VOOR GOEREE EN OVERFLAKKEE CHRISTELIJK NATIONAAL STREEKBLAD Dinsdag en Vrijdag nis |EN Rede van den heer A* Stapelkamp iden Waarom Soekarno niet? Gevallen voor het Vaderland Minister Mansholt in Brielle Publicatie Verlaagde prijs voor Eendeneieren .000,- ratten als In cent per le gemeen- |aar. iade, naar igetwijfeld nationale uw eigen (bestreden. Vden op de |rte ernstig bij xicb iMen moet Ijk maken, In voer te 1 nachts de |sresten op met goed ■ren dicht, kunnen Jan roosters Ind en sta in dan nog Tien, zullen ■den en het V i fok noodlg. loot gebied Ir ze in een lover geheel Irgevorderd gevormd, Itebesturen Jrelijk steun [vooral niet [oeken, die Dienst te i Maart a.s. luw aan de gemeente de Heer van 10 lemeente- aderdaad ling, doch Titing van ILEN IN |D. de Brit- agent van gesteld op |et contin- zoodat belangrijke lelijkheden IK.O.). 10 laardingen. DINSDAG 25 Maart 1947 Prijs per kwartaal f 1,50 Losse nummers f 0,15 Advertentieprijs 12 cent per mm. Bij contract aanzienlijke korting OPBOUW Tweede jaargang - No. 88 Adres der redactie en Ad ministratie Voorstr. A 239 Postbus 14 Middelharnis Tel. No. 332 Oommissie pan Redactie t Ds W. Anker, W. A. de Bakker, N. v. d, Brugge, A. van Eek, C. Edewaard, Mr. J. Groeneveld, Ds. N, de Jong, C. P. Kijkuit, C. M. Vogelaar. \P li) Iruiken. aar. 10 kg., linden. In een onlangs ontdekt romusha-graf bij Palembang (romusha dwangarbei ders) zijn thans honderden doodgemartelde of verhongerde Javaansche dwangarbeiders gevonden. Een haast onzichtbaar paadje door een dicht rubberbosch voert erheen. De Japanneezen hebben plankjes op de graven gezet, doch onder de plankjes, waarop slechts één nummer staat vermeld, vindt men vier en meer slachtoffers begra ven. Op verschillende plankjes hebben de Javanen zelf de namen van begraven kameraden geschreven. Epn ooggetuige, een Javaansche jongen van zestien jaar, die zelf ook als romusha naar Sumatra werd overgebracht, beschreef aan een Aneta-correspondent de verschrik kelijke toestanden, welke in dit verscholen kamp van duizend man geheerscht hebben. Slechts enkele honderden ontkwamen den dood door verhongering of mishandeling. Alle begravenen zullen naar het eereveld te Palembang worden overgebracht. In de „aangeteekende nota", behoorende bij het advies dat Dr. Van Mook op 3 September 1945 aan Lord Mountbatten deed toekomen, lezen wij o.m.: 16 Augustus 1944: Soekarno doet per soonlijk voor de radio een beroep op het volk als arbeiders voor de Japanners aan het front te werken. Hij zegt verder: „Onze glorie ligt bij de Japanners. Wij staan met de Japanners aan de zijde van het recht, de rechtvaardigheid en de menschelijkheid." De Minister van oorlog, de heer Fievez, heeft Woensdagmiddag in de 'Tweede Kamer mededeling gedaan van het aantal gesneuvelde of aan bekomen verwondingen overleden militairen op Java, Sumatra en buitengewesten. De verliescijfers waren tot 1 Augustus 1946: van de Kon. Landmacht 9 officieren en 78 minderen; van het K.N.I.L. 8 offciie- ren en 105 minderen (51 Nederlanders en 54 Indonesiërs); van de Kon. Marine 4 officieren en 44 minderen. Van 1 Aug. 1946 tot 15 Maart 1947 waren de verliescijfers: Kon. landmacht 4 officieren en 105 minderen; K.N.I.L. 4 officieren en 72 minderen (45 Nederlanders en 27 Indonesiëers); Kon. Marine 3 officie ren en 17 minderen. In totaal zijn over een periode van ander half jaar op een totaal sterkte van rond 100.000 man gesneuveld of aan hun wonden overleden: Kon. landmacht 13 officieren en 183 minderen; K.N.I.L. 12 officieren en 177 minderen (96 Nederlanders en 81 Indonesiërs); Kon. marine 7 officieren en 61 minderen. A.s. Donderdagmiddag zal Minister Mansholt de grote Beurs te BRIELLE persoonlij'k openen. Hieruit moge blij ken dat onze Eilanden ook thans belangstelling bij de Regering wek ken. Sanering van de financiën noodzakelijk Samenwerking van de hedrijfsgenoten Bedrijfsorganisa tie Geen staatspensioen Strijd voor sociaal recht roeder en di' :gen snot pen. GEUS jk 147 A JEN. Voor de Hulpcentrale van Anti-Revolu tionaire Kiesverenigingen op Goeree en Overflakkee sprak Zaterdag j.l. de heer Stapelkamp over: „SOCIALE VRAAGSTUKKEN". De heer Stapelkamp ving zijn rede aan met er op te wijzen, dat drie vraagstukken thans het politieke leven beheersen nl.het Indische, het financiële en het Sociaal- ecnomische vraagstuk. Deze vraagstukken zijn nauw aan elkaar verbonden. Zowel^het Indische als het financiële vraagstuk is van betekenis voor de Sociale vraagstukken. Ons bedrijfsleven voelt nog maar al te goed de gevolgen van de oorlog. Herstel daarvan is dringend nodig. Voor dit herstel zijn veel goed en grondstoffen nodig, die we van het buitenland moeten betrekken. Doch onze credietwaardigheid is slechts klein, wat o.a. de laatste reis van minister Lieftinck naar Amerika heeft bewezen, welke reis geen succes is geweest. Geld lenen is immers zakendoen. Men moet ver trouwen in ons hebben, anders loopt men niet het risico ons geld te lenen. Ook de situatie in Indië werkt deprimerend tot ver krijgen van crediet in het buitenland. In een gesprek met Zwitserse financiers wees men spreker er op, dat men eerst eens wilde ifwachten hoe het in Indië verlopen zou. Hebben wij het geld om aan rechtvaardige sociale verlangens te voldoenDe gevaren "oor inflatie zijn groot. Inflatie is het grote jevaar voor de goede sociale verhoudingen. Een regering die niet al het mogelijke doet im de financien te saneren, voert een anti sociale politiek. De bezwaren van A.R. zijde legen het beleid van minister Lieftink zijn, lat hij wel met voorstellen komt, maar niet net een afgerond geheel van voorstellen, "aardoor de gevaren geweken zijn. Het is ils met een patiënt, die geopereerd is. Zo'n patiënt is zwak, maar als de kwaal weg- lenomen is, dan zal met versterkende niddelen de patiënt langzaam aan weer >pknappen. Maar als de chirurg na de 'peratie de patiënt mededeelt, dat hij er 'og lang niet klaar voor is, maar dat er nog "el een operatie of misschien nog wel twee f drie zullen moeten volgen, dan is het vertrouwen voor de toekomst zeer geschokt. Het Nederlandse volk is er niet zeker van, dat minister Lieftinck nog niet meer ader latingen zal opleggen. In de eerste plaats is nodig sanering van de financiën die het vertrouwen herstelt, waardoor een waarachtige sociale politiek gevoerd kan worden overeenkomstig de normen van recht en gerechtigheid in het Evangelie van Jezus Christus gesteld, i ln de tweede plaats is nodig samenwerking van allen, die bij het bedrijfsleven betrok- ken zijn en uitgaande van de saamhorigheid tussen werkgever en werknemer de liquida tie van de klassenstrijdtheorie. Patroon en arbeider moeten samenwerken aan het her stel van onze welvaart. Het is een zegen dat door middel van de Christelijke en R.K. vakbeweging de rust in het bedrijfsleven gehandhaafd is. Conflicten in het bedrijfs leven houden thans grotere dreigingen in dan voorheen. Als op bevel van John Lewis de mijnwerkers in Amerika het werk neer leggen, dan heeft dat ook voor ons land grote gevolgen. Daarom ook dient door A.R. gestreefd te worden naar rust en goede samenwerking tussen werkgever en werknemer. De resten van de klassestrijd, d e vroeger door marxistische arbeiders en door liberale patroons werd gevoerd, moet volledig ge liquideerd worden. Het sociale leven heeft geleden, zowel onder het oud-liberalisme als onder het marxisme. Wij zullen hier op aarde geen heilstaat krijgen. De zonde blijft, en daarom zuilen ook de botsingen blijven. Maar God vraagt van ons te strijden vobr recht en gerechtig heid. Wij belijden dat God werkgever en werknemer naast elkaar heeft geplaatst. Wij hebben de aardbodem, naar Gods bevel, te bebouwen en te bewaren. Dat is Chr. eco nomie. Wij moeten het werk van Sikkel, Talma en Kuyper voortzetten. Organisatie van het bedrijfsleven. Ten opzichte van de bedrijfsorganisatie verschilt ons standpunt sterk met dat van de Partij v. d. Arbeid, die functionele de centralisatie voorstaat en het verschilt ook met dat van de Katholieken, die uitgaan van het subsidairiteitsbeginsel. Wij gaan uit van het beginsel der souvereiniteit in eigen kring. Het maatschappelijk leven moet in staat worden gesteld zijn eigen rechtsregelen te stellen. Wij wensen be drijfsorganisatie om te komen tot goede sociale verhoudingen en om te blijven uit de absolute staatsmacht. Wij kunnen alleen van al de overheidsmaatregelen afkomen, als we met alle kracht streven naar bedrijfs organisatie. Komt deze niet, dan worden de maatregelen ons van boven opgelegd. Wij moeten waken tegen de bedrijfsorganisatie die de Partij v. d. Arbeid voorstaat, die de bedrijfsorganisatie wil maken tot een ver lengstuk van de overheidsarm. Wij komen dan tot het staatssocialisme. De overheid dient dan pas op te treden, wanneer, het bedrijfsleven in gebreke blijft. Voorziening voor de oude dag, enz. Wij zullen ook moeten komen tot het vraagstuk van de voorziening van de oude dag, invaliditeit, weduwen en wezen. Het is een hoon dat thans een ouderdomsrente van f 3,wordt uitgekeerd. Dit bedrag is nog hetzelfde als voor de eerste wereld oorlog, toen het gemiddelde loon 10, bedroeg, terwijl het nu 35,40,be draagt. Wanneer de A.R. voor deze dingen geen oog heeft, heeft ze, om het nu eens heel scherpte zeggen, geen bestaansrecht meer. De A.R. partij moet opgeroepen wor den tot een strijd voor sociaal recht en.uit gebannen moet worden het mammonnisme. Sinds Talma is er in ons land daaraan weinig of niets gedaan. Van den socialistischen minister Drees hebben wij, wat dit betreft, niet veel ver wachtingen. Door zijn beleid bewegen zich de Raden van Arbeid op het terrein der armenzorg. (Dit is niet het terrein van de staat.) Maar wij strijden niet om armenzorg maar om recht. Recht op pensioen. Gegn staatspensioen, zoals de Partij v. d. Arbeid dat wil en zoals ook het Nationaal-Socialis- me dat voorstond, maar een pensioen, ver kregen door het in een bepaalde van sparen door de arbeiders en een bijdrage uit liet bedrijf. Het is een oneer voor den arbeider, als hij oud zijnde, de hand moet ophouden voor de staat. Dit bevorderd, ondanks alle geroep van dit kabinet, de spaarzin niet. Het is een stap terug. De arbeiders worden gedegradeerd tot het hand-op-houden, tot mensen zonder verantwoordelijkheid. Zo verkrijgt men .ook nooit een goede zeker heid. Opleiding der arbeiders. Het zal nodig zijn dat wij kwaliteits producten kunnen uitvoeren. Concurrentie met massaartikelen is o.a. gezien de levens standaard in andere landen onmogelijk. Voor kwaliteitsartikelen is er een behoor lijke kans. De artikelen van Fhilips bewij zen het. Dit geldt ook voor de land- en tuinbouw. Wij hebben daarvoor vak bekwame arbeiders nodig. Voorheen is het gebeurd, dat we ondanks de vele werk lozen meer geschoolde arbeiders uit Jiet buitenland moesten betrekken."'" Door am- bachts- en nijverheidsscholen zal een dege lijke theoretische grondslag moeten worden gelegd, terwijl de opleiding in de practijk in het bedrijfsleven zal moeten worden vol tooid. College van Rijksbemiddelaars. Spr. liet ernstige critiek horen op het College van Rijksbemiddelaars. Al komen werkgevers en werknemers tot een overeen komst, het college beslist uiteindelijk. Dit is een stukje van geleide economie, dat in de toekomst tot grote .spanningen kan lei den. Het N.V.V. en de E.V.C. juichten dit ingrijpen van de staat toe. (Staatssocialis me). We gaan echter de verkeerde weg op. Als het college de lonen lager vast stelt als de bedrijfsgenoten overeengekomen zijn, zullen spanningen Optreden. De taak van het college is alleen op te treden bij con flicten. Door deze geleide economie zullen de arbeiders niet meer zelf hebben te be palen waar men arbeiden wil, maar de over heid zal zeggen waar je 't meest profijtelijk bent en zal beslissen waar je gaat werken. Alleen in een noodtoestand is dit te aan vaarden. Spr.. besloot zijn rede met te waarschu wen tegen het communisme, dat aan de poorten van ons vaderland staat en herin nerde aan de rede van Truman, die blijk gaf de gevaren van het communisme te onderkennen. In wezen is het hetzelfde als het Nationaal-Socialisme. Wij moeten daartegen appelleren bij ons volk, niet door alleen christelijke woorden te spreken, maar ook door practisch te doen. De A.R. moet van sociale bewogen heid getuigen) pleiten voor herstel van he* geschonden recht, hefgeen voert tot meer Christelijke verhoudingen in het sociale leven» In ons persoonlijk leven, in de Kiesverenigingen, in onze politiek tonen dat wij A.R. zijn, die naar Kuijpers woord op het le Chr. Sociaal Congres radicaal zijn in het bestrijden van de sociale zonden. Geen mammon nisme, maar sociaal in die zin, dat we de beginselen van Gods Woord willen toepassen in de sociale politiek. Beantwoording vragen. Na de rede van den heer Stapelkamp werd gelegenheid opengesteld vragen te stellen of opmerkingen te maken, waarvan velen gebruik maakten. Bij de beantwoording der vragen wees de heer Stapelkamp er op, dat de A.R. Kamerfractie deze week voor grote moei lijkheden zou komen te staan in verband met de wet Drees ten opzichte van de oudendag-uitkeering. De vorm die minister Drees voorstelt .is verwerpelijk. Daar hij niet bereid is met een beter voorstel te komen, dat beantwoord aan de eis van het recht, zou bij verwerping van deze wet de ouden van dagen nog langer in moeilijke omstandigheden blijven verkeren. Spr. merkte op dat de regering de eis stelt samen te werken met de E.V.C. Door de andere vakorganisaties is dit steeds ge weigerd. Het voorstel van de Stichting v. d. Land bouw betreffende bedrijfspensioen in de Landbouw juichte spreker toe. De regering staat er aanvankelijk afwijzend tegenover. Zij wil staatspensioen. Ook de voorziening voor de oude dag voor de kleine zelfstan- heden vraagt de aandacht. Spr. wees er tenslotte op, dat we terug moeten tot het dragen van eigen verant woordelijkheid. Het staatssocialisme, dat de staat wil laten zorgen van de wieg tot aan het graf, verlaagd de mens tot wezens Zonder enige verantwoordelijkheid. We moeten in het offensief. Progressieve sociale politiek in de goede zin. Na Kuyper en Talma is er aan de Sociale vraagstukken niet die aandacht besteed, die wenselijk was. Ons bezit is geen eigendom. Wij zijn slechts rentmeesters. Wij moeten arbeiden in waarachtige sociale en economische zin naar het Evangelie van Jezus Christus. In vérband met de bepaling van den Min. van Sociale Zaken, dat arbeiders, die wei geren een los- of los-vastdienstverband aan te gaan niet in de overbruggingsregeling mogen worden opgenomen heeft een be spreking plaats gevonden met de vertegen woordigers van landbouwers- en landar beidersorganisaties. Als resultaat daarvan juichen de bedoelde vertegenwoordigers het vrijwillig sluiten van vaste- en los-vaste dienstverbanden van harte toe. Zij dringen er bij de werkgevers op aan Zooveel mogelijk deze dienstverbanden ter stond aan te gaan en verzoeken de arbeiders deze schriftelijke overeenkomsten te tee ltenen. Door deze dienstverbanden verkrijgen alle bedrijfsgenooten de zekerheid, waar naar jaren reeds gestreefd wordt. De Directeur, N. v. d. BRUGGE. De detaillist mag aan den consument per stuk resp. 13 en 12 cent in rekening bren gen. Voor tweede soort eendeneieren en uit val zijn de prijzen voor beide gewichts klassen/ 1,per 100 stuks onderscheiden lijk 1 cent per stuk lager dan de boven genoemde prijzen.

Opbouw | 1947 | | pagina 1