T f te Nederl. b elloops besloten J razzia jigesteld \endien Iran de Iwacht. ekomst Ikon U lor U\v lampen >n. Al- iij het In, dat Idorps- lheb ik .S.B.- razzia t>en ze: ntje de want ts zijn aen ze aar dat lingen trsteu- zijn lordeel sweis, goed Iwezen of in Klijk te lan de He ook het- »r legt Ivaarin landers eft nu bpt in Vort is Pleiter bunaa! ft. De iezen In te hulp door |zj een ga dier jstantie harnis luvsse tuitsen kgende bongen \ld tot p ijzigd nelen- Yosten, lufac- lij zo- I nttrok oathi- zijn pnom- ptrad. liitsers hij dan teer- luiten lid laaide r Itoont, pymp- ze er hoe- ge- aet zo lezegd |n van naar krsoon Ingen. als Ift toe |t zich maar hem feiten Pleiter heeft 17 verklaringen opgevist om de goede daden van Spee aan te tonen. Hij beheerste de Duitse taal en al was het maar om een fiets terug te krijgen, men kwam bij hem. Dat de Duitsers die bij hem ingekwartierd waren goederen be trokken was eigenlijk logisch. Spr. acht voorts dat N.S.B. functionarissen gebruik van Spee gemaakt hebben door hem op handige manier voor de N.S.B. in te schrij ven. Dat blijkt wel uit het feit dat hij automatisch weer werd afgevoerd. Hij had een geweldige grote radio, die hij op geen andere manier wist te behouden dan door aanvrage. Dit alles geschiedde in 1940, een reden te meer om voor deze verdachte onmiddellijke vrijspraak te vragen. Niet ingaande op de voorgewaande domheid van Spee, veroordeelt het Tribu naal hem tot 2 jaar gevangenisstraf, dit is tot 11 Mei 1947, ontzettingen uit ambt en kiesrecht, verbeurdverklaring van 1,000. en een radio-toestel. W. van Eek, landbouwer te Stellendam heeft al eens terecht gestaan, maar het toen gewezen vonnis is door den fiateur niet goedgekeurd. Het gaat er om of bekl. zich desbewust heeft gedragen in strijd met de belangen van het Nederl, volk, hetgeen moet blijken uit de omgang met de Duitsers. v. Eek begint heftig de beschuldiging te bestrijden. In 1943 heeft hij in belang van de boeren geholpen bij de paardenlevering, d.w.z. advies gegeven. In 1945 was hij bij burgm. Vogelaar ontboden, maar dat was door een goede burgm. die geholpen moest worden. Ik heb wel veel last gehad met die Duitsers, vooral omdat ik geen woord Duits kende, later is Moyses genomen en ik ben terzijde gesteld de Jager kwam 7 April '45 op Stellendam stappen en hij dook toen nog onder ook, hoe kan die nu getuigen, v. Eek ontkent dat hij streek- boerenleider was of Ortsbauerführer. Het publiek noemde me zo. De bezittingen van v. Eek bedragen 20.000,v. Eek zelf weet het niet, hij geeft maar uit zolang hij heeft. Het P.V.C. heeft alles verkocht, zelfs de boedel waar zijn kinderen recht op had den. Hij moet nu naar de overbrugging. Volgens de gegevens van het P.V.C. bezit v. Eek nog 9.000,—. Mr. Verhoeven merkt hierover op dat dit zo maar niet gaat, waarop de vertegen woordiger van de P.V.C. zegt dat dit op deze zitting niet ter sprake komt. Mr. J. W. W. v. d. Hoeven valt in zijn verdediging de aanklagers Moyses en Klink aan. Misschien hebben deze mensen boter op hun hoofd. Moyses was door de D.W. aangesteld om paarden te vorderen waar mee hij veel verdiende, Klink was wijk- hoofd van de N.V.D. met al geen figuren om stenen naar een ander te werpen. Bekl. valt onder de rubriek van mensen die slechts in contact kwamen met de Duitsers om op te komen voor Hollandse belangen. Het vorderen van paarden in Stellendam eiste een krachtig figuur om dit op recht vaardige manier te doen geschieden, v. Eek, een flink persoon, achtte men daartoe ge schikt. Dit geeft vrienden en vijanden. De vijanden brachten hem in internering. Kwade tongen beweren dat v.Eck„Deutsch freundlich" was. Dit wordt in een dorp vlug gezegd, maar te bewijzen valt het niet. Pleiter concludeert dat deze beschul digingen vervallen zullen worden ver klaard. Ten onrechte was deze man 1 jaar geinterneerd. Uitspraak over 14 dagen. B. Geldhof, wonende te Herkingen geinterneerd te Numansdorp, komt even eens opnieuw voor. De vorige veroordeling luidde 41/2 jaar. Hogere instanties gingen niet accoord met het vonnis, omdat er te weinig bewijzen waren voor het verraad in de piloten kwestie en in de zaak van Best man. De President loopt nog eens de waslijst langs en komt tenslotte aan de vlieger kwestie. Onder het raam van Hogewerf zou Geldhof gezegd hebben: „Witvliet, Klem en Wisse worden binnenkort gearresteerd". Bekl. ontkent dit ten stelligste. President: Huizer heeft het ontkend, Melissant ontkent het, wie s nu de schuldige? Geldhof: Huizer is de man; absoluut! Ik heb er geen schuld aan. Bij de tweede landing was hij vlug gaan waarschuwen dat er een piloot was.Bestman was zijn goede vriend en die had hij niet verraden. Er zullen wel N.S.B.-ers geweest zijn die het wel wisten. Melissant heeft er ook geen schuld van. Dat er elementen als Huizer in de N.S.B. zaten, wist bekl. niet. Nu heeft hij spijt erbij te zijn gegaan. President: Ja, omdat je vast hebt gezeten. Geldhof: Die Koole in Dirksland was ook zo'n mooi iemand. Bij de W.A. was hij 2 dagen geweest, maar hij vond het mar cheren niet leuk. De echtgenote L. Polder leeft met 4 kinderen van enige gemeentesteun. Zij was geen N.S.B.-ster, maar haar man kon ze er niet van terug houden. Zij heeft er geen verstand van of het landverraad was. Mr. den Hollander noemt de gronden waarop bekl. is veroordeeld erg zwak. Het nader onderzoek heeft uitgewezen dat de werkelijke schuld bij een ander ligt. Deze man is pas gaan praten toen hij veroordeeld was. Melissant verklaart dat Huizer in Ouddorp geweest is. Klem heeft eveneens de naam van Huizer horen noemen. Rie- dijk verklaart ook dat Geldhof het niet heeft gedaan Coop heeft nooit een brief van Geldhof ontvangen over deze kwestie. Alle verklaringen wijzen nu op Huizer, terwi'l Geldhof of van deze zaak niets af wist. Het aangeven van Bestman staat ook niet vast. Mogelijk heeft Geldhof Bestman niet eens gezien. j Het Tribunaal mag niet rekenen met de toevallige d.a.v. arrestatiepoging. Uit eindelijk blijft slechts over de rompslomp van kleine schulden der N.S.B.-ers, gezien in het licht van den tijd. Volgens de normen is deze man al over zijn tax, met 2 jaren kampstraf. Pleiter vraagt dan ook directe inv ri j heidstelling j Het Tribunaal wil over deze zaak eens ernstig nadenken, wanneer het verraad niet vast komt te staan, zal Geldhof spoedig vrij komen. Jillis Looij, los-werkman te Middel- harnis, 36 jaar, wien ten laste gelegd wordt, dat hij hulp of steun aan den vijand heeft verleend door: het geregeld kopen van Vova, Nationaal Dagblad en Ontwakend Volk, door aan J. P. Mast en diens zoon E. Mast de door hemzelf verzonnen leugen te ver tellen, dat de burgemeester van den Bom mel in een brief aan een N.S.B.-instantie verzocht had J. P. Mast op een zwarte lijst van de N.S.B. te plaatsen, door het bekend worden waarvan het vertrouwen van de goede Nederlandse burgerij en daarmee haar weerstandskracht werd ondermijnd, door in Juni '44 in dienst te treden bij de Landwacht en met een jachtgeweer als hulplandwachter dienst te doen bij con trole van reizigers, onderduikers en illegale geschriften; door zich in Juli '42 als lid op te geven bij de N.S.B., lid N.V.B., waarbij hij deel genomen heeft aan een vormingscursus; door plaatselijk leider te zijn van het N.A.F.; verder heeft hij blijk gegeven van zijn N.S.B.-gezindheid door op een formulier van de N.V.D. als politieke richting in te vullen: N.S.B., en als liefhebberij op te geven: Propaganda; door bij den kringleider v. Houten een klacht in te dienen over de dienst op het postkantoor te den Bommel, o.m. inhouden de, dat de stationhouder politieke gesprek ken voerde, waarop door het N.S.B.-hoofd, afd. personeel P.T.T. bij den stationhouder een onderzoek werd ingesteld; door vriendschappelijke omgang met den N.S.B.-er en C.C.D.-controleur K. v. d. Linden. Tenslotte heeft hij voordeel getrokken door als hulplandwachter twee fietsbanden toegewezen te krijgen. De hagelbui. Bekl. erkent dat de ten laste legging ten dele juist is. Hij bekent mede, dat hij ge ruchten verspreid had over de zaak van Mast. Voor de landwacht heeft hij zich niet zelf opgegeven. Hij kwam op de haven en toen moest hij koffers controleren als hulp bij de marechaussee. Mulder en Vos waren Zijn opdrachtgevers. Hij droeg een Jan hagelspuit zonder patronen. Toen hij op dracht kreeg om onderduikers te arresteren, was hij er uitgestapt. Het hageltijdperk duurde 6 weken. Looij: Ik werd in Mei '40 opgepikt om dat ik mijn A.R.-beginsel hoog hield. Voor nihil werd ik opgepikt. Pres.: Maar u werd later lid van de N.S.B. Looij: Daar heb ik ook spijt van. Uit wraak heb ik dat niet gedaan, want wraak zit er vandaag nog niet. Hij was ook lid van de W.A., maar vol gens hem wist hij in de bezetting niet wat W.A. was. Pres.: U ging aan alle mogelijke Duitse instellingen, maar toch wist u amper waar Duitsland lag. Op het formulier van de Volksdienst had hij ingevuld, dat zijn grootste liefhebberij „propaganda-maken" was. Over de dienst van het Postkantoor te Den Bommel diende hij een klacht in bij kringleider van Houten. Hij had geschreven dat de dienst niet vlot verliep, omdat er op het postkantoor politieke gesprekken wer den gevoerd. Zelf had hij het niet opge merkt, maar dat kwam uit aanklachten der bevolking. Geleidelijk geeft Looij deze schurken streek toe. Met v. d. Linden (C.C.D.-er) was hij bevriend. Looij: Hij kwam bij ons binnen van de honger, hij kwam tenminste bij ons vreselijk eten. Dat hij bandenbonnen kreeg voor de partij gaf hij toe. De Heer Kreeft merkt op dat de enigste Bommelse N.S.B.-er was. Hoe kwam hij in contact met de anderen. Looij: Door het N.A.F. Ik wou tenslotte niet lauw zijn en koos volledig de N.S.B,, waarvan ik nu spijt heb. Zijn echtgenote, J. Verkerke, die alle terechtzittingen met een ironisch glim lachje bijwoonde, wist niet of ze in gemeen schap van goederen was getrouwd; nu bezat ze in elk geval niets. I Mr. Briet pleit voor dezen delinquent. Pleiter concludeerde dat beschuldigde niet bij de W.A. was geweest. Een normaal i mens ging niet bij de N.V.D. Dat deze man hierop als liefhebberij niet invulde i duiven, is begrijpelijk, misschien begreep hij de strekking niet van de vraag, hij leefde in elk geval in N.S.B.-zin en vulde in als liefhebberij: propaganda. De klacht over i den stationhouder is betrekkelijk door an deren uitgelokt. Van dezen stationhouder gewerd ik inmiddels een verklaring waaruit blijkt aat die hem niet ongunstig gezind is, v. d. Linden heeft pleiter ook verdedigd, en deze werd naar huisgezonden, zijn vriend Looij heeft zeer zeker niet meer op zijn geweten. Pleiter vindt dat in de-dagvaarding het een uit het ander voortvloeit. Er is zeer gezocht om Looij iets ten laste te leggen. Pleiter wijst er ook op dat uit een brief van de Burgemeester blijkt dat Looij Mei '40 per vergissing is gearresteerd, Looij die veel ter kerke ging in de Geref. kerk, vond in de kerk een Bijbel, waarop een haken kruis getekend was; een ouderling van die kerk zêi hem: „Jij hoort nier niet". Dit was voor Looij het keerpunt in zijn leven. Hij voelde veel voor de Landarb. organisatie; toen deze org. overging in het N.A.F. werd hij secr.-penningm» over 128 leden op den Bommel. Hij hielp aan een betere loon regeling meewerken, een loonregeling die later werd geroyeerd, en waardoor hij na reclame hierover, uit het N.A.F. werd gezet. De kwalificaties van dezen man, die luiden laf, diefachtig, leugenachtig en vurig N.S. B.-er, vindt spr, ten onrechte gebezigd. Verbalisant Mulder zegt in zijn rapport dat hij niet heeft gezien dat Looij op kleinig heden lette bij de koffercontrole. Hij is ook veel voor de Weermacht gevorderd; men nam hem als de eerste, dat is hen niet kwalijk te nemen. Maar het stelt Looij in een slechter daglicht. Met hulp van Looij kwamen Berkhof en Auperlee niet in Duits land terecht. Pleiter kan hierbij nog talrijke verklaringen voegen. Op grond van dit pleidooi vraagt spr, voor zijn cliënt vrij spraak. Uitspraak over 14 dagen, te 9,15 uur. T. v. d. Wende, landbouwer te Goedereede wordt ook opnieuw berecht Bij wijn en vrouwen Ook v. d. Wende is volgens den fiateur te zwaar gestraft. Uit de talrijke verbalen is gebleken dat bekl. niets liever zag dan wijn en vrouwen en dit was bij de Duit sers te vinden. President: U was nogal in connectie met de Duitsers hè. Waarom noemde U v, d. Tol als rijwielhersteller. v. d. Wende: Ik heb nooit met de Duit sers te maken gehad en v. d. Tol heeft hij natuurlijk niet aangegeven, v. d. Tol heeft het persoonlijk verklaard, maar bekl. ont kent het pertinent. Verschillende landbouwers heeft hij met insperring bedreigd, maar het wordt ont kend. v. d. Wende zou de Hollanders wel eens willen zien die kunnen verklaren dat hij met de Duitsers gedronken heeft. Hij houdt wel van een borreltje, maar was nog nooit dronken. De burgemeester heeft het persoonlijk gezien. i v. d. Wende: Misschien heeft hij het gedaan, ik niet. Al verklaren 12 burgem. het. Hij ontkent ook dat hij leider van de Landstand was of er voor gewerkt heeft. Hij heeft de functie nooit aanvaard, maar de bewijzen liggen op tafel, met kracht moet v. d. Wende zijn eigen bekenning in de oren worden gefluisterd, waarop deze wel erkent dat hij leider van de landstand geweest is, maar werk verrichtte hij niet. i Door de vele klachten van de landbou- I wers is hij ertoe gekomen, om in het be lang van de boeren te werken, bij het bemiddelen van de paardenvorderen. Hij kreeg daarvoor een aardig centje. De laatste 67.000,zijn niet meer in zijn handen gekomen, v. d. Wende kreeg nog 3 van dit bedrag. Hij had de boeren wijsgemaakt dat daarvan 2 omzetbelasting zou moeten worden betaald. „Getuige a decharge" J. Struik, Comm. te Ouddorp, verklaart op een vraag van den verdediger, dat v. d. Wende met inzet van eigen veiligheid probeerde om aard appelen voor de Hollanders te laden, daar bij het werk van de Duitsers ten achter zettende. i D. Sandifort lanb. te Goedereede even eens als getuige opgeroepen verklaart onder ede, dat op de reeds bekende vergadering v. d. Wende niet als leider v/d landstand is benoemd. Op een volgende vergadering is v. d. Wende benoemd, niet omdat hij dat zo graag wou, maar aan het verzoek heeft hij op aandringen van ons voldaan. Op een volgende vergadering werd hij bemiddelaar bij paardenvordering, daarvoor kreeg hij een honorarium. Er was ook al eens tuig gevorderd en wij hebben dat via v. d. Wen de uitbetaald gekregen. Volgens verkla ringen van getuige was v. d. Wende niet pro-Duits. Aan kapitaal bezit T. v. d. Wende 15.000,—. De echtgenote W, Witte merkte bij haar verhoor op, dat er voor dat haar man dat werk verrichtte, nooit geen Duitsers aan huis kwamen. j Pleiter Mr. Verheul heeft het bevreemd dat v. d. Wende gearresteerd is. De arre- statie geschiedde op aanklacht van den heer I Smeding. Deze vindt het nu pijnlijk een aanklacht te hebben ingediend. Pleiter wijst erop dat de meeste feiten uit de dag- i vaarding niet bewezen zijn. Als hij vriend schappelijk met de Duitsers zou zijn omge- 1 gaan dan zou dit toch in het belang ge- weest zijn van de boeren. De benoeming als buurtboerenleider ging niet uit van de i landstand maar van de boeren. De achter- gehouden 3 acht Pleiter niet een voor- deel trekken uit de Duitse toestand. Spr. meent dat aan v. d. Wende groot onrecht is geschied. Pleiter vraagt vrijspraak op de ten laste gelegde feiten, subs uiterste clementie. v. d. Wende merkt nog op dat hij nu ook nog het beheer over de Staatsgronden is afgenomen. Uitspraak over 14 dagen. SCHAAKRUBRIEK No. 46. Adres: A. WAGNER, Jaagpad 40, Delft. Ditmaal weer de oplossingen van vier weken. No. 39 1. Tb8-d8. No. 40 van Willems 1. Lc7-b8. Het oude probleem van Meredith was nog niet zo gemakkelijk. 1. Ld6-c7 strandt op 1-; Pd3 x b4. Nu is veld c5 toegankelijk voor de zwarte koning. Ook 1. Dh3-g3 faalt; immers na 1-; Pd3-f4- is er geen matzet. De oplossing is 1. Dh3-h5. Nu wordt e3 een vluchtveld en na 1-; Pd3-f4 volgt 2. Dh5-h8 mat. De sleutelzet van het promotie probleem van Töngren is 1. Dd5-c4. Bij het proberen van 1. Dc5-e4 zien we dat dit foutief is wegens 1-; e2 x dl P. De ladder wordt nu: 39 40 Bijdragen Binnenvisscherij. De Minister van Landbouw, Visscherij en Voedselvoorziening heeft bepaald, dat voor het tijdvak van 1 Juli 1947 tot en met 30 Juni 1948 de bijdrage voor binnen- j- visschers bedragen: a. voor aanvragers van een groofce vischakte A., van een groote vischakte B. en van een kleine vischakte 1, b. voor aanvragers van een hengelakte j f 0,50. c. voor hen, die de visscherij met één hengel uitoefenen 0,50. I Van No. 45 worden gevraagd: sleutelzet, dreiging en de verschillende varianten, j Inzenden voor 18 April. i No. 45. S. S. Lewmann. - Moskou. L. Jordaan. 40 B. Vis. 17 J. L. Braber. 4 B. Boeter. 0 2 2 2 2 2 2 41 -1 -1 2 42 2 2 2 Totaal. 45 22 12 0 De maandelijkse prijs gaat dus naar IL. Jordaan. a bcdefgh Wit geeft mat in 2 zetten.

Opbouw | 1947 | | pagina 5