nering doenden en werkmensen. Moge onze plaats onder uw leiding opnieuw tot meerder bloei en welvaart komen. Ik ben begonnen met u geluk te wensen. Moge het uit uw daden en beleid blijken, dat ik ook de gemeente met haar nieuwen burgemeester kan gelukwensen. Ook u Mevrouw wensen we het beste toe in ons midden. Sta den Burgervader als een trouwe gade terzijde en de burgerij zal u beiden eren. Ik eindig met de wens, dat Gods zegen moge rusten op ons aller werk in het belang der gemeente. - J. Tanis Jzn Burgemeester Als oudste van onze raadsleden valt mij de eer te beurt u en uw echtgenote hier namens de gemeenteraad welkom te mogen heten. Wij verheugen er ons in dat wij thans weer een burgemeester hebben, door H.M. de Koningin benoemd; een burgem, in de gem.-administratie opgeleid en, naar wij mogen verwachten met de beste voor nemens bezield om hier te arbeiden en te werken aan de vooruitgang van onze ge meente. U zult hier niet naar arbeid behoeven te Zoeken, Verschillende plannen liggen op u te wachten, in de eerste en voornaamste plaats de wederopbouw van ons Haven hoofd, waar ruim 70 woningen door den overweldiger met de grond zijn gelijk ge maakt en wier bewoners bij de ingezetenen van de kom zijn ingekwartierd. Ook de jonge garde wacht op woonruimte. Dan staat op ons programma riolering van de gemeente, het ophalen van de bestrating enz. enz. U komt hier in een rustige gemakkelijke gemeente, aan politiek wordt zeer weinig gedaan, in de raad heerst steeds een ge moedelijke toon het gezag wordt hoog gehouden. Hier geldt de regel: doen, niet praten. Wij hopen op een prettige samenwerking en dat gij u spoedig als burger van Goede reede zult gevoelen en u hier met uw echt genote tot wederzijds genoegen zult mogen wqfkzaam zijn. Secr. Jongkoen feliciteerde de burgem. namens de ambte naren en gaf vervolgens een overzicht van de financiële toestand der gemeente. U vindt deze gemeente meer beredderd dan een uwer voorgangers. Moge dit echter geen afbreuk doen aan uw wil om alles te doen wat in uw vermogen is om deze gemeente op te heffen. Van onze mede werking hiertoe kunt*u verzekerd zijn. De toegesprokene dankte de Heren sprekers voor hun hartelijke woorden en sloot de raadsvergadering. Daarna verkreeg als eerste genodigde de Heer Rijnders het woord. Spr. drong nogmaals aan op steun aan het pasgeboren troetelkind van Flakkee de Flakk. Gemeen schap, Goedereede is een plaats van deftige stijl u mag trots zijn hierover de leiding te hebben. De Heer Lokker oud-raadslid gaf in zijn felicitatierede weer de roof der Duitsers tijdens de oorlog vooral t.a.v. de vloot. Helaas is er na de bevrijding weinig mede werking verkregen om de vloot terug te krijgen. Slechts 4 schepen en een wrak kwamen van de 34 stuks terug. Spr. is zelf een slachtoffer van de verwoesting op de Goereese haven en weet hoe groot de nood aan woningen is. Men bezit hier een prach tige toren, die door het flink optreden van den heer Lodder behouden bleef. De burgemeester van Harmeien, de Heer van Koningsbrugge, heeft zijn collega von Knobelsdorff 4'/2 jaar gekend, op het gemeente-secretarie te Harmeien. Hij be stempelt hem als een Nederlander van de allerbeste soort. Goedereede en Stellendam zijn te feliciteren met zo'n burgemeester. Spr. hoopt dat het zijn collega zal gelukken om het scheepje der gemeente inderdaad in de goede rede te leiden. De Heer Luime, voorz. der muziek vereniging releveert dat de muziek in de Goereese harten een warme plaats in neemt, en hoopt dat dit bij den nieuwen burgem. ook zo zal zijn. Hij verzoekt den burgem. in te willen treden in het comité van bijstand in de muziek. Verder felici teert hij den burgem. namens alle vereni gingen. De Heer v. d. Ster, voorz. van de bond der gem.-ambtenaren op Flakkee, spreekt er zijn vreugde over uit dat er weer een bur gemeester uit de kring der ambtenaren is benoemd en hoopt dat Goedereede in hem mag vinden een goed en beleidvol burger vader. De Heer Voogd, voorz. van verschillende polderbesturen hoopt op een goede samen werking met den nieuwen burgemeester. Speciaal vraagt hij deze t.afv. het plan riolering omdat hier gemeente- en polder- belangen zich kruisen. Namens de Rijkswaterstaat feliciteerde de Heer de Groot den nieuwbenoemde. Burgem. von Knobelsdorff dankte daarna in het bijzonder den Heer van Konings- brugge voor zijn hartelijke woorden en hoopte dat de vriendschap bestendig zou blijven. Reeds door haar enthousiaste verwelkoming heeft de muziek een warme plaats in zijn hart gekregen. Voor het belang van de visserij hoopt hij zijn beste krachten te geven. Na het drinken van een geurige kop thee, eindigde een dag vol schone woorden, hoopvolle beloften en goede voornemens. De Le der van den Distributiekring Ouddorp (Z.H.) maakt bekend, dat in het tijdvak van 21 April t/m 30 April 1947 schoenenbonnen naar keuze kunnen afge haald worden, door die personen, wier T.D.-nummer op en 7, 2 of 5 en in het bezit zijn van een inlegvel, waaraan de bonnen 614 en 612 bevinden. Tevens komen de kinderen in aanmer king voor een schoenenbon, die geboren zijn de maand April van de jaren 1932 t/m 1945, alsmede ck kinderen, die geboren zijn in de maand Juni 1946. Ook aan diegenen wier T.D.-nummer eindigt op een ander cijfer dan de reeds bovengenoemde en in het bezit zijn van de inlegvelbonnen 614 en 612, doch die niet in'de gelegenheid zijn geweest om hierop een schoenenbon af te halen, kunnen alsnog een bon in ontvangst komen nemen. WERKSCHOENEN. Tot 30 April 1947 kunnen nog werkschoe nen aangevraagd worden. In aanmerking komen zij, die den leeftijd van 16 jaar be reikt hebben en volgens hun beroep voor een werkschoenenbon in aanmerking ko men, en na 30 April 1946 nog geen bon voor werkschoenen of Engelsche werk schoenen ontvangen hebben. Bedrijven met meer dan 10 arbeiders dienen collectief aan te vragen. r RIJWIELBANDEN. Gedurende de maand April worden geen toerrijwielbanden verstrekt. t Toen de indringer na de klap, die Koppie hem met het stuk hout had gegeven, op de grond was gevallen, Zette Koppie zich weer in postuur om de volgende rover een tik te geven. Maar het bleef stil. Hij hoorde niets meer. Waar waren die anderen nu? Koppie begreep er niets van. Hij kroop van de stoel af en keek eens om de hoek van de deur de donkere gang in. Niets te zien! Hij ging weer terug en zag toen, dat de man bezig was op te staan. Vlug nam Koppie het eind touw, waarmee Slim hem in de auto had vastgebonden en begon de man te boeien. Dat viel niet mee in het donker en bovendien was de man er lang en zwaar. Hij was zeker nog verdoofd van de klap, want hij verzette zich niet erg. Toen de man geboeid was, nam Koppie hem bij de voeten vast en sleepte hem naar de keldertrap. Hij maakte de deur open, schoof de man er door en gaf hem een duwtje. Rommeldebommemdebom ging het, toen de lange geboeide man de trap afrolde. Met de volgende trap deed Koppie net zo en toen de man eindelijk kreunend in de kelder lag, draaide Koppie het licht aan.„Pieter Primeur 1" schrok hij opeens, toen hij den man aankeek en hem herkende. Pieter Primeur kreunde en deed zijn ogen open. Hij keek Koppie nijdig aan en zei: „Zeg, jij bent ook een mooie! Wat betekent aat allemaal, Koppie?"

Opbouw | 1947 | | pagina 3