Wat deed en doet «de Stichting van de Landbouw Rede van Ir. Smeenk. Ooltgensplaat. Middeiharnis. Landbouw Publicatie DE WONDERLIJKE AVONTUREN VAN KOPPIE KOPIJ vorige ver- edgekeurd t van zijn ten waren: ster bij ge ven salaris o van 1946 g jaar was nu in kas dit verslag voor zijn erpleegster n van haar nbezoeken mvrouwen 43. Zuige- kraamhulp sterfgeval erden 2814 ewijs hoe ing is. Na een Voorz. ek van Ds. t was. De aarderende oud-voorz. vereniging t, eerst als rz. van de ek, dat van 1 hun stem Brinkman, zodat deze Brinkman an en be- steun aan an het ge- ig gebruik door de Bouman er dt gehoopt d jaar meer lid van de n gekozen e en W. v. eg de heer betreffende rz. deelde heeft te in- aar tot nu angen. Het en tot aan- bericht af- g hoe niet- vergoeding ebruik van p nog even en besluit, ijn en hulp Kruis wel 2 maanden r het te ge- ng de hand Voorz. nog t, vroeg hij, elke mate- na gebruik ders leden pen konden oor de op- ergadering. 9.30 uur st. av. 6 uur n.m. 2 uur ten van de 'e som bij ons mede, middelaars gelingen" r nog geen gekomen, lege op 15 thjnen met loonen en eze houden nemer niet het op 31 op 10 Mei ers rechtens ge van de en worden e met de ies te Dor Wijnstraat ersdijk 21; ven 33; Ge- wijcksplein eraden zich nregelingen en, daar zil overtreding Dinsdag 25 Maart sprak Ir. Smeenk, Secretaris van de afdeling Akkerbouw van de Stichting van de Landbouw, in Hotel Spee te Sommelsdijk voor de Christelijke Boeren- en Tuindersbond over de toekomst van de Landbouw en de taak van de Stichting van de Land bouw. De heer Smeenk begon met een overzicht te geven van de crises van 1880 en 1930. In de dertiger jaren werd het Landbouw crisisfonds opgericht met doel de ontred derde landbouw te steunen. Thans werkt dit fonds nog, maar niet om de producent, maar om de consument te steunen. Aan het levensmiddelenpakket betaalt het Land bouwcrisisfonds na de oorlog 38,per hoofd. Momenteel bedraagt het waarschijn lijk 45,per hoofd. Vervolgens wees spreker op de huidige moeilijkheden in de landbouw. In het buitenland is er veel veranderd. In Amerika is de vleesproductie met 50 in Canada met 70 °o toegenomen. In Engeland is in de oorlogsjaren de landbouw sterk vooruit gegaan, waardoor de exportmogelijkheden ingekrompen zijn. Duitsland, dat voor de oorlog ons belangrijkste afzetgebied was, is kapot. Voor ons land is het een levensbelang dat Duitsland weer op de been geholpen wordt. De Stichting van de Landbouw heeft dit onder de aandacht der regering gebracht, die dit met de grote mogendheden heeft besproken. Bij voortduur zal dit onder de aandacht van de grote vier moeten worden gebracht. Aangezien voor ons land geldt; exporteren of sterven, zal al het mogelijke moeten worden gedaan afzetgebied te vin den. Grote moeilijkheden zullen daarbij overwonnen moeten worden. Dit zijn niet de enigste problemen, die om een oplossing vragen. Ónze landbouw is in de oorlogsjaren achteruit gegaan. Ver nieuwing van vele machines is dringend nodig. Hoewel de regering voldoende de viezen voor de aankoop van nieuwe machi nes beschikbaar stelt, is de aflevering daar van nog zeer beperkt. Door de belahgs- politiek der regering worden grote offers van de boeren geëist. De Stichting van de Landbouw heeft te dien aanzien veel be reikt. Vele millioenen zijn voor de boeren verdiend, evenwel blijft de belastingdruk zwaar. Het tekort aan arbeiders is oorzaak, dat noch werkgever, noch werknemer zich houdt aan de collectieve arbeidscontracten. Door samenwerking met bureau Oogst- voorziening, welke beter is dan voorheen, zou veel kunnen worden bereikt. Niettegen staande dat de productiekosten niet lager geworden zijn, heeft de regering de richt prijzen verlaagd. De protesten van de zijde van de Stichting van de Landbouw hebben niet het gewenste resultaat bereikt. De Directeur-Generaal van de prijzen heeft grote invloed op de regering en deze adviseerde de prijzen niet onbelangrijk lager te stellen, dan ze nu gesteld zijn. Dit durfde hij te adviseren, niettegenstaande hij medegedeeld heeft, dat de prijzen der grondstoffen (machines, kunstmest) zullen stijgen, waardoor dus de productiekosten hoger zullen worden. Het is noodzakelijk reeds nu maatregelen te gaan treffen om een te verwachten crisis te voorkomen. De afdeling Voedselvoor ziening en Landbouw van de Verenigde Naties is bezig door internationaal overleg regelingen te treffen. Twee plannen komen naar voren. Ir. Louwes, die adviseur bij dit lichaam is, heeft een Internationaal Land bouwcrisisfonds voorgesteld, waardoor de overschotten uit de markt genomen kunnen worden en de prijzen kunnen worden ge stabiliseerd. De voorraden, welke men op deze wijze aanlegt, kunnen naar de landen waar honger is, gespuid worden. Amérika stelt een systeem van Vrijhandel voor, waardoor in een land die producten ver bouwd moeten worden, waartoe dat land qua klimaat, ontwikkeling het meest ge- eigend is. Wellicht zal er een compromis tussen die twee gevonden worden. We gaan dus de richting op van Inter nationale geleide economie. De boeren zul len dit zeker niet toejuichen. Men wil het liefst zo spoedig mogelijk van de maat- egelen en van de C.C.D.-ambtenaren af. Het is echter wel duidelijk, dat ook in de toekomst maatregelen zullen moeten wor den getroffen. De belanghebbenden zullen elf die maatregelen moeten treffen en niet le ambtenaren, die veelal niet terzake tundig zijn. Daarom hebben we een orga- lisatie van de boeren, de Stichting van de Landbouw nodig. De Stichting heeft weeërlei taak n.l. advies uitbrengen aan e regering, zoals in de crisisjaren door de tandsorganisaties werd gedaan en het voor schreef, dat de Stichting afgleed tot een strijdorganisatie. De minister zou van de Stichting een verkapt overheidsorgaan wil len maken. Wij wensen echter, dat de Stichting blijft een orgaan van de bedrijfs- genoten in de landbouw, die steeds, al vindt de minister het ook onprettig, op de bres zal staan voor de landbouwbelangen. fbaaiïere'^en"van een bedrijfsorganisatie met s id 'erordenende bevoegdheden. Reeds na een jaar van zijn bestaan kan Stichting terugzien op belangrijke suc- fessen. Steeds wordt gepleit bij de regering k (onderh oor landbouwbelangen. De Minister 10 uur et an Landbouw heeft onlangs nog een boze tief gezonden aan de Stichting, waarin hij J.l. Donderdag kwam de Herv. Ver. Centrale in „Elthato" bijeen om afscheid te nemen van den heer de Weerd, die voor alle verenigingen een grote stuwkracht is geweest en die door zijn populairiteit en aangename persoonlijkheid bij allen zeer was gezien. Deze avond werd geopend door Ds. Sonnenberg. Ds. memoreerde het doel van deze avond die een zeer ongewone zal zijn, nl. afscheid nemen van onze vriend dhr. de Weerd, die een grote plaats in ons verenigingsleven heeft ingenomen. We betreuren zijn heengaan, maar spr. hoopte nochtans, dat de onderlinge band onzer verenigingen niet zou verslappen, maar dat deze ook deze avond bij vernieuwing mag worden verstevigd. De Heere zegene ook deze avond. Kees in 't Veld lid van de J.V. leverde een inleiding over Joh. 10, „De goede Herder". Na de pauze begon het afscheid, waarbij allereerst Laurens Korteweg, secr. van de J.V. het woord tot dhr. de Weerd richtte die hun scheidende Voorz. node zien heengaan. „Dat het U en de Uwen wel mogen' gaan", was de wens van de J.V. Dhr. J. Duim Wzn. sprak namens de Zangver. „Elthato". Deze bad dhr. de Weerd en zijn gezin Gods onmisbaren zegen toe. Veel heeft hij voor de zang ge daan als voorz., plaatsvervangend directeur en werkend lid. Ouderling G. H. L. de Bruin, tweede voorz. van de mannenver., met wien de heer de Weerd meermalen van hart tot hart heeft gesproken, bracht dit over op zijn vereniging, met welke dhr. de Weerd ook zeer vertrouwelijk omging. We zullen Uw stem op onze vergaderingen missen die altijd in het teken stonden van eensgezindheid en gezellig samenzijn. Ds. Sonnenberg sprak als Voorz. namens de Centrale, de Kerk, de Bibliotheek, de grote en kleine Meisjesver. Het is een avond die voor U veelzeggend is, aldus spr.. In een tijd van grote verwarring en afval als deze, is Uw arbeid om de jeugd te brengen onder het licht van Godswoord veelzeggend geweest. Nu gaat gij ons verlaten en ik be grijp, dat Uw gedachten zich vermenig vuldigen, ook van Uw vrouw die nog in het Ziekenhuis verpleegd wordt en die zeer zeker met haar gedachten bij ons is. Het spijt ons in Ooltgensplaat dat U heengaat. Gij moogt het in Oud.Beijerland goed heb ben, maar zo goed als in onze gemeente geloof ik niet. We bidden U echter toe, dat de Heere U lust en kracht moge geven om ook daar verder tegaan met de arbeid waar toe Hij U heeft geroepen. Wees vol goeden moed, want Hij staat aan Uw zijde. Na dit afscheidswoord van Ds., boden Suus v. Hassent en Laurens Korteweg met enkele woorden dhr. de Weerd een prach tige electrische staande schemerlamp aan, namens alle verenigingen. Zij hoopten dat de familie hieronder nog vele aangename uren mochten doorbrengen als blijvende herinnering aan Ooltgensplaat. Dhr. de Weerd nam hierna het woord dat hem erg moeilijk viel. Vroeger sprak hij gemakkelijk maar thans was dit niet zo. Hij begon met te zeggen, dat er geen vereniging was waarmede hij niet in con tact was geweest. Hij dankte daarom ook de afgevaardigden hartelijk voor hun goede woorden. Wat hadden wij altijd een goede verstandhouding, vooral op de mannenver. waar ik altijd vrij kon spreken. De zangver. en de J,V, liggen mij na aan het hart. Hij dankte hartelijk voor het geschenk, waar door hij zeer was getroffen. Ook namens miin vrouw, die zeer tot haar spijt niet aan wezig kon zijn, maar waarvoor ik als remplacant mijn zuster heb medegebracht, mijn zeer welgemeenden dank. Ooltgens plaat is maar enig. Ik ben in verschillende plaatsen geweest en heb veel vergaderingen bijgewoond, maar, daar is maar één Ooltgensplaat. Hier heb ik de beste tijd van mijn leven meegemaakt. Hij hoopte ten slotte, dat, als de leden in de buurt van Oud-Beijerland komen zij zeker even een bezoek bij ons zullen brengen. Het zal ons steeds zeer aangenaam zijn. Nadat dhr. de Weerd voor het laatst het podium van „Elthato" had verlaten, Zong de zang hem toe „Sla d'ogen naar 't gebergte heen" en de volgende twee verzen van deze Psalm. Hierdoor werd hij zicht baar bewogen. Hij dankte de zang recht hartelijk en tevens nog voor het bloemstuk, dat zij bij zijn vrouw in het ziekenhuis hebben laten bezorgen. Na gemeenschap pelijk zingen van Ps. 84 3 sloot Ds. deze avond met gebed. Zoals men misschien weet is dhr. de Weerd benoemd tot hoofd van de Bijz. School voor Chr. Onderwijs te Oud-Beij erland en zal daar D.V. 1 April in functie treden. De Hervormde A.R.-Kiesver. en de A.R.- Kiesver. belegden op Donderdag 20 Maart in „Rehoboth" een praatavond over de gemeentepolitiek. De heer J, Vroegindeweij Jz. opende deze vergadering en wees op de noodzakelijkheid en wenschelijkheid over de gemeentezaken eens met de raadsleden te spreken. Hierna leidde de heer N. v. d. Brugge als voorz. der rechtsche Raadsclub de besprekingen in. Spr. begon te wijzen op de positie der raadsleden, die door een zede lijken band vanwege het beginsel verbonden zijn aan de kiezers. Zij zijn geen uitvoerders van den wil der kiezers. In de raadsfractie wordt een voorbespreking gehouden, doch elk lid is overeenkomstig zijn eed op de grondwet en de wet zelf verantwoordelijk. Daarom is een voortdurend contact me de kiezers noodzakelijk. Spr. behandelde eerst o.a. de algemeene gemeentepolitiek en besprak de wethouders-verkiezing en prees de samenwerking der rechterzijde in één club. Vervolgens werd gesproken over de zelfstandigheid der gemeente, het onder wijs, waarbij in het bijzonder het kleuter onderwijs ter sprake kwam, volksgezond heid en volkshuisvesting, de financiën, de verhouding tot de bedrijven, de aanstelling en de bezoldiging van het gemeente-perso neel, enz. Spr. toetste de houding der raadsfractie aan het bij de verkiezing, uit gegeven beginselprogram en kwam tot de conclusie, dat zij weloverwogen en princi pieel aan de taak van het gemeentebestuur heeft medegewerkt. Door een uiteenzetting van de taak der bestuursorganen in het gemeentelijkbestel werd duidelijk, wat een zware taak de burgemeester, het college van B. en W. en de Raad heeft en spr. wekte op het gebed voor de gemeentelijke overheid niet te vergeten. Wanneer dat gevonden wordt zal ook waardeering naast critiek gevonden wor den en kan in een geest van goede verstand houding gewerkt worden aan het gemeente beleid. Na deze inleiding volgde een buiten gewoon prettige dicsussie, waarbij tal van practische vraagstukken nader konden wor den toegelicht. De heer Witvliet was de tolk der ver gadering, toen hij de raadsleden hartelijk dankte voor hun werk en hoopte dat deze leerzame vergaderingen bij den voortduur zouden gehouden worden. Vanuit de vergadering werd nog eens sterk aangedrongen op de 'stichting van een Chr. Kleuterschool, waarbij dan ge rekend wordt op de toepassing van het beginsel der financieele gelijkstelling. De goed bezochte vergadering werd op de gebruikelijke wijze gesloten. Rijkslandbouwconsulen' voor Noord Zeeland alsmede Goeree en Overflakkee De nog niet geploegde gronden. Bij het begin van de vorstperiode op 14 December 1.1. waren vele boeren nog niet klaar met het op wintervoor ploegen van hun bouwland. Vele landbouwers hebben tijdens de eerste dagen van de vorst gehoopt dat de koude en daarmede de onderbreking van de werkzaamheden slecht korten tijd zou duren. Nu achteraf blijkt, dat het veel en veel langer gevroren heeft, dan wij ver wacht hadden, komen de boeren in het voormalige inundatie gebied voor de be slissing te staan, of zij nog tot het ploegen van hun ongeploegde percelen moeten overgaan. Op normale zware gronden geeft het laat in het voorjaar ploegen reeds aanleiding tot vrijwel onoverkomelijke moeilijkheden en ernstig structuurbederf. Aangezien zijn moet het laat in het voorjaar ploegen de schadelijke gevolgen van het ploegen op de geinundeerde gronden des te ernstiger van de zware gronden zonder meer afge raden worden. Voor de percelen die be hoorlijk schoon de winter ingegaan zijn is dat natuurlijk geen enkel bezwaar. Ook indien het land nog met diepe wagensporen ligt of als er een hol gewas graan, klaver of lucerne op staat verdient het aanbeveling om de zware kleigronden het ploegen achterwege te laten. Door middel van eggen of desnoods door schijveneggen zal het mogelijk zijn een beter zaaibed te maken, dan nadat het land vopraf geploegd wordt. Op de lichte gronden in de geïnundeerde polders heeft de boer evenals onder normale omstandigheden ten opzichte van de voor- jaarsbewerking een veel ruimere keuze. Indien de oppervlakte zandig en slempig is kunnen zich omstandigheden voordoen, dat niet al te diep ploegen voordeel op kan leveren. Door het vermengen van de zandige bovenlaag door de bouwvoor heeft men goede kans de slempigheid gunstig te beïnvloeden. De lichte percelen die geen last hebben van het naar beneden spoelen van de kleideeitjes en de gronden waarvan ver wacht kan worden, dat zij er grof en sin- telig bij komen liggen kunnen beter door middel van eggen, schijveneggen en culti- vatoren zaaiklaar gemaakt worden, dan door middel van ploegen. Bij het Arbeidsbureau te Middelharnis staan ingeschreven als Werkzoekenden; twee timmerlieden en een heerenkapper. Aanvragen te richten tot bovengenoemd bureau. De Directeur, N. VAN DER BRUGGE. Nijdig greep Bas Brom een van de telefoons, die stond te rinkelen. „Ja 1" riep hij kortaf, „wie wilt U spreken Ik kan U niet verstaan, meneer! - Praat U niet zo luid! - Ik zeg: schreeuwt U niet zo, meneer!-Wat Zegt U? Schreeuwt U niet? - U schreeuwt wèl, zeg ik U! - Schreeuw ik zélf? - Meneérü!" En met een smak smeet Bas Brom de telefoon weer neer. Maar direct begon een ander toestel te ratelen. „Ja! Wie? Bent U daar al weer? - Ja meneer, U schreeuwt nog steeds! - Primeur? - Ja, die is hier! Moet U die hebben? - Wat zegt U? - Ik vraag of U meneer Primeur moet spreken? - Dat had U dan ook wel metéén kunnen zeggen!" Bas Brom gaf de telefoon aan Pieter Primeur. „Mooi", zei deze, toen hij de telefoon aan zijn oor hield, „ik komHij stond op uit zijn stoel, plantte zijn pet op zijn hoofd en stapte met zijn grote passen de kamer uit, vlak langs Bas Brom heen, die stomverbaasd naar de achter Pieter Primeur dichtgevallen deur bleef staren en zelfs vergat opnieuw kwaad te worden. Toen ging de deur weer open. Pieter Primeur stak zijn hoofd naar binnen en zei: „O ja, dat is waar ook. Er is weer een bankroof gepleegd. Dat was dat telefoontje. Ik ga er heen". En weg was Pieter Primeur. Bas Brom viel wanhopig in een stoel neer.

Opbouw | 1947 | | pagina 7