CHRISTELIJK NATIONAAL STREEKBLAD VOOR GOEREE EN OVERFLAKKEE Herkingen De plaats van het gezin in de opvoeding snakt naar goede verbinding die nu spoedig zal komen Ook de haven wordt hersteld Werkzaamheden van de Flakk. Gem. DINSDAG 22 April 1947 Prijs per kwartaal f 1.50 Losse nummers f 0.15 OPBOUW - Ars Advertentieprijs 12 cent per ra» Qommiitte van Redactie t Ds W. Anker. W. A. de Bakker, N. v. d. Brugge, A. van Eek, C. Edewaard, Mr. J. J, Groeneveld Ps. N. de ]ong, C. P. Kijkuit, C. M. Vogelaar. Tweede jaargang - No. 95 Adres der redactie en Ad ministratie Voorstr. A 239 Postbus 14 Middelharnis Tel. No. 332 Dit blad verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag Nu wij door omstandigheden, niet in de gelegenheid waren om eerder onze serie opvoedkundige vraagstukken voort te zet ten, willen wij u herinneren aan ons laatste artikel, waar wij elkander gewezen hebben op het goede voorbeeld, dat wij onzer kinderen moeten geven en op het gevaar als wij een slecht voorbeeld voor hen zijn. U zult het ervaren, dat wie zichzelf op voedt, zijn kinderen ook opvoedt, maar ook dat de opvoeding der kinderen ten goede komt aan de ouders zelf. Er is wis selwerking ten goede: Hoe meer ge meester zijt over u zelf, des te meer zult ge heer schappij over uw kinderen uitoefenen. Thans willen wij iets meer zeggen over de gehoorzaamheid. Dit is een zeer be geerlijke zaak in huisgezin en school, ja overal. Wat een verdriet is al niet gekomen door de ongehoorzaamheid. Het begon al in het Paradijs, waar de mens niet gehoor zaam was aan het bevel des Heeren om niet te eten van de boom der kennis des goeds en des kwaads. Maar ook na de val zijn wij telkens weer ongehoorzaam, hoewel de Schrift herhaal delijk ons voorbeelden geeft dat God zegent, wanneer men hem gehoorzaamt. Wij hebben dus ook in onze gezinnen volstrekte gehoorzaamheid te eisen. Maar daar hebt U het weer: Hoe zult u gehoor zaamheid eisen van uw kind, als uzelf on gehoorzaam bent in uw persoonlijk leven? Het zal niet nodig zijn om hiervan voor beelden te geven, Wij mogen en moeten gehoorzaamheid eisen van onze kinderen. Spurgeon heeft eens gezegd: Een huis, waar de kinderen de baas zijn, is geen te huis meer, maar een voorportaal der hel. U vindt dit wat sterk uitgedrukt? Maar... is het anders Als het gebod eist, daf de kinderen hun ouders moeten eren, zal toch zeker gehoorzaamheid moeten worden geeist. Helaas is het dikwijls zo, dat de kin deren al spoedig hun ouders de baas zijn. De oorzaak is dikwijls, dat de ouders als de kinderen jong zijn te veel toegeven, ja, men vindt het wel leuk als de kleine peuter heel parmantig wegloopt, als moeder zegt, dat hij moet komen. En als hij dan toch niet komt, loopt moeder hem al lachend achterop en knuffelt den kleinen deugniet als ze hem eindelijk ingehaald heeft. Ja, we weten, ze zijn zo leuk op die leeftijd, maar moedertje, u legt zelf de grond bij uw kind, om de vol gende keer maar weer eens ongehoorzaam te zijn. U moet uw kinderen van jongsaf leren u te gehoorzamen, begin daarom niet met harde woorden en lichamelijke straffen, want dan gaat het uw kind als het paard van den vrachtrijder, waar men elk ogen blik de zweep overheen legt en het gevolg is, dat het paard steeds minder reageert op zijn bestuurder. Een der eerste voorwaarden is, dat u kalm en op rustige toon uw kind iets op draagt. Heus, juist uw kalmte dwingt meer respect af dan uw opvliegendheid, 'k Geloof niet, dat uw kind veel ontzag heeft voor u, misschien nog wel voor uw handen, maar voor uzelf neen, hoe kan dit ook? U laat u van uw zwakke zijde zien, u moet machtsmiddelen gaan gebruiken om uw wil hen op te leggen. Blijf dus rustig en zelfbeheerst dan zult u ook rustig spreken. Al dat spreken op veel te luide toon. stompt maar af, hoe kan het ook anders? Gehoorzaamheid begint met goed horen, maar wanneer wij nu altijd moeten luisteren naar schreeuwende men sen, kunnen wij ons indenken, dat dit op den duur niet veel indruk meer maakt. Anderzijds moeten we zo duidelijk spreken, dat onze kinderen ons kunnen verstaan. Ze kunnen weieens zo verdiept zijn in hun spel of boek, dat het gesprokene niet tot hen doordringt. Menigeen herhaalt zijn gebod te vlug en te vaak, uw kind went overal aan en denkt: Och, moeder zegt het nog weieens. Neen, geef geen tweede bevel als het eerste nog niet is opgevolgd. Als uw kind niet doet, wat u zegt, zeg het dan direct nog niet eens, maar wacht rustig eens af, wat de uitwerking van uw woorden is. Doet hij het niet, kijk hem dan eens aan, zonder iets te zeggen, uw ogen spreken voor het nog niet bedorven kind genoeg. Hij voelt zich heel niet op zijn gemak onder die zwijgende moeder met die sprekende ogen. Wie zo zijn kinderen gewent aan gehoorzamen, zal meestal het niet nodig Zaterdagmorgen half tien vergaderde onder voorzitterschap van wnd. Burgem. Witvliet de gemeenteraad van Herkingen. Na de gebruikelijke opening worden de notulen van de vorige vergadering door den secretaris, dhr. J. v. d. Ster, voorgelezen en zonder opmerkingen goedgekeurd. Onder de ingekomen stukken bevinden zich de 6e, 7e, en 8e goedkeuring begroting 1946, goedkeuring aankoop 2 aandelen Emgo, goedkeuring toelage van 10 voor j den burgem. vanaf 1 Oct. 1946, goed- keuring geldlening ad 40.000,goed- 1 keuring verhoging presentiegeld tot 2,50 per keer, goedkeuring kasgeldlening, 2e, 4e en 5e begroting 1946 en goedkeuring van het plan voor de loods aan de Kaaidijk. Al deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Binnengekomen is een schrijven van Ged. Staten dat de raad niet bevoegd is opheffing te verlenen voor het invorderen 1 van straatbelasting. De gemeente-ontvanger moet pogingen in het werk blijven stellen om de gelden binnen te krijgen. Als 4e punt komt aan de orde de ver hoging van de kosten voor het Verificatie bureau. Dit werkt zonder winst, doch de ambtenaren moeten betaald worden. De salarissen zijn met 10 gestegen, alzo zullen de kosten naar verhouding ook hoger worden. De heer A. L. Munters heeft wegens vertrek naar, den Bommel ontslag aan gevraagd als lid van de commissie van Toezicht en tot wering van schoolverzuim- Bij een gehouden stemming wordt dhr S. Tuinstra met 4 tegen 2 stemmen ge kozen. Tevens vroeg dhr. Munters ontslag als wnd. gem.-ontvanger en ambtenaar van de burg. stand. In deze vacature wordt de wnd. burgem. met 4 tegen 2 stemmenbe- noemd. Van Ged. Staten is een schrijven binnen gekomen dat de weg Sas-Dirksland-Her- kingen door de Prov. Zuid-Holland zal worden overgenomen, wanneer aan be paalde voorwaarden wordt voldaan. Deze zijn: Herkingen betaalt 200,per km en 100 m van deze weg blijft in eigen onderhoud. Dhr. v. d. Wende zou tot zeer spoedige verbetering van deze 100 m willen overgaan, want dit is hard nodig. De voorzitter stemt hiermede volmondig in, maar de financiën moeten het toelaten. In verband hiermede geeft dhr. Tuinstra nog een toelichting op de besprekingen, welke over dit onderwerp in den Haag werden gehouden. Besloten wordt deze zaak goed aan te pakken. De voorschotten 1947 voor de scholen worden voor de Herv, school vastgesteld op 454,80 en voor de Ger. school op 563,34. De vergoeding 1946 bedroeg voor de Herv. school 323,33 hebben om 2 maal hetzelfde te moeten zeggen. Is hij echter wel ongehoorzaam, laat het dan niet doorgaan, maar straft hem. Ja, dit wil niet zeggen dat u hem maar direct om de oren moet slaan, neen, 'k zou zeggen liever niet, want met slaan, slaat u ze meestal van u af en niet naar u toe. Neen, uw ogen moeten zeggen, dat hij u verdriet heeft aangedaan, wanneer uw kind van u houdt, zal dit al straf genoeg Zijn. Alleen in ergere gevallen zullen strenge re straffen nodig zijn. Zeg echter nooit: Wacht maar, jochie, als je vader thuiskomt, zal ik het weieens vertellen. Neen, zo wordt vader een boeman, omdat u geen ontzag meer kan inboezemen. Bespaar uw man het verdriet om altijd maar weer als hondenslager op te moeten treden, u moet zelf uw boontjes trachten te doppen. Hoofdzaak is dus: 'Leert uw kinderen gehoorzamen, maar weest zelf ook in deze een goed voorbeeld voor uw kinderen want gehoorzamen is beter dan offerande. en voor de Ger. school 452,58. Het teveel betaalde voorschot moet door de school besturen worden terugbetaald. Besloten wordt 10,te vergoeden in de kosten spraakles van L. v. Mourik, die f 12,50 per maand bedragen. Dan komt aan de orde het verstrekken van subsidie aande Stichting Kraamhulp. De voorzitter heeft een dokter gesproken, die wees op het grote belang van kraam verzorgsters voor Herkingen, waar geen wijkverpleegster is. De heren v. d. Wende, Tuinstra en Log mans zien meer in het aanstellen van een verpleegster, dan in subsidiëring van Stich ting Kraamhulp. De voorzitter licht echter met enkele cijfers toe, dat de middelen niet toereikend zijn om een verpleegster aan te stellen. Toch worden de mogelijkheden van een verpleegster van alle zijden bekeken, daar deze ook andere dan Kraamhulp kan ver lenen. Maar dan moet zeker 1000, subsidie per jaar door de gemeente worden uitgetrokken, wat een te hoge uitgave voor de kas betekent. Er wordt gestemd tussen: subsidiëring van Stichting Kraamhulp of 1000,per jaar voor een verpleegster. De raadsleden gaan allen met subsidi ering accoord, tenzij bij een bespreking op de eerstvolgende Groene Kruisvergadering mocht blijken, dat er een mogelijkheid be staat tot het aanstellen van een verpleegster. Vervolgens wordt besproken een garantie lening voor de bouw van een Consultatie bureau te Schiedam. In de vorige ver gadering is hierop afwijzend bescjiikt we gens het geringe belang voor Goeree en Overflakkee. Nu is echter een schrijven van het Districtsbureau uit Schiedam ont vangen, dat de tuberculose-bestrijding be zien moet worden voor district Schiedam in het geheel, als algemeen belang. Besloten wordt tot garantie over te gaan. B. en W. stelt dan voor om het school geld van enkele kinderen, wier vader ge ïnterneerd is, oninbaar te verklaren. Ook hiermede gaat de Raad accoord. Tegen ontheffing en verminderen van de hondenbelasting voor enkele personen bestaat evenmin bezwaar. Daarna wordt besloten tot een toelage van 50,voor de commandant van de Brandweer. Er zal meer geoefend moeten worden, b.v. 1 maal in de 2 of 4 weken. Van hoeveel belang een goede opleiding en een goed uitgeruste brandweer is, is weer gebleken in Ooltgensplaat. We moeten er zeker van kunnen zijn, dat de brandweer paraat is. Dhr. v. d. Ster doet nog een mededeling betreffende normalisering van slangen en koppeling. De 9e en 10e wijziging van de gemeente begroting worden met algemene goed vinden aangenomen. De begroting 1947 werd door Ged. Staten teruggezonden met enkele opmer kingen tot verhoging van enige posten. In de Rondvraag merkt dhr. Struik op, dat sommige mensen gedwongen worden electriciteit en waterleiding te nemen, ter wijl anderen die het graag willen hebben, geen kans krijgen. Hij zou willen zien: gelijke lasten, maar dan ook gelijke baten. De voorzitter zegt toe, deze zaak nader te zullen bezien. Ook zou dhr. Struik de opdracht willen geven aan dhr. v. d. Ster, als afgevaardigde naar de Flakk. Gemeenschap, in een ver gadering te wijzen op de lage prijzen der landbouwproducten; de lonen moeten naar omlaag, maar dan moet toch ook de kost prijs lager worden. De voorzitter is van mening, dat dit op de weg ligt van de Flakk. Boerenbond. Dhr. Tuinstra meent echter: Het is een algemeen belang en dat hierop geattendeerd wordt, dat is hard nodig. De Flakk. Gemeenschap wil zich niet begeven op het terrein van de gemeente raad, e.d., doch zij schijnt invloed te hebben en kan de zaak aanhangig maken. Dhr. v. d. Ster zal trachten of de F. G. hier iets kan doen, b.v. in samenwerking met andere organisaties. Op een vraag van dhr. Tuinstra betref fende de riolering van de Nieuwstraat, antwoordt de voorzitter dat eerst het oude Kerkhof aan de beurt komt, daarna wordt de Nieuwstraat onderhanden genomen. Hierop zullen B. en W. in een volgende vergadering terugkomen. Dhr. v. Wageningen vroeg waarom Her kingen niet naar de Plaatse brand was geweest, waarop de voorzitter mededeling deed dat men Herkingen vergeten had te waarschuwen. De Raad gaat dan over in geheime zitting tot bespreking van het plan herstel Haven. In openbare zitting wordt laterbekend gemaakt, dat ook dit plan is aangenomen. Hierna gaat de Raad uiteen. DE TELEFOONMISERE. Het telefoonbedrijf op Flakkee functi- onneert niet bepaald vlot en het regent verzuchtingen en klachten. Een ieder weet dat dit niet of slechts bij hoge uitzondering ligt aan het personeel, doch aan de totaal verouderde, versleten en voor het grote aantal aansluitingen veel te kleine hand centrale waarover men in Middelharnis beschikt. De voornaamste stoornissen zijn: 1. Men moet te lang wachten voor men wordt aangesloten. 2. De aansluiting blijft soms te lang bestaan zodat men geen nieuw nummer op kan bellen. 3. De kwaliteit en daardoor de ver staanbaarheid van het geluid zijn soms minimaal. 4. Op intercommunale aansluitingen moet meestal zeer lang worden gewacht. Naar aanleiding van dit alles belegde het bestuur van de Flakkeese Gemeenschap op 12 April een bijeenkomst met het hoofd bestuur van de P.T.T. in Den Haag. Daar had men reeds aan de hand van enige rap porten een goed inzicht in de moeilijk heden verkregen en men deelde ons het volgende mede: In de toekomst wordt Flakkee van een automatisch telefoonnet voorzien evenals de overige Zuid Hollandse eilanden in verbinding met Rotterdam. De reeds daartoe gedeeltelijk aangekochte apparatuur was van Siemens fabrikaat, en deze Duitse fa briek bestaat, althans levert niet meer. Men heeft daarom een ander systeem aange kocht bij de Eriksonfabrieken te Stockholm, doch de levertijd van deze firma is in de huidige omstandigheden 2 jaar, zodat de volledige automatisering van het Flakkeese net eerst over 3 jaar tegemoet kan worden gezien. Het bestuur van de P.T.T. was natuurlijk van mening dat de tegen woordige toestand niet 3 jaar lang kan worden ge duld en had voor Flakkee een nieuwe hand centrale beschikbaar gesteld. Het bestuur van de Flakkeese Gemeenschap kreeg de verzekering, dat deze nieuwe centrale in Mei a.s. zal zijn geïnstalleerd; de voordelen ervan zijn snellere bedieningsmogelijk heden, sterke uitbreiding van het aantal intercommunale aansluitingen en grote verbetering van de geluidskwaliteit. Ver- I der biedt deze centrale de mogelijkheid van l bediening met meer personeel dan de tegenwoordige. De P.T.T. zal al het moge- lijke doen dit personeel ook werkelijk aan- I testellen. Men zij dus gerust over hoogstens een maand behoren onze tegenwoordige telefoonperikelen tot het verleden. Welis- j waar zullen we nog enige jaren moeten blijven „draaien", maar de ergste misère I is spoedig achter den rug. I -1 ZIGZAG-POLITIEK. In een toespraak te Tasikmalaja zeide Soekarno tot de jeugd, dat zij zich politiek moet scholen. Politiek is aldus „de president" niet steeds rechtlijnig en indien men tegenover moeilijkheden komt te staan, is men genoopt zigzaggen, zoodat het mogelijk is, dat de tactiek binnen een etmaal 24 maal gewijzigd wordt, hetgeen echter niets beteekent als het doel maar ongewijzigd blijft.

Opbouw | 1947 | | pagina 1