Abonneert U op dit blad! Begrafenisfonds ^.Onderling Belang" te Oude Tbnge bestaat 40 jaar Publicatie Met een woord van welkom opent de Voorz. H. A. van Tilborg deze vergadering. De Voorz. herdenkt hierbij het heengaan van dhr. de Wilde, die 20 jaar zijn eminente leiding aan de vereniging heeft gegeven. Wij zijn aldus spr. dhr. de Wilde voor alles veel dank verschuldigd. Na lezing der notulen, die onveranderd werden vastge steld, brengt de Pennm. G. J. Zweerus zijn jaarverslag ten gehore. Het afgelopen jaar laat een saldo zien van ruim 700,terwijl de balans een stand geeft van 1067,30, In het afgelopen jaar heeft de Vereniging zware lasten gehad, doordat er vele patiën ten geweest zijn. De toestand is echter niet ongunstig te noemen. Dhr. A. Visbeen brengt namens de controle commissie verslag uit en adviseert de pennm. decharge te verlenen. Tot leden der commissie nazien reke ningen 1947 worden benoemd de heren: A. Visbeen, A. Kattestaart en W. C. van Vliet. Overgegaan wordt tot Bestuursver kiezing, in de plaats van J. P. de W Ine wordt tot Bestuurslid gekozen dhr. P. C. Tijl, terwijl herkozen worden de heren: G. J. Zweerus en S. Dekker. Van de Rondvraag wordt nog door enkele heren gebruik gemaakt. De Voorz. sluit deze vergadering met een woord van dank voor de opkomst. Kerknieuws. Ned. Herv. Kerk: v.m. en n.m. Ds. v. d. Kooij. Bediening H. Doop. Burgerlijke Stand over de mnd. Febr. Geboren: Stientje, d.v. Joh. de Jong en W. Vos.; Johanna d.v. C. v. d. Boom en P. N. van Weenen.; Maatje, d.v. N. Knöps en J. C. Koppenaal.; Willem, z.v. D. Roos en A. Koppenaal.; Aart, z.v. M. Timmer en S. Koster.; Adrianus Maarten, z.v. P. H. J. van Weenen en J. G. Munters.; Dingenus, z.v. L. Both en L. de Jong.; Anthony, z.v. J. v. d. Groef en H. Looij. Ondertrouwd: W. L. de Gast 31 j. en H. Motz 23 jaar. Gehuwd: M. Groenendijk 32 j. en H. L. Dhuigelaere 26 j.; H. Visser 27 j. en L. Kievit 22 jaar. Overleden- W. Holleman oud 77 jaar wedn. van P. v. d. Ouden. OUDE TONGE. werkzaamheden in de garage van dhr. J. P., vloog een carbidketel door het dak der garage de lucht in. Wonder boven wonder kwamen geen per soonlijke ongelukken voor. Aan het lezend publiek der gemeente kunnen wij mededelen, dat de Nuts-bibli- otheek haar deuren weer geopend heeft. Ruilen van boeken heeft plaats op Maandag avond van 7-8 uur in een der lokalen der O.L.S. Dinsdag 11 Maart 1947 hoopt de Gymnastiekvereniging O.K.K., een uit voering te geven in de oude school. Aan vang 7 uur. Vergadering Mannenvereniging D.V. Maandag 10 Maart '47 des 's avonds 7 uur in het verenigings-gebouw. Agenda: „Mar tha en Maria", door P. Soeteman. Be stuursverkiezing. Komt U ook! A.s. Woensdag 12 Maart '47 hoopt D.V. Ds. Bel in de oude school voor te gaan. Aanvang n.m. 2.30 en n.m. 6.30 uur, er zal dan bidstond voor het gewas gehou den worden. OOLTGENSPLAAT. Te Wageningen slaagde aan de Landbouwschool onze dorps genoot dhr. J. L. van Nieuwenhuizen Hz. voor het Propaed. examen. Onze vroegere dorpsgenoot dhr. C. Landheer thans wonende te Leiden, slaag de voor het Cand. examen rechtsgeleerd heid. Ooltgensplaat-pakt aan! Zoals bekend heeft de gemeente Oolt- gensplaat tijdens de bezettingsjaren in ernstige mate te lijden gehad van roof- en de vernielzucht der voormalige Duitse bezetting. Onder de meest waardevolle gemeente eigendommen, die door de Duitsers zijn weggehaald behoort wel de luidklok uit de toren van de Ned, Herv. Kerk alhier. Blijkens bericht van de Rijksinspectie Kunstbescherming te 's-Gravenhage is deze Wok destijds naar Duitsland weggevoerd en daar versmolten. Het gemis van de luidklok wordt bij allerlei gebeurtenissen, b.v. bij begrafenis sen, brand, overstroming en bij blijde en droeve dagen in ons Vorstenhuis in ernstige mate gevoeld. De gemeente Ooltgensplaat is noodlij dend en kan derhalve de kosten van het aanschaffen van een nieuwe luidklok niet dragen. Onder voorzitterschap van de wnd. Burg. dhr. A. Waling is een comité opgericht, dat tot taak heeft onze gemeente zo spoedig doenlijk weer van een torenklok te voorzien. Het ligt ook in de bedoeling om in de R.K. kerk te Achthuizen en in het Evange lisatiegebouw te Langstraat een luidklok te doen aanbrengen, waartoe in deze gehuchten ook comité's zullen worden ge vormd. Het comité is de kom der gemeente is als volgt samengesteld: A. Waling, Voorz.; P. Bom, Secr. en Jac. Overbeeke Jz. Penningm. Dat niet alleen op de kaai behoeft te wonen om water in huis te krijgen, onder vonden de bewoners van de Voorstraat. Doordat des nachts de hoofdleiding van de waterleiding sprong, vloeide het water de woningen binnen en stond een gedeelte van de Voorstraat blank. Nadat het perso neel van het waterleidingbedrijf uit Middel- harnis was gearriveerd kon het lek worden gestopt. Vooral in de kruidenierswinkel van de firma Gez. van Ree ontstond belangrijke schade aan levensmiddelen, Kerknieuws. Ned. Herv. Kerk: v.m. 9.30 en n.m. 6 uur dhr. D. Broere van Slikkerveer. Geref. Kerk: v.m. 9.30 en n.m. 6 uur Ds. Bos. Ds. Bos Geref. predikant alhier, heeft een beroep ontvangen naar IJssel- monde. Burgerlijke Stand. Geboren: Cornelia Geertrui, d.v. L. van Gent en A. van Veen.; Arentje, d.v. C. de Vos en J. van Dam. Ondertrouwd: G. Mijdam 21 j. en M. Pieterse 23 j.; IJ. Vos 21 j. en N. J, Kreeft 20 jaar. Gehuwd: P. A. Korteweg 31 j. en J. Troost 27 j.; A. Roosendaal 39 j. en G. van Es 28 j.; J. de Vos 22 j. en A. Leijdens 20 j. Overleden: Cornelis Hack 67 j. echtgn. van A. Beljaars.; Arend Kagchelland 70 j, echtgn. van T. van Dam. DEN BOMMEL. Kerknieuws. Ned. Herv. Kerk: n.m. 2.30 uur Ds. v. d. Kooij van Nieuwe Tonge. (Bed. H.-Doop). Ingekomen met attestatie van de Gém. van Koudekerke aan den Rijn de Echtlieden Johan Jasper Abraham, Kruyff en Maria Mina, Leijs. Geref. Kerk: v.m. 10 en n.m. 3 uur Ds. den Boer. (Bed. H.-Avondmaal). In de gehouden vergadering van de Ned. Politiebond, afd. Goeree en Over- flakkee is tot secretaris gekozen de wacht meester der Rijkspolitie A. Schilder te Den Bommel. STAD AAN 'T HARINGVLIET. In de Ger. Gemeente hoopt op Donderdag 6 Maart des v.m. 9.30 uur Ds. Bel van Dirksland Bidstond voor het Gewas te houden en 's-middags 2.30 uur Voorberei ding tot het Heilig Avondmaal. Woensdag 5 Maart a.s. zal er Ouder avond gehouden worden in de Chr. School, aanvang n.m. 7 uur. Burgerlijke Stand over de maanden januari en Februari 1947. Geboren: Arnold Arend, z. v. Jac. van Gurp en T. J. Drie sprong; Suzanna Cornelia, d. v. L. Wesdijk en J. G. Koppenaal; Leendert Jan, z. v. M. W. Keijzer en A. M. Timmer; Neeltje, d. v. A. J. Trommel en L. v. d. Nieuwen- dijk; Johanna Maatje, d. v. M. H. Braber en A. C. Ardon. Overleden: Jannetje van Ginneken, oud 85 j.; Cornelia Bastiana Donkersloot, oud 82 j., wed. van Gerrit Melaard; Maria Kcningswoud, oud 56 j. echtg. van C. L. van Sprang. Maandag 3 Maart 1947 kwam in de oude school het Begrafenisfonds „Onder ling Belang" in 40e jaarvergadering bijeen. Deze avond had niet alleen een bijzonder karakter door het feit dat het nu de 40e jaarvergadering was, ook de Voorz. den heer W. Los en het lid van de Raad van toezicht, den heer M. Fluit, beiden func tionerend vanaf de oprichting, namen af scheid, daar beiden meenden hun werk thans aan jongeren te moeten afstaan. Onze gedachten gaan, aldus de Voorz. naar de le jaarvergadering op 25 Jan. 1907. Voor onze ogen komen de beelden van de mensen, die zich toen verdienstelijk hebben gemaakt. Wij stonden toen voor velerlei en grote moeilijkheden en met dankbaar heid gedenke'n wij het werk van mannen als J. de Korte, Baart, J. A. Fluit en J. A. Munters, die ieder, de een langer, de ander korter hun krachten hebben gegeven. Van de thans in functie zijnde functi onarissen hebben W. Los, M. Fluit, J. Luijendijk en W. van Markestijn de langste jaren. In de 40-jaar had het Begrafenisfonds 2 bodes: tot 1908 Wed. Hagens, daarna den heer Joh. Beijers. De keuze van Beijers is een goede keuze gebleken en deze heeft in grote trouw en eerlijkheid zijn taak verricht en heeft mede de vereniging doen groeien en bloeien. Het was dan ook jammer, toen Beijers ontslag vroeg tegen 1 Jan. 1947, maar voor de opgegeven reden moeten wij respect hebben en o de meest eervolle wijze is hem ontslag verleend. Spr. riep vervolgens de leden op om trouw te blijven aan de vereniging en in eensgezindheid te strijden voor de zelf standigheid der vereniging. De notulen worden vastgesteld. Vervol gens volgt het verslag van de toestand der vereniging. Hieruit blijkt dat het ledental 1109 leden bedraagt en in 1946 7 leden zijn overleden. De penningmeester geeft vervolgens een overzicht van het financieel gedeelte. De rekening geeft in ontvangsten en uitgaven een bedrag van: 5161,77,de bezit tingen bedragen de som van: 33.487,35. Den heer A. van Noord, bestuurslid der vereniging spreekt den scheidenden Voorz. W. Los in hartelijke bewoordingen toe. Wij zeggen U hartelijk dank, voor alles wat gij irf deze 40-jaren voor de vereniging hebt gedaan. Onder Uw leiding is de vereniging gegroeid, steeds hebt gij U van uw taak gekweten op een waardige wijze en steeds hebt gij gestreefd naar zelfstan digheid. Bij de evacuatie hebt gij alles kalm geregeld waardoor onze bezittingen gered werden. Eenmaal vergaderden wij zelfs in Rotterdam. Wij zullen U node missen en wij hebben gemeend U een stoffelijk blijk van waardering te moeten aanbieden, bestaande uit een stel marmeren boekensteunen. W wensen U nog vele goede jaren en danken U voor alles. De scheidende Voorz. spreekt zijn dank voor de gesproken woorden en het cadeau en zegt steeds met liefde het voorzitter schap te hebben waargenomen. Spr. brengt ook dank aan het scheidende lid van de Raad van toezicht den heer M. Fluit, die ook vanaf het begin de belangen der vereniging heeft behartigd, met grote plichtsbetrachting. Ook den heer A. v. Noord gevoelde zich gedwongen den heer M. Fluit enkele woorden te moeten toespreken. Gij hebt, aldus spr., vanaf de oprichting met veel interesse de belangen der vereni ging behartigd. Gij waart indertijd bij de aankoop van land- en tuingrond onze landbouwspecialist. Uw adviezen waren voor ons van grote waarde. Als blijk van waardering bieden wij U een fotostandaard aan en wij wensen U nog vele goede jaren. Den heer M. Fluit dankte voor de gesproken woorden en het hem aangeboden cadeau en wenst de vereniging het aller beste toe. Bij de daarna gehouden Bestuursver kiezing werd het aftredende Bestuurslid W. van Markenstijn met 81 van de 83 stemmen herkozen. Na nog 2 stemmingen werd in de vaca ture W. Los, gekozen C. Los. Beiden nemen hun verkiezing aan. Bij de verkiezing van 2 leden voor de Raad van toezicht werd de heer H. Beijer met 73 stemmen herkozen. In de vacature M. Fluit werd gekozen L. Fluit Mz. Ook deze nemen e benoming aan. Bij de rondvraag kwam uit de vergade ring de vraag of leden in militairendienst in Indië, moeten blijven doorbetalen en of, bij aldaar sneuvelen ook uitkering volgt. De Voorz. deelt mede dat het Reglement V3 deel uitkering maar niet pretnie vrij aangeeft. Na enige bespreking hierover wordt be sloten aan de leden die in Indië zijn vanaf de inschepingsdatum vrij van contributie geven en verder te handelen naar het Reglement. In een daarna gehouden Bestuursver gadering werd tot Voorz. gekozen de heer Cor Hartman en tot 2e Secr. de heer C. Los. De Directeur van het Arbeidsbureau te MIDDELHARNIS maakt bekend, dat in verband met het verstrijken van den geldigheidsduur der inschrijvingskaarten gelegenheid tot verlenging zal worden gegeven: Voor de GemeentenOoltgensplaat, Oude Tonge en Nieuwe Tonge in de oude school te Oude Tonge op Woensdag 12 Maart '47 van 9.30-10 uur v.m. Voor de GemeentenDen Bommel en Stad a/h Haringvliet te Den Bommel op het Gemeentehuis op Woensdag 12 Maart '47 van 2-3 uur n.m. Voor de GemeentenOuddorp, Goedereede en Stellendam te Goedereede op het Gemeentehuis op Donderdag 13 Maart '47 van 10-11 uur v.m. Voor de GemeentenDirksland, Melissant en Herkingen te Dirksland op het zaaltje naast het Gemeentehuis op Donderdag 13 Maart '47 van 2-3 uur n.m. Voor de GemeentenMiddelharnis en Som- melsdijk op het Arbeidsbureau, Voorstraat A 14 te Middelharnis op Donderdag 13 Maart '47 van 9-12 uur v.m. Na 15 Maart '47 dient iedere ingeschre vene dus in het bezit te zijn van een kaart, die verlengd is tot 1 April '47. Het is geen bezwaar, wanneer op boven vermelde zittingsuren één persoon voor meerdere personen de kaarten laat ver lengen. De Directeur, N. v. d. BRUGGE. - - - - Holland door een Amerikaan bezien De Duitsers diep gehaat. Ik keer terug uit Holland, aldus een Amerikaan, met het gevoel of ik juist een opvrolijkende serie koude baden heb gehad of een gymnastiek-cursus. Overal in het zwaar door de oorlog verminkte Europa neemt men het gemakkelijk op. In Oosten rijk spreekt men van gemoedelijkheid, we hebben geen haast. In Frankrijk doet zich een golf van luiheid kennen. In Enge land wordt gesproken van na-oorlogse vermoeidheid. Maar in Holland, op de aanplakbiljetten en in de ogen der mensen zag ik de leus van de leeuw van Zeeland; „Ik worstel en ontzwem". Kilometer voor kilometer, was Holland het zwaarste door de oorlog getroffen land in Europa. De haat tegen de Duitsers is zeer groot in Holland. In Heiland Duits spreken is Zelfs gevaarlijk. Ik sprak van de verwoesting van Walcheren, maar mijn Zeeuwse vrien den zeiden: „Het was nodig en de Britten hielpen ons nadien voor het herstel". In de Wieringermeerpolder vonken de blauwe ogen van haat, tegen de vernietiging in één nacht, van wat in dozijnen jaren was gebouwd. Maar de Hollanders zijn een taai en kloek volk en verw chtingsvol zien zij de toekomst tegemoet.

Opbouw | 1947 | | pagina 7