Bezoekt de BEURS te BRIELLE op 27, 28 en 29 Maart 1947 Ouderavond Distributienieuws* Betreft ingezonden stukken* Abonneert II op dit bladl een werkpaard 120 musterds Eigenheimer poters DE WONDERLIJKE AVONTUREN VAN KOFFIE KOPIJ uur speelt egen N.T. onderwij- f. Grond- in gelijke School te des n.m. ijn vertrek eidswoord derling de en Kalle Landbou- wagen en den. Won- geval ixet nder per- plichtigen md om te het corps pril en M. Mariniers Mannetje rinwis te pt, terwijl Maart a.s. ter alhier ecteur der 6e en 7e Igende ter ijdens de issers uit dorp oog- ruil te vis- het Goe- t het doel eden voor tspruiten- e komen, zake nog zodat de naar nor- mogelijk "hting van chter op- icieel haar dienen de 'en dat op rij-inspec- rden toe- z.g. limiet Rockanje lijkgat op 'et gerech- toegestaan. Kruis al- a.s. in de en leden- at met de eel is ver- 5000,—. jn vissers- r Tholen n en Dit Stenogra den Pen- dat in de rv. (Ger.) e hier was en Herv. 'ertrokken garnalen- oude en drukken ten van ereniging Mrt. '47, dering be- van de op ershoek te Z. opende n hartelijk egenen die aanwezig t doel der tellendam practische h in hun Het doel e centrale erdam op tegen de e markten n voeder onnen bjj Vervol- erleveran' n leveren, er zetten 1 ter con- Punt 3. Bij ziekte der biggen moet het bestuur hiervan in kennis worden gesteld. Deze waarschuwt de veeerts met wie ze een contract kan afsluiten. Is genezing niet meer mogelijk, dan wordt het zieke dier door de vereniging overgenomen en krijgt het lid vergoeding, zo mogelijk in de vorm van een ander varken of geld. Dit geldt ook bij sterfte. Punt 4. De algemene behartiging van alle belangen van de leden bij de hogere instan ties, zoals P.B.H. en P.N.C. door bemidde ling van bestuur en hoofdbestuur. Volgens de heer Klink zijn er verschillende ver enigingen op het eiland, die steeds met groot succes functionneren. Van elke ver eniging is een bestuurslid vertegenwoordigd in het hoofdbestuur. Punt 5. Vervolgens leest de heer KI. Meijer Wzn. de artikelen van de vereniging voor, waarna deze in bespreking van de vergadering komen. De heer KL Grinwis wil graag dat het inleggeld wordt berekend per big. Tevens vaste contributie van 1, ten slotte en bedrag van 3,per ver zekerd dier. Na enige discussie wordt be sloten het inleggeld op een bepaald bedrag te stellen per varken. Verder wenst Grinwis de leden niet de verplichting op te leggen hun dieren te verzekeren, dit is vrij. Dit vindt ook zijn goedkeuring, maar men met alle dieren op het bedrijf verzekeren of geen. Wegens gevorderde tijd wordt de vergadering onder dank aan allen voor deze avond gesloten. Er werd besloten zoo vlug mogelijk op een Zaterdagavond leden vergadering te houden. Er gaven zich 40 leden op. Het Bestuur: D. BREEN Kz. KL. MEIJER Wz. KL. GRINWIS Jz. C. LODDER Johz. JAC. VLIETLAND Jz. KRIJN HAMEETEMAN Cz. CORN. GRINWIS Cz. NIEUWE TONGE. Rekening en ver antwoording over het dienstjaar 1946 der Ned. Herv. Kerk ligt vanaf Maandag 24 Maart t/m 31 Maart ter inzage bij den kerkehjken ontvanger. Aan nagiften voor de bidstond voor het gewas werd in de Ned. Herv. Kerk nog een bedrag ontvangen van rond 46, Aan A. J. Timmer werd vergunning verleend tot het bouwen van een stenen schuur achter zijn woning. Aan belanghebbenden wordt ter ken nis gebracht, dat verzoeken om schadeloos stelling voor Vuurwapenen welke zijn in geleverd, gericht dienen te worden aan de afd. Defensieschade van het Dep. van Fi nanciën te Den Haag. Het enkele dagen geleden aangespoel de lijk nabij Battenoord, waarvan de iden titeit niet kon worden vastgesteld, werd een dezer dagen op de Algem. Begraafplaats ter aarde besteld. Oud-Burgemeester R. Sterk zal, naar wij van bevoegde zijde vernemen, Donder dag 27 Maart a.s. in zijn nieuwe gemeente Giessen-Nieuwkerk geïnstalleerd worden. Na het vertrek van Burgemeester Sterk treedt als waarn. Gemeentesecreraris op dhr. G. A. v. d. Wende. H. v. d. Ochtend werd een dezer dagen opgenomen in het ooglijdersgesticht te Rotterdam. Jan Dekker behaalde een dezer dagen het diploma aan de lagere landbouwschool te Rotterdam. Na een lange periode van rust wegens de vorst, kwam er weer leven in de haven te Battenoord. Er werden verleden week enkele schepen vlas verladen. De collecte ter bestrijding der T.B.C., uitgaande van het C.N.V., bracht 185, op. OUDE TONGE. Onze dorpsgenoot dhr. W. de Korte Szn., ontving een benoe ming tot commies der belastingen, met als standplaats Rotterdam. Woensdag 26 Mrt. a.s. hoopt de A.R.- kiesvereniging in jaarvergadering bijeen te somen. De agenda bevat jaarverslagen, bestuursverkiezing en een referaat: „Mo narchie of Republiek" Woensdag 26 Mrt. a.s. n.m. van 2 tot 1 uur, tenhuize van Dr. Voogd kosteloze ö- of herinenting voor kinderen van 3 m. öt 2 jaar. a.s. Vrijdag, 28 Mrt., 's avonds 6 u. hoopt Ds. Bel voor de Ger. Gem. te ude Tonge voor te gaan in het kerk- gebouwtje aan de Achterweg, waar dan enkele leden Belijdenis des Geloofs wensen af te leggen. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Donderdagavond a.s., 6.30 uur hoopt voor de Ger. Gem. voor te gaan Ds. Bel vanDirksland. Ned. Herv. School te Stellendam De voorz. dhr. Bouman opende de bijeenkomst met het laten zingen van Ps. 66 6, ging voor in gebed en las ver volgens Deut. 4 1-11. In zijn openings woord sprak de voorz. er zijn blijdschap over uit, dat thans voor de eerste maal na den oorlog weer ouderavond gehouden kon worden en dat van personeel en kin deren niemand door oorlogsgeweld is om gekomen. Dankbaarheid vervulde spr. ook dat door benoeming van dhr. Neels het personeel thans weer voltallig is. Vervolgens sprak de voorz. nog een enkel woord naar aanleiding van Deut. 4 9. Hij deed uit komen, dat het in dezen tijd van verwate ring meer dan ooit nodig is, om 's Heeren Woord uit te dragen onder de jeugd. Spr. wekte dan ook de ouders op, veel belangstelling te tonen voor de school en haar ook in het gebed den Heere op te dragen. Thans was het woord aan dhr. Neels voor het houden van een referaat over: Herinneringen van een schoolmeester. Na .een korte inleiding las spr. enige frag menten voor uit: Jeugdherinneringen, ge schreven door de bekende paedogoog Jan Ligthart, Dit boek is een proeve van echte practische spoedkunde, waarmee ouders en onderwijzers hun voordeel kunnen doen. Hoeveel leed wordt er in het kinderleven vaak veroorzaakt door het ontactisch op treden van opvoeders tegenover de ge breken en karakterfouten der kinderen. Na dit referaat werden door enkele leer lingen der school opstellen voorgelezen over Bijbelse onderwerpen, terwijl ook de luim niet ontbrak in de vorm van een opstel over: het schoolreisje van het vorige jaar. Een en ander viel kennelijk bij de aanwezigen zeer in de smaak. Voor de pauze werd nog gezongen Ps. 119 3, Onder dit zingen was er collecte en daarna zorgden enige dames voor koffie, thee en koek. Na de pauze was het woord aan het hoofd der school om verschillende zaken te bespreken betreffende het schopl-leven. O.a. releveert hij, hoe tengevolge van her haalde evacuatie, razzia, brandstofgebrek, enz. de gang van het onderwijs ernstig werd verstoord. Ook in het afgelopen jaar werd het onderwijs sterk gehandicapt door dat bij gebrek aan een derde leerkracht vooral het onderwijs in de lagere klassen niet geheel tot zijn recht kon komen. Spr. stond ook stil bij het verzets-werk van het Chr. onderwijs. Ere aan de besturen en onderwijzers, die vaak met inzet van hun leven pal stonden tegenover de pogingen van den bezetter om onze Chr. Scholen te nazificeren; helaas verloren hierbij 60 Chr.-onderwijzers het leven. Daarna handelde spr. over het achtste leerjaar, dat bij ouders noch onderwijzers veel populairiteit kon verwerven; een wets ontwerp is in voorbereiding om het in de toekomst facultatief te stellen. Dhr. v. Eek drong er bij de ouders op aan om het schoolverzuim tot het allernoodzakelijkste te beperken, om moeilijkheden voor ouders en schoolhoofd te vermijden. Spr. herdacht ook, dat gedurende de afgelopen jaren een tweetal leerlingen der school ons door den dood ontvielen. De laatste spr. voor deze avond was dhr. A. Dekker, die een en ander vertelde over: Het school-leven in vroeger dagen. Duide lijk liet spr. uitkomen, dat vergeleken met de tegenwoordige positie van de onder wijzers deze in vroeger dagen veel te wen sen overliet. Aan de opleiding werd weinig zorg besteed. Het ambt van onderwijzer werd doorgaans uit gunst geschonken. Aan ontwikkeling werd weinig waarde gehecht; wie over een daverende stem beschikte had meestal de voorkeur, temeer omdat het onderwijzersschap als regel gecombineerd was met het ambt van voorzanger. Mede in verband met de slechte' salariering moest de ouderwijzer vaak allerlei beroepen naast zijn eigenlijke ambt uitoefenen. Toch was de invloed van de onderwijzer ook buiten de school vrij groot, zijn gezag over de leer lingen was vrijwel onbeperkt. Helaas werd hiervan vaak misbruik gemaakt. De school- strafïen waren vaak zeer wreed: plak en roe, behoorden tot de meest gebruikelijke tuchtmiddelen; de wijze van straffen gaf vaak aanleiding tot willekeur. De inrichting van de schoolgebouwen in vroeger dagen voldeed zelfs met aan de ader bescheidendste eisen. De onderwijsmethoden waren zeer pri mitief en waren er allerminst op ingericht de belangstelling der kinderen op te wek ken; de leerstof was vaak droog en onkin derlijk. Geen wonder dan ook dat mede daardoor ook de handhaving van de school orde veel moeilijkheden meebracht; en het er vaak lawaaierig naar toeging. Dankbaarheid moet ons daarom ver vullen, aldus besloot spr. dat onze kinderen thans onderwijs mogen ontvangen van goed opgeleide onderwijzers. Moge dat onderwijs onder 's Heeren zegen dienen niet alleen tot de verstandelijke, maar ook tot de gees telijke vorming onzer kinderen; tot hun tijdelijk en eeuwig welzijn. Na een kort slotwoord van de voorz. werd de bijeenkomst na het zingen van Ps. 72 11, met dankgebed gesloten. DISTRIBUTIENIEUWS OQLTGENS- PLAAT. De Leider van de Distributiedienst Ooit gensplaat maakt bekend, dat de inlevering van Naamlijsten voor Toeslag Bijz. arbeid voor de 5de en 6de periode kan plaats heb ben als volgt: Ooltgensplaat op Donderdag 27 Maart a.s. van 2 tot 4 uur. Oude Tonge op Maandag 31 Maart a.s. van 9 tot 11 uur. Den Bommel op Dinsdag 1 April a.s. van 9 tot 11 uur. Voor de inname moet ook de stamkaart, zowel van werkgever als werknemer, als mede de oude naamlijst worden mede gebracht. De Leider van de Distributiedienst Ooltgensplaat maakt bekend dat de uitrei banden aan personen die volgens de voor schriften hiervoor in aanmerking komen, zal plaats hebben als volgt: Ooltgensplaat op Vrijdag 11 April a.s. van 9 tot 10 uur. Oude Tonge op Vrijdag 11 April a.S. van 9 tot 10 uur. Den Bommel op Vrijdag 11 April a.s. van 9 tot 10 uur. Voor deze uitreiking moet de stamkaart worden medegebracht. In de maand April zullen geen aanvraag formulieren voor textiel worden verstrekt. Distributiekring OUDDORP Z.-H. Bijzonderen Arbeid, De Leider van de Distributiekring Oud dorp Z.-H. maakt bekend, dat de aanvragen ter verkrijging van Toeslagkaarten voor de 5e en 6e periode ingediend kunnen worden vanaf heden tot 4 April 1947. De werk gevers dienen de stamkaarten van de werk nemers te overleggen. Uitreiking Bonkaarten 705. De uitreiking aan niet-zelfverzorgers en eventueel nog zelfverzorgers zal plaats heb ben te Ouddorp op 28 Maart 1947 van 9-12 en van 2-4 uur. Medegebracht moet worden de Bonkaart 703 waarop links bovenaan de inwisselingsbon voorkomt. Aan het verzoek van den dpi. militair uit Indië, om een ingezonden stuk te plaat sen kunnen wij niet voldoen, omdat de schrijver ons zijn naam niet noemt. TE KOOP 4 jaar. Zeer geschikt om alleen te werken. D. DE VOS. Stoofstraat, Oude Tonge. TE KOOP en eenige hectoliters vorstvrije goedgekeurde Jb. VEROLME Az. Molendijk A160 Nieuwe Tonge Inmiddels heerste er opwinding in het gebouw van Bas Brom's Blad. De krant stond vol over de tweede bankroof, maar Bas Brom was lang niet in zijn nopjes. Integendeel, hij was wild van woede. En de arme Pieter Primeur kreeg de wind van voren. Pieter lag in een van de grote stoelen en luisterde naar de woede uitbarsting van zijn hoofdredacteur. „Je moest je schamen, Pieter Primeur!" zei Bas Brom, „twee bankovervallen op één dag! En jij kunt niet eens de daders vinden! Wat doet de politie? Niets! Wat doe jij? Niets! Jij vraagt vrij! Jij wilt vanavond vrij en morgen vrij omdat je tante jarig is! Terwijl er vlak voor je neus twee banken leeg geroofd worden, vraag jij vrijJe moest je schamen! En Koppie? Waar is Koppie? Dat kleine mannetje was de hele bende al op het spoor, wat ik je brom..En nou hebben ze hem te pakken! En jij vraagt vrij! Ik zal je wat ver tellen! Als jij morgen die hele bende niet ontmaskerd hebt, kun je wel gaan! Voor goed! Ontslag kun je krijgen

Opbouw | 1947 | | pagina 3