OPBOUW UB m m mm No. 94. 18 April 1947 TWEEDE BLAD Jongetje verdronken Korte raadszitting te Nieuwe Tonge Plaatselijk Nieuws Abonneert U op dit bladl Schaaknieuws ^SCHAAKRUBRIEK^ n mn ün STRIJD Donderdagmiddag ongeveer kwart voor vier geraakte het vijf-jarig zoontje van P. K. op het Vingerling te Middelharnis te water. Doordat er niet direct hulp aanwezig was, werd het vier uur opgedregd. Nog een uur lang werd kunstmatige ademhaling toegepast, maar alle pogingen om het kind bij te brengen waren helaas tevergeefs. Donderdagavond vergaderde de gemeen teraad te N.-Tonge onder wnd. burgm. Tijl. Afwezig waren de heren Dekker en van Opstelten. Na opening met gebed werden de inge komen stukken behandeld. Het college van Nieuw-Beijerland vroeg adhaesie betuiging, aan de overbrugging van het Spui. B. en W. stelden voor dit voorlopig aan te houden in verband met de Flakkeese brugplannen, waartoe werd besloten. Burgm. Sterk verzocht ontslag als amb tenaar van den Burgerlijken Stand, het geen eervol zou worden verleend. Begroting dienstjaar 1947 onderging met goedkeuring enige wijziging. Dr. de Man koopt zijn woning. Daarna kwam het voorstel om de dok terswoning te verkopen. Deskundige Nijgh had het huis getaxeerd op 6000, B. en W. stelden voor om het huis te restaureren en te verkopen, voor de prijs van 6000,aan Dr. de Man. De dokter is ervoor deze prijs toe bereid, maar wil geen cent meer <^ven. De taxatie-prijs viel de Raad niet mee, maar men verwacht te dat er ook volgend jaar weer veel bij zou moeten en ging accoord met het voorstel van B. en W. Daarna einde der vergadering. MIDDELHARNIS. Onze dorpsgenoot G. J. Bom ontving het einddiploma van de Rijkslandbouwwinterschool te Dordrecht. Predikbeurten: Ned. Herv. Kerk: 10 u. Ds. Sonnenberg; 6 u. Ds. Postma. Geref. Kerk: vm. en nm. Ds. Zeilstra. Chr. Geref. Kerk: vm. en nm. Ds. de Jong. Geref. Gem.: vm. en nm.: Leesdienst. Geref. Kerk (onderh. art. 31 K.O.): vm. 10 uur en nm. 5 uur: Student W. v. d. Lingen van De Lier. MELISSANT. Onze dorpsgenoten D- A. H. v. Dis en J. A. Struik ontvingen het einddiploma van de Rijkslandbouwwinter school te Dordrecht. Burgerl. Stand over de mnd Maart. Geboren: Adriana Lientje, d.v. D. C. Kleijn en E. Robijn: Jan, z.v. I. Leijdens en J. E. van Oostrom; Jacob z.v. S. T. Bos hoven en A. Oorbeek; Lena Baaltje, d.v. J. v. Dijk en N. L. Koese; Dingeman z.v. W. Kievit en T. Witte; Jan z.v. W. C. Keijzer en C. van Erkelens. Ondertrouwd: C. v. d. Bosch 30 j en J. de Geus 23 j. Gehuwd: J. v. Gurp 27 j. en P. W. Mijn- ders 24 j. Overleden: C. v. d. Waal 57 j. echtgen. van P. v. Aalst (te Dirksland); M. Sarelse 54 j. echtgn. van M. v. d. Mast; Mels Touw 84 j. (te Dirksland); Maria v. d. Werf 2 m. en Bob v. d. Werf 2 m. d. en z. van P. v. d. Werf en B. Minekus. (te Dirksland). STELLENDAM. Aan de Gem. Vismijn werd in de week van 7 April t/m 12 April 40 kg spiering 125 kg Bot, 14100 kg garna len en 1000 kg Drogerijgarnalen aangevoerd. Kerknieuws. Ned. Herv. Kerk: v.m. en n.m. dhr. Bouman. Geref. Kerk: v.m. en n.m. stud. Lam mens van Den Haag. GOEDEREEDE. B. en W. dezer gem. maakt bekend dat er op 24 April a.s. 's mor gens 9 uur ten huize van den gemeente arts Bulthuis gelegenheid zal zijn voor in- of herinenting. Verzoeke trouwboekje mee te nemen. Onze dorpsgenoot Jac. Luime is met ingang van 1 Mei benoend tot kantonnier bij den Rijkswaterstaat met als standplaats Sas van Gent. Kerknieuws. A.s. Zondag Ds. Ver maas en dhr. Vetter. OUDDORP. Kerknieuws. Ned. Herv. Kerk: v.m. Ds. v. Asch en n.m. leesdienst. Geref. Kerk v.m. en n.m. Ds. v. Veen. Geref. Gem. leesdienst. De kustvissers E. v. d. Sluis, J. Redert, M. Tanis en M. v. d. Klooster die in de omgeving van Scheveningen vissen, gaan nu ook op de garnalenvisserij omdat daar nog al mee te verdienen valt. Dhr. W. v. d. Bok is bevordert tot steenzetter wegens verdienstelijke prestaties aan de Dijk.-Waterstaat. Eau de cologne, shampo, lotion, Sana- togen, ovomaltine, Halitran. Aspirin Ak kertjes, Hoestsiroop, Asthmapoeder. VRAAG'T EENS IN KERKSTR.160 - OUDDOR ;u. NIEUWE TONGE. Kerknieuws. Ned. Herv. Kerk: v. en n.m. Ds. v. d. Kooij. L. Breur had een dezer dagen het ongeluk een ladder op zijn hand te krijgen waardoor hij onder medische behandeling moest stellen. N. T. V. V. zal Zaterdagmiddag een wedstrijd spelen tegen O. F. B. van O'plaat. In de Ned. Herv. Kerk werd j.l. Zondag 10 gecollecteerd voor de Geref. Zendingsbond. De polderrekeningen en begroting van de polders oude polders lozende op de haven van Klinkerland, Battenoord en Klinkerland liggen van 17 tot en met 30 April a.s. voor stemgerechtigde ingelanden ten kantore van de secr. ter inzage. OUDE TONGE. Kerknieuws. Ned. Herv. Kerk: v.m. 9.30 Ds de Klerk beroe pen predikant en n.m. 6 uur Ds. Vink van St, a/h Haringvliet. i OOLTGENSPLAAT. De winkelier M. Bubbert had het ongeluk met zijn rijwiel te vallen zodat hij ernstige kneuzingen opliep en zich onder behandeling van Dr. Kramers i moest stellen. i Kerknieuws. Ned. Herv. Kerk: v.m. leesdienst en n.m. Ds. Sonnenberg. j Geref. Kerk: v.m. en n.m. dhr. Fietor van Dordrecht. Burgerl. Stand: Geboren: Johannes, zoon van L. Beijer en A. A. Leijdens.; Cornelis, zoon van A. Langeweg en H. de Vos.; Leendert, zoon van H. de Bonte en M. van Os.; Janneke Ermina Maatje, dochter van C. van Gurp en G. Slis.; Teunis H. zoon van E. van der Veer en L. Knaape.; Dymphna, dochter van G. de Waal en H. van Leent.; Pieter S. en Levi- nus, zoons van D. Beijer en A. Vermaat.; Jacobus, zoon van T. C. J. Struik en D. A. Hokke. Getrouwd: IJsbrand Vos 21 j. en Neeltje J. Kreeft 20 j.; Gerret Mijdam 21 j. Marie Pieterse 23 j.; Abraham van der Welle 26 j. en Arentje van Dam 23 j. Overleden: H. Kreeft 36 j. ongeh.; Arij Hobbel 77 j. wedn. van M. Moerbeitel. DEN BOMMEL. Kerknieuws. Ned. Herv. Kerk: v.m. Ds. Postma en n.m, leesd. De Paascollecte heeft opgebracht de som van 97,57,welke in zijn geheel voor de Zending bestemd zal zijn. Geref. Kerk: v.m. en n.m. Ds. Den Boer. STAD a/h HARINGVLIET. Kerk nieuws. Ned. Herv. Kerk: v.m. Ds. Vink en n.m. leesdienst. Geref. Kerk: v.m. en n.m. Ds van Nes van 's-Gravenhage. Geref. Gem.: v.m. en n.m. en 's avonds leesdienst. MELISSANT Kerknieuws Ned. Herv. Kerk 10 uur Ds W. Anker, 6 uur leesdienst Geref. Kerk 10 en 6 uur Ds. Bos. Ger. Gemeente 3 X leesdienst. Uitslag van de competitie Schaakclub „De Zwarte Pion" voor het seizoen 1946-1947 luidt: Klasse I: 1. D. Bund en G. de Jager 57a punt 2. M. Koese 472 3. J. Boeter4 4. C. Poortvliet 372 5. F. A. de Jager3 6. Ant. Visser. 2 7. F. Bernhard 0 De uitslag van Klasse II zal binnenkort ook worden gepubliceerd, PUBLICATIE MIDDELHARNIS. Zaterdag 26 April 1947, des avonds om 7 uur, zal Rotterdams' schaakkampioen naar Middelharnis komen, na uitgedaagd te zijn door de schaakclub „De Zwarte Pion", voor een simultaan seance. Niet-leden kunnen ook hieraan deel nemen tegen betaling van 1,zegge één gulden. Zij dienen zich dan voor Dinsdag 22 April 1947 op te geven bij de fa. M. de Jager, Kapper te Middelharnis. H.H. Scha kers toont dus Uw krachten!!! No. 4-9 Adres: A. WAGNER, Jaagpad 40, Delft. Ditmaal weer eens een opgave van Neder lands Fabrikaat, en wel van den heer Van Beek uit Naaldwijk, die tegen de 600 pro blemen op zijn naam heeft staan. Zijn eersteling verscheen in 1896, toen hij 24 jaar was. Hij begon dus betrekkelijk laat met componeren. Vele van zijn twee- of driezetten werden in allerlei binnen- en buitenlandse tour- nooien onderscheiden. Het is waarlijk niet gemakkelijk uit zoveel materiaal een greep te doen naar een typisch Van Beek-pro bleem! No. 48 maakte toen ik het jaren geleden voor het eerst oploste nogal indruk op me. Voor U het oplost moet U op het eerste gezicht eens raden welk wit stuk d'e matzetten zal doen! Oplossingen inzenden vóór 16 Mei. No. 48. H. VAN BEEK. 1921. '//Civ/Si n svssava ly/y/jy/A' sa a b c d e f g h Wit geeft mat in 2 zetten. VERVOLGVERHAAL door W. v. d. AKKER 17 Toen 's middags Paul gereed stond om te vertrekken, was de gehele familie de Vries aanwezig. Ook Piet en Gré waren naar het ouderlijk huis gekomen, vanwaar Paul de reis naar Engeland zou aanvangen. De de Vriezen waren niet sentimenteel, zij konden hard zijn, maar Paul had een plaats in hun hart ingenomen, zij waren hem gaan beschouwen als een zoon en een broer, die bovendien nog extra verzorging nodig had. Als Paul hen voor de laatste maal de hand drukt stamelen zij slechts enkele korte afscheidswoorden, bang hun gevoelens te laten blijken, alleen vader de Vries wenst hem Gods zegen toe en wijst hem er op, dat God hem veilig in Engeland bij zijn familie kan terugbrengen. Paul moet tijdens zijn gevaarlijke reis maar steeds op Hem vertrouwen. Nagewuifd door allen rijden tenslotte Paul en Bert het erf af. Hoewel Paul op reis gaat met de hoop weer in eigen land aan te komen, straks weer thuis te zijn bij zijn ouders, zijn broers en zuster, is het voor hem niet gemakkelijk van de familie, die hem zo lange tijd met grote gevaren had verzorgd te scheiden. Wie weet voor hoe lang? Voor altijd? Hij was er zich thuis gaan voelen - als of hij thuis was. Bert zal hem op de hoofdweg van Rot terdam naar Dordt brengen. Daar zal iemand Paul overnemen. Wie, dat weet Bert ook niet. Iemand zal daar naar hen toekomen met de woorden: Ik kom van Brabant, van Chris. Bert moet daarop een vraag stellen, waarop de ander weer ant woorden moet. Dan zal Paul als alles klopt meegaan met den onbekende in onzekerheid hoe alles verder gaan zal. Beiden trappen kalm, druk pratend over de voorbije tijd, maar yporal over de komende, over de reis van Paul. Hoe meer ze in de buurt van de hoofdweg komen, hoe langzamer ze rijden als wilden ze het difinitieve afscheid daarmede uitstellen. „Weet je wat zo ellendig is", zegt Bert, dat we straks niet weten of je goed aange komen bent, „Misschien is het toch wel mogelijk, dat te laten weten door middel van de radio, of anders - ik ga toch weer vliegen - kom ik bij gelegenheid overvliegen en maak jullie wel duidelijk dat ik het ben". „Door radio Oranje zou het mooiste zijn" vindt Bert. Je zou kunnen proberen, dat de omroeper b.v. zegt: Paul is goed gezond. Dan betekent dit voor ons, dat je veilig en wel thuis bent. „Ik zal dat proberen. Lukt het niet dan zal ik zodra dat mogelijk is, boven jullie huis en dat van Piet een paar maal rond cirkelen". „Dat zou nog al een tijdje duren. Per radio zouden we veel vlugger bericht ont vangen". Hoe langzaam ze ook rijden, de hoofdweg komt in 't zicht. Hun gesprek stokt. Op de weg gekomen stappen ze van hun fietsen en leggen deze langs de weg, zoals dat afge sproken was en wachten af wat er verder gebeuren zal. Lang behoeven ze niet te wachten. Een auto die even geleden in de richting van Dordt gereden is, is blijkbaar omgekeerd en stopt aan de andere kant van de weg. 't Zijn drie marechaussees, die er in zitten. Twee stappen er uit en één loopt er naar Bert en Paul toe. „Ik kom van Brabant en van Chris", hoort Bert hem zeggen". „Welke Chris?/' vraagt Bert. „Grote Chris", is het antwoord. Het is dus in orde. Zij zijn het die Paul verder zullen brengen. Bert drukt Paul voor de laatste maal de hand en met een: „dank je voor alles", gaat Paul met de naar het uiterlijk te be oordelen marechaussee mee. Snel verdwijnt de auto en Bert rijdt dan met twee fietsen naar huis terug. 's Middags heeft Bert een werk goed beëindigd namelijk Paul die zij meer dan een jaar hadden verborgen en verzorgd, afgeleverd. Nu het avond is, gaat hij met Zijn'ouderen vriend Dijkstra - zo mag hij hem, niettegenstaande het grote verschil in leeftijd, wel noemen - een nieuw werk beginnen, zij zullen gaan proberen jongens die niet buigen willen voor de tyrannie der Duitsers en daarom weigeren in Duitsland te gaan werken of in de Arbeidsdienst te gaan, bij boeren in de omtrek te plaatsen. Zij hebben een lijstje gemaakt van boeren, die zij naar mening kunnen Vertrouwen en die ook zwijgzaam zijn. Bij Verhage stoppen zij. Even latei- zitten zij, ingelaten door de dochter, in de huiskamer. Na een praatje over het weer en het bedrijf begint Dijkstra over het doel van hun komst en tracht Verhage te over tuigen, dat hij een jongen moet opnemen. Verhage kijkt bedenkelijk. „Och" zegt hij, „ik vind het wel flink, dat die jongens niet naar Duitsland of naar de Arbeidsdienst willen. Ik geloof ook wel dat het betel' is dat ze niet gaan. Ik ben niet erg voor die moffen, maar ja, ik vind eigenlijk dat als ze weigeren, ze ook zelf het risico geheel moeten nemen en dat mij niet moeten laten dragen". „Zij dragen ook zelfhet risico", antwoordt Dijkstra, „maar wij moeten hen helpen en dat brengt natuurlijk ook enig risico mee. Ik geloof niet, dat dat zo groot is". „Nou, dat moet je niet zeggen. Als je zo'n jongen op je boerderij hebt lopen, dan is er al gauw iemand, die dat in de kijkers heeft. Vooral bij mij. Er loopt altijd werk volk op het erf. Iemand die geen personeel heeft, kan dat gemakkelijker doen, maar zoals bij mij, dan is er toch nog al wat risico aan verbonden". „Je moet het zien als een gemeenschap pelijke strijd tegen een gemeenschappe- lijken vijand. Ieder heeft in die strijd een taak. En dan is de taak om een jongen te herbergen toch zeker niet de zwaarste". „Kijk 's Dijkstra. Ik vind al die idealen mooi. Maar ik ben maar nuchter. Nog eens, ik vind het flink dat de jongens niet gaan, maar daar moet ik de dupe niet van worden. Ik moet ook eens een keer om m'n gezin denken". „Het is ook onze bedoeling niet, dat je de dupe wordt. Wij vragen alleen te helpen en enig risico te aanvaarden. Onze jongens mogen niet verpest worden in de Arbeids dienst en gaan werken in de Duitse oorlogs industrie". Het is Verhage aan te zien dat hij het lastig vindt Dijkstra, die een man van aanzien en invloed is, iets te moeten weige ren. Ook Dijkstra ziet dat en nogmaals tracht hij hem te overtuigen. Wordt Vervolgd.

Opbouw | 1947 | | pagina 5