VOOR GOEREE EN OVERFLAKKEE CHRISTELIJK NATIONAAL STREEKBLAD Dinsdag en Vrijdag Nieuwe Tonge vergadert Het Barthianisme W aarschuwing voor DINSDAG 25 Fcbr. 1947 Prijs per kwartaal f 1.50 Losse nummers f 0,15 Advertentieprijs 12 cent per mm. Bij contract aanzienlijke korting OPBOUW Tweede jaargang - No. 80 Adres der redactie en Ad ministratie Voorstr. A 239 Postbus 14 Middelharnis Tel. No. 332 Oommüste pan Redactie i Ds W. Anker, W. A. de Bakker, N. v. d. Brugge, A. van Eek, C. Edewaard, Mr. J. J, Groeneveld, Ds. N. de Jbng, C. P. Kijkuit, C. M. Vogelaar. IV. (Slot De theologie van Karl Barth en zijn geestverwanten is van verstrekkende be- teekenis voor het kerkelijke, maatschappe- lijke*en politieke leven. Uit hun opvattingen van de kenbaarheid Gods en het karakter der H. Schrift volgt, dat.wij menschen geen samenvatting der goddelijke waarheid in een dogmatiek kunnen belichamen en dat het opstellen van een scciaal of politiek program, berustende op eeuwige beginse len, feitelijk onmogelijk is. Voeg daarbij hun zonderlinge, paradoxale opvatting van de uitverkiezing, dan hebt ge de verklaring van het feit, dat zij, die in ons land Barthi- aansch georiënteerd zijn, niets willen weten van Christelijke politieke partijen of ver— eenigingen en dat zij ook felle tegenstan ders zijn van de antithese, zooals die met name door Groen van Prinsterer, Kuijper en Lohman is naar voren gebracht en zooals die thans nog door de Christelijke partijen wordt voorgestaan. Er bestaan inderdaad uitzonderingen op deze regel, want de professoren Haitjema en Van Niftrik, bei den echte Barthianen, zijn nog steeds voorstanders van de Chr. Historische Unie. Dit is of een gelukkige inconsequentie of een gevolg van het feit, dat Barth zelf in zijn geschriften nogal vlottende ideeën heeft, waardoor verschil van uitleg mogelijk is. In ieder geval is het echter zóó, dat de hoofdmacht der Barthianen in ons land zich geschaard heeft aan de verkeerde kant en hoewel zij zich voordoen als reformatorische Christenen, in theorie en practijk het humanisme steunen en de Christelijke partijen tegenwerken, met. name de velen onder hen, die lid zijn geworden van de Partij van de Arbeid. Barth verzet zich tegen iedere beschou wing, die uit de Schrift bepaalde richtlijnen en beginselen wil afscheiden, die de wil en de ordinantiën Gods voor het menschen- leven kenbaar maken. Nergens is er volgens hem een positief verband tusschen Chris tendom en politiek, school of sociale leven. Daarom is hij afkeerig van partijformatie op principieel-Christelijke grondslagen. Alles, waar het woord Christelijk voor staat, ver schijnt in zijn oog als een product van Farizeesche werkheiligheid. Natuurlijk moet worden toegestemd, dat in de practijk een dergelijke geestesgesteldheid ongetwijfeld kan voorkomen, dat er zelfs in de vroeger veel aangehangen antithese-gedachte, waar bij christelijke personen tegenover niet- christenen werden gesteld, een kiem van hoogmoedige laatdunkendheid kan liggen, althans er gemakkelijk een gevolg van kan zijn. En in het gescherm met het woord Christelijk, dat niet altijd de lading dekt, kan veel oppervlakkigheid schuilen. Maar in principe moet worden volgehouden, dat Gods Woord wel degelijk beginselen open baart, dat de Christen daarvoor heeft te strijden en dat er aldus een tegenstelling, een antithese bestaat tusschen de Christe lijke of Schriftuurlijke principa voor alle levensterrein en die, welke daartegen in gaan, ongeacht of deze liberalistisch of socialistisch, communistisch of fascistisch zijn. Emile Brunner, een andere Zwitsersche theoloog en ook een vertegenwoordiger der dialectische godgeleerdheid, gaat in ver schillende opzichten nog verder dan Barth. Volgens hem is er geen Christelijke actie of politiek mogelijk. Zij is steeds zwaar belast met de zonde en daarom mag de naam Christus niet aan een politiek streven verbonden worden. Hij meent zelfs, dat een Christen van alles kan zijn, zelfs communist of fascist, want hij moet deze richtingen nemen naar haar zuiver zakelijke doelstellingenHier zakken we weer terug tot het oude liberale standpunt, dat de godsdienst in de binnenkamer wilde op sluiten en uit het publieke leven geheel wilde uitschakelen. Brunner vindt het zelfs plicht van een Christen om mee te doen aan de klassenstrijd, ook al komt hij dan aan de kant te staan van zeer velen die Kerk en Christendom bestrijden. Ziehier de verklaring, waarom zeer vele geestverwanten van Barth en Brunner zijn toegetreden tot de Partij van de Arbeid: de Sociale strijd tegen het kapitalisme heeft de voorrang boven de strijd om geestelijke belangen en voor het Rijk Gods. Zoo is er sedert de bevrij'ding een niet gering aantal predikanten, w.o. de bekende Ds. Buskes, ook een Barthiaan, die het socialisme propageeren. Ook bij het Chris telijk Middelbaar en Lager Onderwijs zijn er hier en daar leerkrachten, die lid zijn geworden van de partij, die nog steeds de tradities van de oude S.D.A.P. handhaaft. Dit zijn echter geen menschen van gerefor meerde levensopvattingen, want die trekken andere politieke conclusies uit hun gods dienstig beginsel. Intusschen sticht dit Barthiaansch ge zelschap sedert 5 Mei 1945 groote verwar ring in ons land. Practisch staat de Hervorm de Kerk in belangrijke mate onder hun leiding en worden haar besluiten, benoe mingen en afkondigingen door deze nieuwe richting, die zoo gaarne een richtingloozee kerk zou zien, sterk beïnvloed. De slappe uitspraken inzake verschillende vraagstuk ken spruiten daaruit voort. Het Synodale standpunt ten aanzien van Indonesië, het I weigeren om het C.N.V. aan te bevelen als de Vakcentrale voor Christen-arbeiders, de halfslachtige houding ten opzichte van de Chr. School, het zijn altemaal symptomen van Barthiaansche invloed. Op politiek gebied spelen zij de linkerzijde in de kaart, waartoe ze feitelijk ook behooren, terwijl ze op deze wijze de invloed van het Chr. Protestantsch beginsel tegenwerken. Ge lukkig is bij de verkiezingen gebleken, dat deze leidslieden weinig volk achter zich hebben. De Chr. Hist. Unie, op welke d; aanval vooral gericht was, heeft d zï glansrijk afgeslagen. En ook op kerkelijk gebied openbaart zich steeds meer verzet tegen de koers der Barthianen. terwijl op het terrein van het onderwijs zij wel zeer weinig kans zullen krijgen hun ideeën in practijk te brengen. Maar: een gewaar schuwd man geldt voor twee. Wij hebben onze lezers ingelicht omtrent deze naar onze meening verderfelijke strooming, die in wezen een gecamoufleerd nieuw-modernis- me is. Waar ge het voortaan ontmoet, zult ge het herkennen. Stichting Centrum Kraamhulp krijgt gemeentelijke medewerking. De gem. begroting 1947 zonder redevoeringen aangenomen. f.I. Vrijdagmiddag 1 uur vergaderde de Raad te Nieuwe Tonge onder Voorzitter schap van Burgemeester. Sterk. Na opening met gebed werden de notulen voorgelezen en onveranderd vastgesteld. Van inwoner E. Zweerus was een schrij ven ontvangen, dat hij zijn benoeming tct gemeente-grafdelver aanneemt. De Commissaris der Koningin heeft medegedeeld dat aan ex-Burg. Brinkerink per 1 Mei 1944 ontslag is verleend. De heer W. Drooger verzocht B. en W. om extra uitkeering tijdens oefening en brand. B. en W. stellen een extra bedrag 'i 4, per keer voer. Hij heeft per jaar 50, De heer v. Opstelten zag liever salaris verhoging. De Raad ging hier niet cp in en tot het voorstel van B. en W. werd besloten. Stichting Centrum Kraamhulp G. en O. vroeg een bijdrage in hun tekort, n.l. een subsidie van 10 cent per inwoner. B. en W. stellen voor hieraan te voldoen. Er is op Flakkee een tekort aan kraamver pleegsters. De mensen die ervoor opgeleid worden, komen ten bate van de Flakkeese Gemeenschap. De heer Dekker voelt voor dit sociaal werk, maar vraagt zich toch af of het voor Nieuwe Tonge tastbare resultaten zal geven. Als de meisjes eenmaal opgeleid zijn, gaan ze mogelijk Flakkee verlaten. De heer v. Opstelten zou er zeer gunstig tegenover staan als er in Nieuwe Tonge gegadigden waren. Z.h,s. wordt besloten de gevraagde subsidie te verlenen. Op een verzoek van de Ned. Herv. Zondagsschool om lokalen te gebruiken van de Openbare School, werd gunstig beslist. Van Gedep. Staten werd o.m. schrijven ontvangen om een tijdelijke salarisregeling voor Secretaris, Ontvanger en Gemeente ambtenaren over te nemen. Werd aange nomen. H. C. Holleman verzocht ontheffing van Straatbelasting voor een perceel aan de Zeedijk. Het gevraagde werd verleend. Een zelfdé verzoek werd aan G. Nieuw- land toegestaan. In het besluit Hondenbelasting werd volgens eis van Gedep. Staten ingelast, dat trekhonden ook tot de slechts laag belastbare honden behoren. De Gemeentebegroting gaf te zien een uitgavenpost van150.115,81 Inkomsten134.915,14 Nadelig saldo. 15.310,57 De Voorzitter merkte op dat tot de vele oorzaken van de achteruitgaande financiën o.m. behoren 1. De verhoogde traktementen; 2. Duurzaam onderhoud der gebcuwen; 3. Zware Armen- en Wezenzorg; 4. De ongunstige financiële verhouding tussen Rijk en Gemeente. De heer v. Opstelten had gezien dat er een post was uitgetrokken voor huisnumme ring. Spr. klaagde in dit verband over de slechte nummering in de gemeente v.n.l. in de Gen. Snijderstraat. De Voorzitter zei in contact te zijn met een naamplatenfabriek. Voor 700,zal worden aangekocht. De heer v. Opstelten meende dat volgens de politie-verordening iedere inwoner voor zijn plaatje moet zorgen. Spr. wou de plaatjes wel door de gemeente laten aan schaffen, maar door de inwoners laten betalen. De politie-verordening werd er door den Voorzitter op nageslagen en hieruit blijkt dat een algemene vernummering zal ge schieden op kosten van de gemeente. De Raad spreekt zich verder uit voor een nummering per straat en het plaatsen van borden met straatnaam. Voorts vroeg de heer v. Opstelten naar het huis naast het Gemeentehuis. De Voorzitter zei toe, dit in een volgende vergadering te willen brengen. Verder klaagde v. Opstellen over de grote bedragen, uitgetrokken voor straatverlich ting, terwijl er praktisch geen licht brandt. De Voorzitter wees op de nu eenmaal bestaande regeling. De heer Dekker verklaarde bezwaar te hebben - op hem reeds eerder door hem naar voren gebrachte redenen - tegen de bedragen voor het kleuteronderwijs. Deze kosten hadden op andere wijze gedekt kunnen worden. De heer v. Alphen sluit zich bij dit bezwaar aain. De begroting werd alzo aangenomen. Goedgekeurd werd ook de begroting Burgerlek Armbestuur 1947. De heer Dekker merkte t.a.v. deze be groting op, dat hij de raming 200,—) cp het onderhoud van de woningen, te laag vond. Hierop werd medegedeeld dat dit bedrag voor die woningen bedoeld was, nadat ze opgeknapt zijn. Het bedrag per leerling voor het Openb. Onderwijs werd vastgesteld op 15,16. De heer A. Holster had bedankt voor zijn benoeming als lid van de Commissie tot Wering van Schoolverzuim. In diens plaats werd met 6 stemmen de heer E. v. 't Hef gekozen. Eén stem werd uitgebracht op den heer A. Visser. B. en W. werden gemachtigd om wijzi ging aan te brengen in de Gemeente begroting 1946. Aan de reclame op de Kondenbelasting van den heer M. Kamerling werd gehoor gegeven. Rondvraag. De heer Dekker informeerde opnieuw naar de mogelijkheid voor woningbouw door particulieren. De Voorzitter zei dat de voorschriften nog niet bekend waren. De heer Tijl reclameerde tegen het be noemen van een overbruggingscontroleur in gesloten vergadering. De Voorzitter beantwoordde deze vraag tot genoegen en sloot de vergadering. Hierna volgde geheime zitting. Iedereen op ons eiland is zich nog ten volle bewust, welk een enorme schade door het zoute water, bij inundatie, aan huizen, grond en structuur is aan gebracht. Om dit zoute water buiten de polders te houden, getroost het waterschap „De Dijkring Flakkee" zich moeiten noch kosten en zijn op de door den storm vloed meest aangevallen plaatsen z.g. golfbrekers aangebracht, bestaande uit een staketrij van palen, waarachter steen is gestort. De aansfuwende golven worden hierdoor gebroken en belet tegen den dijk op te loopen, of er overheen te storten, waardoor het binnentalud wordt verzwakt en de kruin van den dijk inzakt, een dijk doorbraak ontstaat, met alle verschrik kelijke gevolgen van dien. Door de kolennood en brandstoffen- schaarste worden deze staketrijen door minderwaardigen afgezaagd en als brandhout medegevoerd, zich niet bekommerend om de groote gevaren, waarmede een heel dorp wordt be dreigd. Een dergelijke vernieling komt in Zeeland niet voor, men kent daar de gevolgen van een dijkdoorbraak maar al te goed, doch zou zeker met gevange nisstraf worden gestraft. Elkeen moet van het belang der zeedijken doordrongen zijn en van alles wat er aan materialen enz. aanwezig is afblijven. De veiligheid eischt het, men zij gewaarschuwd l De hoofdopzichter v/h Waterschap „DE DIJKRING FLAKKEE"

Opbouw | 1947 | | pagina 1