Plaatselijk Nieuws DUIVENRUBRIEK MIDDELHARNIS De Wachtmeesters le klasse der Rijkspolitie M. Luitjes, ge plaatst aan den Staf der Afdeling en J. J. Bukviel, wnd. Groepscommandant te dezer plaatse, zijn met ingang van 1 Januari 1947 bevorderd tot Opperwachtmeester bij de Rijkspolitie. Door de Stichting van vakopleiding en examen in het Bakkersbedrijf te 's-Gra- venhage, zijn voor de in Februari te houden practijk-examens voor Gceree-Overflakkee benoemd de volgende bakkerspatroons A. Braber,- T. Overweel en C. de Bruin te Middelharnis en J. Versloot en Joh. Biene- feld te Sommelsdijk, terwijl tot examen leider benoemd is de heer P. A. v. d. Berg, a|hier. Volgens de .Tramkoerier" zal men tijdens de Zomerdienst 8 maal per dag van en naar Rotterdam per tram kunnen. Ook zal dan de laatste dienst van 21.00 uur uit de stad weer ingevoerd worden. In het veer MiddelharnisHellevoetsluis Zullen dagelijks 10 tot 12 vaarten v.v. worden opengesteld voor het vervoer van reizigers en 5 tot 6 personenauto's. De eerste vaart naar Hellevoetsluis vertrekt om 4.55 van Middeliiarnis en de laatste vaart komt om 23.35 in Middelharnis aan. De Ned. Herv. Mannenvereniging Calvijn" heeft besloten om niet meer als kerkelijke kiesvereniging op te treden. A.s. Dinsdag 4 Februari zal daarom een verga dering worden gehouden om te komen tot oprichting van een kerkelijke kiesvereen. In een vergadering van het Bestuur der Oranjevereniging en de Hoofden van Onderwijsinrichtingen, alhier, werd be sloten om de dag, volgende op de a.s. Natio nale feestdag, te reserveren voor de school kinderen. Gezien het koude jaargetijde Zullen de feesten in de Scholen worden gehouden. En de Oranjevereniging en het Gemeentebestuur hebben daartoe een fit nanciële bijdrage toegezegd. Ds. Dorresteijn, predikant bij de Ger. Gemeente te Opheusden, heeft' voor het beroep naar Middelharnis bedankt. SOMMELSDIJK. Heden (Dinsdag) des avonds te 7 uur hoopt de Ned. Herv. Meis jesvereniging haar Jaarvergadering te hou den in de Zondagsschool aan de v. A.erssen- straat. Ook belangstellenden zijn welkom. DIRKSLAND, Op Woensdag 5 Febr* a.s. des v.m. 11.30 uur zal door den gem- geneesheer Dr. P. Boot gelegenheid worden gegeven tot kosteloze in- en herinentirg. Bij de Ned. Herv. Gemeente alhier is beroepen (1ste predikantsplaats) Ds Koele te Genderen. J.l. Zaterdagmiddag werden hard rijderijen op de schaats gehouden, uitge schreven door de IJsclub alhier. De uitslagen waren als volgt: Voor jon gens van 8 tot 12 jaar: P. v. Prooijen, le; H. Jongejan, 2e; J. v. d. Tol, 3e en C. de Bonte, 4e prijs. Voor jongens van 12 tot 16 jaar: P. van Gulik, le; W. Schaaf, 2e en A. Los, 3e prijs. Voor heren Senioren: Ko v. Strien, N. Tonge, le; Kees Nipius, Middelharnis, 2e en Wim de Vogel, Melissant, 3e prijs. Voor deze wedstrijden bestond buiten gewoon veel belangstelling van het publiek. Ook op de baan was veel animo. HERRINGEN. De dienstplichtige W. van 't Hof van de lichting 1945 is ingedeeld als buitengewoon dienstplichtige en zal op i Maart 1947 buiten zijn tegenwoordigheid worden ingelijfd bij de landmacht. Bij de gehouden Reuring van de dienstplichtigen van de lichting 1944 op 31 Januari j.l. in het gebouw „Patagonia" te Middelharnis, werden van de 6 dienstplich tigen 2 goedgekeurd, 3 afgekeurd en 1 voorwaardelijk afgekeurd. Aan den Gemeente-Secretaris, dhr. J. A. van der Ster, die in militairen dienst De Kweekperiode. Hoe verzorgen wij onze gevleugelde vrienden het best gedurende de kweek periode. Het beste is de dieren veel vrijheid te geven. Laat ze maar volop genieten van het voorjaar en zo men geen last krijgt van het veldvliegen, zet dan de ramen open. Volop frisse lucht zal hun zeker ten goede komen. Het veldvliegen kan men tegen gaan door de stoffen die de beesten op het veld zoeken, op het hok toe te dienen, b.v. kalk, schelpen, rode steen, een weinig zout, wat gehopt groen of jonge sla. Dit zal menige vogel thuis doen blijven. Ook de duiven niet te weinig eten geven, want in de kweekperiode wordt er hard gewerkt en paar evenredigheid hiervan moet voedsel worden verstrekt. Zorg er echter voor, dat dit niet op de grond blijft liggen en wordt bevuild, wat in de eerste plaats besmetting was opgeroepen, is voor den tijd van drie maanoen uitstel verleend van opkomst in werkelijkeri dienst. Burgeihjke Stand. Geboren: Hendrika d. v. C. Huizer en Mi. Hogerwerf; Jacob, Z. v. J. Ph. van der Velde en J. v. Mourik; Arie, z. v. E. Soeteman en C. Huizer. Overleden: Jannetje van Dijk, 80 j.. Wed. van J. van Putten. Bevolking: Vertrokken naar Deventer Jan de Jong. MELISSANT. Op Vrijdag 7 Februari a.s. hoopt het Kinderkoor een uitvoering te geven in de Chr. Kleuterschool, allier. Het programma wordt afgewisseld n et enkele nummers van Laus Deo. Program ma's zijn verkrijgbaar a 35 cent bij de leden van het Kinderkoor of bij het Bestuur. Het ligt in de bedoeling van de Ned. Herv. Jeugdverenigingen D.V. 25 Februaii a.s. hun jaarfeest te vieren. Nadere bij zonderheden volgen t.z.t. in dit blad. J. du Pree kwam bij het plotseling oversteken van de weg met zijn fiets onder een naderende luxe auto terecht. De chauf feur wist door straf remmen groot onheil te voorkomen. De fiets werd vernield terwij 1 de berijder ervan met een hevig bezeerd been bij den heer W. P. Vogelaar binnen gedragen moest worden. Zaterdagmiddag werden door de IJsclub alhier wedstrijden in het hardrijden georganiseerd. Miede in verband met het mooie weer bestond hiervoor veel belang stelling. In de wedstrijd tussen Junioren behaalde A. v. d. Sluijs de le, A. Struik de 2e en G. Struik de 3e prijs. Bi; de ouderen wist A. Wielaard de le prijs te behalen in den tijd van 56 seconden, Br. Keijzer de 2e prijs met 58 seconden en W. van Putten de 3e prijs met 59 seconden. Bij de Dames wist Mej. A. Doornhein na een felle kamp met Mfej. Gootjes op de le prijs beslag te leggen. STELLENDAM. Vrijdag j.l. hield de Oranjevereniging een ledenvergadering. De Voorzitter, de heer Gnerand opent de vergadering met het uitspreken van de grieven van het laatst gehouden feest en de weinige medewerking van de ingezetenen. Hierop worden de notulen voorgelezen, welke onveranderd worden goedgekeurd. Dan volgt Jaarverslag van den Secretaris, dat eveneens Zonder op of aanmerking wordt goedgekeurd. Hierna volgt het financiële gedeelte, waaruit blijkt dat er nog een saldo aanwezig is van 203,27De rekeningen worden door een Commissie nagezien en goedge keurd. De Voorzitter dankt hierop de penningmeester voor zijn goed financieel beheer. Alvorens er tot Bestuursverkiezing werd overgegaan sprak de Voorzitter de wens uit om een geheel nieuw Bestuur te kiezen, daar hij op deze voet van weinig medewer king niet verder wilde gaan. Na een korte bespreking besloten,, de heren zich toch beschikbaar te stellen, waarna bij de ver kiezing het oude b estuur weer in zijn geheel werd herkozen. Hierop volgt een bespreking aangaande de te verwachten Blijae Gebeurtenis op Soestdijk. Besloten wordt o'm geen groot feest te organiseren. Wel zal een kindei feest worden g" houden, waarbij het Bestuui door de leden: wordt gemachtigd hoe ze Zullen handelen. Dan bespreking buurtverenigingen, maar daar voor deze zaak niet veel animo bestaat, wprdt dit punt terzijde gelegd. Bij de rondvraag werd naar voren gebracht om bij een volgend feest eens een Historisch spel uit te voeren. Na een bespreking hierover wordt liet Bestuur gemachtigd de kosten hiervoor te onderzoaken. Verder niets meer te verhandelen, sluit de Voorzitter de vergadering met een woord van dank voor alle aanwezigen. Het vissersvaartuig S.L. 28, schipper J. van Soest, dat Woensdag in de haven alhier was gezonken, is Donderdag door geeft voor de voges en in de tweede plaats „Overdaad schaadt". Teveel voeren is een grote kwaal van den liefhebber; de dieren worden overdadig vet, hebben geen lust tot vliegen en worden door het stilzitten spoedig aangetast door snot-coccidiose of dergelijke. Probeer het gehele seizoen uw vogels op een bepaald gewicht te houden, het vuur zal erin blijven en vroeg of laat zal ook de forme niet uitblijven. Bij zachter weer kan het rantsoen gerst geleidelijk vervangen worden door bonen, erwten, tarwe en wikken. Goed is het ook gedurende de kweekperi ode wat brood bij te voeren. In 't voorjaar verdient het ook aanbeveling onze voedsel voorraad in de zon te brengen en een mengeling met een paar lepeltjes bloem van zwavel kan zeker geen kwaad. Muffig voer eerst een paar malen met water en zout wassen en goed laten drogen. Zorg voor de uiterste reinheid, bij toe diening van granen, maar vooral bij het geven van drinkwater. Was steeds de drinkbak uit. U zult er voordeel van hebben. K. de S.L. 47, schipper A. de Jager, en de S.L. 36, schipper A. Brinkman, gelicht. OUDDORP. Op Dinsdag 4 Februari a.s. des avonds 7 uur zal in hotel Akershoek de Jaarvergadering plaats hebben van de Konijnen- en Pluimveevereniging. De agen da luidt als volgt: 1. Opening en Notulen; 2. Jaarverslag van de Tentoonstelling, te geven door den Secretaris; 3. Jaarverslag Penningmeester; 4. Uitreiking van de ge wonnen prijzen op de Tentoonstelling; 5. Voorlopige vaststelling van de Nestenkeu ring; 6. Voorlopige vaststelürg datum voor Tentoonstelling; 7. Rondvraag en Sluiting, Zaterdagmiddag was een zeer grote gezellige drukte op de Ijsbaan, wat in geen tijden is gebeurd. Vanwege de IJsclub hadden enige wedstrijden plaats. Voor het hardrijden hadden zich 12 deel nemers aangemeld, welke 1000 Meter reden. De resultaten hiervan waren: H. Hoek, Oostdijk, le; L. Dorsman, 2e; K. v. d. Wende, Oostdijk, 3e en C. Tanis Czn., 4e. Ringrijderij met 38 deelnemers: M. Tanis, le; E. Witte Johzn., 2e; C. v. d. Bok, 3e en H. Ras, 4e prijs. Hardrijden met hindernissen, 12 deel nemers: Job lViiejop, le C. Tanis 2e; T. Tanis Ezn., 3e en J. Dorsman, 4e prijs. Een en ander geschiedde met zeer ge waardeerde medewerking van de Rijkspolitie de heer Dral. Vele nieuwe leden traden toe. Er kan gemeld worden dat de Nleisjes- vereniging op 4 Februari (heden) weer bijeenkomst zal houden met het onder werp Genesis 1 „De Schepping" door Mej. N. Westhoeve. Als laatste van de 5 Cichoreidrogerijen zijn de werkzaamheden aen:de fabrie „De Eendracht" beëindigd. Verder zij vermeld dat op de weegbrug van genoemde fabriek ongeveer 71/., millioen K.G. cichoreiwortelen en witlof zijn ge wogen. Op Maandag den 7 Februari a.s. zal ledenvergadering worden gehouden van de Zondagsschool, genaamd het „Mosterzaad- je", in hei Catechisatielokaal der Ned. Herv, Ker om 7 uur 's avonds. De agenda luidt: 1. Opening door den heer W. Koek Wzn.; 2. Jaarverslag van den Secretaris J. Voogd Czn.; 3. Jaarverslag over 1946 en begroting 1947 door den Penningmeester C. Grinwis; 4. Betalen Contributie leden; 5. Bestuurs verkiezing, aftredencF' zijn de heren C. Tanis Mizn. en P. Bezuijen; 7. Rondvraag en Sluiting. Vergoeding voor ingeleverde jacht geweren. De Burgemeester brengt, voor zover nodig, ter algemene kennis, dat degenen, die in de Mei-dagen van 19<0 vóór de capitulatie, hun vuurwapenen op bevel van de Nederlandse Overheid hebber, ingeleverd en deze nimmer hebben terug ontvangen (ook niet tijdelijk om daarmede met vergunning van den bezetter te jagen), een verzoek om schadeloosstelling kunner. indienen bij 'de Afdeling Defensieschade van het Departement van Financiën, Alexanderstraat 15 te 's-Gravenhage. Voor geweren, die tijdens de bezetting zijn ingeleverd of opnieuw ingeleverd, wordt geen vergoeding gegeven. Aspirin, akkertjes, hoofd-, griep en kies pijnpoeders, winterhandenzalf, hoest siropen. keelpijntabletten. NIEUWE TONGE. Uitgaande van de Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting wordt op 11 Februari a.s. een praatavond gehou den in Café Osseweijer, waarbij als spreker zal optreden de heer M. Murre. Op Vrijdag 7 Februari a.s. zal zitting worden gehouden tot uitreiking van Slacht- vergunningen des voorm. van 8.309.30 uur in Café Osseweijer. Een zoontje van J. Huijssen werd een dezer dagen naar het Ziekenhuis te D'land vervoerd tot het ondergaan van een operatie. Rekeningen betrekking hebbende op het herstel van Oorlogschade, moeten met ingang van heden bij het Streekbureau van de Wederopbouw in tweevoud worden ingediend. De beplanting der tuinen van de Diaconie, met nieuwe hagen, ondervindt door de steeds intredende vorst, veel stag natie. Het zou jammer zijn, indien deze werkzaamheden dit seizoen niet tot een goed einde gebracht konden worden, gezien onze boom- en struikloze streek. Door een ruimere aanvoer van kolen, werden de speruren, die gesteld waren bij de gaslevering, weer opgeheven. MTen dient met verbruik echter zeer voorzichtig te zijn daar overtreding van het rantsoen afsnijding tot gevolg heeft. Aan de Pastorie zijn nog kalenders verkrijgbaar van den Geref. Zendingsbond. De Oranjevereniging houdt Woensdag 5 Februari des avonds ledenvergadering in Café Schipper. Alsdan zal Bestuursverkie zing plaats hebben. Aftredend zijn de heren M. van Di iel en H. A. Verweij (beiden herkiesbaar) en G. J. A. Opstelten (mei herkiesbaar OUDE TONGE. Door den Hcrsielraad vond de eerste verdeling plaats van thans beschikbare dekens. De zieken en ouden van dagen waren de gelukkigen, hetgeen zonder twijfel ons aller instemming mag hebben. Na aankomst der volgende goede ren volgt een tweede verdeling. Bij de Ned. Herv. Kerk alhier is beroepen Ds. Koele van Genderen. -Algemene Ledenverg. Oranjever Op Donderdag 30 Januari 1947 kwam de Oranjevereniging „Oude Tonge" in Jaar vergadering bijeen. De Voorzitter heette allen hartelijk welkom en memoreerde de feesten in 1946 gehouden en hoopte op een prettige vergadering. De Secretaris spr^k in zijn jaarverslag dat dit een historisch moment was, nu voor de eerste maal in de geschiedenis van Oude Tonge een jaarver slag gegeven kan woruei rit .een Orame- vereniging. De gang van zaken werd toe gen ht; lerwtj! het aantal leden 235 bedroeg. Met ee.. dringend beroep om lid té worden, te zijn en te b.ijv--n, be:! it het jaarverslag. Uit het verslag van de Pen Penningm. bleek er een batig saldo te zijn van 280, waarvan echter nog een bedrag van 150, af moet voor de nog te houden kinderspelen van een vorig feest. Beide verslagen mogen de goedkeuring der vergadering wegdragen. De contributie blijft bepaald op 1,50 per jaar. De aftredende bestuursleden de heren C. L. de Wit, W. E. de Vin en R. J. Polder mans worden met resp. 67, 63 en 63 stem men herkozen en nemen hun herbenoeming onder dan aan. De vergadering besluit, bij de blijde gebeurtenis in het Prinseïijk gezin, op bescheiden wijze feest te vieren en aanvaard een door het Bestuur opgemaakt schema, w.o. Geboorte-aankondiging; Optocht met alle verenigingen: Volksspelen en Fakkel optocht. De Voorzitter dankt allen voor hun medewerking, waarna men nog langen tijd gezellig bijeen blijft en het Rad var) Avon tuur gedraaid wordt tot versterking van de kas hetwelk geschiedt met gunstig resul taat. Het was een gezellige avond. OOLTGENSPLAAT. Op Donderdag 30 Jan. j.l. is ten gemeentehuize van Oolt- gensplaat een bijeenkomst gehouden van de leden van de Gemeenteraden van O-plaat en Den Bommel ter bespreking van hei electriciteitsvraagstuk- Deze bijeenkomst droeg een vertrouwelijk karakter, waarbij de pers niet werd toegelaten. Na afloop dezer vergadering werd de pers het vol gende mede gedeeld: Het oogenbük is thans gunstig om te komen tot electrificatie van, Oost-Flakkee. Teneinde de voorloopige plannen definitief te kunnen opmaken is het noodig op korten termijn een overzicht te verkrijgen van de te verwachten aarsluitingen. Binnen enkele dagen worden formulieren verkrijgbaar gesteld, waarop men zich kan aanmelden voor aansluiting. F ierdoor legt men zich echter niet vast. Het is zeer wel mogelijk dat iemand, welke zich thans aanmeldt, later door omstandigheden hiertoe niet kan overgaan. Aan den anderen kant moet er wel rekening mede worden gehouden, dat bij latere aanmelding zeer groote kans bestaat, dat dit voor langen tijd onmogelijk zal zijn, b.v. omdat geen spanningsleiding in de nabijheid ligt of geen materiaal be schikbaar is, of de kosten te hoog zouden worden. Het definitieve plan wordt opgemaakt op de tijdig ingekomen aanmeldingsformu lieren, waarom het van overwegend belang is, dat vrijwel ieder zich aanmeldt. Hierbij wordt ook bij de beschikbaarstelling van materiaal rekening gehouden. Daar de materiaalpositie verre van rooskleurig is, is het zeer wel mogelijk, dat niet direct aan alle aanvragen kan worden voldaan, dcch is het betrokken pand eenmaal in het plan opgenomen, dan volgt vroeger of latei- aansluiting, terwijl met de panden waarvoor geen tijdige aanmelding is gedaan, in hef plan niet wordt gerekend en aansluiting tot een verdere toekomst wordt verschoven. Te Achthuizen is de postduivenver. „De Blauwe Duif" wederom opgericht. Het bestuur is als volgt samengesteld. P. M. Vervloet, Voorz-1 J- v. d. Swaluw, Secr.; J. v. d. Swaluw Penningm.; J. No bels, controleur: J. Kroon, commissaris van materiaal; Bode C. A. M. Sroeets. Op 21 Febr. a.s. hoopt de Chr. gem. zangvereniging „Elthato" een uitvoering te geven in het verenigingsgebouw „Fltha- to". Het vee van den landbouwer W. Hoogmoed is van mond- en klauwzeer genezen verklaard. DEN BOMMEL. Van bevoegde zijde wordt ons gemeld, dat door het bestuur der Chr. School besloten is tot stichting van een Chr. Bewaarschool, en tevens is besloten tot het geven van een Cursus voor Vervolgonderwijs aan Oudeten. Ds. den Boer heeft een beroep ont vangen van de kerk van Oud Beijerland.

Opbouw | 1947 | | pagina 2