De kroon op het werk DE WONDERLIJKE AVONTUREN VAN KOPPSE KOPIJ opgeknapt. en Kerk- Irkten. Hij fds blijven iet geeste- Ijven. poegewenst lijheid des leerskanten mogelijk verden be- |ze in hun met alge- |hoopte dat voor zijn |en daarom psalmen Igeten. Bij goed ge- de koster voor het [Een goed ld bedankt lieente ge- tiap willen Iniversiteit toegespro- |g nog veel ld. Kooij, Tide woor- uime mate Inogen ge- |velen ge- bedankt 10 jaren |dat deze zouden Ivan Den lOok deze |i de vreze haar het kraag een I daarna in Ibezoek af ld hem in droevige [en zou hij let fabels, loeten we elpunt te sprekers belde zich toen hij lie de ge- bingswerk de ge- ledurende (De jeugd te in zijn Ier stond [ma open. Iff wenste Ikelijk ge- eeestelijke brief, die ie zelfde van 7Va blf op de en hem Opbouw, egels. De veek op aaar, dat Ichtnaam. 3, brief", (de week, aet maar at is niet |ch maar, bent al us en je hten was- lallen [ergegaan dat de houdt cht schip 1 van een leworden [tuurman met de ■1 Heb ik heet je pracht- laar dat die wel i klok op [pendule, oof vast, In zitten, 1 of een 4 brieven volgende al raken- TAR. opbouw van Den Bommel. Ook hij wilde zijn volle medewerking geven. Ds. P. M. v. Galen dacht terug aan Palmzondag 1939, toen hij zijn intrede deed. Grote dankbaarheid was er in zijn ziel dat de Heere alles zo wel gemaakt had. Van harte feliciteerde hij Ds. Postma met zijn gemeente en de gemeente met den Dienaar des Woords. Ds. Vink sprak namens de Ringpredikan- ten. Na de oorlog waren 5 van de 13 ge meenten vacant. Steeds klonk de roep naar de overzijde: „Kom over en help ons", tot eindelijk ook het antwoord kwam. Hij sprak de wens uit, dat ook de predikanten kinde ren zouden zijn in de vreze des Heeren, die elkander tot een hand en en voet zijn. Broeder Holleman sprak namens de Ge meente en de gehele Kerkeraad. Hij sprak de wens uit, dat er een goede samenwerking mocht zijn in de Gemeente, tussen Kerke raad en herder en leraar. Hij hoopte dat de klank der predikatie door geheel de ge meente mocht worden gehoord. Ds Postma bedankte alle sprekers van harte voor hun goedgemeende woorden. Ds. Sonnenberg liet vervolgens de ge meente Ps. 121 4 aan hun herder toe zingen. Deze dankte ook hiervoor, waarna de zegenbede werd uitgesproken. In beide diensten was de kerk overvol, waardoor maar één collecte aan de uitgang werd gehouden. De groote vlag, die Zaterdagmiddag van de W. C. van As.-Ambachtsschool te Middelharnis in de milde lentewind woei, gaf reeds blijk, dat er iets bijzonders gaande was. Had den vorigen middag de bevordering der leerlingen plaats ge had, thans zouden de jongens, die de school gaan verlaten hun diploma ont vangen. De ruime leslokalen der school, die keurig opgeruimd zijn, ademen de rust van den Zaterdagmiddag. De smids vuren zijn gedoofd, en de drijfriemen der machinerieën hebben opgehouden te klep peren. In de hal verzamelen zich de jongens en als concierge van Donge, de bel luidt spoeden zij zich naar een der groote boven zalen, waar zij met veel geroezemoes op de banken plaats nemen. Het Bestuur groept zich 'met Directeur en leeraren om de groene tafel, waarop de diploma's en rap porten gereed liggen, die weldra in de handen van de gelukkige bezitters zullen overgaan. Ook Burgm. Rijnders geeft door zijn aanwezigheid blijk van medeleven met de School. Als de Voorzitter, de heer Gidion, met den hamer slechts een lichte tik op de tafel geeft, allen een welkom toeroept en de jongens meedeelt dat de resultaten van een jaar werken op dezen feestmiddag zullen worden meegedeeld, wordt het stil. Maar als de Directeur, dhr. Kamstra vier en tachtig namen voorleest van jongens, die hun diploma of hun ge tuigschrift van den vervolgcursus zullen ontvangen, kan men een speld hooren vallen. De spanning is op de gezichten duidelijk afgeteekend en met een glunder gezicht worden knipoogjes op elkander gewisseld als de Directeur hun namen heeft afge roepen. Vijftien jongens komen niet voor een diploma in aanmerking; hun namen worden piëteitvol verzwegen. Zij zullen zich over deze teleurstelling heen moeten zetten en het kan hun slechts tot aansporing zijn, het komende jaar hun uiterste krach ten in te spannen. Stuk voor stuk ontvan gen de geslaagden hun diploma of getuig schrift van den Directeur en begeven zich met een stralend gezicht weer naar hun plaatsen. Dan staat de Voórz. weer op en zegt te kunnen begrijpen, dat de jongens blij zijn, terwijl hij zich ook de vreugde der ouders kan indenken, die zich opofferingen voor hun jongens hebben getroost. De Ambachtsschool leert jullie de eerste be ginselen waarmee je op de eerste sport van een lange ladder staat. Er is nog heel wat te leeren eer je de hoogste sport hebt bereikt, maar als je voort bouwt op de hier gelegde grondslag en de tanden op elkaar zet, zul je hem bereiken. Ik raad jullie aan niet alleen in de werkplaats goed je best te doen, maar ook het onderwijs aan de Avondschool voor de meergevorderden te bezoeken. Vooral de vakken waarin dhr. Kater onderwijs geeft beveel ik jullie aan. En jongens, die minder gelukkig geweest zijn, het is jammer, maar laat het je niet bedroeven. Als je flink leert kan de achterstand worden ingehaald. Ik wensch jullie allen geluk met het be haalde resultaat. Voor Directeur en lee raren is het een voldoening jullie zoover te hebben gebracht. Het kan hun een spoorslag zijn op dezen weg voort te gaan, waarom hun arbeid door het Bestuur op hoogen prijs wordt gesteld. De heer van Donge, die als concierge zijn jongens van haver tot gort kent, feliciteert ook de leerlingen, inzonderheid zijn zoon, die ook bij de geslaagden is. Hij dankt Directeur en leeraren voor het gegeven onderwijs en hoopt dat zijn zoon met de anderen met lust en ijver zullen gaan werken aan de opbouw van het Vaderland. Spr. prijst dan de vooruit strevendheid van het bestuur om een bakkers- en metselaarscursus aan de school te voegen en ziet verlangend uit naar den tijd, dat de bakkers hem hun eerste lek- kernijen zullen laten proeven. Een der leerlingen dankt dan namens allen voor de genoten lessen. De Directeur, dhr. Kampstra dankt den Voorzitter voor zijn woorden. We doen zegt hij met genoegen ons werk, daartoe in staat gesteld door het Bestuur en met kracht zullen we op den ingeslagen weg voortgaan. Ook van Donge dankt hij voor i zijn waardeerende woorden. Jongens! ver-' volgt hij dan, op deze dag ben ik altijd zwaar op de hand. We zijn vrienden ge worden en laten jullie gaan uit je meest zorgelooze jaren in de maatschappij waar ieder zijn eigen weg moet zoeken en wij je niet meer de steun van eiken dag kunnen geven. Houdt ons op de hoogte van je'doen en laten. Het leven is niet gemakkelijk en slechts enkelen bereiken het hoogste ge luk. Ik hoop, dat jullie allen een ideaal hebben en houden. Geen mensch kan zander ideaal. Blijf eerlijk tegenover jezelf en de menschen die naast je staan. Houdt je zelfkennis en je zelfcritiek. Ik feliciteer je jongens, met je Ouders en hoop, dat de toekomst bren gen mag, wat je er van verwacht. Een oorverdoovend applaus is het ant woord van de jongens, wien dhr. Gideon nog toewenscht, dat ze als goede Hol- landsche jongens zich door het Teven zullen slaan. Spontaan zingen de jongens dan het i „Vefal-lied" tot slot, waarna ze een voor j een leeraren en Directeur de hand druk- j ken, die ze met een bemoedigende schou- derklop en hartelijk woord het leven in j laat gaan, waar ze hun op de school t vergaarde kennis in practijk kunnen bren- gen- Dat er voor onze Ambachtsschool warme belangstelling bestaat, en men meer en meer overtuigd wordt, dat voor de zoo noodige vakbekwaamheid goede grond slagen moeten worden gelegd, moge wel blijken uit het feit, dat het voor de eerste maal in de geschiedenis van de school voorgekomen is, dat bij de aanvang van de nieuwe cursus leerlingen wegens gebrek aan plaatsruimte moesten worden afge wezen. Dat is wel spijtig, maar toch een verblijdend teeken! Hieronder laten wij tot slot de namen volgen van de bevorderde en gediplo meerde leerlingen. W. C. VAN AS-AMBACHTSSCHOOL, MIDDELHARNIS. Cursus 1946-1947, Bevorderd werden van de ie klasse naar de 2e klasse; Smeden-bankwerkers. B. Bezemer, Oudd,; J. C. Bezuijen, Oudd.; L. Bezuijen, Oudd.; S. Bezuijen, Oudd.; L. den Boer, Stellend.; B. v. Dam, O'pl.; A, v. d. Doel, D'land; M. v. d. Doel, St.dam; P. C. v. d. Griend, O'pl., A. de Goede, Stellend.; W. A. Groenendijk, Goe- ree; J. C. v. Groningen, M'harnis; A. Groo- tenboer, M'harnis; Jan v. Heest, G.reede; C. T. Hobbel, O'plaat; D. J. Hogchen, M'harnis; A. Kamerling, O-Tonge; A. J. Kievit, O-Tonge; W. Kik, M'harnis; A. Klink, St.dam; C. Leijdens, O'plaat; C, Maliepaard, St. a. 't H.; Jan 't Mannetje, G.reede; J. Mastenbroek, S'dijk; Jan de Blok, M'harnis; P. A. Nieuwland, M'harnis; J. J. Pieterse, O-Tonge; P. v. Prooijen, N.Tonge; A. A. Quist, O-Tonge; A. v. d. Sluijs, S'dijk; M. A. v. d. Sluijs, Den Bom mel; Jacob Tanis, Ouddorp; Jan Tanis, G.reede; P. J. v. d. Vlugt, St.dam; Jac. Wesdorp, Achth.; D. Verbrugge, M'harnis; Voorwaardelijk bevorderd1 leerling. Niet bevorderd5 leerlingen. Schilders: H. A. v. Buuren, M'harnis; A. Brugge- man, Den Bommel; J. A. Koole, O-Tonge; J. Neels, O'plaat; Abr. Verolme, M'harnis; J. P. v. Wezel, Herk.; Autoherstellers: J. v. Asperen, G.reede; Jan Bakelaar, D. Bommel; Jan Breur, M'harnis; E. Be zuijen, O.dorp; C. A. v. Dam, O'plaat; A. Hameete, D'land; KI. Kievit, M'harnis; L. Klink, St.dam; A. J. A. v. de Klundert, Meliss.; Jac. v. d. Mast, Meliss.; Ph. v. d. Mast, O'plaat; J. Melaard, St. a. 't H.; W. Nieuwland, D'land; T. Schaaf, D'land; H. Sperling, O.dorp; A. v.d. Vliet, Meliss.; M. de Vos, O'plaat; J. C. Vroegindeweij, M'harnis; A. J. D. v. d. Welle, d. Bommel; Jan Wesdijk, G.reede; M. Zoon, D'land; J. Zuijddijk, d. Bommel. Voorwaardelijk bevorderd: 2 leerlingen. Niet bevorderd: 4 leerlingen. Timmerlieden: Jac, Breur, N.Tonge; Abr. v. d. Doel, N.Tonge; M. H. Dorst, N.Tonge; A. v. Hassent, O'plaat; Jac. v. Heest, G.reede; A. v. Kassei, M'harnis; L. Keijzer, Meliss.; G. Koenraad, St.dam; K. v. Ree, O'plaat; W. v. Ree, O'plaat; G. Smits, St.a. 't H.; K. v. d. Velde, O'plaat; A. Verliage, M'har nis; C. Verkerke, D. Bommel; W. de Vos, O'plaat; H. v. Wezel, M'harnis. Voorwaardelijk bevorderd: 1 leerling. Niet bevorderd: 1 leerling. Een DIPLOMA werd uitgereikt aan de leerlingen; S meden-Bankwerkers. M. Abresch, N.Tonge; A. Breederveld, St.dam; N. J. v. Donge, M'harnis; A. W. Driesprong, Stad; C. v. Eijken, S'dijk; M. Grinwis, St.dam; P. C. Hartog, O.Ton- ge; E. Hameeteman, O.dorp; P. Klink, M.sant; Abr. d. Korte, S'dijk; C» Lodder, S'dijk; M. H. v. d. Maas, N.Tonge; A. Mulder, Stad; C. v.Prooijen, D'land; M. Tanis, O.dorp; Jan Terhoeve, O.Tonge; A. P. Timmers, O.Tonge; H. P. v. d. Velde, M'harnis; D. Verweij, O.Tonge; J. de Vlugt, M'harnis; J. Voogd, S'dijk; J. de Vos, d. Bomm,; Jac. Vijfhuizen, S'dijk; J. Wervers, Stad; J. G. Wesdijk, Stad. Verlengd examen: 1 leerling. Geen diploma ontvangen: 2 leerlingen. Schilders. T. Bestman, Herk.; Autoherstellers E. Breen, S'dijk; L. Bruggeman, G.ree de; A. A. Cambeen, O.Tonge; A. Dubbeld, M'harnis; J. L. W. Gebraad, O.Tonge; A. J. de Geus, D'land; I. Kamp, O'plaat; D. L. v. Kempen, O'plaat; C. P. van Peper straten, O.Tonge; M. v. Putten, Herk.; W. J. Rosmolen, d. Bomm.; S. M. v. d. Vlugt, S'dijk; J. de Vos Wzn., O.Tonge, Timmerlieden. Jan Bal, Herk.; J. Boeter, M'harnis; H. J. Campfens, Achth.; C. P. Faasse, M'har nis; A. Grinwis (sas), Meliss.; J. Hobbel, M'harnis; L. Hoogerwerf, Stad; A. Jansen, St.dam; W. C. de Jong, St.dam; A. M. Kievit, S'dijk; A. Koote, S'dijk; J. Koster, M'harnis; J, Kroon, Achth»; H. v. Maas tricht, O'plaat; A. Meijer, O.dorp; P, v. d. Veer, Herk,; J. Verduijn, O.dorp; A. Ver maas, M'harnis; J. J. Visbeen, N.Tonge; C. P. v. d. Welle, O'plaat; A. Fris, M'harn. Geen diploma ontvingen: 3 leerlingen. Een GETUIGSCHRIFT van de VER- VOLGKLASSE werd uitgereikt aan: 5 meden-bankwerkers. mink, D'land; A. Troost, St.dam; J. J. Vis been, N.Tonge. Geen getuigschrift wegens ziekte: 1 leerl. Timmerlieden.3 P. G. v. Damme, Meliss.; J. C. v. d. Made, M'harnis; M. Melaard, Stad; J. Mierop, O.dorp; J. A. M. Smeets, Achth.; L. Smit, S'dijk. Autoherstellers. j J. Aleman, O.dorp; lm. Bakelaar, M'har nis; W. Bakelaar, d. Bomm.; M. Blokland, St.dam; C. J. Bubbert, Achth.; A. v. d. Boogert, Stad; W. J. C. Diepenhorst, Stad; J. M. Nagtegaal, Meliss.; P. v. d. Ouden, N.Tonge; J. T. Pollemans, O.Tonge. Uit een brief uit Soerabaja, van een „Sommerdieker" citeren wij het volgende Ik heb honderden Javanen en Chinezen gesproken. Allen waren dankbaar verlost te zijn van de willekeur en roof van de heren van de 1 repoeblik die het volgens hun Antara radio j zo prachtig voor elkaar hebben gebokst, I Je had de honderden uitgehongerden moe- I ten zien vechten en dringen om bij de uitdeling van voedsel van Het Rode Kruis te komen. Kun je je vechtende geraamten voorstellen „gekleed" in een stuk van een stinkende zak, onder de wonden en schurft. Dat is de praktijk van. de repoeblik. Ze stierven langs de kant der wegen van honger en ellende en dat in het land van de Sidohardjo delta, de streek die vroeger één grote sawah of tambak was. De vis- j vijvers alleen leverden per maand voor de i oorlog plm. 250.000 kg. prachtige con- sump tie-vis. Daarnaast garnalen (tot 20 cm per stuk) en hepiting (grote krabben). De praktijk van het Rode Kruis van ons: Alle zieken en gewonden worden gratis verzorgd eventueel in een eenvoudig hos- pitaaltje opgenomen. Ze staan nu of hur ken keurig in rijen en wachten tot ze aan de beurt komen voor eten - kleren-uitde ling of op hun beurt bij den dokter en z'n helpers(sters). j Onderweg korn ik dagelijks tientallen mensen tegen, die door hun dessagenoten worden gebracht. Het geval wordt aan een draagstok gebonden en zo gaat het naar den dokter blanda, waarvan ze tot en met eind Januari hoorden, dat die dokter de arme Javanen slachtte! Laten we vooral veel vertrouwen hebben in beloften van repu- blikeinsche zijde. Met m'n eigen ogen zag ik dat mensen van de T.R.I. binnen de demarcatie-lijn stellingen aan het aanleggen waren. De heren hebben de sluizen van de Kali Porong nog in bezit en veroorzaakten daardoor een geweldige overstroming. Men raamt nu reeds, dat 5000 ton gezak- te rijst verloren is gegaan door het onder- j lopen en verdwijnen onder water van de planten, die op de meeste plaatsen al dikke i aren hadden. De Leider van den Distributiedienst Ooltgensplaat maakt bekend dat zij die nog geen aanvraagformulier voor een brand- A. J. Hobbel, O'plaat; J. A. Klem, stoffenkaart TA 707 hebben ontvangen, M'harnis; W. v. d. Maden, d. Bomm.; M. j deze op de zittingsuren van den agent Schol, S'dijk; N. Sperling O.dorp; A. Tem- i kunnen afhalen. Kees Knip draafde de trappen weer af, vloog het gebouw van Bas Brom's Blad uit en sprong op zijn motor fiets. Luid toeterend racete hij dwars door het drukke verkeer. Hij keek niet links en hij keek niet rechts, hij dacht er alleen maar aan, dat hij zo snel mogelijk bij commissaris Grijpgraag moest zien te komen. Die moest hem een paar stevige politieagenten meegeven en dan zo vlug mogelijk terug naar Koppie, die in het eenzame huis de wacht was blijven houden. Dat was een flinke baas, die kleine Koppie. Die had toch maar helemaal alleen het gestolen goud en de dieven ontdektWat jammer dat zijn fototoestel nu stuk wasDat had die automobilist natuurlijk met opzet gedaanWaar haalde hij nu zo gauw een andere camera vandaanStraks zou hij een paar prachtige foto's kunnen maken, als de bende geknipt werd Zo peinzend stoof Kees Knip door de stad en dat was heel dom van hem, want daardoor lette hij niet goed op. Een grote blauwe auto schoot hem opeens van achteren voorbij en maakte vlak voor Kees een scherpe bocht, zodat hij niet anders kon doen dan de stoep oprijden. Met luid gerinkel van brekend glas vloog Kees Knip met motor en al een winkeletalage binnen. „Dat was. diezelfde auto! Dat deden ze expres!" bedacht hij, toen hij, midden in de etalage zittend, een beetje van de schrik bekwam. En toen zag hij opeens, dat hij tussen wel vijftig fototoestellen zat!

Opbouw | 1947 | | pagina 3