Schuttevaer viert haar 50-jarig jubileum V Abonneert U op dit biadl De Lan de Ond Men kan wel het schip ver-^ ankeren maar de tijd niet y Op Dinsdag 11 Februari herdacht de Afdeling Sommelsdijk-Middelharnis van de Koninklijke Vereniging „Schuttevaer" haar 50-jarig bestaan. In de gezellig ingerichte zaal van Hotel Spee te Sommelsdijk kwamen een 20-tal leden met hun echtgenoten bijeen. Aanwezig waren ook oud-Burgemeester den Hollander in zijn functie van Voorzitter, Burgemeester Rijnders, de Wethouders Dijkers en v. d. Meide en cud-Wethcuder Mijs. Van de gemeenten Scmmelsdijk en Middelharnis werd als felicitatie een prach tig bloemstuk binnengebracht. Van de bestuursleden waren afwezig de. heren Sandifv-rt, Polak en v. d. Doel. De Voorzitter, oud-burg. den Hollander, opende de vergadering en heette allen harte lijk welkom. Inzonderheid burg. Rijnders, die door zijn aanwezigheid blijk heeft gege ven van zijn belangstelling voor onze Ver eniging. Er is altijd een nauw contact ge weest tussen de gemeentebesturen en „Schuttevaer". Oorspronkelijk was de bedoeling, dat Mr. v. Dam een lezing zou houden over een onderwerp, dat de belang stelling der schippers heeft. Door ijsgang kon hij hier echter niet aanwezig zijn. Deze vergadering draagt dus een huiselijk karak ter, doch over enkele weken zal een ver gadering gehouden worden, waar voor de schippers belangrijke onderwerpen als coördinatie en Rijnvaart besproken Zullen worden. Daarna gaf de Voorzitter een kleine terugblik over de loop der jaren. De voornaamste figuren bij het Hoofd bestuur van de Algem. vergadering zijn de heren Keijzer en Mr. v. Dam, welke laatste op 22 Februari a.s. zijn 40-jarig jubileum als Voorzitter viert. Zij hebben het schip der Vereniging door de branding gestuurd en aanvaringen voorkomen, waarbij niet geaarzeld werd om de belangen der schip pers tct in de Kamer te bepleiten. In de loep der jaren is veel bereikt, ruim 50 maal werd vergaderd. Vaak zijn onze voorstellen in de Algem. Vergadering aanvaard. Ook met de autoriteiten werd steeds contact gehouden. Het is niet alleen van belang voor de schippers om lid te zijn van „Schuttevaer". Alle groepen van de bevol king zijn direct of indirect bij de scheepvaart geïnteresseerd. De Voorzitter herdenkt in het kort enkele personen die hun beste krachten aan de Vereniging hebben gegeven o.a. de heren Hoek, v. As en v. Kassei, die als Secretaris de Vereniging heeft gediend. Daarna wordt het woordt gegeven aan Burg. E inders, die in het kort samengevat, de volgende woorden spreekt: Mijnheer de Voorzitter, heren van het Eestuur. Het ver heugt mij de uitnodiging te hebben ont vangen. Ik ben hier ook als afgevaardigde van de Gemeentebesturen. Namens deze breng ik ook de hartelijke gelukwensen ovei bij dit jubileum. Er is altijd een goede band geweest tussen de Gemeentebesturen en „Schuttevaer Ik kan niet over lange tijd spreken, maar weet dit uit de goede verhalen van de Wethouders. Wij hebben elkaar nodig, want wij 'werken voor ge meenschappelijke belangen. Voer het op peil brengen der haven heeft de gemeente zich tamelijk hoge uitgaven getroost. Ook het tarievenverzoek, dat is binnengekomen, heeft de aandacht van de gemeente. Het was voor mij eigenlijk een#ietelige kwestie deze vergadering bij te wonen, nu ik gekozen ben in de Commissie voor het onderzoeken van de mogelijkheden voor een vaste verbinding. Ik verzeker U echter, dat ik in de Gedep. Staten ook de belangen van onze schippers naar voren zal brengen. Met de adviezen ol wensen van „Schuttevaer" zal door mij in de nieuwe structuur, die ontst an zou door'n oeververbinding, zeker rekening worden gehouden. Ik spreek de hoop uit, dat „Schuttevaer" nog vele jaren nuttig en vruchtbaar zal mogen werken. De Voorzitter, de heer den Hollander, dankt burg. Rijnders voer zijn hartelijke woorden en legt nog even de nadruk op de goede verstandhouding tussen „Schutte vaer" en de Gemeentebesturen. In de gemeenschappelijke belangen wordt Schuttevaer steeds door het gemeente bestuur erkend. We zijn nu toegetreden tct de Flakkeese Gemeenschap. Een van de schippers maakte de opmerking dat wij beter tce konden treden tot een Vereniging voor het afschaffen van Bruggen, waarop een ander repliceerde, dat men wei het schip kan verankeren, maar de tijd niet. Hierin ligt een diepe kern van waarheid. Toch is het niet te verwonderen, dat de schippers bevreesd zijn voor de moeilijk heden, die zich zullen voordoen, als de vaste verbinding er komt. Toch behoeven wij, naar mijn rrening, daarvoor niet zo n grote zerg te hebben. Vervoer per schip zal er wel altijd blijven. Toch is deze kwestie een tere zaak, maar wij vertrouwen dat de Commissie ook de belangen van onze schip pers niet .uit het oog zal verliezen- Na een kleine pauze nam de Secretaris, de heer A. Verschelling, het woord. Dit is een dubbel jubileum, want onze Afdeling bestaat 50 jaar en onze Voorzitter viert-zijn 25-jarig jubileum. Wij hopen dat hij zijn medewerking nog lang zal verlenen ook bij de komende moeilijkheden, die ontstaan zullen door een brug. Een boer is gehecht aan zijn land en een schipper aan zijn schip. Wij rekenen op de goede verstandhouding en de medewerking van Burg. Rijnders. Vervolgens spreekt de heer A. A. Mijs, oud-Wethouder van Sommelsdijk.- Ik ben sinds lange tijd lid van deze Vereniging, doch heb slechts weinig vergaderingen bij gewoond. Dit heeft zijn gegronde redenen. De belangen van boeren en schippers lopen vaak parallel, maar soms wijken ze ook af. Zo willen de schippers hoog en de boeren laag water.en zat ik dikwijls tussen 2 vuren. Ik heb altijd de schipperij een warm hart toegedragen. De kurk, waar de scheepvaart op dreef, was vroeger het vervoer van stro, hooi en mest. Toen de R.T.M. van paarden tram stoomtram werd, veranderde dit en waren de schippers ook bang voor hun bestaan. Toch is het hen nooit beter gegaan dan thans. Daarom wil ik dit zeggen: Als de brug er' komt, komt er voor jullie ook wel weer een oplossing. De heer Mijs her denkt dan nog enkele personen, die zich aan de Vereniging hebben gegeven, o.a. het oudste lid, de heer v. d. Gijze, en wenst de Voorzitter toe, dat de Vereniging onder zijn leiding nog lang mag groeien en bloeien. Voorzitter den Hollander dankt den Beer. de heer Verschelling, voor zijn toespraak. Hij is steeds de rechterhand van den Toorzittei geweest. Zonder zijn onmisbare steun zou het niet zo gemakkelijk geweest zijn deze avond zo prettig te doen verlopen. Ook de heer Mijs hartelijk dank dat hij hier het woord heeft willen voeren. In de Raad heb ik vaak een uitbrander van hem gehad omdat hij meendê dat ae belangen van de polders moesten voorgaan. Het is niet zo gemakkelijk alle partijen tevreden te stellen, maar langs de weg van samenwer king kan veel worden bereikt. Aan de aanwezigen werd daarna een goede warme maaltijd aangeboden, die allen zich ondanks een storing in de electriciteit, goed lieten smaken. Na het beëindigen Van de maaltijd luisterde het Mannenkoor „Ons Koor" van Sommelsdijk, met hun solist de heer A. de Gans, de vergadering op met het zingen van enkele liederen. De Voorzitter weet zich de tolk van alle aanwezigen als hij het Koor en hun dirigent, de heer G. Zoon, hartelijk dankt voor dit prachtige muzikale gedeelte. Het Koor heeft zich reeds een reputatie verworven tot ver buiten onze gemeente. Moge het met uw Koor, onder de bekwame leiding van uw Dirigént en Voorzitter gaan „Excelsior": Steeds Hoger. Vervolgens geeft de Voorzitter een over" zicht van wat zoal in de loop dev jaren doo „Schuttevaer" tot stand werd gebracht- De taak van „Schuttevaer" ligt niet alleen op het gebied van de scheepvaart, maar ook op cultureel en economisch gebied. Zij geeft adviezen bij de aanleg vai vaarwegen, havens en sluizen. Zij drong aan op verrui ming van het Merwedekanaal, door haar toedoen werden de eerste lichtboeien in de Wester-Schelde geplaatst. Zij bevordert de veiligheid van de vaarweg en dringt aan op uniforme verlichting. Zij tracht de verkeers regels'te vereenvoudigen en de heffingen te vetlagen. Zij richtte een schoolfonds op om het schipperskind een gelijkwaardige opvoe ding te geven ajs het kind aan de wal. Zij ichtte een arbitragecommissie op voor twistpunten tussen Rijn- en binnenschip pers, kortom zij behartigde het algemeen scheepvaartbelang, het belang van alle gebruikers van vaarwegen en zij dient het belang van alle bij de scheepvaart betrokke nen. Daarom is het de plicht van ieder, die belang heeft bij de scheepvaart, om zijn ereschuld aan „Schuttevaer" af te betalen met de jaarlijkse cont ributie van 2,50 of meer. Het moet ons een eer zijn als lid van j „Schuttevaer" de belangen der scheepvaart te bevorderen. Indien enigszins mogelijk willen wij de Algem. Vergadering van omstreeks Maart in Sommelsdijk deen plaats hebben, om nog meer belangstelling te wekken voor het werk van „Schuttevaer". Naar mijn mening zullen allen, die hier geweest zijn, de indruk meenemen, dat het werk van „Schuttevaer" alle aandacht ver dient en dat het de moeite waard is haar vergaderingen bij te wonen. Na het serveren van een kopje koffie werd deze vergadering gesloten. Er zijn deer het gehele land ruim 50 Afdelingen van „Schuttevaer", waarvan de Afdeling van Sommelsdijk-Middelharnis zeker niet de kleinste is. Dat het ledenaantal nog steeds moge stijgen in het belang van de schippers zelf, maar ook van hen die op enigerlei wijze bij de scheepvaart zijn betrokken. Ledenvergadering Schoolvereen. der School met den Bijbel te Oud dorp, gehouden den 10 Februari, des avonds om hall zeven uur in de Consistoriekamer der Herv. Kerk. De Voorzitter, dhr. KI. Voogd, laat zin gen Ps. 105 5. Voorgelezen wordt Spr.9 Hij gaat daarna voor in gebed. Enkele leden van het Bestuur zijn niet aanwezig. De 39 aanwezigen worden welkom geheeten. Gezien de koude en de gladheid van de weg is het verblijdend dat de opkomst nog zoo groot is. Spreker zelf, een van de oudste [Bestuursleden der Schoolvereeniging, dóet het bijzonder goed dat er belangstelling getoond wordt voor het onderwijs van de School m/d Bijbel, memoreert dat ten spijt van vele moeilijkheden en tegenstand de Schooi m/d Bijbel en het Christelijk onder wijs altijd in stand is gebleven. De offer vaardigheid heeft altijd bewezen de groote liefde voor dit onderwijs en door Gods nulpe staan wij dan ook tot op dezen dag. Hiermede acht de Voorzitter deze ver gadering geopend en verzoekt vervolgens de Secretaris de Notulen der vor-ige leden- I vergadering voor te lezen, welke zonder op of aanmerking met dank aan de Secretaris worden goedgekeurd. Hierna volgt rekening en verantwoording der rekening over 1946. Verschillende pos ten dezer uitgebreide rekening worden stuk voor stuk voorgelezen. Aan de hand van uitgereikte Borderellen kunnen de, leden deze nagaan. Deze rekening heeft een Ontvangst van 72.287,57 en een Uitgaaf van 61.312,69 Kas Saldo 10.974,88 De Voorzitter vraagt of de H.H. Com missieleden verslag uit willen brengen over het nazien dezer rekening. De heer J. W. Hameeteman adviseert de vergadering tot goedkeuring. Zij hebben alles in overeenstemming met de bescheiden in orde bevonden en hij acht hier een bij zonder woord van dank voor het beheer der Penningmeester op zijn plaats. Behoudens een opmerking over de post Contributie voor leden en een ingeslopen drukfout op het afschrift der Jaarrekening, worden deze in zijn geheel goedgekeurd. De Commissie leden worden voor hun rapport bedankt en de heren J. Voogd en Fr. Kasteleijn wisselen als plaatsvervangende leden voor het nazien der eerstvolgende Schoolrekening. Verslag School door de heer iP. Spuij- broek. Deze begint met te zeggen, dat het jaar 1946 het eeiste jaar is na de oorlog dat het onderwijs weer op normale wijze kon geschieden. De vele moeilijkheden, voordie ondervonden, zijn weer voorbij en deze zijn wij door Gods goedheid te boven gekomen. Wat het Bestuur betreft, heeft inplaats van wijlen J. Westhoeve in diens plaats op verzoek van het Bestuur P. D. Kurvink deze functie Aanvaard. De Eere-Voorzitter, Ds. Hovius, is na 10 jaar het belang der School te hebben behartigd, naar Hoogeveen ver trokken. De Voorzitter merkt terloops op, hem nu reeds te missen voor de leiding dezer ■^Jrgadering. In het afgeloopen jaar is een leerling, het dochtertje van H. Klink, ons door den dood ontnomen. Groot is het aantal leerlingen, dat de School heeft verlaten, 25 leerlingen voor verder onder wijs, zooals Ambachtsschool, Mulo, H.B.S. enz. en bovendien na 1 April nog 73 leerl., in 't geheel dus 98 leerlingen. Tengevolge van de oorlogsjaren zijn ei velen, die niet het volle onderwijs hebben gehad, mede door onvoldoende kleeding en schoeisel en door noodige hulp in de soms uit elkaar gerukte huisgezinnen, de leer plichtwet is de hand gelicht. Tegen de velen die vertrokken, komen er in April a.s. maai 47 nieuwe leerlingen. Hiermede een achter uitgang van het gemiddelde (432) nu mo menteel 359 leerlingen. Werden anders 10 leerkrachten toege staan, nu met 9 leerkrachten, Opverzoek aan den Minister voor een 10e leeikracht, werd afwijzend beschikt, gezien op enkele leerlingen na het vereischte aantal ontbreekt. Bij het zeer groote tekort aan ondei wijzers is de mogelijkheid van een tijdelijke leer kracht geheel uitgesloten. Mej. Broere en v. Waarde, eerst voor tijdelijk, werden voor vast benoemd. In 1946 heeft er wel een verschuiving van personeel geweest. Van Zanten vertrok in Mei, na 16 jaar aan de Sc-hool te hebben geweest; in Juli vertrok Brand (11 jaar aan de School) en 1 Augustus d.a.v. vertrok Bezemer, welke bijna 20 jaar de School heeft gediend en tenslotte vertrok met 31 December de heer Molenaar, welke 10 jaar in Ouddorp was. In 1946 werd een Ouderavond gehouden het bezoek was mede door de koude niet zoo, groot als voorafgaande jaren. Bij de Hand werken verliet Mej. N. Westhoeve, na haar taak 25 jaren te hebben vervuld, de School- Spreker spreekt de hoop uit dat allen in gezondheid dit jaar mogen medewerken. Terugziende mogen wij, aldus spr., zeggen: „Eben Haëzer" tot hiertoe heeft de Heere geholpen. Wat er ook gebeuren moge, onze verwachting, kracht en vertrouwen zij van Hem van Wien alle volmaakte giften zijn afdalende. De Voorzitter dankt het Hoofd der School voor zijn uitvoerig verslag. De heerP. Bezuijen vraagt om als bi nen- kort e eigen herder en leeraar zijn intrede doet, Ds. Steur in de opengevallen plaat van Ds. Hovius te benoemen als Eere-Voorz- Het is reeds bekend dat deze'een warme voorstander is van de School m/d Bijbel. Niemand heeft hier eenig bezwaar tegen, zoodat aldus wordt besloten. Verkiezing (aftredend KI. Voogd). Er wordt reglementair gestemd, met 37 van de 39 stemmen wordt deze gekozen. Deze neemt zijn herbenoeming aan, spreekt de hoop uit, gezien zijn hooge leeftijd, met Gods hulp en kracht het werk aan de School, waar hij reeds 55 jaar aan is verbonden, te mogen doen. Bij de rondvraag is er een der leden die vraagt cf de Openbare les dit jaar voortgang zal vinden. Met het oog op het contact der ouders met het personeel der School is Openbare les wel te prefereeren. Ook dit heeft de toestemming van het Bestuur en deze les zal worden gehouden eind Maart a.s. De heer P. Bezuijen vraagt of de leer middelen, voorzoover de bezetter deze heeft ontroofd, weer op behoorlijk peil zijn aan gevuld; de heer Spuijbroek lieht het een en ander toe, reeds veel is verholpen, hoewel nog verschillende leermiddelen niet te verkrijgen zijn, ook is de papierschaarschte groot en gebrek aan bouwmaterialen belem merde verder restauratie van het School gebouw. De heer Kr. Grinwis vraagt cf er nog een Schoolrede wordt gehouden. Verschillende Predikanten zijn aangezocht, evenwel nog geen resultaat. Een der leden vraagt nu of met de traktatie Schoolkinderen de Kleuter school wordt gepasseerd. Dit ligt niet in dc bedoeling van het Bestuur. Hierna komt ter tafel de feestelijkheden met de a.s. Blijde Gebeurtenis in het Prinselijk Gezin. Volgens het ter tafel gedeponeerde feest programma der Feestcommissie in Ouddorp zal er een optocht door de gemeente woiden gehouden voor de Schoolkindeten vanaf het Schoolplein der Bijz. School met begeleiding van het Muziekcorps „Concordia". Verschillende leden keuren dit ten sterkste af dit te doen in Schoolverband. Verschillen de aanwezigen geven hier hun meening tc kennen. Het blijkt duidelijk dat en Bestuur en Personeel de/ School van deze zaak niets afweten. Besloten wordt de traktatie en dergelijke geheel zonder inmenging der Feestcommissie te doen plaats hebben. Het Bestuur wordt machtiging gegeven in die geest, zooals de vergadering zich hierover heeft uitgesproken, te handelen. Hierna volgt sluiting met het zingen va« Ps. 2 6 en 7 en sloot de heer Spuijbroek even na 10 tiur met dankgebed. VRIJDA Prijs per Losse nu o Advertent mm. aanzie De landb wat de be vooruitgaan gewend ral ingrijpen da| keert, door worden. L helpen zijn Staat regee bouwers to nemingsbei: door het fij nemingsbei Bij Konir heeft de R| hangig gein lid 2, van h belasting 1! „Als o elke op zelfs tandj satie, we) deelneem beroep iij Besluit o wordt nie Deze veij geen verand minder zw schatting ed veer 35 mill] jaar wei wat van bedrag; tekenis niet maar dat d fiscale presil zal vergen iJ dus hier oq (steeds opgi 1941) ook zal worden de landbotj deze belast' positie in verandering! dat voor dj deugdelijke Het wetsonJ fiscale gelijlj het nu een 1 standsbedrijl zich afgevraj landbouwbe belasting kar op dat het f landbouw ni te rekenen, commerciële agrarisch becj verbouwen p en af te sto stapel, van van de voede als toewijdirJ traditie, well/ voren treden eigen, eervo hebben verzr van de onder belasting be: M. v. T. Het blijkt landbouwers waarin zij nid de ondernen] een aardige beweren dat i toch zyn bel rekent en del afschuift. Zi werken, wete afwenteling onderneming belasting, die afgewenteld dus in de prij Toch wordt i -A

Opbouw | 1947 | | pagina 2