Frankrijk Anno 1947 Ingezonden stukken N. A. P. B. heid de dirigent de heer Verkuil voor zijn moeizame ijver, gedurende het gehele jaar en ook voor deze avond. Van de aanwezigen verwachte hij als tegenprestatie vele nieuwe leden die „Elthato" goed kan gebruiken. Ouderling de Bruin sprak op verzoek het slotwoord, daar ook de Zangvereniging in het verenigingsverband der Kerk is opge nomen. Spr. gaf twee voorstellingen en wel de muziek, die in de danszaal wordt ge vonden en de muziek en zang van deze avond. De eerste leid ons naar de afgror.d en bij het tweede worden pogingen gedaan om de stem en 'de kunst ons door God gegeven te ontwikkelen. We lezen herhaalde lijk in de Bijbel hoe ook David, Jefta's dochters, een Mirjam en vele anderen zongen ter ere Gods. Het is. heerlijk voor die het hoort en die het kent. Maar het kennen is het voornaamste. Na het zingen van Ps. 89 7 sloot de heer de Bruin deze avond met dankgebed. DEN BOMMEL. Predikbeurten voor Zondag 2 Maart a.s. Ned. Herv. Kerk v.m. 9.30 uur Ds. Vink van Stad a h Haringvliet (Bediening Heilig Avondmaal) en n.m. 2 u. Ds. Sonnenberg van Ooltgensplaat (Dank zegging). In beide diensten Extra Collecte voor de Kerk, hartelijk aanbevolen. Geref. Kerk v.m. 10 en n.m. 3 uur Ds. den Boer (Voorbereiding H.A.) Zondag 9 Maart a.s. zal cr in de Ned. Herv. Kerk gelegenheid zijn tot bediening van den H. Doop, aangifte Vrijdagavond 7 Maart des avonds 7 uur in de Consistorie kamer. Trouwboekje medebrengen. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Ter gelegenheid van de geboorte van Prinses Marijke, werd door velen het felicitatie- register getekend. De daarbij gehouden inzameling ten bate van de Stichting 1940- 1945 bracht de mooie som op van 262,58- De vereniging S.B.Z. hoopt Vrijdag 7 Maart haar jaarlijkse vergadering te houden in Café Peekstok. Op Dinsdag 4 Maart a.s. hqppt het echtpaar S. v. d. Mast en W. Zwarts hunne 60-jarige echtvereniging te herdenken. Dat dit zeldzame jubileum voor de oudjes niet ongemerkt voorbij zal gaan is zeer zeker te verwachten. Door gebrek aan kolen zijn de beide Lagere Scholen tijdelijk gesloten. Kerknieuws. Predikbeurten voor a.s. Zondag: Ned. Herv. Kerk v.m. 9.30 uur leesdienst en n.m. 6 uur Ds. Vink. Geref. Kerk v.m. 9.30 en n.m. 6 uur Ds. Allaard van Baarn. Ger. Gemeente v.m. 9.30, n.m. 2 en 's avonds 6 uur leesdienst. Daar de predikantsplaats in de Geref. Kerk vacant is, treedt als consulent op Ds. Bos van Ooltgensplaat. De catechisaties worden nu alleen Maandagavond gehouden en wel van 67 uur voor meisjes tot 16 jaar en van 78 uur voor jongens tot 16 jaar. Van 89 uur is het voor jongens en meisjes boven 16 jaar. MIDDELHARNIS Door het Gemeentebestuur is bekend gemaakt dat de kiezerslijst opnieuw is vast gesteld en tot en met 16 Maart 1947 ter gemeente-secretarie ter lezing is nederge- legd en tegen betaling der kosten in afschrift verkrijgbaar. Voorts: dat verhuring zal plaats hebben van het hofland (in percelen) gelegen nabij de Noüdslachting. Brieven te richten aan den Burgemeester vóór 4 Mrt. li Over skiën en deviezen. Twintig jaar geleden hebben we in een Kerstvacantie in Zwitserland de ski's ondergebonden gehad en hebben thans eenigszins ^pijnlijk moeten ervaren dat twintig jaren ouder worden veel lenigheid doet verliezen en de toen vergaarde ski-kunde tot een uiterst minimum heeft doen terug gaan. De vreugde om weer in de Alpen wintersneeuw te zijn, is er niet minder om. We buitelen - tengevolge van een gebrek aan ski-techniek - af en toe als aangeschoten hazen in de rulle sneeuw, die in enkele dagen tot een hoogte van 75 cM. is gevallen. Zelfs de paar zeer ervaren ski-ers onder ons vinden de versch gevallen sneeuw niet ideaal en voor ons vormt ze af en toe een bed, waar je geheel onder verdwijnen kan. Dan lig je in de witte poeder even hopeloos te zoeken waar je rechter- of je linkerski eigenlijk zit, en daar je pas op kan komen wanneer je beide ski's keurig naast elkander zijn gebracht, eindigt een valpartij in de rulle sneeuw af en toe met een dolle capriol, daar je, op je rug liggende, de ski's door de lucht heen naar de dalkant moet brengen. Dan sta je op en glijdt verder tot weer een ongeziene hindernis in de hooge sneeuw - waar je diep in wegzakt - je opnieuw laat buitelen. Dat alles ver mindert de vreugde van het ski-loopen niet. We zijn buiten het oefenterrein gekomen op maagdelijke hellingen en ploegen door nieuwe sneeuw heen, onderwijl balancee- rend met de ski-stokken en op-draaiende wanneer de gang, die we door het afualen verkrijgen, te groot wordt cm dit af te remmen. Tot de technische vaardigheid bij het skiën behoort goed vallen, wie niet goed kan vallen, breekt een been of een arm, wat niet de bedoeling is van winter sport. Onze kampgenoot en amateui;-ski-leeraar heet Leo en zijn vader is een zeer bekend Kamerlid. Hij heeft op een Zwitsersche kostschool het ski-en al heel jong geleerd en glijdt jong en lenig als hij is over de ski-vlakte. Zooals wij ons des zomers in het water thuis voelen, voelt hij zich, met de ervaren Eransche ski-ers in het dorp, op de sneeuwvelden thuis. Leo heeft me de eerste dag gemonsterd en toen hij me bij mijn eerste schusz - dat is afdaling van een heuvel - zag wegglijden, kwam hij voor zichtig naar me toe. Hij informeerde naar mijn gewicht en toen had ik het precies door. Iedere sport- heb ik hem gezegd - heeft zijn eischen aan het menschelijk lichaam, een goede turner is niet zwaarder dan een goede 120 pond, een acrobaat in het circus nog minder, ik heb de postuur waar menig zwaar gewicht bokser jaloersch op kan zijnmisschien iets te zwaar voor ski-en ook... We vischten toen uit, dat ik 70 pond te zwaar ben. voor een voortreffelijk ski-er, maar dat mag niet verhinderen dat je toch aan die sport doen kunt. Alleen meet jc alle voorzichtigheid in acht nemen, nooit „laten gaan" in een afdaling, omdat de dan ontwikkelde snelheid je kan doen verongelukken. Toch heb ik - zegt Leo - één keer een kerel als jij gezien, die voortreffelijke.dingen deed op de ski's. Dat was met springen. Juist door zijn gewicht kreeg hij een enorme gang op de springschans Dat is een prachtige troost, maar ik verkies geen ski-springer te worden. Ik ben veertien dagen uit om eens lekker uit te rusten van de vele beslommeringen, waarvan een gewoon mensch tegenwoordig zijn portie krijgt. Een beetje rondscharrelen op 'den oefenheuvel is op zich zelf al een genot - per slot van rekening zijn de kippen in de stad toch altijd tevreden met een ren met kippengaas en leven toch vroolijk. Buitendien kan ik af en toe gerust op mijn bergschoenen lange wandelingen onderne men over de wegen, wat ook bij herhaliti| gebeurt. Terwijl de anderen als de zooëvén genoemde stadskippen 'tn de ren op den oefenheuvel oefenen in grootere vaardig heid, klim ik, met foto-toestel gewapend, naar de pas-hoogten, die in de winterzon liggen, en moet af en toe eens door de sneeuw baggeren. Maar geniet intens van de winterschoonheid van de Fransche Alpen Alleen de tocht naar de pashoogte 'van de Mont d'Itale wordt een mislukking. Het begint te sneeuwen, dunne fijne jachtsneeuw en uit het dal komt nevel en ik ben weer blij wanneer de chalet opdoemt uit de witte massa. Als experiment hebben we een chalet gehuurd. Iedere veertien dagen komt een andere groep Hollanders de chalet bewonen. Van de zomer komen groepen E.ranschen naar Holland,toe. Zij betalen onze kosten ginder en wij hebben van te voren een zeker bedrag gestort, waarvoor de Franschen in Holland kunnen passagieren. Flet is bijna niet mogelijk anders te reizen dan op deze. manier. De regeeringen verstrekken aan plezier-reizigers geen franken, maar als in Frankrijk een bepaalde vereeniging onze onkosten wil betalen en genoegen neemt met de overeenkomst dat zij in Holland voor onze rekening reizen, dan is er volstrekt niets tegen een dergelijke transactie. We hebben nog wat francs voor zakgeld gekre gen, maar daarvan kan je geen bokkespron- gen doen. Een glas wijn in het dorp kost b.v. 19 francs, dat is ongeveer 50 Holland- sche centen. Sinaasappelen kosten 100 frs. per kilo 2,25), zoodat een sinaasappel 30 cent kost. Maar ze zijn verrukkelijk. We kunnen vijgen koopen, dadels en zelfs gedroogde bananen. De koeken die cr zijn, zijn niet zoo als wij - verwende Flollanders - eigenlijk zouden verwachten. Voor 125 fr. koopen we een koek die vrij behoorlijk is en waarvan de ingrediënten allerlei vruch- ten-vleezen moeten zijn. Een flesch wijn is net zoo duur als in Holland en de cognac komt op 14,De dagprijs van een verblijf in de hotels in La Clusaz is ongeveer 12, De dokterskosten voor een verzwikte voet, die 2 röntgen-opnames vergde plus eenige inspuitingen, bedroeg 1500 frs. Het is eigenlijk een beetje vreemd gesteld met die franc. Officieel is de Hollandsche koers 2V4 cent per franc. De zwarte markt biedt francs aan voor 4 cf 5 cent. Dus het dubbele. Verder is het in Frankrijk onge veer twee maal zoo duur als in Holland. Wie dus gebruik maakt van de zwarte frs. komt uiteindelijk ongeveer 4 maal zoo duur uit dan in Nederland! Neen, je gaat niet naar Frankrijk voor de goedkoopte. Dat was 20 jaren geleden zoo het geval, toen konden we de weelde van de goedkoope franc niet aan... Wanneer je momenteel de Hollandsche grens overschrijdt, begint de controle al of je geen verboden deviezen hebt. Je mag geen francs meenemen tenzij je een verkla ring hebt hoe je er aan komt. En Hollandsch geld mag je ook niet meenemen dan tot een bedrag van 30,die je bij terugkomst weer moet toonen. De douane voert van zelfsprekend controle op je koffers en je portefeuille. Ze kunnen niet alle koffers doorzoeken, ze kijken hun menschen eens aan, die op reis gaan, de douanes. Ze grijpen eens in zakken en doorsnuffelen portefeuilles. En niet altijd grijpen ze nutteloos. Op den terugweg (in Roosendaal) deden ze een greep in een koffer, een lap couponstof werd meegesmokkeld en de eigenaar kreeg zich te verantwoorden. Men fluistert van intensieve samenwerking tusschen Holland sche en Belgische douanes, er zijn personen die in vele gevallen de grenzen passeeren. Dan vraagt de douane zich af, is dat alleen wel zakenreizen! Bij de Fransche douane is het precies eender het geval, niets te declareeren! Ze noodigen eigenaren van sommige koffers uit om maar eens open te maken. Met de mannelijke douane gaat mee een vrouw. In de treinen loopt het vaste bericht, dat douane-ambtenaren niet alleen mannen zich laten ohtkleeden, als ze deviezen-smokkelarij vermoeden, maar dat ook dames - maar dan door de vrouwelijke douane - zich aan een dergelijk onderzoek moeten onderwerpen. Dan moet de douane hard kunnen optreden, zelfs zolen van schoenen worden los ge maakt doch de gewone reiziger, die zich niet rnet dergelijke practijken wil ophouden, vindt de Hollandsche douane in Roosendaal een correct en ambitieus'ambtenaar, die zijn plicht doet. En met de andere douanen is het precies eender het geval. J. BOOMSMA. (Buiten verantwoording der Redactie) Geachte Redactie. Gaarne een plaatsje in uw blad naar aanleiding van een Ingezonden Stuk, d.d. 21 Februari '47, door het Bestuur van de Neutrale Kleuterschool, hetgeen m.i. op heldering noodzakelijk maakt. Bij voorbaat hartelijk dank. DEINING IN DEN BOMMEL Het Bestuur - hier wordt waarschijnlijk bedoeld het Comité - der Neutrale Kleuter school, dat bij de deining bestond uit 3 vrouwelijke personen, doet voorkomen dat die deining door het Bestuur der Bijzondere School is veroorzaakt en ook door mij, omdat het stuk in „De Zaaier" door mij als ouderling van de Ned. Herv. Kerk was ondertekend. De deining is echter ontstaan door bij het rondgaan met de lijsten voor de Neutr. Kleuterschool een onjuiste voorstelling van zaken te geven. Vandaar ook het enthousias me bij moeders van alle gezindten. Vandaar ook dat enkelen op de lijst hebben getekend, die het zeker niet. gedaan zouden hebben als ze juiste inlichtingen hadden ontvangen. Niet allen, die met de lijsten rondgegaan zijn, hebben onjuiste inlichtingen verstrekt, maar het is gebeurd. Mij, Weth. Hokke, wordt als ouderling der Ned. Herv. Kerk toegevoegd, dat vele der Bestuursleden van de Neutrale School belijdend lidmaat van de Kerk zijn. Naar mij bekend zijn er 2 van de 3 vrouwelijke Bestuursleden belijdend lidmaat. Het geciteerde: „voor of tegen Christus" heeft dus voor hen een beledigend karakter. Ik moet hier helaas op zeggen, dat er geen middenweg is. Men verwijt mij dat ik de auteur niet ben van het stuk. Ik zeg hiervan: Als Ouderling is door mij het stuk ondertekend, daar het misschien anders niet zou worden geplaatst. Een der vermoedelijke Bestuursleden zond mij een briefje, waarop stond 1 Joh. 10 vers 16: „Ik heb nog andere schapen die van deze stal niet zijn; deze moet ik ook toebrengen". Hierdoor niet beledigt, wil ik toch inzender verzoeken het eerste gedeelte van Johannes te lezen en wel 1-21. Ook lezen we in Markus 10 13-15: „Laat de kinderkens tot Mij komen" enz. Hier moeten we volgens onze Doopsbelofte leven. Belijdende lidmaten der Ned. Herv. Kerk ik wil U erop wijzen dat gij uwe belijdenis voor God en zijn ganse gemeente eenmaal hebt beleden en dat gij tot bloei van Gods Koninkrijk volijverig moet medewerken. Breek dan van stonde aan eens met de gewoonten om uw plaats in de Kerk 40 of 50 weken in een jaar ledig te laten staan. Ik schrijf hier voor de laatste maal. Mogen onze belijdende lidmaten tot inkeer komen. Ps. 103 7 en 9. J. HOKKE, Ouderling Ned. Herv. Kerk. Bij dezen willen wij het geachte Publiek van Goeree en Overflakkee op het volgende attent maken: U hebt allen in de bladen de mededeeling van het Streek-Bureau voor den Weder opbouw wel gelezen n.l. dat de rekeningen betreffende oorlogsschade binnen twee maanden na het gereed komen van het werk moeten worden ingediend en wel in twee voud. Nu heeft de Administratie van het Streek-Bureau er voorheen steeds op aan gedrongen de rekeningen dan pas in te dienen als het werk geheel gereed was ge komen en zoo min mogelijk voor ieder (Metselaar, Timmerman, Schilder, enz.) afzonderlijk. Met het gevolg dat er nog ver schillende klanten van ons met rekeningen zitten van 1945. Van 1946 moeten ze bijna alle nog worden ingediend. Deze moeten nu ook alle in tweevoed worden ingezonden. Gevolg: de klanten komen bij hun am bachtsman en verzoeken nog een rekening te willen schrijven. Dat geeft weer uren administratie extra en nu is dat iets waarop wij niet zitten te wachten. Dit zal U duidelijk worden uit het vol gende voorbeeld: Klant A. heeft oorlogsschade en wil dat hersteld hebben, wat heel logisch en nood zakelijk is. Hij gaat naar zijn ambachtsman, deze komt het opnemen en gaat aan het schrijven; hij moet 4 tekeningen maken, 3 formulieren invullen voor bouwvergun ning, 1 formulier voor materiaaltoewijzing, 3 aannemingsovereenkomsten en 2 gespe cificeerde begrootingen. U ziet wel, schrijf werk genoeg. En nu nog de rekeningen in duplc. Nu willen wij ook dat in het vervolg doen, maar dè rekeningen welke wij reeds hebben uit geschreven is niet mogelijk. Wij vragen ons dan ook af waarom de Wederopbouw hier mede op zoo'n ongelukkig tijdstip is ge komen. Had men het ons in Dec. verzocht, dan hadden wij voor 1946 met behulp van een stukje copieerpapier het nog wel kun nen doen, maar het werd bekend gemaakt Febr. '47 toen alle rekeningen bij ons de deur uit waren. Wij hebben ons hierover verstaan met den Wederopbouw doch deze houden vast aan hun eisch; wel zijn we overeengekomen dat thans de Opdrachtgever zelf die tweede rekening mag schrijven. Op onze laatst gehouden Ledenvergade ring is dan ook besloten dat wij geen reke ningen die reeds zijn uitgeschreven zullen gaan overschrijven. Dit doet de Opdrachtgever zelf; het is ieder voor zich niet zoo'n moeite maar voor ons, daar het over honderden rekeningen gaat niet mogelijk. Met dank aan de Redactie voor de ver leende plaatsruimte. Namens de Afd. Goeree en Overflakkee der N.A.P.B. A. J. DIJKERS, Voorzitter. W. DROOGER, Secretaris. NIEUWE TONGE. Ten gunste der Ned. Herv. J.V. „Unum Ncsessarium" wordt a.s. Maandagavond 6.30 uur een Jeugdavond gehouden in de Ned. Herv. Kerk, waarbij als spr. optreedt dhr. Matse van HaJterswoude.

Opbouw | 1947 | | pagina 7