Activiteit in de Raad van Middelharnis DUIV ENRUBRIEK Landbouw De kleuter ter tafel Burg. Rijnders opent de vergadering op traditionele wijze. Afwezig met kennis geving tot half de zitting dhr. Jacobs. On veranderd vaststelling der notulen. Ingekomen zijn mededelingen van Ged. Staten betreffende goedkeuring plan her bouw school en van de garantie geldlening aan de Emgo. Aan de onderwijzeres Mej. Krijger zal op eigen verzoek op een door B. en W. te bepalen datum eervol ontslag worden ver leend. Gem.-werkman A. Vroegindeweij ver zoekt intrekking van het besluit om niet meer in gemeentedienst te zijn. Aldus be sloten. Ten aanzien van de plannen tot ver nieuwing van bestrating van Ring, Stenen- weg, O.-Achterweg, Dreefslop, Oostdijk, Spuistraat, Kade, Vissersdijk, Ged. Spui, W.-Achterweg en aanleg van een tegel trottoir langs de Hoflaan, Chr. de Vries- laan, Secr. Nijghstr., Stenenweg, Wilhel- mina en Ruiterstraat, menen B. en W. te moeten adviseren tot uitstel, daar een en ander naar het huidig prijspeil 75.307 gld. Zou kosten. Dit bedrag tot verfraaiing is niet verantwoord. Besloten wordt dit plan medio '48 opnieuw te bekijken. Dhr. Boomsma acht het wenselijk dat er een vaste stratenmaker in dienst werd ge nomen. Dit zou op een goedkopere wijze de wegen goed houden. Dhr. v. d. Brugge ondersteunt deze ge dachte. Spr. merkt verder nog op dat in het plan van B. en W. straten zijn opgenomen die in vergelijk met andere niet genoemde, meer urgent zijn. Dhr. Boomsma vestigt de aandacht op Marietjespad. Dhr. Koppelaar vraagt of het niet moge lijk is om bij oproeping van sollicitanten voor een gemeentewerk ook een bepaalde specialiteit in een of ander vak op te roepen. Dhr. de Korte zou de vel'lengde Hoflaan eerst door willen trekken op de Hoflaan, alvorens het door B. en W. voorgestelde plan uit te voeren. I.v.m. met het in vorige vergadering ge sprokene over woningtoewijzing legt de burgemeester uitdrukkelijk vast, dat wo ningtoewijzing alleen door hem geschiedt, eventueel in overleg met andere commis sies. Tot op heden zijn noch door hem noch door andere organen woningen verzegd. Van dhr. Pas ligt een verzoek tot her bouw van zijn pand om zijn drukkerij te mogen uitbreiden. I.v.m. het plan bebouw de kom was hierop vorige keer afwijzend beschikt, hetgeen B. en W. willen hand haven. Dhr. Boomsma heeft zich geërgerd aan het in Duitse tijd gemaakte plan bebouwde kom. De industrie in de gemeente moet worden bevorderd, dat heeft meer zin dan al dat ambtenarengedoe. Dhr. Koppelaar vindt ook dat de heer Pas gelegenheid moet hebben om te verbouwen. Wanneer is er kans op nieuwbouw? Mis schien nog in geen 5 jaren. Wat Pas vraagt is niet verbazend. Campfens kreeg ook toe stemming om een loods te bouwen tegen het plan in. Laten B. en W. het bedrijfsleven bevorderen. Ook dhr. v. d. Slik verklaart zich voor stander. Hierbij sluit dhr. v. d. Brugge zich aan. Spr. zou overigens graag zien dat van het De eerste vluchten De eerste vluchten hebben nogal wat slachtoffers 'gekost, hetgeen te verwachten was, want het is nog nooit anders geweest. Vogels, waar men op bouwde, zijn op de eerste opleervlucht verspeeld, met alle narigheid daaraan verbonden, zoals nesten met eieren en jongen weg, onge- koppelde duiven over, dus voor een beetje lol een hoop met dol. Van bondswege zijn zij dit jaar een beetje zuiniger op onze dui ven; zij beginnen pas half Mei met de vluchten. Voor de liefhebbers van Afd. C van de N.A.B.v.P. Rayon 5, lijkt het mij wenselijk als ieder der betrokken verenigingen bij het Afd.-bestuur een verzoek indiende voor samenvoeging van Rayon IV en V, dus dat wordt dan de kuststreek. Vorige jaren was die indeling ook zo. Dan kan men poulen in zijn vereniging in het Rayon en in het Algemeen en er zijn niet minder als 6 concoursen met de oude vogels, dus aan spel zal het niet ontbreken. Aanbeveling verdient het als de verschillende besturen eens onderling contact zochten, daar er toch vastgesteld moet worden waar de verschil lende centra's gezeten moeten zijn, omdat Duitse recht, Hollands recht werd ge maakt. Dhr. Beversluis zegt dat het hier geen nieuw bedrijf betreft. Laten we de Duitse wetten opzij zetten en die man helpen. Voorz.: Wanneer de Heren dit Duits recht noemen zijn ze er t.a.v. het plan be bouwde kom naast. Voorz. wil op dit be sluit niet gaarne terug komen. Uitbreiding van verschillende bedrijven is noodzakelijk, maar het plan bebouwde kom is er nu een maal en daarom moet op formele gronden afwijzend beschikt. Spr. wijst op eventuele consequenties die uit een raadsbesluit kun nen voortvloeien. Herziening van het plan bebouwde kom zou het gevolg zijn. Voorz. wil ingaan op het voorstel van dhr. Koppelaar om te trachten een be vredigende regeling met „Pas" te treffen. De naam „Pas" wordt hierbij vervangen door „kleine industriëlen". Een gew. begroting 1946 van de Gem. Gasfabriek lag voor de raad ter inzage. Vastgesteld wordt het reglement van orde voor de raadsvergaderingen. Het stel len van vragen buiten de agenda om zal weer mogelijk zijn. Dhr. v" d. Slik kan zich er niet mee ver enigen dat er voor de vergaderingen ge beden wordt. Dhr. v. d. Brugge betreurt het dat dit ter sprake komt. De partijgenoten van dhr. v. d. Slik maken er in geen enkel college bezwaar tegen. De beraadslagingen worden gesteld onder God den Almachtige en het spijt spr. dat zelfs de eerbied voor het ge bed niet door de P.v.d.A. wordt erkend, door tijdens het gebed te blijven zitten. Dhr. v. d. Slik: Dhr. v. d. Brugge vraagt wijsheid en voorzichtigheid van den Aller hoogste, maar vooraf wordt er al klaar ge maakt wat men gaat zeggen. Overigens blijft men ook in de kerk tijdens het gebed zitten. Het voorstel tot wering van het gebed in de raad wordt in stemming gebracht en verworpen met de stemmen van v. d. Slik, v. d. Waal en Boomsma voor. B. en W. stellen verder voor om de vml. woning van het Hoofd der Kleuterschool in gebruik te geven aan wachtmeester der Rijkspolitie v. Vliet. Dhr. BoomsmaHier wordt gevraagd om een woning voor een politie die niet eens hier woont. In Middelharnis zijn trouw lustigen genoeg, ook zouden er kantoren in kunnen ondergebracht, waardoor woningen vrij kwamen, b.v. het Arbeidsbureau. Dhr. v. d. BruggeIs het zonder meer juist de woning te verhuren zonder over eenkomst. Er moet aan dat huis nog een en ander worden besteed. Huur en aan te brengen gemeentewerken moeten in be paalde verhouding liggen. - Dhr. KoppelaarDe woningcommissie heeft indertijd besloten om woningen van het ondefwijs niet prijs te geven. Bij even tuele vacatures valt er geen woning aan te bieden. Voorz.: Deze woning kan niet worden aangeboden aan een Hoofd der bewaar school. De politie heeft prioriteit. Dhr. BoomsmaBij mij de burgers. De politie let er toch niet op of ze al öf niet na bezette tijd over de Westdijk rijden. Dhr. Dhr. v. d. Waal begrijpt ook niet waarom politie voorgaat. Voorz. De raad heeft enkel te beslissen of de woning zal worden verhuurd, de Burgem. beslist wie ze bewoont. Dhr. de Korte: Is er overleg gepleegd met de Politiecommandant? dat ook van te voren nog opgegeven moet worden aan het Afd.bestuur. Maar beslist allen een verzoek om samenvoeging indienen van IV en V, anders zitten wij met de oude duiven met concoursjes van hoogstens 100 duiven. Voor de jonge liefhebbers nog dit: nu de vluchten een aanvang gaan nemen, tracht te wachten met die paar duifjes waarover men beschikt, tot het warme zomerweer is aangebroken. Al is het nu ook eens een weekje mooi weer, koude dagen komen er nog meer en vooral in Mei kan het nog erg guur zijn. Onze vogels hebben toch in het voorjaar hun hoogste conditie nog niet te pakken, dus kunnen zij ook nog geen stootje velen. Wacht zolang mogelijk en als zij afgericht zijn, dan kan men ze in Juni gerust ineens op 100 of 200 K.M. zetten. De afstand speelt zozeer geen rol, wel de natuur en hun geestelijke en lichamelijke gesteldheid. Dan het poulen op zijn vogels: voorzichtigheid is de moeder der porcelein- kast luidt het spreekwoord. Begin kalm aan, anders is men soms de eerste weken reeds van de kaart, als men b.v. de eerste weken reeds zijn vogels vol gaat zetten en dan in het driedubbel en dan een kwade vlucht of ongunstige wind, dan heeft men grote kans, de kous op de kop te krijgen. Die waf wagen wil, doet het verstandigst om te wachten tot het voldaan zomer is. Grijp de kans als er schot in het ploegje zit. K. Voorz.: Dit is niet aan de orde. Bij stemming blijken slechts de Heren Vroegindeweij, v. d. Meide, de Korte en v. d. Brugge voor verhuur, zodat het voor stel is afgewezen. De Voorz. belooft overpeinzing tot vor dering. In de vacature van den gem.-werkman v. d. T^k worden door B. en W. voor gedragen 1. K. Auperlee, 2. C. Koster. De heren v. d. Slik en v, d. Waal hebben liever dat omgezien wordt naar een vakman die nodig is. Wat moet het nu wezen: een tuinman of een metselaar? Voorz.: Aan een tuinman is de grootste behoefte. Met 7 tegen 3 stemmen wordt daarna de heer K, Auperlee benoemd. Ingewilligd werd het verzoek van de Geref. School tot het verschaffen van. gel den voor de aankoop van 2 gasradiatoren, enz. Dan komt ter tafel het voorstel om sub sidie te verlenen van 10 ct. p. inw. aan Stichting Centrum Kraamhulp. Dhr. v. d. Brugge is geen tegenstander, maar wil er een tweetal voorwaarden aan verbinden. Spr. zou bepalingen willen zien, waardoor tot verpleegster opgeleiden niet na het doorlopen van de cursus naar elders vertrokken. Voorts wil hij voor gemeenten, die medewerking verlenen, prioriteit zien. Voorz.: Uw 2e voorwaarde is reeds door B. en W. vastgelegd. De 1ste tast de be- stuurvorm aan en is te ingrijpend. Dhr. Boomsma pelit voor het belang dat bij deze Stichting is. Hiervan moet Flakkee doordrongen worden. Dhr. v. d. Slik zou het spijten als het voorstel moest duikelen door consequente doorvoering van de door dhr. v. d. Brugge gestelde eisen. Dhr. Koppelaar zou deze eis willen ver zachten tot een wens. Met algemene stem men gaat de raad hiermee accoord. Op het bekende garantieverzoek van het Prov. Bestuur der T.B.C.-bestrijding wordt gunstig beschikt. Ook wordt goedgekeurd het voorstel tot verhoging van de jaarwedde met 19 van den boekhouder der B.A. Gem.-begroting 1947 zal enigszins wor den gewijzigd. Ged. Staten hebben bezwaar gemaakt tegen het rentepercentage waarvoor de Raad heeft kunnen lenen," zodat het raads besluit dienaangaande genomen, moet wor den ingetrokken. B. en W. hebben stappen gedaan bij het Min. van Financiën en ge vraagd of iemand kan worden aangewezen die bereid is geld te lenen voor het voor geschreven percentage. B. en W. willen het perceel grond, ge legen bij de Noodslachtplaats verhuren aan Vroegindeweij. Dhr. de Korte vraagt waarom niet werd ingegaan op het oordeel van de commissie om deze zaak in drieën te verdelen en aan volkstuintjes te geven. Dhr. v. d. Slik: Er zijn talrijke inschrij vers, waarom werd er niet geloot? De grond is intussen reeds in gebruik gegeven. Voorz.: Er is nog geen enkele toezegging gedaan. De moeilijkheid is echter, dat de grond al in gebruik is. Er moet ook een ge deelte voor begraafplaats blijven. Dhr. v. d. Slik: Nu wordt het mooi. De grond is nooit verhuurd en nu zullen we er niet eens over kunnen beschikken. Begra ven hoeft niet meer, de Gekro haalt alles weg. Weth. v. d. Meide zegt, dat dit in nood gevallen niet geschiedt. Dhr. v d. Brugge zou ook liever meerdere mensen aan een tuintje helpen als de om vang van de grond dit toelaat. Dhr. de Korte zegt dat het 70 roeden is en het kan gemakkelijk in drieën worden deeld. Hij maakt er een voorstel van om het in drieën te verdele'n en onder de inschrij vers te verloten. Met uitzondering van het college wordt hier voor gestemd. Het voorstel van B. en W. om de 2e helpster aan de bewaarschool le te maken en de 3e helpster 2e, om alzo voor 3e help ster sollicitanten op te roepen, wordt in af wachting van de uitslag vande bewaar- schoolstrijd, aangehouden. Dan komt het verzoek ter tafel om sub sidie en lokaliteit enz., te verlenen aan een op te richten Chr. Bewaarschool. Aan dit verzoek is door de rechtse raadsleden het volgende voorstel gekoppeld: Edelachtb. Heer, Voorzitter, Onderstaande leden van den Raad wen- schen bij de behandeling der verzoeken van de Vereeniging tot stichting en instandhou ding van een Christelijke Kleuterschool het volgende voorstel te doen: De Raad van Middelharnis Besluit: 1. Uiterlijk 1 September 1947 het kleu teronderwijs uitsluitend over te laten aan de door de ouders gevormde schoolver- eenigingen. 2. Uiterlijk met ingang van dien datum de bestaande school in exploitatie te doen voortzetten door een eventueel op te rich ten Vereeniging voor Neutraal Kleuter onderwijs, mits deze vereeniging zich daar toe voor de in Mei te houden raadsvergade ring in principe bereid verklaart. 3. Aan beide schoolvereenigingen een gelijk bedrag per leerling te vergoeden, waarvoor het bedrag dat het kleuteronder wijs thans per leerling kost als basis zal gelden en B. en W. uit te noodigen daar omtrent nadere voorstellen te doen. Toelichting: De ondergetekenden wenschen de be langen van alle inwoners der gemeente op gelijke wijze te behartigen. Nu de geest van het Onderwijs een onder werp van voortdurende bespreking dreigt te worden, is het de aangewezen weg thans de rust te bevorden. Dit kan thans door de richting van het onderwijs door de ouders, die daartoe het eerst aangewezen zijn, te doen bepalen en als gemeentelijke Overheid deze vrijheid volledig te waarborgen. Door een subsidiebepaling te treffen, die per leerling vergoed', heeft geen bevoor rechting plaats en behoeft in totaal de ge meentekas niet extra te worden belast. Bovendien is het thans mogelijk, de wensch om meer kleuters onderwijs te kun nen geven, in vervulling te doen gaan. Wij zullen gaarne in de raadsvergadering ons voorstel nader toe lichten. Met verschuldigde hoogachting, w.g. v. d. BRUGGE. C. ESSELINK. N. H. BEVERSLUIS. J. H. KOPPELAAR. D. DE KORTE. Dhr. J. Vroegindeweij Lzn. wenst ge acht te worden het voorstel mede te hebben ingediend. Na hevige discussies die wij in ons Vrij dagnummer zullen weergeven, wordt ten slotte ingegaan met 7 tegen 3 stemmen op het voorstel van dhr. v. d. Slik om deze zaak ter preparering aan te houden tot een spoedig volgende vergadering. Daarna volgde geheime zitting. Nadat deze was opgeheven, werd alsnog besloten om aan den wachtmeester v. Vliet de be sproken woning te verlenen. Alleen de P.v.d.A. bleef tegen stemmen. MUTATIES RIJKSLANDBOUW- CONSULENTEN. De Directeur-Generaal van den Land bouw heeft goedgevonden: met ingang van 1 April 1947: I. den Rijkslandbouwconsulent Ir. C. J. Droogendijk te Goes te ontheffen van het Rijkslandbouwconsulentschap, omvattende het ambtsgebied Zuid- en Noord-Beveland en Walcheren, met uitzondering voor zoo veel betreft het uitoefenen van toezicht op het Jager landbouwonderwijs; II. het ambtsgebied van den Rijksland bouwconsulent Ir. C. W. C. van Beekom uit te breiden met het gedeelte van de pro vincie Zeeland, omvattende Zuid- en Noord-Beveland en Walcheren; III. ouder intrekking van de beschik king van den toenmaligen Directeur-Gene raal van den Landbouw van 25 Januari 1944, Directie van den Landbouw, No. 9170 III, Afdeeling XI, den Rijkslandbouw consulent Ir. C. W. C. van Beekom voor noemd als standplaats aan te wijzen de Ge meente Goes. Ir, C. W. C. van Beekom, Rijksland bouwconsulent voor de Zeeuwschc eilanden en Goeree-Overflakkee. De met ingang van 1 April 1947 benoem de Rijkslandbouwconsulent voor de Zeeuw- sche eilanden en Goeree-Overflakkee, Ir. C. W. C. van Beekom werd geboren te Arnhem op 7 October 1913. Na de Hoogere Burgerschool in zijn geboorteplaats door- loopen te hebben, studeerde hij aan de Landbouw-Hoogeschool te Wageningen, alwaar hij in 1938 het diploma landbouw kundig ingeriieur l.i. (Nederlaudsche Land bouw, richting Akker- en weidebouw) ver wierf. Zijn eerste functie, die bestond in het uit brengen van een rapport ten behoeve van de organisatoren van het Internationaal Graslandcongres 1940, werd op 1 Januari 1939 gevolgd door een aanstelling tot land bouwkundige bij de Nederlandsche Uien- Federatie. Nadat een bevor dering tot consulent voor de uienteelt bij genoemde instelling had plaats gevonden, volgde in 1943 zijn be noeming tot Rijkslandbouwconsulent voor Noord Zeeland en Goeree-Overflakkee. Met de toevoeging van Midden Zeeland heeft thans het ambtsgebied van den heer van Beekom een belangrijke uitbreiding ondergaan. In verband hiermede ligt het in de be doeling zoo spoedig mogelijk de zetel van het Consulentschap naar het meer centraal gelegen Zuid-Beveland over te brengen.

Opbouw | 1947 | | pagina 2