DIRKSLAND DlIIVENRUBRIEK Vakbekwaamheid van de eenling, is het voordeel van allen. Plaatselijk Nieuws Raadszitting j.l. Maandagavond 8.30 uur. Afwezig met kennis geving de heer Baart. Opening door wnd. Burgem. Ottink. Na vaststelling der Notulen wordt een schrijven voorgelezen van het Provinciaal Bestuur Z.-H., waarin goedkeuring wordt gehecht aan het bij. raadsbesluit vastge stelde jaarwedde van den gemeentewerkman Van de Prinselijke familie *s een dank betuiging ontvangen voor de hartelijke gelukwensen van alle inwoners. De begroting Weeshuis 1947 die sluit op 1.027,23, wordt goedgekeurd. De begroting Algemeen Armbestuur 1947 laat een nadelig saldo zien van 7.005,- De Raad besluit voor dit bedrag subsidie te verlenen. Overzicht begroting Gasbedrijf 1947. Gewone dienst: Uitgaven69.405,96 Inkomsten 69.405,96 Kapitaaldienst: Inkomsten 6.490,19 Uitgaven17.369,58 Nadelig saldo. 10.879,39 Sobere Gemeentebegroting. De heer Poortvliet geeft in zijn beschou wing weer dat de gemeentebegroting zeer sober is opgesteld. Er is gewoekerd om zolang mogelijk baas in eigen huis te blijven. Spr. vindt dat er maar weinig perspectieven zijn te zien voor betere financiën. Hij staat op het standpunt dat de ondernemersbe lasting zolang mogelijk weg moet blijven, maar voor de gemeente zou men ze snel wensen. Het is een ondankbare taak een gemeente te leiden, het noodzakelijke kan bijna niet worden uitgevoerd. De heer Geloof sluit zich hierbij aan. De ondernemersbelasting werd in 1944 geraamd op 43.000,-, ze bracht maar op 1.294,-; 1946 moest dit dekken met het resultaat dat 1947 sober moest beginnen. Een post van 4.288,99 voor onvoorziene uitgaven is weinig rooskleurig, terwijl ver schillende posten nog laag geraamd zijn. De inkomsten gewone dienst 1947 zijn begroot op 184.486,21, de uitgaven op 180.197,22. De kapitaaldienst heeft aan inkomsten 105.880,96; aan uitgaven 106.255,96. Aldus een nadelig saldo van 375,-. De kosten voor instandhouding School gebouwen, meubelen, boeken enz. zullen voor 1947 een bedrag van 3.041,04 zijn. Het gemiddeld aantal leerlingen is 144?,/3. Het bedrag per leerling wordt alzo vast gesteld op 3041.01 1442/j 50 cent administratiekosten 21,52. Op de begroting is reeds rekening ge- Vragen die thans rijzen. Een liefhebber vroeg mij: „Mijn duiven zitten reeds 4 weken bij elkaar, doch willen niet koppelen, anderen zijn gekoppeld, maar leggen geen eieren? Wat is hiervan de oorzaak". Dit is nu juist een probleem, waar vele liefhebbers mee kunnen worstelen. De voornaamste oorzaak hiervan is, dat de duiven niet in conditie zijn. Gebrek aan zon en warmte, overmatige voeding, het zijn al factoren die remmend werken op de gezondheid der duif. Ook het niet scheiden der geslachten kan een rol spelen. Scheid zo mogelijk de geslachten een 10-tal dagen en laat ze dan zoveel als kan van buitenlucht en zon genieten. Geef ze als voedsel gerst, want ëen magere duif is veel gemakkelijker in conditie te brengen als een vette. Een goede fokzeug geeft men niet volop maar wel vitaminenrijk voedsel, groen enz., alzo wordt getracht vetvorming te voorkomen. Zo moeten we ook onze dui ven behandelen, een magere duif is rijp voor de kweek, een vette deugt alleen voor houden met verhoogde straatbelasting. Voor gebouwde eigendommen staat deze °P 4 voor ongebouwde op 3 Voor ongebouwde is 3 het maximum, voor gebouwde mag dit gebracht op 6 waar toe wordt besloten. Dit brengt ƒ1903,- op. De heer Poortvliet betreurt het dat juist hiermee weer'een groep mensen getroffen wordt, die op geen andere wijze inkomsten mag verhogen. Ook de heer Geloof deelt deze mening. Beide sprekers leggen zich node bij dit besluit neer. Het Centraal Verificatiebureau voor Nederlandse gemeenten heeft zijn tarieven voor kas- en boekencontrole op Gemeente- Ontvanger en kas Gasbedrijf per 1 October 1946 met 2Vs en per 1 Januari 1947 nog eens met 10 verhoogd. B. en W. vraagt machtiging voor het bedrag, 18,-, hetgeen wordt verleend. Na goedkeuring van een wijziging gem. begroting 1946 gaat de Raad uiteen. De tijd zoals wij die aanvoelen, is nog niet geheel geschikt om in alle opzichten flink vooruit te kunnen. Ieder weldenkend mens weet, dat het daardoor wel de meest goede tijd is zich klaar te maken en straks met volle kracht voorwaarts te gaan. Zo is het nu ook de tijd, om het grote tekort in het aantal goed geschoolde vak lieden aan te vullen. Er is een achterstand; ook in normale tijden is een regelmatige vernieuwing steeds nodig. Wat is beter dan, wanneer men nog een keuze moet doen, nu een beroep te kiezen, dat alle reden geeft om te verwachten, dat, men daar een ruim bestaan in zal vinden. De ambachtsschool opent zoals ieder jaar de gelegenheid, zich weer op te geven als leerling. Vóór 15 Maart moet men zich opgeven. Het bestuur van de school heeft zich veel moeite getroost, de vakken.voor loodgieter en voor electriciens ook aan de dagschool onderwezen te krijgen. Hoe wel daar juist voor ons eiland een grote behoefte aan is, is het tot nu niet mogen gelukken de betreffende autoriteiten tot dit inzicht te brengen. Evenwel wordt alle moeite gedaan, de belangen van onze a.s. vaklieden toch te bevorderen. Men kan in een vervolgjaar nog vele dingen leren, die in een normale twee jarige leertijd niet gegeven kunnen worden. In bevoegde kringen weet men, dat een twee-jarige cursus voor het platteland niet het ware is. Het platteland stelt nu eenmaal hogere eisen aan zijn vaklieden, die van de ambachtsschool komen, dan door de industriële bedrijven gesteld worden. Wie zich, in welke vorm ook, met de jeugd bemoeit, is aan de toekomst bezig. de soep. Uit de natuur trekken wij lering, waar geen enkele vogel vet is als hij zijn nest gaat bouwen, want hun reserve is in de wintermaanden opgeteerd. In de meeste gevallen is vet dan ook de oorzaak van hèt niet leggen der duiven. Men kamer een ei 's avonds onder steken en de volgende avond nog een, dan zullen ze wél gaan broeden en leggen de volgende keer of leggen er eieren bij. Ook sterk drijven van een duiver geeft de duivin soms niet de nodige rust om stoffen te verzamelen voor Se eiervorming. Als we wat verder in 't voorjaar komen, gaat alles wel normaal, ofschoon het geen goede voortekenen zijn. Draag verder zorg dat een koppel van de 5e tot de 10e dag na de koppeling voldoende gelegenheid heeft om te paren, dus om beurten de koppels des morgens en des avonds samen uitlaten of vrij in het hok, zodat de kans op onbevruch te eieren wegvalt. Probeer de temperatuur op het hok zo hoog mogelijk te houden door de ramen tijdig te sluiten, want warmte is de grootste fotmverwekker. Koopt men eieren van een ander, die men nog niet kan plaatsen, keer ze dan dagelijks en bewaar ze vorstvrij, ze blijven maanden lang goed. K. Een patroon die jeugdige mensen in het werk neemt, krijgt geen jong werknemertje, doch een toekomstige drager van het vak. Een begrip dat gesteund wordt door de belangen van iedere stand van vakmensen. Kwaliteitswerk kan slechts geleverd worden door goed geschoolde vaklieden. Gelukkig is deze waarde van de vakbe kwaamheid niet onbekend. De patroons die jongens van de ambachtsschool in hun bedrijf nemen, doen dit met toepassing van het leerlingstelsel. Een vorm van werken, die tevens leren is en geheel aangepast aan de begrippen van de nieuwe tijd. Een jongmens kan dan tevens de avond school bezoeken en vóór zijn diensttijd als militair een afgeronde vakbekwaamheid verkrijgen. Een persoonlijk belang, dat een algemeen belang is. De patroons-bakkers en ook de patroons metselaars richten zich geheel in naar de nieuwere eisen Een jongeman die bakker wil worden krijgt een opleiding door middel van het leerlingstelsel. Zij die zich aange trokken gevoelen metselaar te worden, een beroep van eveneens grote betekenis, kun nen als leerling timmerman op de ambachts school geplaatst worden. Dit zijn twee organisaties van patroons op het eiland, die zich daarmede stellen in de rij van de patroons schilders, van de timmerlieden, van de smeden en van de autobedrijven. De vakbekwaamheid van ieder beoefe naar brengt de voordelen aan allen. MÏDDELHARNIS. De openbare lessen van de W. C. v. As-Ambachtsschool zullen voor de ouders der leerlingen gehouden worden op Donderdag 6 Maart van 16 uur tot 18.30 uur. Blijkens achterstaande advertentie is er a.s. Woensdag van 89 uur gelegenheid tot aangifte van leerlingen voor de Groen van Prinstererschool. Het ligt in de bedoeling van de Directie der R.T.M. om zes dienstwoningen te laten bouwen bij Middelharnis-Haven. A.s. Zaterdagavond te 7 uur hoopt voor de Ger. Gemeente, alhier, op te treden Student v. d. Ketterij van Rotterdam. SOMMELSDIJK. Heden Dinsdagavond 7 uur zal in de School met den Bijbel Ouderavond worden gehouden. Trouwe opkomst wordt dringend gewenscht. De lokalen zijn verwarmd. De heer M. Edewaard, onderwijzer aan de Chr. School, alhier, is met ingang van 1 Juni in gelijke betrekking benoemd aan de Koningin Wilhelmina School te Huizen (N.-H.). Door de gladheid van den weg kwam dhr. L. K. zoodanig te vallen dat hij zich onder geneeskundige behandeling moest stellen. Vrijdagavond hield de Vereniging tot Stichting en Instandhouding van een School met den Bijbel haar jaarlijkse leden vergadering. Ondanks het slechte weer en de gladde wegen was de belangstelling niet minder groot dan andere jaren. De leiding der vergadering berustte* bij den wnd. Voorzitter, dhr. M. v. d. Boom. Na opening op de gebruikelijke wijze en een kort openings- en welkomstwoord werd de agenda in vlug tempo afgewerkt. De wnd. Secretaris liet in zijn Jaarverslag de voor naamste gebeurtenissen de revue passeren, terwijl we uit het verslag van de Penningm. te horen kregen, hoe de School er financieel voorstond. Het Hoofd der School bracht in zijn verslag de belangrijkste momenten uit het schoolleven van het afgelopen jaar naar voren. Naar aanleiding van gestelde vragen en door de aanwezigen gemaakte opmerkin gen, ontspon zich vaak een gezellige be spreking. De 3 aftredende bestuursleden: A. Knape, G. v. d. Boogertten M. v. d. Sluijs wefden met algemene stemmen her kozen. De heer M. v. d. Sluijs wenste zijn herbenoeming enkele dagen in beraad te houden, terwijl de andere herkozenen hun benoeming weer aanvaarden. De vergadering werd tenslotte op verzoek van de Voorzitter door het Hoofd der School met dankzegging gesloten. Sommelsdijk. Donderdagavond 2622 '47 kwamen in Hotel Spee enkele personen uit Middelharnis en Sommelsdijk bijeen om te trachten een vereeniging van Rohypdeelnemers op te richten voor M harnis en S'dijk en gezamenlijk met hulp van de Rohyp alle moeilijk heden te overwinnen om tot bouw te geraken. Daar het evenwel een Flakkeesch belang ook zou zijn het met alle deelnemers van Flakkee te doen met het oog op de dan nog lagere kosten, werd besloten eerst contact te zoeken met alle deelnemers en een Flakke'esche vereeniging te stichten. Hierin kunnen dan opge nomen worden hen die particulier bouwen als hen die het willen doen onder de bepalingen van de land- arbeiderswet, of kleingrondbezit. DIRKSLAND. Bij de gehouden exa mens van de Coöp. Mode vakschool vereen, te Den Haag slaagden voor Coupeuse Costuum en Mantelvak de Dames: R. v. d. Hoek, Stellendam; N. den Eerzamen, Goedereede; B. Aleman, M. Mierop en P. Sperling, Ouddorp. Ze genoten hun opleiding bij Mej. S. P. C. Meijer, alhier. De kiezerslijst voor het jaar 1947-'48 is thans vartgesteld en ligt ter Secretarie ter inzage. De Toneelvereniging „Kunst na Arbeid", alhier, geeft op 5 en 6 Maart a.s. in Gebouw „Odeon" een opvoering van een revu „Met volle kracht vooruit". MF.LISSAN I\ 27 Februari vond het afscheid plaats van de dames Koning en Grootenboer in de Chr. Kleuterschool, alhier. In z'n openings woord heette de Voorzitter van het Schoolbestuur, de heer P. D. Sieling, de aanwezigen hartelijk welkom om vervolgens het woord te richten tot de vertrekkende dames. Hij dankte hen voor het veie dat ze voor dc school verricht hadden en wenste hen Gods zegen toe op het verdere levens pad. Vervolgens werd nog het woord gevoerd door de heren C. Joppe (Secr. Schoolbestuur), L. A. Israël (Hoofd der School) en Joh. Tieleman (na mens het voormalige Bestuur der Chr. Kleuterschool). Na het overhandigen van enkele cadeaux van de kinderen, ouders, bestuur en personeel der School, voerden de beide dames enkele ogen blikken het woord, allen danlfend voor het gestelde vertrouwen en de liefde die ze hadden mogen onder vinden bij hun dagelijkse arbeid. De aanwezigen zongen de ver- trekkenden daarna staande Ps. 134 vers 1 en 3 toe. Vervolgens installeerde men het nieuwe personeel. Mej. L. Immerzeel (het toekomstige hoofd der School) en J. v. Dijk (helpster). Helaas kon Mej. v. Immerzeel wegens ijsgang niet aanwezig zijn. De heer Baart sloot deze bijeen komst met dankzegging. Heden Vrijdagavond 7 uur alt;, ledenvergadering van Het Groene Kruis in Café v. d. Werf. De agenda vermeldt behalve de diverse v.erslagen van Secretaris, Penningmeester en Zr. de jong over het afgelopen jaar o.a. de verkiezing van een Bestuurslid (aftr. W. P. Vogelaar) en een voorstel van het Bestuur tot verhoging van het salaris van Zustor de jong". A.s. Maandagavond wordt er door de beide Meisjesverenigingen geen vergadering gehouden. De lste vergadering D.V. 10 Maart a.s. in de Consistorie. De Scholen moesten deze week wegens de kolennood gesloten blijven 24 Februari j.l. kwamen de Ncd. Herv. Jeugdvereen. „Bidt en Werkt" (pres. Mevr. Israël), „Jong Begonnen' (pres. Mej. J. Ovcrwcel) en „Samucl'

Opbouw | 1947 | | pagina 2