Het electrificatie-probleem voor Oost-Flakkee P- DE VOGEL Distributienieuws. N.I.R.U.B Pontianakl 1947 West Borneo Belastingconsulent MELISSANT vanaf 6jFebr. 1947 Louis Bouwmeesterpl, C 164 1 ||M D,D E L H AjR NI ST"~ DE WONDERLIJKE AVONTUREN VAN KOPPIE KOPIJ Alleen massale aansluiting leidt tot vlugge en goedkope uitvoering Enquette-commissies zullen dit vóór 15 Febr. vaststellen ln aansluiting op de vergadering van 30 Jan. te Ooltgensplaat, waar een aantal electriciteits-commissies werden benoemd, had Maandagmiddag 3 Febr. in de Oude schobl te Oude Tonge opnieuw het elec- triciteits-vraagstuk de aandacht. Op duide- stes. Wij willen de kinderziekten misgaan, d.vv.z. we moeten met bijna 100 °u kunnen beginnen. Krijgen we geen massale aan sluiting dan is daar het risico dat de Over heid ons niet subsidieert. Uw propaganda is voor de stichting van belang. De renta- lijke wijze werd de door de commissies biliteits-berekening kan pas gemaakt wor aan te vangen taak uiteengezet De Voorz. van de Elec. commissie de Heer A. J. de Wit releveerde in 't kort de voorgeschiedenis van het vraagstuk. Beschamend is het feit, aldus dhr. de Wit, dat een vooruitstrevend eilandgedeelte behoort tot het achterlijke deel van Neder land. Het dagelijks bestuur van de vijf gemeenten heeft gemeend de draad weer te moeten opvatten die afgebroken is na de actie de Wilde van voor de oorlog en die nog werd voortgezet in de oorlog, om tot een voorlopigè dan bovengrondse leiding te komen die zou worden vervangen na de de oorlog. De commissie tellende zes leden, heeft na de bevrijding enige mutaties gehad en heeft ook door haar grootste stuwkracht te verliezen (Burgm. Slobbe) al een gevoelige klap gehad. Toch zit deze commissie niet stil. Dat tot nu toe zo wei nig van haar werd gehoord zat in het plan combinatie electrificatie -gasbedrijf.^ Tengevolge van besprekingen met Ged. Staten hebben wij dit plan geheel laten varen. Thans zijn besprekingen gevoerd met een commissie van de Emgo en deze zouden een plan maken. Dit heeft het voordeel dat de Emgo-amb- tenaren betrekkelijk kort in de 'buurt wonen en deze ons op korten termijn kun nen helpen. Bovendien zal het plan ons veel minder kosten dan dat we met een ingenieurs-bureau in zee gaan. De stich ting van een electriciteits-bedrijf brengt zeer grote consequenties mee. Men moet geen pessimist zijn om te beseffen dat de kosten drievoudig zullen zijn. We zullen dus uiterst sober moeten zijn met daarnaast redelijke tarieven. Wanneer wij beginnen met hoge tarieven, krijgen wij verminderde afname; de tarieven moeten weer verhoogd en zo gaan we bergaf. Met de gascentrale hebben wij ondervonden, dat toen de gemeente-besturen het over namen en 30 van de gasprijzen afnamen, het bedrijf terstond winst' ging opleveren. Wij moeten echter voor alles één ding beogen en dat is massale aansluiting. Hoe meer stroom wordt afgenomen, hoe voordeliger de exploitatie. We kunnen niet direct aan deEmgo-tarieven komen, maar deze Imogen zeker niet hoger zijn dan de gemiddelde tarieven in Nederland Met de beste wil van de wereld kunnen we niets bereiken als Rijk en Provincie ons niet steunen. Daarover zijn reeds verschillende bespre kingen gevoerd. Ook gemeente en parti culieren zullen moeten bijdragen. Ook de straatverlichting zal moeten worden inge schakeld. Het gasbedrijf heeft in tegenstel ling met 38-'39 gunstig af kunnen schrijven, dit zal dus de klap kunnen doorstaan. Bovendien zal de verhoogde druk op de leidingen op den duur funeste gevolgen hebben met als resultaat vernieuwing en kapitaalsinvestering. Dit zou onverstandig zijn. Het plan Het plan dat wij hebben zal niet voor 'edereen bevredigend zijn, maar een bevredigend plan is financieel niet uit te voeren. De bedoeling is om met een groot aantal onrendabele aansluitingen, boerde- rijen buiten het dorp die toch goede afne mers zijn, overleg te plegen. Het bedrijf kan deze aansluitingen niet betalen. Met 'oegeving is misschien een redelijke oplos sing te vinden. Nu de taak van de commis- STAD a h HARINGVLIET. Donder dag 6 Febr. 's avonds 6.30 uur hoopt, voor de Geref. Gem. voor te gaan Ds. Bel va Dirksland. Uit deze gemeente zijn vorige week '0 personen gekeurd voor de lichting 'i 3 werden goed en 5 afgekeurd. Donderdag 6 Febr. geeft de Muziek- ]Jr. V.I.O.S. haar jaarlijksche uitvoering, daast het muzikale gedeelte wordt een kluchtspel opgevoerd in drie bedrijven getiteld „De ridder van de Kouseband". De Landbouwersknecht C. Arens- man had het on eluk van een rijdende "a en te vallen. Met een ernsti e hoofd- 'rnde en enkele inwendige kneuzingen kon "j naar zijn woning vervoerd worden. den, als de commissiesjhun enquêtte-formu- lieren hebben ingediend. We kunnen ons de weelde niet veroorloven om geld in kabels te steken als we niet weten dat er inkomsten tegenover' staan. Als aanslui tingen nakomen, zoals ook in West-Flakkee gebeurd, is dat erom gevochten werd, dan brengt dit extra kosten mee. Een voordeel is dat de mensen tijdens de evacuatie het nut en de noodzaak van electrivicatie heb ben leren kennen. Speciaal voor de vrouw is het een uitkomst. Tevens kan het als kracht worden gebruikt op motoren en als centr. verwarming. De grote moeilijkheid is de materialenschaarste. Hoogspanning is er genoeg, maar juist meters, schakelaars en transformators zijn schaars. We specu leren er echter op dat we als getroffen ge bied voorrang krijgen, evenals Arnhem, Onze zaak wordt thans behandeld bij het ministerie van Economische Zaken. De zaak moet thans goed worden aangepakt, zoals de winkeliers ons telegrafeerden. Niet praten, doen. Deze 5 gemeenten moeten massaal optreden, niet even belabberd als soms in andere zaken. Als huurder naar huisbaas verwijst en huisbaas naar huurder iomen we er niet. De kosten kunnen naar algëmene verwachting slechts stijgen, dus waarom nog langer gewacht. Op 15 Febr. moet de enquête beëindigd zijn. 2 maanden later het plan voor elkaar en dan aankloppen bij Ged. Staten. De Heer Coppee wnd. Directeur der Em go gaf een korte, meer technische uiteen zetting over de aansluiting. Zou de huurder niet bij machte zijn te betalen dan mag de huurbaas de huur verhogen met 7 tot 10 van de jaarlijkse huur. De materiaalpositie is nog zo slecht, dat als we 100 meters be stellen, er 25 krijgen in een levertijd van 3 maanden tot een halfjaar. De aansluiting zal komen op 15,tot 20,per licht punt. Spr. drong aan op het' plaatsen van zoveel mogelijk stopcontacten (3-4 per kamer). Onpraktisch is stopcontact en schakelaar bij elkaar. L ichtpunter. zo ruim mogelijk nemen, liefst overal, latere aan sluiting bréngt immers veel meer kosten mee. Spr. wees ook op het nuttige gebruik van huish. artikelen. Gelegenheid tot vragen enz. De Heer Verweij is onaangenaam ge troffen dat buitenbeeren niet zullen worden aangesloten. Wij worden aldus dhr. Ver weij overal van buiten gehouden. Geen gas, geen water (dit kunnen we 5 maal zo duur als een ander betrekken). Wij mogen alleen mee betalen in de belasting. Omdat we een paar k.m. van het dorp afwonen, hebben we niets dan lasten, een ander de lusten. In de Wieririgermeer kon het ook, waarom hier weer zo bekrompen. De Heer de Wit brengt hiertegen in dat 100Ö m kabel 4.000 kost. Het bedrijf kan I dit niet bekostigen, dat is ten enenmale onmogelijk. I-iier moet gepraat worden met een buurman en getracht gezamenlijk een oplossing te vinden. In de Wieringermeer liggen de boerderijen niet zo verspreid- De Heer Coppee licht toe dat buiten- boeren aansluiting kunnen krijgen op het laagspanningsnet. Een aantal boerderijen maakt dat weer voordeliger. In West-Flak kee betaalt men graag 3,50 tot 4,per meter bovengronds. Als men eenmaal de lusten van het electriciteit kent geeft men er graag geld voor uit. Voor de Heer Verweij blijft het devies- „Gelijke monniken, gelijke kappen". De Heer Dapper zou graag de prijs per kw. uur willen weten. Ofschoon hierover lang gesproken wordt, d.i. rekening houdend met vele bijkom stige factoren nog niet te becijferen. Bij de Emgo is het huidige tarief voer vastrechtverbruikers 4 cent per kw. uur plus verhoging van 10 en het eenheids tarief 2A cent per kw. uur plus 10 Het kracht-tarief loept voor grote me toren tot 10 cent per kw. uur, voor kleine 25 cent. Bij de stichting zullen de prijzen echter hoger zijn, we! hebben Ged. Staten gezegd dat het tarief niet mag komen boven het gemiddelde in Nederland. Een voorstel van de Stadse commissie leden om van de stichting in elke woning één lichtpunt te brengen vindt geen bijval. Wel het voorstel van den heer v. d. Vin om niet langer te praten maar met de for mulieren op stap te gaan. Met een laatste aanmoediging sluit de Heer de Wit de vergadering. Distributie van schoenen De Leider van den Distributiedienst Middelharnis maakt bekend, dat alle per sonen die tot dusver hebben verzuimd op het aangewezen nummer van hun Tweede Distributiestamkaart een schoenenbon in ontvangst te komen nemen, nog éénmaal in de gelegenheid worden gesteld een schoenenbon te komen afhalen. De zit tingen hiervoor Zullen op de volgende data worden gehouden.' Middelharnis: 6 en 7 Febr. van 9-12 uur> Melissant: 5 Febr. van 10-12 uur; Herkingen: 5 Febr. van 2-4 uur; Dirksland: 6 Febr. van 9 12 uqr;- Stad a/h Haringvliet 7 Febr. van 10-12 u.; Nieuwe Tonge: 11 Febr. van 10-12 uur. Na bovengenoemde data is uitreiking niet meer mogelijk. Tevens kunnen alle personen, die op of na 1 April 1946 a.s. moeder zijn geweest, en nog geen extra schoenenbon hebben ontvangen, alsnog een schoenenbon op bovenstaande zittingen in ontvangst komen nemen. De stamkaart met inlegvel moet steeds worden medegebracht. Uitreiking Bonkaarten (3e en 4e per.). De Leider van den Distributiedienst Ouddorp (Z.H.) maakt bekend, dat de uitreiking van de bonkaarten KA t/m KE, L-, O-, en PA t/m L-, O-, en PC 703 en de tabaks-, versnaperingen- en gecombineerde kaarten zal plaats hebben te: Ouddorp: Woensdag 5 Febr. voor niet- zelfverzorgers. (Zelfverzorgers ontvangen een oproep om de bonkaarten af te halen. Stellendam: Donderdag 6 Febr. voor zelfverzorgers van 9-12 en niet-zelfver- zorgers van 2-4 uur. Goedereede: Vrijdag 7 Febr. voor zelf verzorgers van 9-12 en niet-zelfverzorgers van 2-4 uur. Medegebracht dient te worden de vorige bonkaart 701, waarop de inwisselingsbon links bovenaan voorkomt. De Leider van den Distributiedienst te Ooltgensplaat maakt bekend dat in verband met de extra verstrekking van schoenen bonnen aan a.s. en jonge moeders ook aan die gevallen, die niet meer voor de verstrek king van extra-levensmiddelen in aanmer king komen, maar vaststaat dat betrokkenen op of na 1 Agril j.l. a.s. moeder is geweest thans een schoenenbon mag worden ver strekt. Spreuk van de week De mensch is gewoonlijk vrij geviger met goeden raad dan met het goede voorbeeld. Advertentiën. VERLOOFD Kommertje van Nieuwenhuijzen en Johan van der Velden Achthuizen Krammer B 84(8 Febr. Hedenavond overleed na een zeer smartelijk doch geduldig gedragen lijden onze innig ge liefde Echtgenoot, Vader, Z°on, Behuwdzoon, Behuwdbroeder en Oom Tennis Wesdijk in den ouderdom van 43 jaar en 6 maanden. Ons van Uwe deelneming overtuigd houdende Wed. T. WESDIJK - de Bruin J. P. WESDIJK J. WESDIJK A. WESDIJK— de Ruiter C. E. DE BRUIN en verloofde Dirksland, 1 Februari 1947. Stationsweg A 245 Heden overleed ten huize van J.W. Roodzant, Veldstraat 48 te Rotterdam, onze geliefde Vader, Behuwd-, Groot- en Overgrootvader de Heer Cornells van der Ham Weduwnaar van J. Koppenaal in den ouderdom van ruim 75 jaar. Uit aller naam M. VAN DER HAM Melissant, 2 Februari 1947. Pieter Primeur en Jantje en Kees Knip zochten in de garage en keken op straat, maar Koppie Kopij was nergens te ontdekken. „Hij stond net nog naast me", zei Kees Knip, „en nou is-ie opeens verdwenen!' „Komt wel weer terug", zei Pieter Primeur, „ik ga naar den commissaris. Tot straks, Jantje!" Hij stapte in zijn autootje en snorde weg. Jantje ging naar huis om zich te wassen en Kees Knip nam zijn vernielde spulletjes onder zijn arm en ging naar de krant. En waar was inmiddels Koppie Kopij gebleven? Als Pieter Primeur niet zo razend hard had gereden, had hij hem kunnen zien rennen. Maar Pieter Primeur had her veel te druk met op het verkeer te letten. Daai'door zag hij niet, dat Koppie zo snel zijn kleine beentjes konden trippelen, dezelfde weg afdraafde, die hij die ochtend ook al gelopen had, toen hij kopij moesl halen in café „Knolraap". Daar holde hij nu wéér heen. En toen hij hijgend stil stond en itaar binnen wilde gaan, riep hij heel hard: „Boeaaalü". Café „Knolraap" was gesloten. Even bleef Koppie staan, toen snelde hij naar de overkant en glipte een telefooncel binnen.

Opbouw | 1947 | | pagina 3