Amerikaanse Costuums Fa. Gebr. Buijsse 6000 Draineerbuizen Nederlandse tractorenpositie W. A. DE BAKKER AFWEZIG De heer Knotnnerus spreekt in Hotel Spee" over de Combines voldoen nog slechts ten dele Geeft daarom aan Stichting 1940-'45 In ons blad Voor ieder wat Wij bieden aan een partij Telef. 52 - Middelharnis H. Tieletnati Czn, Jpliareaweg 68, Melissant, Telef. na. 1558 Lid N. I. v. B., Belastingconsulent, Accountant. Ouddorp DE WONDERLIJKE AVONTUREN VAN KOPPIE KOPIJ sfonds 17 een iiverse ehaald afge- strekte e. irijke's ite op ehool- urgcin. reugde In de en ge- :r-uren weer veer in en. igt van inzage zal er 2-tal Deze irie der 2 heren it Czn. Maart rt ver van de de pers de gel- 2omme- rief van nog dat ng- tad van dat de die hier moeten Arbeid 1947. i te 6.30 te alhier Ds. Bel dorpsge ingesteld astingen. d. Herv ing over aeneven nt. and met in deze d. Des bekend- van het ster, de tvereen. enkele bracht, t plaats waar- en de v-erleen- eniging, woord, v. Kerk sonnen- :n. Ook bijeen- gebouw Hotel aouden, en hun Geref. beroep ijerlaml Wij vragen tractoren, spoedig en veel, was de st'ijdleuze waarmee de Vereniging Bedrijfsvoorlichting bezield was, toen zij gisteren t; Sommelsdijk, onder Voor zitterschap van dhr. J. Mol, vergaderde en luisterde naar de duidelijke uiteen zettingen van Ir. C- 5. Knotnnerus, die sneeuw en ijs had getrotseerd dm Flakkee te bereiken. Na zijn welkomstwoord releveerde de Voorzitter de enorme behoefte aan tractoren Deze behoefte werd niet zo gevoeld t'oor en tijdens de oorlog. Voor de oorlog waren er paarden en werkkrachten genoeg, in de oorlog was er voor tractoren geen brandstof. Thans zijn er bijna geen paarden meer en knechts zijn heel niet te krijgen of het moet zijn om een tractor te besturen. Het gaat hier niet om mechanisatie of. een mode methode, maar het is bittere noodzaak. Ir. Knotnnerus Directeur v.h. Bureau Grondstoffen Mijne Heren, Onze regering in Londen stelde vlak voor de bevrijding een aankoopcommissie in, die tot taak kreeg bij diverse fabrieken enorme orders - tot wel 5000 - voor tractoreri-te plaatsen. Iets meer dan de helft is thans afgeleverd. Het benutten van scheepsruimte voor voedsel, vele stakingen in Amerika en het toenemend verbruik van tractoren in Amerika zelf waren oorzaak dat de pro ductie en aflevering niet naar wens verliep. Amerika, dat aanvankelijk 20 van zijn tractoren exporteerde, braept dit terug op_ 15 Van deze 15 kreeg de U.N.R.R.A. - een organisatie gesticht om de geteisterde landen weer op gang te helpen - 3 deel. Nederland werd door de U.N.R.R.A. als betalend land beschouwd en zo kwam het dat machines hier terecht kwamen, die hier heel niet voldeden. De ontbinding' van de U.N.R.R.A. gaf dus Nederland in zekere zin voordelen. In 1947 verwacht men ook weer moeilijk heden in de positie, al denkt men de- bestellingen binnen te krijgen, waarbij naar men hoopt 500 rupsen zijn. Het hangt echter in de lucht. In verband met de geschiktheid van soorten tractoren voor diverse bedrijven, gaf spr. waardevolle tips. De rupstrekkers blijven vooral voor de kleigronden hoogst aanbevelenswaardig, helaas is hier ook in Amerika zelf veel vraag naar. In Amerika werkt men ook met 100 P.K.'s waarachter 4 of 5 vierscharrige ploegen. Hier bespaart de 30 P.K. ook nog op paardenwerk. Door de staking worden weinig model of typewijzigingen toegepast. Spr. bepleitte het werk in vaste combi naties tot 125 H.A., waardoor zeer econo misch gewerkt wordt. De tractoren met ingebouwde hydraulische lift zijn zeer aan te bevelen. Spr. gaf daarna een beschouwing over schaarste en soort van tractorenploegen om tenslotte te komen op de Combines. In Engeland maakte de combine in oorlogstijd veel opgang. Na de bevrijding probeerde men ze ook in Nederland, aan vankelijk zonder resultaat, het afgelopen jaar echter tot grote voldoening in de Noord-Oost-Polder. Er zijn dan ook diverse soorten in Amerika besteld om dit jaar te komen tot een proefneming op grote schaal. Spr. had een demonstratie gezien toen er in de voorafgaande nacht 2 cM. water was gevallen en het marcheerde goed, alleen had het graan 30 vocht. Kanten behoeft men met het 12-voetstype niet meer te maaien, al geldt het bezwaar dat bij de eerste inrit de dorscapaciteit te klein kan zijn voor naar wat gesneden wordt. Het zeven voetstype voldoet in dat opzicht beter, maar heeft een twijfelachtige voort beweging. Ook zijn er types ó-voet zonder motor met een aftakas. Een heleboel com bines worden nog door een hulpmotor voortgetrokken. Volgens proeven van den Heer Ellema moet men streven naar een combine met gelijke dors- en snijbreedte. Het s tro vormt het moeilijke punt. In het droog Amerika kan men het gelijk persen, mahr hier in Nederland gaat dit niet. Daarbij rijst de vraag, hoe komen we aan de'kstro, want dit wordt gekneusd en gebroken. In dat opzicht moet de cnmtfine voor Flakkee ongeschikt genoemd worden. Voorzitter Mol merkte op dat men waarschijnlijk zal moeten kiezen tussen een combine nemen en stro verliezen of door gebrek aan arbeidskrachten de oogst verliezen. Hierna kwam de gelegenheid tot het stellen van vragen. De Heer J. v. Nieuwenhuijzen vroeg of men bij de verdeling van rupsen het natte gebied wou gedenken. Waarom in Nederland niet de 2 of 3- scharrige kipploeg gebrokt wordt. In zijn antwoord gaf de Heer Knotnmz us weer dat het geïnundeerde gebied, met uitzondering van de Noord-Oost-Polder, de rupstractoren had ontvangen. Over de mogelijkheden voor het aan schaffen van kipploegen zou spr. Ir. v. d. Ban raadplegen. De he':er W. v. Kempen vroeg of ook op Flakkee de mogelijkheid bestond een combine te krijgen op aanvraag en welk merk dan te verkiezen was. De Heer Knotnnerus deelde hierop mede dat dit inderdaad mogelijk was. De kwestie van type wordt in overleg met den betrok kene uitgemaakt door den importeur. De vraag vari den heer v. Rossum hoeveel tractoren Flakkee dit jaar zou krijgen, kon spr. niet beantwoorden. De heer v. R'nmpt klaagde over het gebrek aan tractoronderdelen. De Heer Knotnnerus: Dit zit niet in deviezen, maar ligt vaak in de fabriek. De heer C. Karduks vraagt of er geen goede tractoren meer in de dumps zijn, waarop ontkennend wordt geantwoord. De heer D. Vogelaar vroeg de positieve voordelen van een combine boven de nor male werkwijze met arbeidskrachten. De Heer Knotnnerus kon hierop ant woorden, dat het voordeel vooral in streken waar weinig graan wordt geteeld, practisch niets is. Na nog enige algemene opmerkingen sloot de Voorzitter de vergadering. OOLTGENSPI AAT. Op Donderdag 27 Februari a.s. des avonds 7 uur hoopt in de Geref. kerk op te treden Dr. C. N. Impera, Geref. predi kant te Dinteloord. Onderwerp: Hoe komt een mensch tot geloofs-zekerheid. Zij vielen in den strijd, ook voor Uw land. Wat de kranten zes jaar geleden schreven. Weet u het nog? Op 5 Februari 1941 deelt Dr. H. Colijn in de Standaard mede, dat hij zijn arbeid aan dit blad neerlegt, omdat de bezettende macht het wenselijk heeft geacht, dat Max Blokzijl in de redactie van het blad wordt opgenomen. Op 12 Februari meldt het A.N.P. dat een bekende lederzaak te 's-Gravenhage is gesloten en de leider van de zaak is ge arresteerd omdat brutaal is opgetreden tegen, leden van de Duitse Weermacht. 17 Februari gelast de weermachts bevelhebber in Nederland de aanmeldings plicht voor de ontslagen beroepsofficieren der voormalige Nederlandse land- en zee macht. Alle beroepsofficieren der voor malige Nederlandse land- en zeemacht, die sinds 15 Mei 1940 de actieve dienst hebben verlaten, zijn verplicht zich aan te melden. Het Verordeningenblad van 15 Februari bevat een verordening van den Rijkscom missaris, welke bepaalt, dat radio-ontvang toestellen kunnen worden verbeurd ver klaard, wanneer aannemelijk is, dat zij worden misbruikt om naar buitenlandse zenders te luisteren. In „Het Vaderland" van 21 Februari 1941 wordt de volgende verklaring van jhr. mr. de Geer gepubliceerd: „Van verschillende zijden is mij gevraagd naar de betekenis van mijn terukgeer in Nederland. In antwoord hierop kan het vol gende gemeld worden. Mijn natuurli k plaats is thans aan de zijde van mijn echt genote en temidden van mijn vclk, welks lief en leed ik ook in deze tijd wil delen. Dit is dé enige betekenis van mijn terug keer, Het is mijn voornemen, mij van alle politiek te onthouden en slechts als een vergeten burger te leven. Sneeuw als oorlogsmiddel? Op een wintersportplaats in Amerika, waar men zich beklaagde over gebrek aan sneeuw, liet een vliegtuig een grote hoeveel heid sneeuw vallen. Het vliegtuig voerde 6 pond kooldioxyd mee, die het bij het doorvliegen van een wolkenmassa afwierp, waardoor over een uitgestrektheid van 30 K.M. de vochtigheid der wolken in sneeuw veranderde. Deze kunstmatige sneeuwval werd bewerkstelligd door Dr. Irving Langmuir, de verwerven van den Amerikaansen nobelprijs voor chemie. Volgens Dr. Irving kan een vliegtuig, dat een 5-minuten vlucht maakt, vele millioenen tonnen sneeuw laten vallen. Volgens een bepaald systeem zou men het kunnen laten sneeuwen daar waar men wil, ook op plaatsen waar sneeuw niet gewenst is. Zaterdag 1 Maart a.s. ho pen onze geliefde ouders Cornells Donkersloot Wilheltnina Donker slootMunters hun 40-jarig huwelijksfeest te herdenken. <U Hun dankbare kinderen en kleinkinderen. 3 Oude Tonge, Stationsweg 72 (2-delig), ZONDER PUNTEN Prijzen £39.£67.90 en £70.75 Te koop voor billijke prijs 10 cm diameter, zonder kraag is des MAANDAGS en DINSDAGS Op beide genoemde dagen zal het kantoor in het vervolg gesloten zijn Jantje ging aan een tafel zitten en riep.' „Bier, Krijn 1" De kastelein draaide zich om om een glas te pakken en toen fluisterde Koppie: „Pssst! Jantje!" Jantje keek verbaasd om zich heen, zag toen opeens Koppie onder het tafeltje zitten en riep toen: „Ha, die Koppie! Wat verloren, jongen?" De kastelein keerde zich om, keek verbaasd naar Jantje en zag toen Koppie ook. Koppie was vreselijk geschrokken. Hoe kon die Jantje nou ook zo hard praten! Nu was hij er gloeiend bij. Daar had je het al. De kastelein kwam dreigend op Koppie af en zei: „Wat moet jij daar 'onder die tafel, hè?" Hij pakte Koppie ruw bij zijn arm en trok hem te voorschijn. Maar toen kwam Jantje tussenbeide. „Laat dien jongen tos, Krijn!" zei hij en to2n tegen Koppie: „Wat doe jij daar, Koppie?" „Ik - eh - ik had een dubbeltje laten vallen", zei Koppie vlug, „maar - eh - ik kan het niet meer vinden. „Goeie middag!" en hij wilde vlug naar de deur lopen. Maar de kastelein greep hem weer beet. „Niks daarvan", zei hij, „ik wil weten wat je hier deed!" „Laat hem los, Krijn", zei Jantje nog eens. Hij duwde Koppie naar de deur en zei: „Kom maar mee naar buiten, Koppie, dan kunnen we rustig praten". De kastelein keek boos naar de deur, die achter Jantje en Koppie dicht sloeg, zag toen een brief op de grond liggen, maakte hem open, las hem en greep toen vlug de telefoon.

Opbouw | 1947 | | pagina 3