Steunt het Gezonde NIET Nationalisme Minderheid Indonesische Repoeblik TERREUR" Openbare schoolactie Indonesische N ationalisme Bedenkt echter de „Indonesische Repoeblik" is hetzelfde als Lever de Indonesische Volkeren niet uit aan de der Aan alie voorstanders van Christelijk onderwijs op Goeree en OverSakkee Vergadering Middenstandsverceni- ging te Oaddorp Ingezonden stukken n krijgt geen s en ziet niet p het doek Bijbel is op- iet, dat de og een plaats op de Chr. ging wegens nin of meer en het toe kwam, daar r. onderwijs dingen hun ol zenden, ij allen de bij Bijbel- School, niet rachten dui- het geval is. School niet elangstelling n als Neder- om Bijbel des te meer ing van de vijs), dat de Onze plicht dus Spr. op een vragen istand tegen ft. n boek van agt algeheel Christus de dus besloot d deze rede v. d. Heu- ekomen, gaf met refe- n. Door de Vos Azn., nige vragen beantwoord de voerden rd tot den IJST April 1947. geeft recht (str. no. 4) iker, boter- isel enz. jam, stroop, ïocolade of k. etroleum. edr. zuid- r. no. 4) iker, boter- sel enz. m, stroop, ocolade of etroleum. edr. zuid- Z. arb., a.s. iker, boter- sel enz. m, stroop, ocolade of QC 704 tabaksart. tabaksart. ocolade en erk, 'ker, boter- sel enz. m, stroop, ocolade en erk, ker, boter- el enz. stroop, nen reeds gebruikt. 7 en 68-6 jclvak van Men kan urende de 'dsduur. een voor 7 Mei a.s. Op gevaar af ietwat vervelend te worden, moeten we toch nog eens een artikel wijden aan de tegenstellingen op schoolgebied. Na de noodzakelijkheid van Chr. Onderwijs in vorige artikelen - wellicht ten overvloede - te hebben aangetoond, worden we uit onze tent gelokt door een paar verslagen van vergaderingen van „Volksonderwijs", voorkomende in de „Flakkeese Nieuws bode". De ene spreker was een hoofd bestuurslid van genoemde vereniging, die de belangen van het Openbaar Onderwijs behartigt en de andere de heer Joosse, hoofd der O.L.S. te Ooltgensplaat. In datgene, wat zij gezegd hebben, vinden wij wel enige aanleiding tot enkele kant tekeningen. Allereerst frappeerde ons de mededeling, dat de O.S. naar het schijnt, haar diepste punt heeft bereikt en dat zij in leerlingen tal weer vooruitgaat. Ons was dit niet bekend. De heer Wendelaar, voorzitter van „Volksonderwijs", deelde op de laatste jaarvergadering mede, dat in het tijdvak van 1937 tot 1945 de O.S. is teruggelopen van 31,9 tot 27,9 terwijl de Chr. en de R.K. scholen resp. 1,25 en 2,6 stegen. De pas verschenen Onderwijsstati- stiek wijst uit, dat de O.S. van 1930 tot 1945 daalde van 37,7 tot 27,6 terwijl het Bijz. Onderwijs (Chr. R.K.) steeg van 62,3 tot 72 Nog slechts ruim een vierde deel der kinderen van ons volk bezoekt de Openbare School'. Op 31 Dec. 1945 was het zó, dat op de O.S. 329.465 kinderen gingen en op de Chr. Scholen 326.182. Nu we reeds meer dan een jaar verder zijn, is zeer beslist het leerlingental der Chr. School dat der Openbare gepasseerd. Intussen zal er zeer zeker een ogenblik aanbreken dat de daling bij het Openbaar Onderwijs zal ophouden, nl. wanneer daar alleen zijn overgebleven de kinderen der genen, die in geen enkel opzicht Christelijk Onderwijs verlangen en daar zelfs vijandig tegenover staan. Vervolgens werd onze opmerkzaamheid getrokken door de bewering, dat de rechtse gemeenteraden de O.S. verwaarlozen. Im mers, tegenstanders vormen feitelijk in meerderheid het bestuur. Wij menen, dat deze bewering er glad naast is. Laten de Openbare Schoolhoofden in rechtse ge meenten eens eerlijk zeggen of dit zo is. Pas kort geleden stond de rechtse raad van Stellendam aan de O.S. gelden toe voor een onbevoegde leerkracht. De vraag is, of een linkse raad dit gedaan had bij een aanvraag van een Chr. School. Wij geloven er niets van. Wij hebben echter wel eens een andere verklaring gehoord van de verwaarlozing der leermiddelen eet. der O. School, nl. deze, dat een fanatiek Openbaar school hoofd expres weinig kocht, omdat hij zo het bedrag per leerling, aan de Chr, School uit te keren, kon drukken. En nu zullen we maar niets zeggen van die gemeenten, waar de raad rechts en de secretarie links is. De penningmeesters der Chr. Schoolbe sturen weten daar wel, hoe zeldzaam vin dingrijk men daar is om dat bedrag te drukken. Bovendien is het de eigen schuld der voorstanders van de O.S., dat hier en daar de gemeenteschool bestuurd wordt door mensen, die persoonlijk vóór Chr. onderwijs zijn. Dat is inderdaad een scheve toestand. Maar wanneer de linkerzijde een zodanige wetswijziging kon goedvinden, dat ook de O.S. komt onder een bestuur van ouders of voorstanders, dan zal niemand van rechts zich daartegen verzetten, integendeel, het van harte toejuichen, want dan komt ook die School aan de ouders. Maar dat wil men niet. Welnu, dan moet men de consequenties aanvaarden van het stand punt, dat men persé overheidsonderwijs wil. Over de kwalificatie „dweperig" van het Sommelsdijkse hoofd der Kleuterschool zullen we niet veel zeggen. Deze kan dit gerust als een compliment beschouwen. Wie publiek voor zijn Christelijk beginsel durft uit te komen, is van die zijde steeds voor dweper gescholden. In dat opzicht horen we nu nog klanken van een eeuw terug 1 Het verslag vermeldt tenslotte, dat op de rede van dhr. Joosse een geanimeerde bespreking volgde, „waarin de verfoeilijke strijdmethoden der tegenstanders van de O.S. aan de kaak gesteld werden". Helaas geeft het verslag daarvan geen bijzonder heden. Wij zijn echter in staat om de rollen eens even om te keren en te vragen, wat men denkt van het volgende. In 1931 werd in Stellendam een Chr. (Herv.) School gesticht. Van linkse zijde werd toen het volgende pamflet verspreid: „Daar de oprichting van een nieuwe Chr. School aan onze plaats een groot nadeel zal berokkenen, verzoeken wij uw aller medewerking om dit nadeel zoveel mogelijk te beperken. Wij zijn dan ook besloten allen, die hun kinderen naar die school zenden, te boycotten, dus geen werk te geven aan ambachtslieden, arbei ders, enz. onder hen en aan winkeliers en bakkers onder hen onze klandizie te ont trekken en verder alle mogelijke maatrege- tt len te nemen in die richting. Helpt ons hiermee door eveneens zo te doen. Het is uw eigen voordeel. Wij rekenen op de steun van alle rechtdenkende inwoners". (In nieuwe spelling overgebracht). Deze bedreiging werd ook uitgevoerd. De namen van een aantal gezinshoofden, die ontslag kregen, kan men bij ons ter controle opvragen. Het lust ons niet nog meer oude koeien uit de sloot te halen, anders ware er alleen over die schoolstich ting een interessante historie te schrijven van „verfoeilijke strijdmethoden". Het Chr. Onderwijs heeft dergelijke manipulaties niet nodig. Het behoudt zich alleen het recht voor, alle gedoopte kinderen voor zich op te eisen en de ouders in alle ernst daarop te wijzen. Dat is geen ongeoorloofde propaganda, dat is Christenplicht en Chris tenroeping. Het bestuur van de enige maanden geleden opgerichte Christelijke Scholen- bond, welke alle besturen en personelen onzer Chr. Scholen omvat, wendt zich hierbij tot allen, die belangstellen in de bloei van het Chr. Onderwijs op ons eiland. Wij zijn -namelijk, niet tevreden met de medewerking van besturen en onderwijzers, ook de ouders onzer leerlingen en anderen moeten geactiveerd worden. De Scholen- bond heeft daarom opzettelijk een bestuurs zetel opengelaten, welke ingenomen zal moeten worden door iemand uit de kring der voorstanders, niet zittende in een be stuur of behorende tot het onderwijzers corps. Op de eerstvolgende algemene ver gadering zullen ook allen, die tot deze categorie gerekend kunnen worden, harte lijk welkom zijn en zal uit deze kring het bestuur worden aangevuld. Tot de zaken, die door het bestuur ter hand genomen zijn, behoort ook de voor ziening in de behoefte aan Buitengewoon Lager Onderwijs, d.i. het onderwijs aan zwakzinnige kinderen. Hiertoe worden ge rekend die kinderen, welke in het klassikaal verband moeilijkheden geven en een aparte, individuele behandeling vereisen. Het zijn die leerlingen der L.S., die minstens een maal in de eerste of minstens tweemaal in de volgende klassen bleven zitten. Ook kinderen met karakterafwijkingen komen in aanmerking. Het is in het belang van deze kinderen, dat zij een speciaal soort onderwijs genieten, dat psychologisch ge heel op hen is ingesteld. Bovendien eist ook het belang der gewone lagere scholen, dat deze kinderen op een aparte schooi gaan, daar zij remmend werken op de gehele voortgang van het onderwijs. Het ligt nu in de bedoeling, dat de B.L.O. school, die vermoedelijk in Sommelsdijk gevestigd zal worden, althans voorlopig een filiaal wordt van die in Oud-Beijerland, de Prinses-Beatrixschool, hoofd dhr. C. Oosterom. Deze zal binnenkort de daar voor in aanmerking komende kinderen testen, d.i. onderzoeken op hun verstande lijke vermogens. Een aantal is reeds opge geven, maar het schijnt, dat sommige ouders nog niet genoeg doordrongen zijn van de noodzakelijkheid in het belang van hun kind hun overigens begrijpelijke vader lijke en moederlijke trots of .ijdelheid te laten varen. Wanneer deskundigen hebben geconstateerd, dat hun kind beter naar een B.L.O. school kan gaan, doen zij inderdaad goed het erheèn te sturen. Natuurlijk moet deze school zich eerst een plaats veroveren. Men staat er nu nog wat vreemd en gereserveerd tegenover, maar gelijk overal in den lande zal men heel gauw het nut en de zegen van een dergelijk instituut inzien. Daarom roepen we de medewerking in van alle schoolhoofden, belanghebbende ouders, autoriteiten, kerkeraden en ande ren, die in welke vorm ook, deze zaak Zouden kunnen steunen. Gezien het be volkingscijfer van ons eiland heeft hier een B.L.O. school zeker mogelijkheid van bestaan. De Christelijke barmhartigheid kan ook beoefend worden ten opzichte van het misdeelde kind, dat recht heeft op onze bijzondere liefde en steun. Wij vragen de hoofden der scholen met belanghebbende ouders deze dingen te bespreken; de ouders willen wij verzoeken hun bezwaren ter wille van het levensgeluk van hun kind te willen overstappen; allen, die deze zaak van een Chr. B.L.O. school financieel willen steunen, verzoeken wij zich aan één der bestuursleden als begunstiger te willen opgeven. Ook bij dit werk kan een goede financiële basis niet worden gemist. Het bestuur hoopt van harte, dat het met Gods hulp moge gelukken, deze zo nuttige instelling tot stand te brengen, opdat onder 's Heren onmisbare zegen ook op ons eiland de met weinige talenten begiftigde kinderen onder deskundige lei ding worden onderwezen en opgevoed. Ook andere zaken hebben onze aandacht: het personeeltekort en in verband daarmee de mogelijkheid van een opleidingscursus op Flakkee; de organisatie van een Chr. Schooldag in deze zomer, waar een pro minente figuur uit onze schoolwereld de huidige positie van het Chr. Onderwijs Zal belichten, enz. Wij meenden echter speciaal aandacht te moeten vragen voor de B.L.O. school, waarvan wij hopen, dat zij spoedig kan worden geopend en zich dan in veler belangstelling mag verheugen. Het Bestuur v/d Chr. Scholenbond, A.VANECK, voorz. A. C. SCHILPEROORD, secr. P. J. C. v. LEEUWEN, penn. Ds. J. BEL. P. VAN DEN HEUVEL. L. BLOOT. De verg. werd gepresideerd door dhr. Kr. Westhoeve. Het gaat bij de M.V.O. om een gezond Middenstandsleven en geen politiek. Wij wensen dan ook zelfstandig te blijven. Zo van lieverlee zijn de Middenstandsbelangen in een dwangbuis geraakt door overheids bemoeiingen. Naast de nationale belangen hebben wij het oog te houden op de belan gen te onzer plaatse. Ook de V.V.V. vraagt onzer aller belangstelling. Ouddorp met - zijn bijzonder natuurschoon en omgeving brengt vele vreemdelingen in de gemeente, en waar het volk is, is ook de nering. Stil staande bij hetgeen de M.V.O. voorheen heeft bereikt zijn hier verschillende resul taten aan te tonen, noemt o.a. de MIDZA waar wij in Ouddorp van vrij zijn gebleven. Veel werk is er voor de ver. weggelegd, spreekt de hoop uit dat de leden onderling elkanders belangen zullen verstaan. Moge er concurrentie zijn, mag dit ingenendele de onderlinge verstandhouding schaden, maar dan ook een gezonde en faire concurrentie en deze kan dan plaats hebben wanneer goederen voldoende aanwezig zijn. De penningm. brengt verslag uit van de geldmiddelen, het vorige saldo 53,68. Uitg. 16,70, alzo in kas 36,98. Hierna volgt een vraaggesprek tussen dhr. Joh. Koek en W. A. de Bakker. Dhr. de B. zet uiteen op een desbetreffende vraag het grote nut van organisatie. De Midden standsbelangen raken mede door het on gunstige beleid der overheid als het ware „tussen liamer en aanbeeld". De eenling staat op zich zelf machteloos, dus daarom organisatie. Vervolgens komt ter sprake Het Groot winkelbedrijf, Coöperatie, enz. deze staan in discrediet, wat zeer begrijpelijk is. Door gezamelijk mede te werken kan de M.V.O. veel bereiken b.v. speciale feest- weken, vacantieregeling, winkelsluiting. Spr dringt er met klem op aan vooral samen te werken met de V.V.V. ter plaatse, en een flinke actie te ontwikkelen op grondslag van hare statuten; hier ligt veel voordeel voor de ver. Dhr. de Bakker belicht verder met enkele facetten hoe verschillende ver keerde toestanden zijn tegen te gaan o.a. de zwarte handel. Het ligt op de weg der ver. dit te bestrijden. De vrijwel catastro- phale consequenties van dit apparaat zijn genoegzaam bekend. Helaas, laat ook de regering in deze alles doen wat in haar vermogen ligt, en niet voortdurend bezig zijn om dit instituut van nieuw voedsel te voorzien. En, och in de practijk blijkt dat tegen deze- ziekte nog geen deugdelijk vacine is ontdekt. De overheid voert een beleid dat in flagrante strijd is met ons volksbestaan en alle economische prin cipes. E)e misstanden hieruit voortvloeiende zijn vele, dat er spoedig drastischer wordt ingegrepen is noodzakelijk, anderszinds zal het land en bedrijf een steeds snellere afgrond te gemoet gaan. De Voorz. dankt de heren Koek en Bakker voor het leerzame onderhoud. Verschillende nieuwe leden treden toe tot de ver. Het bestuur dat in zijn geheel is afgetreden, wordt grotendeels weer herkozen als volgt: Kr. Westhoeve, Joh. Koek, van Veen, M, Goedegebuur en L. Hanson. De contributie wordt verhoogd en gezet op 10,per lid. De rondvraag brengt verder nuttige besprekingen naar voren. Dhr. Bouman komt met het voorstel Re glementwijziging, het merendeel der verg. spreekt zich uit voor dit voorstel, dit zal door het bestuur nader worden overwogen. Tenslotte sluit de Voorz. met dank aan de aanwezigen deze zeer geanimeerde ver gadering. (Buiten verantwoording der Redactie) Mijnheer de Redacteur, Gaarne een plaatsje in Uw blad „Op bouw". Onder plaatselijk nieuws van M'-harnis las ik over de onverschilligheid waarmee het vuil in M'-hamis-Sommelsdijk wordt weggeworpen. Naar aanleiding daarvan wijs ik op de gemeentelijke Overheid te M'har- nis, die er niet om geeft waar het vuil wordt gegooid. Ga eens even kijken bij de nieuwe vuilnisbelt Oosthavendijk, de z.g. driehoek. Het gemeente-bestuur zou hier het goede voorbeeld moeten geven, maar on danks de vele klachten, opdat punt is in Middelharnis geen recht te vinden Alleen tijdens de verkiezingen dan noe men alle Heren zich flinke candidaten. Met dank voor de plaatsruimte. M'hamis L. S.

Opbouw | 1947 | | pagina 7