Stremming verkeer. Plaatselijk Nieuws De luidklok te Ooltgensplaat Rijwielhersteller Is gesiremd. -fc. MIDDELHARNIS. Ds. Abma van IJsselstein heeft voor het beroep naar de Ned. Herv. Kerk alhier, bedankt. Gisteren werd herdacht, dat de dhr. Zaaijer gedurende 40 jaren als voorlezer in de Ned. Herv. Kerk zijn werkzaamheden verrichtte. Donderdagavond werd in het cate chisatielokaal der Ned. Herv. Kerk een ledenvergadering gehouden van de Ver. tot oprichting en instandhouding van een Chr. Kleuterschool. Dhr. P. Wielhouwer opende deze verg. en gaf een overzicht van hetgeen tot heden in opdracht van vorige verg. reeds was verricht. Het ledental bedraagt thans 121. De inzameling heeft een bevredigend resultaat opgeleverd, zodat tot opening der school kan worden overgegaan. De Kerkeraad der Geref. Kerk heeft voorlopig „Rehoboth" afgestaan, totdat de gemeente lokaliteiten beschikbaar kan stellen. Ten aanzien der exploitatie wordt ge rekend op de gelijkstelling van openbaar en bijzonder kleuteronderwijs, Een verzoek daartoe is aan den Raad ing'ezonden. De verg. die een zeer geanimeerd ver loop had, sprak zich uit tegen een Chr. Staatsschool en voor vrije school, uitgaande van de ouders. Het bestuur dat samengesteld is uit leden der verschillende kerkgenootschappen werd uitgebreid met de heren: C. P. Kijkuit en W. J. Witvliet. Voor de Geref. Gem. werd nog een plaats opengelaten. In de commissie van advies werden be noemd de heren: Bloot, Esselink, de Vos, van der Brugge en Mans. Ten aanzien van een te benoemen hoofd werd volledig overeenstemming bereikt. De vergadering werd daarop met dank gebed gesloten. HERKINGEN. Zaterdagmiddag j.l. viel het 2-jarig zoontje van Ras van de zolder trap, waardoor het een hersenschudding opliep en de hulp van Dr. Huisman moest worden ingeroepen. De heer H. Struijk, bood de hulp- zame hand aan boord bij beurtschipper de Korte. Tijdens goederen aan de lier te kippen geraakte een zijner vingers bekneld tussen de knijpen, met het gevolg dat hij in het Ziekenhuis door Dr, Stoel is be handeld. J.l. Zaterdag moest van dhr. Adr. Royert een koe uit nood geslacht en voor de consumptie goedgekeurd. Het dier was niet verzekerd. STELLENDAM. Woensdag 9 April vergaderde de Boerenleenbank, Stellendam en Omstreken in hotel van de wed. Meijer. Dhr. Buth van Nieuwe Tonge, secr. van het kringbestuur G. en O. opende de verg. en merkte daarbij op dat dit de officiële oprichtingsverg. is. Hij hoopte dat de aan wezigen alles in het werk zullen stellen de Bank tot groten bloei te brengen. 31 personen tekenden daarna het ledenregister. Bij de nu volgende bestuursverkiezing werden gekozen de heren: A. Kreeft, D. de Jager en W. Blokland, terwijl in de raad van toezicht werden benoemd de heren- A. Kreeft, J. A. Struijk en B. Moyses. Tot pl. v.v. bestuursleden werden benoemd de heren: J. A. Struijk (uit de R. v. T.) en M. Melissant. Het voorstel om een afzonderlijke spaar bank op te richten volgens art. 2 der Statuten werd met algemene stemmen aan genomen. Door dhr. Buth werden daarna nog enkele mededelingen gedaan betreffen de rente, de max. bedragen van leningen welke door de Bank worden verstrekt enz. Tijdens de 'rondvraag werden nog enkele vragen door dhr. Buth beantwoord, waar na hij met de beste wensen voor de Ver. de vergadering sloot. GOEDEREEDE. Op een j.l. Zaterdag gehouden vergadering is besloten tot oprichting van een vereniging tot stichting en instandhouding van een neutrale kleu terschool waarvoor reeds een bestuur is gekozen om de voorbereidingen in orde te maken. De nieuwbenoemde Burgm. Baron van Knobelsdorff heeft j.l. Zaterdag met zijn echtgen. een bezoek aan onze Gem. gebracht. Naar wij vernemen zal hij Zaterdag 19: April geinstalleerd worden. Alhier is weer een schip droge cicho reiwortelen geladen met bestemming voor Dalfsen. J.l. Zaterdag spellde S.V.G. I en II een vriendschappelijke wedstrijd tegen Pr. Bernhard I en II. De uitslag was S.V.G. I-Pr. Bernhard I 9-1 en S.V.G. II Pr. Bernhard II 3-1. OUDDORP. De Burgeméester van Ouddorp maakt bekend, dat het ontwerp van het plan van uitbreiding in uitvoerige kaarten uitgewerkt, met bebouwingsvoor schriften, ter secretarie dezer gemeente voor een ieder ter inzage ligt van 11 April '47 tot en met 8 Mei '47 en dat belangheb benden vóór 9 Mei '47 hun bezwaren tegen het ontwerp en de bebouwingsvoorschrif ten kunnen inbrengen bij den Gemeente raad. De afgelopen week zijn door de garnalenvissers van 200-400 kg garnalen per dag gevangen. De garnalenvisser J. Bezuijen had het ongeluk dat de motor van zijn schuit onklaar geraakte, wat voor hem een schade post betekent. B. en W. dezer gemeente brengen belanghebbenden in herinnering dat alle rechtsvorderingen ter zake van geld schul den ten laste van het rijk en provincie een gemeente of een waterschap Veenschap of Veenpolder in elk geval verjaren door verloop van 5 jaren na den 31 Dec. van het jaar waarin de schuld opvorderbaar is geworden ten zij, zij reeds ingevolge de bepalingen van het burgerlijk wetboek aan een kortere verjaring onderworpen zijn. Het vorenstaande is niet van toepassing op vorderingen wegen rente en aflossing van geld leningen en wegens pensioenen. Be langhebbenden worden verzoocht niet den uitersten termijn af te wachten, maar de indiening hunner vorderingen ten laste der gemeente gaarne ingewacht ter Gem. Secr. voor 2 Mei a.s. Eau de cologne, shampo, lotion, Sana- togen, ovomaltine, Halitran. Aspirin Ak kertjes, Hoestsiroop, Asthmapoeder. NIEUWE TONGE. Donderdag 24 April a.s. bestaat ten huize van Dokter P. J. de Man gelegenheid tot in- en herin enting tegen pokken. Met betrekking tot den dienst 1946 worden vorderingen ten laste der gemeente gaarne ingewacht ter gemeente-secretarie, vóór 1 Mei a.s. B. en W. maken bekend, dat defjjp 22 Febr. vastgestelde kiezerslijst, zoals deze thans luidt van 1 April 1947 tot 1 April van het volgende jaar van kracht blijft behoudens de wijzigingen daarin tenge volge van rechterlijke uitspraken welke wijziging der lijst bevelen. Met het oog op de a.s. 12e volkstel ling op 31 Mei 1947 dient bij vestiging in, en vertrek uit de gemeente de verplichte aanmelding resp. aangifte zo spoedig mogelijk plaats te hebben. Door M. C. Knöps is vergunning aangevraagd tot het bouwen van een heet water oven. Bezwaren kunnen 26 April a.s. v.m. 10 uur ter secretarie ingediend worden. Een dezer dagen werd in de consi storie der Ned. Herv. Kerk alhier, een vergadering gehouden van de Kerkorga nisten van ons eiland. Besloten werd tot oprichting van de kring Flakkee als onder afdeling van de Ned. Organisten Ver. Als Voorz. zal de heer van Zetten fungeren terwijl de heren C. Vis en Van Boekhoven werden benoemd resp. als Secr. en Penn. De heer van Zanten werd gekozen als Alg. Adj. Nadat nog enkele huishoudelijke zaken waren afgehandeld, werd overgegaan tot het bespelen van het mooie kerkergel der Ned. Herv. Kerk. In café van Weenen zal 15 April een vergadering worden gehouden uitgaande van de Ver. van Rohyp deelnemers, waarbij als spr. zal optreden dhr. M. H. v. d. Hoek. Naar wij vernemen, hebben aan de oproep van B. en W. voor het bestrijden van ratten zich geen personen aangemeld. Een grote verbetering waaraan men thans nog bezig is, is de drainage van het schoolplein. Stond voorheen bij een fikse regenbui het schoolplein geheel onder water, bij de thans toegepaste methode is dat naar wij hopen uitgesloten. OUDE TONGE. Met ingang van 16-4 '47 is tot hoofdassistent bij 's Rijksbelas tingen tevens dienstgeleider voor G. en O. benoemd dhr. W. E. de Vin alhier. Ingevolge een verzoek van de muziek vereniging „Vooruit" is door de Min. van Justitie vergunning verleend tot het hou den van een loterij, welke ten doel heeft gelden bijeen te zamelen voor een blijvende muziektent. Wegens ziekte van Ds. de Klerck Woensdagavond 16 April geen dienst in de Ned. Herv. Kerk. OOLTGENSPLAAT. Dhr. A. Smeets hulpbesteller bij de P.T.T. te Achthuizen is benoemd tot besteller in vasten dienst te Rotterdam. Tot telegrambesteller bij de P.T.T. is benoemd dhr. H. Troost. Dhr. J. Overbeeke heeft zijn woon- en winkelhuis staande aan het Weespad onderhands verkocht, aan dhr. R. C. van Putten. Op Woensdag 16 April a.s. des n.m. 3 uur komt de gemeenteraad in het open baar bijeen. STAD a/h HARINGVLIET. De han del in uien is zo goed als afgelopen. Com- missionnair Huizer is nog volop bezig om pootaardappelen te verwerken. Voetbal. De op Zaterdagmiddag ge speelde vriendschappelijke wedstrijd tus sen V. V. S. en O. F. B. werd door V. V. S. gewonnen met 1-0. Zaterdagmiddag geraakte op de Mo lendijk een span paarden op hol van den landbouwer Huizer. Dat er geen persoon lijke ongelukken gebeurden is een wonder daar er wegens het mooie weer veel volk op de been was. Burgerl, Stand. Geboren: Jannetje, dochter van J. Huizer en C. J. Heemes.; Jan zoon van F. Driesprong en A. van Qam; Wijnand, zoon van W. v. d. Welle en S. Hermenet,; Harm Pieter, zoon van I. Jousma. Ondertrouwd: P. In 't Veld 30 j. en T. Jongejan 31 jaar.; J. L. Maliepaard 21 j. en N. L. Smits 18 j. Gehuwd: J. A. Arensman 23 j. en C. P. v. d. Moere 22 j. C. Kamerling 27 j. en D. Timmer 22 jaar. Overleden: Jan van Rossum 80 j, wedn. van T. Kardux van echtgn. gescheiden van A. de Leeuw. Met 'n zwarte kool staan in de historie van ons dorpsleven geteekend de jaren van de vernieling van de voormalige Duitsche bezetting. Wie zal schilderen het leed, de angst, de vrees, de verschrikking en de benauwdheid, die over ons als menschen, gezinnen en families in al zijn geledingen zijn gekomen? De vijand oefende in schier elk opzicht zijn terreur over ons uit. Plij zette niet al leen het land onder water, de huizen soms meer dan een meter, maar hij heeft ook vele, zoowel private als gemeente-eigendommen gestolen en weggevoerd. Onder de meest waardevolle gemeente- ëigendommen, die door de Duitschers zijn weggehaald, behoort de luidklok uit den toren van de Ned. Hervormde Kerk alhier. Uit een opschrift in de geroofde klok bleek dat deze 1695 door de familie van Weel te Ooltgensplaat is geschonken. Het gemis van de torenklok wordt bij allerlei gebeurtenissen, b.v. bij brand, over strooming, begrafenissen en bij blijde en droeve gebeurtenissen in ons Vorstenhuis in ernstige mate gevoeld. Het klokgelui is nu eens het symbool van blijdschap en van feestvreugde, dan weer van droefheid en leed. De torenklok vervult uw hart niet zelden met eerbied en ontzag. Als zij spreekt heeft zij ons vaak ernstige dingen te zeggen. Zij is een verkondigster van goede boodschap pen, maar ook van de oordeelen Gods. Door klokgelui werd gij vroeger opge wekt om op te gaan naar Gods Huis en door klokgelui werden uw geliefdste panden weggedragen naar de stille rustplaats van Gods dooden. Het klokgelui, dat zijn dreunende slagen in den namiddag van 29 Augustus 1939 bij de algemeene mobilisatie in het luchtruim verspreidde, was oorzaak van onrust en angst in duizenden huiselijke kringen. Klokgelui hebben den loop der geschie denis begeleid. Zij zijn de metalen boden van oorlog en vrede, van leden en dood. Onder voorzitterschap van den Wnd. Burgemeester deze gemeente, den heer A. Waling, is een comité opgericht, dat tot taak heeft onze gemeente weer van een torenklok te voorzien. Daar de gemeente Ooltgensplaat nood lijdend is, kan zij de kosten van het aan schaffen van een luidklok niet dragen, waarom het comité en ernstig beroep doet op alle dorpsbewoners, zoowel jong als oud, om deze actie krachtig te steunen. Het ligt in de bedoeling een dezer dagen de ingezetenen te bezoeken met beleefd verzoek voor dit mooie, maar ook nood zakelijke doel, een financieele bijdrage te verstrekken. Alle ingezetenen van Ooltgensplaat wer ken dus mede tot het welslagen van dit plan, opdat wij in staat zijn de gemeente Ooltgensplaat spoedig een luidklok aan te bieden, die evenals vroeger haar taak in het midden der gemeente bij allerlei ge- legendheden kan verrichten. April '47. De secr. van het com. P. BOM. Voor direct GEVRAAGD; aankomend bij gebleken geschiktheid hoog loon JOH. GROENENDIJK Rijwielhandel, Sommelsdijk Het Bestuur van den Polder Dirksland c.a. maakt bekend, dat, in verband met het maken van een kunstwerk het verkeer over den Noord- dijk van Dirksland vanaf Nieuweweg tot 2e Stoofweg tot nader order Het Bestuur voornoemd De Voorzitter, C.WARNAER, De Secretaris, M. ROOIJ. Commissaris Grijpgraag hield niet van halve maatregelen. „Klaar om uit te rukken voor groot alarm!" riep hij in de telefoon, „en mijn wagen ook voorrijden, brigadier, ik ga mee!" Toen keek hij weer naar Kees Knip en wilde net nijdig zeggen, dat het toch wel weer op niets zou uitlopen, toen hij zag, dat Kees Knip zijn nieuwe fototoestel uit zijn tasch had gehaald en bezig was een foto van den commissaris te maken. Dat was een mooi plaatje voor de krant, dacht Kees, een foto van den commissaris, terwijl hij maatregelen neemt om de bende te grijpen 1 En de commissaris bedacht dat hij toch niet zo erg boos moest kijken op een plaatje in de krant en dat zijn vrouw het wel mooi zou vinden, als hij zo in volle actie op een foto in Bas Brom's Blad zou staan. En daarom keek hij opeens veel vriendelijker. „Klil", deed het fototoestel en toen werd er op de deur geklopt. „Binnen!" riep commissaris Grijpgraag. Er kwam een lange brigadier binnen, die zei dat alles klaar stond en toen greep de commissaris zijn uniformpet en stapte met Kees Knip de deur uit. Hij stapte in zijn auto, Kees Knip op zijn motor en zij reden weg. Toen Kees Knip achterom keek, zag hij dat er een hele zwerm politieagenten op motorfietsen en twee grote overvalauto's vol agenten achter de auto van den commissaris reden. Kees Knip gaf vol gas, hij hoorde de sirenes van de politie achter zich loeien en hij begon luidkeels te lachen. Dat ging eventjes- spannend worden!

Opbouw | 1947 | | pagina 3