OPBOUW Ï0 land Jreda ÏST ikkee No. 85. 14 Maart 1947 TWEEDE BLAD STRIJD' 1 e len van JGEN iEUS 147 A N roek Distributie aieuws. Zeifs bij een strenge winter zooals deze Flakkee uiet geïsoleerd. tts let |w 1 I lUw |eilig egen zijn raad pact* »PPif In Uw lis een liven Idelca r 1946 2 uur Jacob 3 uur liens* 9 uur 10 tlr OFFICIËLE BONNENLIjST voor het tijdvak van 16 t.'m 29 Maart 1947. Elk der volgende bonnen geeft recht op het kopen van: KB, KC 703 (str. No. 3). 800 gr. brood 400 gr. brood 125 gr. boter 125 gr. margarine of 100 gi. vet 250 gr. margarine of 200 gr. vet 4 liter melk 7 liter melk 100 gr. vlees 400 gr. vlees 200 gr. kaas 1600 gr. brood 200 gr. kaas 800 gr. brood KE 703 (str. No. 3). 800 gr. brood 250 gr. boter 125 gr. margarine of 100 gr. vet 12 liter melk 100 gr. vlees 100 gr. kaas 800 gr. brood 500 gr. rijst of kin dermeel (uit rijst be reid) of kinderbiscuits 1000 gr. sinaasappelen (voo-inlevf ring) 1500 gr. sinaasappelen (voorinlevering) Bonkaarten MA, MB,- MD, ME, MF, MG, 704 (str. No. 3). I 65-5 Vlees I 65-4 Kaas 65-4 Eieren 100 gr. vlees 200 gr. kaas 5 eieren Bonkaarten KA, 65-1 Brood 65-2 Brood 65-1 Boter 65-2 Boter 65-3 Boter 65-1 Melk 65-2, 65-3 Melk 65-1 Vlees 65-2 Vlees 65-1 Algemeen 65-D Reserve 65-E Reserve 65-K Reserve Bonkaarten KD, 66-1 Brood 66-1 Boter 66-2 Boter 66-2, 66-3 Melk 66-1, 66-2 Vlees 66-1 Algemeen 66-R Reserve 66-U Reserve 66-S Reserve 66-V Reserve 65-4 Brood 65-4 Boter 65-4 Margarine 65-4 Melk 65-4 Vlees 800 gr. brood 250 gr. boter 250 gr. margarine 200 gr. vet 5 liter melk 300 gr. vlees of Op 20 Maart zullen bonnen worden aan gewezen voor suiker, versnaperingen en tabak. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 14 Maart worden gebruikt, met uitzondering van de bonnen voor melk. waarop eerst met ingahg van Maandag 17 Maart mag woiden gekocht. De bonnen 66-S Reserve en 66-V Resei - ve voor sinaasappelen moeten uiteilijk op 19 Maart worden ingeleverd bij een detail list in groenten en/of fruit. De niet-aangewezen bonnen van strook No. 2 kunnen worden vernietigd. Uitreiking bonkaarten 705 en textiel kaarten VA 705. De Leider van de Distributiedienst te Middelharnis maakt bekend dat de uit reiking van bonkaarten voor de 5e en 6e periode alsmede van de nieuwe textiel- kaarten voor niet-zelfverzorgers als volgt zal plaats vinden: Nieuwe Tonge: Vrijdag 21 Maart van 2-3 uur. Melissant: Dinsdag 25 Maart van 2-4 uur. Herkingen: Woensdag 26 Maart van 2-3 u. Stad a/h Haringvliet: Zaterdag 29 Maart van 10-11 uur. Dirksland: Maandag 31 Maart v.m. letters A. t/m M,; n.m. letters N. t/m Z. Sommelsdijk: Donderdag 3 April v.m. letters A. t/m M.; n.m. letters N. t/m Z. Middelharnis: Dinsdag 8 April v.m. letters A. t/m F.; n.m. letters G. t/m M.; Donder dag 10 April v.m. letters N. t/m S.; n.m. letters T. t/m Z. Zelfverzorgers ontvangen een oproep op welken datum zij hun bonkaarten moeten komen afhalen. TENTOONSTELLING „Onze voeding in deze tijd" In de courant van Woensdag 12 Maart staat onder Plaatselijk nieuws van Sommels- 1 dijk een kleine mededeling omtrent boven genoemde tentoonstelling, die een recti ficatie behoeft, wat datum en plaats aangaat. Er zal een interessante tentoonstelling ge houden worden, zoals in het stukje vermeld staat, maar de datum is niet 26 en 27 Maart, maar Woensdag en Donderdag 19 en 20 Maart a.s. - en de tentoonstelling wordt niet gehouden in Hotel Spee, maar in de Huishoudschool te Sommelsdijk. Wel wor den de films Donderdagsavonds 20 Maart van 7-9 uur in Hotel Spee vertoond. Het entreekaartje voor de tentoonstelling is ook geldig voor de films; men zij dus ge waarschuwd dit niet weg te gooien. Voor het gehele programma wordt ver wezen naar de advertentie in het volgend nummer van dit blad. Het Werkcomité Mevr. Rijnders-v. Kempen Presidente Mej, Buyze Secretaresse Mevr. Geluk-Leeuwenburg Mej. Knol Mevr. Leefiang-Borst. Onze veestapel gaat langzaam vooruit Uit onderstaand overzicht blijkt, dat het met onze veestapel weer langzaam in de goede richting gaat. Het Centraal Bureau voor statistiek publiceerde deze cijfers: Dec. '40 Dec. '43 Dec. '45' Dec. '46 Rundvee: 2442.515 Varkens: 1185.730 Schapen: 311.961 Hoenders: 10.388.553 Eenden: 365.425 1938.957 845.691 362.996 2201.834 2182.202 980.600 407.614 3077.976 36.301 40.220 (stuks) 2222.355 1062.328 339.828 7478.357 157.644 WIST U dat begin April de prijzen voor Electr. verlichtings-artikelen lager zullen worden; dat in restaurants per 2 maaltijden één ei zal worden beschikbaar gesteld; dat van 23 tot 29 Maart een bon aange wezen wordt voor 100 gram gedroogde zuidvruchten. De Oranje-Vereniging schrijft ons: De Geschenken welke door diverse inwoners van Middelharnis beschikbaar waren gesteld zijn aan de hiervoor in aan merking komende gezinnen uitgereikt. Slechts 2 gezinnen zijn voor de bijeen gebrachte geschenken in aanmerking ge komen. Bij uitreiking zijn zij in beide geval len onder dank aanvaard, met het verzoek aan de Oranje-Vereniging om de dank aan de milde gevers over te brengen. Om de gevers allen te doen weten waar hun geschenken zijn terecht gekomen, laten wij hieronder de namen volgen: 1. Janneke Zaaijer, dochter van Jacob Zaaijer en Catharina van den Doel, geb. op 17 Febr. 1947, wonende Voorstraat A 236. 2. Trijntje Jannie, van Gelder, dochter van Hendrik van Gelder en Adriana Hartensveld, geb. op 12 Febr. 1947, wonende Verl. Hoflaan 2. Hoewel wij aannemen dat genoemde gezinnen weten welke inwoners hebben bijgedragen tot het slagen van deze attractie, willen wij toch niet nalaten hier nog even hun namen te laten volgen: Deze zijn: D. F. Jacobi, C. J. Deenik, Drukkerij J. en M. Boomsma, Albert Heijn, Firma Nipius (kruidenier), Firma Vis van Heemst. Firma Buysse, Firma Oud, Firma Nipius (textiel), A. Visser, en Zn, Firma P. Kievit en Zn, Firma C. Korteweg en Zn, Drukkerij Pas Co, Firma J. v. d. Sluis. Nu het zich laat aanzien dat Koning Winter ons vermoedelijk gaat verlaten, Zullen velen zulks" met vreugde begroeten, en vooral daar door het vele ijs de verbin dingen met Flakkee te wensen over lieten, hoewel wij in het geheel niet zijn geïsoleerd geweest. De tramboot Hellevoetsluis-Middelhar- nis, heeft ook met enige vertraging enkele diensten per dag weten te onderhouden, terwijl het veer Ooltgensplaat-Dintelsas gedurende de ijsperiode bij dag een ge regelde dienst heeft tot stand gehouden met niet de minste vertraging. Een woord van dank is zeker op zijn plaats voor beide directie's en personeel die alles in het werk hebben gesteld deze diensten in stand te doen houden. VERVOLGVERHAAL door W. v. d. AKKER 13 Ook voor Bert brengt het verbergen van den piloot zijn moeilijkheden mee. Hij beseft, dat zijn werk nu niet alleen meer voor hem zelf riskant is, maar ook voor zijn ouders en voor den piloot. Zou men arg waan tegen hem krijgen, dan is de kans op huiszoeking groot en de mogelijkheid van ontdekking niet uitgesloten. Daarom gaat hij, indien het mogelijk ware, nog voorzich tiger te werk. Het werk, dat hij met Gerrit van Zalen begonnen is, en waarbij ze de leiding van Dijkstra als vanzelfsprekend aanvaard heb ben, wordt omvangrijker en daarmee ook I gevaarlijker. De bezetter is, voorzichtig nog, bezig met I ie voorbereidingen tot harde maatregelen. Hij heeft zich ten doel gesteld, ook uit 1 Nederland de joden te bannen. Daarom moet op hun persoonsbewijs een J. komen te staan; daarom worden ze, al hebben ze I er geen schuld aan, beticht van sabotage- I laden; daarom worden ze terroristen ge- eoemd; daarom is het hun verboden, openbare samenkomsten bij te wonen - ze 1 verstoren de orde; daarom wordt hun de 'oegang tot openbare gelegenheden ont- tegd; daarom moeten ze- zich melden; daarom wordt hun bezit verbeurd verklaard Hun zaken, hun bedrijven ontnomen; I har om zijn ze verplicht ter onderscheiding I 'an de Ariërs de gele Davidsster te dragen. Ziet men nog niet de werkelijke bedoeling van de Jodenjagers? Heiaas, velen niet. Daarom: „De Vrije Courant" moet de ware bedoeling onthullen De arbeidsdienst is aangekondigd onder schoon-schijnende leuzen. Het doel? Een z.g.n. prachtig doel wordt voorgesteld, n.l. jonge mensen te vormen tot mannen, die begrip zullen hebben voor de noodzakelijk heid van orde, regelmaat, tucht, van saam horigheid en gemeenschapszin, als pijlers van een eensgezind en krachtig Nederland. Een schoon doel, nietwaar? Kleurige platen worden gemaakt en aangeplakt, slimme propaganda wordt gevoerd. Voorlopig gaan vrijwilligers voor; verwacht wordt, dat duizenden zich zullen melden. Maakt, jonge mannen van Nederland, dat je niet achteraan komt! Doorziet men, wat de Nationaal-Socialis- tische bezetter met de arbeidsdienst voor heeft? Gelooft men de geslepen propagan da? Ziet men in, dat de arbeidsdienst is bedoeld als opvoedingsinstituut in Nat.- Socialistische geest? Weet men, dat de commandant van de arbeidsdienst in een rede zeide, dat de arbeidsdienst erop gericht is en erop gericht blijft het gehele volk in practische en Nationaal-Socialistische zin te dienen? Velen, zeer velen weten het niet, doorzien het niet. Zij slapen nog. In hun oren klinkt nog na het slaapliedje van Seys-Inquart: wij zijn niet in het land gekomen om het Nederlandse Volkskarakter te onderdrukken of het onze wereldbeschaving op te dringen. Ende pers - die moet toch voorlichten. Zij heeft toch vooral in Zulk een tijd een zeer verantwoordelijke taak: het volk te dienen, te waarschuwenDe perszij zwijgt. Daarom: „De Vrije Courant" moet deze taak overnemen. Duitsland zal laten zien, wat een goed bestuur vermag. Werkloosheid is voor de führer een vraagstuk, dat gemakkelijk opgelost kan worden. Hij is Nederland gunstig gezind, hij wil helpen, afdoende. Werklozen kunnen in zijn groot-germaans rijk een goede betrekking krijgen. Wil men zo'n goede betrekking liever niet aanvaar den, och, dan neemt hij wel maatregelen: de werkloze wordt van steun uitgesloten! Ongehuwden worden uit de bedrijven ge haald. Ouderen - werklozen - nemen hun plaatsen in. De ongehuwden kunnen - o Duitse goedheid - een pracht baan in Duitsland krijgen. Zo wordt het voorge steld, zo staat h'et in de kranten te lezen. En het volkdoorziet men de Duitse bedoeling? Velen, zeer velen nog niet! Daarom: „De Vrije Courant" moet op de werkelijke bedoeling der Duitsers wijzen. De Hollan ders moeten de leeg gekomen plaatsen innemen van de Duitsers, die als soldaat aan het front vechten voor de overwinning van groot-Duitsland en de overheersing van het Nationaal-Socialisme in Europa. De Hollanders moeten op die wijze daaraan helpen. Kanonnen, tanks, vliegtuigen, mu nitie moet onophoudelijk gefabriceerd worden. De Duitsers zijn aan het front. De Hollanders, Belgen, Fransen moeten zorgen, dat de weermacht de middelen krijgt, waarmede gevochten moet worden tegen de geallieerden, waarmede de bezette landen onder de duim gehouden moeten worden. Zij moeten de kogels maken, waarmede de geallieerden - waaronder ook Hollanders - neergeveld zullen worden als Zij komen om Europa van de Duitse tiran nie te bevrijden. De pers zwijgt daar over. De vrije pers - ook „De Vrije Courant" - moet daartegen waarschuwen. Het kan toch niet, dat de éne Hollander de kogel maakt, waarmede de andere Hollander neergeschoten zal worden; dat Hollanders vrijwillig in Duits land gaan werken om de bedekte wijze eigen bevrijding tegen te werken? Bert en Gerrit, geleid door Dijkstra, en met hen gelukkig vele anderen, beseffen dit alles zeer goed; zij begrijpen wat hun taak is. Daarom: „De Vrije Courant" is maar niet eenmaal verschenen, maar regelmatig. Steeds weer als gewaarschuwd dient te worden, verschijnt ze. Groter in omvang dan voorheen, met groter oplaag. De artike len worden zorgvuldig geschreven door verschillende medewerkers en daarna nog eens besproken. Gerrit stencilt de bladen niet altijd meer. Ook anderen doen het. Het werk wordt verdeeld. Stapels papier zijn nodig. Door G-errits relaties is er steeds weer voldoende. Het kost moeite, het betekent gevaar. Maar de bevolking moet gewaarschuwd, voorgelicht. „De Vrije Courant" wordt gelezen in hun eigen dorp, maar ook in alle dorpen in de omtrek. De geest wordt bewerkt. Het verzet groeit. Ook de tegenmaatregelen van den bezetter worden strenger en geraffineerder strijd 1 Wordt vervolgd).

Opbouw | 1947 | | pagina 5