)ladl Gemeenteraad Dirksland* fsCHAAKRUBRIEK^ 1947... zonder weder- Ind, het 1 van al lat het |nd mo ons Iben het Isschuld llasting- tis land, Ivij uit pof dat, likander |geering die andere lig zich VISMA Ireau te terband Idsduur leid tot wel; Oude Kenbare IWoens- aur vm. ael en iel op Febr. lederee- 1 op het februari lelissant ïebouw i-dag 27 Inis en Ie au te [14, op tot 12 leschre- In kaart |boven voor Kt ver- JGE tREE- irt aan |p Goe- jr van iKnott- toonlijk lag 24 hoopt |e Som- over de trac lan het nomen, invoer lus het In over Ie rede- bn ver- nassale I werkers gend is. anvrage :hande- liap, de isulent, :KOM. De heer Geloof neemt zijn ontslag als ambtenaar van den Burg. Stand. Meerdere woningen Onder Voorzitterschap van wnd. Burg. Ottink vergaderde Maandagavond de ge meenteraad van Dirksland. Afwezig was de heer S. Poortvliet. De Voorzitter opent de vergadering met gebed en wenst allereerst de leden nog een gezegend jaar toe. Spr. dankt de leden en Wethouders zomede de Secretaris en het Secretariepersoneel voor hun hulp en medewerking gedurende 1946. Een resumé van hetgeen werd verricht laat spreker achterwege, omdat er weinig kon worden bereikt. In dit verband noemt spr. de Woningbouw, waarvan nog geen enkele eerste steen kon werden gelegd, doch alles nog maar op papier is klaarge maakt. In elk geval heeft de woningbouw de volle aandacht en 1947 biedt in dit opzicht misschien iets meer perspectief. Ook is er een stratenplan, wat nog steeds niet kon worden uitgeroerd, terwijl ook de riolering bijzondere eisen stelt. Spr. hoopt dat de plannen, die in voor bereiding zijn, o.m. de verbetering van de Gelderse dijk, ook in 1947 zullen kunnen worden uitgevoerd en Gods zegen op den arbeid mag worden verwacht. De Notulen worden daarna gelezen en vastgesteld. Bij de Ingekomen Stukken waren ver schillende door het Provinciaal Bestuur goedgekeurde raadsbesluiten, welke voor kennisgeving werden aangenomen. De begroting 1947 wordt aangeboden en zal in de volgende vergadering worden behandeld. Enige door Gedep. Staten voorgestelde administratieve wijzigingen inzake de verordening vermakelijkheden belasting worden z.h.s. goedgevonden. Besloten wordt tot verhuur van tuin grond der gemeente over 1947 aan diverse ingezetenen, zomede de grond voormalig Gooi aan de Tuinstraat. Ock wordt een perceel grond aan de Stationsweg wederom verhuurd aan Adr. Knöps voor 10, per jaar. De heer Baart meent dat de muziektent, die cp het perceel staat, het geheel niet ten goede komt, doch de Voorz. zegt dat die tent daar slechts tijdelijk staat en weer wordt opgeruimd. Aan de Woningbouwvereniging wordt een renteloze kasgeldlening verstrekt tot een maximaal bedrag van 8.000, Aan de heer G. van 't Geloof wordt cp diens verzoek eervol ontslag verleend als ambtenaar van den Burgerlijken Stand. De Voorzitter brengt hem dank voor de wijze waarop hij steeds deze taak heeft vervuld. Het spijt hem dat hij deze functie neerlegt, dcch gezien de redenen waarom hij meent dit te moeten doen, kan hij zijn besluit billijken. Na een toelichting door de Vccrzitter wordt tot 3e Ambtenaar van den Burgerlij ken Stand benoemd de heer A. Knöps, terwij] tot 4e Ambtenaar wordt benoemd de heer H. Roon, welke beiden deze functie aanvaarden. De Stichting Centrum Kraamhulp voor Goeree en Overflakkee verzoekt een jaar lijkse subsidie van 10 cent per inwoner. B. en W. stellen voor, hoewel zij het wenselijk achten dat deze Stichting voort gang zal hebben, hierop niet in te gaan. Zij menen dat deze zaak in de eerste plaats het Groene Kruis aangaat. De heer Baart heeft zich afgevraagd van wie de Stichting uitgaat en hoe ze werkt. De deelname is nog zeer gering, misschien dat dit aan de opzet ligt. De Stichting zelf acht spr. uitnemend. Het Groene Kruis neemt ook al een deel der lasten op zich, zodat men van die zijde gaarne zou zien, dat de gemeenten ook wat doen. Spr. wil er graag iets meer van weten. De Voorzitter antwoordt dat de Stichting een suggestie is van de Groene Kruisver enigingen. Bij de oprichting is een begro ting gemaakt, die sluitens was met de bij dragen der Groene Kruisverenigingen. Men heeft een oproep geplaatst voor deel neemsters en een docente gekregen, doch er bleek weinig animo voor te zijn. Moeten wij nu eerst niet even afwachten of 'het een instelling is die reden van bestaan zal blijken te hebben? De heer Baart sprzpkt er zijn verwonder- ring over uit dat er zo weinig interesse is voor dit mooie werk. Het was misschien beter de zaak iets anders aan te pakken om de gang erin te krijgen. Aan de heer W. J. Nieuwland wordt voor een half jaar ontheffing verleend van zijn aanslag hondenbelasting. De heer J. C. de Bonte heeft bedankt als bestuurslid van het Van Weel Ziekenhuis. De Voorzitter dankt hem namens den Raad-voor zijn arbeid in deze functie ver richt. Zijn gedegen kennis in belangrijke zaken der Stichting zijn spreker steeds opgevallen. Reeds vanaf de oprichting heeft hij er zijn beste krachten aangewijd. Op de meest eervolle wijze wordt hem ontslag verleend en zal hem schriftelijk den dank der Raad overgebracht worden. In zijn plaats wordt benoemd de heer H. Roon, die zijn benoeming aanneemt. In de rondvraag informeert de heer Baart naar de Gelderse dijk. Daar de Voorzitter dit punt reeds aanroerde, vraagt hij of er al iets gaat gebeuren. De Voorzitter kan zich er nog niet geheel over uitlaten, doch de zaak is in een ver gevorderd stadium, zodat de kans bestaat dat binnen afzienbaren tijd tot een oplossing gekomen zal* worden. Ook snijdt de heer Baart nog even de woningbouw aan en maakt een vergelijking met Melissant, waar men al iets verder is, hoewel men gelijk begonnen is. Spr. drukt er zijn spijt over uit dat aan de plannen nog geen uitvoering gegeven kan worden. Volgens de Voorzitter stagneert de bcuw op de materiaalpositie, doch hij heeft moed, dat dit jaar tot het bouwen van meerdere woningen zal kunnen worden overgegaan. Daarna wordt de vergadering gesloten. Spreuk van de week Levenswijsheid is onmogelijk te verwerven zonder menigvuldige voorafgaande ervaring en zelfdoor- leefde zielsberoering. Adres: A. WAGNER, Jaagpad 40, Delft. No. 41. ..Partijspeler, sla dit niet over!" Onder dit motto werd in 1942 in ons land een probleemcompositiewedstrijd ge houden. De tweezetten moesten een „partij achtige stand verte nen, om zodoende ook bij die schakers, die alleen partijen spelen belangstelling te wekken voor de problema tiek. Nu is het in elkaar zetten van een correct probleem een hele kunst. Het maken van een mooie twee- (of meer-) zet is be paald moeilijk en het componeren van een correcte opgave met zo rijk mogelijke inhoud benevens een „voorgeschreven stand is zéér lastig. Het laat zich dus ver staan dat er niet bijster veel, en niet be paald mooie problemen onder waren. Nevenstaande tweezet kon inderdaad zo uit een partij genomen zijn. Iedereen kan de cpl. van no. 40 vóór 19 Maart op sturen. Prijs: 2,50 per maand; door lopend. Mocht u bovenstaande opmer kingen over het componeren van problemen eens willen toetsen aan uw handigheid daarin: ga uw gang. Gaarne %al ik zulke problemen ontvangen en plaatsen om ze aldus aan de speurzin der oplossers bloot te stellen. No. 40. P. J. H. Willems, Schiedam. a bcdefgh Wit geeft mat in 2 zetten. Jaarvergadering Vissersvereen. „Samenwerking" te Ouddorp, ge houden op Zaterdag 15 Februari j.l. des n.m. 7 uur in Hotel Akershoek. De Voorzitter, dhr. Joh. Sperling, opent deze bijeenkomst en heet de aanwezigen welkom. Spr. geeft een korte inleiding. Terugziende op het jaar dat voorbij ging en de vele zorgen die voor den boeg liggen, wekt hij de leden op om gezamenlijk hier het hoofd aan te bieden en dat allen mogen medewerken in 't belang der Vereniging. Hij spreekt de wens uit dat de leden en hunne gezinnen een gunstig jaar mogen hebben. Vervolgens verzoekt spr. de Secre taris de notulen der vorige vergadering te laten horen. Niemand heeft enige aanmer king en deze worden voor goedkeuring getekend. Hierna volgt het jaarverslag. Bijna twee jaar zijn verstreken sinds de Duitse uniform ons land moest verlaten, maar hiermede is nog lang niet alle narigheid verdwenen. Vele vissers, maar in het bijzonder de schippereigenaren weten dit maar al te goed. De bevrijding heeft niet gebracht, wat velen daar van verwacht hadden, integendeel, en inzonderheid voor de vissers een teleur stelling. Een legen van ambtenaren enz. werken nu bijna 2 jaar aan de wederopbouw, er is zelfs daar een commissie „Weder opbouw Kustvisserij", maar het apparaat werkt zeer langzaam, er zit veel sleep in, en dat is er neg niet uit. Van de commissie is weinig concreet resultaat. Ook in onze gelederen laat nog veel op zich wachten. Rekeningen worden verzonden, legio for mulieren worden ingevuld, men reist, hcudt besprekingen, welke hoopvol stemmen, maar het blijft wachten, en als men meent iets te zijn gevorderd, heet het: ..Ja, Mijn heer, maar nu dit of dat nog en dan kunnen wij U helpen", maar het blijft wachten en de wachtlijst wo^lt steeds langer. Vele vissers zijn hiermede gedwongen tot rust. nemen of een andere werkkring tè zoeken. Ook hier veel gedwongen fraaiegheid er zijn er onder ons wel 28 uitvaartcertifi- caten, maar er zijn tot heden 13 varende schepen. 8 Schepen zijn in Duitsland achter gebleven en zullen vermoedelijk niet meer terug komen. 18 Schepen werden door de moffen vernield, 5 schepen konden worden gerepareerd. Uitgezonderd de vermissing van een lid onzer Vereniging in Duitsland, kwamen hier geen persoonlijke ongelukken voor. Voor dit vermiste lid wordt het ergste gevreesd en onze deelneming gaat uit naar zijn nabestaande familieleden. Mede door deze en ziekte van leden of wel verandering van werkkring liep ons ledental terug tot 63. Er werden 4 nieuwe leden ingeschreven. Straks zal blijken dat de financiële toestand der Vereniging niet onbevredigend is. Het Bestuur bleef onge wijzigd na de verkiezing van October 1944, toen het in zijn geheel is afgetreden, wegens het niet houden van Jaarvergaderingen gedurende de bezetting, zodat thans op nieuw wordt begonnen met aftredende leden volgens rooster. De correspondenties verliepen door de oorlogsomstandigheden druk. Veel werd geschreven, maar door de Bureaucratie traag behandeld: wel werden 43 stukken verzonden, 38 antwoorden kwamen in, 12 kennisgevingen of verzoeken kwamen binnen, in totaal'93 stuks benevens correspondentie aan het Hoofdbestuur en het Gewestelijk Bestuur. Van het Land- bouweconomisch Instituut bjj monde van Dr. Hildebrand op het Gemeentehuis te Ouddorp, ontvingen wij het verzoek mede werking te verlenen aan het door de Visserij in te vullen formulier om te komen tot een saneringsplan voor de Visserij, aan welk verzoek door het Bestuur is voldaan, maar de Vissers verleenden niet de gewenste medewerking. Van het Departement van Landbouw en Visserij ontving onze Vereniging een subsi die van 200,bestemd voor aankoop van Boeien en Bakens en onderhoudskosten der nog aanwezige. Tijdens de bezetting is veel en moeilijk materiaal verloren gegaan en dit zal zo spoedig mogelijk door nieuw of bruikbaar moeten worden vervangen. Ook de Z.H.R.M. liet zich in deze niet onbetuigd en wij mochten door tussenkomst van den heer Bezuijen 25,ontvangen, bestemd voor Boeien en Bakens. Wij danken den heer Bezuijen hiervoor van deze plaats en ver zoeken hem onze dankte willen overbren gen. Hiermede sluit dit verslag in de hoop op een succesvol 1947. De Voorzitter dankt de^secretaris voor Zijn uitvoerig jaarverslag.^^ Door de Penningmeester, de heer G. Moerkerk, wordt rekening en verantwoor ding gedaan van de geldmiddelen der Ver eniging. Het blijkt ook dat de financiën in goede handen zijn. De rekening is sluitend met een Ontv. en Uitg. van 852,63 en een Kassaldo van 610,65. De Penningm. komt een woord van dank toe voor zijn accurate boekhouding. Bij verkiezing van £et bestuur wegens periodieke aftreding worden de heren Joh. Sperling, Voorzitter en J. Zandburg, Secr., door de 30 aanwezigen, met bijna algehele stemmen herkozen. De Voorzitter dankt de vergadering voor het uitgesproken vertrouwen en vraagt tevens aan de Secr. of deze zijn benoeming weder aanneemt en deze volgt het voorbeeld van de Voorz. om zich weer opnieuw aan de Vereniging te verbinden. Komt aan de orde een belangrijk punt n.l. Bespreking Boeien en Bakens. Bij in schrijving zal het plaatsen van 7 Boeien geschieden door C. v. d. Klooster Jz. voor 160,en de Bakens door J. Bezuijen Jz. voor f 140,Deze uitgaven doen weer een flinke greep op het kassaldo der Vereniging. De Voorzitter doet mededeling betref fende het Bondsbestuur. De heer Stevenson heeft zijn ontslag gevraagd. Deze heeft één jaar de belangen der verschillende Vissers verenigingen gediend. Wordt besloten om, gezien de hoge kesten van deze functionai- res, het zonder hem te stellen. Stelt voor om met Goedereede en Stellendam in één verband samen te werken. Als het Hoofd bestuur zal vergaderd hebben, zal de Vereniging met de genomen besluiten in kennis worden gesteld. Verder wordt be sloten Koninklijke Goedkeuring te krijgen voor het bestaan der Vissersvereniging.. Vele jaren is dit op zijn beloop gelaten, maar zal nu ter hand worden genomen dit Notarieel te doen opmaken. Met de rondvraag is er neg enige ge- dachtenwisseling en worden interne aan gelegenheden uitvoerig besproken. Het blijkt uit de sfeer, die er in de vergadering heerst, dat de Vissers met hun moeilijk heden onderling, solidair zijn. De heer Jan Zandburg vraagt naar uit kering van de schippersknechts. Naar men verneemt en hoert is alles Overbrugging en vraagt of 6r voor deze mensen een dergelijke regeling kan worden getroffen. Over deze kwestie wordt breedvoerig ge- discusieerd. De Secretaris neemt op zich voor nadere toelichtingen zich in verbin ding te stellen met de Visserij-Centtale, daarna met het Arbeids Bureau, Tenslotte dankt de Voorzitter de aan wezigen voor hun geanimeerde belangstel ling en wordt de vergadering gesloten. INGEZONDEN. Buiten verantwoording der Redactie) Waarom wordt het de kinderen der Chr. School te Ouddorp het feestvieren belet. Mogen deze kinderen geen uiting geven bij de Blijde Gebeurtenis in het Prinselijk Gezin. Het is diep treurig dat er personen zijn die dit beletten. Vermoedelijk zullen deze personen zelf wel geen kinderen hebben, want anders zouden zij de kinderen misschien wèl in de optocht laten meelopen; Wat hebben onze kinderen in de bange oorlogsjaren gehad. Zo zal haat en nijd in kinderen worden opgekweekt en zij zullen zich afvragen, waarom mogen wij daar niet aan mee doen. Het is toch een Nationale Feestdag. Welnu dan, laten de heren dan hun principe niet aan de anderen opdringen en zeker niet ten koste van het kinm Laten wij op een Nationale Feestdag één zijn. Dat zal de kinderen (wat onze toekomst is) en onze hele gemeenschap ten goede komen. Met dank voor de plaatsruimte. J. Fl. Distributiekring OOLTGENSPLAAT De Leider van den Distributiedienst te Ooltgensplaat maakt bekend dat de uitrei king van Schoenenbonnen aan personen, wiens TD nummer eindigt op een der cijfers 3, 9 of 6 en aan wien nog geen schoenenbon werd verstrekt, aangezien zij na 1 Januari 1945 een schoenenbon hadden ontvangen, en voor kinderen die geboren zijn in 1932 of later in de maand Februari zal plaats hebben als volgt: Den Bommel: Dinsdag 25 Februari a.s. des v.m. van 910 uur; Oude TongeWoensdag 26 Februari a.s. des v.m. van 911 uur; Ooltgensplaat: Donderdag 27 Februari a.s. des v.m. van 1112 uur. Voor deze uitreiking moet de Stamkaart met inlegvel worden medegebracht.

Opbouw | 1947 | | pagina 3