Plaatselijk Nieuws MIDDELHARNIS. Kerkdiensten voor a.s. Zondag: Ned. Herv. Kerk v.m. 10 en n.m. 6 uur de Heer Smit van Rotterdam. Geref. Kerk v.m. 10 en n.m. 6 uur Ds. P. A. Zeilstra. Chr. Geref. Kerk v.m. 10 en n.m. 6 uur Ds. N. de Jong. Ger. Gemeente v.m., n.m. en 's avonds Student Dieleman van Rotterdam. Feestviering in Middelharni.*: De blijde gebeurtenis in het Prinselijk Gezin is ook in onze gemeente gevierd. Al spoedig na de bekendmaking werden de vlaggen uitgestoken. Hoewel er 's morgens niets te doen was in het dorp, was het aan de mensen toch te zien, dat er feest was. 's Middags sprak de Burgemeester vanaf het Gemeentehuis de bevolking toe: Op dit gewichtige ogenblik, aldus de burge meester, willen wij ook gedenken, hoe het Gode behaagt heeft ons weer een prinses van Oranje te geven. Dat zij lang leve, gelukkig moge zijn en gespaard worden voor ouders en volk en gedragen mag worden idoor haar volk. Er is blijdschap in Soestdijk en bij ons volk. Er is een tijd geweest, dat de Oranje boom niet bloeide* nog niet zo lang geleden waren er slechts twee vrouwen over in ons Oranjehuis, maar thans bloeit de Oranje boom, er is zelfs een klavertje van vier. Er is vreugde in het hart van alle rasechte Nederlanders. Konden we in de oorlog slechts binnenshuis deze gedenkdagen vieren, thans kan het weer openlijk. De feestviering kan weer,onze blijdschap demonstreren. Wat kunnen we van onze nieuwe prinses verwachten? Een echte Oranje, die trouw is aan haar volk. Zij heeft een koninklijk voorbeeld aan haar eminente grootmoeder, onze Koningin. Wij mogen het niet alleen echter van haar verwachten, zij mag het ook van ons ver wachten. Wij moeten en willen dit Huis dragen met onze liefde. Wij feliciteren het Koninklijk Gezin met deze blijde gebeurtenis en daarom stel ik U voor met ons uw handtekening te gaan plaatsen in het felicitatie-register. Maar tevens willen wij een gave offeren aan de Stichting 19401945, die zorgt voor de nagelaten betrekkingen van hen, die voor ons vielen. Zij hebben het ons mogelijk gemaakt, dat wij deze gebeurtenis in vrij heid kunnen vieren. Lange leve onze Prinses en onze Konink lijke Familie! Hierna maakten velen gebruik van de gelegenheid om het felicitatie-register in het zaaltje naast het Gemeentehuis te tekenen. Verder was er 's middags in de Zaal van Meijer een intieme feestmiddag voor de leden der Oranjevereniging, terwijl 's av. door enkelen (door de koude en de gladde wegen waren er niet veel) een lampion- en fakkeloptocht werd gehouden, waarbij vooral de Buurtvereniging Hobbemastraat goed voor de dag kwam. De eenvoudige feestviering werd met een schitterend vuurwerk besloten. De volgende dag hebben de schoolkinde ren/ dank zij de bijdragen van het Gem.- bestuur en de Oranjevereniging een heerlijk schoolfeest gehouden dat voor sommige scholen de gehele dag in beslag nam. DIRKSLAND. Ondanks de hevige koude en gladheid der straten, is het feest programma, zoals de Feestcommissie zich dat had voorgesteld, bijna in zijn gehee vrolijk en vlot verlopen. Des namiddags 2.30 uur werd het feest geopend door een gloedvolle rede van de wnd. Burgemeester in de Gymnastiekzaal der Openbare Lagere School, waar een microphoon opgesteld stond. Een talrijk publiek was opgekomen. Na deze rede maakte „Amicitia" een kleine rondgatjg met de schoolkinderen. Ook het Ziekenhuis werd met een bezoek vereerd. De hal en de gangen waren geheel ingenomen door de jeugd, die tezamen met de Muziekvereniging verschillende Vaderl. liederen uitvoerden. Ook de patiënten der Lighallen werden nog enkele nummers ten gehoore gebracht. Dit is wel een fijne ver rassing geweest voor de zieken en het verplegend personeel. Nu marcheerde men naar de Ijsbaan, waar de vele honderden zich verzamelden om de wedstrijden bij te wonen die voor de jeugd gehouden werden. „Amicitia" maakte nog een rondje over het ijs en hiermede was het programma voor de middag afgelopen. 's Avonds werden in beide Kerken her denkingsbijeenkomsten gehouden, waar het woord gevoerd werd door de beide predi kanten en het Hoofd der Chr. School. Na afloop van deze bijeenkomsten werd tot slot een Fakkeloptocht gehouden, waar bij zeer velen zich aansloten om bij de ontbinding te eindigen in een vrolijk slot van een vrolijke dag. De uitslag van de wedstrijd Schoon- rijden voor kinderen tot 14 jaar, luidde: R. Nieuwland Wd., Ie prijs met 219 p.; T. v. d. Kroon, 2e pr. met 213 punten; A. Nieuwland Azn., 3e pr. met 205 p.; H. Lugthart, 4e pr. met 199 punten en J. Koole, 5e pr. met 196 punten. Van het plaatselijk ,,Niwin"-comité, alhier, vernamen wij dat reeds twee maal pakketten, inhoudende boeken, tijdschrif ten, postpapier e.d. aan de bij het Comité bekende adressen zijn verzonden. Om ge regeld om de 14 dagen pakketten te kunnen verzenden, zal het Comité het op prijs stellen speciaal weekbladen regelmatig te ontvangen. Alle belangstellenden worden opgewekt te willen nagaan of zij -nog iets kunnen afstaan wat van nut kan zijn voor onze in Indië verblijf houdende militairen en burgers, daar er in Indië nog een groot gebrek aan alles heerscht. Beschikbaar te stellen goederen kunnen aan de bekende adressen worden bezorgd. De MIDDENSTAND te DIRKSLAND deelt haar geschenken uit. Nadat het Bestuur der Middenstands vereniging zich Dinsdagochtend bij de plaatselijke Doctoren, bij de Verloskundige in het Ziekenhuis had overtuigd, dat die dag geen verrassingen meer te wachten waren, toog ze, vergezeld van enkele Zusters naar de ziekenzaal, waar Mejuffr. J. v. d. Berg-Bette werd verpleegd, die den vorigen dag het leven had geschonken aan een dochter. Na de felicitatie door het Bestuur namens de leden haar overgebracht, deelde het Bestuur Mejuffr. v. d. Berg mede dat ze volgens de getroffen regeling in aanmerking kwam voor een deel der door de leden beschikbaar gestelde ge schenken. Een luid applaus der zusters ging op, toen haar ook de clou der geschenken, n.l. een prachtige wieg met bedje en dekens als bijna vaststaand kon worden in uitzicht gesteld. Echter een klein voorbehoud tot de avond.diende nog in acht genomen. Des namiddags 5.30 uur kon echter de wieg met een bloemenmand aan het Zieken huis worden bezergd. Nadat de natuurlijke nieuwsgierigheid der vrouwelijke bevolking in de Lighallen eerst bevredigd was en zij hun bewondering had den kenbaar gemaakt, nam de wieg haar weg naar de hal van het Ziekenhuis, waar de Zusters een ereboog met vlaggetjes hadden gevormd bij de blijde inkomste van de prinsessewieg. In triomf ging het naar boven, waar een gelukkige moeder over rompeld werd door het gejuich der Zusters en de prachtige wieg zelfs op bed gehesen werd. Met enige gepaste woorden bood de Voorzitter de wieg met bloemenmand Mej. v. d. Berg aan. Felicitaties werden gewisseld en de Zusters vriendelijk bedankt voor hun spontaniteit en hartelijke ontvangst. De prima ziekenhuisinventaris ten spijt, moest de wieg verwarmd en de baby als bewoonster geïnstalleerd. Of een der heren nu een beetje wantrouwig was omtrent het werkelijke bestaan der baby, of wel vrouwe lijke aspiraties had, hoe dan ook, hij wilde de gelukkige baby zien. - Even later stonden de niet nader te noemen bestuurderen in de babyzaal, onhandig en met ongelukkige gezichten een kindje te bewonderen, tevergeefs zoekend naar welgekozen woorden tot een baby, die zich maar matig bekommerde om het feit, dat ze een dag te vroeg geboren was. Onder luide protesten van een zo juist uit de kraamzaal arriverende Oude Tongesche schoone, bliezen de heren den aftocht. Woensdag werden Mej. v. d. Berg de overige geschenken bezorgd. De tweede gelukkige moeder was Mej. J. Kardux-v. 't*Hof, waar een kleine op Vrijdag 14 Februari j.l. zijn opwachting had gemaakt. De overige geschenken zijn bestemd voor de twee moeders, die het eerst komen na de geboorte van Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Marijke. STELLENDAM. Kerknieuws voor a.s. Zondag: Ned. Herv. Kerk v.m. 10 en n.m. 6 uur de Heer Bouman. Geref Kerk v.m. 9.30 uur leesdienst en n.m. 6 uur Ds. Robbers (lit Rotterdam. GOEDEREEDE. A.s. Zondag, v.m. 10 uur. zal in de N. H. Kerk optreden Ds. v. Asch van Sommelsdijk, in welke dienst de beide nieuwbenoemde Kerkeraadsleden zullen bevestigd worden. Bij de gehouden stemming op de Algemene Vergadering van de Zondags- schoolvereniging zijn K. Heerschap en A. de Reus tot Bestuursleden herkozen. Ook in onze gemeente zijn door vele winkeliers en dergelijke, geschenken in geleverd bij de Feestvereniging, om uit gereikt te worden aan diegenen wier ge boorte het meest nabij het tijdstip komt van de geboorte van de jongste Oranje prinses. Dinsdagmorgen 7 uur. Eindelijk wordt de spanning van de laatste dagen gebroken. Een prinses is ons geboren en als een lopend vuurtje gaat dit bericht van mond tot mond. Het is opmerkelijk hoe gauw het trieste beeld van een wintermor gen, door het uitsteken van vlaggen, welke vele in aantal waren, in gen warme feeste lijke stemming wordt omgetoverd, vooral als even later het Oranjezonnetje door breekt. Om 9 uur wordt het bericht van deze blijde geboorte bevestigd door het luiden van onze beide torenklokken. Hoeveel opgewekter is dit alles dan bij de geboorte van prinses Margriet. Daar echter de temperatuur van dien aard is, dat de pistons der instrumenten bevriezen, is ons 60 jaar oude „Apollo" gedwongen haar muzikale klanken nog achterwege te laten. 's Middags om 2 uur echter zijn de muzikanten te bedwingen. In het Vereni gingsgebouw, waar alle kinderen van 2 jaar tot aan de schooljeugd zijn uitgenodigd door de Feestcommissie, en waar de zaal verder gevuld werd met belangstellenden, doet Burgemeester Goekoop mededeling van de prinselijke geboorte en brengt een driewerf hoera uit op onze nieuwe Oranje telg. Hierna opent „Apollo" het program met het Wilhelmus, hetgeen spontaan door alle aanwezigen wordt meegezongen. Tijdens een programma van Vaderlandse liederen worden de genodigde kinderen getrakteerd. Hierna volgt, met „Apollo" aan de kop, een rondgang door de gemeente. Ook bracht „Apollo" een bezoek aan het Gemeentehuis voor het tekenen van het felicitatie-register en een gift af te zonderen voor de Stichting 19401945. Velen maken hiervan gebruik. Inmiddels werd de schooljeugd in de School getrakteerd, 's Avonds gaf „Apollo" nog een goed geslaagd concert in het Verenigingsgebouw, hetgeen met een ge noeglijk bal werd besloten. De geboorte van prinses Marijke is dus op bescheiden doch waardige wijze gevierd. Een woord van dank aan Directeur, Bestuur en Leden van „Apollo" mag hier zeker niet achterwege blijven. OUDDORP. Degenen, die hun kinde ren nog op de Kleuterschool wensen te doen, kunnen zich nog tot 1 Maart a.s. opgeven bij Cor Pape. Op Donderdag 27 Februari en Zater dag 1 Maart 1947 hoopt het Kinderkoor de „Nagtegaaltjes", onder leiding van A. Boelaars, in de Oude School een uitvoering te geven. Mej. B. van Huizen had het ongeluk door de gladheid zodanig te vallen en haar rechterpols te breken, dat zij naar het Ziekenhuis moest worden vervoerd. Kerknieuws. Predikbeurten voor a.s. Zondag: Ned. Herv. KLerk v.m. 10 en n.m. 2.30 uur Ds. Hovius van Höogeveen. Geref. Kerk v.m. 10 en n.m. 2.30 uur Ds. v. Veen. Ger. Gemeente v.m. 10 en n.m. 2.30 uur leesdienst. Babypoeder, kalktabletten, druppellever traan hospitaallinnen, celstofwatten, Eau de cologne, rheumatiek-olie, asthma- poeder, ovomaltine NIEUWE TONGE. Voor de Oude Polders heeft in de Flakkeese Gemeenschap zitting dhr. J. H. v. Strien, plaatsvervanger is de heer D. J. de Wilde. Kerkdiensten in de Ned. Herv. Kerk voor a.s. Zondag: v.m. leesdienst en n.m. Ds. A. v. d. Kooij. De vergadering der A.-R. Kiesver eniging werd door de Blijde Gebeurtenis tot nader bericht verdaagd. Door het ontwikkelen van kolendamp tijdens de feestelijkheden in de zaal van het voormalig Weeshuis, werd een dochtertje van A. Visser onwel. Dr. de Man verleende medische hulp. Tijdens de afwezigheid der bewoners ontstond schouwbrand bij M. Holster, dat 1 zich vrij ernstig liet aanzien. Door hulp i/Stn omwonenden kon men echter voor komen dat de brand zich uitbreidde. Ds. v. d. Kooij zal a.s. Zondagmorgen een vacaturebeurt vervullen te O. Tonge, Ondanks de strenge vorst ziet men toch regelmatig wortelen verladen. Deze worden per auto op de plaats van bestem ming gebracht. Wegens overtreding der Leerplicht wet werd J. W. Bruggeman veroordeeld tot| 25,boete of 20 dagen hechtenis. Vrijdag 21 Febr. wordt zitting ge houden in café Osseweijer tot uitreiking| van slachtvergunningen, van v.m. 8.30 tol 9.30 uur. Via Ds. v. d. Kooij werd voor de Geref. Zendingskring afgedragen over de 'maand Januari ft 30,30. OUDE TONGE. Dinsdagmorgen 10.30 uur kwam de Raad dezer gemeente in openbare zitting bijeen, onder leiding van den w.n. Burgemeester, den hee: C. Gebraad. De Voorzitter heette op deze bijzondere ure allen hartelijk welkom; daarna een telegram voorlezende van den Minister President, welk mededeelde dat een Prinse: geboren was. De Voorzitter voegde hier nog enkele woorden aan toe, daarbij gewagende van de vreugde die er thans heerste ondan koude en ondanks het feit dat het geeni Prins is. Besloten werd een schriftelijke, gelukwens te zenden aan het Prinselijk Paar. Onder het genot van een kopje koffie kwam zo het einde van deze, wel korte maar van verheugende zaken getuigende vergadering. De wind is bijtend koud, wanneer op| Dinsdag 18 Februari '47 de tijding dooi ons dorp gaat: „er is een Prinses geboren' Dat he£ft de consequentie dat het Natio- nale feestdag is en wat kan er nu, met dit| weer gebeuren. Bestuursleden der Oranjevereniging vei; zamelen zich al vroeg op de gemeente secretarie, en na enige bespreking, kan van het opgestelde programma niets worden uitgevoerd. Toch moet er iets gebeuren en in overleg met den Burgemeester word! besloten, dat om 2 uur op officiële wijze dl geboorteaankondiging zal plaats hebben| vanaf de stoep van het gemeentehuis, waar bij dan de muziekvereniging „Vooruit" ook aanwezig zal zijn. 's Is weinig, maar toch iets. Als het 2 uur is, marcheert „Vooruit" met pittige muziek over de Kade en maak! front voor het gemeentehuis. Daar is het, in overleg met den Burgemeester, dat de| heer J. van Vugt, 2e wethouder, de procla matie voorleest aan de verzamelde menigte en op de hem eigen wijze een en andei nader toelicht. Vervolgens spreekt ook de 2e Voorzittel der Oranjevereniging enkele woorden deelt mede dat namens de Oranjeverenigi Oude Tonge een schriftelijke gelukwens gezonden worden aan het Piinselijk Pa. met deze inhoud: „De Oranjeverenigin! der gemeente Oude Tonge, biedt Uw) Koninklijke Hoogheden, ter gelegenheii van de geboorte van H.K.H. de Prinsi haar gelukwensen aan en spreekt de hooi uit, dat deze nieuwe Oranjetelg in voor| spoed, voor Oranje en Nederland ma, opgroeien". Na een driewerf hoera voor de nieutv| Prinses zet „Vooruit" het Wilhelmus gevolgd door de pittige Oranjeboven-poi pourri. Bij de koude die er heerste, liet ht Oranjezonnetje ons niet in de steek. Hf bleef de gehele dag druk op het dorp felicitatieregisters werden getekend, school kinderen werden getracteerd en vele oudi ren tracteerden zichzelf, de een dit, ander dat; maar er was alom vreugde o» het nieuwgeboren Prinsesje en daar kunne' wij blijde om zijn. Oude Tonge bracht iic zijne bij in de herdenking van de geboort van Prinses Maria Christina. Een woord van dank aan „Vooruit" zeer zeker op zijn plaats, daar zij, gezien dj strenge koude, een niet gemakkelijke taal hadden en wij brengen haar daarvoJ] onzen weigemeenden dank. Dinsdag 18 Febr. '47 werd in 1"| verenigingsgebouw der Herv. Kerk ci OOLl hield de M.V. „J| Jaarv,erg.T rustte bijl Na opf Ps. 119 12 welkom waren te vierenl die naar maar op daar wij allen bel Het Wim de I schriftgel leverde een gedic| „Wat ik werk var! Willy Oc| pauze bezoekerd Bisschop I van HanJ hij verhin| ze voor. evenals Kees de Leiden" spreking. Arendje Joiigelingl Vos. Ge/ meisjes h lende vei afgevaard Ds. Sonr De Vo werking belangste de vergat De mt werk gele ook niet 1 de ouder: te beluist van de leidsters dit moecf aan. We lust en ijl Der thato" hl een uitvo| vang 7 stukken Handel, ll ment uit f met decl| gevoerd.I hebben dl Hassent. I voor lede| Opgave Kobus ei Del hoopt op vergader vang 7 uü telijk wel| Ker\ 9.30 en Geref. Boer van| DEN de Gerefl 3 uur vol STAI nodig Oost-Flaj 90% de Gemeentl Kerf

Opbouw | 1947 | | pagina 6