CHRISTELIJK NATIONAAL STREEKBLAD Dinsdag en Vrijdag VOOR GOEREE EN OVERFLAKKEE J Postbus 14 Middelharnis Tel. No. 332 Wat zijn de vooruitzichten voor de Landbouw? MEDITATIE VOOR DEN ZONDAG Gemeenteraad van Middelharnis VRIJDAG 14 Maart 1947 Prijs per kwartaal f 1,50 Losse nummers f 0,15 Advertentieprijs 12 cent per mm. Bij contract aanzienlijke korting OPBOUW Tweede jaargang - No. 85 Adres der redactie en Ad ministratie Voorstr. A 239 Oommistte van Redactie t Ds W. Anker, W. A. de Bakker, N. v. d, Brugge, A. van Eek, C, Edewaard, Mr. J. Groeneveld, Ds. N. de Jong, C. P. Kijkuit, C. M. Vogelaar. (II) In ons vorige artikel kwamen we tot de conclusie, dat concurrentie met het buiten land in vele gevallen onmogelijk moet wor den geacht en dat ons afzetgebied zeer sterk is ingekrompen en dat dientengevolge de exportmogelijkheden zeer beperkt zijn, terwijl zowel voor ons land als voor de landbouw, export een levensbelang is. Het is, zonder dat dit nader toegelicht wordt, wel duidelijk, dat het voorshands hoogst noodzakelijk is, dat de regering beschermende maatregelen neemt. Immers, zou de boer tegen het buitenland moeten concurreren, dan zou hij zijn producten aan de markt moeten brengen voor min stens dezelfde prijs als het buitenland. De producten zouden aanzienlijk minder opbrengen dan de kostprijs en er zou dus met verlies gewerkt moeten worden, wat natuurlijk het bankroet van den boer tot gevolg heeft. De regering zal dus richt prijzen of garantieprijzen moeten vast stellen en dan natuurlijk zodanige, dat de boer een billijk loon ontvangt. Wij menen bij de huidige regering symp tomen waar te nemen, die niet geheel geruststellend zijn. Men krijgt de indruk, dat zij haar loon en prijspolitiek wil af wentelen op de ruggen der. boeren. Wij geloven niet, dat minister Mansholt een dergelijke politiek voor staat, maar in de economische raad van het ministerie heb ben ook minister Drees en Lieftinck zit ting, die nogal stedelijk georiënteerd zijn. Die zouden zelfs voorstanders zijn de prijzen van de akkerbouwproducten af hankelijk te stellen van de wereldprijs, vrije concurrentie dus, wat de ondergang van den boer zou betekenen, hetgeen zich dan heus niet tot hem zou beperken. Met het vaststellen van richt- of garantie prijzen is de taak der regering niet afgelo pen. Zij zal ook mede moeten werken ons verloren afzetgebied te heroveren. We den ken hier in de eerste plaats aan Duitsland. Nederland heeft alle belang bij een econo misch bloeiend Duitsland. De Nederlandse land- en tuinbouw kan niet zonder Duits land. De Stichting van de landbouw en ook de regering is daarvan overtuigd en het heeft dan ook hun gedurige aandacht. We kunnen helaas niet roemen op de mede werking van de geallieerden wat dit betreft. Enkele weken geleden weigerden zij nog hun toestemming te verlenen voor de export van Nederlandse groenten naar Duitsland. Ook aan het vinden van nieuw afzetge bied moet de nodige aandacht worden geschonken. Niet lang geleden is nog ie mand benoemd, die een jaar naar Brazilië zal gaan om de mogelijkheden van afzet van pootaardappelen te onderzoeken. De medewerking van de regering mag er niet toe leiden, dat persoonlijk initiatief gedood wordt. In het verleden zijn prach tige resultaten door de handel zelf bereikt. Er moet samenwerking zijn tussen b.v. Stichting van de Landbouw, exporteurs en regering. Uit wat we over de vooruitzichten van de landbouw schreven, kan geconcludeerd worden dat deze zeker niet rooskleurig zijn. Amerika stuurt aan op vrijhandel, waardoor onze landbouw in een nadelige positie komt. Ook de boer zal zich daarom moeten gaan aanpassen aan de gewijzigde omstan digheden. Gestreefd dient te worden naar verlaging van de kostprijs door rationali satie en mechanisatie. Men zal zich moeten toeleggen op het produceren van producten, waarmede geconcurreerd kan worden en die het buitenland van ons nodig heeft en hebben wil. Dit zijn geen granen, dit is geen boter, maar dat zijn kwaliteits-pro- ducten. Voor onze gecondenseerde melk en onze kaasproducten wil men oris nog steeds een redelijke prijs betalen. Naar ons zaaizaad en pootgoed is nog steeds veel vraag. In 1946 was de vraag naar zaaizaad en pootgoed belangrijk groter dan ons aanbod. Naast onze oude grote afnemers België en Frankrijk is in belangrijke mate geëxporteerd naar Spanje, Italië, Oostenrijk en Zweden. We moeten de voorsprong, die we ten aan zien van onze kwaliteits-producten hebben, zien te behouden. We hadden wat ons zaai zaad en pootgoed betrof een goede naam, deze moet niet verloren gaan. Het is van het allei grootste belang voor de boeren zelf, dat zij een prima product afleveren. Door onze kwaliteit moeten wij de buiten landse concurrentie het hoofd bieden. Het toekomstbeeld voor de landbouw is vrij somber. De moeilijkheden zijn vele. Deze te overwinnen is niet alleen voor het agrarische deel van de bevolking noodzake lijk, maar ook voor de welvaart van ons gehele volk. j I Onbegrijpelijk Verschillende malen hebben we gepleit voor een strenge en rechtvaardige berech ting en gewezen op uitspraken van berech ting en zuivering, die van onbegrijpelijke slapte getuigden. Dat dit niet alleen onze mening is, maar die van een groot deel van ons volk, is onze vaste overtuiging, een overtuiging die wij menen bevestigd te zien door de onlangs tijdens een berechting, gemaakte opmerkingen van Mr. Zaaijer, waarop deze, ofschoon wellicht niet de aangewezen persoon om dergelijke woorden te bezigen, alom in den lande grote bijval oogstte. I Misschien zal het daarom enigszins vreemd aandoen, als wij ons verbazen over een uitspraak van het Bijzonder Gerechts hof te Den Haag in omgekeerden zin. Verleden week is n.l. G. Leune të Dirbsland veroordeeld tot 3 jaar interne ring. Het verslag van de terechtzitting hebben we in het nummer van 28 Februari kunnen lezen. Uit dit verslag bleek dat de Fa. Keuzekamp, zich ook ten opzichte van de Nederlandse bevolking aan misdadige knoeierijen had schuldig gemaakt. Deze Keuzekamp nu, deed zijn uiterste best om Leune achter slot en grendel te houden. Het is niet aan ons te beoordelen of Leune al of niet schuldig is, maar het wekt onze verwondering, dat ook al is het- geen Leune werd ten laste gelegd waar, een dergelijk zware straf werd opgelegd. Met uitzondering van dit vergrijp heeft Leune in de oorlog een nationaal onberispelijk gedrag getoond. Stellen we daartegenover j landwachters, W.A.-lieden en hoogge- plaatste N.S.B.'ers, die vijf jaar lang het zwaarste verraad hebben gepleegd en die thans weer vrij en zelfbewust rondlopen, dan noemen wij deze uitspraak onbegrijpe lijk. Zelfs de procureur-fiscaal vroeg voor j Leune geen langere internering, als de tijd in bewaring doorgebracht en toch luidde het vonnis 3 jaar met ontzegging van het recht tot cassatie. Wij pleitten in het ver leden voor een strenge en rechtvaardige berechting. Wij wezen op soms onbegrijpe lijke slapte. Thans meenden wij ook op deze onbegrijpelijk zware uitspraak te moeten wijzen. Jezus of Bar-abbas. „Welken wilt gij, dat ik u zal loslaten, Bar-abbas of Jezus, Die genaamd wordt Christus?" Matth. 27 17. Die vraag van Pilatus komt ook tot ons, heden in 1947. Ook wij moeten kiezen tussen Bar-abbas of Jezus. Pilatus zelf is overtuigd van Jezus' on schuld, ook zijn vrouw. Hij moet echter kiezen tussen dezen onschuldige en den volkswil en de vriend schap des Keizers. Nu geeft hij zijn keus over aan het volk. Hij geeft zijn recht en macht tot loslating uit handen. Zo wordt op al te democratische wijze het recht ver kracht. De stem des volks zal beslissen. Jezus op een tweetal gezet. Wie zal Pilatus nu als tegencandidaat stellen tegenover dezen onschuldige Tegen over de grootste schurk heeft Jezus de meeste kans. Daar zit er nog een in de cel, die het grootste monster der hel is. Dezen zal hij op het tweetal plaatsen met Jezus. De tegenstelling kan niet schril genoeg getekend worden, al is er in de naam veel overeenkomst. Volgens de overlevering heet Bar-abbas ook Jezus. Jezus Bar-abbas, de zoon des vaders tegenover Jezus de Christus De zondeslaaf tegen over de vrije Zoon des Vaders. De moordenaar tegenover de Levensvorst. De verdierlijkte mens tegen over de geestelijke Mens. Daar staan ze dan naast elkander en de keuze is aan het volk. Laat Bar-abbas los! Kruist Jezus! Pilatus wast zijn handen in onschuld. Zo kiezen wij allen van nature. Een tussen weg, zoals Pilatus kiest, is er niet. 't Is vóór of tegen. Neutraliteit bestaat hier niet. Het gaat hier om twee beginsels: zonde of genade, schuld of gerechtigheid, zelf zucht of zelfovergave, haat of liefde. Van nature is in ons het eerste beginsel, door wedergeboorte en geloof óók het 2de. De gelovige heeft dagelijks de keuze tussen die beiden en toch kiest hij nog zo dikwijls voor het eerste. Dat is de strijd tussen Geest en vlees en naarmate Jezus vrijgelaten wordt, wordt Bar-abbas gekrui sigd en naarmate Bar-abbas de vrije teugel gelaten wordt, wordt Jezus verloochend. Maar nu nog een andere toepassing van dit tweetal. Het oog des geloofs ziet in Bar-abbas het beeld van den doemwaardigen zondaar. Adam-Bar-abbas-Zoon des Vaders is de mensenmoorder toegevallen en dientenge volge het beeld Gods verloren en van God vervloekt en des doods schuldig. Wij allen zijn moordenaren van onszelf en onzen naaste. Opstandelingen tegen Gods souve- reine heerschappij, opgesloten in den donkeren kerker des satans, gebonden in de strikken der zonde. Ons leven is slechts uitstel van executie. De kerkerdeuren worden ontsloten en de schuldige wordt op het tweetal gezet met de Onschuldige. De stem des volks klinkt als een stemme Gods: Laat Bar-abbas los! Kruist Jezus! Zalig de zondaar, die naast Jezus voor de vierschaar Gods wordt geplaatst. Dat is het Evangelie voor de doemwaardige zondaren: „Dien, Die geen Zonde gekend heeft, heeft God tot zonde gemaakt voor ons, opdat wij zouden worden rechtvaardigheid Gods in Hem". (2 Cor. 5 21). Kent gij dien zaligen ruil met Jezus? Dan hebt ge ook uw innerlijke verwantschap met Bar-abbas leren kennen en door het geloof de boodschap der verlossing in Christus aanvaard en omhelsd. Dan kent ge nu ook de vrijheid, waarmede Christus u vrijgemaakt heeft. Dan zult ge ook uit dankbaarheid voor Hem leven in een haten en vlieden van de zonde en een hartelijke lust en liefde in al Zijn geboden. Dan zult ge ook eenmaal zonder verschrikken voor I Zijn rechterstoel kunnen verschijnen en met Hem, als die moordenaar aan het kruis, ingaan in het hemels Paradijs ,in de vreugde der eeuwige vrijheid der kinderen Gods. Welzalig hij, wiens zonden zijn vergeven, enz. Ps. 32 1. iHoogeveen. HOVIUS. (Vervolg van Dinsdag 11 Maart jl.) Een voorstel tot verhoging van de ver goeding voor kascontrole wordt z.h.s. aangenomen. Eveneens de verordening jaarwedde personeel Kleuterschool en een voorstel tot oninbaarverklaring van achterstallige vorderingen. Vastgesteld worden de exploitatieuitga ven 1945 voor bijzonder en openbaar lager onderwijs. Idem goedgekeurd exploitatie uitgaven 1947 voor Bijz. lager onderwijs. Verhoging jaarwedde ambtenaren. Op het gehele personeel wil B. en W. de Rijksregeling van 10 verhoging toepassen De heer D. de Korte is het met die regeling eigenlijk niet eens, hij treft een vergelijk met een landbouwknecht en met een landarbeider. In dat licht bezien staat een gemeentewerkman er nogal gunstig bij. Voorzitter: In de landbouw zullen er wel emolumenten zijn die niet op papier staan. De heer de Korte: Wat krijgen de losse mensen? Deze hebben toch ook recht op vacantiebonnen Voorzitter: 75 cent per uur. Over vacantie bonnen zal worden gesproken. Tijdens de grote wegvoering van gezins hoofden is aan gezinnen een grote financiële uitkering gedaan. Een hiervoor aan te gaan kasgeldlening verkrijgt de goedkeuring. Aan W. Peeman zal opnieuw een stuk weiland, gelegen aan de Oudel. dijk worden verpacht voor 6 jaar tegen 150,per Ha. De heer Jacobs vindt de verhoging zwaar. Het weiland is nogal duur aan afheining en heeft ook onder water gestaan. Hij stemt er tegen. Voorzitter: Er is geen bezwaar van de Zijde van Peeman. Alzo aangenomen. In de vorige vergadering was wegens stemmenstaking een voorstel van de heer v. d. Slik betreffende het Weeshuis aange houden. Met 6 tegen 5 stemmen wordt dit nu verworpen. Daarna gaat de Raad over in besloten zitting. Eerste Nederlandse vrouw ter dood veroordeeld Voor het eerst in de geschiedenis heeft een Nederlandse rechtbank een vrouw ter dood veroordeeld. Het is de 42-jarige Joodse vrouw Ans van Dijk uit Amsterdam over wie door het Bijzondere Hof te Amster dam conform de eis het doodvonnis is uitgesproken. Het recht van cassatie werd haar niet verleend.

Opbouw | 1947 | | pagina 1