Ook STELLENDAM gaat woningen bouwen. In ons blad Voor ieder wat Plaatselijk Nieuws De onbevoegde leerkracht Steun aan de vissers! De rondvraag terug? De gemeenteraad van Stellendam ver gaderde Vrijdagavond onder leiding van wnd. burgemeester Vogelaar. Afwezig we gens ziekte was de heer Blok. Na opening op de gebruikelijke wijze volgde voorlezing der notulen. Daarna kwamen de ingekomen stukken in behandeling. De raad van Nieuw- Beijerland verzocht adhaesie te betuigen aan de plannen voor een brug over het Spui. Dit, in verband met een brug voor Flakkee. De brug zou moeten komen in de plaats van het veer Nieuw-Beijerland-Hekelingen. De voorz. zei dat B. en W. van oordeel waren, dat nog niemand weet waar de bruggen komen. Het College wilde het verzoek voor kennisgeving aannemen. De heer Mijnders meende, dat de brug-com- missie dit maar moet bezien. De raad ging accoord met het voorstel van B. en W. Voor het bekende verzoek van Stichting Centrum Kraamhulp voelden B. en W. niet veel. De bevolking wil niet aan ge diplomeerden, niet gediplomeerden hebben volop werk, de enige gediplomeerde heeft niets te doen. In dit verband wees de heer Riemens op het ontbreken van een plaatselijke arts. De voorz. zei, dat het mogelijke gedaan is om deze te behouden. In besloten zitting wilde hij hier meer van zeggen. Het provinciaal bestuur van de T.B.C. bestrijding verzocht subsidie voor de bouw van een consultatie-bureau en van barakken. Dit zou tezamen J 20.000 kosten. Dit consultatie-bureau is bestemd voor 28 gemeenten met meer dan 100.000 inwoners. Gevraagd werd om principiële medewer king door deelname in een lening a 11 ets per inwoner. B. en W. wilden dit stuk voor kennisgeving aannemen. Bijanderen kon ook worden geleend. De heer Mijnders vond deze zaak wel belangrijk. De voorz. wou het wel aanhou den tot de zienswijze der andere Flak- keese raden bekend was. Hiermee ging de raad accoord. Het verzoek van den heer A. de Jager tot ontheffing van schoolgeld werd afge wezen. Deze was aangeslagen overeenkom stig belasting gegevens. Aan dezelfde pers. werd 25,toegekend als tegemoetko ming voor reiskosten van een leerplichtig kind. Idem voor den heer A. Kalle. Een schrijven over een overeenkomst tussen Rijk, Provincie en Gemeente over onder houd der haven, werd tot besloten zitting aangehouden. Ingevolge verzoek van Ged. Staten werden in de verordening honden belasting enige wijzigingen gebracht. B. en W. stelden dan voor om j 230.000 beschik baar te stellen voor het verkrijgen van grond en het uitvoeren van de bouw van 22 gemeente-woningen, waartoe reeds eer der was besloten. De eerste aanbesteding zou over 11 woningen lopen. De heer Mijnders wilde met minder woningen be ginnen om alzo op te schieten. Ook waren ingekomen de schetsplannen der woningen. De voolz. zei, dat men zal moeten wachten op onteigening enz., maar de heer Mijnders wees er op, dat er plaatsen genoeg zijn waar men niet behoeft te onteigenen. Aan de Bijz. School werden voorschot ten toegekend van resp. 1302,88 en 728,08. B. en W. stelden voor om subsidie te verlenen aan de oudercommissie der Bespeling van onze duiven. (2) Weduwschapspel is bij uitnemendheid het spel voor kleinere liefhebbers; de vluch ten beginnen dit jaar half Mei en dat is juist een geschikte tijd om ze op te leren. Sommigen laten de doffers broeden en nemen de duivin weg, anderen laten de doffers op een jong van 14 dagen alleen; het is alles goed, als men ze maar zo kalm mogelijk houdt. Wij beginnen met opleer- vluchten van ±.5 krn. Bij thuiskomst vinden zij hun duivin in hun nesthok; zon der ze te laten trappen worden de duivin- nen na een paar minuten weggehaald. Zo gaan wij door tot de doffers bij thuiskomst bijna dadelijk in hun broedschaal gaan lig gen en aan hun duivin gaan roepen; dan mag men veronderstellen dat zij het be grijpen. Daarna kan men ze minstens 6 tot 7 weken bespelen en in een forme en con ditie houden als geen enkele nestduif bijna ooit te krijgen is. Het voordeel is dat als men b.v. met 6 weduwdoffers speelt, die het begrijpen, men ze wekelijks ook met een gerust hart kan poulen, wat bij nest duiven toch nog wel eens met een vraag teken moet. Met de vluchten wordt na aankomst, de duivin meest 1 a 2 uren bij haar doffer gelaten. Daarna een bad geven en de andere dag beginnen wij weer met de doffers te O.L. School voor een .onbevoegde onder wijzeres, die doop het tekort aan leer krachten in dienst genomen moest worden. De voorz. wees erop dat dit ook in andere gemeenten geschiedt. De heer Riemens merkte op dat de Bijz. Scholen er ook voor in aanmerking moeten komen. De voorz. was dit ook van oordeel maar van die school-besturen was er nog geen verzoek. De heer Verbiest zei dat voor deze scholen het vraagstuk nog niet zo urgent was, maar de heer Riemens wees op het gebrek aan een vakonderwijzeres bij deze scholen. De heer Hoek zei dat het gaat over subsidie en niet over bezoldiging, terwijl juffrouw de Jager al in dienst was, toen B. en W. er volgens spreker nog niet van wisten. De voorz. ontkende dit laatste; er was ook al een advies aan de inspecteur bij het L. O. Overigens geldt het een tijdelijke maatregel; mijnheer de Jager heeft zelfs al woonruimte voor een leerkracht beschikbaar gesteld. Spr. vond het verbinden van de voorwaarde aan het voorstel geen bezwaar, maar de heer Verbiest was het daarmede niet eens. De heer v. Seters handhaafde zijn voorstel. De heer Mijnders vond het van belang voor hoeveel leerkrachten de onderwijzeres komt te staan. De heer Verbiest wilde geval voor geval behandelen. B. en W. wijzigden hun voorstel en brachten dit op de voet van de heer v. Seters. Nog meer verward raakte de stemming, toen het ging over „een man of een vrouw". De voorz. liet dit wijselijk in het midden. Het voorstel van B. en W. werd tenslotte aangenomen, aangaande met ingang van 1947. Van den Min. van Sociale Zaken was een brief ingekomen volgens welke de regeling van tegemoetkoming aan garnalenvissers van vorig jaar niet weer kan gelden, maar Zijne Excellentie wil toch tegemoet komen. Ieder geval moet op zichzelf worden be keken. De gemeente moet voor 50 bij dragen. Hiermee is een bedrag van 5,000 gemoeid. De heer Mijnders bevreemdde het, dat men nu hier achteraf mee "komt, maar de voorz. zei dat er zo'n haast bij was, dat er zelfs geen tijd was voor een spoed eisende vergadering. De heer Mijnders begreep niet waarom ook voor de garnalen vissers de overbruggingssteun niet geldt, waarop de voorz. zei, dat deze als kleine zelfstandigen beschouwd worden. Ook de gebrekkige organisatie is een handicap. Thans wordt met Goeree en Ouddorp overleg gepleegd over het aanleggen van dezelfde normen. De secretaris deelde nog mede, dat de vissersknechts, zodra ze niet meer op deel vissen, maar tegen een bepaal de loon, al is het maar 10,per week, in de overbruggingssteun zullen komen. De heer Verbiest zei, dat de schippers daar meest op tegen zijn. De secretaris merkte op, dat de gemeente deze last volgende winter niet zal kunnen dragen. Het tekort op de begroting stijgt met deze post al tot 20.000. Noodgedwongen ging de raad met het voorstel van B. en W. accoord. De heer Keijmel informeerde of voortaan weer gebruik kon worden gemaakt van de rondvraag. Dit was reeds besproken in vorige vergadering. De voorz. antwoordde, dat volgens het reglement, derg. verzoeken schriftelijk moeten worden ingediend, waar na ze in e.v. vergadering in behandeling komen. Dan volgde sluiting. verduisteren (getemperde lichttoevoer) om ze zoveel mogelijk te kalmeren. Tegen het einde der week wordt steeds meer licht toegelaten, zodat zij er tegen het inmanden weer goed voorstaan. Ook wordt bij deze veel toegepast verplichte vlucht 's morgens en 's avonds en nog wel met een vlag op het hok, maar dit is onnodig. Als zij gezond zijn, zullen zij soms langer vliegen als ons lief is, dus niet gezond, zullen zij met die verplichte vlucht nog meer achteruit gaan. Na het vliegen 's morgens en 's avonds wordt gevoerd; als wij niet beginnen met te veel voer, dan zullen de doffers weken aanéén goed blijven eten. Worden zij ech ter overvoerd, dan is hun eetlust na enkele dagen reeds vertrokken. Dus voer steeds met maat, ook voor weduwnaars en vooral ZO weinig mogelijk, klein aanhitsend voer. Wanneer zijn onze weduwnaars in staat om vroege prijzen te winnen? Als wij ze 's morgens of 's avonds uit laten, dan zul len duiven, welke in forme zijn, zo hoog mogelijk wegtrekken, deze welke 'zich klap wiekend van de ploeg aftrekken en met een opgeblazen krop voor de ploeg uitvliegen en soms de gekste buitelingen maken en achter alles aangaan, deze zijn in top conditie en kunnen hun vroege prijs niet missen, hun spiervleesch rond de borstkam isjicht rose en als 't ware gezwollen en zo blank en glimmend als verse biefstuk. Deze zullen, als zij er toe in staat zijn, met de eerste prijs gaan strijken. Tracht ze echter zo kalm mogelijk te houden, anders is hun vuur vlug uitgedoofd. MIDDELHARNIS. De Jeugdvereni gingen der Chr. Geref. Gem. hopen a.s. Donderdagavond om 7 uur in jaarvergade ring bijeen te komen in de Chr. Geref. kerk. Het kerkgebouw zal worden verwarmd en indien men zelf een kopje meebrengt zal men zich inwendig kunnen verwarmen. Blijkens achterstaande advertentie zal er binnenkort ook hier een Chr. Kleuter school komen. Kleuters kan men reeds opgeven bij een der bestuursleden. De afd. Goeree en Overflakkee van de Vereniging van Chr.Onderwijzers en onder wijzeressen heeft zich uitgesproken vóór het voorstel Kampen en Bedum om het lidmaatschap van de Vereniging onver enigbaar te verklaren met het lidmaat schap van de Partij van den Arbeid. De eerst volgende zitting van de woningcommissie zal plaats vinden op Donderdag 3 April 1947 ten gemeentehuize. Naar wij vernemen begint de eerste klasse der O.L. School per 1 Mei a.s. met 60 leerlingen. De Herv. Knapenver. Benjamin hield Vrijdag haar le jaarvergadering. De leiding berustte bij dhr. C. P. Kijkuit die de vergadering opende met gebed en schrift lezing. In zijn openingswoord wees de voorz. er reeds op dat het de bedoeling was aan de aanwezigen niet anders te laten zien als een gewone vergadering, zoals die elke week gehouden wordt. Na dit openingswoord nam Bram Ver maas als oudste der bestuursleden het woord en stelde de bestuursleden zo al vertellende, wat 'n ieder te doen heeft, aan de vergadering voor. Een voor een kwamen de bestuursleden naar voren en vertelden iets over het afgelopen jaar. Nadat het beste zich had voorgesteld, gingen zij alles in orde maken voor de vergadering en daar kwamen nog 'n 30-tal jongens de zaai binnen, betaalden hun contributie en de eigenlijke vergadering, die nu weer geleid werd door een der leiders, begon. Aart Dubbeld las zijn inleiding over de Ver zoeking in de Woestijn, het was 'n keurige inleiding maar nog mooier was de bespre king door de knapen. De aanwezigen waren verrast over de degelijke bespreking en mooie vragen. Nadat Jaap Koster nog 'n gedicht had gelezen over „John Maynard" werd ge pauzeerd, terwijl men iets gebruikte. Ook hier was goed voor gezorgd. Na de pauze boden de kerkeraad en diverse verenigingen haar gelukwensen aan. Na heropening van de eigenlijke vergade ring der knapen las Simon Pille z'n kerk geschiedenisinleiding over „Blandina" en Leen Veroime over „De dood van Prins Willem van Oranje", terwijl Leen Schelle- vis de door Kees Lodder, die ziek was, gemaakte beschrijving over de door de leden in 1946 gemaakte 3-daagse tocht naar Huizen voorlas. Het was 'n goed geslaagde jaarvergadering. De leider, den heer W. Both, dankte allen die hadden meegewerkt, waarna ouderling Blok met dankzegging eindigde. SOMMELSDIJK. Burgemeester en wet houders der gemeente Sommelsdijk vesti gen er bij deze de aandacht op, dat iedere eigenaar, beheerder, huurder of gebruiker van een pand gehouden is zorg te dragen, dat de wijkletter en het nummer van het perceel, volgens een op de Secretarie der Gemeente berustende legger, daarop zijn aangebracht. Het is gebleken, dat bij vele panden de nummering ontbreekt, dan wel dat deze foutief is. Met het oog op de naderende volkstelling wordt een ieder, die dit aangaat, erop gewe zen, dat de wijkletter en het nummer vóór 15 April 1947 moeten zijn aangebracht. Als na genoemden datum wordt geconsta teerd, dat hieraan niet is voldaan wordt proces-verbaal opgemaakt, aangezien na latigheid strafbaar is_ gesteld. DIRKSLAND. Het Echtpaar v. Dijke- Boeser herdacht op 25 Maart hun 60-jarige echtvereniging. De vorstverletregeling is na 22 Maart stopgezet. De werknemers dienen zich te vervoegen bij hun laatste patroon. Zij die geen werk hebben kunnen zich bij het Gew. Arb. bureau te M'harnis melden. Het concours te Boskoop waaraan de Muziekver. „Amicitia" op 2e Pinksterdag zou deelnemen, is weer afgelast wegens geringe deelname. Er is nu weer ingeschre ven naar het Nationaal Muziek-concours te Leerdam. De Coöperatie Verbruiksvereniging „Volharding" hield j.l. Zaterdag een pro- paganda-bijeenkomst in gebouw Odeon. HERRINGEN. De vrachtauto-bestuur- dfer J. Holleman uit N.-Tonge had het ongeluk met een volgeladen wagen van de dam Nieuwstraat-Zeedijk te glijden. De chauffeur wist zich bijtijds te redden, maar verder kwam het gehele geval in de brede watering terecht. Een kraanwagen van de Firma Witvliet bracht de zaak weer op het droge. Van de lading ging een flink deel verloren tot schade van den heer S.K.J. Tuinstra. A.s. Zaterdagmiddag 2.30 uur speelt H.V.V. 1 een voetbalwedstrijd tegen N.T. V.V. 1. Dhr. L. Jansen, voorheen onderwij zer aan de Chr. School op Geref. Grond slag alhier, thans te Ederveen, is in gelijke betrekking benoemd aan de Chr. School te Meeuwen (N.B.). A.s. Woensdag 26 Maart des n.m. 6.30 uur, hoopt in verband met zijn vertrek naar Amerika, Ds Bel een afscheidswoord te spreken. In deze dienst zal ouderling de Geus, en diaken Molenaar en Kalle bevestigt worden. De landbouwknecht van Landbou wer Geluk, had het ongeluk met wagen en paarden van de Scharloodijk te rijden. Won der boven wonder liep dit ongeval met geringe materiale schade, en zonder per soonlijke ongelukken af. GOEDEREEDE. De militieplichtigen van de lichting 1947 zijn bestemd om te worden ingelijfd. A. de Vries bij het corps Mariniers te Rotterdam op 28 April en M. van Zanten le verkennings reg. Mariniers Rotterdam 28 Augustus. De botter G.O. 19 van J. 't Mannetje is onderhands verkocht aan C. Grinwis te Ouddorp om te worden gesloopt, terwijl zijn inventaris op Zaterdag 29 Maart a.s. publiek zal worden verkocht. OUDDORP. De Burgemeester alhier brengt op verzoek van den Inspecteur der Visserijen, Hoofd van het 4e, 6e en 7e district te 's Gravenhage het volgende ter kennis van belanghebbenden: Tijdens de bezettingstijd werd aan de kustvissers uit Stellendam, Goedereede en Ouddorp oog luikend toegestaan met de ankerkuil te vis sen in het verpachte gedeelte van het Goe- reese Gat en het Haringvliet, met het doel op deze wijze aan de moeilijkheden voor deze vissers uit de bezetting voortspruiten de, zoveel mogelijk ten goede te komen. Ook na de bevrijding werd ter zake nog geen scherp toezicht uitgeoefend, zodat de overgang van de oorlogstoestand naar nor male verhoudingen zo geleidelijk mogelijk kon plaats hebben. Nu de verpachting van de betreffende visserijpercelen echter op nieuw heeft plaats gehad en officieel haar bekrachtiging heeft verkregen, dienen de vissers er rekening mede te houden dat op de naleving daarvan door de visserij-inspec tie voortaan nauwlettend zal worden toe gezien en dat het vissen boven de z.g. limiet (de lijn gaande van de toren van Rockanje naar het geleidelicht van het Slijkgat op Goeree) door hen die daartoe niet gerech tigd zijn, niet langer kan worden toegestaan. De afd. van het Ned. Rode Kruis al hier zal op Woensdag 26 Maart a.s. in de Oude School, aanvang 7 uur, een leden vergadering houden. Er kan worden gemeld dat met de strenge vorst de weervisserij geheel is ver nietigd. Men schat de schade op plm. 5000, De visser T. Witte heeft zijn vissers- sphuit onderhands verkocht naar Tholen. De dames Tonnie v. Veen en Dit Komtebedde zijn geslaagd voor Stenogra fie Groote, 3e klasse. Uit de verantwoording van den Pen ningmeester dhr. D. Tanis bleek, dat in de maand Febr. ten bate van de Herv. (Ger.) Zendingskring Goeree Overflakkee hier was gecollecteerd in de Bijz. School en Herv. Kerk ruim 337, Van hier zijn 'twee vissers vertrokken naar Scheveningen om daar de garnalen visserij uit te oefenen. Fotoartikelcn, reproducties naar oude en goede foto's. Ontwikkelen en afdrukken van platen en films." Vergroten van pasfoto's. OUDDORP. De Varkensvereniging te Ouddorp. Woensdag 19 Mrt. '47, 's avonds 7 uur werd een vergadering be legd door het voorlopig Bestuur van de op te richten vereniging in Café Akershoek te Ouddorp. De heer D. Breen Kz. opende deze bijeenkomst en riep allen een hartelijk welkom toe. Ten behoeve van diegenen die op de eerste bijeenkomst niet aanwezig waren geweest, schetste spr. het doel der vereniging. De heer Klink van Stellendam lichtte het een en ander toe met practische voorbeelden van gevallen die zich in hun vereniging hadden voorgedaan. Het doel van de vereniging is: Punt 1. De centrale aankoop van biggen (bv. in Rotterdam op de markt met het doel de biggen tegen de werkelijke marktprijs van de grote markten op het vasteland aan te kopen. Punt 2. De centrale aankoop van voeder De leden brengen hun voederbonnen bij een nader aan te wijzen persoon. Vervol gens zal bij inschrijving de voèderleveran- cier die voor de laagste prijs kan leveren het voeder aan de vereniging overzetten Periodiek worden monsters meel ter con trole opgezonden. mm W OUDE dhr. W. del ming tot c< standplaats Woen kiesverenig: komen. Do bestuursverl narchie of 1 Woena 3 uur, tenhl in- of herin' tot 2 jaar. f a.s. VJ 30 hoopt D Oude Tong

Opbouw | 1947 | | pagina 2