Wasmachine Voor de Pootgoedtelers Het eigen huis Ingezonden* Ohs Fiakkeesch Vervolg Plaatselijk Nieuws Bescherm Uw ►jonge groenten/. RIETMATTEN Fa. Pde KORTEZ" Tel. 24- Oude Tonge 3000 a 4000 Kg. WIT HOOI TE KOOP een electrische in prima staat. een actief vertegenwoordiger Alle bezitters van glazen pootaardappel- bewaarplaatsen, kunnen zichzelf en hun collega's een grote dienst bewijzen, door ogenblikkelijk na het lezen van dit bericht hun bewaarplaats in te stappen en de sprui ten van hun voorgekiemde pootaardappe- len te controleren op luis. Niet zo maar vluchtig, maar indien mogelijk gewapend met een loupe, en indien geen luizen wor den gevonden, dan midden op de dag, als de zon schijnt en het lekker warm is in de bewaarplaats, nog eens grondig te gaan in specteren. Zijn er luizen, dan worden ze levendig, gaan zich bewegen, en dan pas kunnen we ze goed zien. Vindt U ze ook dan nog niet, verheug U er over en verder wordt niets van U verlangd. Vindt U luizen op de spruiten, neem dan direct een brief kaart en meld dit aan ondergetekende ot telefoneer (No. 246 Middelharnis). DaaV- mee doet U Uzelf en Uw collega's, ook luizenbezitters, een grote dienst. Wat toch is het geval. Momenteel is er een weer middel in de handel: cyaangaspoeder, waarmede naar wordt beweerd, en wat ook de Plantenziektenkundige Dienst beves tigt, alle luizen in Uw poterbewaarplaats worden gedood. Nu twijfelen we natuurlijk niet aan de waarheid van deze bewering - de P.D. is daar borg voor - doch we zouden gaarne en met ons de Firma P. Wielhouwer te Middelharnis (Tel. 11) een proef nemen in een goed met luizen besmette bewaar plaats. Slaagt de proef - en we twijfelen er niet aan of dit zal gebeuren, dan mag in 't vervolg in geen enkele poterbewaarplaats ook maar een luis voorkomen, daar dan be wezen is, dat met zeer geringe kosten in verhouding tot de grote betekenis ervan, iedere bewaarplaats luisvrij te maken is en te houden. U hebt de laatste jaren over geen midde len ter bestrijding van luis kunnen beschik ken. Geneer U dus niet, indien U luis vindt. Schrijf direct of bel de Landbouw school op: Middelharnis, Tel. 246. Het Hoofd der Landbouwschool, G. DEN EERZAMEN. De door de N.V. Bouwkas Rohyp te Amsterdam uitgeschreven vergadering in Hotel Spee te Sommelsdijk is een zeer geanimeerde vergadering geworden. Vooral de vragen en opmerkingen van den Heer van Heest gaven blijk van scherp zinnigheid en van een grondige bestudering van het bouwspaarkassysteem. De vergadering stond onder leiding van Notaris Mr. J. M. Hempenius, die opende met de woorden dat hij aan het verzoek van de commissie om deze vergadering te presideren gaarne gevolg had gegeven, om dat hij het juist achtte het sparen te stimu leren, vooral in deze tijd, maar vooral om dat hij het systeem van de Rohyp waardoor niet-kapitaalkra:htigen in het bezit van een eigen huis kunnen komen, van zeer grote betekenis acht. Als men van niet- bezitter eigenaar wordt van een eigen huis, gaat men op verschillend gebied veel meer betekenen. Daarna gaf hij het woord aan den Heer M. M. v. d. Hoek te Barendrecht. Deze spreker, welke de financiering an het eigen huis zou behandelen, begon met een blik terug; de situatie vroeger, voordat er bouwkassen en voordat er hypotheek banken bestonden. Reeds toen waren er mensen die het verlangen hadden een een eigen huis te bezitten. De enige mogelijk heid v/as te gaan sparen en op de:e wijze het daarvoor benodigde bedrag geheel bijeen te brengen. Velen begonnen hier aan, maar slechts zeer zéér weinigen waren er die dit tot een goed einde wisten te brengen. Soms was het ziekte of tegenslag dat een einde aan het sparen maakte, ter wijl dan dikwijls ook het gespaarde bedrag opgesoupeerd werd. Soms ook was het de impuls van een ogenblik, dat aan het ge spaarde bedrag een andere best mming deed geven, waardoor het resultaat van jaren sparen verloren ging. Slechts een onbetekenend klein aantal personen wisten hun voornemen tot een goed einde te brengen, en zelfs dan konden ij nog maar kort van een eigen huis profiteren, omdat er zovele jaren waren voorbijgegaan met sparen. In 1932 werd hier te lande die instelling opgericht die speciaal tot doel heeft het onbelast-eigen-huis-bezit te bevorderen en waarbij alle genoemde bezwaren zijn opge heven: de N.V. Bouwkas Rohyp. Bij de Rohyp behoeft men niet zoals voorheen alles zelf gespaard te hebben, integendeel, zelfs belangrijk minder dan bij de hypotheekbanken. Bij de Rohyp weet men bovendien zeker t.Z.t. de beno digde gelden te zullen ontbangen. Bij de Rohyp is dë hypotheek onopzegbaar. Bij de Rohyp wordt de hypotheek wel ver strekt voor de gehele aflossingsduur. Ttr- wijl bij de Rohyp het aflossingsschema wel in overeenstemming is met de inkomen vorming van den eigen-huis-bezitter, name lijk een maandelijks bedrag, bestaande uit de rente en aflossing. De Rohyp kan dan ook zeer terecht beschouwd worden als de financieringsbank voor het eigen huis. Spreker gaf daarna een overzicht van de werkwijze van de Rohyp en een beschou wing yan de plaats die de Rohyp voor de oorlog innam en thans inneemt. Om te kunnen wonen was, het voor de oorlog niet noodzakelijk zich bij de Rohyp aan te sluiten (afgezien van de vele voordelen) om dat er te kust "en te keur huizen te huur waren, maar iets te bezitten, iets z n eigen dom te kunnen noemen, is van veel grotere betekenis dan men oppervlakkig bekeken zou denken. Spr. sloot zich tenslotte aan bij de woorden van Notaris Hempenius, door hem tijdens de opening gesproken. (Wordt vervolgd). Woningcommissie. Aangezien mij zo nu en dan blijkt dat ten aanzien van de werking der woningcommissie ee.i ver keerd denkbeeld heerst, lijkt het mij ge wenst daar enkele mededelingen over te doen. Opening van zaken kan in menige Zaak verhelderend werken. Zij, die in aan merking wensen te komen voor een woning, dienen daartoe schriftelijk een verzoek te richten aan de Woningcommissie. In volg orde der verzoeken worden deze op een lijst geplaatst. Loting vindt, zoals sommi gen menen, niet plaats. In haar j.l. Maandag gehouden vergade ring besloot de Voorzitter, na bespreking met de commissieleden, de woningen be horende bij boerenhofsteden te bestemmen voor het bij die boerenhofstede behorend personeel. Wij hopen dat de gemeente dit billijken kan. Komt nu een woning ter be schikking dan wordt aan de hand van de reeds genoemde lijst bekeken wie aan de beurt is. Nu zullen buitenstaanders zeggen, dat is nu eenvoudig: wie aan de beurt is die krijgt het. Maar nu komen juist de moei lijkheden. Immers, niet elke open komende woning is geschikt voor hem die dan juist aan de beurt is, omdat er zovele factoren meespreken. Zal ik er enkele noemen? Hier zijn ze: Werkkring van den aanvrager, grootte van het gezin, financiële draag kracht ten aanzien van de huur. Misschien weet gij er nog wel meer. Tussen al deze klippen zeilend tracht nu de woningcommissie met haar Voorzitter aan ieder recht te doen. Dat iemand soms denkt achteruit gezet te worden, och, dat kan ik mij indenken. Maar wees dan zo, dat gij zelf eens naar de Woningcommissie komt en wij de zaken eens uitéén kunnen zetten. Tien tegen één, dat dan ook gij be grijpen gaat waarom het zó ging. Tenslotte nog dit: de Woningcommissie treedt alleen adviserend op, terwijl de Bur gemeester beslist. Moge deze woorden dat gene bereiken waartoe zij uit innerlijke drang geschreven werden. C. HARTMAN, lid Woningcommissie. (13) Verkleinwoorden. We willen ditmaal eens letten op het gebruik van verkleinwoorden in 't Hol- landsch en in 't Fiakkeesch. Afwijkend, van 't 'Tlollandsch is dit gebruik in deze zinnen: Fl.: Hie leapt op kousje. Holl.: Hij loopt op z'n kousen. Fl.: Hie loapt op bloate voetje. Holl.: op z'n bloote voeten. Fl.: Hie loapt op schoentje, op klompje. Flet maakt op een overlander een grap- pigen indruk als hij een groot manspersoon met groote voeten, hcort praten van: 'k Gac mar op klompje met deze vule pad". Daarentegen zal een Flakkeesche jongen gerust van een meid (geen verkleinwoord) spreken, v/aar een jongen van de overkant het niet graag zou doen en „meisje" zeggen zou. De ongunstige beteekenis van meid zit niet in 't Flakkeesche meid. (Tusschen haakjes wijs ik er op dat ik op Flakkee van een vrouwe van 80 jaar wel hoorde zeggen: 't Is een hartelijke meid). Allerlei I. De samenstelling van de woorden is in het Fiakkeesch in 't algemeen als in het Hollandsch. Mij zijn echter daarop 2 uitzonderingen bekend. Allereerst het woerd: Koppespinne voor spinnekop in het Hol landsch. En dan: Licsteraem voor raamlijst. Mocht iemand meer van zulke wcorden weten, dan houd ik me aanbevolen. II. In het Fiakkeesch wordt soms een letter veer een woord gevoegd, terwijl dat in het Hollandsch niet gebeurt. Zo zeggen we inplaats van aker, naeker, en in plaats van emmer, /temmer. Ook wordt vaak of altijd nochtend inplaats van ochtend gezegd. Hetzelfde verschijnsel merk je op bij: naem oom! Piet b.v. Dit plaatsen van een letter vóór een woord is ook op te merken in 't Hollandsch. Het woord nijver b.v. is ontstaan uit ijver. Wie niet voor een vreemd wcord terugschrikt, moge onthouden dat dit verschijnsel PRO THESIS heet. (pro voor; thesis stelling). III. Vanzelf kom ik hierbij op deze eigenaardigheid: In 't Fiakkeesch wordt in 't spreken vaak een letter van het vooraf gaande woord met het volgendewoord verbonden. Wanneer we b.v. op z'n Fiakkeesch zeggen moeten: De engelen zongen, zeggen we: Dingels zonge. De e van „de" valt weg, en de d wordt aan „ingels" vastgezegd. Zo kan je ook hooren: Is m'neten al klaer? De n van m'n wordt bij eten ge voegd. i Inplaats van de twee opéénvolgende woorden flink gescheiden uit te spreken, laten we ze meermalen inéén vloeien. IV. Voor ditmaal onder het kopje „Allerlei" nog deze eigenaardigheden van het Fiakkeesch: Halve schoenen, zéggen we, in plaats van: lage schoenen. Vergelijk hiermee het Duitsche woord: Halbschuhe, dat letterlijk beteekent: halve schoenen. Voor boterbloem hoor je op Flakkee: Pinksterblomme. Voor madeliefje hoor je Koeieblommetje. Voor houtenwand kan je horen: weeg. Ook hoor je van weeg luizen, dat zijn wandluizen. Tenslotte nog deze woorden, die in 't algemeen Beschaafd niet voorkomen: Wiesbreeuwen wenkbrauwen. Tautere schommelen. Ont vuil. (In „De barre winter van '90", door H. de Man, komt het woord ont of'onterd ook voor). Vlastrekmachine Naar wij vernemen heeft de regering de aankoop en import van een vrij groot aan tal nieuwe vlastrekmachines voor 1947 goedgekeurd en de hiervoor benodigde deviezen beschikbaar gesteld. Men verwacht, dat ai diegene, die inder tijd bij de P.V.C. of een importeur hebben opgegeven het voornemen te hebben een vlastrekmachine te kopen, zullen kunnen worden voorzien. Daar de arbeidsmoeiüjkheden bij het trekken de laatste jaren een rem zijn geweest om vlas te verbouwen, mag thans verwacht worden, dat deze moeilijkheden dit jaar weer belangrijk minder zullen zijn. GOEDEREEDE. Op Zondag 6 April zal in de Ned- Herv- Kerk voor de gemeente optreden v.m. 10 uur dhr. Vetter uit Mia- deiharnis en n.m. 6 uur Ds. Anker van Herkingen. B. en W. van Goedereede maken bekend dat de rekening van inkomsten en uitgaven over het dienstjaar 1945 op het secretarie ter inzage is neergelegd en tegen betaling der kosten verkrijgbaar is gesteld. Burgert. Stand over de maand Maarl. Geboren: Willem, z.v. C. v. d. Bok en P. Roon.; Pieter Wijnand, z.v. A. 't Mannetje en J. Moerkerk.; Pieternella Kaatje, d.v. M. v. d. Wende er^ A. Tanis.; Gehuwd: P. Bechtum 18 j. en K. Orgers 19 jaar. Vertrokken.' C. Tanis naar Wapenveld.; K. Hoek naar Haamstede.; F. Meijer en gezin naar Nieuwe Tongc. OOLTGENSPLAAT. OUDERAVOND CHR. NAT. SCHOOL. Vervolg.) De Voorz. dhr. P. v. d- Heuvel, als eerste spr. releveerde het Werk door dhr. de Weerd op en voor de school verricht. De keuze die wij 6 jaar geleden hebben gedaan is een zeer goede geweest. Uit de vele sollicitatiebrie ven die wij toen ontvingen, Was er een bij die maar in het kort en met enige soberheid Was opgesteld. Terstond viel het oog van het bestuur op deze brief en het bezoek, dat ik onverwachts bij dhr. de Weerd bracht (.toen hoofd van de school aan de Boompjes- dijk te Dinteloord) was voor ons de aan leiding om hem met algemene stemmen te benoemen. We hebben daar nimmer spijt van gehad, ja, we zien U node heengaan. Stienij Hokke vertolkte de gevoelens van qaar mede oud-leerlingen en dankte dhr. de Weerd voor zijn prettig en goed onder wijs. Als aandenken werd dhr. de Weerd een prachtige gebrandschilderde wandtekst en drie dozen sigaren aangeboden. P. in 't Veld Czn. bood dhr. de Weerd, namens het Bestuur van de Oud-leerlingen- vereniging, de institutie van Calvijn aan. De Heer Dijkstra, sprak namens het per soneel en memoreerde de zeer vertrouwelijke sfeer en de goede samenwerking. De leiding was er wel, maar men bemerkte er weinig van. Het personeel deed ook haar gevoelens vergezeld gaan met een cadeau en bood een electrisch theelichtje aan. Ouderling C. Korteweg bracht naar voren, dat het scheidSnde hoofd altijd boven het kerkelijke stond en dat hij gaarne kinderen op school zag verschijnen, maar van ouders met Chr. beginsel. De heer L. M. Dorsman, penningm. der school sprak enkele hartelijke woorden. Het was hem altijd prettig om het salaris aan"tlhr. de Weerd uit te betalen. Namens de leerlingen van het avond-onderwijs bracht hij ook dhr. de Weerd dank voor zijn goede leiding. Op verzoek van den Voorz. zong men staande „Dankt, dankt nu allen God" en sloot Ds. Sonnenberg deze avond met dankgebed. Na-uitreiking bonkaarten 5e en 6e periode 1947 De Leider van den Distributiedienst te Middelharnis maakt bekend dat de na- uitreiking van bovenstaande kaarten als Volgt zal plaats vinden. Middelharnis: Vrijdag 11 April van 9-10 en Dirksland Vrijdag 11 April van 2-3 uur. VRl Prijs j Lossl AdvJ 1 ZfcJ Met van de Korte zijn Uw jonge gewassen veilig en wel beschut tegen gure winden. U kunt alle maten bestellen. De gewone maten zijn meestal in voorraad voor U TE KOOP Te bevragen bij JOH. NEELS Stoofstraat, Ooltgensplaat. Stalen ledikanten met netmatras (1-persoons) 52, Eiken geschilder de ledikanten (2-persoons) 52,65 C. DE MOOIJ Voorstraaf 15 Middelharnis Bij bekende Levens- cn Varia Verz. Mij kan geplaatst worden vaste aanstelling, pensioen enz. Bij gebleken geschiktheid, opleiding voor Inspecteur. Br. met volledige inlichtingen onder No. 495 bur. v. d. blad. Del vóór i der haar Dad lijk bej naar de wal God. De princij Hij T mocht gevaail openb De eischtt was di Daa organi jeugd doen en ma Daa Christ Mer verzet echter, door. Hoe openb- Vele atie, ai trouwe Zou met al nadeeli Vooi over d< Wie m

Opbouw | 1947 | | pagina 10