Plaatselijk Nieuws De in „1 gedtw5, gt!t'*renn _k. MIDDELHARNIS. Actieve Buurtver. met een ctieve Voorzitter. Dit heeft de Buurtvereniging „Zandpad" zeer zeker, als we allen maar letten op het feit dat de kinderen Donderdag in Café Schipper een gezellige middag werd aangeboden ter gelegenheid van de geboorte van de Prinses. Er heerste een echt eensgezinde stemming, de kinderen werden getrakteerd en de Voorzitter had het wat druk met hier en daar advies te geven van voorzichtig kinde ren. laat je limonade niet over de grond lopen.maak niet al te veel lawaai enz. Het hinderde hem alles blijkbaar niet. Hij genoot met zijn jonge buurtgenoten bij de feestelijke herdenking van de geboorte van de 4e Prinses en de kinderen waren hem dan ook wat dankbaar. De ouderen zullen hem zeker niet minder dankbaar zijn voor al deze moeite, die hij zich belangeloos heeft getroost om saamhorigheid en eenheid te helpen kweken. DIRKSLAND. Door de gladheid der wegen de laatste dagen, zijn alhier ver scheidene ongelukken gebeurd. Zo liep de heer Joh. Leune een zware hersenschud ding op toen hij kwam te vallen; Mej. J. Diepenhorst trof hetzelfde ongeluk; Mej. de Jong-v. Putten viel en brak haar arm, evenzo de jongeheer Warnaer; de heer C. Zoon brak zijn been, terwijl nog enkele lichtere gevallen voorkwamen. In de polders worden thans veel wilde eenden gevangen, welke door uithongering zo tam geworden zijn, dat zij zich gemakke lijk laten vangen. De beesten zijn echter zo mager, dat zij voor de consumptie weinig waard zijn. Kerknieuws. A.s. Zondagavond zal in de Ned. Herv. Kerk door Ds. Vermaas de H. Doop bediend worden. Ds. Koele van Genderen heeft het beroep naar de Ned. Herv. Gemeente (le predikantsplaats) aangenomen. MELISSANT. Benoemd tot vakonder wijzeres N uttige Handwerken aan de Chr. Lagere School Mej. M. Blokland alhier. D.V. Dinsdag 25 Februari 1947 jaar vergadering van de Herv. Jeugdverenigingen „Bidt en werkt", „Jong begonnen" en „Samuël", onder leiding van den Weleerw. Heer Ds. W. Anker van Herkingen. Benoemd tot helpster aan de Chr. Kleuterschool Mej. J. v. Dijk, alhier. Zaterdagavond hield de Chr. Gem. Zangvereniging „Laus Deo" haar Jaarverg. Aftredend waren de dames J. Overweel (herkiesbaar) en M. Thielen (niet herkiesb.) en de heer J. Grootenboer (herkiesbaar). Vervolgens nog een vacature wegens vertrek naar elders n.l. Mej. G. Koning. Resultaat van de gehouden verkiezing: herkozen Mej. J. Overweel en den heer J. Grootenboer, Nieuwgekozen bestuursleden Mej. K. v. Seters en den heer M. Stolk. Ds. Bos te Ooltgensplaat heeft voor het beroep naar de Geref. Kerk alhier bedankt. Winter '47 De liefhebbers, die' hun vogels reeds vroegtijdig koppelden, treffen het niet al te best, met de nog steeds lage temperaturen Hun grootste zorg moet dan ook zijn de dieren zo warm mogelijk te houden, dus ramen dicht en vooral trekwinden weren. Ook een extra stevige voermengeling met wat levertraan, kan goede diensten bewijzen. Vooral als rnen jongen heeft liggen van 8 tot 14 dagen, verdient het aanbeveling om bijvoorbeeld 's mórgens wat verwarmd zand onder de broedschaal te leggen. Met de avond hoeft dat niet, want dan gaat toch één der ouden op de jongen zitten. Probeer verder zoveel mogelijk het leggen van het tweede koppel eieren tegen te gaan door b.v. om beurten doffer of duif af te zonderen. Zij die nog niet koppelden, zullen beter doen nog wat te wachten tot er niet al te veel kans meer is op egn grote koude periode Zij zullen geen spijt hebben van hun lange wachten, daar toch de hpge graad van conditie eerst komt met de verwarmende stralen der voorjaarszon en zonder deze is de kans gering om iets goeds te fokken, ook al zien ze er ogenschijnlijk goed uit. Een feit is althans, dat goede liefhebbers na een buitengewone prestatie van hun vogels - dus de grootste form -juist aan deze jongen, die STELLENDAM. De melkboer H. Polie had tengevolge van de gladd^ wegen, bij zijn werkzaamheden, het ongeluk zodanig te vallen, dat hij zich onder geneeskundige behandeling moest stellen, waaruit bleek dat hij zijn knie had geblessuurd. Nadat van verschillende zijden was getracht om ook overbruggingssteun te krijgen voor de vissers, wat steeds was mislukt, is het heden zover gekomen dat aan de vissersknechts ook overbruggings steun is uitgekeerd, wat in deze buitenge wone omstandigheden een welkom iets is. Het is te hopen dat ook voor de schippers een regeling zal worden getroffen, daar ook deze reeds geruimen tijd zonder verdiensten zijn. Burgemeester en Wethouders dezer gemeente maken bekend, dat wegens kolen- schaarste de Gemeente-secretarie tot nader order op Zaterdagen gesloten zal zijn. De Voorzitter van den Raad van Arbeid brengt in herinnering, dat de rente- kaarten van de arbeiders, die hier wonen en werken, ter vernieuwing moeten worden ingeleverd bij den Raad van Arbeid te DORDRECHT vóór 8 Maart 1947. Algemene vergadering van „Bijstand zij ons doel" op Vrijdag 21 Rebruari 1947. De Voorzitter, de heer v. Lenten, opent de vergadering en heet al de aanwezigen hartelijk welkom. Daarna geeft hij het woord aan de Secretaris, die de notulen der vorige vergadering leest, welke onveranderd worden goedgekeurd. Daar er geen ingek. stukken zijn ingekomen, volgt het verslag van de Penningmeester. Saldo plus in komsten over 1946 was 2.378,74. Uitgaven ziektegeld en verdere onkosten 724,68. Aldus een saldo op 31 December 1946 van 1.654,66. De rekening werd door de commissarissen nagezien en goedgekeurd. De Voorzitter dankt de Penningmeester voor diens trouw beheer en ook de commis sarissen voor hun werk. Hierop houdt de Voorzitter een gedachte nisrede, daar de Vereniging „Bijstand zij ons doel",' thans 45 jaar bestaat. Spreker schetst hierin op passende wijze het mooie werk dat door deze Vereniging over al.die jaren is geschied, door elkanders lasten te dragen. Ook herdacht spr. nog de vroegere Voorzitter, de heer Holleman, die in 1941 van ons is heengegaan en die voor onze Vereniging zoveel goed werk heeft gedaan Benevens herdenkt spr. het overleden be stuurslid Joh. Jansen. Ook voor de heer Touw, de vroegere Secretaris en oprichter, die de stuwende kracht was van deze Vereniging, maar die wegens vertrek naar Melissant, deze functie in 1931 neerlegde, hoopte spr. dat hij nog tal van jaren mag genieten van een welverdiende rust. Dat de richtlijnen, door genoemd persoon aange geven, de juiste zijn geweest, blijkt nog steeds en we zijn hem daarvoor nog steeds dankbaar. Ook herdacht spr. nog Bode de Graaf, die zoveel jaren al zijn krachten heeft gegeven tot opbloei van onze Vereen., waarna hij de heren v. Eesteren en v. Dam de 2 bestuursleden van de oude garde, ze dan kweken, de meeste waarde hechten, en terecht. Met die koude vergt de opvoe ding van een stel jongen voor de ouden nog al veel energie en zo zij dan niet over veel reserve beschikken, zullen zij ook voor de gehele zomer afgedaan hebben. De beste raad is dan ook, om op die vroege kwekers, zo het eerste broedsel jongen groot is, een nieuwe scheiding toe te passen. Men iaat de dieren eerst weer bij elkaar als men ziet dat zij niet meer te temmen zijn. U zult er geen spijt van hebben. Ook dit jaar moet nog het gehele gewicht op de kweek gelegd worden, want deze toch zal de grondslag vormen van onze nieuwe kolonie en de vluchten zijn dan ook nog maar een lering en africhting. Als wij verder gaan komen, kan men het noemen de proef op de som. Dus eerste vereiste is, onze vogels in een hoogste graad van conditie brengen alvorens de kweek aanvangt, dan mag men er, ook van verwachten dat er iets goeds uit voortkomt. Het percentage goeden is ook dan nog klein genoeg. Als men dus meent dat onze ouden van de vroege kweek geleden hebben aarzel dan niet, maar pas scheiding toe. Tracht ook de vogels, waar men mede denkt te spelen, zo weinig mogelijk jongen groot te laten brengen. Bestrooi de nesten en pluimen der broedende duiven af en toe met een weinig D.D.T.-poeder en vergeet vooral niet, als het enigszins boven het vriespunt is en een weinig zonneschijn aanwezig, wekelijks een bad lauw of koud i water te geven. K. hartelijk bedankt voor hun ijver ten dienste van de Vereniging, waarna hij met een passend gedicht zijn rede sloot. Deze goed in elkaar gezette rede werd door de leden met grote instemming aan gehoord. Hierop geeft de Secretaris een overzicht van de gebeurtenissen en de financiën over al de jaren. Spr. gaf in korte trekken een overzicht van het ontstaan en de gebeurte nissen van het begin tot op heden, van den opbloei en ook van de tegenslagen, die de Vereniging ondervond. Spr. gaf daarna een overzicht van de financiën. In 1902 werd begonnen met een saldo van 61.92, het welk tot in 1930 opliep tot 3.092,15, maar einde 1946 weer was gedaald tot 1.654,06. Vanaf de oprichting tot einde 1946 werd aan ziekengeld uitbetaald 10.461,88, waaruit blijkt dat de Vereniging nuttig werk heeft verricht. Spr. eindigde zijn overzicht met de wens uit te spreken dat het B.Z.O.D. voor de wind mag gaan en haar mooi werk tot in lengte van dagen mag blij ven voortzetten onder het motto: „Bijstand zij ons doel".. De Voorzitter dankt hierop de Secretaris voor zijn prachtig overzicht. Dan volgt bespreking van het voorstel van de heer Mart. Troost om de contributie en ook het ziekengeld te verhogen, daar de uitkering onder de huidige omstandigheden te laag is, maar daar het Bestuur zich aan het reglement moet houden en er geen bijval is voor dit voorstel, wordt dit niet aangenomen De heer P. Troost brengt naar voren om het aanhangsel van Art. 17 van het Reg e- ment in te trekken, om de uitkering van 550,weer als voorheen te brengen op 35(hin totaal, gezien de daling van de kasmiddelen. Er wordt hierover levendig van gedachten gewisseld, waarna aangeno men wordt, dat, indien zou blijken dat de kas nóg verder zo u dalen tot 1.000, er dan een Algemene Vergadering zal worden ge houden om deze kwestie te bespreken. Dan brengt G. Troost naar voren de contributie te verhogen zonder het zieken- Peld te verhogen. Ook dit voorstel wordt niet aangenomen, maar na veel discussie besloten op de oude voet te blijven doorgaan Bij cft rondvraag brengt de heer O. Troost naar voren de heren v. Eesteren en v. Dam een blijk van waardering te schen ken. Dit wordt algemeen goedgevonden. Daar er verder niemand het woord meer verlangt, sluit de Voorzitter met een woord van dank voor de aanwezigen de vergadering GOEDEREEDE. Op 7 Maart a.s. des namiddags 2 uur zal op het Streekbureau Goeree-Overflakkee te Middeih irms worden aanbesteed het bouwen van 19 woningen, een winkel en bijbehorende schuren op het Havenhoofd, alhier. Bestek en tekeningen zijn aan voornoemd Bureau verkrijgbaar. De vrouw van K. de Ronde had door de gladheid van de weg, het ongeluk te vallen en daarbij een arm te breken. s De miliceins van de lichting 1941, Matth. de Reus en Corn. Boshoven, zullen op Maandag 3 Maart a.s. worden ingelijfd bij het 3e Reg. Infanterie te Bergen op Z De kosteloze in- of herinenting, welke gezet was op Donderdag 20 Februari j. is een week uitgesteld, omdat de benodigde entstof nog niet aanwezig was. OUDDORiP. Het zoontje van bakker P. Soeteman, had het ongeluk door de gladheid zodanig te vallen en een zijner benen te breken, waardoor hij naar het Ziekenhuis te Dirksland moest worden vervoerd- - Den 24sten Februari herdacht de heei Willem v. d. Wende, wonende in het Oudeland, alhier, zijn 90sten verjaardag. A.s. Woensdagavond 6.30 uur zal m de Ned. Herv. Kerk leesdienst worden gehouden. Ds. Steur, die binnenkort hier komt als predikant bij de Ned. Herv. Kerk, is benoemd tot Voorzitter van de Bijz. School. Babypoeder, ,kalktablettcn, druppellever- traan hospitaallinnen, celstofwatten, Eau de cologne, rheumatick-olie, asthma- poeder, ovomaltine NIEUWE TONGE. Arbeiders, die in de vorstverletregeling zijn opgenomen, dienen hun inschrijvingskaarten te laten verlengen op Woensdag 26 Februari a.s. in de Oude School te Oude Tonge, waar het 1 Arbeidsbureau zitting zal houden. De balans van het Begrafenisfonds Eigenhulp, laat per 1 Januari 1947 een stand zien van ruim 32.000, Deze week werden door de diverse Kolenhandelaren ruim 25 ton kolen gehaald in Roosendaal. Deze kolen werden afge leverd op de van gemeentewege verstrekte bonnen voor de geleden waterschade. De viering van Prinses Marijke geboortedag werd in onze gemeente op kalme wijze herdacht. Na zang der School kinderen en Massa-zang, hield Eurgcm. Sterk een rede, waarin hij de grote vreugde schetste, die thans alom heerst. In de namiddag werden de schoolkinderen ge trakteerd. De Gasfabriek voerde weder sper-uren in. Ook de straatverlichting werd weer gedoofd, zodat het dorp 's-avonds weer in Middeleeuwse stemming is verzonken. De vastgestelde Kiezerslijst ligt van 23 Februari t m 16 Maart 1947 ter inzage op het Gemeente-secretarie. Heden Dinsdag 25 Februari zal e stemming plaats vinden van een ^2-tal aftredende leden der Notabelen. Deze stemming vindt plaats in de Consistorie der Ned. Herv. Kerk. Aftredend zijn de heren C. J. v. d. Mast Pzn. en W. Kievit Czn. Ds. v. d. Kooij zal Zondag 2 Maart des voormiddags een vacaturebeurt ver vullen te Dirksland. OUDE TONGE. Tengevolge van de strenge vorst ontstond lekkage in de pers gasleiding van de Gasfabriek naar de gel meenten Stad a h Haringvliet, Den Eomme- en Ooltgensplaat. Naast het ongerief van de gasverbruikers was de schade nog dat 1600 kubieke Meter gas verloren ging. De Voorzitter van den Raad van Arbeid brengt in herinnering, dat de rentekaarten van de arbeiders, die hier w Qnen en werken, ter vernieuwing moeten worden ingeleverd hij den Païd van Arbeid te DORDRECHT vóór 8 Maart 1947. A.s. Vrijdagavond 28 Februari te 6.30 uur, hoopt voor de Ger. Gemeente alhier in de Oude School voor te gaan Ds. Bel van Dirksland. Ooltgensplaat. onze dorpsge nooïTcie heer Jac. Kreeft Azn., is aangesteld, als Hulpcommies bij de Directe Belastingen te Rotterdam. In de Consistoriekamer der Ned. Herv. Kerk, alhier, ligt ter inzage de rekening over| 1946 en de begroting over 1947, beneven enkele wijzigingen in het reglement. De Nationale feestdag, in verband me! de geboorte van Prinses Marijke, is in deze gemeente op waardige wijze gevierd. Des morgens had om 10 uur de officiële bekend making plaats vanaf het bordes van het Raadhuis door de wnd. Burgemeester, dc heer A. Waling, waarna de Muziekvereen. „U.D.I." in de hal van het Raadhuis enkele Vaderlandse liederen ten gehore bracht, 's Middags had er een bijeenkomst plaats in het Verenigingsgebouw „Elthato", waar bij de plaatselijke Zangverenigingen en de Muziekvereen. hun medewerking verleen den. De 2e Voorzitter der Oranjevereniging de heer P. Bom, voerde hierbij het woord Des avonds vond er in de Ned. Herv. Kerk een bijeenkomst plaats, waar Ds. Sonnen berg en Ds. Bos het woord voerden. Ook Woensdagmiddag werd er nog een bijeen komst gehouden in het Verenigingsgebouw „Elthato", terwijl des avonds in Hotel Hobbel een feestavond werd gehouden, waarbij verschillende Verenigingen hun medewerking verleenden. Aangezien op denzelfden dag in deze gemeente geen geboorte had plaats gevon den, werden de artikelen, die door de ver schillende winkeliers voor dit doel ter beschikking waren gesteld, gegeven aan hei wier geboorte het eerst na den 18en Febr. plaats vond. Zodoende kwam de familie L. v. Gent-v. Veen voor deze artikelen in aanmerking aangezien dit gezin op 19 Febr des morgens om 8.15 uur werd vermeerderd met een dochter. - Ter kennis van belanghebbende! wordt gebracht, dat personen van wien een woning of een gedeelte hiervan vrij van huur komt, verplicht zijn dit ter gemeente secretarie mede te delen. Zij die woning ruimte wensen te betrekken, kunnen dit schriftelijk ter gent-secretarie melden. Op Vrijdag 28 Februari a.s. des av 6.30 uur zal in de Bijz. School alhier een ledenvergadering dezer School worden gehouden. DEN BOMMEL. Ds. den Boer, Gerei predikant, alhier, heeft voor het beroep naar de Geref. Kerk te Oud-BeijerlanJ bedankt. VP was de zittïrsch en lu>sl zettiagel die snee Flukkee Na Voorzit»* Deze heh en üfdens er paatje' oorlog** TVtaO5 1 V knechts z* zho o* hief methode- Mi Onze re de bevrijd tot taak kt orders - plaatsen, afgeleverd Het be voedsel, v toenemenc Amerika ductie en Amerik; tractoren 15 Van - een orgai landen we Nederla als betaler het dat ma hier heel n de U.N.R. zin voordt In 1947 heden in bestelling men hoo echter in In ver soorten t gaf spr. vsj blijven vo aanbevele Amerika In Ame waarachte Hier bes" paardenw weinig nt" Spr. be naties tot misch get ingebouw- te bevelen, over schaa om tenslo In Eng oorlogstijd probeerde vankelijk jaar echte Noord-Oo soorten it; te komen schaal. S toen er in was gevall had het gi Kanten niet meer dat bij d klein kan Het zever beter, ma beweging motor me bines wo voortgetr Heer Eli

Opbouw | 1947 | | pagina 2