VOOR GOEREE EN OVERFLAKKEE Naar welke school? V Sneeuw ruimen Grootse dagen in de Ambachtsschool Plaatselijk Nieuws NSDAG 11 Maart 1947 j^P Em iiSF Tweede jaargang - No. 84 |s per kwartaal 1,50 BK JH MKML H B H H ^ÊJÊÊMÉM Adres der redactie en Ad- «e nummers f °,15 Hfl ^bdv WmP "^'"'posTbus™?' A 239 12 cent per IB wB wBH Middelharnis Tel. No. 332 aanzienlijke korting CHRISTELIJK NATIONAAL STREEKBLAD Dinsdag en Vrijdag Oommisste pan Redactie t Ds W. Anker, W. A. de Bakker, N. v. d, Brugge, A. van Eek, C. Ede waard, Mr. J. J, Groeneveld, Ds. N. de Jong C. P. Kijkuit, C. M. Vogelaar. Telken jare tegen 1 April staan de Ouders van kinderen, die leerplichtig wor den, althans wanneer het hun oudste spruit betreft, voor de zeer belangrijke vraag, naar welke School ze hun kinderen zullen sturen. Bij zeer velen onder hen is deze vraag gemakkelijk te beantwoorden. Zij, die een uitgesproken vrijzinnige,' Soci alistische of Communistische overtuiging hebben, vinden het vanzelfsprekend, dat de Openbare School het onderwijs- en op voedingsinstituut voor hun kind moet zijn, terwijl degenen, die in het Christelijk geloof hun vastheid en levensregel gevon den hebben, voor de opvoeding hunner kinderen geen andere dan de Christelijke School begeren. Dit zijn de linkse en rechtse principiëlen, die de consequenties trekken uit hun beginselen en daarom ook goed weten, waarom ze hun kinderen naar de door hen gekozen school zenden. Bij de mensen van vrijzinnige levensopvatting spruit de voorkeur voor -de Openbare School voort v t het feit, dat zij aan het godsdienstig element in de opvoeding slechts een ondergeschikte of in 't geheel geen plaats toekennen, terwijl de mensen van Christelijk beginsel menenjpp grond van Gods Woord, op grond van de doop belofte en op grond van paedagogische overwegingen hun kinderen onderwijs te moeten laten geven op een school, waar de Bijbelsche waarheid de grondslag der op voeding is. Tussen deze twee groepen van over tuigden bevindt zich in iedere gemeente een groter of kleiner aantal mensen, die van weerskanten bewerkt en beïnvloed worden en daarvoor ook inderdaad vatbaar zijn. Het zijn dezulken, die over de diepste levensvragen heenleven en daarom het verband ook niet zien tussen onze gods dienstige of niet-godsdienstige beginselen en de opvoeding onzer kinderen thuis en op school. Dat verband bestaat wel degelijk en moet door ieder, die zich zijn verant woordelijkheid bewust is, op elk terrein van het leven ook gelegd worden. Ons leven moet een rechte lijn vertonen, er moet richting in te zien zijn. Wij moeten aan ons doen en laten een vast beginsel ten grondslag leggen, dat consequent wordt toegepast op allerlei gebied. Het is tot deze groep mensen, dat wij ons in dit artikel speciaal willen richten. Zij zijn het immers, bij wie de vraag: „naar welke school?" meestal niet zo direct beantwoord kan worden en die daarom voorlichting nodig hebben. Het ligt in de aard der kerkelijke verhoudingen op ons eiland, dat dit bijna uitsluitend mensen zijn, die behoren tot de Hervormde Kerk. De bewust meelevende leden van deze Kerk kenneji in deze hun roeping, maar als volkskerk heeft zij in zich een op sommige plaatsen tamelijk brede schare, die wel niet ongodsdienstig is, die de kerk nog wel bezoekt en de kinderen laat dopen, maar waarbij er zich velen bevinden, die Zonder bezwaar lid zijn van een rode vakbond, een zogenaamd neutraal dag blad lezen, uit onkunde of door misleiding op de Partij van de Arbeid stemmen en - de 'zinderen naar de Openbare School sturen. Dezulken moeten wij in alle ernst toe- 'oepen: dat klopt nietl De eis van het Evangelie: bekeert u en jelooft in Jezus Christus, komt tot ons zllen. De Kerk verkondigt in de naam Gods deze boodschap aan alle mensen. En de eis komt tot een ieder, dat wij zullen leven naar Gods geboden. Die eis geldt voor onze persoonlijke verhoudingen, maar ook in onze positie als kerklid, als staatsburger, als arbeider, als vader en moeder. De ordinantiën Gods omvatten alle terrein, ook dat der opvoeding. Men kan niet op politiek terrein links zijn en in de kerk rechts, in de vakbond rood en in de school Christelijk. Dat is een zigzaglijn in het leven, die blijk geeft van gebrek aan geeste lijk fundament. En toch is het helaas een op ons eiland niet zeld aam voorkomend verschijnsel. Gelukkig zijn er door de oprichting van Hervormde Scholen vele kinderen onder de beademing van het Evangelie gekomen, die anders in de gods dienstloze sfeer der Openbare School zou den opgroeien, maar feitelijk is het toch zó, dat ieder gedoopt kind behoort op de banken van de Christelijke school. Zolang dit niet het geval is, mogen we de toestand niet gezond achten. Laat daarom ieder Ouder, die voor de beslissing staat, naar welke school hij zijn kind zal sturen, met deze beslissing hoge ernst maken voor Gods aangezioht. Het gaat hier toch in hoogste instantie om de toekomst der kinderen, om hun tijdelijk en eeuwig geluk. De schoolkeuze is van ont zaglijke betekenis voor de richting, die het leven van het jonge kind onder Gods voorzienig bestel nemen zal. Wij weten wel, dat de Christelijke School geen Christelijk leven kan waarborgen, dat velen later derailleren, maar dit is zeker, dat zij op die school de boodschap horen, die ieder mens, groot en klein, nodig heeft om te leven en te sterven. Op die school wordt de godsdienst niet beschouwd als een zaak van minder belang, maar als de kern van het gehele onderwijs en de totale opvoeding. De Bijbel en het kind behoren bij elkaar en moeten daarom op school tot elkander gebracht worden. De Schrift zegt, dat ook aan de kinderen de belofte toekomt en Jezus roept ze nodigend tot Zich. Hun moet dagelijks het Woord Gods worden voorgehouden, opdat ze de weg der zaligheid zullen weten en ervan doordron gen worden, dat dit het hoogste goed is. Het eeuwig heil der kinderzielen vraagt geestelijke bearbeiding over de gehele linie van het onderwijs, dat daarenboven in al zijn vakken bezien moet worden in het licht van de waarheid der Schriften. Een godsdienstloze opvoeding onthoudt aan het kind datgene, wat het het meest en het eerst behoeft. Bijbels onderricht is geen vergiftiging der kinderziel, integen deel, het stüurt de gedachten, gevoelens en genegenheden onder Gods zegen juist in de goede richting en^ntelbaren zijn dank baar voor datgene, wat zij in hun jeugd in dit opzicht hebben gehoord en geleerd, omdat het hun tot steun was in het leven. Men moet niet geloven, dat de kinderziel voor godsdienst niet ontvankelijk is. Het jeugdige kind is juist bij uitstek geschikt om het zaad des Evangelies te ontvangen. De ouders zijn verplicht - ook al zou de bekende zinsnede niet in het doopformulier staan - om hun kinderen in de leer, die naar de godzaligheid is, te onderwijzen en te doen onderwijzen op de school, die na jaren van strijd in Nederland veroverd is, de school, die in alle zwakheid poogt het Woord, dat is Christus, in het centrum te plaatsen van alle onderwijs. Wie dat inziet, voor hem is het antwoord op onze vraag niet twijfelachtig. Reeds maanden ondervinden we op velerlei gebied de gevolgen van de vorst Daarbij kwam nog een geweldige sneeuwval, die de wegen vrijwel onbegaanbaar maakt. Eenige duizenden arbeiders zijn door vorst en sneeuw tot lediggang gedoemd en hebben het dienstverband met hun werk gevers tijdelijk onderbroken. Begrijpelijkerwijze moet in het levens onderhoud der arbeiders worden voorzien en het heeft onze hartelijke instemming, dat de Overheid daarin voorziet door middel van een vorstverletregeling. Wanneer de Overheid zich echter groote uitgaven getroost, men spreekt zelfs van vijf millioen gulden per week, dan heeft zij ook het recht en de plicht, werkzaam heden te verlangen, in verband met den sneeuwval. £>e vorige week nam de Nederl. Heide maatschappij in overleg met de gemeente besturen van Middelharnis en Sommelsdijk het initiatief tot het opruimen van de sneeuw en men verwachtte daarbij de medewerking van het Rijk. Het bleek echter, dat het Rijk niet bereid was deze werkzaamheden te subsidieeren. Het gevolg was, dat deze werkzaamheden niet uitgevoerd konden worden, omdat de gemeente de kosten uit eigen middelen niet kon betalen. Derhalve blijven de wegen onbegaanbaar en betaalt het Rijk groote sommen aan vorstverlet, waarvoor niets gedaan wordt. Deze toestand is onbegrijpelijk en af te keuren. Zou thans de oplossing niet gevonden kunnen worden in demobelisatie van alle burgers Wanneer ieder voor zijn eigen woning de sneeuw opruimt en een groep vrijwilligers zorgen voor de loozing van het water bij dooi, komt de oplossing van het probleem een stuk dichterbij. Het onderwijs aan de ouders getoond Begeleid door den leraar in algemeen vormend onderwijs, de heer de Kater, maakten wij Donderdagmiddag een rond- gand door de W. C. v. Asch-Ambachts- school, waar openbare lessen voor belang stellenden werden gehouden. De Directeur, de heer Kamstra, vertelde vooraf enige bijzonderheden betreffende de indeling der verschillende vakken en het doel van het onderwijs. De leerlingen, van wie wordt aangenomen dat zij alleen lager onderwijs hebben genoten, krijgen een algemeen vormende opleiding, waarop het theoretisch en practisch gedeelte van het onderhavige vak aansluit. Jongens, die nog geen jaar van de lagere school zijn, maken aan de hand van een tekening reeds allerlei gebruiks voorwerpen. Dit alles staat natuurlijk voortdurend ender leiding en toezicht van den leraar, maar op sommige punten wordt ook aan eigen originaliteit een kans gegeven. Voor de vakken Machine-bankwerker en Smid blijkt verreweg de grootste animo te bestaan. Zo vernamen wij dat een klas van Bankwerkers begon met 45 leerlingen, ter wijl het totaal aantal 190 bedraagt. De laatste jaren wordt het leerlingenstelsel toegepast. Zij, die de School verlaten, komen bij een baas, die de jongens in de gelegenheid stelt zich verder in het vak te bekwamen, terwijl zij dan ook nog de avondlessen kunnen volgen. De Schilders, die vorig jaar de School verlieten, konden allen direct bij een baas geplaatst worden. Hieruit blijkt wel, hoeveel behoefte er bestaat aan geschoold personeel. Vaklieden, die hun opleiding aan deze School genoten hebben, kunnen overal terecht. Endit is voor ieder bereikbaar. Vaak wordt men afgeschrikt door de kost bare reisgelegenheid, doch ook hieraan kan, naar de Directeur ons meedeelde, een mouw gepast worden. Ouders, die hun kinderen naar de Ambachtsschool willen sturen, kunnen vóór 1 April a.s. een aan vraag indienen voor vergoeding van de reisgelegenheid. De Directeur heeft op zich genomen deze aanvragen door te geven aan het Ministerie van Onderwijs. Jongens van Flakkee, wat is mooier dan een vak te leren waarmee men zich in de toekomst een bestaan kan scheppen. Hiervoor bestaat gelegenheid aan de Ambachtsschool. Reeds velen hebben de waarde van een goede opleiding ingezien, wat wel blijkt uit het feit, dat, zodra er weer materialen zijn, met de verbouwing van de school zal worden begonnen. Wacht daarom niet langer, maar meldt U aan bij den Directeur, DIRKSLAND. A.s. Zaterdag 15 Maart zal uitgaande van het Chr. Nat. Vakver bond, het T.B.C.-hulpionds een huis aan huis collecte houden. HERRINGEN. Tot typiste ter gemeen te-secretarie is aangesteld mej. L. van der Wekke, wonende te Dirksland. De heer Jac. Scherpenisse is aange steld tot controleur bij de belastingen met standplaats Rotterdam. Over de vorige week waren 140 per sonen in de vorstverletregeling opgenomen. Het echtpaar H. Dorst-Grootenboer herdacht deze week hun 45-jarige echtver- eeniging, terwijl J. Speelman en M. Brug- geman de dag herdachten waarop zij 40 jaar geleden in den echt werden verbonden. Burgerl. Stand over de mnd. Febr. '47. Geboren: Arie, z.v. Eliza Soeteman en Corn. Huizer.; Anthonia Cornelia, d.v. R. Witvliet en C. Jansen.; Maria, d.v. J. O. de Klerk en F. van Erkel.; Elizabeth Katha- rina, d.v. A. L. van Mourik en F. van Eek.; Gijsbertus, z.v. J. van Vulpen en J. Ver hagen.; Johannes Anthonie, z.v. J. Bazen en M. C. van Mourik. Overleden: T. Koole, echtgen. van M. G. den Boer 75 jaar. Ingekomen: Dingeman Kievit van Melis sant. Vertrokken: Jacob Scherpenisse naar Rotterdam.; Abraham L. Munters en echtgen. naar Den Bommel. Verhuisd binnen de gemeente: Aart W. Soeteman van Kaaidijk 12y naar Tuinstraat 246a. MELISSANT. Burgerl. St. Febr. '47. Geboren: Arie, z.v. J. Non en Corn. v. Andel.; Nicolaas Cornelis, z.v. J. M. v. Heukelen en M. Grotenboer. Ondertrouwd: Jac. v. Gurp 26 j. en P. W. Mijnders 21 jaar. Gehuwd: D. Kievit 22 j. en J. A. v. d. Vliet 21 j. Jan v. Hoven 24 j. en Adr. M. Molenaar 23 jaar. Overleden: M. v. Ast 83 jaar. STELLENDAM. Burgem. en Weth. brengen aan belanghebbenden ter kennis dat op Donderdag 27 Maart des v.m. 11.30

Opbouw | 1947 | | pagina 1