VOOR DE KINDEREN Het eigen huis Plant nu laan- en sierbomen. H. BEST MAN en Monaco. Zijn conclusie uit deze verge lijking kon niet anders zijn, dan dat Luxem burg, hoewel klein, bepaald ge ekend moe t- worden tot de normale Europese staten, en geenszins ingedeeld mocht worden bij de miniatuur- of operettestaatjes, zoals, San Marino en dergelijke. Vervolgens behandelde spr. het geogra fisch aanzicht van het groothertogdom en zijn economische structuur, alles voorzover dit het Luxemburg van vóór 1940 betreft, want de nadien binnen gekomen berichten waren nog te vaag om dgarover te dezer plaatse verantwoorde mededelingen te doen. De bodemrijkdommen van Luxemburg zijn groot: zijn hoogovenindustrie is zeer be langrijk en het Thomasslakkenmeel, dat deze oplevert, is weer van gunstige invloed op de landbouw. Het land heeft een uit stekend wegenne t, een uitgebreid spoorweg net. De in- en uitvoer zijn belangrijk. Daarna behandelde spr. de staatsinrich ting, waarbij de verhouding tot Nederland natuurlijk aan de orde kwam. Verder kwamen ter sprake de positie van de groothertogin, de volksouvereiniteit, de economische unie met België, die nu, na deze oorlog, omgezet schijnt te zullen worden in een drielanden- unie, waarbij Nederland dan de derde in den bond zal zijn. Het vroegere internatio nale statuut van het groothertogdom, met zijn eeuwige neutraliteit, waarmee zijn grondwet opent, zal misschien in de tegenwoordige tijd niet meer te handhaven zijn, schoon men er daar te lande, aldus spr., denkelijk wel voor strijden zal. Spr. besloot zijn voordracht met een korte schets van het Luxemburgse volkskarakter,, hetwelk in zovele punten overeenkomst vertoont met het Nederlandse, niet in het minst ten aanzien van de aangeboren vrijheids- en onafhankelijkheidszin. Met het spelen van de twee Luxemburgse Beste Opbouwnichten en neven. Jullie weten nog wel, dat we een poos geleden afgesproken hadden om postzegels te verzamelen. Nu is er een meisje in Schie dam, da, erg ziek is. Als ze nu beter wil worden moet ze enkele maanden naar Zwitserland. Dat is wel een heel eind weg en dat kost heel veel geld. Maar, als ze nu een millioen postzegels heeft, kan ze die in 't buitenland verkopen en voor dit geld kan ze dan naar Zwitserland. Er zijn al heel wat postzegels bij elkaar. Maar er moeten er nog veel en veel meer komen. Doen jullie nu je best eens en verzamel zoveel mogelijk postzegels en stuur ze dan op naar L. v. d. Berg, Hoofd Dr. A. Kuij- perschool, Waranda 26 B Schiedam. Ja, schrijf het adres maar even over, anders vergeet je het misschien. En vraag ook maar om postzegels bij je vriendjes en vriendinnetjes. Dus dat zieke meisje krijgt een heleboel postzegels van Flakkee. Wat zal ze daar blij om Zijn! En nu nog iets over de raadsels. Jullie hebben ze de vorige keer misschien wei erg moeilijk gevonden. Je dacht misschien wel „ik kan ze toch niet oplossen en ik win toch geen prijs". Maar deze keer zuilen ze zó makkelijk zijn, dat iedereen ze kan oplossen en zó, dat iedereen een prijs zou kunnen winnen. Dus alle Opbouwnichten en -neven weer aan de slag. Er komen acht raadsels. Tel kens twee. De eerste prijs is... een leesboek, De tweede prijs een spel. De derde een verjaarskalender. Verder enkele troost-prijzen. Je mag gerust de oplossingen van je raadsels in dezelfde enveloppe doen van je broertje of zusje of van je vriendje of vriendinnetje. Schrijf op de linkerbovenhoek van de enveloppe „Tante Mar" en stuur je brief naar 't oureau van de Opbouw in M'harnis. Raadsel I: x Je ziet hier heel wat kruis- xxx jes. Op elk kruisje komt x x x x x een letter. De langste, mid- XXX delste rij van boven naar x beneden dair moet een woord staan van 5 letters. Dat woord kun je vinden in Ps. 119 19. in Ps. 1 4 kun je datzelfde woord in 't enkelvoud vinden en Ps. 25 5 staat datzelfde woord samen getrokken, zodat het 4 letters heeft. Op de langste middelste rij van links naar rechts moet datzelfde woord uit Ps. 119 19 komen te staan. Op de eerste rij kruisjes volksliederen, het pittige soms hartstochte lijke De Feierwön (De spoorwegen) en het -plechtige, statige Ons Hemecht (Ons Vaderland) werd dc voordracht besloten. Nadat de spreker nog enkele vragen had beantwoord, sloot Je Voorzitter na een hartelijk dankwoord aan Dr. Smeding, deze vergadering. 11 Het bouwkzswezen, dat eerst dc laatste tien jaar in Nederland enige bekendheid begint te krijgen is evenwel geen Neder landse uitvinding van de laatste tijd. In Amerika bestaat het bauwkaswezen al bijna 100 jaar en in Engeland al meer dan 160 jaar. In verschillende landen op het vaSte land vaij Europa ongeveer. 20 jaar. In Engeland zijn ongeveer 1000 bouw- kassen, daar Building Societies genaamd. In de 20 jaren van 1918-1937 werd daar aan' hypotheken verstrekt voor niet minder dan 1.351-000.000,Van begin 1919 tot 31 Maart 1938 zijn in Engeland en Wales 3-666.014 nieuwe woningen gebouwd waar van 2.655.208 doar particulieren. Van deze laatste zijn 3/4 of rond 2 millioen gefinan cierd door de Building Societies. Economen schrijven het spoedige economische herstel van Engeland na de vorige wereldoorlog (1914-1918) toe aan de Building Societies, waardoor zoveel inwoners in het bezit waren of kwamen van een eigen huis. Engeland telde in 1939 op elke 16 in woners een bouwspaarkashuis. In Duitsland is de eerste bouws.paarkas opgericht in 1924. Thans zijn er ongeveer 45, waarvan 12 z.g. öffentlichte kassen. In de jaren 1926-1958 werden in Duits land door de bouwspaarkassen ongeveer 230-000 huizen gebouwd. Dit is een aantal van 3 van boven naar beneden en van links naar rechts moet komen te staan een jnder woord voor wiel. Op de laatste rij kruisjes van 3 van boven naar beneden moet je invullen de naam van een boom, die naalden heeft en waaraan appels groeien, die je niet kunt opeten. (Denk erom, je moet hierbij je Psalm boek gebruiken. Dus: met eerbied). Raadsel II: Mijn eerste deel is een ander woord voor „vader". j Mijn tweede deel is een dier, dat veel onder de grond zit. Mijn geheel is iets, waarop je vaak schrijft. JohK. te N. TIk vind het erg fijn, dat je mee wilt doen met het oplossen van de j raadsels en ik vind het ook fijn, dat je me een brief schrijft. Ja, dat was wei erg, dat je moest evacueren. Maar je hebt daarginds toch maar een lief zusje gekregen. Is ze nog lief, of huilt ze weieens? Dag, Jonan! Gerrit K. te N. J~, Nu, jij helat nu een prachtig verhaal verteld in je brief. Ik ben altijd blij, als ik zo'n lange brief krijg. Is Adrie je vriendje? Nu kun je weer fijn sleetje rijden. O, wat is het toch glad op straat! Toen ik uit bed stapte, dacht ik: „Zo, het is lekker weer. Niet zo ,koud meer". Maar, o, wee ik zette mijn éne been buiten de deur en daar lag ze, hoor! languit. Dat deed wel eventjes zeer. Gelukkig maar, dat er geen één van jullie in de buurt was, want anders hadden jullie die Tante Mar wel heeslijk uitgelachen, denk ik. Nu kunnen jullie weer lekker met je slee rijden. Die Gerrit K- uit N.T. vertelde me een mooi verhaal en toen ik 't las moest ik ineens weer denken aan vroeger, toen ik ook weieens sleedje ging rijden- Bij ons stond de kerk op een hoogte. Op zekere, Vrijdagnacht had het zo ge ijzeld dat het spiegelglad was. En 's Zater dagsmiddags begon de pret. Van bovenaf van de kerkdeuren lieten we ons netjes naar beneden glijden met je buik op de slee. Soms maakten we een hele ris. Je hield de benen maar vast van wie voor je gleed. En dan ging het rsssst.Maar aan het eind van het pad was een groot hek, De voorste moest dan zo sturen, dat de ris vlak voor het hek een bocht maakte. Zo gingen vanzelf de zijkanten van de sleedjes tegen het hek aan en werden we geremd in de vaart. Maar.o, wee, daar kwam de boze koster. (Kosters schijnen altijd boos te zijn). Een emmer had hij in zijn hand en in die emmer.koolas. Uit was het met de pret. Woedend waren we op die koster, dat begrijp je! TANTE MAR. ongeveer gelijk aan de stad Amsterdam. Duitsland telde voor de oorlog op elke 600 inwoners een bouwspaarkashuis. In Amerika zijn 9834 Bouwspaarkassen, daar Building and Loan Assosiations ge naamd. Het totaal der bezittingen bedroeg in 1939 $5. 736.866.000,—. In totaal heeft de overheid 260.000.000 geïnvesteerd als belegging in de bouwspaar kassen. In Amerika telt men op elke 12 inwoners een bouwspaarkashuis. Amerika heeft 24 millioen gezinnen en 8 millioe door botnvsp :rkassen gebouwde woningen, zo dat elk derde Amerikaans gezin woont in een bouwspaarkashuis. Hoe het deelnemen in een bouwkas, om daardoor in het bezit te komen van een eigen huis, waardoor men niet alleen zich zelf, maar ook anderen helpt, moet worden gezien, verteld ohs Sir Enoch Hill, Hoofd directeur van de Halifax Building Societies, de Grootste Engelse Bouwkas en tevens de grootste ter wereld: „Sparen is iets wat veel ruimer, breder, groter en edeler dient te worden opgevat, dan louter sparen van geld. Het ware sparen bestaat daarin, om het allerbeste gebruik van 'de geboden gelegenheid te maken, welke tevens de beste gelegenheid zal zijn om anderen te helpen, want daar door zal voorspoed en geluk Uw woningen binnentreden en zal de vriendschap zich in haar edelste vorm kunnen ontplooien. Ik ben er van overtuigd, dan niets belang rijker in het leven is, zowel in het Uwe, als in het mijne, dan de overtuiging te hebben dat wij een weinig hebber, bijgedragen om anderen te helpen. Spaarzaamheid bestaat dus daarin, om het beste te maken van de omstandigheden, waarin ge U bevindt". De doelstelling van de Rohyp, welke beoogt - het mag als algemeen bekend worden geacht - door het mobiliseren van een zeer groot aantal kleme bedragen der deelnemers, de volkshuisvesting' en het eigen woningbezit te bevorderen heeft de onverdeelde instemming der overheid. Dat vele kleintjes inderdaad iets groots tot stand kunnen brengen hebben de bouwkassen in het buitenland bewezen en bewijst in Nederland de Rohyp. Deze instelling heeft reeds aan 5795 deelnemers een bedrag toegekepd van niet minder dan 34.648.400,—. Dat de overheid begrip heeft vpor de belangrijke taak, die de bouwkassen kunnen vervuilen, blijkt het beste uit het feit, dat de Minister van Financiën bij de behande ling van de wet voorlopige voorzieningen met betrekking tot de bouwkassen zich als volgt uitsprak:„\fk meen dat de indiening van dit wetsontwerp tevens moet worden beschouwd als eèn erkenning van de wenselijkheid van een gezond bouwkas- bedrijf in Nederland" In Sommelsdijk en Middelharnis heeft zich een commissie gevormd met het dc^l allen te verenigen die door middel van een Rohyp-deelname een eigen huis willen laten bouwen. Deze commissie heeft zeer goed begrepen van welke waarde het bouwkas- wezen is, maar daarnaast beoogt zij, de moeilijkheden, die bij het verwezenlijken van de plannen kunnen ontstaan, tot een minimum te reduceren. Verder, door een gebundelde bcuw beter en goedkoper te ^SCIIAAMEÜBRÏEK^ No. 39 Adres: A. WAGNER, Jaagpad 40 Delft. Wanneer in een probleem op al een witte loper zou staan en op b2 een witte pion, dan is dat een „onmogelijke" stand. Immers hoe kan die loper daar ooit komen? Elk probleem moet namelijk uit een normale pattij kunnen ontstaan zijn. Dat is eis. Wanneer men kan beredeneren dat een stand absoluut onmogelijk is geeft men dat op. Maar, hoewel bijna geen enkel schaak probleem veel van een partijstelling heeft, komt een onmogelijke stand toch zelden voor. Een andere aardige bijkomstigheid van het oplossen van problemen zit in de rochade. Zoals U weet mag men alleen rocheren indien K. noch T. verplaatst zijn. Ook mag de K. niet schaak staan, noch over een veld gaan dat de tegenpartij bestrijkt. Bekijkt U nu No. 38 eens. Goede sleutelzet geeft 2p. Is de stand mogelijk? Waarom mag Wit wel of niet rocheren? Probeert U uw krachten eens op deze vragen. U znlt dan zien dat er aan èen laten bouwen en te profiteren van de mogelijkheden die de Financieringsregeling Woningbouw 1947 biedt. Om het doel, het vormen van een ver eniging te verwezenlijken, zal binnenkort een vergadering worden gehouden. Allen die in dit onderwerp belang stellen zijn welkom. Flakkee moet weer in de bomen komen Buiten giert de koude wind over de kale vlakten en ze heeft vrij spel op oe onbeschutte boerderijen en dorpen. Enkele zijn reeds ingeplant of worden nog inge plant, maar velen zullen nog moeten plan ten. Wat doen we daaraan? Niets, en dan van 't najaar weer maar eens zien of we wat bomen kunnen krijgen, hier of daar! Neen en nog eens neen; zo niet, op die manier zult u bedrogen uitkomen. U kunt niet zomaar v/at bomen kopen en planten en dan aan Landbouwherstel een rèkening presenteren alstublieft, met wilt u maar de onkosten vergoeden. U dient van te voren een plan op te laten maken van hetgeen u planten wil en tevens een begroting (in duplo) van de totale onkosten. Dit moet met 2 ingevulde formulieren (verkrijgbaar bij dienst Landbouw-Herstel Marktveld Sommelsdijk) naar de C.O.L. te Den Haag. C. O. L. is de commissie van overleg voor landschapschool! die beslist over uw be plantingsplannen (voor erf beplanting). En daarom moet u thans niet langer blijven v/achten, maar thans aanpakken en die zaak in orde zien te brengen. Als u van 't najaar op tijd wil planten, dat kan vanaf November, dan moet u thans met de bepianter contact gaan zoeken. Dan kan hij u tenminste op tijd helpen. Men ziet het ook in dezen winter weer; zorg vooral vroeg uw bomen in uw bezit te krijgen, opdat u vóór de winter invalt, klaar bent met het planten. Denk aan de woorden: De trage klant staat in de planttijd met lege hand. De actieve klant heeft op tijd de boom in zijn land. Boeren, burgers van Flakkee de daad is thans aan U! Maakt uw woonoord tot een lievelingsplekje, zolang ge op dees aarde zijt. Vooruit Flakkeeënaars pak aan! RIJKE SOORTENKEUS in bomen voor alle beplan tingen ook in hakhout, hees ters, rozen en vaste planten enz> Tekening en begroting gratis. (Dit hebt U nodig voor verg. van Landb. Herstel). Vraagt vrijbl. prijscourant en in lichtingen. Achterdorp A 119 Dirksland tweezet nog heel wat vast kan zitten. Men móét soms redeneren om tot een juiste oplossing te komen. (Zoals in deze tweezet). En juist om deze reden zou ik niet graag beweren dat ik elke tweezet kan oplossen. Opl. van No. 38 verzenden vóór 22 Februari. 1 No 38- a b c d e f g h Wil geeft mat in 2 zetten.

Opbouw | 1947 | | pagina 3