Kantongerecht Sommelsdijk DE WONDERLIJKE AVONTUREN VAN KOPPIE KOPIJ Koeien in 't geding Strenge straffen voor verkeersovertreders Zitting van Vrijdag 14 Februari '47. Kantonrechter: Mr. v. d. Velde. Ambtenaar van het O.M.: Mr. v. Buren. M. H. Bosland, Monteur te Ouddorp, had geen rij- en nummerbewijs kunnen tonen. Hij hoorde daarvoor nu 20,of 10 dagen tegen zich eisen, waarvan de Kantonrechter 15,of 10 dagen maakte. Autobotsing. Joh. Koppenaal heeft geen voorrang ver leend bij-het besturen van een auto. Bekl. verweerde zich met te zeggen, dat hij niet om een hoek kon kijken en dat zijn tegen ligger een fout maakte. Getuige P. Peeman, vrachtrijder te Mid- delharnis, verklaarde dat hij op de hoek Achterweg en Donkereweg bekl. niet heeft gezien. Hij stond al stil voor hij aangerden werd. Het O.M. wilde rekening houden met de moeilijke hoek, maar verd. had bij een onoverzichtelijke hoek maar moeten stil houden. Eis 10,of 2 dagen. Veroordeeld tot 7,50 of 2 dagen, terwijl verdachte tevens een vermaning kreeg. L.,v. d. Weide, chauffeur te Middelharnis, was opnieuw gedagvaard omdat hij het verkeer van rechts geen voorrang verlenende, een aanrijding veroorzaakte. Verd. zei dat de tegenpartij J. Taaie te hard reed. Get. H. Kievit had alles zien gebeuren en bevestigde de feiten. Het O.M. meent dat nu een paal en perk gesteld moet worden aan de verkeersonge lukken. Tegen niet inachtname van de verkeersregels zal uiterst streng worden opgetreden. Eis 50,of 25 dagen. Uit spraak 40,of 20 dagen. J. Hollaar, Sommelsdijk, niet verschenen, is onbevoegd cp het Tramperron aange troffen. Deze lawaaimaker, die 2 weken geleden voor hetzelfde feit werd veroordeeld zal worden gestraft met 15,of 2 weken. Voor dit feit werd ook P. Lodder te Sommelsdijk veroordeeld. W. Tanis, Goedereede, had in October 3 koeien laten lopen op het weiland van rechtsvervolging. Het O.M. acht het niet wenselijk het doodvonnis tegen zo'n duren hond te eisen, doch wil volstaan met Groenendijk 50,op te leggen met uitlevering van de hond of betaling van de geschatte waarde sub. 34 dagen. De rechter doet ernog/20, af en bij in gebreke blijven 60 d. hechtenis. W. Taaie, Sommelsdijk, heeft de Scheep vaartwet ontdoken door kunstmest te lossen zonder vergunning. Eis 50,of 25 dagen. Uitspraak idem. A. Bruggetnan te Nieuwe Tonge liet zijn kind, dat in de 5e klas zat, van school ver zuimen, om bij te dragen in de gezinskosten. Getuige, Mr. Glopper, hoofd der school, bevestigt het verzuim. Getuige kan niet beoordelen of het gegrond was. De andere kinderen komen trouw naar school. Verd.: Ik verdien in de winter 35,— per week voor een gezin met 8 kinderen. In de Zomer iets meer als de anderen meewerken. Als U een gezin van 8 kinderen had, zou U raar kijken, Edelachtbare. Als men in 't nauw zit doet men rare sprongen. Het O.M. heeft vele klachten gehoord van schoolverzuim op het eiland. Het gaat om het geluk en de welstand van het kind, eist daarom/50,sub. 30 dagen. Uitspraak 25,sub. 20 dagen. H. v. Bechtum, Middelharnis, heeft op de Nieuweweg te Ouddorp een tractor voorbij gereden toen daartoe geen gelegen heid bestond en zodoende een aanrijding veroorzaakt. Verdachte beweert dat er plotseling een grote troep koeien opdook. Deze zag hij pas tijdens het passeren. Getuige Mierop, tractorchauffeur te Ouddorp, was tijdens het bot remmen van Bechtum, met zijn tractor op de vrachtauto gereden. Getuige achtte het geen gelegen heid om te passeren. Het O.M. vond de koeien de hoofdschul digen en eiste ƒ10,of 15 dagen. De rechter wijzigde dit in vrijspraak. B. de Gast, Dirksland, hadte OudeTonge geparkeerd zonder voor- en achterlicht en was ook niet de nodige meters van de hoek vandaan gebleven. Wegens foutieve dag vaarding werd verdachte" ontslagen van P. Voogd. Verd. zei dat het pinken waren, die op bietenland liepen, waar geen hek voor stond. Herhaaldelijk heeft hij de pinken terug wezen halen. Getuige Troost, melkknecht te Ouddorp, verklaart dat de koeien over een weiland van Voogd naar het bouwland kwamen. Verd. brengt in 't midden dat ze er over de weg heen naar toe gingen. De heren van Voogd weten zelf wel dat ze de hekken niet voldoende sluiten. Getuige verklaart dat er een prima hek voor het land was. 11 dagen hebben er 3 koeien op gelopen en nog 3 dagen één. Verd. spreekt dit tegen aan de hand van zijn notitieboekje. Getuige P. Voogd heeft geconstateerd dat er in October vee bij hem liep van Tanis. Hij heeft de knecht laten zeggen dat het vee er af moest. Later heeft hij het zelf tegen Tanis gezegd, waarop deze hem met dood slag dreigde. Verd.Hij draait de zaak om, hij zei tegen mij, ik heb lekker over je gors gereden. Het blijft voor hem een duistere zaak, 2ls het O.M. rekening houdt met slechte gesloten hekken 10,eist en de uitspraak brengt op 7,50 of 4 dagen hechtenis. E. Struik te Herkingen reed zonder rijbewijs en zonder licht. Bij verstek kostte dit grapje hem 19,of 8 dagen. Smits te Melissant had zijn 15-jarig kind vorig jaar niet naar schooj gestuurd, omdat zoals verdachte zei, zijn vrouw ziek was. Een doktersverklaring moest dit bevestigen. Tegen verbalisant Hogerheijde had verd. gezegd, dat de vrouw ging werken en de dochter het huishouden deed. Het O.M. meende een strenge straf op zijn plaats en eiste 15,sub. 15 dagen. Uitspraak idem. L. Groenendijk, Dirksland, kwam opnieuw met zijn hond voor de balie. De heer D. de Bruin, Inspecteur en Veedeskundige te Rotterdam, bevond het beest half tussen Gré en Whippet. In Mei 1946 zou de hond 180,waard geweest zijn, nu was de geschatte waarde 120, Verbalisant Hogerheijde heeft de hond na het verbaal niet meer in het land gezien. L. van Prooijen, Dirksland, had gezon digd tegen de IJkwet. Verd. zei dat de gewichten na de vorige ijk nog niet gebruikt waren, 't Kan komen door het gebruiken ervan door anderen die ongeijkte hebben teruggegeven. Het O.M. eiste 2 x 5,of 2 X 3 dg. Uitspraak 2 x 2,met teruggave der gewichten. B. Mijs, Sommelsdijk, had zijn jongste telg niet bij de geboorte opgegeven bij den ambtenaar van der Burgerlijken Stand. Verd. beweerde dat hij 's Woensdags is geweest, maar toen was het Koninginnefeest en hingen de ambtenaren uit het raam. Fatsoenshalve is hij toen terug gegaan. Donderdags is hij opnieuw gegaan maar toen kon hij niet meer terecht. Het O.M. eist een geldboete van 10, De rechter vindt het jammer dat het kind niet op Maandag werd geboren. Het feit is en blijft strafbaar. Uitspraak 2,— of 2 dg. Kerkhof, Herkingen, heeft, rijdende met zijn motorfiets, tandarts Dalstra geen voor rang verleend bij het kruispunt „Contant". Getuige Dalstra had geen signaal gehoord en verklaarde dat Kerkhof op het trottoir reed. De schok was gering, maar de schade 80,80. Getuige Mejuffrouw Slecht bevestigde dit. Verdachte houdt vol op de kinderkopjes te hebben gereden met een snelheid van 7 tot 8 K.M. Het O.M. eist 25,sub. 10 dagen. Uitspraak gelijkblijvend. Bij J. van Bodegom te Djrksland had de borrel te kras gewerkt. De ontnuchtering kostte hem 15,of 10 dagen. J. Vroegindeweij, Middelharnis, had een aanrijding gehad met J. Bom. Getuige Hoogzand had gezien hoe beiden gelijktijdig de onoverzichtelijke hoek nader den. Bom gaf signaal. Eis 25,sub. 10 dagen. Uitspraak 15,sub. 10 dagen. J. J. Nipius, Middelharnis, niet versche nen, reed zonder licht, hetgeen hem 4, sub 4 dagen kostte. P. Troost, Middelharnis, had een aan rijding gehad, maar werd wegens foutief verbaal van rechtsvervolging ontslagen. M. J. Zoeteman om dezelfde redenen. Deze reed zonder licht. D. v. d. Klooster, Ouddorp, had van de B.S.'ers 2 alarm-lichtkogels gehad. Er was echter nog niet uitgemaakt of deze kogels al of niet in een vuurwapen konden worden afgeschoten. Als getuige-deskundige zal eerst worden gehoord de Commandant van de Marine te Ouddorp. J. v. d. Baan, Sommelsdijk, had onwetend zonder spiegel aan zijn auto gereden/4,-r sub 4 dagen. W. A. P. Heestermans te Melissant had zonder achterlicht en zonder rijbewijs ge- réden. Verdachte zei dat de baldadige jeugd het achterlicht er afgehaald had. Kantonrechter: Werkt uw memorie soms niet wegens ijsgang? Tegen verbalisant zei u dat u wist dat het licht er af was. Het O.M. wil rekening houden met het feit dat Heestermans reeds een rijvaardig- heidsproef had afgelegd en eist voor licht en nummerbord 2 x 7,50 en voor het rijbewijs 20,Uitspraak resp. 5, 3,en 15,sub 5, 3 en 10 dagen. M. C. Roodzant, Ooitgensplaat, niet verschenen, zonder voor- en achterlicht gereden, wat niet mocht, 't Kostte 6, P. v. d. Hoek had op zijn motor zonder rijbewijs en zonder licht gereden toen hij familie voor een stervende ging waarschu wen. Het O.M. verklaarde verdachte wel schuldig, maar vroeg voor het eerste geval geen straf. Aannemend dat verdachte wel meerdere malen zijn rijbewijs niet bij zich had tijdens,het rijden, vorderde het daar voor 15,— sub 5 dagen. Uitspraak 10, sub 10 dagen. J. v. d. Baan, Sommelsdijk, reed zonder rijbewijs en zag zich een boete van 20, toegewezen. M. Kalkman te Middelharnis was op zijn motor gaan rijden toen hij de rijvaardigheids proef had afgelegd en van zijn chef van dienst een doorlatingsverzoek had gekregen. Hij werd bekeurd, kwam thuis en vond zijn rijbewijs. De eis werd 15,de veroor deling evenzo. C. v. d. Heuvel te Ooitgensplaat reed.met een tractor zonder licht. Verdachte, niet verschenen, kreeg 5,sub 5 dagen. W. Groenendijk, Dirksland, gebruikte een gewicht met afkeuriogsmerk. Eis 7,50 sub 3 dagen. Uitspraak10,sub 5 dagen. Hierbij kwamtevens dat het merk vernietigd moest worden. P. de Jong, Dirksland, had gewichten zonder merk. Het gewicht werd terugge geven, maar de fiscus kreeg 5, 4,kostte het K. Tanis te Ouddorp voor het op een maanlichten morgen rijden zonder licht. P. Vroegindeweij te St. a/h Haringvliet reed op zijn motorfiets met verduistering. Eis 10,sub 4 dagen. Uitspraak 7,50 sub 7 dagen. P. van Dam, Sommelsdijk, niet versche nen, had een vuurwapen in zijn bezit. Verdachte zal op 14 Maart worden voor geleid. Mej. J. A. v. d. Heuvel, Ooitgensplaat, mocht niet op de Westdijk rijden. Ze deed het toch en kreeg een verbaal. Eis 4, sub 2 dagen. Uitspraak 3,sub 2 dagen. C. Buurveld te Middelharnis voor het rijden op de Westdijk, 2,sub 2 dagen. J. Troost, Stellendam, zonder licht, 4,sub 2 dagen. 7,kreeg J. Both te Middelharnis voor het chauffeuren zonder licht. Duur werd de hond van J. Kamerling te Stad a/h Haringvliet, die een juffrouw in de benen beet. Eis 25,sub 6 dagen. Uitspraak 25,sub 10 dagen. 4,moest E. Meijer, Ouddorp, betalen voor het rijden zonder licht. W. Hameeteman, Ouddorp, eveneens. L. Wesdijk te Ouddorp, die een gezin van 11 kinderen heeft, had de oudste thuis gehouden om haar moeder te helpen. De ambtenaar van het O.M. verstond de moeilijkheid, maar meende toch voor het verzuim 20,te moeten eisen. Uitspraak 15,sub 10 dager,, M. Klink, Stellendam, was onbevoegd op het station. Enige tijd terug was verd. voor hetzelfde feit beboet. Het O.M. vond een zware boete op zijn plaats en eiste 30,sub 15 dagen. Uit spraak 20,sub 20 dagen. pvan Dongen, Dirksland, parkeerde 10 M. binnen de kruising en liet zich weerspannig uit tegenover de politie. Eis 20,sub 10 dagen. Uitspraak idem. J. Goedégebuur, Dirksland, was er aan sprakelijk voor dat op de kade pulp was blijven liggen. Verdachte zei dat het de gewoonte was dat de karreman dit weg haalde. Volgde ontslag van rechtsvervolging wegens onjuist verbaal. De Gemeentebode J. Troost te Stellen dam kreeg verbaal wegens het voorhanden hebben van een cylinderrevolver, die door een vriend van zijn zoontje ergens was opgevist. Verdachte zei dat het de bedoeling was deze op het Gemeentehuis te deponeren Hij had er echter niet meer aan gedacht dit terstond te doen. Het O.M. eiste 3,sub 3 dagen. De rechter bevond verdachte schuldig zonder straf met inbeslagname van het gevaarlijke voorwerp. Hitiers opvolger ter dood veroordeeld Siegfried Kabus, een berucht S.S.-man en weerwolf bende-leider die gegrepen werd na de bomaanslagen te Stutgart, werd een dezer dagen ter dood veroordeeld. De ver dediger deed het voorkomen alsof Kabus, die zich tijdens het verhoor openlijk tot opvolger van Hitier proclameerde niet toe rekeningsvatbaar was. Vreemd kwam ook wel voor dat Kobus het bestaan van een wijdverbreide verzets organisatie toegaf, terwijl hij noch in de dood van Hitier npch in die van de Neurenbergse beschuldigden geloofde. De rechter meende echter terecht dat de Weerwolf-begeestering slechts met met de doodstraf kon worden overwonnen. Koppie besloot, eens te proberen of hij binnen kon komen. Heel voorzichtig draaide hij de knop van de cafédeur om. De deur was niet op slot! Koppie glipte naar binnen. Er was-niemand te zien. Waar zouden de mannen gebleven zijn Hij keek eens goed het café rond. Er waren drie deuren. Op de ene stond „TELE FOON", op de andere „KEUKEN" en op de derde „KELDER". Op zijn tenen sloop Koppie naar de kelderdeur, maar net toen hij de knop wilde omdraaien, hoorde hij stemmen. Vlug liet hij de knop weer los en verborg zich ónder een tafeltje. De stemmen kwamen dichterbij en even later ging de kelderdeur open en achter elkaar kwamen de drie mannen het café binnen. „En nou weg met die wagen, jongens!" zei de kastelein, die zeker de hoofdman was, want hij deelde de bevelen uit. „En denk er om, vanavond om tien uur! Jullie weten de plaats. Ik wacht hier op den chef!"

Opbouw | 1947 | | pagina 3