m BRIELLE CHRISTELIJK NATIONAAL STREEKBLAD Dinsdag en Vrqdag VOOR GOEREE EN OVERFLAKKEE sen eg ken sers tieren araat <DE igc IS •en ER Wat zijn de vooruitzichten voor de landbouw? De mijnwerkers en de landarbeiders Jaarvergadering der Geref* J.V, Ps, 119 »<9 Centrale Veiling te Middelharnis Abonneert II op dit blad! Ir het I kamp het jid, op uur, or clu >naire ld. liezen Irrein, luis te dders Ivillen leider ►kjes |>ekjes, e, i. 1 in de ,hrij- |ijn de aeurt; ter B. li zijn per |u9 pre assen at- en |rg'ing <Z. Iipen is jriden 199 If ten arni» DINSDAG 4 Maart 1947 Prijs per kwartaal f 1,50 Losse nummers f 0,15 Advertentieprijs 12 cent per mm. Bij contract aanzienlijke korting OPBOUW Tweede jaargang - No. 82 Adres der redactie en Ad ministratie Voorstr. A 239 Postbus 14 Middelharnis Tel. No. 332 Oommissie van Redacties Ds W. Anker, W. A. de Bakker, N. v. d. Brugge, A. van Eck, C. Edewaard, Mr. J. J, Groeneveld, Ds. N. de Jong, C. P. Kijkuit, C. M. Vogelaar. De Bedrijfsuitkomsten zijn voor de landbouw de laatste 2 jaar niet onbevredi gend geweest. Dit is een natuurlijk gevolg van de schaarste, welke na elke oorlog voorkomt; een schaarste die het noodzakelijk maakt, dat de regering regelend optreedt en lonende prijzen vaststelt om de productie te stimuleren. Hierbij zij opgemerkt, dat de regering bij het bepalen van de richt prijzen natuurlijk geen rekening houdt met de zwarte lonen die worden betaald en die een belangrijk deel van de bedrijfsuitgavei^ uitmaken. Het is een feit - de geschiedenis heeft dit bewezen - dat een tekort aan goederen in zeer korte tijd kan veranderen in een overvloed. Het behoeft dan ook geen verwondering te wekken als de voedsel positie in de wereld - ook in de landen waar thans grote schaarste is - een geheel ander beeld te zien geeft. De landen beijveren zich zoveel mogelijk te produceren de bedrijven worden daarop ingesteld en op een zeker ogenblik wordt meer geprodu ceerd dan nodig is, met als gevolg een daling van de prijzen en felle concurrentie. Kan de Nederlandse landbouw aan dergelijke concurrentie het hoofd bieden? Reeds thans wordt de buitenlandse tarwe in Rotterdam geleverd voor de prijs van 15,50 per 100 kg, terwijl de kostprijs van de Nederlandse tarwe volgens de bereke ningen van het Landbouw Economisch Instituut 21,50 bedraagt. Een verschil dus van niet minder dan 6,per 100 kg. Dit is heus niet alleen het geval met de tarwe-prijs. Om nog een voorbeeld te noemen: Nieuw-Zeeland levert de boter op de Engelse markt voor 1,70, terwijl de kostprijs in Nederland 4,20 bedraagt. Het staat wel vast dat de Nederlandse boer wat de granen en de boter betreft onmogelijk kan concureren met het buiten land. Dit is zeker geen verblijdend aspect voor de Nederlandse landbouw. Daar komt bij dat er in Canada en Amerika in de oorlogsjaren belangrijke verschuivingen heb ben plaats gevonden. Vroeger namen zij van ons af, nu zijn het onze concurrenten. Canada had voor de oorlog behoefte aan ons vlees. De veestapel is echter zo snel gegroeid en de vleesproductie zo sterk toegenomen, dat geëxporteerd kan worden. De Nederlandse export van spinazie - kool - en radijszaden naar Amerika was zeer belangrijk. In de oorlog echter heeft Amerika zijn productie zodanig verveel voudigd, dat zij in plaats van zaadimporte- rend-land, zaadexporterend-land is ge worden. In Engeland is de landbouwer op een hoger peil gekomen. Veel meer dan voor de oorlog wordt geproduceerd. Door het scheuren van grasland steeg de totale met akkerbouwgewassen beteelde oppervlakte van 6.8 millioen acres tot 11.6 millioen en ondanks de achteruitgang van de opper vlakte aan graslahd nam de rundveestapel in omvang toe van 6.8 millioen tot 7.3 millioen. Engeland teelt thans ook uien, wat voor de oorlog van weinig of geen betekenis was, die slecht houdbaar zijn. Hierdoor mag Nederland voor 15 Novem ber geen uien naar Engeland exporteren. En last not least, we hebben-ons belang rijkste afzetgebied Duitsland verloren. Dit alles betekent, dat in vele gevallen concurrentie met het buitenland onmogelijk moet worden geacht en dat ons afzetgebied zeer sterk is ingekrompen en dat dienten gevolge de exportmogelijkheden zeer be perkt zijn. En toch is de export van landbouwpro ducten voor Nederland en de Nederlandse landbouw een levensbelang. We moeten exporteren om er weer boven op te komen. We hebben dringend gronsdtoffen nodig, die uit het buitenland betrokken moeten worden en ook moeten worden betaald, waarvoor de nodige deviezen beschikbaar moeten zijn. De landbouw nam en neemt bij de export- en dus wat het verkrijgen van deviezen betreft - een belangrijke plaats in. Ongeveer V3 van de totale export bestond en bestaat uit landbouwproducten. De eerste tijd na de bevrijding bedroeg dit zelf ruim 2/s. Exporteren of sterven geldt zowel voor Nederland als voor de Nederlandse land bouw. Uit bovenstaande kunnen- we conclu deren, dat het noodzakelijk is, dat: 1. de regering voorshands beschermend en regelend optreedt; 2. afzetgebied wordt gezocht en her overd; 3. de Nederlandse boer zich in zijn bedrijf aanpast aan de omstandigheden. Daarover een volgende keer. Uit „Ons Platteland", het orgaan van de Christelijke Boeren en Tuindersbond, ne men we het volgende over: Heel Nederland is enthousiast over de mijnwerkers omdat deze op Zondag 9 Febr. gewerkt hebben. We vinden het in de gegeven omstandig heden mooi dat ze dit deden. Het nijpend kolengebrek in de felle heerschende koude was zoo ernstig dat elke poging om deze te lenigen juist is. Toch begrijpen we dat de drukte die men hierover maakt bij onze veehouders en hun arbeiders ietwat vreemde gevoelens opwekt. Immers zij werken 52 Zondagen per jaar om het Nederlandsche volk aan melk te helpen. Ook andere gedachten kunnen bij dit alles opkomen. Is men bij de beperking van den arbeidsduur niet te ver gegaan, zoodat men indien het wat tegenloopt den dag des Heeren moet gaan gebruiken? We gaan hier nu niet verder op in, maar meenen deze uitingen toch niet te mogen achterhouden. De mededeelingen welke Minister Huys- mans in de Tweede Kamer gedaan heeft inzake de steenkolen welke de mijnwerkers ontvangen, ongeveer 50 hl., doen in het oog springen de opvallende achteruitzetting van onze landarbeiders. Men begrijpe ons niet verkeerd. We keuren niet af dat men den mijnwerker extra kolen geeft, of dit nu moet zijn het viervoudige van een gewoon rantsoen wagen we te betwijfelen. Op zichzelf is het echter juist om een arbeider in de branche waarin hij werkt ruimer goederen te geven van de soort waarin hij arbeidt. Trouwens dit gebeurt in bijna elk bedrijf wat goederen voortbrengt die schaars zijn. In sigaren-fabrieken, zuivel-fabrieken, chocolade-fabrieken hebben de arbeiders in de branche waarin ze werken bepaalde voordeelen. Te meer springt daarom de stuitende onbillijkheid in het oog dat dit voor de landarbeiders niet geldt. Nadrukkelijk is verboden hen boter en kaas te geven. Trouwens niet alleen op dit punt worden zij achtergesteld. Dit is ook het geval voor de verstrekking van schoeisel, fietsbanden en andere soortgelijke artikelen. Is het bij dit alles te verwonderen dat er verloop is van het land naar de stad? Is het te verwonderen dat men vlucht uit den landarbeid? Er zal nog veel strijd gestreden moeten worden om den land arbeider gelijke rechten te geven als zijn collega's. roept de Zuid-Hollandse eilanden bijeen en streeft naar hechtere samenwerking Voor dat Brielle zijn 375-jarige herden king 1 April 1572 feestelijk zal vieren, zuilen de Brielse straatstenen knarsen onder de veelvuldige voetstappen van een 20- of 25.000 koppige menigte, die Brielle ver wacht op zijn grote landbouw- en bedrijfs- beurs, te houden op 27, 28 en 29 Maart. Oorspronkelijk dacht men deze beurs te houden op 17, 18 en 19 April. De stand houders, die hadden ingeschreven op de Jaarbeurs te Utrecht kwamen hierdoor echter in de knel en daarom werd besloten tot vervroeging, wat wel een bekorting was van de voorbereidingstijd, maar niet heeft belet dat alle regelingen toch afdoende zijn getroffen. Het heeft dan ook uit alle moge lijke branches inschrijvingen geregend, waaronder land- en tuinbouwwerktuigen, granen, zaaizaden, levensmiddelenbanken en dergelijke instellingen, meubelen, leder waren, textiel, zuivel, kantoorbehoeften, industrie, enz. Het hoofdgebouw werd reeds volgeboekt en de stroom houdt nog aan. In dezelfde dagen zal in Den Briel een etalagewedstrijd worden gehouden, terwijl op 29 Maart het Lunapark geopend zal zijn, hetgeen het beursbezoek nog interessanter maakt. Voorde standhouders bestaat ge legenheid totnachtlogies en ook aan het publiek zal de grootst mogelijke service worden geboden. In een flink taria zullen de vele hongerige magen kunnen worden gevuld. De beurs die onder permanente bewaking staat, zal geopend worden op Donderdag 27 Maart n.mi 2.30 uur en open blijven tot 's avonds 10 uur. Op de beide volgende dagen zal ze open zijn van 's morgens 10 uur tot 's avonds 10 uur. In de morgenuren zullen scholen de beurs tegen gereduceerde prijzen kunnen bezoe ken. Een rijwielstalling zal enige duizenden fietsen kunnen bergen, terwijl de R.T.M. houdt 27, 28 en 29 Maart beurs, waarop uit alle bran ches zal worden geëxposeerd en Vermaats autobedrijf alle medewerking hebben toegezegd. Op Flakkee zal een extra boot varen. Zij die het organiseeren van deze beurs op zich hebben genomen, menen, dat de Zuid-Hollandse eilanden een gebied vormen, dat door een groot gedeelte van ons land niet voldoende ge waardeerd wordt. De eilanden omvatten een rijk gebied en een stoer volk, dat de slagen der inundatie en evacuatie moedig heeft doorstaan. Voor dat volk bestaan toekomstmogelijkheden. Nieuwe industrieën kunnen zich vestigen! De Brielse maas kan worden afge damd! Er kan een brugverbinding met Flakkee komen! Tussen de Hoekse Waard en Putten kan een brug komen! Het vervoersprobleem kan worden verbeterd Het zijn al gemeenschappelijke belangen voor de eilanden. Hechtere samenwerking moet dan ook tot betere resultaten leiden. De Beurs te Brielle is dan ook geen beurs voor Voorne en Putten, maar voor alle Zuid-Hollandse eilanden. Flakkee blijve hier niet achter, maar het leve mee in de gezamenlijke groei naar een welvarende streek Spreuk van de week Het is niet minder verdienste lijk het verkregene te bewaren dan het te verkrijgen. Bovengenoemde Ver. hield op 28 Febr. j.l. in het gebouw Rehoboth haar jaarver gadering. Ofschoon de weersgesteldheid van dien aard was dat velen er terug van werden gehouden, bleek toch de belangstelling zeer goed te zijn. De opening geschiedde met Psalmgezang, Schriftlezing en gebed; waarna de Voorz. een openingswoord uitsprak. Uit het door de Secr. gebrachte verslag, bleek de Ver. op een zeer goed peil te staan. Verder had een vlotte afwerking van het programma plaats welk bevatte: Inl. Gew. Gesch.: „Naaman de Syriër", door D. Krijgsman, hierop volgden enkele vragen. Dan declameert G. Koudijzer een ge dicht: „De Roepstem" en levert J. v. Leeu wen een Vrij Onderwerp: „De J.V. en haar verhouding tot de kerk", een korte be spreking werd gehouden. Ook bracht M. Nieuwland enkele mu ziekstukken ten gehoore en brak de pauze aan die de aanwezigen op tractatie ver gastte. Nu had de opvoering plaats van het stuk: „Plicht of Liefde", wat zeer goed werd gespeeld en veel succes oogstte. Hierna sprak Ds. Zeilstra een slotwoord en beeindigde deze vergadering met dank gebed. Op een zeer geslaagde avond mag worden teruggezien. Veiling van Vrijdag 28 Febr. 1947. Witlof I 45.-; Witlof afw. 36.- Uienveiling van 28 Febr. 1947. Géwone uien 14.99-/ 15.01. Aanvoer: 11.000 kg.

Opbouw | 1947 | | pagina 1