r HLi IJ 111# De enorme zaadknoeierijen van de firma Keuzekamp VOOR GOEREE EN OVERFLAKKEE VRIJDAG 28 Fcbr. 1947 H9 E9 ÉêÊT m| Tweede jaargang - No. 81 Advertentieprijs 12 cent per 9B aSHS? vKSB9T Middelharnis Tel. No. 332 aanzienlijke korting CHRISTELIJK NATIONAAL STREEKBLAD Dinsdag en Vrijdag :st is Karei Doorman Gilles Leune in verhoor Rotterdam en de vaste verbinding 2i) n rden een kan raag rder fans men wil aren een stri- lam- aan- van for- raan die met n 't stri- ok al icht. uiten aan- de eden illeen stand KM. van aeters ri '47 kend) Uien Oommissie pan Redactiet Ds W. Anker, W. A. de Bakker, N. v. d. Brugge, A. van Eek, C. Edewaard, Mr. J. J, Groeneveld, Ds. N. de Jong, C. P. Kijkuit, C. M. Vogelaar. a- als et 164 Gisteren, 27 Februari, was het vijf jaar geleden, dat Schout bij nacht Karei Doorman de heroïeke woorden sprak: „Ik val aan, volgt mij", en hij met zijn kruiser „De Ruyter" in de slag om de Java-zee ten onder ging. Van Karei Doorman zullen de geschiede nisboeken schrijven als van de held, die de zware, ongelijke strijd met grote moed aanvaardde en tot het bittere einde voort zette, tot hij met zijn kruiser in de golven van de Java-zee verzonk. „Nederlands Zeemacht in Oorlog" schreef van hem: „Schout bij nacht Doorman glimlachte, toen hem het commando over de Striking Force werd opgedragen. Hij verheugde Zich oprecht, dat een Nederlands marine officier deze eer te beurt viel, maar aan de andere kant ontveinsde hij zich niet, dat hij voor een uiterst moeilijke taak stond, gezien de grote vijandelijke overmacht ter Zee en in de lucht. Bovendien zou het Geallieerd-eskader gaan bestaan uit vier nationaliteiten, die nimmer gelegenheid hadden gehad in één verband te oefenen." Karei Doorman is met zijn mannen ten onder gegaan bij de vervulling van zijn plicht. Wij gedenken Karei Doorman, wij ge denken zijn mannen, waaronder ook Flakkeeënaars, die alles hebben gegeven in de strijd om Indië. Gaan onze gedachten in deze dagen niet als vanzelf uit naar Indië thans? Vragen we ons somtijds niet af: was het daarvoor dat 27 Februari 1942 zovele offers zijn gebracht? Was het om de Japanse knecht Soekarno aan het bewind te brengen? Voelt het Nederlandse volk zijn v#ant- wocrdelijkheid tegenover Indië? Waarom hebben onze jongens de wapenrok aan getrokken en zijn ze naar Indië gegaan? Toch om de belofte van H.M. de Koningin in te lossen, om vrede, rust en welvaart te brengen? Wij brengen nu toch weer offers, niet om naar het woord van den heer Tila- nus de volken van Indië over te leveren aan het Russisch Communisme en het Amerikaans kapitalisme? Mogen de strijd en de offers van Karei Doorman en zijn mannen ons onze taak in Indië doen beseffen: de Indische volken behoeden voor terreur, willekeur en dicta tuur en het brengen van waarachtige vrij heid voor allen! Op ons eiland is het verlangen groeiende naar een verbinding met het vaste land' Een brug of een dijk doet er minder toe, wanneer we maar uit het isolement verlost worden. Deze barre winter doet weer eens zien, wat het zeggen wil, eilandbewoners te zijn. Niemand zou er verwonderd over z'ijn, wanneer het geheele verkeer met „de overkant" zou moeten worden gestaakt met alle groote nadeelen, ook voor onze voedselvoorziening, daaraan verbonden. De Flakkeesche Gemeenschap heeft met bewonderenswaardige ijver dit vraagstuk in het centrum der belangstelling geplaatst. De Statenleden hebben met kracht op de noodzaak van een vaste verbinding in de stukken en de vergaderingen gepleit. In de Commissie is Flakkëe vertegen woordigd, al hadden we ook gaarne iemand uit het zakenleven, niet tot den landbouw behoorend, er in benoemd gezien. Thans gaan cok in Rotterdam stemmen op hetzij medewerking aan het plan te verleenen, hetzij instemming te betuigen. In het Centraal Rapport over de begroo ting der gemeente Rotterdam voor 1947 lezen we: „door een der leden werd erop gewezen, dat in de in December gehouden vergade- Door het Bijzonder Gerechtshof te 's-Gravenhage werden öp Vrijdag 21 Fe bruari 1947 behandeld de zaken tegen P. J. J. Vis, directeur van de Zaadhand el Westland Culturen te Wateringen en Gilles Leune, commissionnair, wonende te Dirks- land. Aan Vis was ten laste gelegd, dat hij omstreeks Juli 1943 te Rijswijk als directeur van de Zaadhandel Westland Culturen een klacht heeft ingediend bij de Sicherheits- dienst tegen den mede-directeur of mede firmant Dirk Keuzekamp, diens broer J. Keuzekamp en den commissionnair T. C. Remus naar aanleiding van sabotage bij zaadleverantiën bestemd voor Duitsland of door Duitsland bezette gebieden, tengevol ge van welke klacht D. Keuzekamp door de S.D. is gezocht en J. Keuzekamp en T. C. Remus zijn gearresteerd en voorts terzake van het feit, dat hij,,terwijl hij wist, dat D, Keuzekamp door de S.D. gezocht werd, getracht heeft Keuzekamp te laten arresteren door met enkele rechercheurs van de Politie te Rotterdam tesamen met Leune te gaan naar de plaats, welke D. Keuzekamp in een brief aan Leune had opgegeven, welke brief Leune aan hem, Vis, had laten lezen, en terzake dat hij op of omstreeks 3 Januari 1944 te Rijswijk een brief naar de S.D. te Utrecht heeft gericht met het dringende verzoek om den com missionnair K. Aleman te Ouddorp op grond van een weigering om inlichtingen te verstrekken omtrent sabotage te laten arresteren, tengevolge waarvan Aleman is gearresteerd en ruim 4 weken in arrest is gehouden, door welke handelingen hij op zettelijk D. Keuzekamp en T. C. Remus, J. J. van Haren en K. Aleman heeft bloot gesteld aan opsporing en vervolging en vrijheidsberoving vanwege de Duitsers en tenslotte terzake van het feit, dat hij den vijand hulp heeft verleend door zoveel mogelijk zaadleveringen voor Duitsland te bewerkstelligen. Aan Leune werd ten laste gelegd, dat hij op of omstreeks 3 en 6 September 1943 aan Vis, directeur der Westland Culturen een brief heeft laten lezen van Dirk Keuze kamp, waarin deze een afspraak maakte voor een ontmoeting voor het Erasmushuis op eten Coolsingel te Rotterdam op 6 December 1943, bij welke brief Keuzekamp ring van de Provinciale Staten van Zuid- Holland door meerdere sprekers met na druk is gevraagd om een vaste brugverbin- ding met het eiland Gceree en Overflakkee. De calculatie, die hierbij werd gegeven, was belangwekkend. Daar door het tot stand komen van een dergelijke brugverbinding niet alleen het belangrijke eiland Goeree en Overflakkee veel gemakkelijker bereikbaar wordt voor Rotterdam, doch ook de ver binding met de Zeeuwsche eilanden aan merkelijk wordt verbeterd, is het van belang te achten, dat de gemeente Rotterdam aan de totstandkoming van deze brug mede werkt of althans blijk geeft deze totstand koming van groot belang te achten. Is het College van B. en W., zoo werd gevraagd, bereid daartoe stappen te ondernemen?" Allerwege vindt het rechtvaardig verlan gen van Flakkee gehoor. Niet het particulier belang, doch het geheele economische leven heeft belang bij een vaste verbinding. Van het praten kome men spoedig tot de daad. verzocht hem geld en shag te overhandigen Zulks terwijl hij wist, dat Keuzekamp op een klacht van Vis door de S.D. werd gezocht, en dat hij op het afgesproken uur begeleid door enige rechercheurs van Politie zich naar de afgesproken plaats heeft begeven en aldaar aan den door Keuzekamp gestuurden persoon van Haren een pakje shag heeft overhandigd, waarop van Haren is gearresteerd. In deze zaak waren door den Procureur- Fiscaal 5 en door de verdediging 2 getuigen gedagvaard. Als advocate voor Vis trad op Mevr. Mr. Pauwe te 's-Gravenhage, terwijl G. Leune verdedigd werd door Mr. L. J. den Hollander te Middelharnis. Als 1ste getuige wordt gehoord D. Keuze kamp, firmant der Westland-Culturen Mij te Rijswijk. Deze verklaart, dat hij in 1940 met Vis in contact is gekomen, waarna zij samen met C. Vetter de Westand Culturen Mij hebben opgericht. Tegen de zin van Keuze kamp in zouden Vis en Vetter grote bestel lingen uit Duitsland hebben geaccepteerd, welke bestellingen Keuzekamp niet had gewenst Keuzekamp verkaart dan voorts, dat hij zich uitsluitend had bemoeid met de expeditie en dat hij herbij de leveringen van zaad naar Duitsland zoveel mogelijk saboteerde. Hij zou hiertoe ondeugdelijk Zaad naar Duitsland hebben gezonden, terwijl hij het goede zaad door dit te ver hitten waardeloos maakte. Op deze wijze Zouden de Duitsers uitsluitend waardeloos zaad ontvangen hebben De raadsheer Mr Ikman van Burck wijst deze getuige erop, dat hij thans onder ede staat. Hij vraagt hem, of hij zich niet herinnert, dat hij in 1943 voor hem, Mr. Ikman van Burck, als tuchtrechter te 's-Gravenhage terecht gestaan heeft terzake van zwarte handel naar Duitsland Op de vraag van Mr. Ikman van Burck of Keuij'e- kamp thans niet erkent dat hizeer grote partijen zaad klandestien en voor zwarte prijzen via Wolters in Venlo naar Duitsland geleverd heeft, moet Keuzekamp bevesti gend antwoorden. Ook ontkent Keuzekamp thans niet meer, dat hij er van op de hoogte was, dat de Westland Culuren zaad naar Duitsland Zou gaan exporteren en dat hij hieraan heeft mee geholpen. Ook erkent Keuzekamp desgevraagd ten- 1 slotte, dat hij een grote partij peulvruchten via Wolters te Venlo naar Duitsland ge smokkeld heeft en geheel buiten de West- j land Culturen om grote partijen zaad in j het zwart heeft verhandeld. Mr. Ikman van Burck wijst in verband hiermede erop, dat hij zelf indertijd Keuze kamp terzake van deze transacties tot1 25.000,boete heeft veroordeeld. Mr. den Hollander vraagt Keuzekamp of hij erkent, dat hij tijdens de oorlog ook honderden kilo's zaad naar België tegen Zwarte prijzen gesmokkeld heeft, wat Keuze kamp niet ontkent. Keuzekamp deelt voorts mede, dat bij j hem terzake van de leveranciën van het slechte zaad naar Duitsland door de S.D. een huiszoeking is gedaan, waarna hij is ondergedoken. Ook bij zijn broer was een huiszoeking gedaan, waarbij zijn schoonzuster was ge- i arresteerd. Zijn broer Jo Keuzekamp had I zich nadien bij de S.D. gemeld, waarna zijn vrouw weer vrij gelaten was. Getuige Keuzekamp is van mening, dat de klacht bij de S.D. door Vis is ingediend. Voor hij in geldnood zat, heeft hij een brief geschreven aan Leune en hem hierbij ge vraagd om op een bepaalde tijd te Rotter dam op de Coolsingel te komen en dan geld en shag mee te brengen. De raadsheer Mr. Ikman van Burck vraagt hierbij aan Keuzekamp waar deze dan met de enorme bedragen, die hij in de zwarte handel verdiend had, gebleven was, waarop deze getuige geen antwoord weet. Getuige Keuzekamp vertelt voorts, dat hij niet persoonlijk naar de met Leune afgesproken plaats is gegaan, maar zijn zwager, van Haren, die hierbij is gearre steerd. Zijn zwager is enige tijd vast gehouden en daarna naar Duitsland ge zonden als krijgsgevangene. Zijn broer Jo Keuzekamp is naar Duitsland gestuurd en in een concentratiekamp gestorven. De volgende getuige van Haren verklaart, dat zijn zwager Keuzekarpp bij hem was ondergedoken en een brief heeft geschreven aan Leune om een afspraak te maken voor een ontmoeting op de Coolsingel te Rotter dam. Hij is toen in plaats van Keuzekanip gegaan en heeft op de Coolsingel Leune aangesproken. Deze gaf hem een pakje shag, waarna hij werd gearresteerd door 4 rechercheurs. Hij is enige tijd vast gehouden en daarna, toen bleek, dat hij onder de bepaling van de krijgsgevangen schap viel, als krijgsgevangene naar Duits land gebracht. C. Remus, zaadhandelaar, voorheen te Ooltgensplaat, thans wonende te Dintel- oofd, verklaart, dat zijn broer met Keuze kamp zaken deed en door de Politie is gearresteerd en naar de S.£>. te Utrecht overgebracht. Zijn broer werd beschuldigd van sabotage met zaadleveringen, welke sabotage echter geheel door Keuzekamp was gepleegd. De S.D. zocht Keuzekamp, doch had medegedeeld, dat Remus niet zou worden vrij gelaten zolang Keuzekamp niet gevonden was. Getuige, deelt voorts mede, dat hij op een Maartdag in December 1943 naar Rot- terdamp'éizende Leune had gesproken, die hem had verteld, dat hij van Keuzekamp een brief had ontvangen, waarin Keuze kamp een afspraak voor een ontmoeting had gemaakt. Leune had voorts gezegd, dat er wel iets bijzonders zou gebeuren en misschien zijn broer spoedig vrij zou zijn. Deze getuige is onzeker in zijn verklaringen en zegt, dat hij vermoedt, dat Leune om den broer van Remus vrij te krijgen de arrestatie van Keuzekamp gewenst heeft. Getuige den Uijl verklaart* dat zijn Zwager van Beijeren in het voorjaar 1945 door de Duitsers is gefusilleerd. Jo Keuze kamp was bij van Beijeren ondergedoken, waarna de Duitsers het gezin van Keuze kamp hadden gearresteerd. Hierover had Jo Keuzekamp geen rust en tesamen met van Beijeren is hij zich bij de S.D. te Utrecht gaan melden, waarbij van Beieren hoopte, dat hij Jo Keuzenkamp wel vrij zou kunnen houden, door Jo Keuzekamp geheel buiten de zaadleveringen stond. Jo Keuzekamp was echter gearresteerd en is niet meer vrij gekomen. Wel heeft de S.D. zijd gezin in vrijheid gesteld, toen J,o Keuzekamp zich had gemeld. Getuige heeft er nimmer iets van gehoord, dat van Beije ren Rotterdamse rechercheurs in de arm zou hebben genomen om Dirk Keuzekamp gearresteerd te krijgen teneinde zo de vrij lating van Jo Keuzekamp te bewerken. Getuige Klaas Aleman te Ouddorp ver klaart, dat hij voor Keuzekamp verschillen de partijen zaad heeft gekocht. Hij heeft zich enkele malen bij de S.D. moeten ver antwoorden en is door de S.D. te Utrecht gearresteerd en 5 weken gevangen gehou den. Getuige Koens, controleur C.C.D. te 's-Gravenhage verklaart, dat de Westland Culluren Mij in grote moeilijkheden is

Opbouw | 1947 | | pagina 1