Het Tribunaal Vervolg brand te Ooltgensplaat werking gesteld, zodat met de overblijvende spuit en slangen op de waterleiding, het vuur kansloos moest worden bestreden. Pijnlijk was de spanning, waarmee men de brandspuiten uit het eiland afwachtte. Intussen sloeg het vuur over naar de schuur van den landbouwer L. Bom gelegen aan de overzijde van de straat, terwijl ook de schuren van de landbouwers L. Mooijaart, W. Hoogmoed, A. J. Korte- weg, J. W. Korteweg en het woonhuis en de schuur van Wed. M. Korteweg werden aangetast. Spoedig daarop verscheen assi stentie van Nieuwe Tonge en Middelhar- nis. De spuiten werden op de Kerksingel opgesteld en het blussingswerk begon. Door de toenemende wind werd het vuur nog heftiger en dikke rookwolken bemoei lijkten het werk van de brandweer. Onder tussen werden de bewoners van de Voor straat, Slikdijk en Nieuwstraat gewaar schuwd voor de vonkenregen, terwijl ook op de Voorstraat op enkele plaatsen al begin van brand ontstond, die evenwel door de bewoners werd geblust. Ook de brandspuiten van Oude Tonge, Stad a/h Haringvliet, Sommelsdijk en Dirksland waren nu gearriveerd en met vereende krachten werd de aanval op het vuur begonnen. De aangetaste panden bleken reddeloos, terwijl ook het woonhuis van A. Gakeer vrijwel uitbrandde. Tweemaal sloeg het vuur nog over op de woning van postbode Poortvliet, maar de brandweer wist het te keren. Plm. 1 uur was men de brand meester en konden enkele spuiten inrukken, aangezien ook de brandspuiten van Stellendam en Goedereede waren gearriveerd, die voor nablussing zorgden. Op het terrein van de brand waren naast Burgemeester Waling en Weth. v. d. Wou- de, die ijverig aan het blussingswerk deel namen, ook een aantal burgemeesters aanwezig uit de omliggende gemeenten, terwijl een groot aantal personen per auto naar de brand waren gekomen. De politie die inmiddels was versterkt, stond onder leiding van den postcomman- dant dhr. C. Versendaal en zorgde voor de afzetting. Naast eigen brandweerper soneel mag zeer zeker een woord van lof en dank uitgebracht worden op het brand weerpersoneel van de te hulp gesnelde gemeenten. Er werd gewerkt met een schier grenzenloze vastberadenheid en moed in een harmonie die niets te wensen over liet. Zag Ooltgensplaat in de oorlogsjaren reeds een aantal boerderijen verloren gaan en werden een aantal woningen zeer zwaar beschadigd, ook thans werd aan gemeente en eigenaren weer een grote schade be rokkend. De schuur van den landbouwer Neels werd in 1916 van steen gebouwd, nadat de toen aanwezige schuur tijdens een hevig onweer ook door brand werd ver nield. x De oorzaak van de brand is tot dusver onbekend. De Sommelsdijkse hoefsmid Een ondergedoken landwachter Een gestolen biljartkleed President: Mr. C. Jonker. Adj. Seer.: Mr. J. M. Hovenkamp. Leden: Notaris Ris dhr. C. L. de Wit. Oude Tonge Uitspraken: B. Geldhof, Herkingen. Het Tribunaal moet deze beschuldigde wegens gebrek aan bewijs t.a.v. het ver raad van de piloot en van het verraad van Bestman vrijspreken, waardoor de inter- neringsstraf wordt gebracht op 2 jaar en 3 mnd, d.i. tot 11 Aug, '47. De overige straffen blijven gehandhaafd. T. v. d. Wende, Goedereede. Het tenlaste gelegde inzake de fiets- reparateur v. d. Tol en het bedreigen van landbouwers met „einsperren", alsmede het voordeel trekken uit door de Weer macht gedane betalingen wordt niet be wezen geacht. Het Ttribunaal vernietigde daarom het eerder gewezen vonnis, en herzag in de uitspraak de vorige eis tot verbeurdverklaring. V n Jilles Looy, Middelharnis. werd niet bewezen geacht dat hij zich als W.A.-man had opgegeven. De straf luidt: Internering voor den tijd in bewaring doorgebracht, ontzetting uit de rechten van ambten en kiezen. Tegen W. van Eek, Stellendam herzag het Tribunaal zijn uitspraak volkomen. De beschuldigingen werden niet bewezen ge acht en kwamen in zijn geheel te vervallen. Zaak tegen J, A. Tieleman Hoefsmid te Sommelsdijk. De beschuldiging luidde: Hulp en steunverlening aan den vijand door tezamen rftet den N.S.B.-er Meer kamp een lijst op te stellen voor den Orts- commandant, van mensen die wacht moes ten lopen langs de tramlijn; met M. Verbiest samen gaf hij hiervoor J. Vroeg- indeweij op, door aan Meerkamp te vragen en gedaan te krijgen, dat de Weermachts smederij in zijn smidse kwam; door het kopen van Vova; in 1940 had hij zich aangesloten bij de N.S.B. en daarbij gehad de functies van blokleider, groepsadmini- strateur en groepsbeheerder; bevordering van propaganda, door de volgende per sonen over te halen lid te worden van de N.S.B., W. de Wit, J. Hanenberg en L. van de Rafelaar; als lid zich aangesloten bij de N.V.D. en W.H.N. Blijk gegeven van Nat. Soc. gezindheid door het dragen van een zwart hemd en een N.S.B.-insigne, door het afleggen van de trouw belofte op Mussert, door bij het echtpaar Drooger erop aan te dringen, het portret van de Koningin van de muur te halen, openlijke blijk van ingenomendheid met de Duitsers, door vriendschappelijke omgang met hen en bezoeken aan de ortskommandant, door zich tezamen met de Duitsers te laten fotograferen; ook gold voor hem niet de verplichting om zijn radio in te leveren. Besch. ontkent de ten laste legging ten dele. Een lijst heeft hij niet opgemaakt en Vroegindewey heeft hij ook niet verraden voor het lijnlopen. Verbiest heeft Vroeg- indeweij bij de tram laten lopen. President: Die Meerkamp kwam toch dik wijls bij je? Besch.: 2 keer, maar een lijst heb ik niet opgemaakt. President: Verbiest verklaart ook dat U vroeg om Weermachtssmid te worden. Besch.: Dat kan hij niet verklaren. Het Het is zo gegaan, Meerkamp is met paar den naar ons gekomen. De Weermacht heeft de smederij gevorderd. Ik wou dat ik ze nooit gezien had, want ik had er geen geluk mee. President: Omdat je zo anti-Duits was werd je zeker overal lid van. Besch.: Ik heb me laten bewerken door het Geref. blad van Prof. Visser, daar schreven ze in over de toestanden. Van de functies was ik alleen groepsbeheerder, nooit geen blokleider. Vroegindeweij heeft de zaak van me over genomen. President: Je hebt ook mensen over gehaald om lid te worden. Besch.: Die lui waren Duits van der eige. Er kwamen, ik weet niet hoeveel van die Duitsers over de vloere. President leest de verklaringen van de Wit en Hanenberg voor, wie Tieleman ge vraagd had of ze lid waren. Het dragen aan de N.S.B.-versierselen geeft besch. toe. Hij heeft niet gezegd dat ze dat portret van de Koningin van de muur moesten halen. Tenminste niet zoals het er staat. Die Duitsers hadden van die toestelletjes waar ze je zo maar mee knipten, is het verweer van bekl. over de foto's Zijn bezittingen bedragen 6,606. Verdediger Mr. v. d. Hoeven vindt het proces-verbaal te kleurrijk opgesteld, Vroeg indeweij zelf b.v. heeft bericht aan den verdediger dat Tieleman onschuldig is aan het lopen aan de lijn. De smederij is origneel gevorderd door de D.W. Bekl. heeft zich in deze N.S.B.-richting laten drijven door het lezen van het blad van Prof. Visser. Het bewerken van personen acht verdediger ook niet bewezen. Van de fam. Drooger heeft hij een verklaring die luidt dat besch. nooit laster van de Konin gin in hun huis gezegd heeft. PI. heeft tegen de beschuldigingen verklaringen van 2 smids Lodder en v. d. Vlugt, die door hulp van Tieleman uit Duitsland konden blijven. Uitspraak 23 April. J. L. Kastelein Manufacturier te Middelharnis oud 31 jaar had zich in '44 aangesloten bij de Landwacht en had gewapend met een jachtgeweer, radio's, illegale geschriften en onderduikers ge- Raadsel 7. X Een bloem, die lekker ruikt en die doornen heeft. X Moet in de aardappelen, an ders zijn ze flauw. X Bergplaats, die je onder het tafelblad schuift. X Brengt de pakjes van de éne plaats naar de andere in een auto. X Steek je de sleutel in. X Geen stad, maar een. X Een beestje, dat kruipt. Op de kruisjesrij komt de naam te staan van een plaats op ons eiland, die aan de zee ligt. I rij 1 van links naar rechts en van boven naar beneden: berg plaats, die je onder het tafelblad schuift. rij 2 jongensnaam rij 3 ander woord voor beest rij 4 gebiedende wijs v.h. werkw. eren. De oplossingen van raadsel 5, 6, 7 en 8 komen volgende week. Doe je best de oplossingen te vinden! Natuurlijk, de laat ste loodjes wegen het zwaarst! Misschien komt het deze keer niet uit, want ze zijn nu erg gemakkelijk, hoor! Binnenkort ho ren jullie wel, wie de prijzen gewonnen hebben. Huib M. uit D. B. Wat een geluk, Huib, dat er nu weer raadsels in de krant staan. Jij wordt een hele puzzelaar. Je vader weet er niets van, hoor! Natuurlijk mag je telkens een brief schrijven als je de oplossingen stuurt, maar, het moét niet. Teuntje K. te S. 't Lijkt wel een gedrukt boek, dat ik van je kreeg, zulke prachtige drukletters. Dag, Teuntje. Willem K. te S. Gaat je tol, die je zelf gemaakt hebt, goed. 't Is leuk verzonnen van je om van een leeg klosje een tol te maken. Je hebt zeker de éne platte kant afgezaagd en er een punt aan geslepen en dan een spijker met een ronde kop erin- geslagen. Misschien ook wel iets voor an dere jongens en meisjes. Rietje H. te S. Nu heb ik het weer goed geschreven in de krant, zie je wel? De oplossingen zijn goed. Adrie v. A. te N.T. Heb je de vlieger zelf gemaakt of heeft je vader je geholpen? Het wordt zeker wel een hele mooie! Tiny M. te St. a/h H. Dus het boek is erg mooi. Je vond het zeker wel fijn, zo'n mooie prijs te krijgen? Marinus H. uit D.B. Waar haal jij elke avond die natte voeten vandaan? Kruip je dan in een sloot of ga je slootje springen of vind je het wel leuk door de plassen te baggeren Natte voeten is anders helemaal niet zo'n lekker gevoel, Marien! Jakob H. uit D.B. Nu, Jacob jij hebt me heel wat nieuws verteld, joh! Dat is Zondag zeker wel een grote gebeurtenis geweest. Tannie v. S. uit St. ajhH. Wat een lange brief, Tannie. Ik was gewoonweg moe toen ik hem uit had. De oplossingen zijn in orde! Leen H. uit O. T. Kan jij zo goed tekenen en Vad. Gesch.? Wat zal jij een mooie fiets krijgen. Lyda v. N. uit O.T. Je bent zeker wel erg lenig en vlug nu je op de gymnastiek gaat. En dan.nog slootje springen erbij met stokken en al. Je komt natuurlijk wel eens met natte voeten thuis. Jansje M. uit O. Heb je een broertje en zusje, die gelijk jarig zijn met Beatrix en Irene? Dat is leuk, zég! Natuurlijk mag je ook tot mijn familie behoren. Jij woont even fijn dicht bij het strand. Ik kom er niet zo vaak. Corrie Cathrien, Co v. O. te Mei. Eén van die drie namen zijn toch zeker wel goed? Die arme Tante Mar moet maar raden. En jij hebt maar geen cent mede lijden met haar. Jo v. W. te H. Met deze stuur ik je het bericht, dat de oplossingen van je raadsels goed zijn. Tot de volgende lange brief. Hans M. te O. Zeg, Hans, ik ben geen heer, hoor! Ik ben een tante een echte tante joh. Zelf heb je wel gezien, of je raadsels goed waren. Bertha T. uit Mei. Gelukkig heb ik je goeie naam. Waarom heb je de oplossing van één raadsel ingestuurd. De andere oplossing wist je toch ook wel? Zeker ver geten. Miep S. te Mei. Fijn weer een nicht erbij, 'k Krijg vast nog wel een heleboel brieven van je, Miep. Fouten maak je natuurlijk niet meer. Maar 't geeft niet al maak je eens een enkel foutje, want brieven schrij ven is erg moeilijk, hè! Martha L. te M. Dus nu ga je naar de U.L.O. Moet je erheen-fietsen? Dan kun je je mooie nieuwe fiets gebruiken. Leen G. te N.T. Ik heb je op de lijst geschreven van al mijn neven en nichten. Mijn familie wordt al groter. Gerard M. te D. Daar was ik bijna je naam weer vergeten. Gelukkig maar, dat je het er nog even onder schreef. Ik vind het ook fijn, dat nu de Lente weer komt. Pluk je ook eens een mooie bos bloemen voor mij Tannie v. S. te St, a/h H. Erg leuk dat ik een foto van je kreeg, zeg. Je staat er goed op. Moet je altijd zo lachen of heeft de fotograaf gezegd, dat je moest lachen? Vroeger zeiden die fotografen altijd, dat er een vogeltje uit het toestel kwam. Huib M. uit D.B. 's Jonge, jonge wat heb jij het toch druk. Jij bent een goeie hulp van je.Vader en Moeder geloof ik. Heb je zelf ook een bloementuintje? Jaap v. W. te H. Ik vind het reuze flink van je, dat je toch blijft meedoen. Een klein foutje in de oplossingen kan ieder maken. Nu nichten en neven een gezellig en prettig uurtje en tot schrijvens. TANTE MAR. tracht op te sporen, hij had Vova en de Echo verspreid, had zich in 1943 aange sloten als symp. lid bij de N.S.B. en haar vergaderingen bezocht, in October '43 had hij zich gemeld bij de W.A. en zich tevens aangesloten bij het N.A.F., op grond van zijn functie als landwachter, ontving hij 2 rijwielbanden. Besch. erkent de tegen hem ingebrachte beschuldigingen, alleen heeft hij niet ach ter radio's, geschriften of onderduikers gezeten. Uit armoede werd hij lid van de N.S.B. Hij was transportarbeider, kreeg toen ischias en kon niet meer werken. Hem werden mooie dingen op de mouw gespeld, waar niets van uit kwam. Hij heeft er nu spijt van. De echtgenote L. Driesse leeft van de ondersteuning die ze ontvangt. De be zittingen omvatten alleen wat meubelen. Verdediger Mr. Verhoeven wijst op de moeilijke omstandigheden waarin deze man heeft geleefd. Door inblazingen van een ander kwam hij terecht bij een aannemer in Ouddorp en zo is hij er eigenlijk inge- sukkeld. In het geheel heeft hij 20 uren dienst gedaan voor de landwacht. Uit verklaringen van een onderduiker blijkt dat hij achter dezen niet heeft gezeten. Na September is hij ondergedoken op het schip Ambulant waar hij zeer nuttig werk verrichtte. Vova en de Echo heeft hij slechts gebracht bij de vaste afnemers. Deze man staat ook in het kampleven zeer gunstig bekend, in het gezinsleven kan hij niet worden gemist, daarom wil ik voor hem vrijspraak vragen. Het Tribunaal beveelt onmiddellijke invrijheidstelling en bepaalt de uitspraak op 23 April 1947. i W. Flohil, kok te Ouddorp heeft blijk gegeven van Nat. Soc. gezindheid door mede voordeel te trekken uit de exploitatie van een Weermachts lokaal, door zijn vader, door uit het café van Bouman na het vertrek van de Duitsers opzettelijk de biljart te vernielen en een aantal goederen te roven ten eigen bate. Besch. noemt de ten laste legging niet juist. Hij was in loondienst bij zijn vader. President: Maar U genoot toch voor delen uit de hogere omzet? Besch.: Ja. Daarna leest de President het proces verbaal voor, waaruit blijkt dat Flohil getracht heeft, de zaak van Bouman leeg te roven. Bols en v. Sliedrecht hadden gehoord dat hij zei: „Hij heeft mijn vader eraan geholpen, nu zal hij eraan". Besch. zegt dat hij het deed op bevel van den Duitser Niggelman, de zaak zou worden verbrand en daarom redden zij de goederen voor hogere instanties. De President gelooft niet dat Besch. met de hogere instantie de regering in Londen 1 bedoelde, het was de hogere instantie van Niggelman. I Flohil houdt vol dat hij dè goederen voor de Ned. regering heeft weggehaald, i De President vindt echter verdacht dat later bij Flohil nog een radio-toestel werd gevonden en dat bij de huiszoeking toe- gang geweigerd werd in een kamer' waar j de dochter zich aan 't kleden was, maar waar later nog een zak goederen gevonden werd. I Besch. wil uitweiden over den aanklager j Bouman, maar de President wil hier niets ivan horen. Mr. v. d. Hoeven splitst de aanklacht in drie delen. Hij vindt niet dat men profiteert van den vijand als men in dienst is bij iemand die voor de Duitse Weermacht werkt. Zou men dit aannemen, dan moest er een nieuwe groep mensen voor het Tribunaal komen. Het is pl. duidelijk dat Flohil die aan nam dat de zaak van Bouman zou ver brandt worden trachtte te redden, wat er te redden viel. Ook gaat het hier om goe deren die niet Bouman wa^en, maar van de Weermacht. De biljart was niet te versjouwen, daarom nam besch het laken mee. Dat dit repressaille zou zijn kon pl. niet begrijpen, want Bouman en Flohil waren voorheen beste vrienden. De ge tuigenverklaringen komen nu niet bepaald van personen met een keurig verleden. Bols en Sliedrecht waren 5 jaar lang weer machtchauffeurs. Bouman zelf is heel niet waarheidsgetrouw, dit blijkt vooral uit zijn opgaven bij de schade enquete-commis- sie, ofschoon hij er in de oorlog beter van werd. De goederen die bij Flohil lagen op geslagen, trachtte Bouman zich als de zijne toe te eigenen. Later bleek dat ze niet van hem waren. Besch. heulde nooit met de Duitsers, hij kwam er zelfs 6 mnd. door in een concentratiekamp. Pl. vraagt ver vallenverklaring van de tenlaste legging. Uitspraak 23 April. Produceert Frankrijk uranium? De stilzwijgendheid die de Franse pers kenmerkt, over het in de Amerikaanse kranten verschenen bericht over de vondst van grote hoeveelheden uranium in de nabijheid van Limoges, wordt in vele kringen een veelzeggend bewijs geacht, dat Frankrijk door deze vondst inderdaad tot de belangrijkste uranium producenten zal gaan behoren.

Opbouw | 1947 | | pagina 2