J. J. A. Kruijff te Den -Bommel. OPBOUW Installatie van Burgemeester Mr. Dinger onder de gasten. Vele waarderende toespraken. No. 78. 18 Februari 1947 TWEEDE BLAD tn I.) 1st, ;n- ;n. jen tri Ingezonden stukken aren :nde elijk iffen oopt al te van van ;lad- chte 1 ver- li de lato" Ito", pier, heeft den |nge IS ane- 167 (fluiten vecantwoocding dec Redactie) Er is op het ogenblik enige deining ont staan in onze gemeente door de felle actie van hen, die niet bij ons behoren, waaraan wij niet onze medewerking mogen ver lenen bij onze Schoolstichting. Wij dienen er rekening mee te houden, dat wij onze medewerking niet mogen brengen of geven, waar we weten dat niet geldt de spreuk: ,,De vreeze des Heeren is het beginsel der wijsheid". Wij willen u herinneren aan de belofte, die u uitgesproken hebt voor het aangezicht des Heeren n.l.: uw kinderen te onderwijzen en te doen onderwijzen in de wegen des Heeren. Bij de Doop leerden we zien, welk een voorrecht het is dat we een Chr, School hebben, en dus zullen we het aandurven om ook een Chr. Bewaarschool te stichten. Het is mogelijk, dat dat offers vraagt. Geldelijke offers en offers van onze vrije tijd. Maar niettegenstaande dat zetten wij onze schouders er onder. Neen, niet met de gedachte: dat zullen wij wel even op knappen. Zo komen we er niet. Wij doen het onder biddend opzien tot Hem, van wien alleen onze sterkte is. Dan vernieuwen wij ons gebed voor het Chr. onderwijs in al haar vertakkingen. De schoolstrijd, eertijds gestreden in 1920, is met de Wet-de Visser niet beëindigd. Zij komt, neen zij is er weer. In onze Gemeente staan wij er op dit moment middenin. Wij zijn niet klaar met een Chr. school. Wij zijn er zelfs niet, als wij onze kinderen naar de Chr. school sturen. Wij hebben ook een taak tegenover hen, die dit niet doen. Spreken wij in onze gesprekken met vrienden of buren ook wel eens over andere dingen dan over het weer, de oogst, de lonen enz.? Als wij het goed zien, dan moeten we uilen getuigen zijn van Jezus Christus, ook op het terrein van Onderwijs en Opvoeding. Hebben wij er wel eens aan gedacht, dat wij zo vaak zon der ontferming zijn over onze naasten? Als we dat zo zien, worden we allen propa gandisten van het Chr. onderwijs. Dan geeft dat strijd, doch een strijd, waarvoor wij niet mogen terugdeinzen. Onze Heiland heeft gezegd, dat hij niet gekomen is om vrede te brengen, maar het zwaard. Scharen wij ons achter Zijn Banier. Wij zien in onze dagen een verflauwen van de grenzen tus sen Christendom en Wereld, tussen Kerk en Wereld. Laten wij op onze hoede zijn. We willen het hierbij laten. Het doel is bekend. Onze roeping duidelijk. De rich ting aangegeven. We staan voor de keus: Voor of tegen Christus. Bestuur Chr. School Den Bommel. EEN WOORD TOT DE MOEDERS Enige maanden gelden stelde een onzer voor in Den Bommel een Kleuterschool te stichten. Dit initiatief vond bij ons, die alle drie kinderen hebben, die voor een Kleuter school in aanmerking komen, direct bijval. Onze plannen een schooltje te verkrijgen voor alle Bommelse kinderen tussen 3 en 6 jaar, bespraken wij met den loco-Burg. Deze stelde B. en W. er van in kennis. Er werd besloten het Comité uit te breiden om zodoende alle richtingen in onze gemeente te kunnen verenigen. Dit was echter niet meer mogelijk, want door een berichtje in één der rlakkeese bladen werd ons de pas naar een deel der bevolking afgesneden. Dit speet ons te meer, daar bij een rondgang door het dorp bleek, dat er voor onze Kleuterschool veel animo be stond en wel in de meest uiteenlopende gezinnen. In de eerste plaats vonden wij natuurlijk het grootste enthousiasme bij de moeders en tot onze grote voldoening hebben gezinnen van alle richtingen geldelijk bijgedragen. Laten we hopen dat het mogelijk zal blijken alle kleuters op ons schooltje te verenigen. Wij zijn ervan oveituigd dat dit zal gelukken als we alleen te maken hebben met direct belanghebbende ouders. Heeft ver deeldheid ooit heilzaam gewerkt? C. J. MAST-GELUK. T. BUTH-KORT. H. J. MAST-WERKEMA. Noch de strenge koude, noch de gladde wegen beletten de Muziekvereniging E.M.S van Den Bommel om er lustig op los te blazen, toen de nieuwe burgemeester, den Weled. Heer J. J. A. KRD1FF zich met zijn echtgenote naar de Oude School begaf om aldaar te wo.den geïnstallee d. Van talrijke daken waaide het rood-wit- blauw en de Bommelse jeugd was met Oranje uitgedost. Onder de hoge gasten, die de plechtigheid bijwoonden, bevonden zich o.a. Mr. Dinger, Kabinetchef van den Commissaris der Koningin, Pater Kuiper, Ds. Sonnenberg, Ds. Den Boer gn tahijke collega's uit de overige Flakkeese dorpen. De heer Jacobs opende de vergadering op traditionele wijze met gebed. Ingekomen was een sch. ijven van raadslid Borgdoiff, dat hij wegens ziekte verhinderd was. Daarna weid het K.B. van de benoe ming voorgelezen. Vervolgens installatie Burgemeester Kruiff. De heer Jacobs heet allen hartelijk welkom, inzondeiheid Mr. Dinger en de Burgemeester en zijn echtgenote. Spr. is verheugd dat op de vroeger zo welvarende gemeente Den Bommel - die in deze oorlog zwaar geleden heeft door inundatie, 'evacuatie, slecht gedrag van enkele Neder landers, het schieten van Duitse en Engelse kanonnen, het opblazen van de afwatering- sluis en de totale vernieling van woningen en ruiten - een echte Buigemeester is gekomen. Ofschoon mede door het actief optreden van Burg. Nieborg de gemeente Monster ervoor gezorgd heeft dat we weer Dinnen kwamen te zitten, toch moet er nog veel, zeer veel hersteld worden. Woningbouw, riolering, verbetering van verschillende wijken, vragen uw aandacht. De raadsvergaderingen in Den Bommel zijn rustig en berekend, het Secretarie- personeel is ijverig en ziet alreeds naar uw komst uit. De Gemeente-Opzichter Smeets kwijt zich goed van zijn taak en de verstand houding met de Marechaussee is opperbest. De Scholen hebben wel te kampen met personeelsmoeilijkheden en de volgens gehouden enquête 90 van de bevolking ziet nog verlangend uit naar electriciteit. Deze uithoek had een contract met de Gasfabriek en bleef als een der enigste streken in Nederland zonder electriciteit. De Gemeente nam de Gasfabriek over en en wist een aanvankelijke schuld van- 450.000,tot ƒ,100.000,terug te bren gen. De vaste verbinding staat in het teken der belangstelling en vraagt ook uw aan dacht. Burgemeester, wellicht zult ge hier moeilijkheden vinden, moge het U gegeven zijn deze met Gods hulp te overwinnen. Na het omhangen der ambtsketen en een luid applaus der aanwezigen, speelt de Muziek op plechtige wijze het eerste couplet van het Wilhelmus. Rede Burgemeester* Mijne Heeren, leden ven den Raad der gemeente Den Bommel. Het is voor mij thans, nu ik als burge meester van den Bommel wordt geïnstal leerd, een gewichtig oogenblik. Ik beschouw mijn benoeming als een groot voorrecht mij te beurt gevallen. Hiervoor betuig ik mijn eerbiedigen dank aan Hare Majesteit de Koningin, Wie het heeft behaagd mij tot burgemeester van deze gemeente te benoemen. Eveneens dank ik den Minister van Binnenlandsche Zaken en den Commissaiis der Koningin in de provincie Zuid-Holland, die mij voo, deze benoeming hebben willen voordragen. De aanwezigheid van mijnheer Dinger, als vertegenwoordiger van den Commissaiis der Koningin, wordt door mij op hoogen prijs gesteld. Het zij mij vergund U mijn heer te verzoeken den heer Commissaris mede te deelen, dat zijn vertegenwoordi ging hier zeer wordt gewaardeerd. Dank ook aan U, wethouder Jacobs. Uw vriendelijke woorden van welkom hebben mij zeer getroffen. De heldhaftige wijze, waarop U eerst door middel van Uw zend- installatie de zaak der Geallieerden hebt gesteund en daarmede ons land onschatbare diensten hebt bewezen, alsmede de lof waardige wijze, waarop Gij gedurende een vijftal maanden ah loco-burgemeester zijt opgetreden en de belangen dergemeente den Bommel en hare burgerij hebt behar tigd, mogen niet onvermeld blijven. Tevens gaat mijn dank uit naar de heeren Nieborg en Mooijaart, die na de bevrijding, als waarnemend burgemeester hunbeste krach ten gaven. En ook dank ik van ganscher harte voor de gr oote belangstelling, die ik zoowel bn mijn benoeming als op dezen dag heb mogen ondervinden van de bevolking van den Bommel als van vele vrienden en be kenden. Zoo aanvaard ik de taak, die mij wacht, met groote dankbaarheid. Is het in het algemeen reeds gevaarlijk vooraf te veel over plannen en voornemens te spreken, onder de tegenwoordige on zekere na-ooilogsche omstandigheden is dit wel in dubbele mate het geval. Een pro gramma van werkzaamheden zal ik U daarom niet geven. Wel kan ik U zeggen, dat er drie dingen zijn, waarnaar mijn aan dacht en v/erkkracht in bijzondere mate zullen uitgaan en wel: de wederopbouw van de gemeente, de aanleg van electriciteit en de medewerking aan de totstandkoming van een vaste oeververbinding. Zoowel de electriciteit als de vaste oever verbinding is een zaak, die niet alleen het belang van den Bommel betreft, maar waar bij geheel Flakkee belanghebbende is. Samenwerking hierin met anderen zal daarom door mij steeds worden gezocht en bevorderd. Is er eenmaal een vaste oever verbinding tot stand gebracht, dan zal, naar het mij toeschijnt, -door de intensiteit van het verkeer, die dan mogelijk wordt, het nijvere en vooruitstrevende Flakkee met zijn vruchtbare akkers, een bloeiperiode tegemoet gaan, die moeilijk te evenaren zal zijn. Ten aanzien van de gemeentefinanciën merk ik op, dat waar niet bekend is of de ondernemingsbelastirig ook op de land- bouw-bedrijven van toepassing zal zijn en den Bommel een overwegend agrarische bevolking heeft, de gemeentefinanciën, evenals bij haast alle plattelandsgemeenten, in een waas gehuld zijn. Onder alle om standigheden zal door mij echter een zuinig financiëel beheer worden voorgestaan. Verder wensch ik uit te spreken, dat ik mij gaarne geheel aan onze gemeente en de belangen harer burgerij zal geven. Ik hoop dat niemand ooit aarzelen zal een beroep op mijn tijd of werkkracht te doen, indien hij meent dat daartoe aanleiding bestaat. Gegronde verzoeken zullen bij mij steeds die belangstelling ontmoeten, die zij ver dienen. Mijnerzijds wordt echter verwacht, dat wanneer aan eenig verlangen niet kan worden voldaan, men zich bij de genomen beslissing onvoorwaardelijk zal neerleggen. Bij dit alles gevoel ik mij in de eerste plaats afhankelrjk van Gods onmisbarèn zegen. Maar mijn taak zal in groote mate verlicht worden, als ik bij de vervulling daarvan mag ondervinden de hartelijke steun en medewerking van U, heeren wet houders en raadsleden, ambtenaren, politie en allen, die verder deze gemeente in de een of andere functie dienen. Ik prijs mij gelukkig dat ik in dit opzicht goede ver wachtingen mag koesteren. Naar ik vernam zijn de raadsvergaderin gen van den bommel steeds gekenmerkt door een goede toon. Het is mijn oprechte wensch dat dit ook in de toekomst besten digd zal blijven, bvenzeèr echter wensch ik dat niemand ooit in den Raad zijn meening onder stoelen of banken zal steken. Zoo aanvaard ik deze gewichtige taak in het vertrouwen op God's bijstand, onder inroeping van (J aller medewer king, met de bede dat onze gezamenlijke arbeid gezegend moge worden, opdat wij met vaste and deze gemeente door demoeilijke na-oorlog- sche jaren heenvoeren. Hiermede, mijne heeren, aanvaard ik het ambt van burgemeester der gemeente den Bommel. Weth. Hokke (A.-R.) spreekt zijn hoop en vertrouwen uit in de nieuwe burgemees- tei. God geve hem de kracht om ook een burgervader te zijp. De heer A. L. Munters feliciteert den Burgemeester namens het Secretarieperso- neel. Spr. hoopt op een aangename samen werking in een gemeente waar zoveel werk is ontstaan door een verwaarloosd tijdperk. Hij biedt daarbij een bloemstuk aan, het geen in dank wordt aanvaard. Burgemeester Nieborg roept de Burg. en zijn echtgenote een welkom toe in de zwaarst getroffen gemeente van Flakkee. U krijgt Wethouders waar U op aan kunt Gods onmisbarèn zegen op uw arbeiden op uw gezin. Burgemeester Rijnders roept collega Kruiff een welkom toe als Voorzitter van den kring van Burgemeesters, als buurman en Voorz- van de Waterleiding G. en O. De Waterleiding, evenals de F.G., die spreker nauw aan het hart ligt, beveelt hij warm in de belangstelling van zijn nieuwe collega aan. Flakkee heeft iedere man nodig om een vaste verbinding te krijgen, ook daarvoor vraren wij uw steun. Als Burgemeester hebt U een vooruit Ziende blik nodig,moge deze U door God gegeven worden tot vruchtbaarheid van deze streek. Burg. Brinkman a's buurcollega. Hartelijk welkom in de gemeente waar ik vele voetstappen mocht zetten. Ik kan mij zo levendig uw gevoelens van vandaag voorstellen. Spr. hoopt op een hartelijke verstandhouding wederzijds. Hij hoopt dat de nieuw-benoemde zich spoedig in Den Bom mel thuis zal gevoelen en dat kan. Wnd. Burg. Waling van Ooltgensplaat feliciteert de nieuwe Burgemeester namens zijn gemeente en als Voorzitter van de Gascentrale. Onze gemeenten hebben vele gemeenschappelijke belangen. God geve U de kracht voor uw taak. Ds. Den Boer geeft zijn vreugde te kennen dat Den Bommel een nieuwe Burgemeester heeft. Een burgemeester die wenst te buigen voor God en Zijn Woord. Wees ervan verzekerd dat 'wij als Kerken U desgevraagd medewerking willen verlenen. God schenke U kracht en wijsheid en geve U zijn onmisbarèn zegen. De heer Buth feliciteert de Burgemeester namens de Polderbesturen. Spr. hoopt op prettige samenwerking en een zien op God als een die alles regeert. Burgemeester Kruyff brengt daarna dank uit voor de hartelijke woorden tot hem gericht, waarna gelegenheid wordt gegeven tot feliciteren. Gretig wordt hiervan door de. inwoners gebruik gemaakt, waarbij intussen de Muziek het „Lang zal hij Leven" speelt. Wij voegen onze wensen bij de vele, dat Burgemeester Krrlyff mag werken in goede verstandhouding tot welvaart van de gem. Den Bommel. DIRKSLAND Woensdag 14 Februari j.l. hielden de Jongelings- en Meisjesvereniging van de Ger. Gemeente, alhier, hun Jaarvergadering Ds. J. Bel opende met het laten zingen van Ps. 119 53 en het lezen van Lucas 12 vanaf vers 22. In een korte inleiding wees spr. erop, dat in dit hoofdstuk het voor naamste genoemd wordt, dat wij in het leven nodig hebben onbezorgd zijn en vertrouwen op God is een genade, die wij van onszelf niet hebben. De Bijbel zegt> waar uw schat is, daar zal ook uw hart zijn. Dat wij onze schat mogen hebben in den Hemel, want deze Aarde met al wat erop is vergaat. Het doel van onze verenigingen is het onderzoeken v^p de Schriften, doch dit is niet genoeg tot zaligheid. Na deze ko.te inleiding wo.dt het woord gegeven aan Vooizitter v. Rcssum, die alle aanwezi gen hartelijk welkom heet. Inzonderheid Ds. en Mevr. Bel, de Ketkeraad en de Verenigingen van Middelharnis en Herkin- gen. De avond wordt verder door de leden gevuld- met het voo, lezen van enkele inlei dingen, een samenspraak en het voordragen van een gedicht, afgewisseld door samen zang. Ook de Voo, zitter van de Ringverga- dering, dhr. de Waal, voerde nog het woord in verband met de a.s. Jaarvergadering van het Landelijk Verbond te Gouda. Oudeiling de Wachter sloot deze ver gadering met dankgebed- Spreuk van de week De spaarzaamheid is een be langrijke bron van inkomsten sparen is verdienen.

Opbouw | 1947 | | pagina 1