I Plaatselijk Nieuws DE WONDERLIJKE AVONTUREN VAN KOPPIE KOPIJ I van moge In, een |enlijke eilan- [erking feder- Jlentie aezoek I vooral I leven- yoor- aede ij de was If de lach- fcn. I) de |ilan- en J-aren idcn MIDDELHARNIS. Op initiatief van de Prov. Waterstaat zal a.s. Donderdag een boomplantdag georganiseerd worden. In het catechisatie-lokaal der Ned. Herv. Kerk zal a.s. Donderdag voorjaars- streekvergadering van de Ned. Herv. Zondagsscholen gehouden worden. Dhr. L. Matsinger van Dirksland hoopt op de 3e Contactavond van de Herv. J.V. van ons eiland in het catechi satie-lokaal te M'harnis op 1 April te behandelen Het Communisme. Predikbeurten: Goede Vrijdag. Ned. Herv. Kerk: 6.30 u. clhr. Vetter. Geref. Gem.: 6.30 u. Leesdienst. Woensdag 2 April des n.m. 7.30 uur zal in de concertzaal van Hotel Meijer een E.H.B.O. en Rode Kruisavond gehouden worden. Ondermeer zal vertoond worden de film: ,,OP DE BRES" die laat zien Indië na de bevrijding. Alle leden en begunstigers van Rode Kruis en E.H.B.O. hebben gratis toegang. Woningbouw. Voor de woningbouw plannen in onze gemeente is een opper vlakte grond nodig van 7752 ;3 van deze grond is reeds het eigendom der gemeente, terwijl 1/3 Weeshuisgrond is en aan de gemeente in erfpacht gegeven. Het bouwvoorschot voor 20 woningen en een winkel bedraagt 235.635,Het nadelig saldo op de exploitatie is 8551,73,De woningen zullen een huur doen van 4,90 tot 6,de winkel een van 3,50. Past op Uw fiets. Dat er in de ge meente nog een aantal misdadige elementen rondzweven is deze week weer aan de politie gebleken. Van niet minder dan 6 fietsen diefstallen binnen een week tijd werd aangifte gedaan. Laat daarom ook bij dag Uw fiets niet onbeheerd achter, want noch de politie noch de distributie- dienst kan U vlug een karretje teruggeven. Mocht U voor deze waarschuwing niet vatbaar zijn, de politie zal zeer zeker een onbeheerd karretje meepikken met alle narigheden van dien. Verkeersonderwijs. Op alle scholen wordt thans door een politieautoriteit aan de hoogste klassen verkeersonderwijs ge geven, zowel aan jongens als meisjes. Na volging van dit onderwijs wordt een schrif telijk examen gehouden, waaraan als stimulans een diploma is verbonden. In afwijking van voorgaande plannen, zullen naar wij vernemen, in Middelharnis geen verkeerslichten worden geplaatst. Door de Prov. Waterstaat zal deze week een aanvang worden gemaakt met beplanting van de weg Middelharnis-Nieu- we Tonge. De jeugd zal hierbij behulpzaam zijn. Het lot der lantaarns. De baldadigheid der jeugd vierde vorige week hoogtij toen door enige ploegen schooljongens een for mele veldslag werd geleverd. De arme on schuldige lantaarnbolletjes waren hierbij de neutralen en kregen de klappen. Neder land ploetert om zich van de oorlog te hersteilen, de jeugd tracht het schaarse materiaal in ruwe wellust te vernietigen. Alleen de kracht van opvoeding kan' dit kwaad bestrijden, ook de ouders hebben dus in dezen een grote taak. Vuil. De onverschilligheid waarmee het vuil in Middelharnis en Sommelsdijk wordt weggeworpen, moet den buiten staander van deze gemeenten wel geen hogen dunk geven. Ofschoon er diverse plaatsen zijn waar het' vuil zonder hinder kan worden weggeworpen, smijt een deel van de bevolking maar raak als ze iets kwijt wil wezen. Het wordt hoog tijd dat daarin verbetering komt. SOMMELSDIJK. Dinsdag 1 April zal de vereniging tot verkrijging van onroerend goed door landarbeiders, in vergadering bijeenkomen in de zaal van Hotel Spee. Op 1 April. 19Ö7 herdenkt den heer C. Vis Jzn., alhier, den dag waarop hij 45 jaar geleden benoemd werd als Organist der Ned. Herv. Kerk te Sommelsdijk. Moge het hem gegeven zijn de eeredienst nog menig jaar met zijn heerlijk spel te begeleiden. DIRKSLAND. Vrijdag vergaderden de ingelanden van de Polder Dirksland e.a. in gebouw Odeon. De opkomst was niet best. De voorz. dhr. C. Warnaer Jzn., sprak een kort openingswoord. De secr.-penninm. M. Rooij gaf rekening en verantwoording, welke rekening bij monde van dhr. C. Both Pzn. werd goedgekeurd, hoewel hij grote bezwaren had ten opzichte van de begroting en de polderlasten welke van 17 op 21 gebracht worden. Het salaris van den Voorz. secr.-pennm. en bestuur werd volgens advies van Ged. Staten thet 40 "0 verhoogd, dit in verband tot het salaris van 1940. Het salaris van het personeel werd met 10 verhoogd boven vorig jaar. Met de boerenleenbank werd een rekening conrant geopend tot een maximum bedrag van 50.000, Het bestuur werd gemachtigd tot aan koop van grond voor verbreding der Vroon- weg. Geraamde kosten /|1800,— Door enkele leden werd critiek uitge oefend op het te diep maken van de sloten en over de kromme lijn die gevolgd wordt inzake de betaling van het spreiden der grond van de weg, sloten. Inzake de overname door de Prov. van de weg Sas-Herkingen werd medewerking toegezegd, hoewel de polder voortaan 250,meer moet betalen. De gemeente Zal 500 m. in eigen beheer overnemen, nl. vanaf de Straatdijk tot de woning van T. Markus en vanaf de fairbank tot de woning van W. Stolk aan de Havendijk. Door de ingelanden zal een verzoek gericht worden aan de betrokken instanties om de verhoogde polderlasten te doen betalen door de pachters. Eén der leden kwam hiertegen op, op grond dat verschil lende pachtkamer, de pachten verhoogd hebben van 10 tot 20 °'0. Door één der ingelanden werd een motie ingediend, die ten doel had een reserve aan arbeidskrachten op het eiland te krijgen, omdat anders het onderhoud van het land groot gevaar loopt. Deze motie werd met algemene stemmen aangenomen, waarbij het bestuur werd opgedragen om, in samen werking met de landbouwvereniging, die aangelegenheid ten spoedigste op te lossen. De heren Aartsen van landbouwherstel en den heer Jonker van de Grond Mij, gaven antwoord op verschillende vragen die gesteld werden. Medegedeeld werd nog, dat weer vergoeding gegeven zal worden voor de schotaarde die nog op het land ligt en bovendien vergoeding voor het bestrij den van onkruid op die grond. Voor de examens van de Pitman- school, alhier, op j.l. Woensdag slaagden de volgende personen. Voor Machineschrijven: L. v. d. Wekke, W. Aartsen, D. Koole, A. v. d. Sluis, M. Blokland, G. de Graaf, B. Verbrugge, S. Tanis, A. Tanis, M. v. Alphen, F. Jelier, B. Leijdens, Joh. v. d. Wekke, A. Rasee, B. d. Berg, J. Vervloet, K. Kastelein, K. v. d. Waard, D. Wolfert, L. v. Rossum. Voor Steno: J. Breur, L. v. Rossum.' Voor steno C. (165 lettergrepen per min. S. van der Ham. De laatste tijd wordt de omgeving van de Tuinstraat, onveilig gemaakt door klompendieven. Reeds zijn bij 4 verschil lende personen klompen van voor de deur gehaald. Men zij dus gewaarschuwd. Op Goede Vrijdag zal de Ned. Herv. Kerk aanvangen om 6.30 u. Voorganger Ds. Vermaas. - Op Woensdag 2 April zal een bij zondere samenkomst gehouden worden in de Ned. Herv. Kerk, georganiseerd dooi de Jeugdcommissie. Kerkkoor en kinder koor zullen daarbij medewerking verlenen, terwijl een gedeelte van het programma bestemd is voor gemeenschappelijk zingen van bekende liederen. De tekst van deze liederen is geheel ih het programma opgenomen welke ver krijgbaar zijn voor 0,25. De zitplaatsen zijn vrij, behalve van Kerkeraad, Fleren kerkvoogden en die, welke als gereserveerd worden aangewezen. Aanvang half 8. De collecte voor het, T.B.C.-fonds „Draagt elkanders lasten", heeft opgebracht de som van 660, HERRINGEN. Voetbal. Ofschoon een straffe wind het spel zeer bemoeilijkte, werd er in de vriendschappelijke wedstrijd H.V.V. I-N.T.V.V. I, toch tot het einde toe verbeten volgehouden. H.V.V. trapte viermaal in; de gasten maakten een ver diend tegenpunt. MELISSANT. Voor de Chr, School hebben zich 17 nieuwe leerlingen gemeld. De „collecte voor het T.B.C.-fonds „Draagt elkanders lasten" heeft ruim 100 opgebracht. Zaterdag speelde M.V.V. 1 en 2 tegen Ouddorp. Het eerste elftal won met 2-1; het tweede met 3-0. Kerknieuws voor Goede Vrijdag. Ned. Herv. Kerk: dhr. Hoek van Hille- gersberg. Geref. Kerk: Leesdienst. Geref. Gem.: Leesdienst. STELLENDAM. Ledenvergadering v/d Chr. Bewaarschool op 26 Maart 1947. De voorz. dhr. A. v. Eek opent deze vergadering met het lezen van Ps. 25 en gaat daarna voor in gebed. Vervolgens spreekt hij een kort openingswoord, waarna spr. het woord geeft aan de secr. die de notulen leest Dan g^eft d® secr. een uit voerig jaarverslag. Dhr. Hoek vraagt aangaande dit verslag of er nog moeite gedaan wordt om een gediplomeerd hoofd te krijgen, waarop de voorz. ontkennend antwoordt, omdat dit op 't moment toch geen nut zou hebben vanwege het grote tekort aan leerkrachten ook op het gebied van Kleuteronderwijs. Ook de financiële kwestie wordt besproken De voorz. hoopt dan ook dat er in onze gemeente meisjes zullen zijn die de cursus voor gediplomeerd Bewaarschoolonderwijs zullen volgen, die te Sommelsdijk gehouden zal worden. Een openbare les zal dit jaar tot onze spijt niet gegeven kunnen worden, omdat het tegenwoordige personeel nog niet is ingewerkt. Hierop volgt verslag penningmeester. Saldo 1945 plus inkomsten over 1946 1803,66. Uitg. over 1946 1734,32. Saldo 69.34. Dhr. Dekker vraagt aangaande het ver slag van de penningmeester of het niet tot aanbeveling zou dienen om een paar collecten per jaar meer te houden in de kerk, waarop de voorz. antwoordt dat het is vast gelegd dat er twee maal per jaar collecte wordt gehouden, en dat hij niet op zich neemt om daarover te spreken, daar de kerk alle reparaties aan de sohool betaalt, en dat ook nooit geen huur wordt gevraagd. Voor nazien der rekeningen worden be noemd de h.h. J. v. Seters en A. de Vogel. Dan volgt bestuursverkiezing. De aftr. leden J. Mozes en P. Verbiest worden met goedvinding der leden bij acclamatie her kozen en wegens bedanken van dhr. Joh. v. Driel wordt indiens plaats gekozen dhr. J. van Seters welke alle hun benoeming aannamen. Bij de rondvraag wordt nog eens de financiële toestand besproken en wordt nog naar voren gebracht om het school geld te verhogen maar algemeen wordt ge meend dat dit reeds hoog genoeg is. Daar er verder niets meer aan de orde is sluit de voorz. de vergadering met dankgebed. Ledenvergadering van de Ver. S.B.Z. op Donderdag 26 Maart. De voorz. dhr. L. Moyses opende de vergadering, waarna de secr. dhr. Meijn- ders de notulen der vorige vergadering voorlas en verslag uitbrengt over het af gelopen jaar, waaruit bleek dat 25 nieuwe leden werden ingeschreven waartegenover staat dat 144 leden werden verloren door uittreden wegens verplichte verzekering en overlijden. 31 Dec. 1946 bedroeg het aantal leden 948. Op kosten der Ver. werden 30 patiënten verpleegd met 445 verpleegdagen, van 1 patiënt werd een foto genoemen en 1 werd bestraald. Uit het verslag van de penningmeester bleek dat de Ver. financieel een slecht jaar achter de rug heeft. Het tekort bedroeg 882,82, terwijl het kassaldo op 31 Dec. 1946 2164,6.1 bedroeg. Het aftr. bestuurslid Dr. Kreling werd herkozen. In de commissie tot nazien der rekeningen werden benoemd de heren K. de Goede, G. Kievit en F. de Geus. Bij de rondvraag informeert dhr. Mulder of het bestuur reeds maatregelen had ge troffen in verband met het dalen van het kassaldo. Door het bestuur werd hierop geantwoord dat getracht zal worden zolang mogelijk op den ouden voet door te gaan, maar vraagt machtiging van de verg. om indien nodig tot contributieverhoging over te gaan. De gevraagde machtiging werd door de aanwezige leden goedgekeurd. Hierop werd de vergadering gesloten. De collecte die Zondag 23 Maart in de Ned. Herv. Kerk tijdens de bidstond voor gewas en visserij werd gehouden heeft opgebracht de som van 662,42. Goede Vrijdag 4 April hoopt om 6.30 uur voor te gaan dhr. Bouman. GOEDEREEDE. Het Mannenkoor „Vertrouwen" en de gemengde zangver. „Goeree's gemengd koor" hebben besloten deel te nemen aan het concours te M'harnis op 28 Juni a.s. De dienstplichtigen van lichting '47 M. de Reus en C. Boshoven die op 3 Maart hadden moeten opkomen zullen oij Woens dag 2'April worden ingelijfd bij het 3 Reg. Inf. te^ Bergen op Zoom. OUDDORP, De laatste uien uit deze gemeente zijn de afgelopen week vervoerd, zodat die campagne tot het verleden be hoort. De Gem. zangver. „Exelsior" hoopt met Hemelvaartdag deel te nemen aan het concours te Leiden. Door de garnalenvissers werd de afgelopen week geringe vangsten van 20-40 kg garnalen per dag. De varkensver. „Het Varken" zal op Zaterdag 5 April a.s. een vergadering houden in Hotel Akershoek. Aanvang 7 uur Kerknieuws voor Goedé Vrijdag. Ned. Herv. Kerk: 6.30 leesdienst. Geref. Kerk: 6.30 u. Ds. v. d. Veen. Geref. Gem.: 6.30 uru leesdienst. Na langdurige ongesteldheid van de Wijkverpleegster is deze thans weer in dienst getreden, Iviej Koole heeft die dienst waargenomen wat een uitkomst voor de gemeente was. Eau de cologne, shampo, lotion, Sana- togen, ovomaltine, Halitran. Aspirin Ak kertjes, Hoestsiroop, Asthmapoeder. NIEUWE TONGE. Het gem.-secretarie zal op Goede Vrijdag voor het publiek gesloten zijn. Vóór 15 April a.s. dienen alle sloten in de polder de Oude Polders lozende op de haven van Klinkerlandgezuiverd te worden van alles wat de waterlozing kan belemmeren, In de gehouden jaarvergadering cler Staatkundige Geref. -Kiesvereniging wer den tot bestuurslid herkozen dhr. A. van Alphen Hzn., en L, v. d. Doel Azn. Zaterdagavond j.l. kwam een auto geladen met vruchtbomen nabij ons dorp in de sloot terecht. In een onderhoud dat wij hadden met de chauffeur van den wagen verklaarde deze, dat het ongeluk te wijten was aan een tegenligger die zijn lichten niet dempte waardoor hij verblind werd met het noodlottige geval. De auto werd met behulp van een kraanwagen uit Middelharnis gelicht en had veel materiële schade. 1 Ds. v. d. Kooij ontving op zieken bezoek 2,50 voor de kerkvoogdij. Predikbeurten Goede Vrijdag n.m. Ds. v. d. Kooij. Maar de wanhoop van Bas Brom duurde niet lang. Daarvoor was hij te veel man-van-de-krant. Wéér een bankroof! De derde op een en dezelfde dag! Daar moest hij iets aan doen! Dit was een schandaal! De stad was niet veilig meer, zolang deze dievenbende op pad was! Bas Brom kwam weer in actie. Hij liet redacteur Streep binnenroepen. „Streep", zei hij, „we gaan een prachtkrant maken! Derde bank overval. Primeur is er heen. Extra-editieEn ik ga een hoofdartikel schrijven, waar commissaris Grijpgraag grijze haren van krijgen zal! Vooruit Streep, aan het werk, jongen! En stuur juffrouw Vlughand naar me toe". Streep holde weg, juffrouw Vlughand tripte naar binnen, zette haar schrijfmachine neer en wachtte op het artikel dat Bas Brom zou gaan dicteren. Bas Brom beende door de kamer en dicteerde zijn artikel. Hij zwaaide af en toe met zijn armen om de woorden, die zonder enige hapering uit zijn mond kwamen, meer kracht bij te zetten. De juffrouw tikte en tikte en had moeite de snelle woordenstroom bij te houden, maar het werd een schitterend artikel. Opeens werd Bas Brom in zijn werk gestoord: de deur vloog open en Kees Knip tuimelde naar binnen. „Meneer Brom! Koppie heeft de buit'te pakken! Kisten vol goud! En Ze willen nog een overval plegenKoppie wacht op de roversIk kom politie halenWe gaan ze arresteren De hele bende!" En weg was Kees Knip, Bas Brom in stomme verbazing achterlatend.

Opbouw | 1947 | | pagina 3