OPBOUW No. 81. 28 Februari 1947 TWEEDE BLAD STRIJD len tor Ikee ide i au »pif nd Tentoonstelling van den voedingsraad C MEDITATIE VOOR DEN ZONDAG J ;en vervolgverhaal ten* in* foor- Den 24 uur acob uur lensfr uur |1 Ou. ig 4 tissc ICte lis 12 n- ijn an ïer 71 er- zen ..Onze voeding in dezen tijd... Vanwege den voedingsraad zal op 26 en 27 Maart 1947 een belangrijke tentoonstel ling worden gehouden in Hotel Spee te Sominelsdijk. Deze tentoonstelling bedoelt een beeld te geven van ,,Onze voeding in dezen tijd". Zij is bestemd voor de huis vrouwen op het platteland, die uit den aard der zaak veelal geïsoleerd zijn. Dit geldt wel in bijzondere mate van ons eiland zooals we dezen winter ondervinden. De vrouwen van het platteland kunnen over het alge meen weinig kennis nemen van de eischen, die men tegenwoordig stelt. De tentoon stelling beoogt in deze leemte te voorzien. Zij bestaat uit 17 paneelen, a.h.w. drieluiken smaakvol uitgevoerd, langs den wand op gezet. Op tafels vóór deze paneelen zijn voorbeeld-gerechten uitgestald. Gaan wij deze drieluiken eens langs dan zien wij: 1. Zuigelingenvoeding. De moeilijke overgangstijd tusschen borstvoeding en gewone voeding. Raadpleegt dokter en consultatiebureau. Het geheim van babys met goed gebit en goed beendergestel. De moeder heeft direct in het begin van haar zwangerschap regelmatig levertraan (vita minen D) en kalk ingenomen. Voor de zuigelingen b.v. karnemelk, tomatensap, vruchtensap, groentenat. 2. Kleuteropvoeding. Voorbeeld van 'n dagrantsoen van het kind vanaf pl.m. 1 jaar. Nadruk wordt gelegd op: voedzaam en toch licht verteerbaar; afwisseling in de voeding, weinig vleesch, veel groenten; regelmatig kleine hoeveelheden goed fijngemaakte rauwkost en of versche vruchten. Verder enkele nuttige wenken over kinderopvoeding in het algemeen. 3. „De verzorgde maaltijd". Gun U zelve den tijd om: rustig e£n verzorgde maaltijd te gebruiken; even de tafel netjes maken; duur damast is hier heusch niet voor noodig; klein laag kommetje of schaaltje met bloemetjes op tafel. Een en ander komt de spijsverteering zeer ten goede (want een gezonde geest, een gezond lichaam). 4. Vitaminen A., B. C. en D. In welke voedingsmiddelen zij voorkomen en welke werking een ieder van hen heeft. Iets meer over het „ontdekken" van de verschillende vitaminen, b.v. de vorige eeuw, toen de menschheid op minder prettige wijze in aanraking hiermede kwam, door vitamine gebrek (o.a. scheurbuik, berie-beri, enz.); de verschillende uitingen van gebrek heden ten dage. 5. Kook kort en in weinig water. Dit sluit direct aan op het vorige paneel, want: Er zijn vitaminen, die a. slecht tegen hitte bestand zijn; b. niet luchtbestendig zijn; c. in kooknat overgaan en daarin oplossen. Dus: Hoe meer en hoe langer men verhit, kookt, stampt, snijdt, afgiet, enz. hoe meer vitaminen-verlies. Zuinig schoonmaken, niets weggooien. In dezen tijd hebben wij zeker reden om dit den mensch op het hart te drukken, gezien de in vele landen heerschende voedsel- schaarschte. Een en ander betreffende wijze van groenten schoonmaken, kooknat ge bruiken enz. Zelfvoorziening. Dit paneel is in het bijzonder voor het platteland bestemd. Hier betreft het alles, wat op een boerde rij zelf kan worden gemaakt, zooals boter, karnemelk, kaas (van koe, schaap of geit) en de verschillende verwerkingen of gerechten "hiervan. - Hier mag in dezen' tijd achter: „voor zoover een vergunning tot karnen" enz. - Dan zijn er de eieren en eiergerechten 8. Dranken. Behalve koffie en thee, o.a. karnemelk, karnemelk met limonade of vruchtensap; chocolademelk, (des zomers „fcsco"); caramelmelk; verschillende soor ten kruidenmelk, zooals: anijsmelk, citroen melisse melk, saliemelk, warme bisschop, vruchtensappen, rabarbersap. 9. Vleesch en jusvervanging (voor zoo ver noodig op het platteland). Het eiwit rijke vleesch kan vervangen worden door andere eiwitrijke voedingsmiddelen, zooals visch, ei, peulvruchten, kaas, karnemelk en de vele mogelijkheden in gerechten hiervan. 10. Broodresiverwerking en -belegging. „Broodresten" een beteekenisvol woord in dezen tijd. Honderden kilo's worden weg gegooid, ofschoon men broodresten op honderd verschillende manieren kan ver werken tot: toast, paneermeel, wentelteef jes, broodpudding, broodschoteltjes, brood- pannekoek, enz. enz. En de zelf te maken belegging? Te veel om hier op te noemen, behalve tomaat, geraspte rauwe wortel, hartige en zoete smeersels; tuinkers, enz. 11. Eigen gebakken brood. Aanwijzin gen voor de methode (voor zoover noodig nog in dezen tijd). Aardig om eens stil te staan bij de verschillende fantasierijke ma nieren van bereiden van vruchtenbrood. (Zet hiervoor sinaasappel- of citroenschil- letj'es onder suiker). Gooi deze dus nooit weg. 12. Eigen groententuin, met alles wat hieraan vast zit, dus ook de voordeelen; en wel in het bijzonder: steeds versche, dus WAT DE HEERE BELOOFT EN DOET Zie, ik zal haar de gezondheid en de genezing doen rijzen en zal hun openbaren overvloed van vrede en waarheid. Jeremia 33 6. Jeremia zit in de gevangenis. Dat is wel droef, als men een dienstknecht Gods durft opsluiten in het huis van bewaring. Dan vergrijpt men zich toch aan den Heerc zelf, die zoo gewaarschuwd heeft: tast Mijn ge zalfde niet aan. De Heere herinnert er den profeet aan, dat Hij Zijn verlossingswerk zal tot stand brengen, want Zijn Naam is Heere, Hij is de onveranderlijk Getrouwe. En daarom antwoordt Hij de oprechten in Juda, dat Hij hun gebeden zal verhooren en groote ondoorgrondelijke dingen doen. Want de huizen van deze stad en de huizen der koningen van Juda zijn neergedaald voor de wallen en voor het zwaard, men komt om strijd te voeren met de Chaldeeën en om ze te vullen met de lijken der menschen, die God zelf verslagen heeft in Zijn toorn en grimmigheid, en de Heere had zijn aangezicht verborgen om hun boosheid voor deze stad. De belegering van Je ruzalem en de dood van zoovele slacht offers, zoodat niets voor de verwoesting veilig is, het is Gods oordeel over hun zonde Zie maar hoe zij Zijn profeet dureven behandelen! Ook de wereld van,onzen tijd zal het ondervinden, dat er een God is, dië oordeelt en toornt! Maar toch gedenkt de Heere Zijns Verbonds. Jeruzalem is als een zwaar zieke doodelijk verwonde de Heere zal haar genezing en heeling bereiden. Ze is thans het slachtoffer van wreedaardig oorlogs geweld de Heere zal haar schenken een overvloed van duurzamen vrede. Dat is het, wat de Heere belooft. En wat Hij belooft, dat doet Hij, Groote en on doorgrondelijke dingen Laat het nu waar zijn, dat niet in vol strekten zin van het Messiaansche heil gesproken wordt, toch gaat hier over het schuldig Jeruzalem het licht van Gods vergevende genade op. En genade dankt een schuldig volk alleen aan den Christus. Wat de Heere belooft, dat doet Hij om Christus' wil. Gij ook zijt doodelijk ziek door uw zonden. En de Kerk des Heeren bloedt uit vele wonden. En de volkeren liggen neer geslagen. Reeds in de woestijn zeide de Heere^ Ik ben uw Heelmeester. En Jezus Christus heeft onze krankheden op zich genomen. Ja, heel onze schuld. Geloof dan, met belijdenis van zonde, de toevlucht nemend tot Hem in al uw ellende, geloof in den Heere Jezus Christus. De Heere zal ook u gezondheid en genezing doen rijzen, naar ziel en lichaam, nu reeds en eens, als ge uit uw graf verrijzen zult, dan wordt ten volle waar wat de Heere belooft en doet. En in Christus openbaart en ontsluit Hij een schat, een overvloed van vrede en waarheid, reeds nu door Zijn Evangelie, Zijn kruis en triumf, en zal eens vrede en waarheid den nieuwen hemel verrvullen, en dan zult gij zien in eeuwige heerlijk heid wat de Heere belooft en doet,. Zoovele beloften Gods als er zijn, die zijn in Christus Ja en Amen, Gode tot heerlijkheid door ons! P. A. ZEILSTRA. vitaminenrijke groenten, enz- 13. Inmaak. De vele verschillende methoden. Het waarom. Het grondprincipe van de inmaak. (De bacteriën verre houden met alle ons ten dienste staande middelen). 14. 15. Slacht. Hieraan zijn zelfs twee paneelen gewijd. De methoden van ver werking; de onderdeelen van het varken; vele recepten; het rookhok; (door een tim merman aan te brengén); de spekkist (doel matige bewaring van spek, ham, worst enz-) 16. Brandstoffenbesparing. Door: le. Hooikist (en variaties op dit thema), 2e. Kookring, 3e. Juiste kooktechniek. 17. Bestrijd het bederf. Wederom houdt bacteriën verre. Koel, droog en donker bewaren van levensmiddelen. 17a. Versnaperingen. Weinig moeite en (of) materiaal kostende recepten. N.B. Op ieder gebied worden vouwbladen ver kocht 0,01, 0,02, 0,03 of 0,04). Het comité van aanbeveling, hieronder genoemd, beveelt de tentoonstelling van harte aan in de belangstelling van de Flak- keesche vrouwen. Nadere inlichtingen omtrent opening der tentoonstelling, bezoekuren enz. volgen in de plaatselijke bladen. Het comité van aanbeveling, D. RIJNDERS, Burg. Midbelharnis en Sommelsdijk. J. J. A. KRUIJFF, Burgem. van Den Bommel. D. GOEKOOP, Burgemeester van Goedereede. Mevr. E. BRINKMAN-v. EIJK, Stad aan 't Haringvliet. Mevr. J. LEEFLANG, Presidente Chr. Vrouwenbond. Mevr. GELUK, Pres, Plattel, vrouwenb. door v. xiAKKER n Hoog rood van het ingespannen fietsen belt Bert bij Dijkstra aan. Dijkstra blijkt echter in het land achter de boerderij te zijn. Bert rijdt de lange, hobbelige dreef in, net zo lang tot hij Dijkstra ziet, die juist van zijn arbeiders vandaan komt. Als Dijkstra het rode gezicht van Bert ziet, begrijpt hij dat deze wat bijzonders heeft. Teruglopend naar de boerderij vertelt Bert van den piloot, die zo graag weer naar Engeland terug zou willen, inplaats van de rest van de oorlog in een Duits krijgs gevangenkamp door te brengen. Weet Dijkstra daaf raad op? Zou er een mogelijk heid zijn? Dijkstra begrijpt toch wel, dat het ellendig is zo iemand in de handen der Duitsers te moeten spelen. „Ik zal even telefoneren of ze vannacht een vliegtuig om hem sturen", zegt Dijkstra lachend. Neen, Dijkstra weet ook geen wegen die naar Engeland leiden. Er gaan nu en dan wel Hollanders naar Engeland, maar deze gaan geheel op eigen risico en op een wijze die door hen zelf uitgedacht is. Het is natuurlijk wel mogelijk, dat er een georga niseerde verbinding is, maar Dijkstra heeft er nooit van gehoord. Als Van Hoogstraten weer komt, moeten ze daar eens over spreken. „Maar wat moeten we met den piloot doen", vraagt Bert. „Je kunt op 't ogenblik twee dingen doen, Bert. Je kunt of hem bij de Duitsers brengen of hem bij je houden. Het eerste is gemakke lijk. Het tweede is gevaarlijk, heel gevaarlijk zelfs. Ik wil je daarin niet adviseren. Jullie zullen zelf moeten beslissen. Je moet bedenken, dat als je hem houdt, dit lang kan duren. We staan betrekkelijk nog aan het begin van de oorlog. Het is niet zeker dat er ooit een kans is, dat hij naar Engeland terug kan. Wordt het door de Duitsers ontdekt, dan kost het levens. Op 't ogenblik is niet te voorzien wat er nog allemaal te gebeuren staat. Ook zonder die piloot zullen de gevaren niet gering zijn. Je moet dit alles goed overwegen en ook met je broer bepraten." „Toch zou ik hem nooit bij de Duitsers kunnen brengen", antwoordt Bert. „Alles in me verzet zich daartegen. Hij denkt natuurlijk dat hij bij vrienden is - en vrienden leveren je toch niet aan den vijand over!" „Nog eens Bert, ik geef je geen raad. Jullie moeten beide kanten goed bekijken en dan een beslissing nemen." Niettegenstaande dat Dijkstra hem de oplossing niet aan de hand gedaan heeft, is Bert nu toch vast besloten om Piet te bewegen de piloot bij zich te houden. Hij gelooft dat Dijkstra niet anders zou hande len als hij voor een dergelijke beslissing zou komen te staan. En als hij weer bij Piet in de kamer zit, vertelt hij wat Dijkstra gezegd heeft, maar zegt er achter, dat iemand die zichzelf respecteert geen vriend aan den vijand overlevert. En PietPiet maakt geen tegenwerpin gen. Hij moge niet zo fel zijn als Bert, hij moge wat geslotener, wat volgzamer zijn, wat minder initiatief bezittenze komen j uit hetzelfde nest. Hij kijkt zijn vrouw aan. „Wat denk je er van, Gré, zullen we hem hier houden?" Gré kleurt. Ze begrijpt dat Piet besloten heeft. Ze weifelt. Ze denkt angstig aan de gevolgen. Ze ziet de gevaren maar al te goed. Ze ziet voor zich het bericht in de krant - maar klein - van enkele weken geleden: achttien mannen ter dood ver oordeeld wegens begunstiging van den vijand. Mannen van de leeftijd van Piet en zelfs nog jonger. Is het niet onverant woordelijk wat ze gaan doen? Mogen ze zich aan zulk een gevaar bloot stellen. Heeft zij God niet gedankt dat Piet de oorlogsdagen goed doorgekomen isen nu vrijwillig zulk een risico nemen? Dus... moet Piet hem dan maar weg brengen, moeten de Duitsers hem dan opsluiten in een kamp? Jarenlang waar schijnlijk. Zij kunnen dan misschien rustig het einde van de oorlog afwachten. Het is niet de eerste maal dat zij dit overdenkt, nu zij voor de beslissing staat flitst dit alles weer door haar heen. Bert en Piet kijken naar Gré alsof ze haar gedachten van haar gezicht willen aflezen. Bert in spanning, Piet rustig. Gré-kijkt op. „Laten we het maar doen", zegt ze. Zowel Bert als Piet begrijpen dat dit antwoord niet gemakkelijk voor haar is. Beiden zeggen ze een poosje niets, dan ontvouwt Bert een serie plannen, die voor de veiligheid van de piloot en van henzelf genomen dienen te worden. De parachute en het uniform moeten onvindbaar verstopt I of vernietigd worden. Gewone kleren moeten er komen. Steeds moet hij onzicht baar zijn voor anderen. Stapt er onverwachts iemand binnen, dan moet hij altijd nog weg kunnen. Bij gevaar moet er een schuilplaats zijn, waar hij niet te vinden is. Bert vertelt de piloot, dat er thans geen mogelijkheid is om naar Engeland te komen, misschien in de toekomst, maar dat ze besloten zijn hem hier te verbergen. Hij zegt ook de gevaren, die dat voor hen meebrengt. Hij zal dus precies de instructies die ze hem geven, moeten opvolgen. Het beste is, dat hij zo vlug mogelijk Hollands gaat leren. Hij heet ook voortaan geen Percy meer, maar Paul. De piloot begrijpt het. Het herhaaldelijk all right en de toon waarop hij dit zegt, geven blijk van zijn blijdschap. Dat Piet en Gré geen Engels kunnen, vinden ze wel een bezwaar, hoewel dit voor Paul des te meer een aansporing zal zijn spoedig Hollands te leren. Bert zal thuis bepraten of hij ook gedeeltelijk bij hen thuis mag zijn. Bert kan hem dan wegwijs maken in het Hollands en het is voor Paul toch plezierig eens te kunnen praten. Gré is boven bezig een kamertje gereed te maken. Ze kiest het kamertje met het raam naar de tuin, zodat Paul in geval van nood altijd nog zou kunnen proberen door het raam de tuin in te vluchten. Piet heeft boven- en onderkleren opgezocht. Bert brengt Paul naar boven, hem steunend en wijst hem het stapeltje kleren. Tegelijk bekijken ze nog eens het bezeerde been. Paul gelooft niet dat het ernstig is. Een week rust, dan is het weer wel opgeknapt. Bert is daar niet zo zeker van. Het was misschien toch beter een dokter te raad plegen. (Wordt vervolgd).

Opbouw | 1947 | | pagina 5