Ingezonden stukken VOOR DE KINDEREN Kolen» fietsbanden en schoenen Abonnementsconcert van 15 Maart wederom uitgesteld! Nu tot 26 Aprill In ons blad Voor ieder wat (Buiten verantwoording der Redactie) Voor de Sommelsdijkers, welke in Schoorl gewees t zijn. Van de Afdeling Gevangenissen en Concentratiekampen R.V.O. (Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie) ontving ik een schrijven met het verzoek het verblijf in het Kamp Schoorl van 9 Maart tot 9 April 1941 te beschrijven, indien mogelijk met toezending van foto's, tekeningen, kamp reglementen, aanplakbiljetten, enz. Uit de radiopraatjes van den Heer de Jong zal ons allen duidelijk zijn, welk be langrijk werk dit instituut verricht. Ik doe daarom een vriendelijk beroep op alle oud-kampgenoten, om hun afdeling docu mentatie, zoals hierboven genoemd, te willen afstaan en wel van iedere foto of documentatie één stuks. Mede namens het R.V.O. bij voorbaat dank. A. J. KRUI DER, Oostdijk 260 Sommelsdijk Aan de Leden van de Coöp. Dorps-Ver t b v/d Landbouw te Nieuwe Tonge Mijne heren. Het is ons bekend geworden dat uw "Voorzitter, in verband met het onder tekenen van de u onlangs voorgelegde ver klaring, u op een vergadering een geducht compliment heeft gemaakt. Wat had uw Voorzitter daar mede voor? Waren wij, Loondorsers van Nieuwe Tonge na 40 dienstjaren niet een goed getuigschrift waard? Dan moeten wij eerlijk bekennen dat wij het niet ver hebben gebracht. Uw Voorzitter had consequent moeten blijven, en tot u moeten zeggen, u ondertekende onlangs de bewuste verklaring, maar dat heb ik uitgelokt, en ben daar aansprakelijk voor, en bied u mijn e?.cuus hier voor aan. De verklaring die u ondertekende luidde Ondergetekenden, Leden van de Coöp, Dorpsvereniging t/b v/d Landbouw ver klaren dat de Loondorsers van Nieuwe Ton ge hun steeds met goed materiaal tot ge noegen hebben bediend. We mogen toch wel aannemen dat de Leden, weifee 40-jaren door deze dorsers zijn bediend, dit wel bewust ondertekenden. De Leden hebben dan ook spontaan de verklaring onder tekend, op een na, die het blijkbaar met Brieven en oplossingen aan Bureau „Opbouw"; in de linkerbovenhoek melden: Tante Mar. Greetje v. d. J. te O.T. Zeker, zijn die plaatjes mooi. Jammer, dat je maar de oplossing gestuurd hebt van twee raadsels. De volgende keer doe je geregeld mee, hè Dag. Wim v. K. te M. Jij wordt ook een raadselneefje van me? Best, hoor! Ik hoop, dat ik nog een heleboel brieven van je krijg. Jan K. te M. Al je raadsels zijn goed opgelost, Jan. Ja, natuurlijk moet je loten, want er zijn zoveel neven en nichten die ze goed hebben. Maar, houd maar moed, hoor. Leen K. uit D.B. Wat een prachtige sneeuwman, zègHeb je er zo één gemaakt net als op die tekening? Ik denk, dat de veren wel van zijn hoed gevlogen zijn toen je er een sneeuwbal tegen aan gooide. Is dat een ouwe hoed van je vader? Jaap v. W. te H. De oplossing van het laatste raadsel is niet goed, hoor! Jammer! Verder heb je reuze goed je best gedaan. Dag, Jaap. Janv. E.teN.T. 't Is weer in orde, Jan. 'Vanneer krijg ik eens een lange brief van je A. de K. te H. Weer één, die geen voornaam heeft. Moet ik warempel weer aan 't raden gaan. Arme Tante Mar. De vorige keer heb ik mis geraden. Nu waag 'k me er niet aan. Gerard M. te D. Van wie leer jij die prachtige letters. Doen jullie dat zo op heer Voorzitter eens was, dat een leugentje om bestwil geen zonde was. Maar als beloning kreeg dit lid dan ook een prachtige pluim op z'n hoed, die hem bepaald niet ontsierde. Nu gevoelen wij ons verplicht tegenover de ongeveer 70 Leden die de verklaring ondertekenden, de oorzaak hier van uit de doekjes te doen. In November j.l. werd ik bij het Hoofdbedrijfschap van Akkerbouw in den Haag ontboden. Daar werd mij een brief voorgelezen, afkomstig van de Landbouwvereniging te Nieuwe Tonge. Hierin werd een pleidooi gehouden dat er in Nieuwe Tonge dringend een dorsmachine bij moest komen, daar de Loondorsers van Nieuwe Tonge niet in staat waren om die enorme hoeveelheid graan op tijd af te dorsen. Dat was de eerste onwaarheid. Afgezien van het feit dat wij het gepasseerde jaar het meeste graan heb ben gehad, daar de buitenpolders, van wege hun zoutgehalte, uitsluitend met giaan zijn verbouwd, waren wij half October klaar met dorsen, niettegenstaande wij 12 regendagen te incasseren hadden, wat als een zeldzaamheid aangemerkt kan wor den. Van de zijde van de Voedselcommis- saris vernamen wij, dat nergens in Neder land dit resultaat was bereikt, en waren er dan ook uiterst over tevreden. Wij beschik ken dan ook van af Ooltgensplaat tot en met Stellendam over 28 grote Loondors- machines. Dit zijn 11 Gemeenten, dus 21/., machine per Gemeente. Nu heeft Nieuwe Tonge het voorrecht?? er 5 te hebben, dus het dubbele van het gemiddelde, waarvan er steeds 2, maar dikwijls 3, naar elders hun werkobject moeten zoeken, om hunne ma chines enigszins rendabel te maken, dus wel een schoon en overtuigend bewijs dat er in Nieuwe Tonge dringend een zesde machine nodig is. Voorts werd mij voorgelezen dat de Loondorsers van Nieuwe Tonge in hun taak tekort waren geschoten, dat was de tweede onwaarheid, nooit of te nimmer hebben wij klachten gehad die door een Landbouwvereniging verbeterd hadden kun nen worden. Het is ons nog nooit overko men dat wij na een middag bij een klant te hebben gedorsen, niet meer terug behoef de te komen. Dit is echter wel bij de ver eniging het geval geweest. En tot slot hoor de ik dat de Loondorsers van Nieuwe Tonge met minderwaardig materiaal zouden wer ken, dit was de derde grove onwaarheid. Als men dan gezien heeft met welk arm zalig machinetje de vereniging voor de dag kwam, waarmede leden van enige school. Zeg dan maar tegen de meester, dat ik die letters ook wel eens bij hem wil komen leren. Leen H. te O.T. Heb je fijn poterbal gehouden en waren de poters lekker? Nu ben je zeker al jarig geweest. Nog gefelici teerd, hoor! Lijgje K. te N.T. Alweer een nieuwe nicht? Uitstekend, hoor. Hoe meer, hoe liever. Jij kunt prachtig schrijven. Je lijkt wel een jufrouw, nu je met rode inkt schrijft Lyda v. N. uit O. T. O, o, die sommen. Die schoolmeesters moesten maar nooit geen sommen opgeven. Gelukkig maar, dat je nog eventjes tijd had om naar Tante Mar te schrijven. Tiny M. te St. a/h H. Er zijn zoveel nichten en neven, die de oplossingen van de raadsels goed hebben, dat het onmogelijk is allemaal een prijs te geven. Dus geduld. Wie weet. Johan B. uit D.B. Jammer, dat je niet alle oplossingen gestuurd hebt, Johan. Doe je de volgende keer met alles mee? Dries v. W. te N.T. Ik neem jou ook op in mijn familiekring en je wordt een beste neef van me, hè? Misschien wordt dat nieuwe broertje van jou later ook nog wel eens een neef van me. Jo^ie H. van D.B. De oplossingen zijn goed, Jopie. Wat een prachtige Amerikaanse postzegels heb jij. Dimmen H. uit O. Fijn, als er zo'n berg sneeuw ligt, hè? Je plannetje is best, hoor! Hennie v. d. W. te M. Zijn de foto's mooi geworden? Je kan nu maar gymnas- tieken met een schommel, rekstok en ringen Nu zul je wel lenig worden. omvang niet wilde n dorsen, dan moet men wel over een flinke dosis moed beschikken, om zo iets te verkondigen. U gevoelt wel mijne heren dat de Loondorsers van Nieu we Tonge dit niet nemen, van daar dat wij ons genoodzaakt zagen door ondertekening van bovenstaande verklaring die grove leugens te bestrijden. Enige tijd na dat ik in den Haag was geweest, is de Voorzitter met nog een paar heren naar de Vakgroep in Amsterdam gereisd, om ook die Heren daar bovengenoemde leugens wijs te maken. Maar zeiden die Heren, wij begrijpen er totaal niets van, hier heb je de bewijzen dat uw leden steeds met goed materiaal naar genoegen zijn bediend. En dat was dan het moment, zoals uw Voorzitter het op de vergadering uitdrukte, een klap in 't gezicht, en dat wil ik niet betwisten, maar dan was dat niets anders dan een koekje van z'n eigen deeg. Al is de leugen nog zo snel U, Mijnheer de redacteur onze welge meende dank voor de verleende plaats ruimte. Mede namens de overige Loondorsers van Nieuwe Tonge. L. NELISSE. Naar aanleiding van enkele circulerende berichten, volgens welke verwacht mag worden, dat de voorziening van Kolen, Fietsbanden en Schoenen spoedig normaal zal zijn, heeft een redacteur van het A.N.P. de mening van de Minister van Economi sche Zaken gevraagd. Zijne Excellentie deelde het volgende mede. Fietsbanden Op grond van de huidige productie en bestaande importtransacties mag worden verwacht, dat binnen enkele weken de achterstand in het honoreren van de aan vragen van de tot dusver geldende voor- rangsgroepen (artsen, wijkverpleegsters, ar beiders, werkzaam bij de wederopbouw, enz.) grotendeels zal zijn ingelopen. Een verruiming in de voorziening van Fiets banden kwam reeds tot uitdrukking in de onlangs plaats gehad hebbende verlaging van de afstandsnormen. Opheffing van deze distributie zal echter voorshands wel niet mogelijk zijn. Schoenen Hoewel de huidige productie het wellicht Corrie M. te St. a/h H. Zo, Tante Corrie. Dat is leuk als je tante geworden bént. Zul je dat neefje niet al te erg ver wennen? De oplossing van je raadsel is goed gerekend, hoor! Johan en Gerrit K. te N.T. Mooie verhalen, jongens. Is Johan nog ziek? Co K. te S. Jij kan dan reuze goed brieven schrijven. Zo, ben jij zo'n robbe does. Je had die bakker ook maar een lekker sneeuwballentaartje in zijn gezicht moeten wrijven. Teuntje en Willem K. te S. Dat was maar een heel kort briefje. Jullie hebben ook al zoveel aan Tante Mar verteld. Nu is de voorraad zeker op. Leen v. O. te M. Je heet toch Leen hè? Heb je 't al in de krant gelezen de vorige keer? Dag, Leen. Huib M. uit D.B. Vind je opstellen maken fijn? Gelukkig maar, dat jullie er dan zoveel moeten maken. Rinus H. te D.B. Wat een pracht ge dicht, Rinus. Natuurlijk, vind ik het goed, als ik een kaart van je krijg. Martha L. te M. Die Indische namen zijn zeker moeilijk. Je breekt je tong bijna als je ze móet uitspreken. Leen K. uit O. De volgende keer stuur jij ook je raadsels op, hè? Je bent wel ver uit geweest. Helemaal naar Dirksland. Mies T. te O. Ja, je hebt wel een pracht reb'us ingestuurd. Maar.in de krant kunnen geen rebussen geplaatst worden, want plaatjes drukken gaat veel moeilijker dan letters drukken. Bovendien heb je nog een mooi vers gemaakt. Ik ben er erg blij mee, hoor! mogelijk zou maken de distributie op te heffen, is het in het bijzonder in verband met de zeer moeilijke deviezenpositie nog zeer de vraag of deze productie op het hui dige peil kan worden gehandhaafd. In ver band hiermede kan opheffing van de dis tributie thans nog niet worden overwogen. Kolen Wat betreft de kolenvoorziening verwees de Minister ons naar de mededeling, welke Zijne Excellentie dezer dagen aan de pers verstrekte. In deze mededeling vestigde hij er de aandacht op, dat, aangezien de vóór oorlogse productie van 12 millioen ton op zijn vroegst tegen het einde van dit jaar kan worden bereikt, er nog geen sprake van kan zijn, dat in het winterseizoen 1947 -1948 de kolen van de bon zullen gaan. De uitzonderlijke weersomstandigheden, welke op bijna elk gebied ontwrichtend werken, zijn ook de oorzaak dat de organi satoren der abonnementsconcerten voor onoplosbare problemen worden gesteld reeds het 2e concert, vastgesteld op 21 Dec. 1946, moest vervallen wegens onzekere verbindingen door de ijsgang. - Het Röntgen-kwartet, dat op had moeten treden, vertrok intussen voor een tournée naar Ned.-Indië, hetwelk blijkbaar gemakkelijker te bereiken is dan Flakkee. Daarna was de hoop gesteld op het optreden van Maria Naven (alt) en Hans Schouwman (piano) d.d. 15 Februari. Ook dit werd een on mogelijkheid. Na óverleg met artisten en vleugelverhuurders werd 15 Maart hiervoor bekend gemaakt. En nu... behalve de grote bezwaren, verbonden aan het vleugel transport, doet zich tevens het fatale feit voor dat de zaal niet verwarmd kan en mag worden. Daarom zal dit concert worden gegeven op Zaterdag 26 April. Wel vindt dan kort hierop het laatste concert (3 Mei) plaats, maar dat zal vöor de muzieklief hebbers wel geen bezwaar zijn. Rietje H. te M. Je woont toch in Mid- delharnis? Dan moet je een postzegel van 7:/2 cent opplakken. Jammer, dat je post papier op is. Corrie M. uit O. Natuurlijk, kan ik wel wijs worden uit je raadsels. Sommige nichten en neven maken van een raadsel wel wéér eens een raadsel, maar dan voor Tante Mar om op te lossen. Li na A. te St. a/h H. Ben je een mooi kleedje aan 't borduren? Adriev.A.te N. T. Zou je wel overgaan, Adrie. In die maand, waarin je geen school gehad hebt, heb je natuurlijk niets geleerd. Of heb je zelf meestertje gespeeld? Is 't jullie huis, dat je getekend hebt? En nu de uitslag van de raadselwedstrijd, want daar zijn jullie natuurlijk erg nieuws gierig naar. Er waren heel wat nichten en neven, die alle oplossingen goed hadden. Natuurlijk konden die niet allemaal een prijs krijgen. Jullie hebben met elkaar moeten loten. Ziehier de uitslag: le prijs: Tiny Maliepaard uit Stad aan 't Haringvliet; een leesboek. 2e prijs: Leen v. Oudenaren te Melissant, een spel. 3e prijs: Lyda v. Noord uit Oude Tonge, een verjaarskalender. 4e prijs: Leen Kieviet uit Den Bommel, een legpuzzle. 5e prijs: Corrie Mierop uit Ouddorp, vier borduurkaarten. De volgende week nieuwe raadsels! TANTE MAR.

Opbouw | 1947 | | pagina 3