Plaatselijk Nieuws I Daarna werd vertoond de film ,,Op de I Bres". Deze film is bedoeld om de leden aan te tonen welk nuttig werk het Ned. I Roode Kruis verricht en overal waar nodig, klaar staat om hulp te bieden en dat dan tevens ook gezien kan worden waar de contributie blijft van de leden en de gelden van de donateurs. Loonregeling MIDDELHARNIS. Men neme er goede nota van, dat de nieuwe cursus aan de Bijz. Scholen niet op 1 Mei maar op 1 April begint. De nieuwe leerlingen worden ook dan reeds verwacht. Als bijzonderheid kan worden ver meld, dat thans tot de Groen van Prinste- rerschool het eerste kind van een oud-leer ling werd ingeschreven. Predikbeurten voor a.s. Zondag. Ned. Herv. Kerk: 10 en 6 u dhr. Vetter. Geref. Kerk: 10 en 6 u. Ds. P. A. Zeilstra. Chr. Ger. Kerk: 10 en 6u. Ds. N. d. Jong. Geref. Gem.: 10 en 6 u. Leesdienst. Woensdagavond liep de 6-jarige R. van Prooijen bij de Gruyter van de West- dijk naar beneden. Hij botste hierbij tegen de luxe-auto van Dr. Parree uit Oude Tonge en werd bewusteloos in de woning van de Gans binnengebracht. Nadat eerste hulp verleend was werd hij met een gebroken been en inwendige kneuzingen naar het ziekenhuis te Dirks- land vervoerd. SOMMELSDIJK. Voor het examen van de Landbouwhuishoudschool slaagden de volgende candidaten: A. v. d. Heuvel (met lof), M. Stoutjesdijk, M. Le-Comte, A. v. Dijk, P. Groenendijk, te Sommelsdijk. W. Groen, C. Camphens, M. Joppe, R. Koppenaal, T. v. d. Waal, L. v. d. Mast, te Middelharnis. D. Verwey, M. Noteboom, J. Looy, L. Breur, A. Slinger, L. Kievit, M. v. Alphen, te Nieuwe Tonge. C. de Vin, D. v. Schelven, te Oude Tonge S. Saarloos, J. d. Uil, te Den Bommel. C. v. d. Hoek, A. v. St. Annaland, te Dirksland. L. Mijnders, te Melissant. I. Struijk te Herkingen. B. v. Oostenbrugge, B. de Goede, te Stellendam., J. Lokker, A. Hoek, J. d. Vries, te Goedereede. D. Bosloper te Ouddorp. Afgewezen 7. STELLENDAM. Dinsdagmiddag werd te Melissant onder grote belangstelling van de zijde van Stellendam ter aarde besteld het stoffelijk overschot van dhr. M. Touw, in leven oud-hoofd der O.L.S. te Stellen dam. Dat genoemd persoon iemand is ge weest van groot aanzien bewees het feit dat verschillende personen uit deze gemeente het woord voerden aan de groeve. Namens de oud-leerlingen sprak dhr. H. Keijzer, dhr. de Jager als Hoofd der O.L.School, dhr. B. C.v. Lenten namens B.Z.O.D. en door dhr. M. van Eesteren namens de zangver. Excelsior. Het behoeft dan ook geen betoog dat gen. persoon nog lang in de herinnering zal blijven voortbestaan bij de burgerij van Stellendam. Kerknieuws: Ned. Herv. Kerk v.m. 10 uur en n.m. 6 uur dhr. Bouman. Ger. Kerk: v.m. 9.30 uur en n.m. 6 uur Ds. Brinkman uit Wassenaar. Dinsdag j.l. werd alhier een leden vergadering gehouden van het Ned. Roode Kruis afd. Stellendam. Dhr. Spee uit Ouddorp opent deze ver gadering en heet allen welkom. Het ver heugde spr. dat het ledental in deze gemeen te zich zo aanzienlijk heeft uitgebreid, dat op aanvrage vergunning is verkregen tot het oprichten van een op zichzelf staande afd. Het voorlopig bestuur bestond uit de heren Dr. Kreling, C. de Jager en L. de Goede. Spr. zegt deze hartelijk dank voor het werk in het afgelopen jaar. Dan worden voorgelezen de Statuten en Huish. Reglement welke worden vast gesteld en aangenomen. Als bestuur werden gekozen de heren Dr. Kreling, C. de Jager, L. de Goede, en de dames Zr. J. Jansen en L. Verhoeve. Vervolgens werden door het bestuur be noemd Mej. P. van Dongen en de heren J. L. van Oostenbrugge en D. Kievit voor het nazien der rekeningen wat éénmaal per jaar moet geschieden. Nadat deze film welke een schitterend beeld gaf van het werk dat door het Ned. Roode Kruis wordt verricht hier zowel als in Indië, met grote aandacht .was gevolgd, sloot dhr. C. de Jager met een kort woord de vergadering. GOEDEREEDE. De Onderlinge Var kensvereniging te Goedereede was door den ambtenaar van den Tuchtrechter te Som melsdijk een geldboete van 1000,op gelegd inzake de Zaaizaad-verordening, voor welk feit genoemde vereniging door den hoofdambtenaar van den Tuchtrechter te 's Gravenhage in hoger beroep is vrijgespro ken. A.s. Zondag zal in de Ned. Herv. Kerk voor de gemeente optreden Ds. van Asch van Sommelsdijk in welke dienst tevens Doopsbediening zal worden gehouden. OUDDORP. De Gebr. Human en Cor Grinwis hebben onderhands te Goedereede aangekocht een vissersscheepje voor de sloop. Het Groene Kruis te Ouddorp ver gadert op Woensdag 2 April 1947, des avonds 7.30 uur in Hotel Spee. Kerknieuws. Ned. Herv. Kerk v.m. 10 uur en 2.30 uur Ds. Zand te Delft. Ger. Kerk v.m. 10 uur en n.m. 2.30 Ds. v. d. Veen. Ger. Gemeente v.m. 10 uur en n.m. 2.30 uur leesdienst. Doopsgez. Gemeente v.m. 10 uur de Heer van Trigt te Abbenbroek. Eau de cologne, shampo, lotion, Sana- togen, ovomaltine, Halitran. Aspirin Ak kertjes, Hoestsiroop, Asthmapoeder. Brieven en oplossingen aan het Bureau van Opbouw. In de linkerbovenhoek: Tante Mar. Klingelend klokje, met een wit rokje, met een hartje geel, men vindt mij in 't voorjaar veel. 't Klingelt zo zachtjes, 't Luidt er zo stil. Als je 't horen wil: Bim - bam! de Lente! de Lente! Tante Mar. Raadsel III, Daar is nu eens een versje waar alleen maar vraagtekens boven staan. Waarover gaat het in 't versje? Dus wat zouden jullie er boven zetten? Raadsel IV. 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10 11. 12. 13. 14. 15. 16. 17. 18. 19. Op de cijfers moet je letters invullen. Het geheel wordt een gezegde, dat gaat over déze maand. 4. 7. 8. 19 is zwart en moet uit de schoorsteen geveegd worden. 6. 12. 14. 10 is een harde korrel iets klei ner dan gort en 't komt uit Indië. 9. 3. 5. 15. 8. 13 zijn beesten, die veel schade aanbrengen, veel eten van de tarwe. Ze zijn groter dan muizen. I. 16. 2. 18. 10 de derde maand, van het jaar. II. 7. 8. 13 ander woord voor kus. 12. 14 bevroren water. 18. 17. 2. 1 als je binnen bent, kijkt je naar buiten door het 4. 7, 8. 9 het stuur van een schip. De oplossingen van verleden week en van nu komen volgende week. En nu nog een verhaal van Lijgje K. uit N. T. Dat komt er van. In de tuin van den dokter stonden vrucht bomen met rijpe appels eraan. Om de tuin stond een vrij hoge muur. En bij die muur- stond één van de bomen. Henk en Cor keken begerig naar de appels. Op een avond toen het al donker begon te worden, ging Henk op Cor zijn schouders staan en klont daarvan op de muur. Hij pakte een dun takje en boog zich voorover, en boog nog een beetje en... plof, daar lag hij in de tuin van den dokter. Hij gaf een gil. De dokter, die in de tuin kamer zat, had de gil gehoord. Hij opende de deur, en stapte de tuin in. Ging naar Henk toe, die wilde opstaan, maar niet kon, want zijn linkerbeen deed zo'n pijn. De dokter nam hem op, bracht hem in de spreekkamer, legde hem op de rustbank en onderzocht zijn been. Het was gebroken. De dokter zette het been en verbond het. De dokter had nog niets gezegd. Nu zei hij: „Je kunt beter bij den dokter appeltjes stelen, dan bij een ander, als je dan een arm of een been breekt kun je dadelijk ge holpen worden. Ik zal een boodschap naar je ouders sturen, dan kunnen ze je komen halen." Een poosje later kwam zijn grote broer hem in een wagen halen. Thuis ontvingen ze hem niet hartelijk. Want het appeltjes stelen kostte hem enige weekjes. En z'n vader moest nog een grote rekening betalen. Lijgje, je vroeg om breipatroontjes in de krant, Weet jij een heleboel breipatronen? In de krant kunnen ze waarschijnlijk niet komen, want daar horen tekeningen bij én die kunnen moeilijk geplaatst worden. Nu, nichten en neven, tot schrijvens. TANTE MAR. NIEUWE TONGE. Kerkdiensten: Ned. Herv. Kerk a.s. Zondag v.m. en n.m. ds. A. v. d. Kooij. De Burgemeester roept vrijwilligers op om mede te werken tot het bestrijden der Ratten. Zij die interesse hebben kun nen dit voor 29 Maart a.s. opgeven ter secretarie. De heer Matse van Hazerswoude sprak een dezer dagen ten gunste der Ned. Herv. J.V. een propagandarede. In de haven te Battenoord werden een dezer dagen enkele schepen kunstmest ge lost. OUDE TONGE. D.V. Maandag 31 Maart '47 hoopt der Herv. Mannenvereni- ging in Jaarvergadering bijeen te komen. De agenda bevat Jaarverslagen en onder werp G. B. door H. Jonker. Na de pauze een 2e onderwerp. Leden zijt allen present. Goeden Vrijdag '47 zal het gemeente secretarie den gehelen dag gesloten zijn. Godsdienstoefeningen Zondag 3; Mrt. Ned. Herv. Kerk: v.m. 9.30 uur en n.m. 6 uur de Heer van Teijlingen. Ger. Gemeente: 2 maal leesdienst. De Paasvacantie der Bijz. School vangt aan 28 Maart '47 en eindigt 8 April '47. Voor het nieuwe leerjaar der Bijz. School zijn 13 leerlingen ingeschreven, welke Woensdag 9 April verwacht worden. In verband met de vacanties zal de Ned. Herv. Zondagsschool 2 weken niet samenkomen en wel 30 Maart '47 en 6 April '47. Zondaö 13 April zullen deze samen komsten weer aanvangen. Onze dorpsgenoten Harry de Bruin en F. van Kempen behaalden het diploma Lagere Landbouwschool. DEN BOMMEL. Zo de Heere wil en wij leven, zal a.s. Zondagmorgen 9.30 uur de bevestiging plaats hebben van Ds. Post- ma van Jaarsveld, door Ds. v. d. Kooij, emer. pred. te Maarsum. Ds. Postma zal dan des n.m. om 2 uur intrede doen in onze gemeente. Beide diensten extra col lecte voor de kosten. Namens kerkeraad en kerkvoogdij wordt beleefd verzocht aan hen die een eigen zit plaats hebben deze vroegtijdig te willen bezetten, met het oog op de plaatsen die vrij blijven, en ieder die een vaste plaats heeft wordt verzocht zoveel mogelijk in te schikken met het oog op de ruimte. We rekenen op aller medewerking. De collecte tijdens de Bidstond voor het gewas heeft opgebracht voor de kerk ruim 300,en voor de Diaconie 85, waarvoor aan de gemeente hartelijk dank wordt gezegd. Kerknieuws. Geref. Kerk: v.m. 10 uur en n.m. 6 uur Ds. den Boer. In beide dien sten collecte voor het Hoger onderwijs. Ouderavond van de Chr. School te Den Bommel, gehouden 14 Maart. De Voorzitter, de heer W. v. Kempen, opent met het laten zingen van Ps. 103 1, waarna hij leest Ps. 103 en voorgaat in gebed In zijn openingsrede zegt hij, dat dit de eerste Ouderavond is sinds de bezetting en wij God moeten dankbaar zijn, dat wij, ondanks de vele ontberingen, toch nog gespaard zijn. Dan geeft hij de leiding over aan het Hoofd der School, de heer J. Visser, die een inleiding houdt over enige algemene punten, als verschillend doel v.h. onderwijs, dat bij het Chr. Onderwijs gebaseerd moet zijn op de H. Schrift zelf, en niet de Staat als hoofddoel moet hebben, zoals in Duits land en Rusland. Dan behandelt hij enkele practische schoolzaken, o.a. dat er nauw contact moet zijn tussen huis en school, de ouders belangstelling moeten hebben voor de schoolzaken van hun kind. Spr. wijst ook op het schoolverzuim, dat in de eerste plaats nadelig is voor 't kind zelf en ook remmend werkt op het onderwijs. In verband met de te openen Kleuter school zegt de inleider, dat, indien zulks nodig mocht zijn, offers gebracht moeten worden, zoals onze voorvaderen zich dik wijs grote offers hebben getroost, en waar van wij nu de vruchten plukken. Hierna pauze met versnaperingen en gemeenschappelijk zingen. Na de pauze bespreking van 't behandel de onderwerp, waaraan door verschillenden werd deelgenomen. Daarna bezichtigen van het werk van de kinderen, waarbij door de ouders veel belangstelling werd getoond. Na nog enkele gemeenschappelijk gezon gen liederen spreekt de Voorzitter een slotwoord, waarna de heer Visser laat zin gen Ps. 75 1 en eindigt met dankzegging. STAD A. 'T HARINGVLIET. Leden vergadering „Het Groene Kruis". De waarnemend Voorz. J. Trommel Ez. opent de vergadering en heette alle aanwezigen welkom, waarna de notulen der vorige ver gadering na lezing werden goedgekeurd De Penningm. bracht verslag uit van zijn beheerde financiën. De inkomsten waren: aan contributie hulp van de zuster bij ge boorten enz. 2105,Uitgaven salaris zuster enz. 1878,Een saldo van 1946 9an 2275,Kassaldo vorig jaar was 2297,01, zodat de vereniging nu in kas heeft 2524,01. Na lezing van dit verslag dankt de Voorz. de Penningm. voor zijn goed beheer en krijgt de wijkverpleegster gelegenheid verslag uit te brengen van haar werkzaamheden. Het aantal ziekenbezoeken bedroeg 1988. Bezoeken kraamvrouwen 366. Bezoeken T.B.C.-patiënten 43. Zuige- lingenbezoek 386. 26 maal werd kraamhulp verleend en 5 maal geholpen bij sterfgeval len. Zodat in totaal afgelegd werden 2814 bezoeken. Wel een duidelijk bewijs hoe nodig en nuttig de wijkverpleging is. Na dit verslag was de verkiezing van een Voorz. aan de orde daar door het vertrek van Ds. v. d. Hoorn deze plaats vacant was. De wn. Voorz. sprak nog enkele waarderende woorden over de niet aanwezige oud-voorz. en dankte hem nog namens de vereniging voor alles wat hij gedaan heeft, eerst als Secr. en het laatste jaar als Voorz. van de vereniging. Na de stemming bleek, dat van de 46 uitgebrachte stemmen er 41 hun stem uitgebracht hadden op den heer Brinkman, burgemeester dezer gemeente, zodat deze gekozen was als Voorz. De heer Brinkman nam gaarne deze benoeming aan en be loofde zijn volle medewerking en steun aan de vereniging. Aangezien er van het ge houden zuigelingenbureau weinig gebruik gemaakt wordt, hoofdzakelijk door de weersomstandigheden, kon Dr. Bouman er weinig over mededelen en wordt gehoopt op meer animo, Zodat er volgend jaar meer over gesproken kan worden. Als lid van de Commissie van controle werden gekozen de heren J. Visser, W. v. Damme en W. v. d. Valk. Bij de rondvraag vroeg de heer Goumare enkele inlichtingen betreffende stichting Kraamhulp. De Voorz. deelde mede dat het Bestuur besloten heeft te in formeren aan deze stichting, maar tot nu toe was er nog geen bericht ontvangen. Het Bestuur is echter niet ongenegen tot aan sluiting maar eerst moet nader bericht af gewacht worden. De heer van Rumpt vroeg nog hoe niet- leden geholpen worden en welke vergoeding deze moeten betalen voor gebruik van materiaal. De Secr. leest daarop nog even voor het verleden jaar aangenomen besluit, waarin diegenen die geen lid zijn en hulp nodig hebben van het Groene Kruis wel lid kunnen worden, maar dan 2 maanden vergoeding moeten betalen voor het te ge bruiken materiaal, waaraan streng de hand zal worden gehouden. Nadat de Voorz. nog enkele vragen heeft beantwoordt, vroeg hij, namens de zuster, of de leden, welke mate riaal gebruikt hadden, dit direct na gebruik terug wilden brengen daar anders leden die het nodig hadden niet geholpen konden worden. Met een woord van dank voor de op komst sloot de Voorz. dan de vergadering. Kerknieuws. Herv. Kerk v.m. 9.30 uur Ds. Vink en 's av. 6 uur leesdienst. Geref. Kerk v.m. 9.30 en 's av. 6 uur Ds. Kaptein van Amsterdam. Geref. Gemeente v.m. 9.30, n.m. 2 uur en 's avonds 6 uur leesdienst. De vrijwillige contribuanten van de vereniging Pro Rege hebben de som bii elkaar gebracht van 230, Van bevoegde zijde deelt men ons mede, dat door het College van Rijksbemiddelaars voor bijna alle bedrijven „loonregelingen" zijn vastgesteld. Voor de bedrijven, waarvoor nog geen loonregelingen zijn tot stand gekomen, gelden de door genoemd College op 15 October 1945 vastgestelde „richtlijnen met betrekking tot de regeling van loonen en andere arbeidsvoorwaarden". Deze houden in, dat het loon van een werknemer niet mag uitgaan boven 115 van het op 31 October 1942 of 125 van het op 10 Mei 1940 voor soortgelijke werknemers rechtens geldende loon. Nadere inlichtingen en inzage van dc betreffende loonregelingen kunnen worden verkregen ten kantore van de met dc controle daarop belaste Instanties te Dor drecht, t.w.: Raad van Arbeid, Wijnstraat 93; Arbeids Inspectie, Brouwersdijk 21; Prijsbeheersching, Wolwevershaven 33; Ge westelijk Arbeidsbureau, Beverwijcksplein Den werkgevers wordt aangeraden zich stipt te houden aan de in de loonregelingen en richtlijnen vastgestelde loonen, daar zü zich anders schuldig maken aan overtreding van het Buitengewoon Besluit Arbeids verhoudingen 1945 en derhalve strafbaar zijn. MIDDELHARNIS Kerknieuws Geref. Kerk (onderh art. 31 K. O.) 's morgens 10 uur en 's middags 5 uur. te In ziening Naties regeling naar vor lichaam bouwcri: overscho worden stabilisee deze wij: waar hor stelt een waardoor bouwd qua klim eigend tussen We ga: nationale len dit ze liefst zo regelen e Het is ecl toekomst den getro zelf die de arnbte kundig zij uisatie var Landbouw tweeërlei de regerin; standsorga bereiden ferordener Reeds de Stichtir cessen. Ste voor de J"an Landbi brief gezon

Opbouw | 1947 | | pagina 6