De installatie van burgemeester J. Baron von Knobelsdorff te Stellendam en Goedereede Een dag vol goede woorden en beloften Op beide plaatsen wachtte hem een gulle ontvangst te stellendam De kabinetschef van de Commissaris aanwezig De heer Vogelaar verlaat voorgoed de raadzaal Met groot huldebetoon haalde Stel lendam j.l. Zaterdagmorgen zijn nieu we Burgemeester binnen. Voor het raadhuis werd hij toegezongen door de leerlingen van drie scholen, allen in bonte mengeling met oranje getooid. Een groot aantal genodigden gaf blij ken van belangstelling, terwijl ook Mr. Dinger, de kabinetschef van de Com missaris der Koningin mede tegen woordig was. Alvorens tot de installatie werd overge gaan nam dhr. Vogelaar afscheid van de raad als wnd. Burgmeester en sprak als volgt: Mijne Heren, Voordat wij de korte agenda afwerken, een enkel woord van dank aan de Herqn raadsleden, voor de wijze waarop ze mij hebben gesteund. Toen ik in Sept. '44 na de vlucht van den N.S.B.-Burgm. werd geroepen, dit ambt waar te nemen, was dit heus geen gemakkelijke taak. Vele moeilijk heden vroegen om een oplossing en ook na de bevrijding bleek dit werk zwaar. Ik acht mij gelukkig dit moeizaam en ondank baar werk thans over te kunnen geven. In het bijzonder dank ik den Secretaris, die mij steeds met raad en daad terzijde stond. Hij is de spil geweest, waar het gemeente lijke rad op draaide, zou hij er niet geweest zijn dan was de wagen vast gelopen. Namens raad en bevolking daarvoor onzen oprechten dank. Ook de andere ambtenaren en de politie gaven mij steeds hun medewerking, waarvoor mijn erkente lijkheid. Burgemeester Keijzer hier thans ook aanwezig, is weggejaagd door het moffen- geweld, maar van zijn plannen kan de nieuw benoemde Burgemeester profiteren. Een woord van dank ook aan hem is op zijn plaats. Aan Mr. Dinger, verzoek ik mijn dank over te brengen aan de Commissaris dei- Koningin voor het waarderend schrijven dat ik van hem bij mijn heengaan ontving. Secretaris v. d. Broek las daarop het schrijven aan den heer Vogelaar voor. Afscheidswoord van Weth. Hoek. Als le Weth. dank ik U namens mijn mede-wethouder en de raad voor de tact volle wijze, waarop U steeds de vergade ringen van B. en W. en den raad heeft geleid, en gedurende 27a jaar de gemeente bestuurd met behulp van onzen secretaris. Het was voor U geen gemakkelijke tijd, dat weet ieder, maar U hebt de belangen der gemeente met energie voorgestaan en bevorderd. Daarom nogmaals hartelijk dank voor de prettige samenwerking. Een afscheidswoord van den Secr. M.H. de Voorz. Mijn welgemeenden dank voor de waar derende woorden tot mij gericht. Het is mij nimmer te veel geweest U in de thans achter ons liggende jaren waarin gij geroe pen waart het ambt van Burgm. waar te nemen, steeds ter zijde te staan, waar het betrof de belangen der gemeente of die dei- ingezetenen. Ik weet van nabij dat deze jaren voor U zeer moeilijk zijn geweest en U van het ambt geen sinècure maakte, terwijl U steeds trachtte te bereiken wat mogelijk was. Daarvoor hebt U geen moeite gespaard en dient U dank te worden ge bracht, ook mede namens de andere amb tenaren voor Uw welwillende en tegemoet komende houding en aangename samen werking. Na voorlezing van het K.B. inzake de benoeming, werd overgegaan tot installatie van den nieuw benoemde. Nadat de jeug dige Burgm. en zijn echtgenote waren gezeten, sprak dhr. Vogelaar hem toe: Hoogwelgeboren Heer van Knobels dorff, Het is mij een zeer groot genoegen, U en Mevrouw namens raad, wethouders en de gehele burgerij, hartelijk welkom te heten. Ik kan U helaas geen gemeente over dragen, waar het in alle opzichten voor de wind gaat. De financiële toestand hier is allerminst rooskleuring te noemen. De bevolking van Stellendam vindt zijn hoofd- bestaan in landbouw en visserij en is door zijn isolement voor den oningewijden vreemdeling een stug volk, dat zich niet zo gemakkelijk geeft; dat zeer moeilijk de beleefdheid in acht kan nemen, maar dat voor de ingewijden toch trouw en eerlijk is. Oorlog en vreemde overheersing zijn aan deze gemeente niet zo voorbij gegaan. In Mei '40 sneuvelde een militair, in 1940 liet een vader door een bomaanval het leven, terwijl drie jonge mannen niet uit het vijandelijke kamp weerkeerden. Een groot deel der vruchtbare akkers werd spergebied. De gehele vissersvloot van 56 schepen werd weggevoerd en vele kwamen nimmer terug. Ook de woningnood is hier zeer ernstig. Een 20-tal woningen moesten worden afgebroken en vele woningen werden door den bezetter ingenomen. Verbetering is alleen te verwachten van de bouw van woningwetwoningen. Hiertoe zijn de plannen reeds in gereedheid ge bracht. Een uitbreidingsplan voor de ge meente werd door Uw voorganger Burgm. Keijzer vastgesteld. Wij hopen dat U naar beste weten aan de economische verheffing van Stellendam zult medewerken en dat U Uw jeugdige energie tot bloei van deze gemeente wilt inzetten. Hiertoe zult U nimmer tevergeefs een beroep doen op Wethouders, raad en ambtenaren der ge meente. U zult hier aantreffen, een drietal scholen, t.w. een Openbare, een Herv. en een Chr. Nationale School. Bij het Open baar onderwijs is een tekort aan leerkrach ten en ik hoop dat het U mag gelukken de vacatures te vullen. Verder vindt U hier verschillende politieke en kerkelijke stro mingen, welke ieder t.a.v. de hoofdzaken, hun eigen verlangens en inzichten hebben.. Aan al deze belangen zal U niet kunnen voldoen, maar U kunt de algemene achting van de burgerij verwerven wanneer U slechts één belang kent, dat van de gemeen te in zijn geheel. Ik hoop dat U zult tonen de rechte man op de rechte plaats te zijn. Door U de ambtsketen om te hangen beschouw ik mijn taak als afgedaan. Burgemeester van Knobbelsdorff nam dan het woord. Allereerst wil ik vanaf deze plaats mijn oprechten dank betuigen aan Hare Maje steit onze geeerbiedigde Koningin voor mijn benoeming tot Burgemeester dei- Gemeente Stellendam, Eveneens betuig ik mijn dank aan Zijne Excellentie den Minister van Binnenlandse Zaken en aan den Commissaris der Konin gin in deze provincie. Mijn dank gaat ook uit naar allen die hun medewerking hebben verleend aan de totstandkoming van deze benoeming. Mijnheer Dinger ik heet U hartelijk welkom als vertegenwoordiger van den Commissaris der Koningin en mag U wel verzoeken den Heer Commissaris mijn erkentelijkheid hiervoor te betuigen. Het verheugt mij zeer, dat U ondanks Uw drukke werkzaamheden als chef van het Kabinet van den Commissaris der Koningin den tijd hebt gevonden om deze vergadering bij te wonen. Met grote waardering denk ik aan de voortreffelijke wijze waarop destijds door den Heer Keijzer het Burgemeesterambt in deze gemeente werd vervuld. Hem viel de eer te beurt om onder dwang van den bezetter uit zijn ambt te worden ontslagen, waaruit blijkt, dat ook in die tijd Burg. Keijzer uitsluitend de belangen van de gemeente heeft gediend, en ik hoop dan ook de voetsporen van mijn voorganger te mogen drukken. Mijnheer Vogelaar, ook U wens ik oprecht mijn dank te betuigen voor de wijze waarop U het burgemeestersambt sedert Sept. '44 in deze gemeente hebt waargenomen. Onder de moeilijkste om standigheden hebt gij U onbevreesd van Uw taak gekweten en deze met succes vol bracht. Geachte Heren Wethouders en raads leden. Het is U wel bekend, dat ik behalve het Burgemeestersambt van deze gemeente, ook het ambt van Burgemeester der gem. Goedereede bekleed. Ik wil U echter verzekeren, dat ik mij in beide gemeenten, zonder enig onderscheid ten volle aan mijn taak wil geven en dat ik niet, doordat ik in Goedereede zal gaan wo nen de belangen van Stellendam op de tweede plaats zal stellen. Hoewel ik lid ben van een politieke partij, wil ik mij nimmer door enige partij-politiek laten leiden, maar mijzelf boven de par tijen stellen en uitsluitend het belang van deze gemeente in het oog houden. Voor de ingezetenen van Stellendam hoop ik iets te mogen gaan betekenen en ik wil hen dan ook via deze vergadering toeroepen steeds voor hen klaar te zullen staan. Iedefeen is in de burgemeesterskamer welkom en er zal voor mij geen groter vreugde zijn dan wanneer ik iemand door woord of daad tot steun kan zijn. De belangen van landbouw en visserij wil ik met alle mij ten dienste staande middelen voorstaan. Alle sociale en culturele aangelegenheden zullen mijn warme belangstelling hebben. Zeer in 't bijzonder staan voor ogen de moeilijkheden op het gebied der huis vesting en der financiën. Dit zijn proble men, die de gemeente trouwens niet alleen in handen heeft, maar die veelal afhangen van maatregelen door hogerhand genomen. Ik ben mij er zeer wel van bewust dat de Overheid een dienende taak heeft en er niet is om gediend te worden en ik wil onder dit licht dan ook mijn ambt zien. Met de heren Secretaris en ambtenaren ter seéretarie hoop ik en verwacht ik ook op een aangename en kameraadschappelijke wijze te mogen werken. Het secretarie- personeel zal altijd een luisterend oor vinden voor hun gerechtvaardigde eisen. Eveneens hoop ik op een goede samen werking met dhr. Commandant en de overi ge ambtenaren van de Rijkspolitie. Ook op de pers wil ik van hieruit een beroep doen, wetende hoe belangrijk een goede voorlichting is; hopenlijk kan ik bij voorkomende gelegenheden op hare mede werking rekenen. Ten slotte heren wethouders en raads leden spreek ik de hoop uit, dat wij ons gezamenlijk met succes zullen mogen wijden aan de moeilijke, maar schone taak: het herstel en de bloei van deze gemeente. Wetende dat wij niet in eigen kracht, maar alleen door de wijsheid die wij van God ontvangen onze taak kunnen volbren gen, durf ik mijn taak te aanvaarden en hoop aldus onder Zijn Leiding te mogen arbeiden tot welzijn van de gemeente Stellendam. Weth. Hoek (A.R.) Hooggeachte Burgm. Als le Weth. en oudste raadslid roep ik U een welkomstwoord toe. Persoonlijk verheugt het mij, en ik meen de tolk te Zijn van de meerderheid van de raad, dat het onze regering behaagd heeft, een man aan het hoofd der gemeente te geven, die de chr. beginselen belijdt; die uit princip. overtuiging en met de eeuwige beginselen van Gods Woord rekening wil houden. Wij wensen U de hulp en kradht des Heren toe, dat Hij U wijsheid geve, deze gemeente te besturen volgens Zijn en 's Lands wetten. Wij hopen dat de verhouding tussen U en de raad vriendschappelijk zal zijn en dat U als Burgm. alle ingezetenen zonder onder scheid en staande boven alle partijen, deze gemeente zult regeren, tot haar zegen en welvaart. Weth. Verbiest (P.v.d.A.). sprak eveneens den Burgm. toe. Spr. relateerde het tekort aan onderwijs krach ten en vroeg hulp voor het Openbaar Onderwijs. Burgm. als U een open oog zult hebben voor de gewone man, zult U de sympathie hebben van de arbeiders. Ook vragen wij Uw bijzondere aandacht voor de vissersbevolking. Wees voor de Stellen- dammers een Stellendammer en de be volking zal U meevallen. Onder Gods zegen wensen wij, dat U met een voortref felijke leiding, onze gemeente ten goede moogt zijn. I Secr. v. d. Broek, Hoogwelgeboren Burgemeester. Alhoewel het niet de gewoonte is dat een secr. zich in openbare vergadering laat horen, wil ik U toch zeggen, dat wij U zeer erkentelijk zijn voor het door U gedane beroep op de medewerking van de ambtenaren der gemeente en inzonderheid op die van mij als secr. Ik kan U de ver zekering geven dat deze door mij, evenals zij gedurende mijn 35-jarige ambtsperiode aan anderen werd gegeven, ook aan U zal worden gegeven. Deze gemeente is mij lief en dierbaar geworden en ik zou U niet graag mijn medewerking en toewijding onthouden. Burgemeester dankt de sprekers en stipte aan dat hij hoopte te handelen in Gods kracht, zonder onderscheid des persoons. Spr. hoopte op een goede samen werking met de ambtenaren. Na het gebruiken van een glas wijn, sprak van de genodigden als eerste: Burgm. Keijzer van Papendrecht. Hooggeachte collega, U komt hier in een gemeente waar nog veel te doen is. Er zijn hier grootse plannen, o.a. het aanwer ven van de Scheelhoek; waarop een nieuwe vissershaven moet aangebracht. Toen ik op Stellendam kwam hebben ze mij be loofd, dat ik op een gemeente kwam met lastige mensen, maar dit is niet juist ge bleken. De bevolking hier is wel ruw, maar ijverig en plichtsgetrouw. U bent thans kapitein van een vissersdorp en vergeet niet dat U het vaartuig door ruwe stormen zal moeten leiden. U hebt daarbij trouwe hulp aan Uw wethouders. T.a.v. de streek in zijn geheel, kunt U op waardige hulp van collega's rekenen. Ik waardeer de woorden over mij gesproken; ik bied excuus aan van deze plaats, voor de ver gissingen die ik tijdens mijn beleid heb gemaakt. Burgm. Rijnders, heette de Burgm. hartelijk welkom als Voorz. der kring van Burgemeesters op Flakkee. Onze kring is een zeer actief werkteam, dat naast de plaatselijke belangen, de streekbelangen zoekt te behartigen. Ook Uw steun is nodig voor de grote problemen die er zijn, ik noem b.v. de brug, die er absoluut komt. Als er soms nog twijfe laars hier zijn, de brug komt er. Als Voorz. van de Stichting Drinkwater leiding G. en O. vraag ik eveneens Uw bijzondere belangstelling. Voorts wijs ik U op het nut van de Flakkeese Gemeenschap. Dit eiland is de moeite waard om er de schouders onder te gooien, -y Dhr. Vogelaar mede een woord van dank voor zijn prettige samenwerking in onze kring. Collega von Knobelsdorff, ons ambt is een koninlijk ambt, dat moed beleid en trouw vereist. Moge U gegeven zijn dit ambt met Gods hulp ook koninklijk te vervullen. De Heer J. Nieborg, Den Haag vriend en leermeester van den nieuw benoemde, wees er op dat voor een Burgm. de kwaliteiten karakter en tact vereist zijn. Deze trekken heb ik bij U als leerling ont dekt en daarom geloof ik dat U als Burgm. zult slagen. Ik weet eigenlijk niet wie ik moet geluk wensen, U of de gemeenten. Het ligt in Uw aard om ieder die aanklopt te helpen. Namens mijn echtgenote wens ik U Gods onmisbaren zegen in ruime mate toe. De Heer W. Bouman hoopte dat het kerkelijk leven ook de belangstelling van den Burgm. mocht hebben. Het verheugde hem dat een burgm was benoemd met chr. inslag. Alleen een regering gericht op Gods Woord kan vruchten aan brengen. De Heer de Goede feliciteerde de Burgm. namens de Geref. Kerk. Gelijk H.M. de Koningin een moeder is voor ons volk, hopen wij dat U burgm., een vader zijt voor Stellendam. Wij hopen dat er tussen kerk en U een hartelijke band moge zijn. Dat op al wat gij doet Uw Chr. levensbeschouwing mag worden gezien. Wij bidden U Gods wijsheid toe, tot over leg en beslissing, handelende en doende goed voor deze gemeente. Namens het Openb. Onderw. sprak dhr. De Jager. Spr. vroeg belangstelling voor het onderwijs. Hij hoopte een open oor en hart te vinden voor de moeilijk heden, die er tegenwoordig zo velen zijn. Onafhankelijk van Uw persoonlijke mening hopen wij ook voor de gemeenteschool bij U aan te kloppen. De Heer A. v. Eek, hoofd der H.S. sprak er zijn vreugde over uit, dat de Burgm. de moed had betoond om Stellendam met zijn vele problemen te willen besturen. Naar wat mij zo uit de raadsverslagen blijkt, aldus spr. kan men nog beter school meester zijn dan Burgemeester. Mede namens mijn collega van de Geref. School, hoop ik dat wij in een prettige samenwerking met U mogen werken. Als Voorz. van de Vissersvereniging meen ik te moeten zeggen, dat de visserij voort durend in allerlei moeilijkheden verkeert. Ik vertrouw dat U zich spoedig van de visserij op de hoogte stelt en Üw steun geeft tot sanering van dit bedrijf. Betref fende de politieke zijde, meen ik te moeten opmerken, dat wij hier een Herv. A.R. burgm. hadden verwacht, omdat 55 van de bevolking deze richting stemde. U staat echter wat het beginsel betreft zeer nauw bij ons en daarom geloven wij dat wij mogen hopen op een goede samenwer king. Voor alles wensen wij U Gods zegen toe.

Opbouw | 1947 | | pagina 2