Het eigen huis DÜIV EN RUBRIEK Glascomité Flakkee De a.s. blijde gebeurtenis Plaatselijk Nieuws lil. De Overheid heeft een programma ont worpen om de achterstand van woningen in 15 jaar in te lopen. In die periode zullen 860.000 woningen moeten worden gebouwd. De eerste vijf jaren zullen als aanloopperiode dienen. In 1946 zouden 10.000 woningen worden gebouwd, terwijl in de volgende jaren resp. 20.000, 30.000, 40.000, 60.000 en daarna gedurende 10 jaren 70.000 woningen zullen worden gebouwd. Om dit bouwprogramma te kunnen ver wezenlijken moet rekening worden gehou den met twee belangrijke factoren, materiaal en geld. Wanneer we eerst het probleem bouwmateriaal bekijken, dan blijkt, dat hierover optimistische geluiden vernomen kunnen worden. Wanneer het programma van 70.000 woningen per jaar ten volle wordt uitgevoerd, dan is daarvoor nodig aan baksteen en kalkzandsteen 1,7 milliards st. De vooroorlogse capaciteit van metselsteen bedraagt 1,4 milliard en van kalkzandsteen 0,7 milliard. Dit laatste aantal kan door het invoeren van een meer-ploegen-stelsel nog worden opgevoerd. Om deviezen te sparen wordt uitbreiding van staalfabricage en producten van wals- productie overwogen. De mogelijkheden hiertoe bestaan in Nederland. Voor de uitbreiding van de cement-industrie bestaan reeds plannen. Eveneens zijn mogelijkheden aanwezig voor de oprichting van een natio nale glasindustrie. Hout is een probleem apart; dit zal, naar men verwacht, voorlopig schaars en duur blijven. Algemeen ziet men dit in en de bouwwereld heeft zich ingesteld om in de toekomst huizen te bouwen met zo weinig mogelijk gebruik van hout, het geen behalve nadelen, ook voordelen ople vert. Wat de import van bouwmaterialen betreft, ook dit acht men niet ongunstig. Uitgegaan wordt van de veronderstelling, dat binnen afzienbare tijd de beschadigde fabrieken in het buitenland hersteld zullen zijn en op volle kracht zullen draaien. Het is het welbegrepen eigenbelang van elke industrie om zoveel mogelijk te produceren en af te leveren. Het is eveneens voor die landen, welke in de oorlog zijn betrokken geweest, noodzakelijk om te exporteren; dit komt wel voor betreffende goederen, waar van in de betrokken landen geen overschot ten bestaan, ja zelfs tekorten. Denken we in dit verband slechts aan onze eigen uitvoer van zuivelproducten en textiel. Wanneer wij dus gerechtigd zijn de bouwmaterialen-positie over enkele jaren met min of meer vertrouwen tegemoet te zien, het tegenovergestelde is het geval met de financieele positie van Nederland. De Staatsschuld is tot een exhorbitant hoog bedrag opgelopen en stijgt nog steeds. Het bedrag aan rente dat hiervoor moet worden betaald, is naar verhouding. Daarnaast moet ook door de Overheid enorm veel worden Verzorging der Jongen. Zodra de jongen uit het ei zijn, dus na een 17 dagen broeden, worden zij door de ouden met de grootste zorg behandeld, mits delief hebber er met zijn handen af ohjft. Het komt maar zelden voor dat jongen doodgezeten worden of uit het nest vallen. Af olijven is dus eerste vereischte. Ook de ouden moeten in deze periode met rust geiten worden. Als de jongen 5 of 6 dagen oud zijn, moeten zij van een vaste voetring worden voorzien; vooral met de huidige, ongelukkige, brede voetringen verdient het aanbeveling niet te lang te wachten, daar men anders moeite heeft om de vierde teen er door te krijgen. Laat de jongen in het nest en schuif eerst de 3 voorste tenen door de ring om dan de ring zover mogelijk aan de poot te schuiven, daarna voorzichtig de vierde teen er doorhalen. Dan kan men ze verder beter niet meer aanraken, ook niet beetpakken om ze nog eens aan deze of die te laten zien, het goed is te teer en men heeft er geen voordeel van. Zodra ze drie en een half of vier weken oud zijn, kan men ze van van de ouden afdoen, liefst in een ander hok of anders in een afgesloten broedhok. Dat heeft verschillende voordelen; de ouden blijven zich niet afbeulen en de jongen worden veel vlugger en leren reeds spoedig voor zichzelf zorgen. Dit noemt men spe ning der jongen. Na de spening moet men alleen 's avonds wat kleine granen, zoals tarwe en wikken geven en de gehele dag een gebouwd. Noemen we slechts de verwoeste bruggen, spoorbruggen en wegen, Over heidsgebouwen enz. Verder is Nederland leeggeroofd en moeten verschillende be nodigdheden op korte termijn worden aangekocht. Dit alles kost geld, zeer veel geld en de Overheid heeft dan ook de mogelijkheden, die een goed geoutilleerd bouwkaswezen biedt en die haar gigantische taak op het gebied van de volkshuisvesting voor een gedeelte ontlast, met beide handen aangegrepen. Op welke wijze de Overheid en de Rohyp samen kunnen ^werken zal in een volgend nummer van „Opbouw" worden behandeld. Het Glas-Comité Flakkee te Middelharnis schrijft ons: Het heeft enige tijd gevorderd alvorens wij in staat waren de beloofde rekening en verantwoording in de krant te plaatsen. Wij hebben de betreffende documenten aan onzen Burgemeester ter inzage voor gelegd. Hij bevond deze in orde en in een begeleidend schrijven drukte de Burge meester zijn grote waardering uit voor het werk dat hier gepresteerd is. Het Comité wil van deze plaats uit nog maals alien hartelijk danken, die medege werkt hebben, in het bijzonder hun, die dit geheel belangeloos deden: de glas-ophalers, de collecteurs, de tekenaars en niet te vergeten... de pers. INKOMSTEN: Collecte M'harnis en S'dijk 576,53 Collecte Stellendam90,69 Collecte Goeree (Burgemeester) 56,45 Schoolcollecten van de heren: M. de Fockert 10,60; Van Leeuwen 19,67; A. A. Jan sen 13,05; scholen Ouddorp 42,05; R.rl.B.S. 20,26; Snijders §,40; Ambachts school 18,36; Landbouw school 16,45; Chr. School S'dijk 30,Menheer van U.L.O. 25,71J. C. v. Loo van O.L. School 37,20; C. de Glopper 23,99; Dubbel dam 9,A. F. Borgman 5,Br. Augustinus 63,70 341,44 Particuliere giften ontvangen de heren: P. de M. 10, K. 2,50; de E./10,—B. V. 2,Mevr. G. 1 L, J. de H. 25,— 50,50 1.115,61 UITGAVEN: Lonen653,14 Stopverf en gekocht glas 82,61 bakje met drinken. Men krijgt dan vlugge, beweeglijke jongen, die niet op de plank blijven zitten tot zij 7 weken zijn. Wees steeds een vijand van overvloedige vetvor- ming, daardoor ontstaan de meeste ziekten, ook zullen zij als jonge wezens reeds spoedig aan hun baas wennen. Als men met eten komt, kan men ze zo tam maken als men zelf wil, wat vooral bij de vluchten van veel belang kan zijn. Ook dient men te zorgen, dat de ouden, als de jongen 10 of 15 dagen oud zijn, de beschikking hebben over een nieuwe broed- schaal, ververs dan tevens die der jongen, omdat die dan hun behoefte buiten dc schaal gaan doen. De ouden zijn anders genoodzaakt om hun eieren bij de jongen te leggen, de jongen worden dan natuurlijk reeds vroegtijdig naast het nest gezet, wat hun groei nooit bevordert, want hoe rustiger zij zich houden, hoe voorspoediger hun groei ook zal zijn. Vergeet vooral de kalk- stoffen niet tijdens de kweek. Zodra de jongen 4 of 5 weken zijn, moeten zij, zo het weer het toelaat, op de plank. Men hoeft ze niet verder te brengen, de eerste keren lopen ze weer gauw terug hun hok in, dan zijn ze meteen aan de dringers gewend. Daarna gaan ze zich spoedig wat verder wagen en zo zij niet verschrikt worden, zal er ook zelden een achter blijven. Laat de jongen zoveel mogelijk alleen uit, Zonder de ouden, deze trekken soms te ver weg en dan kan het gebeuren als de jongen meegaan, dat zij achter blijven of door vermoeienis of door een roofvogel. K. Reis- en vervoerkosten 168,60 Verblijfkosten en diversen 18,35 Telegram-, Telefoon, Porti en drukwerk44,11 Voordelig saldo ter beschikking gesteld van het landelijk Co mité „Ruiten Troef" 148,80 f 1.115, 19 Ieder is in de gelegenheid het Prinselijk paar geluk te wensen. Elke dag verwachten wij door de radio het blijde nieuws te horen, dat een prins of prinses geboren is. Hoe gaarne zouden wij het Prinse lijk paar onze gelukwensen aanbie den, maar dat is - zo denken wij - helaas niet mogelijk. Toch is er een plan, voorbereid door de Stichting 1940 - 1945, waardoor het voor elke Nederlander mogelijk is het Prinse lijk paar geluk te wensen. Op elke plaats in ons land- dus ook op ons eiland- hebben de medewerkers van de Stichting 1940 - 1945 in samen werking met den burgemeester een felicitatieregister aangelegd, waarop u allen kunt tekenen. Al deze regis ters worden verzameld, ingebonden en het Prinselijk paar als Nationaal document aangeboden. Bij het tekenen van het felicitatie- register wordt ieder in de gelegen heid gesteld om een bijdrage te schen ken voor het werk van de Stichting 1940- 1945. Dat wil niet zeggen dat u alleen kunt tekenen als U in staat bent iets te geven. Is het U niet mogelijk voor het werk van de Stich ting iets af te zonderen, dan zult U natuurlijk evengoed uw gelukwensen kunnen aanbieden. Wij wekken ieder op aan deze publicatie een zo groot mogelijke bekendheid te geven. Laat de be volking van ons eiland een belang rijke plaats innemen in het felicitatie- boek. Toont uw liefde tot het Oran jehuis door uw naam op het felici tatieregister te gaan plaatsen. MIDDELHARNIS. 50-jarig jubileum. Zaterdag 8 Februari 1947 was voor den heer J. van Rikxoort, inwoner onzer gemeente, een gedenkwaardige dag. Het was, de dag, waarop hij voor 50 jaren het ambt van Bode aanvaardde van de Maat schappij „Tot Nut van 't Algemeen", Afd. MiddelharnisSommelsdijk. Deze functie wordt al tot in het derde geslacht door de leden der Familie v. Rikroort bekleed, in het jaar 1832 werd als eerste aangesteld des Grootvader en nzrmger.ootvan den jubilaris die dit tot zijn dood waarnam. Daarna bekleedde zijn Vader ruim 50 jaar de be trekking (18461897) om na diens dood over te gaan op den tegenwoordigen bode Johannes v. Rikxoort, op 8 Februari 1897. De jubilaris, welke 88 jaar oud is, geniet nog een goede gezondheid en neemt zijn functie nog steeds trouw waar. Aan geluk- wenschen heeft het hem op deze dag zeker niet ontbroken, wij voegen er ook de onze nog bij, met de hoop voor hem èn voor de Maatschappij, dat hij ook al is hij oud, nog eenige jaren zijn krachten mag wijden aan het Nut van 't Algemeen. Dat de Maatschappij zijn werk waardeert, blijkt wel uit het jubileum-boekje, dat werd uitgegeven bij het 100-jarig bestaan der Vereeniging, waarin wij lezen: „Aanvaardde hij deze ambten voor zichzelf en heeft hij altoos getoond denzelfden ijver vpor het departement te bezitten als zijn beide bloedverwanten die hem zoo goed daarin waren voorgegaan". Door de R.T.M. werd ontdekt dat van haar kolenterrein steeds een aantal briketten werden on vreemd. Nadat de politie zich in de nabijheid aldaar had opgesteld, is het deze mogen gelukken een aantal personen op heterdaad te betrappen, waarna aanhou ding volgde en proces-verbaal opgemaakt. De gemeente-werkman H. v. d. Kooij had het ongeluk, bij het verrichten van zijn werkzaamheden, een houtsplinter in zijn hand te krijgen. Ter voorkoming van bloed vergiftiging was inroeping van geneeskun dige hulp hoogst noodzakelijk. D1RKSLAND. De comptabele voor hei Consumentencrediet, alhier, maakt bekend H.H. Winkeliers, welke in aanmerking wenschen te komen voor een leveranciers verklaring, welke zij noodig hebben om de bonnen van het Consumentencrediet bij de bankier te kunnen honoreeren, moeten zich wenden tot de Bedrijfsgroep Detail handel, Beursgebouw, Kamer 308 te Rot terdam, door opgave per briefkaart van: naam van hun bedrijf; naam van den eigenaar van hei bedrijf; adres van hun bedrijf; artikelen, waarin zij regelmatig handelen en welke volgens de richtlijnen mogen worden geleverd; hun organisatienummer (inschrijving be drijfsorganisatie) hun gewone bankrelatie. Zie ook de aanplakbiljetten, welke bij eenige winkeliers voor het raam hangen. GOEDEREEDE. In het tweetal vaca tures, ontstaan in de Kerkeraad der Ned. Herv. Kerk door het overlijden van Diaken L. van der Wende en wegens bedanken van Ouderling A. van Waarde, is tot Diaken gekozen Corn. Westdijk en tot Ouderling J. van Huizen, die beiden hun benoeming hebben aangenomen. Op Donderdag 13 en Zaterdag 15 Februari a.s. hoopt de Muziekvereeniging „Apolio", onder leiding van G. Zoon, haar j^arlijksche uitvoering te geven in het Vereenigingsgebouw. Naast een 10-tal muzieknummers, welke ten gehoore zullen worden gebracht, zal een klucht worden i opgevoerd: „Amor in den mosterd". OUDDORP. Op Woensdag 26 Februari a.s. des avonds 7.30 uur zal in Hotel Akers- hoek een vergadering worden gehouden van de Vereniging „Steun bij Ziekenhuisver- pleging". Deze vergadering is alleen toe gankelijk voor meerderjarige leden, doch niet meer dan één per gezin. Woensdagavond 6.30 uur zal in de Ned. Herv. Kerk leesdienst worden gehou den. Tot Ouderling in de Geref. Kerk is benoemd de heer G. Tanis Czn. Onze dorpsgenoot Joh. Lodder Czn. zal binnen enkele dagen naar Canada ver trekken. De heer C. Poortvliet, hulpbesteller bij de Posterijen, alhier, is te Ooltgensplaat benoemd als vaste besteller, waar hij onder hands een woonhuis heeft aangekocht. Alhier is een Feestcommissie opge richt, bestaande uit 20 personen. Het voor lopig Bestuur is als volgt samengesteld: K. Nieuwland, Voorzitter; J. Flohil, Secr.; M. Tanis Pzn., Penningm. en de heren A. Hoek Mzn., A. Tanis, M. Boelaars en D. Spee, leden. Tevens is bij de Winkeliers een inzameling gehouden, om die gezinnen, welke op denzelfden dag of op de meest nabij gelegen dagen als het Prinselijk Gezin met de geboorte van een baby verblijd worden, enige nuttige geschenken aan te bieden. Het programma is bij het Bestuur verkrijgbaar. Aspirin, akkertjes, hoofd-, griep en kies pijnpoeders, winterhandenzalf, hoest siropen, keelpijntabletten. VERSLAG van de Jaarvergade ring der Konijnen- en Pluim- veevereniging „Nut en Genoe gen, teOuddorp op 4Febr. '47. Na de gebruikelijke openingsrede en dc voorlezing der Notulen volgde Jaarverslag Secretaris, tevens Tentoonstellingsvers!ag. Hierin werd gememoreerd de groei der Vereniging, niet alleen in ledenaantal maar vooral in kwaliteit van het fokmateriaal- Tevens werd een scherp protest gehoord wegens de houding van B. en W., die dc gebruikelijke goedkeuring aan de verloting hebben onthouden. Dank werd gebracht aan inzenders en het overige publiek die dc Tentoonstelling zo goed steunden dat dc baten der verloting desnoods konden wor den gemist. Niettegenstaande dat werd dc houding van het Gemeentebestuur zeer gelaakt. Uit het ver.lag der Penningmeester bleek dat de Verenig'n hoewel over een batig saldo beschikkend, dit beura,. zeer goed

Opbouw | 1947 | | pagina 2