VOOR GOEREE EN OVERFLAKKEE l Behangselpapieren N.V. |en voor |en het stellendam tand rkingen 'ofoor ire 6 volt, AND Arbeidsvraagstukken in den Landbouw Getekend ^MEDITATIE VOOR DEN ZONDAG J Magazijn „De Overkant" A* J» Sitskoorn Rotterdam Zuid, Telef. 73140 Wetenschappelijk Genootschap voor Goeree en Overüakkee Leest in ons blad Dood aan de rat 1 vel het eigen iveohagc :aagd fit seizoen lant (haven [en toestand Jen met een bet geheele |47 tot een 3ommei, adig irkens. I adres STALMEST misch aan- 1521. en Zn. I Melissant. 'is ook lik! U llechts jaren gedrag ren bij Jiand's Botste eens en. jordiger aaf motor, Ir, schakel- ran 200 L, lat. tenK.L.C. |n, geheel vincharget. LHARN1S OPBOUW Advertentieprijs 12 cent per gB WÊm ÜB aanzienlijke korting CHRISTELIJK NATIONAAL STREEKBLAD VRIJDAG 2S Maart 1947 Prijs per kwartaal f 1,50 Losse nummers 0,15 Tweede jaargang - No. 89 Adres der redactie en Ad ministratie Voorstr. A 239 Postbus 14 Middelharms Tel. No. 332 Dit blad verscnijnt iedere Dinsdag en Vrijdag Oommisste pan Redacties Ds W, Anker, W. A. de Bakker, N. v. d, Brugge, A. van Eek, C. Edewaard, Mr. J. J, Groeneveld, Ds. N. de Jong, C. P. Kijkuit, C. M. Vogelaar. Ontegenzeggelijk is het schrikbeeld der werkloosheid van Flakkee, althans voor- loopig, geweken. Was het in het begin der bezetting nog zoo, dat groote groepen jongeren nauwelijks een half jaar werkten, thans kan gezegd worden, dat er bij werk baar weer het geheele jaar arbeid is. Reeds in 1946 bleek het noodig de gedetineerden als oogstcolonne's in te zetten en arbeiders uit Rotterdam bij den oogst in te schakelen. De vooruitzichten voor 1947 zijn weinig beter. Door de lange vorst is er bij de com- missionnairs nog veel werk. De landbou wers zullen allen zoo vlug mogelijk het werk *op de bedrijven doen hervatten. Eenige lichtingen jonge menschen zijn in militairen dienst opgeroepen, waardoor het aantal beschikbare arbeidskrachten nog is afgenomen. Het is bekend, dat veel werk is blijven liggen. Daarnaast is aan het Land- bouwherstelwerk weinig verricht, evenals aan de uitvoering van vrije werkobjecten in Ouddorp. Worden deze objecten niet uitsluitend met overtollige arbeidskrachten bezet, dan zullen deze objecten arbeiders onttrekken aan het gewone landbouwwerk en het tekort nog meer vergrooten. Wanneer daarbij in oogenschouw wordt genomen, dat van gedetineerden geen gebruik kan worden gemaakt, dan is ook dit jaar weder een ernstig tekort te verwachten. Weliswaar mag niet vergeten worden, dat de ernstige regenval het vorig jaar het werk ernstig stagneerde, doch wie kan garandeeren, dat de winter niet vroeger in zal vallen dan in 1946. De gevolgen van het personeelstekort zijn velerlei. Eén dier gevolgen is het terzijde stellen der loonbepalingen, door werk gevers en werknemersorganisaties afgeslo ten. Hier boden werkgevers hoogere loonen en elders eischten werknemers fantastische tarieven. Dit bracht mede, dat onderschei den arbeiders de jarenlang begeerde vaste- of los-vaste dienstverbanden gingen be ëindigen, aangelokt door de tijdelijke hooge loonen der losse arbeiders. Was het seizoen afgeloopen, dan kon men immers met zekerheid in de Overbruggingsuitkeering of in de DUW. worden opgenomen, waardoor ook in de wintermaanden een inkomen ver zekerd was. Was vroeger het totaalinkomen van invloed op het aantal wachtweken voor men Rijksuitkeering kon ontvangen, thans speelde dit geen rol meer. Ongeacht het inkomen volgt bij werkloosheid terstond opname in Overheidszorg. Een en ander is oorzaak, dat weliswaar in vele gezinnen het inkomen hooger is ge weest dan voorheen, doch dat we sociaal gezien een stuk achteruit zijn gegaan. De vakorganisaties, en niet het minst de christeiijke, hebben steeds geijverd voor een rechtspositie en de eer van den arbeider, waarbij men hem zien wilde als volwaardig mensch bij de voortbrenging. Daartoe be hoorde niet alleen de bepaling van loon en arbeidsvoorwaarden, als werktijd, vacantie, verlet, doch vooral wenschte men den ar beider bestaanszekerheid te verschaffen. Zeer terecht wenschte men den arbeider niet te zien als „gebruiksvoorwerp", dat men naar believen kon aanwenden of ter zijde stellen. Het pleit werd gevoerd voor een zoodanige arbeidsverdeeling, dat de arbeider evenals de werkgever het geheele jaar uit het bedrijf kan leven. In die lijn moeten dan ook de „wachtgeldregelingen" worden gezien, die de arbeiders in slappe tijden blijvend aan het bedrijf binden, opdat bij toename van den arbeid de arbeiders voor het bedrijf behouden blijven. Het heeft dan ook onze hartelijke instemming, uit christelijk sociale overweging, dat de Regeering de „Wachtgeldregeling" aan merkelijk wenscht uit te breiden. Om de maatschappij ontbindende trek naar lossen arbeid tegen te gaan, heeft de Minister van Sociale Zaken Drees een be langrijke circulaire den gemeentebesturen doen toekomen. Daarin wordt bepaald, dat arbeiders, die een vast dienstverband heb ben kunnen aangaan, maar een zoodanig dienstyerband hebben geweigerd, bij werk loosheid niet in aanmerking kunnen komen voor een uitkeering ingevolge de overbrug gingsregeling, omdat zij als vrijwillig werk- loozen moeten worden beschouwd. Aan de Directeuren der Arbeidsbureaux is thans opgedragen na te gaan, in hoeverre de vaste dienstverbanden kunnen toenemen. De bedoeling van den Minister is duide lijk, n.l. de vaste kernen der landbouw bedrijven zoo sterk mogelijk uit te breiden, daardoor den arbeiders en de bedrijven meerdere zekerheid te verschaffen, de ar beiders in den winter en de bedrijven in het seizoen. De laatsten zullen dan een werk plan moeten opmaken dat aan een aantal arbeiders het geheele jaar werk biedt. Voor arbeiders en werkgevers geldt dan beiden een opzegtermijn van drie maanden met beroep op het Arbeidsbureau. Wij juichen dit streven van harte toe en zien hier een taak van de organisaties van werkgevers en werknemers, vereenigd in de Stichting van den Landbouw. Zoowel in het bestaande als in het nieuwe mantelcontract komt een bepaling voor, dat de arbeidsovereenkomsten met vaste- en los-vaste arbeiders schriftelijk aangegaan dienen te worden. Het is een maatschappelijk belang wan neer de organisaties van werkgevers haar leden adviseeren zooveel mogelijk vaste dienstverbanden aan te gaan en de organi saties van arbeiders haar leden opwekken de contracten te teekenen. Daarmede komt de mogelijkheid tot be drijfsorganisatie, een wensch sedert jaren, dichterbij en wordt de grondslag gelegd voor een sterkere band tusschen werk gevers, arbeiders en het bedrijf. In de bedrijven kan men dan van een vaste kern opaan, waarmede het dienst verband slechts ééns per jaar kan beëindi gen met een ruime wederzijdsche opzeg gingstermijn. En voorden werkgever èn voor den arbeider ontstaat dan meerdere be staanszekerheid. Ook op Flakkee dient naar een bedrijfs verband gestreefd te worden dat beant woordt aan verhoudingen, die elders reeds lang bestaan. Wanneer de Overheid zich niet langer bereid verklaart werknemers te steunen, die een heel jaar vast werk hadden kunnen krijgen, dan ligt hier een pracht taak voor de samenwerking van organisaties, ge meentebesturen en rijksarbeidsbureau om de onwilligen te leiden tot de gemeen schapsgedachte. Het spreekt vanzelf, dat dan rekening moet worden gehouden met hen, die bij bepaalde werkzaamheden als bieten ver laden, dorschmachine bedienen enz. al jaren betrokken zijn. Flet eigenbelang moet wijken voor het gemeenschapsbelang, het algemeen belang. Zoo bouwen we aan een bedrijfsleven, waar alle bedrijfsgenooten samenwerken. Zoo wordt de grondslag gelegd voor een be- drijfsorde, waarin werkgevers en werk nemers erkennen elkander noodig te heb ben, omdat ze arbeiden aan dezelfde taak: Gods schepping te ontplooien tot heil der menschheid, overeenkomstig de ordinan tiën ons in Zijn Woord gegeven, ook voor het sociale leven. De overeenkomst van Linggadjati heeft deze week op bijzondere wijze in het centrum van de belangstelling gestaan. De Commissie-Generaal heeft Dinsdag, na door de regering daartoe gemachtigd te zijn, de overeenkomst getekend. De over eenkomst van Linggadjati is dus een feit geworden, als men althans van overeenkomst DE RECHTE PLAATS. „Toen werden met Hem twee moordenaars gekruisigd, een ter rech ter- en een ter linkerzijde Matth. 27 38. Zoo hangt dan Jezus aan 't kruis en aan zijn linker- en rechterzijde twee misdadi gers. Jezus in 't midden als de grootste boosdoener. Ja, waarlijk Hij, de Onschuldige was waarlijk de schuldigste van allen, want Hij hing daar beladen met de wereldschuld om haar in de plaats van zijn volk te boeten Jezus maakt scheiding tusschen twee moor denaars. De man ter linkerzijde spot, vloekt en lastert den Christus tot het einde om tenslotte in zijn zonde te sterven. Maar de man ter rechterzijde, o ja, hij doet aan vankelijk ook mee, maar dan keert het blad; hij wordt een gebrokene van hart, die om genade leert roepen en hij ontvangt ook genade. Zoo is 't nu nog: Jezus maakt een scheur dwars door de menschheid heen: ter linkerzijde staan allen, die in hun zonde verloren gaan en ter rechterzijde allen, die door genade in de weg des geloofs behouden worden. De oude Simeon had reeds voor speld, dat Christus tot een val en opstanding zijn zou. Het is "onmogelijk tegenover Christus neutraal te zijn. Zijn kruis is en blijft voor de een een dwaasheid en erger nis, maar voor den ander is het een kracht Gods tot zaligheid. Die scheur loopt door alle eeuwen heen: Kaïn en Abel; Ezau en Jacob zijn er voorbeelden van. Alleen de rechterzijde is de rechte plaats; 't is de kant der boetvaardige zondaren, die smeekend tot den Man van smarten opzien en op Zijn goedertierenheid hopen. Lezer, onder zoek u zelf in deze liidensdagen, of gij de rechte plaats reeds hebt ingenomen. Zeg niet, dat uw misdaad te groot is, dan dat ze vergeven worde; de boetvaardige moor denaar is ter elfder ure zelfs zalig geworden. Nu is 't voor u nog de tijd der genade, daar om: bekeert u, opdat in de dag der dagen Christus u stelle aan zijn rechterzijde, als behoorende tot Zijne schapen en tot u zegge: „Komt, gij gezegende mijns Vaders, beërft 't Koninkrijk, dat u bereid is van de grondlegging der wereld!"... Stad a/'t Haringvl. Ds. J. VINK. kan spreken. Wat is nl. het geval? In December van het vorig jaar is Linggadjati door de 2e kamer aanvaard in een vorm die afweek van het oorspronkelijk ontwerp, door de aanvaarding van de motie Romme. Dit was volgens prof. Romme het werkelijke Linggadjati. Bij de besprekingen van de Commissie-Generaal met de Indonesische delegatie bleek, dat de republiek wel het oorspronkelijke Linggadjati wilde, maar niet het Linggadjati dat gebonden was aan de regeringsverklaringen van 10 en 19 December. Niettegenstaande dat heeft de regering de Commissie-Generaal toch ge machtigd te tekenen. De situatie is nu zo, dat door Nederland en de republiek een overeenkomst is getekend, welke verschil lend wordt uitgelegd. Het is duidelijk dat hieruit vele moeilijkheden kunnen ontstaan. Het is een teken van afglijding van onze democratie, dat de regering tot tekenen besluit - waarmede ze dus ingaat tegen het uitdrukkelijk verlangen van de volksver tegenwoordiging - zonder eerst de volks vertegenwoordiging te raadplegen. Opzet telijk heeft men gewacht deze zaak in de kamer te behandelen tot getekend was en dus de kamer geen kink meer in de kabel kon aanbrengen. Zelfs prof. Romme, tijdens de kamer debatten constaterende dat de regering een andere overeenkomst sloot dan aan de kamer en aan de regering voor ogen stond, stelde de vraag waarom het nodig was de kamer voor een voldongen feit te plaatsen. Ook na het antwoord van minister Jonkman was hij niet bevredigd, evenmin was het hem duidelijk waarom men een aanbod van de republiek aanvaardde, dat een deel van het kamervotum onvervuld liet. Dit verdraagt, - zo zeide hij - zich kwalijk met de juiste verhouding tussen regering en parlement. Toen in Indië de overeenkomst getekend werd, kon de volksvertegenwoordiging over deze tekening, die niet in overeenstemming was met haar besluit, pas haar bezwaar naar voren brengen. Dit riekt naar dictatuur Enorme sorteering behangselpapieren vanaf 90 cent per rol Zuiver wollen tafelkleeden vanaf 28,63 Cocosdeurmatten6,85 1-pers. Stalen Slaapkamer compleet 128,25 Strijenschestraat hoek Polderlaan bij Tramhalte Hillesluis Maandag 24 Maart hield bovengenoemd Genootschap een algemene ledenvergade ring in de kleine zaal van Hotel Meijer, waar als spreker optrad dhr. Dr. Ir. Joh. van Veen uit den Haag, Hoofdingenieur van de Rijks-Waterstaat met het onder werp: De strijd tegen de zee. Voor deze vergadering was de Dijkring uitgenodigd. Spr. verwijlde eerst bij het verleden, waar terpenbouw en bedijking de eerste handelingen waren tegen het voortdurende offensief van de zee. Door het wegslaan van veengrond achter de duinenrij en door het bezwijken van waterkeringen zijn in de loop der eeuwen ongeveer 500.000 ha. verloren gegaan, waarvan heden (buiten de drooglegging van plassen en de Zuider zeewerken) weer ongeveer 350. 000 ha. teruggewonnen zijn. De grootste ramp in de middeleeuwen was het instromen van de Biesbos, waarbij 10.000 mensen omkwamen en die ontstaan was door het afdammen van de Maas, waarvan men de gevolgen niet kon overzien. Voor het heden kunnen we zeggen, dat we de listen van de zee langzaam aan heb ben leren kennen, ofschoon we nog telkens voor verrassingen komen te staan. Zo kregen wij te doen met rijzing van de zee spiegel, klinken van het land, de paalvorm, die alle houten beschoeiingen vernielde, de bedenkelijke gevolgen van het bedijken der rivieren, de verzouting en het verzan den onzer havens. Voor de toekomst hebben wij nu de volgende problemen: 1. de verzouting, die steeds dieper landinwaarts dringt en op het ogenblik het grootste gevaar is, dat ons bedreigt, 2. beperking van het dijk- onderhoud, dat Zeeland b.v. op 3100, per km per jaar komt te staan, 3. opheffing van het zandtekort, nu geen rivierzand meer gebaggerd mag worden met het oog op Ijet zoutgevaar, 4. landaanwinning, wat zeer urgent is, gezien onze snelle be volkingsaanwas en 5. wegverbinding met de vaste wal. De enige oplossing van al deze problemen is: Sluit de kust, zodat de zee uit het land teruggedrongen wordt. Neder land is niet „af", voordat het zoet is en de zee uit het land is. In het noorden kan dat gebeuren door dammen door de Wadden te leggen naar de eilanden, in het zuiden door langzaam terugdringen van de zee van land uit. Als eerste objecten voor de aanval gelden de Dollart, de Wadden en de Bies bos met het veel te brede Hollands Diep. Op deze zeer interessante rede, die met enkele projecties, tekeningen op het zwarte bord en een kaart van Nederland verhel derd werd, volgde nog een levendige discussie. Met een woord van hartelijken dank aan de spreker sloot Dr. Stoel de vergadering

Opbouw | 1947 | | pagina 1