Ingezonden stukken Flakkecsc Boerenbond Vervolg Plaatselijk Nieuws Centrale Veiling Onze kinderen in gezin en school Landbouw DUIVENRIIBRIEK Huisslachtingen Polikliniek Ziekenhuis Dirksland. Dr* VERKERK geen spreekuur. een nette jongen een accuraat meisje (Buiten verantwoording der Redadtie) Glasactie MiddelharnisSommelsdijk Sommelsdijk; 18 Dec. '46. Geachte Redactie. Zou U het volgende in „Opbouw" willen opnemen. Nadat verschillende Commissie's hun werk hadden verricht, kwam pas het werk aan. Het glas moest op maat gesneden worden en ingepakt, en Maandag 25 Nov. gingen we op pad om het glas op zijn bestemming te brengen en te zetten. Drie leden van het C omité en 4 schilders vertrokken om 6 uur met de auto van dhr. J. Taaie naar Ooy bij Beek (G.), waar wij om half 12 aankwamen. De blijdschap van de Commissie van ontvangst was groot toen deze zag wat een pracht partij glas wij mee brachten. Overal waar wij kwamen hadden wij een hartelijke ontvangst en wisten de menschen niet wat ze voor ons moesten doen. Ook de behandeling in onze kosthuizen was schitterend en hiervoor wilden de menschen geen vergoeding hebben. Hadden de gevers van het glas hier eens iets van kunnen zien, dan was het werk van het Comité nog veel succesrijker geweest. Ik zou dan ook den inwoner van Middel harnis, die de collectant toevoegde, toen hij kwam voor de glasactie: „doe de deur dicht want mijn pooten trekken af", willen zeggen ga naar Ooy bij Nijmegen en kijk daar eens rond, misschien dat ge dan nog wel een extra zending glas of geld opzendt en uw wangedrag weer goed maakt. Hadden wij veel gelezen in de krant over de gevechten bij Nijmegen, wat wij van de menschen hoorden en wat wij zagen was vreeselijk. Wonen in kelders met zakken voor de ramen, terwijl de menschen ziek in bed lagen. Wij kunnen dan zeggen, dat door het Comité een goede daad is verricht en wij als werklieden zullen steeds terug denken aan de goede behandeling door de bevolking van Ooy. Nog een woord van hartelijken dank aan Zijneerw. Kapelaan Maas voor de uitste kende diensten aan ons bewezen. Van 's morgens vroeg tot 's avonds laat stond hij voor ons klaar om boodschappen te doen en ons inlichtingen te verschaffen. Met dank voor de plaatsing. De. schilders van de Glasactie, s A. BRUGGEMAN M. DE BRUIN S. B. GROEN M. DUBBELD Aan Zijne Excellentie den Minister van Landbouw, Visscherij en Voedsel voorziening. 's Gravenhage. Geeft met verschuldigden eerbied te kennen: het Bestuur van den Flakkeesche Boeren bond goedgekeurd bij Koninlijke Besluiten laatst van 24 December 1924. No. 24; dat in zijne vergadering van 30 November 1.1. o.m. óók ter tafel kwam de controle, den handel en de aflevering van ons uien- gewas, het gewas waaraan Overflakkee zijn bevolkingsdichtheid en zijn welvaart te danken heeft; dat de controle zooals die door het U.C.B. wordt uitgevoerd, onverbeterlijk is en ons er voor behoed, dat Egyptische of Spaansche de onze in zuiverheid zouden overtreffen, doch dat deze nauwkeurige controle tot gevolg heeft dat van het gewas 1946 groote partijen door een ziekte welke bekend is onder den naam van „Toprol" voor export ongeschikt, en daardoor waardeloos is; dat voor deze voor export ongeschikte soorten, een groot percentage, misschien wel 60 a 70 uitmuntend geschikt is voor binnenlands gebruik, zelfs voor uitvoer naar naburige Staten, waar voedselgebrek heerscht en daar met vreugde de door die bevolking zou worden ontvangen. Redenen waarom ondergeteekenden zich tot Uwe Excellentie wenden met het eer biedig en dringend verzoek, deze mindere kwaliteiten een zoodanige bestemming te geven dat ondanks een verlaagde prijs, het financieel resultaat nog loonend zou kunnen zijn. 't Welk doende enz. Het Bestuur v. d. Flakkeesche Boerenbond De Secretaris De Voorzitter (w.g.) A. W. KEIJZER (w.g.) G. J. BUTH OOLTGENSPLAAT. Onze dorpsge noot Cand. W. Brinkman hoopt D.V. Zondag 9 Febr. 1947 zijn intrede te doen in de Herv. Gem. van Asperen, na in de morgendienst bevestigd te zijn door zijn broeder A. J. Brinkman te Utrecht. Inpiaats van den Heer J. de Weerd, die D.V. 1 Maart vertiekt naar Oud-Beijer- land, is als hoofd der Chr. Nat. School benoemd, den heer van Aalst (bij Zalt- bommel). Geld.) De Ger. predikant Ds. A. L. Bos ontving een beroep naar de gemeente van Klundert. (N.Br.) Onze dorpsgenoot den heer H. C. Kramers, slaagde dezer dagen te Groningen voor het candidaats examen Wis- en Natuur kunde (a). Onze dorpsgenoot den heer W. A. v. Kempen slaagde te Amsterdam aan de Technische Hoogeschool voor het candi- daatsexamen Electrotechnisch Ingenieui. De Steenkolenbond „Algemeen Be lang" hield een algemeene vergadering. De Voorzitter, dhr. C. Buscop Johz. opende deze vergadering en heette allen hartelijk welkom. Vervolgens deelde spr. mede dat 9 Januari a.s. de Vereeniging 30 jaar bestaat, waarom het noodig was opnieuw de Statuten vast te stellen, hetgeen in de oude Statuten was omschreven. Vervolgens gaf de Voorzitter nog een kort overzicht omtrent hef ontstaan der Vereen, en wie tot de oprichters behoorden. Hierna werden door den Secretaris de nieuwe Statuten voorgelezen, die onveranderd door de vergadering werden goedgekeurd. Hierna werd de agenda afgewerkt. De Secretaris las vervolgens de Notulen, die onveranderd werden goedgekeurd. Hierna had de verkiezing plaats van een Bestuurslid, wegens periodiek aftreding van Adr. de Vos Johz., die met groote meerder heid van stemmen werd herkozen. Bij de verkiezing van een Commissaris werd het aftredende lid, dhr. W. Tiggelman, weder om herkozen. Voor het lossen en rijden van brandstof over het jaar 1947 was één biljet binnen gekomen van W. de Vos e.a. voor den prijs van 4,15 per ton met inbegrip van het stof voor de lossers. Bij de rondvraag werd nog door verschil lende personen het woord gevoerd omtrent het lossen van brandstof die dit jaar had plaats gevonden. De lossers wenschten niet voor de prijs, waarvoor zij ingeschreven hadden, te lossen. Thans zijn echter voor waarden gesteld, waardoor het Bestuur dit nader heeft omschreven. In verband hier mede was het rijden en lossen thans gecom bineerd. De Secretaris deed vervolgens mededeeling omtrent een schrijven van het Rijkskolenbureau, waarin werd medegedeeld dat aan de bewoners van het z.g.n, natte gebied wederom een hoeveelheid brandstof beschikbaar zou worden gesteld. Vervolgens werd medegedeeld dat April 1947 de turf zonder bon zou komen en dat in Februari a.s. een schrijven aan de leden zou worden gericht, waarin zij zich voor turf op konden geven. De Voorzitter deelde iets mede be treffende de aankoop van bruinkolenstof, waarin het Bestuur zich niet verantwoord achtte tot aankoop over te gaan, doch indien er leden waren die het wenschten te betrek ken, men zich bij het Bestuur kpn opgeven. Hierna sloot de Voorzitter met een woord van dank deze vergadering. De Leider van den Distributiedienst Ooltgensplaat maakt bekend dat alle kamer huurders voor het tweede gedeelte van het stookseizoen (15 Jan. t/m 30 April '47) brandstoffen kunnen aanvragen. Voor het afhalen van formulieren zal zitting worden gehouden te: Oude Tonge op Vrijdag 27 Dec. van 9-10 uur. Ooltgensplaat op Maandag 30 Dec. van 9-10 uur. Den Bommel op Dinsdag 31 Dec. van 9-10 uur. Met ingang van 16 Januari a.s. is Burgemeester Slobbe van Ooltgenplaat benoemd tot Burgem. van Zwijndrecht. Veilingberichten van Vrijdag 20 Dec. 1946. Witlof I 50-/ 59.; Witlof afw. 38-/ 51. In afwijking van onze vorige mededeling wordt er in de Kerst- en Nieuwjaarsweek veiling gehouden op Vrijdagmiddag om 2 uur. Onder bovengenoemde titel verscheen bij Dijkstra's Uitgeverij te Zeist een maandblad dat blijkens de inleiding zich ten doel stelt: a een band te vormen tussen gezin en school, ii de ouders voorlichting te geven bij de opvoeding hunner kinderen, c bijzondere opvoedingsmoeilijkheden voor onderwijzend personeel en ou ders te belichten. Dit blad zal een positief Christelijk blad zijn. De uitgever heeft dit blad op ruime schaal via de scholen verspreid. Wij hebben dit blad gelezen en kunnen het van harte aanbevelen. Zeker nu de hele maatschappij ontwricht is, is er grote behoefte aan deskundige voorlichting, ook op het gebied van de opvoeding. Hoewel de prijs zo laag mogelijk gehou den is, vrezen we, dat vele ouders in deze „dure" tijd te gemakkelijk zullen besluiten om dit blad niet aan te schaffen. Wij menen, dat dit blad echter door alle ouders gelezen moet worden, wanpeer het gaat om het welzijn onzer kinderen is geen uitgave gauw te hoog. Niet genoeg kunnen wij adviseren de inhoud zo eenvoudig mogelijk te houden daar anders artikelen overgeslagen zullen worden. Vooral de vragenrubriek, die verzorgd wordt door proi. Dr. J. Waterink kan in onze gezinnen goede diensten bewijzen. Nogmaals van harte aanbevolen Inventarisatie van Paarden, Schapen en Pluimvee 1946. Uit de inventarisatie-cijfers van de in Mei j.l. gehouden tellingen van het Centr. Bureau voor de Statistiek is, wat betreft de cijfers voor paarden, schapen en pluimvee, een duidelijke vooruitgang waar te nemen. Het totaal aantal paarden nam in 1946 met 9.561 toe en bedraagt 355.184. Van dit aantal werden in hoofdzaak in den land bouw gebruikt 304,977 dieren en buiten den landbouw 50.207. Voor 1945 bedroegen deze cijfers resp. 301.612 en 44.011. Ten gevolge van den grooteren aanfok in 1943 en den import na den oorlog steeg het aantal paarden van 3 t/m 12 jaar aanmerkelijk. Het aantal schapen maakte een sprong van 49.572 tot 558.318 tegen 488.746 in '45. De pluimveestapel begint zich te herstel len, doch de moeilijke voedersituatie is oorzaak, dat het tempo niet zoo hoog is als aanvankelijk verwacht werd. Niettemin nam het totaalaantal toe met bijna 8 millioen en steeg van 3.118.196 in December 1945 tot 11.046.144 in Mei 1946. Dit laatste aantal dient gesplitst te worden in 10.915.44 hoenders en 130.695 eenden. Het aantal hennen bedroeg in 1946 3.283.327, waar tegenover 1.713.964 hennen en banen in December 1945. De aanstaande koppeling. Reeds thans is het noodzakelijk dat men zijn vogels gaat uitkiezen, die voorbestemd zijn om onze kolonie tot grondslag te dienen dus waarop men zijn stam wiljaaseren. Het is wel een der moeilijkste problemen voor iederen liefhebber om zich uit zijn kolonie duiven een stel passende koppels samen te stellen. Als men de zaak goed bekijkt, is er op dat gebied feitelijk bijna niemand, die er wat van weet. Wat wij er van weten, berust-meest op losse gronden en veronder stellingen, de één heeft daar soms iets meer kijk op als de ander. Sommige liefhebbers zetten hun schoonste op elkaar, anderen hun beste vliegers, weer anderen passen vrije paring toe, maar het is maar voor enke len weggelegd om eens een stelletje goéde te kweken aan de lopende band, en dat was misschien nog toeval. Hoe verklaart men het anders, dat grote liefhebbers met de beste rassen toch jaarlijks slechts enkele extra vogels voor de dag brengen? En waarom spelen de door de groep van keurmeesters aangewezen heren zich jaarlijks geen kampioen? Men mag toch verwachten dat een meester zijn les goed kent. Maar zo is het niet, ik blijf volhouden, de één heeft iets meer ondervinding als de ander, maar alles berust op losse schroeven. Aan belanghebbenden wordt bekend gemaakt, dat vanaf Januari tot 1 April zitting zal worden gehouden voor het afhalen van een machtiging voor huis slachting als hieronder is aangegeven. Mede te brengen huisslachtingsvergun- ning met volledig ingevulde Aanvrage. Kosten 2,25. De zitdagen zijn als volgt: Ooltgensplaat iedere Woensdagmorgen in Hotel Vinke van 10-11.30 uur. Achthuizen op Woensdag 8 en 22 Jan.; 5 en 19 Febr. en 5 en 19 Maart in Café Moerings van 12.30-1.30 uur. Den Bommel op Woensdag 8 en 22 Jan. 5 en 19 Febr. 5 en 19 Maart in Café Keijzer van 2.30-3.30 uur. Stad a/h Haringvliet op Woensdag 8 en 22 Jan. 5 en 19 Febr. en 5 en 19 Maart in Café Smits van 4-5 uur. Oude Tonge iederen Vrijdagmorgen in Café v. d. Vliet van 10-11.30 uur. Nieuwe Tonge op Vrijdag 10 en 24 Jan. 7 en 21 Febr. en 7 en 21 Maart in Café Osseweijer van 8.30-9.30 uur. Herkingen op Vrijdag 10 en 24 Jan. 7 en 21 Febr. en 7 en 21 Maart in Café v. d. Velde van 2.30-3.30 uur. Dirksland op Vrijdag 10 en 24 Jan. 7 en 21 Febr. en 7 en 21 Maart in Hotel Polderman van 4-5 uur. Melissant op Donderdag 9 en 23 Jan. 6 en 20 Febr. en 6 en 20 Maart in Café v. Dijke van 4.30-5.30 uur. Stellendam op Donderdag 9 en 23 Jan. 6 en 20 Febr. en 6 en 20 Maart in Café Meijer van 3-4 uur. Goedereede op Donderdag 9 en 23 Jan. 6 en 20 Febr. en 6 en 20 Maart in Café Nederveld van 1.30-2 uur. Ouddorp iederen Donderdagmorgen in Café Komtebedde van 10-11.30 uur. ZEGT HET VOORT!!!!! De plaatselijke Bureauhouder van district 28 H. J. BUTH. houdt 28 DECEMBER Kan voor direct geplaatst worden plm. 15 jaar, voor alle voorkomende winkelwerkzaamheden en voor winkel en administratief werk. Fa. Gebr. BUIJSSE, Tel. 52 Middelharnis. Er is officieel geen enkel vast punt waar wij van uit kunnen gaan. Een feit, dat als men vrije paring toepast en dus een koppel krijgt dat zijneigen keus gedaan en na veel vechten en knokken elkaar gevonden heeft, men een grote succeskans heeft, omdat vaak de sterksten elkaar vinden, ook zullen beiden zich met de vluchten ten volle geven en vaak zal men zien dat ze goed komen. De meeste goede liefhebbers geven echter de voorkeur om hun beste vogels eerst uit te kiezen en een passende koppel- genoot voor hen op te zoeken en daarna, als zij er zelf geen wijs meer uit kunnen, de rest maar bij elkaar te brengen met het idee, zoek het maar uit, met het gevolg dat de zogenaamde uitgelezen koppels geen resultaat opleveren wat betreft hun sportie ve kwaliteiten, terwijl uit de overschot vaak nog het grootste succes wordt .verkregen. Hier zijn factoren in het spel die iederen liefhebber het beste zelf moet aanvoelen en bestuderen. Het enigste wat wij er aan kunnen doen is officiéleTekende rassen met elkaar kruisen om zodoende de gebreken bij elkaar door kruising te trachten te egaliseren. Men kan ook beginnen met familie-kweek, waar reeds vele liefhebbers hun geluk aan te danken hebben. Ieder jaar gaan wij weer met veel moed beginnen, maar meestal komen wij weer bedrogen uit. Een goed liefhebber toont daarom geduld, want er zijn veel wegen die naar Rome leiden. K.

Opbouw | 1946 | | pagina 6