Frankrijk Anno 1947 VOOR DE KINDEREN Publicatie Landbouw Abonneert U op dit bladi I Parijs: Rue du Chat qui Pêche... de straat van de Visschende Kat. Een heel klein straatje, iets breeder dan een slop. Mijn broer en ik loopen er door, het is maar kort. We zijn direct bij de andere straat, Rue Hachette, waarop de straat van de Visschende Kat uitloopt. We bekijken het alles met interesse, we drukten indertijd het bekende boek van Jolan Földes over bewoners, die in deze straat woonden, over een Hongaarsche emigranten-familie, hun wederwaardigheden, hun familiekring, hun vrienden, en hun geschiedenis. De straat is klein, we zien een groot gebouw, waar een bord bij hangt: hotel.... We loopen van de Rue Hachette terug, dertig, veertig, vijftig Meter. Ik tel de passen niet. We komen aan den oever van de Seine. We stkan aan de steenen wallen, die opgetrokken zijn, dat de wandelaars niet in de Seine zullen tuimelen. Op de wallen hebben boekverkoopers5hun boeken kasten neergestald. Oude en jonge lief hebbers van oude boeken en zij, op zoek naar rariteiten neuzen in de koude dag waarin Parijs gehuld is. Het is Zaterdagmiddag, 15 Februari '47. Een ietsje stroomopwaarts gaat een brug over de Seine-arm. De rivier heeft zich n.l. •n twee armen verdeeld en voor ons ligt het 'eilandje, de oude Cité de Paris. Daar rijst machtig en groot op, de Notre Dame de Paris, de groote kerk van het x katholiek Frankrijk, Een wonderlijk mooi bouwwerk, zelfs in deze grauwe lichtsfeer. Bezoekers gaan in en uit. Mannen nemen de hoeden af, dames zetten iets op. Dat is het gébruik bij hét bezoek aan een kerk. In de kerk staat een enkele kaars te branden. Het licht valt door een geweldig gekleurd glas-in-lood-raam naar binnen, langs grijze pilaren. Bij den uitgang staat een non, ze rammelt met een offerbusvoor de melaatschen, vraagt ze, voor de melaatschen Een enkele offert. Er staat in de kerk een offerblok: gedenk de kerk. Een jeep met Amerikanen komt op het plein. Ze gaan foto's nemen. Ik kijk met verwondering hoe zij denken in deze donkerte nog iets van' al die schoonheid te kunnen vangen op een film. Ze gaan de kerk binnen, ze vullen de rijen der bezoe kers, die alleen het gebouw willen zien, die •alleen belangstelling hebben voor het prachtige interieur, die alleen komen kijken, omdat ieder, die Parijs bezoekt, dit gezien meet hebben, deze kerk. Doch in heel de kerk zie ik geen enkele geloovige, er is niemand die bidt. Ik heb het anders gezien. Ik zag, jaren geleden, in Venetië,.de beroemde kerk op op het San Marco-plein, de diensten gingen door, geloovigen kwamen en baden. Ik zag de kathedraal van Milaan in de volle warmte van den zomer, en men vond er menschen in gebed verzonken. Doch hier zie ik er geen, het gebouw is van steen, en het is of de harten der Franschen van steen zijn. Men komt tot de kerk, om het te zien, als deccr van een toóneelstuk. Eens moet Frankrijk toch anders zijn geweest, er moet toch een tijd zijn geweest, dat het geloof Frankrijk kracht gaf voor zijn eigen l^ven, zijn eigen strijd. Frankrijk heeft veel geloof verloren en het is of het het geloof in zichzelve mede heeft verloren. Het heeft zijn slagen gekend, zijn revolu ties, zijn oorlogen. Het heeft misschien tè veel verloren Vlak langs de kerk vloeit een arm van de Seine. Acht Hollanders staren vanaf de brug naar de kerk, kijken het ingaan der vreemdelingen aan. Kijken langs de oevers. Het is koud, maar op de naakte steenen ligt een vrouw te slapen. Wie het is we weten het niet. Ze slaapt. Er is niemand, die naar haar toegaat en vraagt of ze troost noodig heeft, of'ze arm is en met geld geholpen kan worden. Ze slaapt, op de naakte steenen, terwijl wij huiveren in onze winterjassen. En het is of dit het symbool is van het Frankrijk van heden, het Frankrijk dat arm is, dat bijna alleen staat. Naast het Frankrijk van vroeger, dat idealen heeft gekend - al waren het de onzen niet. Dat bezielt was met een wil om grooter te worden, dat in geloofsijver prachtige kerken deed bouwen. Zoo heb ik Frankrijk terug gevonden. arm en berooid. Ik kan er niet optimistisch over zijn, er zullen vele wonderen moeten gebeuren, wil Frankrijk er bovenop komen. Misschien als ik vooraanstaande journalisten uit Frankrijk zou ontmoeten, zouden ze mij een optimistischer beeld kunnen geven omtrent het Frankrijk van heden.ik kan het niet. Het is een prachtig land en de Franschen zijn prachtkerels. Ik heb met hen zitten praten, we hebben samen zitten lachen. Ze weten te leven, zooals wij Nederlanders het niet weten. Maar hun land gaat achteruit. Ze zien het zelf. In een winkel vraagt de eigenares ons uit welk land we komen. Als we haar toevertrouwen dat we Nederlanders zijn, vraagt ze naar ons land en de wederopbouw. De wedervraag is: hoe gaat het hier, en ze bekent: die verkiezingen, niets als verkiezingen, maar werkenho maar Baisse 5 kondigen de winkels aan. Dat is 5UU korting op de prijzen van 1 Januari. De winkels moeten hun prijzen herzien. Frankrijk is duur, ongelooflijk duur. Een Nederlandsche Secretaresje licht ons in, ik heb een behoorlijk salaris, maar houdt het niet vol. Het is hier macaroni en erwten wat we eten. Erwten kosten onge veer 2,per kilo. Brood hebben we 300 gram per dag. Ik kan niets extra's koopen, terwijl ik een behoorlijk salaris heb. De winkels staan vol mooie dingen... laat ik prijzen noemen.. Een aardig jum- pertje voer een jong meisje: wanneer wij dat zouden moeten koopen kostte het, omgerekend in Hollands geld, ongeveer 110,Voor de heeren zijn Canadiennes te verkrijgen. Aardige jassen, model juun- jekker van waterproef linnen, gevoerd met geschoren lamsvel. Ze kosten echter onge veer 350,Heerendassen 18,en heerenhoeden 33,We vergelijken de prijzen met die in Holland geldig eft komen tot de conclusie - ik wil opbiechten dat er in ons gezelschap 3 dame? zijn met resp. echtgenooten, zoodat zij de prijzen kunnen vergelijken - dat alles minstens 50 tot 100 procent duurder is dan in Holland Ik kom terug op dat pientere Hollandsche meisje, dat in Parijs secretaresse is: Weet je waar de Franschen zoo jaloersch op zijn op ons 1 Neen, we weten het niet. Op 2 dingen, onze Wederopbouw en ons Koningshuis. Dat is een nieuw geluid. Wij Hóllanders zijn niet erg enthousiast zoo het in Holland gaat. Het vlot niet. De Wederopbouw schrijft te veel bonnen naar ons gevoel en heeft te weinig materiaal. Holland wil werken, maar het gaat allemaal veel en veel te langzaam. Wij zijn het niet zoo erg vaak eens, met onze Ministers. We oefenen critiek uit op de Excellenties. Minister Schermerhorn kunnen we niet altijd be wonderd hebben en op Minister Beel is men ook niet zoo geweldig enthousiast. En eigenlijk is Minister Lieftinck wel een beetje heelemaal de zondebok. Maar nu ik in Frankrijk gezien heb hoe het daar is, nu wil ik eerlijk zijn en zeggen, ik durf mijn mee ning te herzien. Ik ben nog niet enthousiast over hen, maar bij elkander hebben ze toch heel veel gepresteerd, heel wat meer dan in Frankrijk al die knappe koppen bij elkaar. Ze hebben er 8 ministers nu sedert de bevrijding gekend over voedselvoorzie ning, en elke minister verminderde de rantsoenen voor de bevolking opnieuw. Wij hebben in Nederland heel wat meer te eten dan in Frankrijk, er is ruim voldoende brood en we krijgen vleesch. We zouden nog graag veel meer willen, we zouden volle kasten willen met textiel, nieuwe pakken en de dames nieuwe rokken en mantels. Brieven en oplossingen aan 't Bureau van „Opbouw". In de linkerbovenhoek: Tante Mar. Oplossing raadsel III: e i 1 k e e s 1 Oplossing raadsel IV: e k t e e n n Raadsel V: regel 1 van boven naar beneden en van links naar rechts: de eerste mens. regel 2: de naam van een meisje. regel 3: andere naam voor geneesheer. regel 4: een paal op zeilschepen. Raadsel VI: regel 1: Het vijftiende bijbelboek. regel 2Plaats waarheen Lot vluchtte. Toen hij er was, werden Sodom en Gomorra verwoest (Gen. 19). regel 3: Plaats, waar Samuël geboren is en waar hij later woonde. regel 4: De koning van welke stad streed tegen de Israëlieten in de woestijn vóór de geschiedenis van de koperen slang? (Num. 21). Nichten en neven van de Opbouw. Jakob uit 1 Jmuiden. Hoe je achternaam is weet ik niet. Ik denk, dat die begint met een L. Jij moet de groeten hebben van je nichtje Martha L. uit Middelharnis. Die heeft zo fijn bij jullie gelogeerd, heb ik gehoord. Verlangde ze niet erg terug naar Middelharnis? Leuk, Martha, dat je me zoveel van IJmuiden verteld hebt. Joh.C?) v. W. te H. Je voornaam weet ik ook al niet: Jan, Jakob, Johan, Jozef, Jasper. Wat is 't? Schrijf me maar eens of het één van die namen is. Corrie M. te O. 't Is best dat je de postzegels naar mij stuurt. Slim bedacht van je om er in iedere brief wat te doen. Ik zal wel zorgen dat ze verder kernen. Rietje H. te S. Ik ben blij met zo'n klein nichtje. Toch ben je al een grote meid, omdat je meedoet de raadsels op te lossen. Gerrit v. H. te M. De oplossingen zijn goed, hoor! Natuurlijk mag je weer mijn neef worden, maar niet meer bij me van daan lopen. Mien v. R. te St. a/h H. Mien, schrijf je ook nog even hoeveel jaar je bent? Tannie S. te St. a/h H. Is Mien je vriendinnetje? 't Is goed, dat jullie de oplossingen samen in één enveloppe doen. Jan v. E. te N. T. Nu hoef je gelukkig niet meer uit de gaarkeuken te eten. Harde erwten en bietensoep is helemaal niet lekker, hè. Schrijf je nog eens, Jan? Adrie v. A. te N. T. Dat was zeker een reuze lange brief. Leuk, hoor. Gelukkig maar, dat je nu toch de kalender gekregen hebt. Teken jij ook zo graag, Adrie? Ik ook. Maak je er voor mij ook eens één? Huib M. te den B. Wat een grote brief! Ga je op de Ambachtsschool of op de Ulo. Ik kan begrijpen, dat je het leuk vindt om zo'n eind te bussen naar M. Ben je wel een zoete jongen in de bus? Denk erom, Tante Mar zit er ook wel eens in. Gerrit K. te N. T. Die Bet zorgt goed voor de vogels. Denk jij en denken alle nichten en neven wel aan de vogels? Weten jullie wat honger lijden is? Arme beesten. Corrie M. te St. a/h H. Ik kan ook schaatsenrijden. Mooi is de legpuzzle, hè? Hennie v. d. W. te M. Dus jij hebt bij je vriendinnetje gelogeerd. Zijn jullie niet door 't bed getakt van al dat lawaai dat je gemaakt hebt? Wim en Teuntje K. te S. Ik ben blij, dat ik er weer een neef en nicht bij gekregen heb. Dus jij kan zo goed schaatsenrijden, Teuntje. Goed, dat je postzegels opstuurde, Wim! Lina A. te St. a/hH. Raadsels oplossen valt toch wel mee, hè Krijg ik de volgende keer weer een brief van je? Dag Lina! Leen K., den B. Wat kan jij goed brie ven schrijven. Moet je wel eens voor straf naar bed Je vraagt of je een prijs gewonnen hebt. Dat kan ik je nog niet zeggen, Leen. Er komen er acht in de krant. Als je ze allemaal goed opgelost hebt, kun je een prijs winnen. Kees v. d. J. te N. T. Mooi vers heb je gemaakt, Kees. Maak je er nog eens een voor me? Verzen maken is moeilijk, hoor. Dag Kees. Tiny M. te St. a h H. Nu zijn je op lossingen weer goed. Dus je bent een nichtje van Corrie. Toch ook familie, hè! Lyda v. N. te Q. T. Ja, hoor! Ze zijn weer goed. Zie je wel, hoe blij dat meisje in Schiedam! met de postzegels is. En zoveel tegelijk. Je hebt ze zeker al een hele tijd gespaard. Jan R. te M. Fijn, dat je ze toch ge vonden hebf, Jan. Houd vol, hoor! TANTE MAR. Misschien moet al dat textiel, dat hier ge maakt wordt, geruild worden voor tarwe en vleeschmaar we lijden geen honger meer en we krijgen af en toe een stukje vleesch op tafel. Tevreden zullen we nooit zijn, want al hadden we een inkomen als een Kening, dan zouden we nog iets vinden om ontevreden en jaloersch op te zijn. Zoo zijn we nu eenmaal Ik zag Frankrijk terug in Februari 1947... verarmd, blijkbaar zonder idealen, zonder energie, blijkbaar zonder geloof in weder- opheffing. Ik ken mijn eigen Holland, het is er niet ideaal, doch ik weet van al die verhalen, die de rende doen dat het buitenland vindt dat het in Holland mo menteel het beste is, ondanks ons gekanker en ons gemopper. Wij hebben het moeilijk, wij schrikken van de Staatsschuld en we kijken onthutst naar ons belasting biljet... maar er is een ding in ons land, vertrouwen in het feit dat wij uit al deze zorgen zullen komen, geloof dat, ondanks het feit dat rechts en links elkander af en toe in de haren vliegen, de regeering ons land koerst naar betere tijden... die echter afhankelijk zullen zijn of de andere landen er ook in zullen slagen spoedig zich op te werken. J. BOOMSMA De Directeur van het Arbeidsbureau te Middelharnis maakt bekend, dat in verband met het verstrijken van den geldigheidsduur der inschrijvingskaarten, gelegenheid tot verlenging zal worden gegeven en wel: Voor de gemeenten Ooltgensplaat, Oude Tonge en Nieuwe Tonge in de Openbare Lagere School te Oude Tonge op Woens dag 26 Februari a.s. van 9.30 tot 10 uur vm. Voor de gemeenten Den Bommel en Stad a/h Haringvliet te Den Bommel op het Gemeentehuis op Woensdag 26 Febr. a.s. van 2 tot 3 uur n.m. Voor de gemeenten Ouddorp, Goederee de en Stellendam te Goedereede op het Gemeentehuis op Donderdag 27 Februari a.s. van 10 tot 11 uur v.m. Voor de gemeenten Dirksland, Melissant en Herkingen te Dirksland in het Gebouw naast het Gemeentehuis, op Donderdag 27 Februari a.s. van 2 tot 3 uur n.m. Vcor de gemeenten Middelharnis en Sommelsdijk op het Arbeidsbureau te Middelharnis, Voorstraat A 14, op Donderdag 27 Februari a.s. van 9 tot 12 uur v.m. Na 1 Maart 1947 dient iedere ingeschre vene dus in het bezit te zijn van een kaart die verlengd is tot 15 Maart 1947. Het is geen bezwaar, wanneer op boven vermelde zittingsuren een persoon voor meerdere personen de kaarten laat ver lengen. De Directeur, N. v. d. BRUGGE TRACTORENNOOD OP GOEREE- OVERFLAKKEE. In verband met het nijpend tekort aan tractoren van allerlei aard en type op Goe- ree-Overflakkee, werd de Directeur van het bureau Grondstoffen, Ir. C. S. Knott- nerus, bereid gevonden, zich persoonlijk te komen oriënteeren. Op Maandag 24 Februari, des namiddags 3.30 uur, hoopt de Heer Knottnerus in hotel Spee te Som melsdijk een uiteenzetting te geven over de vooruitzichten van den import van trac toren en hetgeen van de zijde van het Bureau Grondstoffen wordt ondernomen, om den telkens weer stagneerenden invoer zooveel mogelijk te bevorderen. Tevens heeft de Heer Knottnerus het voornemen, mededeelingen te doen over typen van combines, waarvoor goede rede nen aanwezig zijn, import te mogen ver wachten. Laat Goeree-Overflakkee door een massale opkomst van zijn boeren en loonwerkers toonen, dat de behoefte uiterst dringend is. Laat daartoe een ieder, die een aanvrage voor tractor, jeep of combine in behande ling heeft bij het Rijksconsulentschap, de vergadering bezoeken De Rijkslandbouwconsulent Ir. C. W. C. v. BEEKOM.

Opbouw | 1947 | | pagina 2