VOOR GOEREE EN OVERFLAKKEE De Partij van de Arbeid en het Chr. onderwijs ÖE3E3E3E3E3E3E3SS3E3SS3E3S3E3E3E3E3E3E3E3S3S3E3E3 S3 S3 ES - ES S3 Hulde aan de brandweercorpsen van Flakkee ES Publicatie Rijksarbeidsbureau De „Schelde" hersteld Kantongerecht te Sommelsdijk OPBOUW Advertentieprijs 12 cent per «HF W aanzienlijke korting CHRISTELIJK NATIONAAL STREEKBLAD DINSDAG 15 April 1947 Prijs per kwartaal f 1.50 Losse nummers f 0.15 Tweede jaargang - No. 93 Adres der redactie en Ad ministratie Voorstr. A 239 Postbus 14 Middelhar nis Tel. No. 332 Dit blad verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag Oommisste van Redactiet Ds W. Anker, W. A. de Bakker, N. v. d, Brugge, A. van Eek, C. Edewaard, Mr: J. J, Groeneveld, Ds. N. de Jong, C. P. Kijkuit, C. M. Vogelaar. I. Er is na de bevrijding in de kring van het Prot. Chr. Onderwijs een kwestie ont taan die vóór 1940 niet bestond. We bedoelen het feit, dat er hier en daar aan lagere, U.L.O en middelbare scholen onderwijzers of leraren zijn toegetreden als lid tot de Partij van de Arbeid. Voorheen dacht geen enkel Chr. onderwijzer erover, in de S.D.A.P. te gaan, 1 Meite vieren, met rode vlaggen te lopen en de Internationale te zingen. De oude S.D.A.P. was toen, zeide men, nog marxistisch maar nu is de Partij van de Arbeid dat niet meer. Deze staat een democratisch-socialisme voor (vroeger was het net andersom: sociaal-democratisch maar de verandering moet toch ergens uit blijken) en zij biedt ruimte ook voor christe nen. Door een ruin, voorlopig program is deze Nederlandse Labour-partij het ver zamelpunt geworden van allen die een socialistische maatschappijvorm voorstaan, ongeacht hun levensbeschouwing. De een heidsbevlieging na de bevrijding heeft er ook wat aan gedaan en zo bestaat de in het najaar van 1945 tot stand gekomen Partij van de Arbeid uit: oude S.D.A.P.-ers (die de hoofdmacht vormen), vrijzinnig-demo craten, christen-democraten, een klein ge tal Roomsen en een wat groter aantal Prot. christenen, de laatsten onder leiding van Mr. van Walsum, vroeger C.H., thans kamerlid en politiek adviseur van de Ned. Herv. Synode! Deze laatste groep heeft verleden iaar veel spectakel gemaakt. Zij meende met name de Chr. Hist. Unie te kunnen oprol len en de A.R. partij een duchtige ader lating te doen ondergaan. De antithese- politiek is haar een doorn in het oog en van een partijgroepering op de basis Van een godsdienstige levensbeschouwing wil zij niet weten. De antithese is een uitvinding van Dr. Kuyper, zo oordeelt men en die brengt scheiding onder het volk. Boven de godsdienstige verschillen staan de sociaal- economische kwesties en hoe men daarover denkt, is beslissend voor de partijkeuze. Merkwaardig is echter, dat deze christe lijke socialisten tot hun standpunt gekomen zijn onder de invloed van he* Barthianisme, dat het verband tussen godsdienst en poli tiek doorsnijdt. Barth zelf is ook socialist. Door hun theologische opvattingen zijn deze heren dus links komen te staan, waar uit te concluderen valt, dat het Barthianis me humanistisch-vrijzinnige tendenzen heeft. Blijkbaar voelen zij zich beter thuis tussen oude S.D.A.P.'ers en vrijzinnigen, die altijd al wat christelijk was in staat, school, kerk, organisaties en maatschappij te vuur en te zwaard hebben bestreden, dan tussen hun eigen medt-christenen. Feit is in ieder geval, dat deze groep zich meer malen zeer fel uitlaat, met name in haar blad „De nieuwe Nederlander" tegen de Chr. partijen. Men neme er dus goede nota van, dat deze christelijke leden van de P. v. d. 'A. de politiek dezer partij in alle opzichten steunen en er uit hoofde van hun lidmaat schap ook verantwoordelijk voor zijn. Dit geldt dus ook voor de Chr. onderwijzers en predikanten, die er deel van uitmaken. Van de laatste categorie zijn er verleden jaar niet weinig geweest, die erop stemden. Onder de leidende figuren der Hervormde Synode en de voorzitters harer raden en werkgroepen is een zeer groot deel lid van deze socialistische partij; niet alleen onder de modernen, maar vooral onder de Barthi- aans-georiënteerden. Al deze' leidslieden op kerkelijk en schoolgebied nemen dus de politiek der P.v.d.A. voor hun rekening: de Indische, de financiële, de economische, de sociale, de onderwijspolitiek etc. In hun eerste enthousiasme meenden deze mannen van de?,.doorbraak", dat ze een groot succes bij de verkiezingen zouden behalen, doordat het christelijk „volksdeel' (zij horen die naam liever niet) zich achter hen zou scharen. Het is bij de verkiezingen echter gebleken, dat de intellectuele leids lieden vrijwel geen volgelingen hadden. De eenvoudige mensen uit het volk begrepen beter dan zij, dat deze weg een dwaalweg is. De doorbraak mislukte dan ook grondig en de P.v.d.A. leed een nederlaag. Het enige, wat bereikt werd, was dat de meer radicale socialisten de P.v.d.A. niet best lX) laj Toen Dinsdagnacht de vlammen gingen laaien 23 ra En bovendien de fikse wind bleef waaien, CjD Éj3 Steeg in ons dorp de nood en groot was het gevaar, cij Want wie bedwong dit vuur, wie kreeg dat voor elkaar? CD 23 De brand nam toe, het vuur sprong steeds maar over, 23 DO De brandweer machteloos, hun resultaten pover; CD ÉS Wanneer niet spoedig hulp, veel hulp van buiten kwam, lAj Werd schier heel Ooltgensplaat een prooi van vuur en vlam. 22 Fluks ging men toen de buurtgemeenten alarmeren, 23 CD Met het verzoek zeer snel te arriveren; CD ÉS Op hen werd dit beroep niet tevergeefs gedaan, rn Ckj Want spoedig na 't alarm kwam spuit na spuit hier aan. Lü De Corpsen pakten aan, ze wisten wat ze deden; 23 CD Ik was getuige hoe die brandweercorpsen streden, CD ÉS Als gold het eigen erf, als gold het eigen haard, ryn lAj Bravo Flakkee!, hier toonde gij Uw aard. 22 Wat velen reeds als vlammenprooi beschouwden, 23 CD Bleef door Uw ijv'rig werk voor Ooltgensplaat behouden; CD ÉS Voor deze Uwe hulp wil Ooltgensplaat U danken, r-Q CÏj Die hulp werd gewaardeerd, dit zijn geen holle klanken; DO 23 Maar eerlijk en oprecht brengt 't volk van Ooltgensplaat, 23 CD Aan alle corpsen dank voor deze mooie daad, CD Ooltgensplaat, April 1947. H. meer vertrouwden, nu al die dominees erin kwamen en - de'gelederen van het commu nisme gingen versterken, zodat dit met 10 zetels uit de bus kwam. Intussen zit de kerk (de Hervormde) en de school met de consequenties van dit politiek dilettantisme van een deel harer dienaren. In de Hervormde Kerk zal deze kwestie zichzelf moeten oplossen, maar op het terrein van de Chr. school zijn zeer velen toch niet van zins, dit blauw-blauw te laten. Wel is het aantal Chr. onderwij zers, dat deze betreurenswaardige stap ge daan heeft, niet groot. Het komt slechts sporadisch voor bij het lager onderwijs, meer bij het U.L.O. en het meest bij het M.O., waar het ook het gevaarlijkst is, In Kampen zijn onlangs 2 onderwijzers ener U.L.O, door het bestuur om deze reden geschorst, doch de zaak is niet voor de Commissie van Beroep geweest, daar ze beiden aan een andere Chr. school werden benoemd (vermoedelijk door het personeel- ge'orek). In Schoonhoven is het hele perso neel der Chr. U.L.O. lid van deze partij Dat zijn wantoestanden, die op de duur niet kunnen worden getolereerd. Er is dan ook in de kringen van de be sturen- en onderwijzersorganisaties sedert enige tijd een discussie gaande over de vraag, wat hieraan gedaan kan en moet worden. Feitelijk moet het initiatief van de besturen uitgaan, omdat zij verantwoorde lijk zijn voor de geest van hun personeel en de opvoeding van de kinderen hunner school. In de Schoolraad heerst blijkbaar over deze zaak geen eenstemmigheid. In de Unie „een School met de Bijbel" zit nog steeds de heer Kleiwegt, lid van de P.v.d.A., die men rustig laat zitten, al zal de voorzit ter, Prof. K. Dijk, het liever anders zien. En in de Vereniging van Chr. onderwijzers, waar deze zaak door de afgevaardigden der afdelingen is besproken, kon evenmin over eenstemming worden bereikt. Dit betreft niet de principiële kwestie, maar het ver schil loopt over de methode van behande ling dezer politieke „delinquenten". Daar over in een volgend artikel. De Directeur van het Gewestelijk Ar beidsbureau te Dordrecht verzoekt ons het volgende onder de aandacht te brengen. Er bestaat voor boerenzoons, die in Nederland geen bedrijf kunnen krijgen, een mogelijkheid om naar Canada of Australië te emigreeren, teneinde daar bij landbou wers in loondienst geplaatst te worden. Zij dienen ongehuwd te zijn. Alleen voor emi gratie naar Australië bestaat voor een zeer beperkt aantal echtparen mogelijkheid tot plaatsing. Het vertrek zal vermoedelijk plaats vin den in de maanden Juni en Juli 1947. Met de regeling van de toelating is eenigen tijd gemoeid zoodat spoedige aanmelding nood zakelijk is. v Er wordt verwacht dat na verloop van tijd de mogelijkheid zal bestaan tot stich ting van een eigen bedrijf te geraken. Inlichtingen worden verstrekt door het Gewestelijk Arbeidsbureau Dordrecht en de bijkantoren te Brielle Gorinchem Lekker- kerk 1 Middelharnis Oud-Beijerland Rid derkerk en Sliedrecht. Een zeer mooie boot Deinend op het door de drukke scheep vaart roerige Maaswater, lag j.l. Zaterdag morgen, de geheel herstelde en luxueus ingerichte passagiersboot, de „Schelde" van de R.T.M. gereed om met een groot aantal genodigden de eerste plezier- en proefvaart te maken naar Numansdorp. Kapitein van Our-es, die reeds 24 jaar in dienst van de R.T.M., het water onder zijn voeten heeft horen klotsen, heeft het geluk om thans een van Nederlands mooiste passagiersboten door de golven te mogen drijven. Bijgestaan door den le stuurman J. Kik, die ook reeds 20 jaren dienstervaring heeft en 1 Mei a.s. kapitein zal worden, is dit schip in goede handen en kunnen de passagiers zich veilig gevoelen. Op de boot is plaats voor 700 passagiers, waarvan ongeveer 450 le klas plaatsen (hier kan men zich in het pluche neervlijen) en de rest 2e klas plaatsen, op keurig met rood leer overtrokken kussens. Een honderdtal personen zullen zich gelijk tijdig op het promenade-dek kunnen be vinden. Tevens biedt het schip gelegenheid tot opname van een achttal luxe auto's, terwijl ook de grootste G.M.C. kan worden geplaatst. De machines zijn dezelfde ge bleven, alleen werd een nieuwe stoomketel aangebracht. De veiligheidsvoorzorg is groot, er zijn 750 zwemvesten aan boord, 22 reddingsgordels, 16 banken, waaraan 10 man kunnen hangen en 2 boten, bemand met 8 personen, kunnen worden uitgezet. De boot is speciaal ingericht voor het maken van pleziertrips gedurende de zomer maanden, ze zal echter ook ter aflossing en gedurende de wintermaanden op een bepaalde route varen. Het ligt in de bedoe ling nog deze week naar Zijpe te vertrekken om zodoende de Minister v. d. Sleijden vrij te krijgen voor de vaart Middelharnis Hellevoetsluis. Intussen is aan het begin van deze week ook de Minister de Lelie van de R.T.M. te water gelaten. C. Fun, Middelharnis, had met de tram auto een aanrijding veroorzaakt met den autobestuurder Sieling. Getuige P. D. Sieling verklaart, dat hij aangereden is tegen Zijn achterportier, de tramautobestuurder reed flink hard, de wagen liep 180, schade op. Getuige A. Troost zag het ongeval ge beuren. Volgens get. had de heer Sieling geblazen, de chauffeur van de R.T.M.-auto niet. Getuige vond dat beide chauffeurs ongeveer even hard reden. De ambtenaar van het O.M. is ervan overtuigd dat deze overtreding zuiver bewezen is en eist 40,sub. 40 dagen. Uitspraak 30,sub. 20 dagen. Opnieuw diende de zaak tegen J. v. d. Tol, Nieuwe Tonge, wegens een aanrijding met een grote wagen op het Soldatenplein te Middelharnis. Verdachte brengt nog naar voren dat hij voorrang heeft en dat zijn tegenpartner niet geremd heeft. Het O.M. houdt er in zijn requisitoir rekening mede dat de auto zo groot was en vraagt 5,— en 2 dagen. Uitspraak idem. P. Poortvliet, Dirksland, wordt nogmaals gehoord over het berijden van een fiets zonder licht. Verd. zegt, dat zijn licht brandde toen Hogerheide hem van achteren aanriep en bekeurde. Get. Hogerheide blijft bij zijn proces verbaal, waarin staat dat Poortvliet geen licht had. Get. had Poortvliet zonder licht aan zien komen. Verd. houdt vol dat zijn licht brandde. Getuige zegt dat Poortvliet al vaak ge waarschuwd is. Het O.M. acht het feit bewezen en wil bij de strafmaat rekening houden qxet de onjuiste houding t.a.v. het licht van verd. Verd.: Na de oorlog kan ik bij Hoger heide geen goed meer doen. Zie ik er uit als een misdadiger. Verdachte Poortvliet voert een heftig verweer en daarom wil de Kan tonrechter in deze zaak marechaussee H. van Leeuwen nog eens horen, omdat verd. het altijd metJHogerheide aan de stok heeft. Op 9 Mei dient de zaak opnieuw. In de zaak tegen van H., Brielle, wordt get. Luurman uit Rotterdam gehoord. Het gaat om een aanrijding met motorrijder Blokland. Getuige zegt dat de motorrijder midden op de weg reed. v. H. stak over van links naar rechts en reed niet hard. De motorrijder reed pl.m. 40 K.M. Verd. wijt het ongeluk aan de schutkleur van de haag, waar de motorrijder niet bij afstak. Het O.M. houdt rekening met de door verdachte ingebrachte verontschuldigingen l en eist 4,sub. 2 dagen, i Verd. vraagt of hij dan ook de schade Zal moeten betalen. De Kantonrechter kan hier geen oordeel over vellen en sluit zich aan bij het vonnis van het O.M. Ook diende weer de aanrijding, die verd. Okkenburg had veroorzaakt met een span paarden,_geleid door Nagtegaal. j Get. Terpstra heeft nooit geen last van verdachte. Hij heeft de feiten bevonden zoals ze na de aanrijding werkten. 'Getuige had wel geconstateerd dat de.remmen niet goed werkten. Flet O.M. vindt dat te snel werd gereden, i daarbij waren de remmen niet in orde. Eis I 15,sub. 10 dagen hechtenis. Uitspraak 1 conform. M. Braber, bakker te Middelharnis, had een borreltje te veel gedronken en was daarvoor door verbalisant v. Leeuwen te Sommelsdijk bekeurd. Getuige zegt dat Braber nog al eens vaak is aangeschoten. Get. L. Jordaan verklaart dat hij bezoek kreeg van 3 kornuiten, waaronder Braber. Braber zei dadelijk: Hier wordt alles betaald. Getuige had verdachte eruit willen slaan en had hem zelfs met de bijl gedreigd. Tenslotte heeft hij hem op het straatje gesmeten, waar hij bleef liggen. Hij was zo dronken, dat hij niet meer kon staan. Het O.M. acht zich gelukkig dat hij deze verdachte de maximumstraf mag toedienen en eist een principale hechtenis van 3 dagen. De Kantonrechter legt de gevraagde straf op In de zaak tegen R. J. Pollemans, die Vermaas had aangereden, werd Vermaas als getuige gehoord. Getuige wou Pollemans (Vervolg pag7 4, le kolom)

Opbouw | 1947 | | pagina 1