VOOR GOEREE EN OVERFLAKKEE Inecht Een rustige morgen in de Bommelse raadzaal TEN |E&Zn [sje DINSDAG 1 April 1947 Palestina en de Joden N. A. K. V Hulp aan T.B.C.-patiënten 31 Mei volkstelling De F, G. zit niet stil gisteren de Ir zijn bezoek lllende stands nummer. |der bon. destijds aan- loes 57-2B, Iserve is be handel aan- belmoes zon- Irijzen vvaar- Jte mag vvor- er ongeschild lias per liter LD. maakten |2 processen- lichten waren fden in voor- meerendeel bgaan op het ling n.l. 8367 lote hoeveel- genomen, len en peul- 12.690 kg In en 14.665 i Febr. 1947 Lraal Bureau voorloopi- in Februari i) tegen een bn (v.m. 108 erbedrag van aillioen voor fco en choco- |en manufac- pio-artikelen; garens; 3,5 |ten; 2 milli- 1,9 millioen I voor wollen pijn Uw veilig en |en gure maten I gewone eestal in U 'nge IE VELD, Immelsdijk. een OPBOUW Advertentieprijs 12 per Hi HH^^ pp WÊÊf aanzienlijke korting CHRISTELIJK NATIONAAL STREEKBLAD Prijs per kwartaal f 1.50 Losse nummers f 0.15 Tweede jaargang - No. 90 Adres der redactie en Ad ministratie Voorstr. A 239 Postbus 14 Middelharnis Tel. No. 332 Dit blad verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag Commissie van Redactie I Ds W. Anker, W. A. de Bakker, N. v. d, Brugge, A. van Eek, C. Ede waard, Mr. J. J, Groeneveld. Ds. N. de jong, C. P. Kijkuit, C. M. Vogelaar. Onder de vele moeilijke vraagstukken, waarmee heden ten dage het voorheen zo machtige Britse Wereldrijk te kampen heeft, is dat van Palestina wel één der voornaam ste. Het lijkt ten enenmale onmogelijk om voor dat probleem een bevredigende oplos sing te vinden, omdat de verlangens der tegenover elkander staande partijen zó onverenigbaar zijn, dat het wel schijnt, alsof het land van de Bijbel steeds het toneel zal moeten blijven van felle strijd. Er is op de wereld geen ongelukkiger volk dan de Joden. Reeds ongeveer 26 eeuwen ligt het uit eikaar. Het begon in 586 v. Chr., toen Nebucadnezar ze in ballingschap wegvoerde naar Babel. Slechts een deel keerde terug, dat niettemin in Jezus'dagen weer tot een volk was uitge groeid. Bij de verwoesting van Jeruzalem door de Romeinen en de onderdrukking van de Joodse opstand van 132 n. Chr. werd het volk tenslotte in zijn geheel ver strooid. De Joden verloren hun vaderland en werden zwervende en dolende over de aarde. Ze kwamen toen meest in Europa terecht; in Rusland, Polen, Duitsland, Spanje/Roemenië treffen we ze in de Mid deleeuwen aan. Maar ook hier werden ze af en toe hevig vervolgd. In de tijd der Kruistochten werden er door de kruis vaarders velen vermoord. In Rusland kwa men in de 19e eeuw nog meermalen Joden- pogroms voor en ook in andere landen werd in meerdere of mindere mate anti semitisme gevonden. Reeds vóór deze oorlog was het Joodse volk onder vreselijke vervolgingen de eeuwen doorgeworsteld. Geen wonder was het dan ook, dat in het laatst der vorige eeuw een beweging onder hen ontstond, het Zionisme, dat als ideaal stelde de terugkeer van het Joodse volk naar het land hunner vaderen. De moeilijkheid was echter, dat Palestina geen leeg land meer was. In de tijd, dat de Islam opkwam, namen de Arabieren er bezit van, zodat het een Mohammedaans- Arabisch land werd. Onder het bewind der Turkse Sultans, die er eeuwenlang over geregeerd hebben, werd het zeer verwaar loosd. Nochtans zagen de Arabieren met lede ogen de toenemende immigratie van de Joden aan. Woonden er in 1840 nog slechts 12.000 Joden in Palestina - in 1880 nog maar 30.000, dit aantal steeg door de Zionistische actie in 1910 tot 85.000 en het nam ste-ds toe. De eerste wereldoorlog was voor de Joden zeer belangrijk, inzoverre de Engel sen in 1917 Palestina op de Turken ver overden. Weiszman, de voorzitter van de Zionisten-bond. vroeg aan de Engelse regering, Palestina aan het Joodse volk te geven voor een nationaal tehuis. Daarop antwoordde minister Balfour met de be kende verklaring, waarin stond, dat „de Britse regering de vestiging van een nati onaal tehuis in Palestina voor het Joodse volk met een gunstig oog beschouwt en dat streven wilde bevorderen, doch dat geen inbreuk mocht worden gemaakt op de godsdienstige en politieke rechten der niet- Joodse gemeenschappen". Hiermede poog de Engeland de piedewerking der 16 milli oen Joden over de gehele wereld voor zijn oorlogvoering te winnen. Helaas had Enge land een jaar tevoren aan de Arabieren een soortgelijke belofte gedaan, in deze zin, dat Palestina een onafhankelijk Arabisch land zou worden, althans zo legden de Arabieren het uit. Na 1918 is een voortdurende stroom van Joden het land binnengekomen. Toen deze immigratie grote afmetingen ging aanne men, zagen de Arabieren hierin een gevaar voor hun positie en kwamen ze in verzet. Hun aantal blijft vrijwel gelijk, doch dat an vuui| der Joden js van g5 000 in 1910 fot 600<oo0 in 1946 gestegen, zodat het Arabisch element, dat ongeveer 1 millioen zielen sterk is, zich ernstig bedreigd gaat .gevoelen. Daarom is hun eis aan Engeland: algehele J stopzetting der Joodse immigratie, terwijl waarvooj anderzijds de Joden van Engeland eisen, orige jaat jat het jaarlijks contingent, dat toegelaten moetefl wordt, beduidend wordt verhoogd. Zij baseren die eis mede hierop, dat in de jongste oorlog door het Hitler-regime het leven der Joden in grote delen van Europa onmogelijk is geworden. Niet alleen zijn er ongeveer 6 millioen Joden in de concen tratie-kampen en in de gaskamers van Auschwitz omgekomen, maar van de over- IjAN iiddelharnis- welke hun assen vooi Luren vooi aan he DORPS Jen in he :n zdgekeur met ee K. Z.H| LAL. geblevenen is veelal alles weg, zodat ze een nieuw bestaan moeten opbouwen. In Oost en Midden-Europa is dit vanwege het nog steeds heersende anti-semitisme onmogelijk en daarom is de enige oplossing, vooral voor jonge Joden, een toekomst te zoeken in Palestina. Er zwerven nog een half milli oen Joden door Europa, die geen eigen tehuis hebben en voor wie Palestina de beste oplossing biedt. Maar het tragische van het geval is, dat de Arabieren menen, genoeg Joden, eigen lijk al te veel, te hebben moeten toelaten. En Engeland moet met de Arabieren danig rekening houden, want de Arabische Liga, d.i. de bond der Arabische landen onder leiding van Egypte, die een sterk nationa listische politiek drijft, is machtig en Enge land, dat in het Nabije Oosten toch reeds een zeer verzwakte positie heeft, kan de Arabieren niet tegen zich in het harnas jagen. Vandaar de straffe houding der Engelsen tegen de Joodse immigratie, het terughouden van schepen en zelfs het inrichten van een concentratiekamp voor Joden op Cyprus. Als gevolg daarvan zijn de Joden, althans de meest fanatieke onder hen, in een formele opstand tegen de Engel sen, die' de staat van beleg hebben moeten afkondigen. Deze situatie kost Engeland millioenen ponden en daarbij is er geen schijn van kans voor een goede oplossing. Ten einde raad heeft Engeland de hele Palestijnse kwestie nu voor de Verenigde Naties gebracht, die er vermoedelijk even min weg mee zullen weten. Aan de verschillende gemeenteraden op ons eiland werd een verzoek gezonden van het Prov. Bestuurder T.B.C.-bestrijding. Reeds werd dit verzoek door de gemeente Den Bommel ingewilligd, terwijl de Raad van Stellendam het aanhield. In de overige gemeenten moet dit verzoek nog worden behandeld. Het verzoek omvat een zeer groot belang ook voor de Flakkeese bevol king. Het gaat namelijk om de vestiging van een groot districtsconsultatiebureau te Schiedam. Het oude consultatiebureau vol doet niet meer aan de gestelde eisen, vooral ook omdat door bijkomst van een tweede dokter, het bezoek de laatste tijd sterk werd uitgebreid. De Zuid-Hollandse vereniging voor T.B.C,, die de exploitatie .voor 100 verzorgt, heeft nu beslag weten te leggen op 2 Zweese barakken ter waarde van 70.000,Om deze barakken geschikt te maken zal de vereniging nog 20.000, moeten suppleren of bij een Bank met ga rantie opnemen. In het district zijn 28 ge meenten met tezamen 190.000 zielen en aan deze gemeenten nu wordt gevraagd om voor 20.000,garant te zijn, hetgeen neerkomt op een bedrag van 11 ct. per in woner. Uit de vestiging van dit gebouw vloeit voort dat in ruimere mate medische hulp zal kunnen worden geschonken. Ook werd in burgem.kring besloten om ten aanzien van de Volksgezondheid een rapport samen te stellen over de in de toe komst te nemen sociale en economische maatregelen. De ouders zullen van deze zijde worden gewezen op de noodzakelijk inenting tegen pokken en diphterie. In 1945 kwamen in Noord-Holland alleen al 20.000 diphteriegevallen voor, welk aantal gelukkig in '46 afnam. Ieder jaar zal een grootscheepse actie worden ingezet, terwijl per kwartaal gelegenheid zal zijn tot in enting. Men is dan ook van oordeel dat het voor de diverse raadsfracties op Flakkee niet moeilijk zal zijn orn hun standpunt over bovengenoemd verzoek te bepalen. Ook in Middelharnis en Sommelsdijk zal de grote volkstelling van 31 Mei krachtig ter hand worden genomen. Reeds is hier voor een organisatie in het leven geroepen, die voor beide gemeenten resp. 50 en 40 tellers bevat. De gemeentesecretarissen zul len daarbij optreden als telleider. Het gaat in eerste instantie om een gezin- en woning telling, waarover kan gezegd dat de uit komst geen invloed zal geven op belasting, inkwartiering, woningvordering of meer onaangenaamheden. De gezinstelling zal door de gezinshoofden zelf plaats vinden, ofschoon de tellers niet ongenegen zullen Zijn bij eventuele moeilijkheden te helpen. Het telpersoneel zal geheel bestaan uit ambtenaren in Rijksdienst, die dit werk zonder honorarium zullen doen en waar voor dan ook gevraagd wordt, hen in de woningen binnen te laten en met. de nodige onderscheiding te behandelen. De Flakkeese Gemeenschap heeft in een vergadering met diverse polderbesturen in Oóltgensplaat besprekingen gehouden over de toekomstige Provinciale weg die door de Grote Blokpolder, de Kruispolder en de Galatheepolder loopt, eindigende in de Birmaweg die men als resultaat der be sprekingen binnen zeer korte tijd in het gerede hoopt te zien gebracht. Ook heeft de Flakkeese Gemeenschap zich gewend tot het Gemeentebestuur van Rotterdam en aldaar aangedrongen op verbetering van den Schulpweg, d.i. het hobbelige, kromme gevaarlijke eindje weg dat vanaf de Groene Kruisweg aansluiting geeft op Rotterdam. Burgemeester Ktuij ff leidde zijn eerste vergadering Alvorens de vergadering te openen sprak de Burgemeester de hoop uit dat de samen werking en sfeer in de raadzaal prettig zou zijn, waarbij hij de Heren raadsleden uit nodigde hem met hun echtgenoten aan huis te komen bezoeken. Hierna opende hij de vergadering met gebed. De heer Borgdorff was wegens ziekte verhinderd. De notulen worden dan gelezen en onveranderd vast gesteld. Ingekomen stukken: H.M. de'Koningin zond een dankbetui ging voor de gelukwensen ontvangen bij de geboorte van Prinses Marijke. Ged. Staten hebben de verordening hondenbelasting goedgekeurd geretour neerd. De Heer Bakelaar, Vstr. 73, vroeg ver goeding van reisgeld voor zijn zoon die op de Mulo gaat. B. en W. wilden dit verzoek, gezien het inkomen van Bakelaar, afwijzen. De Raad kan zich daar wel mee verenigen, maar zij meende toch dat B. en W. richt lijnen en een bepaald grensgetai in dezer, moest weten. Besloten wordt dit te bezien. Op voorstel van den heer Houthuizen wordt ook het verzoek van Bakelaar tot zo lang aangehouden. Ingevolge schrijven van Ged. Staten Zal aan burgem., secretariaten en overige amb tenaren opnieuw 10loonsverhoging worden toegekend. De raad maakt daar tegen geen bezwaar. Het Prov. Bestuur van de T.B.C.-be- strijding vroeg steun tot vestiging van een groot consultatiebureau op het terrein van het Noulet-ziekenhuis te Schiedam. Ge vraagd werd garant te zijn voor een lening ten bedrage van 11 ct. per inwoner, voor den Bommel dus ongeveer 200, Bij acclamatie wordt dit voorstel aange nomen. Ook het verzoek van Centrum Kraam hulp is aan den Bommel verzonden, met een begeleidend schrijven van den Burge meester van Middelharnis, die deze Stich ting aanprijst. B. en W. meenden dat er voor den Bom mel weinig belang bii deze Stichting is en stelden voor afwijzend te beschikken. De heer Meijer zag Wel wat in deze Een lans gebroken voor de T.B.C.-bestrijding; maar Stich ting Centrum Kraamhulp? Stichting. Zou steun in de toekomst niet mogelijk zijn? B.v. als er meer animo in ons dorp voor komt. De heer Bogerman merkte op dat den Bommel geen behoefte gevoelde aan ge diplomeerde verpleegsters. Ze waren te duur. Weth. Hokke achtte niet uitgesloten dat de gediplomeerden in Middelharnis terecht kwamen. Op het voor: tel werd voorlopig afwijzend beschikt. DE POLITIEVERORDENING onder ging de volgende wijzigingen: a. Paarden zonder geleide zullen niet meer mogen grazen op onafgerasterde wegen of dijken, b. Tijdens het binnenkomen van de veerboot zullen zich geen onbevoegden (reizigers hierbij inbegrepen) op het aan legsteiger mogen bevinden. c. Naast het verbod van leunen tegen ramen, deuren, kozijnen enz., zal ook tegen onnodig in portieken steande jongelui wor den opgetreden. d. Binnen een afstand van 50 m uit de haven zal geen uienafvaJ mogen worden geworpen, daar deze bij lioog water weg spoelen en elders op ongewenste plaatsen weer aandrijven. Weth. Jacobs merkte ten aanzien hiervan op dat de gemeente behoefte heeft aan eer- vuilnisbelt. B. en W. zullen dit vraagstuk nader moeten bezien. De in oprichting zijnde woningbouw vereniging vroeg aan.de raad om twee commissarissen aan te wijzen. B. en W. stellen voor cte Heren Meijer, Mooijaart of Houthuizen. De heer Mooijaart voelt niet voor deze functie, de beide anderen worden bij stem ming gekozen en nemen de benoeming aan. Op verzoek van het Burg. Armbestuur werd 3500,kasgeld verleend. Met de Bank van Nederl. Gemeenten wordt een bankovereenkomst aangegaan voor een lening van 30.000, Gem.-begroting '44 en '46 worden aan een kleine wijziging onderworpen. De gemeentegelden zijn verzekerd tegen Kalme redeneringen over twee verzoeken tot stichting van een kleuterschool 8000,niet verzekerd waren de gelden voor Burgerlijk Armbestuur, waarom werd voorgesteld de gelden te verzekeren tegen 9000,—. GEMEENTEBEGROTING 1947. Nadelig saldo Gew. dienst 15.190, Nadelig saldo Kapit. dienst 855, De commissie brengt rapport uit bij monde van den heer Mooijaart. Gaarne zag zij stappen ondernomen om het presentiegeld op 3,— per raadszitting te krijgen. Voorts heeft het de commissie geërgerd, dat aan den heer Lemkes tot 1952 door de gemeente Den Bommel een wachtgeld bedrag moet worden uitgekeerd van 4.042 per jaar, terwijl hij voor een gereduceerd wachtgeld tot 1963 in aanmerking komt. Zij is van oordeel dat deze man, die. in de kracht van zijn leven is, ander werk kan beginnen, zodat de gemeente Den Bommel wordt ontlast. De Voorz. zei, dat pas weer een schrijven was binnen gekomen om een staat van in lichtingen voor wachtgelders. De heer Bogerman wou spijkers met koppen slaan, terstond de betalingen staken en zien wat er gebeurt. Het is een handige baas die met lanterfanten wat tracht bij te verdienen en voor 1963 niet in betrekking gaat. Beide Wethouders voelen veel voor dit standpunt. Besloten werd hierover nog maals den Minister te schrijven. T.a.v. het wachtgeld voor G. v. d. Boo gert merkt B. en W. op dat deze 8 Maart 65 jaar werd. Toch werd hij op de post vol ledig begroot. Sec. Munters zet deze zaak uiteen, v. d. Boogert viel niet in de pen- sioengrechtigde leeftijd. Door de regle menten ploegend was men tot de conclusie gekomen dat aan v. d. Boogert over een gelijk aantal jaren als in dienstbetrekking geweest, wachtgeld kon worden uitgekeerd, hetgeen zou duren tot en met 1947. Door dezelfde heren werden de rekenin gen van Burgerlijk Armbestuur 1944 en 1945 nagezien. In 1944 was er een nadelig slot van 2524,44. 1945 gaf een batig slot op de

Opbouw | 1947 | | pagina 1