WERK Te Brielle ter beurze Middelharnis (3) In ons blad Voor ieder wat Wat zegt Min. Mansholt er van Indrukken over de stands gew. dienst van 2229,81. De kapitaal- dienst sloot. 600,vroeg B. en W. om de woning van den heer Berkhof te verbouwen, zodat er voor de gemeentepolitie v. Galen in die woning behoorlijk inwoning kon komen. De heer Bogerman informeerde hoe het moest als de woning werd verlaten. De Voorz. meende dan aanspraak te kunnen maken op de gewijzigde woning- waarde. De heer Berkhof was geen belangheb bende en de heer v. Galen bezat niet het geld voor de verbouw. Weth. Jacobs lichtte toe dat de heer Berkhof eigenlijk op de voorwaarde van inwoning weer in zijn woning mocht .Men is in deze zaak soepel geweest en het zou nu onbillijk zijn als er geen medewerking was. B. en W. menen door te moeten zetten, het is wettelijk ook toegestaan. Die politie moet wonen; anders moet weer een woning gevorderd, er is geen andere oplossing. De raad besluit alzo. HET SCHOOLPAARD BEREDEN. Op 1 Febr. 1947 werd van Chr. zijde een verzoek gericht aan de Raad om lokalen, leermiddelen enz. en financiële steun tot oprichting van een kleuterschool. Precies 5 dagen later kwam een derg. verzoek van het Stichtingscomité voor een Neutrale kleuterschool. Deze vroegen om 1300, steun, in een volgend schrijven om een les lokaal en daarna nog eens om een zandbak van 8 bij 8 m te plaatsen, van welke laatste zij de kosten zelf wilden vergoeden. Voorz.De Wet legt ons voor het kleuter onderwijs geen verplichtingen op, maar het is zeer zeker een goede gedachte om te komen tot oprichting van een kleuterschool. Helaas, 2 verzoeken een Christelijke en een Neutrale brengen de moeilijkheid. Voor 2 kleuterscholen is in den Bommel geen plaats. Ze zouden een kwijnend bestaan leiden en een enorme last op de gemeente werpen. B. en W. willen geen onderscheid maken, daarom menen zij op de verzoeken om financ. steun afwijzend te moeten be schikken, een lokaal willen zij afstaan tegen vergoeding van 2,en berekening van gas- en kolenverbruik. Tegen het aanleggen van een zandbak is geen bezwaar. Wil men op eigen kosten een school stichten, all right. De heer MooijaartHet voorstel van B. en W. maakt het op die manier onmogelijk voor de neutrale school. Spr. achtte de neu- trali school een algemeen belang. Van Chr. zijde wilde men niet meewerken. De heer Hokke bestrijdt het ontstaan van een neutrale school. Men moet zijn kinde ren ook al zijn ze klein, drijven in de rich ting van Gods Woord, gelijk het doops- formulier ons heeft geleerd. Ook de op merking over niet aanwezige wil tot samen werking vindt spr. onjuist. De heer Meijer is in principe voor een algemene kleuterschool. Hij acht het de taak van B. en W. deze te subsidiëren. Weth. HokkeWe moeten deze zaak zien in het gemeentebelang. De ouders moeten voor hun kinderen zorgen. De gemeente kan de enorme lasten niet dragen. Voorz.: Voor één school al een subsidie van 1300,en dan komt de andere ook. Een accoord tussen de besturen zou de op lossing zijn, al vrees ik dat hiervoor reeds te veel rumoer geweest is. Weth. Hokke: Ons werd nooit om samen werking gevraagd.Bij de door hun gehouden collecte liet men sommige personen links liggen. Er werd ook zonder toestemming gecollecteerd. Begin Jan. kwam de Neu trale School, wij waren al jaren bezig. Tus sen de heren Mooijaarf en Hokke wordt ge debatteerd over wie de eerste plannen smeede, terwijl de heer Meijer nogmaals op steun aandringt. i De heer Hokke zei dat de neutrale school begonnen was zonder exploitatierekening. Hun rekening met 1 hoofdonderwijzer en 1 helpster beliep voorheen 2900, j B. en W. blijft bij haar voorstel dat ze om geen onderscheid te maken het lokaal wil verhuren, gas en kolet^mag desnoods vervallen. Met uitzondering van de heren Mooijaart en Meijer gaat de raad hiermee accoord. Met een suggestie van den Voorz. om te komen tot oprichting van een algemene kleuterschool op Chr. grondslag, wordt dit punt afgevoerd. Rondvraag. De heer Meijer informeerde naar de wederopbouw van de gemeente. De Voorz. zei dat „Stad en Land" het uitbreidingsplan nu uitwerkte. Op een vraag over woningbouw verwees de Voorz. naar de op te richten woning bouwvereniging die zich reeds met archi tect Niepoth in verbinding stelde. Er zal wel grond moeten onteigend, maar dit zal de bouw niet stagneren. Grond van Wed. Mosselman werd al aangeboden en als de heer Schouwenaar een ander kolenterrein krijgt is deze ook niet ongenegen. De heer Bogerman vroeg naar het rio leringswerk. Dit bleek gestagneerd door de dooi. De heer Houthuizen vroeg of B. en W. een kijkje kwamen nemen in' Achthuizen. Water en vuil veroorzaakt daar veel last. De toestand is onhoudbaar. Weth. Jacobs verwijst naar het uitbreidingsplan voor Achthuizen en B. en W. komen op bezoek. Na mededeling van den Voorz. dat binnen kort een districtsgem.opzichter wordt aan gesteld, omdat reeds 5 sollicitanten zich aanmelden, wordt de vergadering gesloten Jaarvergadering van de jeugd der Chr. Geref. Kerk te Middelharnis. Deze vond plaats op Donderdag 27 Maart j.l. en werd geopend door den Voorz. van het Centraal Comité Ds. N. de Jong, welke liet zingen .Ps. 138 1, las Ps, 111 en voorging in gebed. Zijne Eerw. riep daarna allen een harte lijk welkom toe, en sprak zijn spijt uit over de slechte opkomst der ouderen, die in een zeer klein getal aanwezig waren. Hij sprak daarna een openingswoord naar aanleiding van Ps. 111 10. Hij wenschte de woorden vhn dit Psalmvers jong en oud toe, want de vreze des Heeren is het fundament waarop men zijn geheele leven bouwen moet. Alles wat men in het leven doet is dan goed. Wat is het een voorrecht als wij, jong zijnde, een hart bezitten dat den Heere vreest, want mist iemand dit, dan heeft het leven geen inhoud, geen fundament. Deze vreze gaat alle verstand te boven. Na dit openingswoord gaf Zijne Eerw. het woord aan de vereenigingen, welke hun verslagen voorlazen, waaruit bleek dat de vereenigingen in voilen bloei staan, zoowel het ledental als financieën. Het woord was daarna aan den heer Jac. Kievit, lid der J.V. die een onderwerp leverde, getiteld: „De torenbouw van Babel". Hij stond daarin stil bij de schep ping, bij het weest vruchtbaar en verme nigvuldig de aarde, bij Noach, met zijn zonen die hetzelfde gebod te horen kregen. Dit liefdesbevel moest worden vervuld. Maar doet de mensch dat, vraagt spr. immers neen, zij bleven bij elkander en vervulden de aarde niet. Zij maakten, om bij elkander te blijven een vesting. God zei- de uiteen gaan, maar de mensch zei neen. Daarom bouwden zij een toren, om be schermd te zijn tegen de vloed. En hoever komt de mensch met zijn werk? God zeide: BESPELING VAN ONZE DUIVEN. Bespeling van duivinnen op weduwschap is thans weer de nieuwste spelmethode. Wij beginnen als met de doffers op weduwschap. Met de eerste vluchten wor den de duivinnen normaal op het nest af gericht en b.v. begin Juni worden de dof fers weggenomen; of nu de één op eieren van 10 of 14 dagen zit en een ander op een jong van 14 dagen, speelt geen rol, het jong laat men haar behouden en van de eieren lopen ze vanzelf af. Na enkele dagen gaan wij ze africhten en bij thuiskomst krijgen ze even bun doffers met broedschaal; over het algemeen zijn duivinnen veel fanatieker als doffers en cje uitslagen zijn dan ook naar evenredigheid. De Vroegste prijzen zijn meestal voor de goede duivinnen. Over enkele jaren zal er weinig anders meer ge speeld worden als met duivinnen op weduwschap. De duivipnen blijven langer goed eten en zij krijgen juist daardoor ge makkelijker hun grootste form te pakken; men verslijt zijn doffers niet vroegtijdig, wat met doffers op weduwschap wel het geval is. Ook behqeft men zich geen zorg te maken over verplichte oefenvlucht, daar men meestal blij zal zijn als ze na een uur vliegen binnen komen. Ook kan men op de tussenvluchten zijn doffers bespelen die in de folière zitten. Men kan dus bij beiden hun sportwaarde toetsen gelijk bij nest duiven. Vooral moet men zorgen, dat de duivinnen 's morgens na de oefenvlucht in hun broedhok worden opgesloten, daar zij anders spoedig met elkaar gaan paren; ook dient men zorg te dragen dat zij uit het gehoor van hun doffers zitten; zij worden dan te driftig en rusten niet voldoende, Men behoeft niet bang te zijn dat een dof fer of duivin op weduwschap zijn prijs zal verzitten bij aankomst; zij stormen naar binnen, wat bij nestduiven nogal eens man keert. Het laat zich verstaan, dat zij op nestduiven altijd een streepje voor hebben, Zelfs al zijn ze nog niet in groote form, immers zij behoeven geen eieren te leggen of jongen op te kweken, dus dat houden zij reeds aan hun lichaam en de gehele week rusten ze, terwijl een nestduif nooit rust heeft. Steeds maarzorgen: of voor eieren, of jongen en nestjagen enz. Ook kan men met de jonge vogels, zo men er hard mee wil spelen, hetzelfde spel uitvoeren, men behoeft ze zelfs niet met eieren te laten komen, dus alleen paren een nestliok met schotel en scheiden, precies als met de ouden, men verslijt ze niet en ze presteren bijna allen schitterend, hetgeen toch ons doel is. K. laat ons hun werk bezien en laat ons hun spraak verwarren. Het weefsel des menschen verdwijnt voor den Almachtige. God ver nietigde het werk hunner handen, door hun spraak te verwarren en dan moeten zij uiteen. Hoe moeilijk is het ook voor ons om ons levensplan vernietigd te zien. Op deze korte, doch mooie inleiding volgde geen bespreking. Gezongen werd Ps. 68 10, waarna een oogenblik werd gepauzeerd, waarin melk werd geschonken. Na de pauze werd door de Zangver. „Sursum Corda" enkele liederen ten ge- hoore gebracht, waarna een reciteerwed- strijd werd gehouden, waaraan werd deel genomen dooT 3 kleine meisjes, 3 knapen en 3 dames, afgewisseld met zang van het koor. Na de tweede pauze, werd door het koor gezongen het Russische Vesperkoor en Dankt, dankt nu allen God. Hierna werd de uitslag bekend gemaakt, van de reciteer- wedstrijd, die gewonnen bleek te zijn dooi de 3 kleine meisjes, waarvan Nelly Knape de eerste prijs, kreeg. De anderen kregen een troostprijsje. Na afloop dankte Ds. de Jong allen die medegewerkt hebben tot het slagen van dezen avond en dat de jeugd, welke niet zijn aangesloten bij een der vereenigingen hun plicht gevoelen, alzoo mee te bouwen aan de eer van Gods koninkrijk. Daarna werd door de vergadering staan de het ,,'k Wil U o God mijn dank be talen" gezongen en sloot ouderling Driesse met dankgebed. Vergezeld van een hele stoet genodigden begaf Min. Mansholt zich 1.1. Donderdag middag 2.30 uur naar het Veiling-gebouw te Brielle, om de grote Beurs op plechtige wijze te openen. De Heer Fonckert, Voorzitter van het Beurscommité riep Zijne Excellentie, voor de officiële opening een welkom toe. Spr. wees op het streven van het Beursbestuur dat tweelijnig was, om de eilanden te wekken uit een roes van vergetelheid en om te komen tot een hechte samenwerking tussen deze eilanden zelve. In dit licht bezien mag de eerste stap in deze richting zeer zeker geslaagd heten. Zijne Excellentie zich hierna tot de aanwezigen richtend, prees het gezond initiatief, in deze moeilijke tijd, hier door het gezamenlijke bedrijfsleven aan de dag gelegd. Hieruit spreekt een kostbaar ver trouwen in de toekomst, een toekomst die men zelf moet veroveren. Velen zullen misschien denken, de Overheid komt met vriendelijke woorden openen en verdwijnt dan weer naar den Haag, waar het bedrijfs leven op alle mogelijke wijzen in zijn ontplooiing wordt belet, die verschillende maatregelen neemt, die lagere prijzen vast stelt enz. Maar de Regering doet dit niet voor haar plezier. Ook voor haar is het geen genoegen deze maatregelen te nemen, maar wij moeten beseffen dat Nederland ontredderd uit de oorlog is gekomen, dat de internationale verhoudingen buitenge woon moeilijk zijn en dat wij slechts met inspanning van alle krachten onze econo mische opbouw kunnen bewerkstelligen. Het zou eenvoudig zijn om de prijzen niet te regelen, de grondstoffen niet te verdelen, het distributiestelsel te laten varen en vrij te laten kopen. Maar dat zou voor velen een kortstondig plezier betekenen en een grote terugslag zou het resultaat zijn. Overheid en bedrijfsleven moeten deze crisis zien te voorkomen. Als wij nagaan hoe -het er in andere landen uitziet mogen we 'zeggen dat wij vrij goed geslaagd zijn. De landbouw staat al óp* een behoorlijk peil, de industrie herstelt zich moeizaam en de arbeidsverhoudingen zijn rustig. Als wij dan alle maatregelen zetten tegenover ons herstel, dan, geloven wij, dat dit niet te duur is gekocht. Wij moeten het alter natief in het oog houden. Als er geen grondstoffen worden aangevoerd kan de industrie en de handel zich niet ontwikke len. Daarvoor is het buitenland nodig. Hieruit vloeit voort dat wij de handel niet kunnen vrijlaten naar eigen inzicht, prijs regelingen en distributiesysteem opheffen. Iedere groep meent hierdoor het ergste getroffen te zijn. De landbouw klaagt, de industrie klaagt, daartegenover staan men sen die nauwelijks kunnen kopen wat ze nodig hebben. Indien wat nu gevoeld wordt als een belemmering, werd losgelaten er Zou geen sprake zijn van een duurzame opbouw. Daarom mag men zich verheugen over het initiatief van Brielle, dat meer dan een plaatselijke betekenis heeft. Voorko men dient, dat industrie en handel zich alleen concentreren in de grote steden, zodat de welvaart van het platteland- weg trekt. Het platteland moet zich kunnen handhaven tegenover de stad dan wordt het evenwicht in onze volkshuishouding bewaard. De gedachte zal in brederkring in Nederland moeten doordringen, moge daarom deze beurs volkomen slagen, een stap zijn in de richting om het gezamenlijke bedrijfsleven op de Zuid-Hollandse eilan den tot bloei te brengen, tot medewerking voor de welvaart van het gehele Neder landse volk. Daarna verwijderde Zijne Excellentie het traditionele lint en bracht een bezoek aan de diverse stands, waarbij hij vooral voor de snufjes op Landbouwgebied leven dige interesse toonde. De stands. Een pennevrucht kan eigenlijk moeilijk weergeven hetgeen er op de Brielse beurs te zien is. Men moet er daarvoor zelf heen. Wij geven dan ook slechts weer op welke stands onze bijzondere aandacht viel. Nog maar net in het Veiligngebouw of men stond voor een Flakkees^tand, die echter helaas de enige Flakkeese stand bleek te zijn. Die stand was van de N.V. Kooman en Co, een naam die ook op het eiland Voorne en Putten geen onbekenden klank heeft en die zich dan ook weer eens te Brielle op het gebied van de landbouw van een zeer goede zijde liet zien. Wel waren er ook nog enige stands die hun belangensfeer diep over Flakkee, hebben uitgebreid, we noemen daarbij de Nederl Handelsmaatschappij, de Centrale Buta- gas, de Rohyp e.a. Flet nut van bankbe drijven, boerenbanken, verzekeringsmaat schappijen en meer dergelijke lichamen was in diverse stands op effectieve wijze weergegeven. Aanlokkelijk waren de reeds van voor de oorlog bekende merkartikelen, Erres, Philips, e.a., helaas nog slechts leverbaar op bestelling. De huisvrouw werd speciaal getrokken door de stand van de klokzeep. Het nieuw, product „Klok- poeder" ter vervanging van zeep trok veler aandacht. Aanwezig waren ook diverse zakenlieden uit den Haag, Rotterdam en Amsterdam, die zich vnl. bewogen op het terrein van lederwaren, parfumerieën ver lichtingsartikelen en kantoorbehoeften. Het zwaartepunt lag wel op het gebied van de landbouw, waarbij de vervolmaakte ma chinale arbeidsvervanging tot uitdrukking kw?tn. Eén der mooiste stands was die van de Firma v. d. Have uit Kapelle-Bieze- linge met zijn verschillend Landbouw- Zaden. In het keurig ingerichte snelbuffci van den Heer Noordijk, zoon_van den Plaatsen bakker, kon de lekkerbek zich naar tevredenheid tegoed doen. t Gerekend naar de korte tijd van voor bereiding en de moeilijkheden waarmede men momenteel te kampen heeft bij de organisatie van tentoonstellingen enz., was het resultaat niet onbevredigend. Of de Beurs beantwoorde aan normale verwach tingen menen we te moeten betwijfelen. Verwondering wekte het, dat bij de opening van de Beurs, die toch een Eilan den-beurs moest zijn voor Landbouw en Industrie, wel de burgemeesters waren uitgenodigd maar geen vooraanstaanden uit de Landbouw en uit de Industrie.

Opbouw | 1947 | | pagina 2