OPBOUW No. 92. 11 April 1947 TWEEDE BLAD Bonkaarten KA, KB, KC Gemeenteraad Sommelsdijk Distributienieuws. Meer gruwelen onthuld te Neurenberg ^SCaAAKRÜBRÏEK^ Ouddorp De heer Blok nogmaals over de school. Op 10 April n.m. 3 uur vergaderde de gemeenteraad van Sommelsdijk onder voor zitterschap van Burgemeester Rijnders. Afwezig met kennisgeving dhr. Knape. De geloofsbrieven van dhr. J. v. d. Stoep werden onderzocht en in orde bevonden. Ingekomen Stukken. Verslag van Jaarvergadering Flakkeese Gemeenschap. i -p Dankbetuiging van H.M. de Koningin voor felicitaties bij V eevjns de Prins.geboorte. f Mededelingen van Ged. St. tornen over verschillende raadsbeslui- 1 3 ten die zijn goedgekeurd. OFFICIEELE BONNENLIJST voor het tijdvak van 13 t/'m 26 April 1947. Elk der volgende bonnen geeft recht op het koopen van: 705 (Serie A). gram brood gram brood gram margarine gram vet liter melk liter melk gram vleesch gram vleesch gram kaas gram brood gram kaas gram brood' A-01 Brood A-02 Brood A-01, A-02 Boter of Afgekeurd is het besluit t.a.v. de bezol diging voor een gemeenteopzichter, t.a. waarvan een nieuw besluit in overleg met G. S. zal worden genomen. Aangenomen werd het voorstel om een kamer te huren van de woning Kortewegje C 12, teneinde 'deze te gebruiken voor stemlokaal. Verhuurd zal worden de woning beho rende bij de bewaarschool, aan Gez. Dorst, tegen 1,per week. Vastgesteld werd de instructie voor de gemeentebode, tevens belast met de functies van omroeper, grafdelver, schoonkouder v. d. begraafplaatsen, bewaarder van de lijk kleden en baren, klokluider, waagmeester, marktmeester en deurwaarder. De Heer Grootenboer vindt dat de man knap veel werk heeft. Voorzitter zegt dat als de man het werk niet aan kan, hij assistentie krijgt. De Heer Blok geeft in overweging dat gelet wordt, dat een en ander niet ten nadele van de gemeentebelangen gaat. Gemeentebegroting 1947 moet enigszins worden gewijzigd wegens verhoogde brand- weerkosten, kosten te maken bij woning vordering, aanbrengen van beplanting van de mestvaalt met wilgenbomen, ratten bestrijding enz. Rekening en begroting 1944 wordt vast gesteld. Ter voldoening aan adm. eisen worden de jaarwedde-verordening vastgesteld in overeenstemming met de Rijksregeling. De commissie beheer van de Gasfabriek, duidde op een begrotingswijziging door verhoogde kosten van 80.000. Deze wijzi ging wordt aanvaard. Subsidie van 10 ct per inwoner zal wor den verleend aan de Stichting Centrum Kraamhulp ter bijdrage in het begrotings tekort 1947 van 4.400, Op het bekende garantieverzoek van het Prov. Bestuur der T.B.C.-bestrijding wordt eveneens gunstig beschikt. Voor schoolschoonmaken aan de Bewaar school wordt 775,gevoteerd, voor de le helpster 500,voor de 2e 400, en voor de 3e helpster 300, Alvorens de Raad tot geheime zitting overgaat maakt de Heer Blok^ernstig aan merking op het door B. en W. vastgestelde lesrooster. Hij herinnert aan zijn bekende houding uit vorige vergaderingen en noemt de in het lesrooster verwerkte lezingen uit den Bijbel van paedagoog van Hulst en andere leerboekjes van uitsluitend Chr. schrijvers een misleiding ten aanzien van het beleid der Bewaarschool. De Raads- meerderheid heeft de school gemaakt tot een school met Chr. inslag. De Voorzitter herinnert eraan dat beslo ten is in vorige vergadering dat het beleid van B. en W. inzake de school juist was. Al zijn deze boekjes geschreven door nfen- sen die Christelijk zijn, wil dit niet zeggen dat ze niet geschikt zijn voor openbaar onderwijs. Spr. vraagt uit deze boekjes ge deelten aan te wijzen die het tegendeel bevestigen. Van geen enkele ouder komen klachten en bijna niemand haalde zijn kin deren van school. Ofschoon de Heer Blok niet tevreden is, wordt de discussie toch gesloten. Wat kostte de 2e Wereldoorlog? In goud uitgedrukt kostte de 2e Wereld oorlog een goudpyramide van 2500 m; met een hoogte van 76,4 m. Met de gezamenlijke goudvoorraad der wereld zou een kleinere pyramide van 400 m- en 22,'Tl m. hoogte kunnen worden opgericht. A-01 Melk A-03, A-05 Melk A-01 Vleesch A-02 Vleesch A-01 Algemeen A-03 Reserve A-04 Reserve A-06 Reserve Bonkaarten KD, KE A-ll Brood A-ll Boter A-12 Boter of A-13, A-15 Melk A-ll, A-12 Vleesch A-ll Algemeen A-13 Reserve A-14 Reserve 4 A-16 Reserve 800 400 250 200 4 7 100 300 200 1600 200 800 705 (Serie A). 800 gram brood 250 gram boter 125 gram margarine 100 gram vet 12 liter melk 100 gram vleesch 100 gram kaas 800 gram brood 90 gram Deensche toiletzeep (voorinl.) 500 gram rijst of kin dermeel (uit rijst be reid) of kinderbisc. Werkschoenen: Gedurende het tijdvak van 14 t/m 30 April kunnen aanvragen voor werkschoenen ingediend worden, door i personen boven de 16 jaar, die volgens hun beroep in aanmerking komen en zij, die na 30 April 1946 nog geen bon voor werk schoenen of Engelsche schoenen hebben ontvangen. Bedrijven met meer dan 10 arbeiders dienen collectief aan te vragen. De Leider van den Distributiedienst te j Ooltgensplaat maakt bekend dat de na- uitreiking bonkaarten 705 en textielkaarten VA 705 voor zelfverzorgers en met-zelf- verzorgers zal plaats hebben te Den Bom mel op Woensdag 16 April a.s. van 9-11 u. De inlevering van aanvraagformulieren en naamlijsten voor Toeslag bijz. arbeid na-uitreiking 5e en 6e periode kan plaats hebben te Den Bommel op Woensdag 16 April a.s. van 1-3 uur. Bonkaarten MA, MB, MC, MD, ME, MF, MG 705 (bijz. arbeid, a,s. moeders en zieken) (Serie A.) A-21 Brood 800 gram brood A-21 Boter 250 gram boter A-22 Boter 250 gram margarine of 200 gram vet A-21 Melk 5 liter melk A-21 Vleesch 300 gram vleesch A-22 Vleesch 100 gram vleesch A-21 Kaas 200 gram kaas A-21 .Eieren 5 eieren Op 17 April zullen bonnen worden aangewezen voor suiker, versnaperingen en tabak. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 11 April a.s. worden gebruikt, met uitzondering van de bonnen voor melk, waarop eerst met ingang van Maan dag 14 April a.s. mag worden gekocht. Bon A-14 Reserve voor Deensche toilet zeep moet uiterlijk op 19 April a.s, bij een detaillist in zeep worden ingeleverd. Af levering der zeep zal zoo spoedig mogelijk plaats vinden. De niet-aangewezen bonnen van de bonkaarten 703 kunnen worden vernietigd. Distributie van Werkschoenen De leider van den Distributiedienst te Middelharnis maakt bekend, dat in het tijdvak van 14 t/m 30 April a.s. personen van 16 jaar en puder, die na 30 April 194-6 nog geen bon voor werkschoenen hebben ontvangen en die volgens hun beroep daarvoor in aanmerking komen een aan vraagformulier voor werkschoenen kunnen indienen. Bij indiening der formulieren, welke door den werkgever moeten zijn geteekend moet de stamkaart worden getoond. Na-uitreiking bonkaarten De leider van den Distributiedienst Ouddorp maakt bekend, dat de na-uit- reiking van de bonkaarten 705 zal plaats hebben 14 April 1947 te: Stellendam van 9-10.30 uur.; Goedereede van 11-1? uur.; Ouddorp van 2-4 uur. De bonkaart 703, waaraan de inwis selingsbon linksboven voorkomt, meebren gen. Niet minder afschuwelijk dan in het proces tegen de Nazi-leiders, zijn ook thans weer de onmenselijke wreedheden, die ter sprake komen in het proces tegen de 23 vooraan staande Duitse dokters te Neurenberg. Hun speciale bijdrage in de Nazi-oorlog was, de wetenschap ontplooien om mensen met mil- lioenen gelijk te dooden. In het proces, dat nog steeds voort duurt, komen feiten aan het licht, die elk normaal mens van afgrijzen doen sidderen De Duitse dokters gebruikten de ter dood veroordeelde gevangenen als proefkonijn voor hun experimenten. In Dachau werden honderden ongelukkigen gewelddadig ingeënt met malaria om nieuwe bedwelmingsmiddelen te beproeven In Sach- senhausen werden de mensen willens en wetens besmet met geelzucht, werden ziek en stier ven. In Natzgeweiler geschiedde dit met typhus In Ravensbruck werden op vrouwelijke gevangen zwerende wonden bewerkt, om zwavel bedwelmingen te proberen. In Buchenwald werden de gevangenen onderworpen aan proeven met cyaan en fosforbrandwonden. Het netto resultaat van al de onderzoekingen leverde geen enkele bijdragebot de zuivere wetenschap. De meest bekende van de dokters die experimenteerden in een concentratiekamp, was Dr. Sigmund Racher, S.S kapitein en specialist in medi cijnen voor de Luftwaff- Hij was getrouwd met een actrice die eens een geliefde was geweest van Heinrich Himmler Rascher overreedde het Hoofd van de Gestapo om hem „misdadigers" te laten gebruiken voor proeven op de uitwerking van het op ge weldige hoogte vliegen door piloten. Hij liet daartoe zijn slachtoff.rs gaan in een decompressie kamer, waar ze blootstonden aan explosieve afname der luchtdruk, om het effect te bepalen van parachutisten op hoogten vaD 68.000 voet. Gedurende een proef waarbij hij de gevangenen in een Duitse parachute hing en beroofde van zuur stof, vielen de slachtoffers in zwijm Himmler toonde levendige interesse in Adres; A. WAGNER Jaagpad 40 Delft. No. 48 Ongeveer een half jaar geleden begonnen we in dit blad een- doorlopende ladder- wedstrijd. De volgende afspraak werd daarbij toen gemaakt: We geven wekelijks een tweezet ter oplossing. Zelden een driezet. Voor elke goede sleutelzet krijgt men 2 (of 3) punten. Wie aan het eind van 4 weken bovenaan staat wint de maande lijkse geldprijs van 2,50. Voor foutieve beweringen krijgt men 1 strafpunt. Wie 5 maal achtereen niet oplost verliest zijn punten. Men kan geen prijs winnen in een maand waarin men niet oplost. De inzendtermijn is tegenwoordig zó, dat men 4 oplossingen gelijk inzenden kan. Aan het eind van elke 4 weken plaatsen we een lad der waarop men de vorderingen der oplos sers zien kan. Wanneer de varianten ge vraagd worden staat dat uitdrukkelijk bij het betrokken probleem. Men krijgt dan per variant 1 punt. Nevenoplossingen wor den met 2 (of 3) punten beloond. Iedereen is welkom. Men kan ten allen tijde met oplossen beginnen. Speciale het werk van Dr. Rascher, in het bijzonder wanneer hij de resultaten onderzocht van een lange onderdompeling in ijswater met gevangenen uit Dachau. Als Racher de be vrorengevangenen tussen twee ongeklede vrou wen in bed stopte, om, ze te doen her leven, keek Himmler toe. Rascher vond uit dat deze methode van warmen beter werkte dan hen in een tobbe heet water te dompelen. Ook deze uitvinding was niet op zijn naam, want reeds veel eerder was dit door anderen met proeven op dieren bewezen. Desondanks hield hij dc gehele oorlog door, deze onderzoekingen vol. Te Lubbin bond hij naakte gevangenen en hield ze voor open luchtspel in vriezend weder- Rascher zal niet voor het Tribunaal ver schijnen, want toen Himmler ontdekte dat Rascher's vrouw hem geld had afhandig ge maakt voorwendende dat het kind van een andere vrouw van haar was, werdeD volgens overlevenden van Dachau, Racher en zijn vrouw doodgeschoten Een nog levendige getuige in het sombere proces is de Poolse koerierster Jadwiga Drido, die de rechtbank de littekens heeft getoond, die ze opliep te Ravensbruck toen proeven op haar werden genomen met zwavelmiddelen. Tezamen met 74 andere vrouwen werd ze aan deze proeven onderworpen. Vijf hier van stierven als resultaat van de operatie, terwijl er zes later werden doodgeschoten Dat het oog der wereld open blijve voor deze verschrikkelijke misdaden, opdat geen der schuldigen de gerechte straf ontkome. wensen of wenken hebben steeds onze aandacht. Van No. 47 zende men de sleutelzet in voor 16 Mei. No. 47 SMITH en BETTMAN 1901 Wit geeft mat in twee zetten. Verzending telegrammen aan Militairen in Nederl. Indië Ten einde te bevorderen dat de in Ned. Indië verblijvende Militairen spoedig worden verwittigd van overlijden of in levensgevaar verkeren van bloedverwanten in den eersten grond, echtgenoten of ver loofden, kunnen aan deze Militairen voor Rijksrekening telegrammen worden ver zonden. Door de familieleden kan een aanvraag op de secretarie verkrijgbaar worden ge richt aan den burgemeester, waarbij de volgende gegevens moeten worden ver strekt: 1. naam en voorletter, rang'legernum- mer en legeronderdeel van den militair, voor wien het bericht is bestemd; 2. naam, voorletter en adres van den overledenen of van den patiënt, alsmede datum en plaats van overlijden; 3. familie-betrekking of verhouding van den militair tot den overledene of tot den patiënt; 4. naam voorletters en adres van den aanvrager voor zover het ziekte of ongeval len betreft, moet een medische verklaring van den behandelenden geneesheer wor den getoond, waaruit blijkt, dat de be trokken patiënt in levensgevaar verkeert. b c d e f g b Vergadering Varkensvereniging „Het Varken" Dhr. KI. Grinwis Jz. opent voor het eerst als Voorz. deze -le vergadering na de oprichting van 12 Maart j.l. Het stemt tot vreugde dat er een flinke opkomst is; het ledentaljpareidt zich gestadig uit, waren er bij de oprichting aanvankelijk 42 leden thans zijn er reeds 53 ingeschre ven. Hierna volgt bespreking aankoop big gen, verschillende leden geven zich op die nog niet zijn voorzien. Dhr. L. Bosland vraagt over de ver plichting van aankoop voeder; ieder is echter vrij om voeder te bestellen waar hij dit zelf verkiest, maar de gelegenheid is opengesteld zulks te doen bij gezamelijke inkoop, b.v. ook met poters en stroo enz. Dhr. Lodder verzoekt om de gelden der vereniging onder te brengen bij de Boeren leenbank ter plaatse, dit is gemakkelijker dan op de Rijkspostspaarbank. De ge legenheid om lid te worden der vereniging blijft vooralsnog dit jaar opengesteld. Dhr. J. Vlietland vraagt uit welke tnid- dfelen de verzekerde bij aldien de kas niet toereikend is deze dan zal worden vergoed. De Voorz. zegt dat de gehele vereniging daarvoor aansprakelijk zal zijn. Men moet het woord verzekering alzo zien: „dat dit meer is een dragen van elkanders lasten" met andere woorden een steun door en van elkander, „dus een voor allen en allen voor een" in dien zin als b.v. de S.B.Z. ook is een ieder vrij om zijn varken te verze keren. Na 19 April worden deze varkens ge merkt met een getatoueerd nummer in het oor. De Geitenfokver. Ons Bela was zo welwillend om het merkmateriaal te ver lenen, aangezien de ver, dit nog niet heeft kunnen voorzien. De vereniging is vertegenwoordigd bij de Centrale, deze geeft machtiging tot de aankoop van biggen op de grote markt. Besloten wordt om met inspuiting van varkens de Veearts een contract aan te gaan. Als eerst dient een bode benoemd te worden, waar alles aan kan worden opge geven. Met grote meerderheid van stem men wordt dhr. J. Verduin Kz gekozen, welke zijn benoeming aanneemt.

Opbouw | 1947 | | pagina 5